Oie Schopfung Rob, de moedige Oost-Indiër WANNEER VERDUISTEREN? Voor kleine Tuinen. Burgelijkc Stand. Gymnastiek en Sport O. F. VOiGT ALDERS' BOEKHANDEL KOORVEREENING „EXCELSIOR" SOEST. Uitvoering ven Soest IVOROLDe Kwaliteifis-tandpasta. ojtiaua Burgsm. Grotheslraat 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL. ook volgen» recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. DAHLIA'S» Dahlïaknollen kunnen wc omstreeks half April uitplanten. We halen ze dus pu te voorschijn uit kelder ol schuur en gaan ze opkuilen op een beschut paatsje, waardoor ze spoedig gaan ult- loopeiu We kunnen n.1. de knollen ver- tnenig^Jigen door ze te deelen (z.g. scheuren;, hetgeen we zoodaiiig doen, dat aan elke knol 'n deel van den stengel blijft. De knollen zelf loopen niet uit: de stengels ontwikeien zich in de kraag of wortelhals, dat is het gedeelte tus- jehen knollen en stengel. De oude knol- jen kunnen met een scherp mes wor den gedeeld of met een fijn zaagje wor den gesplitst, maar in beide gevallen ver dient het wel aanbeveling om de snij- wond eerst te laten drogen, alvorens uit- geplant wordt. Dit drogen gaat vrij snel door op de snijwond wat fijn houtskool poeder te strooien. Ook kunnen we over al hij de kweekers nieuwe knollen koo- ptn. Cactus-dahlia's als „Goldene Son- Be'" en „Miss öelgium" zijn in de laatste Jaren zeer in trek gekomen: het zijn trou wens prachtbloemen voor de vaas. In April zaaien we nieuw gras. Warm te en vocht zijn zoodig om het zaad be hoorlijk te doen kiemen: vandaar, dat in April en Mei vaak nieuwe gazonnetjes wor en gezaaid. Gaat het om een klein gazon, dan kan het graszaad worden be dekt met een laagje fijne aarde. Bij een groenere oppervlakte wordt het zaad luchtig ondergeharkt. Daarna wordt het zaad aangedrukt, bij voorkeur met plank jes, die onder de voeten worden gebon den. We moeten het graszaad bescher men tegen de vogels, die er soms geducht achter hoen zittenl Om de vogels te we den kan een weinig droge menie door het zaad worden gemengd. Deze maand kunnen we o.a. meloenen Kaaien. De cutuur kan niet In den vollen grond geschieden; we hebben er een bak voor noodig met een raam. In het be gin van April worden de zaden binnens buis gezaaid, b.v. in de serre in een kistje met bladaarde, vermengd met wat scherp Zand. De zaden komen sfechts even on- tier het oppervlak en worden licht aan gedrukt. Een ruitje dient er over te wor den gei egd om uitdrogen van het zaaisel Je voorkomen; 't glas wordt er afgeno men zoo dra de plantjes opgekomen zija. Eerst wanneer de eerste blaadjes zich ontwikkeld hebben, worden de jonge me loenplantjes afzonderlijk opgepot, om la ter weer in den bak te worden overge plant We hebben slechts enkele zaden noodig, want van één pit kunnen we soms een geheele bak vullen I Hierover later nog wel meer. Ook komkommers kweeken we op na genoeg dezelfde manier. Wie daarvoor nog ramen over heeft, kan In den bak vroege stamsnij- en spercieboonen kwee ken. De boonen moeten dan nu al voor- gekiemd worden, hetgeen ook binnens huis kan gebeuren in kistjes of bioempit- ten, gevuld met blad- of tuinaarde, zoo- tiat de plantjes straks gemakkelijk in 'den bak worden overgebracht. Particu lieren kunnen er alleen mee beginnen als ze In de gelegenheid zijn om geregeld de ramen te luchten en te sluiten; anders doet men beter door te, wachten, tot de boonen in den vollen grond kunnen wor den gelegd, hetgeen dit jaar bij de mees ten wel de bedoeling zal zijn met het öog op het vormen van winterprovisie. (Nadruk verboden). GEBOREN; ^0c^ter van B. Scharrenborg en Soetendal, Woonwagenkamp. Marinus, zoon van G. Teeken en A. van Rouwendaal, Noorderweg 23. Hendrika Geertruida, dochter van H. G. v. d. Broek en A. Smit, Birktsfraat 50. Jannigje, dochter van M. Brinkman en J. v. d. Kraats, Ferd. Huijklaan 4. Lydia Klasina Aaffiena, dochter van N. J. v. Ast en E. A. Bos, Vosseveldl. 21b. Gerardus Lambertus, zoon van A. B. de Bruin en G. Natter, Molenstraat 66, Albert Johannes, zoon van F. T. V. Bun- gener en Th. J. Odinot, A. Paulowna- laan 28. Freerk, zoon van J. v. d. Meulen en H. de Boer, Van Lenneplaan 11. ONDERTROUWD: G. van Dorresteijn, 24 jaar, chauffeur, Vaardehoogtweg 2—4 en M. J. Ver schoor 18 jaar, Nieuwstraat 13. F. van Trlcht, 25 jaar, mach.bankw. Pias- weg 18 en W. J. de Rooij, 24 jaar, Ferd. Huijcklaan 3* GEHUWD: E. Keizer, 23 jaar, agent van politie en F. de Vries, 23 jaar, Den Haag, Wei- marstraat 439. Voor don Schoonmaaktijd KASTPAPIER aan vellen en rol len in diverse kleiuren. KASTPAPIER met rand en PUNAISES. Steenhof f*ti. 13 (naast Postkantoor) Tel. 2476 OVERLEDEN; Daniela Lamberdina van Velthoven, 81 jaar, weduwe van C. G, Reuvekamp, Stationsweg 13. Willem Hoilestelle» 49 jaar, gehuwd met A. Ie Clercq, Ferd. Huijcklaan 20. GEVESTIGD: M. A. M. Feron inw., Erïcaweg 4, van S'ttard. T. Capelle-Langeberg m. kr., van Maren- straat 2, van Rotterdam. T. W. C. Nout inw., Rademakerstraat 11- 13, van Wadenoijen. M- M. Richtering BlenkenLeguit, Oude Tempellaan 2, van Amersfoort. D. van Toledo inw., Soesterbergschestr. 125, van Hengelo. F. J. Bunck m. vr., Steenhoffstraat 66, van Amsterdam. G. A. Frets-de Vós, Verl. Schoojweg 36, van Zeist. J. H. v. Kooij m. g., Kampweg 58, van Zeist. A. S. Walet inw., Van Lijndenlaan 20, van 'Amersfoort. Tj. v. d. Belt-Siderius, Verl. Schoolweg 28, van Het Bildt. G. Zweerus-Hoekstra, Stadhouderslaan 140, van Bergen, Th. A. Vonk inw., Verl. Postweg 2, van Oosterhout. C. J. Vreeswijk, Belvedereweg 3, van Laren. H. de Jong-Thierens m. R., Julianalaan 49 van Beverwijk. J. E. v. Houttum m vr., Kolonieweg 6a, van Baarn. J. de Bakker m. g., Torenstraat lc, van Amersfoort. N. M. Doolhoff inw., Noorderweg 3, van Rotterdam. A. M. van Geenen, Beukenlaan 16c, van Baarn. G. B. ReuHng inw., Schoolstraat 22, van Baarn. C- Th. Koopman m. vr., P. Potterlaan 14, van Hilversum. -M. A. T. Groeven inw., Beethovenlaan 16, van Zeist H» Visser inw., Kerkstraat 19, van 'A'foort J. L. A. Taoobson m. g., O. Utrechtsche- weg 48, van Amsterdam. B. J. Vellenga m. g., Heideweg 70, van Rotterdam. Dirigent Jen Bartelsman. Oratorium Jeaeph Haydn op MAANDAGMIDDAG 14 APRIL, (2en Paaschdag) in de Ned. Herv. Kerk, ingang Torenstraat. Mtdewsrksndan s Annte Geest Sopraan Jan van Mantgem Tanor I. Galijn Bas Ida Jongsma aan da Vleugal Het Symphonia-orkest san da orkestvereanlglng „De Sticht- scha Musici" Prijzen der plaatsen gereserveerd gedeelte f 1.50 het overige gedeelte f 1 tekstboekjes met volledige tekst en Neder- landsche vertaling i 0,25 Opening der kerk 2 uur. Aanvang 21/3 uur C. v. Wijnbergen-Verhasselt, Beukenlaan 17, van Maarsseveen, G. Beukema m. vr., Oranjelaan 24, van Bergen. J. J. Koopman m. g., Hartmanlaan 66, van De Bilt. W. Stoffels m. vr., de Beaufortlaan 2a. van Venlo. J. H. Oosten inw., Amersfoortschestraat 19 van Enschede. A. J. C. Mulder inw., VerL Postweg 5, van Hengelo. W. de Vreede m. g., Julianalaan 74, van Utrecht C. Verooom m. g., Amersfoortschestraat 21, van Zandvoort H. C. van Oort m. g., De Genestetlaan 8, van Zandvoort. VER1UUAK.LK. F. Keizer-de Vries, van Stadhouderslaan 104 naar Den Haag, Weimarstraat 439. F. de Vries-de Boer, van Stadhouders laan 104 n. Den Haag, Weimarstr 439 G. Schoemaker m. k., van Verl. Postweg 31 naar V.O.W. G. G. v. Rootselaar, van Noorderweg 31 naar Baarn, Vondellaan 33. H. J. P. v. d. Hemel, van Soesterberg- schestraat 43 naar De Bilt, Torenstr. 10. Wed. S. Kramer-Potgieter, van Eiken- horstweg 8 naar Amsterdam, Helmer- sÉraat 66. A. Voss m. g., van Dorresteinweg 43 naar Den Haag, Leersumstraat 125. J. van Delden, van Konïnginnelaan 104 naar Amsterdam. Wilhelminastr. 38 III. W. J.' C. de Bakker m. g., van Torenstraat lc naar Amersfoort, Spaarnestraat 21. W. Jagtenberg m. g., van Steenhoffstraat 67 naar Amersfoort, Stationsstraat 28B. J. Hof-v. d. Nat, van Hartweg 6B naar Sleen, A 105. L. Brinkman, van Birktstraat 24 naar Warmond, Dorpstraat 169. E. Drijfhout m. vr., van Torenstraat 2c naar Groningen, Kraneweg 9. M. Wijmenga, van Rembrandtlaan 4 naar Baarn, Bothalaan 7. J. A. Kastelijn, van Talmalaan 31 naar Baarn, Nieuwstraat 9. R. Reindersma m. g., van Beukenlaan 5 naar Velsen, Carolinastraat 13. B. G. Deddes m. vr., van Pr. Bernhardt- laan 27 naar Baarn, Javalaan 2a. T. Groeneweg, van Van Beunlngenlaan 6 naar Haarlemmermeer, Akkerdijk 15. C. Planjer, van Pr. Hendriklaan 18 naar Leiden, Boommarkt 2. G. v. Duinkerken m. k., van Koninginne- laan 149 naar Baarn, Praamgracht 27. J. F. Nijdam m. g., van Molenstraat 13 naar Zoeïen. J. R. A. Lammers, van Schoolweg 6d naar Amersfoort, Bleekerstraat 18. VERHUISD. F. Zuidmeer m. vr., van Soesterbergsche- straat 6 naar Emmalaan 18. G. Epema, van Van Lenneplaan 41 naar Da Costalaan 7. J. de Bruin m. g.» van Schoolstraat 20a naar Schoolstraat 20h. J. G. J. Visser m. g., van Nassaulaan 20 naar Middelwijkstraat 48. G. J. de Groot m. g., van Postweg 54 naar Sportweg 1. J. Baars m. g., van Banningstraat 72 naar Amersfoortschestraat 102. C. C. Visser m. g., van Hartmanlaan 106 naar Braamweg 37. A. Th. van Andel m. vr., van Braamweg 37 naar Hartmanlaan 106. C. J. V. Mol m. g., van Smïtsweg 15c naar Plasweg 61. W. G. Koudijs, van Soesterbergchestraat 52 naar K. Brinkweg 9, J. Westeneng m. vr., van W. Pyrmontlaan 34 naar Beukenlaan 16c boven. De voornaamste invloed van de romp buiging zijwaarts is gelegen in het zij waarts buigen van het borstgedeelte, om dat dit invloed heeft op de beweging van het borstgedeelte der wervelkolom. Het zijwaarts buigen uitsluitend in het lendengedeelte heeft veel minder waar de. Wil men zich rekenschap geven van de buiging in de wervelkolom, dan is het gewenscht, dat het bekken zooge naamd wcrJt vastgezet (geficceerd). Te vens wordt daardoor een vast punt ver kregen voor de spieren, die zich samen trekken. Dit vastzetten wordt verkregen indien men een dwarszit gaat nemen op een bankje of wel door bij spreidstand de beenen stevig op den grond te druk ken. Tot dit sterk aan den grond druk ken is noodig het krachtig inspannen van de aanvoerders van de dijen. Bij het armen zijwaarts heffen moe ten de schouders omlaag blijven, d.w.z. de schouderbladen moeten niet aan de beweging deelnemen, doch de beweging komt uitluitend tot stand in de schou ders. Omdat de schouders niet omlaag zullen gaan, is noodig een sterke inspanning van de ruitvormige spieren en vooral van de breede rugspïeren; de onderste bundels van de monnikskapspieren en de groote en kleine borstspieren. Het omhoog gaan van de arm geschied door het samentrekken van de delta- spier, die hierbij o.a. den weerfand van de groote borstspier en de breede rug spieren moet overwinnen. De bovenarm wordt in een hoek van 90 graden in zijn gewrichtskom verplaatst waarna de bewegingsmogelijkheid in dit gewricht is uitgeput. A. H. Wordt vervolgd. Zaterdag 12 April zon op 6.49, onder 20.33. Zondag 13 April zon op 6.46, onder 20.35, Maandag 14 April zon op 6.44, onder 20.36» Dinsdag 15 April zon op 6.41, onder 20.39, Woensdag 16 April. zon op 6.39, onder 20.41. Donderdag 17 April zon op 6.37, onder 20.42. Vrijdag 18 April zon op 6.36, onder 20.44. Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer* tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. JUIST NU GOEDE VOEDING Tentoonstelling Ned. Vrouwen Electr. Vereeniging. De afd. Eemland van de Ned. Vrou wen Electriciteits-vereeniging, welke ge regeld voor haar leden kookcursussen en lezingen geeft, heeft thans, ten behoeve van iedere huisvrouw, die hierin belang stelt, een tentoonstelling georganiseerd, waar duidelijk zal worden aangetoond, dat wjj met de nog verkrijgbare voedings stoffen alleszins voor een volwaardige voeding kunnen zorgen, mits deze goed zijn samengesteld en toebereid. Niet iedere huisvrouw weet het eten echter op de meest doeltreffende wijze klaar te maken en zoo gaan er, helaas, vaak de beste bestanddeelen uit verlo ren. Voor velen valt er dus nog te lee- ren. Maar ook de meest ervaren huisvrouw zal op deze nieuwe tentoonstelling nieu we schotel; en gerechten vinden, die niet alleen uitmunten door een goede sa menstelling, maar er ook smakelijk uit zien. Door de nieuwste kookmethoden gaaf een minimum aan voedingsstoffen verlo ren. De nieuwe tijd brengt nieuw weten De tentoonstelling, welke gehouden wordt in de P.U.E.M. Leerkeuken, Laan- straat 48 te Baarn wordt geopend op Woensdag 23 April te 2.45 uur en is ver der 24 en 25 April van 10—12.30 uur en van 25 uur geopend en toegankelijk voor iedereen. TUINBOUWVEREEN. SOEST Zooals reeds in de laatstgehouden aï- gemeene vergadering werd besproken is de Tuinbouwvereeniging Soest met ingang van 1 April als lid toegetreden tot de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde afdeeling Baarn-Soest. Door deze toetreding hebben alle leden van de Tuinbouwvereeniging Soest het recht verkregen alle lezingen, voordrach ten en filmvertooningen. die voor de Maatschappij worden gegeven, gratis bij te wonen. Bovendien kunnen ze deelne men aan alle excursies, die de Mij. uit schrijft Ongetwijfeld is een en ander van teel practisch nut voor de leden, die nu on der deskundige leiding hun kennis van bloemen, groenten, planten, vruchten enz. kunnen vermeerderen. Voor één keer en wel de eerstvolgende huishoudelijke vergadering van de Maat schappij zullen alle leden van de Tuin bouwvereeniging Soest een convocatie ontvangen en zijn ze dus in de gelegen heid ook kennis te maken met ïén derge lijke bijeenkomst. VANDALISME Na de vele vernielingen, Jvelke vori ge week op de Birktstraat werden ge pleegd, heeft nu Dr. C. aan de Van Wee- destraat weer bij de politie aangifte ge daan van vernieling van een bord, dat in zijn tuin was geplaatst DIVERSE OVERTREDINGEN j. A. G. te Amsterdam werd bekeurd wegens overtreding der belastingwet voor motorrijtuigen. Ook was dit het geval met H. H. al hier, wegens het venten zonder vergun ning. W. B. alhier kreeg een procesverbaal wegens overtreding der arbeidswet. Hij had zijn zoontje, die nog geen 14 jaren telt, verboden werkzaamheden laten ver richten. 3©C 113. Voorzichtig pakte Daan hot meisje en bracht haar naar benoden In de kajuit waar ze op een rustbed ge- legd werd. 114. Onder d« goede zorgen van Lor- toa kwam het meisje spoedig bU en nu vertelde ze, wat er gebeurd was. Do schoener behoorde aan een naburig ze«- dclingenstation. Haar vader was daar leider van een uitgebreide nederzetting, en vaak voer zij, geholpen door eenige inboorlingen-matrozen, over zee naar na burige nederzettingen. Maar de laatste maal was de bemanning haar ontrouw ge worden «n bad baar 's nachts stil verla ten, zonder eenïg voedsel. Al dagen lang dreef ze rond, zonder uitzicht op hulp. 115. „Het is het beste. Rob," sprak Lorma, dat Jij met ouwe Dein het arme kind met do machine naar haar vader terug brengt. Het vliegtuig kan ons alle maal niet dragen, daarom bliit ik met kapitein Smith op de Schoener, tot je ons komt afhalen. Wij zijn hier wei vei lig". Zoo gezegd, zoo gedaan. 116. Daan en Rob zette koers naar het zendelingenstation, na een vaarwel toegeroepen te hebben aan de beide ach terblijven, die onbezorgd, het zich op| 't dek van 't schip gemakkelijk maakten;

Soester Courant | 1941 | | pagina 3