Onophoudelijk vloeit de olie uit de aarde Tankschepen brengen de ruwe olie naar de plaats van bestemming Petroleumbr onnen in brand riet vloeibare Goud De petroleum een van de belangrijk- 1 «te wereldproducten vloeit in ruwen toe stand, als een dikke, bruingele drap uit de bronnen naar de oppervlakte der aarde, waar machines van groote technisch vol maaktheid de olie in bedwang houden en door lange buisleidingen naar de reeds klaar liggende tankschepen leiden. Er zit echter heel wat voorbereidend werk aan vast, eer men zoover is, dat de boortorens en machines zijn opgesteld. Om te beginnen moeten de geologen in ver schillende gebieden door allerlei opspo ringsmethoden, bv. gravimetrische, amg- netische, siemografische, electrische enz. te weten te komen of er in dat speciale gebied petroleum in den grond zit. Men moet vaak heel diep in de aarde doordringen* Kwam men eenige jaren ge leden met de boorinstrumenten niet dieper dan 1500 meter, tegenwoordig brengen boringen tot 10.000 en meer meter geen grootere moeilijkheden mee en het winnen van olie uit deze geweldige diepte heeft men nu in de hand. De hooge druk gepaard aan de hooge temperaturen, die op deze diepte worden aangetroffen, zijn de groot ste moeilijkheden, die te overwinnen zijn. Doordat men groot ere diepten kan berei ken, wordt de mogelijkheid geopend, nieu we petroleumlagen te bereiken of om het zoo eens uit te drukken, door de verbeterde opsporingsmethoden wordt de potentieele petroleumvoorraad horizontaal en door de verbeterde boormethoden verticaal ver meerderd. Zoo is het ook mogelijk gewor den niet alleen de naast elkaar liggende, maar ook de onder elkaar liggende nieuwe dat de oudst bekende petroleumbron ter we reld in 484 v. Chr. reeds zijn productie leverde. De bron was gelegen op Zante, een der eilanden in de Ionische Zee. De bron werd op een ou derdom van 3000 jaar geschat. In economische krin gen werpt men vaak de vraag op hoe groot de wereldvoorraad petro leum is, doch daar dit vloeibare goud letterlijk overal ter wereld wordt gevonden, is dit zelfs niet bij benadering te schatten. Wat gebeurt er echter met de ruwe clie, petroleumlagen te exploiteeren. Ook in de winningsmethoden zijn vele verbeteringen aangebracht. Tot de beste behooren de maatregelen, die het mogelijk maken, dat de natuurlijke gasdruk, die de petroleum uit den grond drijft, in den bo dem wordt bewaard of kunstmatig wordt geproduceerd. Behoud van den gasdruk hangt echter nauw samen met het systematisch en niet door „competitive drilling" exploiteeren der bronnen. Wanneer een maatschappij olie heeft ge vonden en deze zoo vlug mogelijk wil pro- duceeren, dan begint ze te boren en tracht dan tevens de petroleum te winnen, die zich onder het grondbezit van een anderen eigenaar bevindt. Deze, wakker geschud, zal onmiddellijk maatregelen nemen, om de petroleum zelf te winnen. Zoo gaat het met zijn buren eveneens. Het resultaat hiervan is, dat niet alleen groote hoeveelheden petroleum aan de op pervlakte worden gebracht, die men niet dadelijk noodig heeft, maar ook het*waar- devolle natuurlijke gas kan nu ontsnap pen en gaat verloren, wat millioenen schade beteekent en als gevolg heeft, dat" de gasdruk vermindert en er dus ook minder petroleum gewonnen wordt. Het op deze manier winnen der olie heeft vaak bronbranden tengevolge, waar van de gevolgen vaak zeer ernstig zijn. Dat in de grijze oudheid de petroleum r^ds bekend was, blijkt wel uit het feit, schip langzaam de haven binnen naar den aanlegsteiger. Hier eindigt de reis van het tankschip. Een korte rust, want niet veel meer dan 24 uur later worden de lijnen opnieuw aan de sleepboot vastgemaakt en kiest het tank schip weer zee. De kapitein heeft opdracht naar de een of andere oliehaven ter wereld te varen en hieraan voldoet bij. In elke haven is het een jagen en jachten. Want al heeft een zeeman ook den tijd, een schip nooit. Ieder uur op zee kost geld. Ieder uur In als deze tenslotte in de tankschepen is geladen? De tankschepen hebben een heel ander voorkomen dan de gewone vrachtschepen. Zij hebben een korten, dikken schoorsteen bijna vlak boven het dek. In het midden staan eenzaam de hoog opgebouwde kajui ten. Het dek is glad, de luiken zijn niet te zien dikwijls mankeeren zelfs de masten. Speciaal onze Koninklijke Shell bezit een groote vloot van deze schepen, die veelal op Nederlandsche werven, die op dit gebied een zekere beroemdheid bezitten, gebouwd zijn. Deze schepen zijn groot en meten tot 20.000 ton, maar omdat ze een anderen vorm hebben ziet men het ze niet aan. En daarby is de lading kostbaar. Zij brengen olie uit Mexicaansche havens, uit Vene zuela, Ned. Indië en Borneo, uit de havens van Kelin-Azië, waar de Irakleiding de zee bereikt, en overal verder vandaan, waar het vloeibare goud uit de aarde te voor schijn komt. De tankschepen hebben nooit tijd. Zij varen zoo snel mogelijk van de laadplaats naar de losplaats, tusschenhavens doen ze niet aan, omdat ze daar niets te maken hebben, de lading wordt verwacht. Bij nadering van een zeehaven loeit de sirene over het water. De motoren worden stopgezet, een kleine sleepboot komt naar het schip toe en legt zich voor den boeg van den oceaanreus. Lijnen worden uitge gooid. De proestende dwerg trekt 't groote Links boven:- In de petroleumhavens liggen de tanks naast elkaar; hier wordt de ruwe olie en de benzine opgeslagen. Rechts boven: Zoodra het tankschip aan den steiger ligt, worden de reusachtige zuigleidingen aan gesloten. Boven: Na het lossen worden de tanks op zee gron dig schoongemaakt. Tien handen zijn noo dig om één zwaar tankdeksel op te tillen Links: Het tankschip wordt door een sleepboot gesleept. Op den voorgrond de zuigleidin gen met meetapparaten. Rechts: Duizenden vaten liggen op de kade gereed om te worden verscheept. Onder: Een petroleumbron in brand. Een gewel dige petroleumbrand in Campana, Argen tinië, vernietigde meer dan tien millioen liter petroleum. 'n haven kost goud. Bij een tankschip is de tijd heelemaal niet te betalen. Terwijl de sleepboot nog bezig is het groote schip tegen de kade te meren, vliegen van de aanlegsteiger reeds de touwen aan boord en worden vastgemaakt. En eer de sleepboot zijn lijnen losge maakt heeft, ligt da tank niet slechts vast, maar de zuigleidingen zijn reeds op het dek geschoven en worden aan de ventiels der tanks vastgemaakt. Da olielading moet gelost worden. Snel worden enkele proeven geno men en naar het labo ratorium gebracht. De ventielkleppen worden opengeslagen, en dan beginnen de pompen te zuigen. Een vieze stroom want ruwe olie is smerig wordt in de tanks op den wal overgebracht. Zonder onderbreking vloeit de olie door de zuigleiding eenige honderden tonnen per uur. Iedere tank is twaalf meter diep; bij het groote zuigvermogen der pompen kan men aan het schip zien, hoe snel het wordt geledigd, want het stijgt snel boven den waterspiegel. Een tank met een inhoud van 10.000 ton olie is in 24 uur leegge pompt; 16000 ton worden in goed 30 uur uit het schip gehaald. Ze vullen nu de opslagtanks aan land. Zuignappen halen het kleinste restantje olie van de scheeps bodem weg. En als een dag later het leege tankschip, dat nu hooger op het water ligt, den oceaan weer bereikt, dan begint de groote schoonmaak en het luchten der tanks. In de havens is hiervoor geen tijd; het is door de politie trouwens ook verboden. Voor de olie begint, als deze in de tanks op het land is gebracht, een groot verande ringsproces. Slechts zelden voeren de tanks benzine aan, meestal de vuile, ruwe olie, die nu naar de raffinaderijen wordt ge zonden, en bewerkt, eer men in staat is er motoren mee te laten werken of de vloei stof als smeerolie voor de onderdeelen der machines te gebruiken. Deze raffinaderijen met hun fantastische buisleidingen, distilleerketels en pompen zijn wonderwerken der techniek, waarin de chemiker echter de toonaangevende persoon is. Van het pompenhuis uit wordt de olie door de distillatiemachines gestuwd. Hier gaat de ruwe olie door buizen en nog eens buizen onder speciale temperaturen. Onder deze behandeling gaat reeds een bestand deel van de olie in gasvormigen toestand over en ontsnapt door andere buizen, om weer opgevangen en afgekoeld te worden. In de overblijvende vloeistof lossen zich de verschillende bestanddeelen op en ko men, voor de pompinstallatie in de reus achtige raffineerketel, waar een gecompli ceerd reinigingsproces alle schadelijke deelen verwijdert. Daarop volgt een ver- behandeling, al naar de bestemming van het product, of het als bedrijfsohe of smeerolie aangewend zal worden. In een raffinaderij worden 250 verschillende soor ten olie gewonnen. En tenslotte verlaat het eindproduct, de waterheldere witte olie, de blauwige gas oline, smeerolie en asphalt in de keu rige, schoone vaten of tanks de fabriek. De groote havensteden der wereld bezit ten reusachtige tanks, kilometerlange buis leidingen, gigantische ketels en men kan aannemen, dat deze opslagplaatsen werke lijk het „vloeibare goud" der wereld bevat ten. Dag en nacht zijn in de petroleumhavens de pompen aan het werk, onafgebroken vloeit de olie. HET OUDSTE MUZIEKINSTR' TER WERELD. In de oeroude Mesopotamische ruincn- stad Tepe Gawra is onlangs door een ge combineerde expeditie van de Pensyllvania Universiteit en de American School of Oriental Research een muziekinstrument opgegraven, dat als het oudste, ooit door menschen vervaardigde instrument ter voortbrenging van een melodie wordt be schouwd. Het bestaat uit een dubbele buis, uit beenderen gemaakt vermoedelijk holle vogelbeenderen - en is voorzien van eenige gaten. Het instrument moet dateeren uit het chalcolithische tijdperk, dus uit de periode, toen de praehistorische mensch van het steenen werktuig tot het bronzen overging. De ouderdom van deze mer o waardige fluit wordt op minstens zeven acht honderd jaar geschat; nauwkeurig»* opgaven hebben de archeologen van 9 expeditie nog niet kunnen verstrekken. Tepe Gawra, de oudste stad van de we reld, bergt wellicht nog meer kostoan archeologische schatten. Zoo werd er tege lijk met de beenen fluit een grooten aar den schaal gevonden, die waarschijnlijk uit hetzelfde tijdperk dateert. Op dezi schaal, die met roode kleurstof in panee- len is ingedeeld staan landschappen, borger, rivieren, dieren en zelfs enkele jachtscènes afgebeeld. De onderste lagen van den doof ruines gevormden heuvel van Tepe Gawra, die uit. het steenen tijdperk dateert, 7;jn nog niet blootgelegd. Overigens, al mag dan de nieuw ontdek te fluit het oudst bekende muziekinstru ment zijn dateert reeds van ouderen da tum het gebruik van tweestemmige sig naalfluitjes. Bewijs hiervoor is een vondst die enkele jaren geleden in Tsjechoslo^'a- kije werd gedaan, namelijk een fluitje, ge sneden uit een leeuwentand, waarvan de ouderdom op ongeveer 30.000 ia ar wordt geschat. Naar Professor Karei Absolon van de Universiteit Brno destijds berichtte ij deze fluit, die waarschijnlijk voor jacht- signalen diende, nog thans bruikbaar; zij geeft de noten d en g te hoorer».

Soester Courant | 1941 | | pagina 4