ïweede Blad GRABBELTON Winterhulp Nederland. Belangrijk Sportnieuws. UIT DE LITTERAIRE MIJNHEER ZWARTKIJK, De Radio-sterren komen weer. C, G. TIMMERMANS Haarden en Kachels schoon maken en repareeren. S.E.C. klopt Kampong met overtuigende cijfers. Zondagsdienst Apotheken. Voetbalwedstrijd BE QUICK I N. A. S. I NIJVERHEIDSSCHOOL SOEST, Zenuwachtig? ITVjnfiwidt'S .g. Pijn - Pijn - Pijn «sa „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG n APRIL 1941, No. IJ. VAN LATEN WE PETER MAAR NEMEN OF OOK DAT HEET VOORLICHTING. Toen ik veel ja ren geleden mijn schreden zette op het pad der jour nalistiek, be toogde mijn va der herhaaldelijk, dat journalisten geen „menschen" waren, met wel ke uitlating hij blijkbaar weer zin bij mij trachtte, op te wekken tegen 't beriep, waarin ik toevalligerwijze was terecht gekomen, hetgeen ik tot nu toe echter nog niet heb betreurt. Dat de meening van mijn vader juist was, heb ik nog nimmer kunnen ervaren, maar dat er door deze wezens wel eens een streep loopt, moet ik toch beamen. Veelal zijn het andere dan gewone menschen; zij zijn- verzot op wat een normaal mensch achteloos voorbijgaat of niet opmerkt, overdrijven vaak en graag; houden van sensatie en stichten naast veel goeds ook nogals bezorgdheid en teleurstelling, niet het minst in tijden als nu. Tot die meening moeten ook die ge meentenaren wel zijn gekomen, die in het laatste nummer van „Het Leven" als interessante bijdrage aantroffen: „ZIJNE EDELACHTBARE" VAN SOEST.... WIJ MOESTEN PETER MAAR NEMEN. domme massa, uie immers to^h niet weet, dat, wanneer er een burgemeester dood gaat, de raadsleden niets te nemen heb ben en Peter niet tot Burgervader kun nen uitroepen, maar dat de eerste Wet houder direct als loco-burgemeester naar voren treedt. En in het door mijn collega bedoelde geval was het niet Peter, die naar voren kwam, maar.,.. Wethouder Gasille, want in een onderschrift onder een der foto's in de bijdrage in „Het Leven" lees ik: Hier ziet men hem (Peter) als raadslid van de gemeente Soest ter gelegenheid van de installatie van zijn „voorganger", wijlen Mr. De Pet (bedoeld is Mr. Deketh), in 1926. waarmede mijn collega dus wil zeggen dat Peter tot Burgemeester werd „geno men", toen Soest, na den dood van Mr. Deketh, zonder burgervader was. Hiermee wordt het geheele geval tot een puzzle gemaakt. Mr. Deketh was burgemeester onzer gemeente tof 1937, toen hij tijdens hef houden van zijn rede ter gelegenheid van den feestelijken intocht in onze gemeen te van 't pas gehuwde Prinselijk Paar, voor het gemeentehuis onwel werd, als gevolg waarvan hij eenige dagen later overleed. Maar toen was Peter reeds twee ja ren uit het openbare leven verdwenen en sinds 1935 geen raadslid meer, zoodat men hem ook moeilijk als Burgemeester kon „nemen" Als men burgemeester is, zoo vangt mijn collega zijn epistel aan, !s men „Zijne Edelachtbare"; het is een gewichtig ambt en men is „eer ste ingezetene van de gemeente". Of althans zoo ongeveer. In een kleine gemeente is de burgemeester de vraagbaak voor een ieder en hij moet van alles en nog wat verstand heb ben en geduld voor tien. In Soest heeft men sinds onheuglij ke tijden ook burgemeesters gehad natuurlijk; dan eens deze en dan weer die. Ze bleven eri tot ze stier ven of werden ergens anders be noemd en gingen weg. Soest is een kleine gemeente, en vroeger was ze nog kleinerloen woonde er alleen maar een hand vol boeren, maar natuurlijk, ook zij had den recht op een Edelachtbare en ze hadden er steeds een. Tot.. Ja, tot er een dood ging en men niet zoo gauw iemand anders wist, die ge schikt was voor Soest. Toen zat men zondvr. En dit gaat niet. Dit neemt zelfs geen boer. De gemeenteraads leden staken dus de koppen eens bij elkaar en toen klonk het woord: „Laten we Peter maar nemen". Pe ter. dat w<i zeggen: Peter van den Breemer. U zegt? Ja, ja, dat heet voorlichting van het Nederlandsche volk en propa ganda voor een gemeente, voor onze ge meente Soest, dat door velen in het land het mooiste tuindorp In het centrum van het land wordt genoemd. En als U er bezwaar tegen maakt, dat „Soest een kleine gemeente is", dan moet U het mijn collega zelf maar zeggen, dat Soest de grootste plaats is ln opper vlakte en na Utrecht, Amersfoort en Zeist, eeveneens de grootste plaats In Inwonertal. Wat frappanter Is, deze „kleine" ge meente zou Peter eens tot Burgemeester hebben gekroond onder het Motto: „La- Éen we Peter maar nemen". Hier hebben! we nu eens een journa list, die me. Mleen aan sensatie en ande re gckklgheiu doet, maar blijkbaar zijn t lezers rangschikt onder de U welbekende SMEDERIJ BAKKERSWEG 3 TEl EFOON 3368 Ik gun elke collega een rijke fanta sie, maar met dit alles maakt hij 't toch al te grijs. Blijkbaar weet hij niet, dat de grens van liegen daar ligt, waar de oogen der lezers open gaan. Maar Burgemeester of niet, hij laat Peter op zeer verdienstelijke wijze de burgemeesterrol spelen. Peter, zoo fantaseert mijn collega door, nam 't „baantje" aan, en zat de gemeen teraad voor, waarbij hij zei: „Laten we het zus doen of laten we het zoo doen en wal denken jullie er van? En de zaken waren in orde» hef dorp bloei de en als iemand iets wilde weten of iets wilde vragen, dan kuierde hij op zijn gemak naar de woning van den burgemeester ei zei: „Hoor eens, Peter, ik had graag gewild.En dan luisterde Zijne Edelachtbare.Hij was „raadge ver". „Je moest 't eens zóó probeeren kon hij gemoedelijk zeggen, als iemand met een klacht kwam en als deze het dan „zoo" probeerde, bleek in de regel, dat „Zijne Ede'achtbare weer eens de spijker op de kop geslagen had en dan was er geen kJacht meer en Peter kon zeggen of denken: wie volgt..,, komen jullie maar.ik zal je wel te woord staan. Nog veel meer moois weet hij van Peter als burgemeester te verhalen. Wij zullen hem hierbij echter niet verder volgen; alleen willen wij Peter nog eens bezien op de foto's waarop men hem toont als mensch en boer. Hierbij is de Leven-fotograaf of van de meenïng uitgegaan, dat een boer een „boer", onbeholpen en ongemanierd moet zijn of hij heeft naar een zoo groot mo gelijk contrast gezocht, om de sensatie ïn het artikel zoo hoog mogelijk op te voe ren en hierin schijnt hij in Peter een ge willig voorwerp te hebben gevonden. Neem een ouderwetsche kachel, zet Pe ter op een leunstoel er naast, zet hem zijn pet op, geef hem een groote pan met pap in de handen en tusschen de knie ën en breng een met pap gevulde lepel naar zijn wijd geopende mond en U heeft een beeld zooals de Leven-fotograaf zijn zcoeven bedoelde Edelachtbare ziet. Misselijk! Bijna zoo misselijk als ln de dagen van Teus de Kat en Frans de Rooïj. 27 Maart waren de Radio-Sterren voor het eerst in Soest en in de recentie, wel ke wty van dezen zoo uitmuntend ge slaagden kunst- en amusemenfsavond. gave.», hebben wij gezegd, dat zij zouden terugkomen naar Soest, niet wetend, dat by den heer Nanninga nog zóóveel ver zoeken zouden inkomen, niet het verzoek, om 't by dit eerste optreden niet te laten Toen wij den heer Nanninga dezer da gen spraken, hebben wij van zelf spre kend eens geïnformeerd naar zijn'plan nen en hem tevens de vraag gesteld, waf toch wel de oorzaak mocht zijn geweest, dat tijdens zijn eersten avond in Soest de Eemland-zaal slechts voor de helft ge vuld was. Op dit laatste deelde hij ons mede, dat -het hem achteraf gebleken is, dat slechts weinigen met dezen avond bekend waren, doch, dat hét ook niet onmogelijk was, dat andere factoren een rol hadden ge speeld. Dit laatste is vooral in dezen tijd, veel omvattend, waarom wij gaarne iets meer wilden weten. Hij wees er ons allereerst op, dat zoo wel hij zelf als de met hem werkende ge zelschappen een reputatie hebben te ver liezen, waarom er steeds naar gestreefd wordt het allerbeste te brengen en dit in gelegenheden, welke zich hiervoor het best leenen. In onze gemeente is dit ongetwijfeld „Eemland", hoewel hij het tegelijk be treurde, dat voor zijn avonden de zaal niet meer personen kon bevatten, omdat hij er van overtuigd was, dat ook in Soest, de zaal te klein zal blijken, wan neer men ailerwege met de te geven avonden bekend is en men het gehalte er van kent, zooals dit, om maar eeni ge plaatsen in de omtrek te noemen, ook steeds het geval is te Amersfoort, Zeist, Bilfhoven, Utrecht enz. In deze was hij echter overtuigd van de groote medewerking van den eige naar van hotel „Eemland", die zich ook voor den eersten avond geheel heeft ge geven. Verder stelde hij er prijs op te verkla ren, dat elke politieke overtuiging aan de programma's vreemd is en bij de sa menstelling hiervan uisluitend wordt ge zien naar het beste op het gebied van kleinkunst en amusement en dan uitslui tend op de meest beschaafde wijze. Met betrekking tot zijn plannen wees hij er op, dat het in zijn voornemen ligt ook in Soest een reeks avonden te bren gen, waarin nagenoeg alle Nederlandsche krachten van den eersten rang zullen op treden, zooals door hem regelmatig avon den worden verzorgd in meer dan 25 van de grootste plaatsen van ons land. In het programma van a.s. Donderdag zijn op veelvuldig verzoek nogmaals een plaats toegewezen aan Herbert Perquin, Koos Koen en Jetty Cantor, die dezen avond geheel nieuw werk zullen breng- gen, maar we zijn er van overtuigd, dat ook de andere medewerkenden voor hen niet onder zu.len doen. In het verslag van den eersten avond heoben we bovendien voorspeld, dat bij het tweede optreden Perquin de „kop pen" niet zou kunnen tellen. Daarvoor zullen nu zij zorgen, die willen genieten van beter werk dan gewoonlijk op dit gebied in onze gemeente wordt gegeven. Dinsdagochtend 9 uur waren op hmt ge meentehuis wederom de collectanten ver zameld om ten tweede male een Wee ding-Inzameling te houden. De burgemeester sprak ln de groote raadzaal de collectanten toe. Hy wees er o.m. op, dat zij voor Soest een zeer groote taak op zioh genomen hadden, want juist In deze gemeente is de behoef te aan kleeding en dekking ontstellend groot. Met Inspanning van af onze krach ten, zoowel die der collectanten, als die der gevers zullen wy ln staat worden ge steld, die groote nood eenigszlns te le nigen. Wij hopen in de toekomst deze nood geheel op te kunnen heffen. Vervolgens wees de burgemeester op het pionierswerk, wat hier te Soest ver richt wordt. Deze kieeding-inzameling was |de eer ste, welke ln de Provincie Utrecht ge houden werd. De oogen der Provincie zoomede van den Directeur van 't Prov. Bestuur Win terhulp Nederland zijn op ons gericht. De Burgemeester besloot zijn rede met de woorden: Collectanten beseft U taak van Soest begint de victorie. Na deze opwekkende woorden begon nen de collectanten hun taak, welke we derom een groot succes werd. S.E.C. kwam uit met invallers voor Rïjnders, Post en Reijerse; eenige jonge krachten had met nu opgesteld op de midvoor- en linksbuitenplaats. Deze proefneming is uitstekend ge slaagd, alleen moet de midvoor meer schieten en zooals wij vernamen, moet hy over een goed schot beschikken, dus moet hij daar zooveel mogelijk gebruik van maken. Een verslag van den wedstrijd zelf zou te eentonig zijn, daarom volstaan wy maar met mede te deelen, dat het geheele S.E.C. uitstekend heeft gespeeld. De eerste helft sloot met een 40 voor sprong voor S.E.C.; de eindstand werd 7-1. Het 3e elftal klopte Zeist III met 2—1. De stand in de 4e Klasse J van de N.V.B. is thans. EERSTE PAASCHDAG. DIENST i APOTHEEK: „SOESTD1JK* Van Weedestraat 46, Telefoon 2487, TWEEDE PAASCHDAG DIENST i APOTHEEK „SOEST" Soesterbergschesfraaf 8, telefoon 2497. M* Bezoekt op Tweeden Paaaohdag de belangrlika Aanvang 2 uur. Terrein Ferdlnand Huljoklaan Entree 15 et. Fietsenstalling 5 cent Buick 15 9 5 A.P.W.C. 14 9 .4 's-Graveland 15 8 3 S.E.C. 15 9 1 Kampong 15 5 5 Olympia 15 4 4 E.A.C. 13 4 2 Actlf 14 2 1 Amsvorde 14 2 1 58-22 52-32 55—32 59-38 42—39 30-42 28 46 26—58 11 21-58 5 Voor 2en Paaschdag, dus a.s. Maan dag is het volgende programma vastge steld: 2 uur: A.P.W.C. III—S.E.C- V op Birkh- 2 uur: Quick IVS.E.C. IV te A'foort. 2 uur: S.E.C. III-F.A.K. II te Soest- 2 uur: St. BoysS.E.C. II te Utrecht. DE EINDLOOZE LIJST. Vrijdag werd een Rijwiel gestolen ten nadeele van B. L., dat hij tijdelijk ge plaatst had voor een winkel aan de Birktstraat. F. X. M. alhier miste zijn rijwiel na een bezoek aan Cafetaria. het eerste doelpunt gescoord, weldra ge- volgd door 2 doelpunten van prima kwa- Iiteit. Met 03 voor Be Quick ging dafl ook de rust ln. Na de pauze kwam Mijdrecht, dïe na met den wind In den rug speelde, ver* woed opzetten en na enkele gevaarlijke aanvallen verkleine Mijdrecht den ach terstand door hef maken van 'n doelpunt. Be Quick ontplooide na dit doelpunt een enthousiast mooi open samenspel, dat zijn productiviteit uitdrukte in 3 punten, waarmede de overwinning vooï Be Quick een feit werd. Het einde kwaml met een 16 overwinning voor Be Quick* Op 2en Paaschdag, op het Be Quick* terrein de laatste competitie-wedstrijd» dus de kampioenswedstrijd tegen N.A.& uit Zeist. Oppassen heeren. N.A.S. vecht vooc zijn behoud ln deze klas. Laten wij het niet te licht opnemen. Doe je best met open spel en zorg voor het Kampioen* schap. GESLAAGD. Op 7 Aprfl J.I. slaagde aan de Rijksunl* versltelt te Utrecht voor het Candidaats* examen Wis- en Natuurkunde L.» de heed H. J. Gasille te Soestdyk, VERSLAG OVER DEN CURSUS 1940-1941. Z&nijuwtafifettefi' Peter is ongetwijfeld een bijzondere figuur in velerlei opzicht. Hij was niet minder dan 40 jaar lid van den raad van Soest, hetgeen hem een lintje bezorg de, niettegenstaande zijn hooge Ijcftyd (hij is binnenkort 80 jaar) vindt U hem steeds bereid zijn aandeel te nemen bij het organiseeren van feesten enz., hy rijdt schaats en danst met meisjes van 20 lente.» en nog veel meer, maar dat mag hij, omdat hij Peter is, maar dit mag nog geen aanleiding zijn, om ven hem een karikatuur te maken. De Leven-fotograaf en -journalist is echter uitermate in zijn opdracht ge slaagd. Peter heeft hij tot een paskwil gemöakf en de gemeente uitgebeeld als een ge hucht, dat niet waart U bewoond te wor den. Ook dat heet voorlichting van ons volk bevordering van vreemdelingenverkeer of hoe men het noemen wil. rr. In de A'pollohal te Amsterdam zal oy de Kunstysbaan het paar Sfrauch-Noach een demonstratie geven in schoonryden. Tydens de training. (Polygoon.) Door kun uitdrijvend*- en pijnstillende wer king helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen Boder een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnkardt'» Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachet*, genaamd „MIJNHARDTJES" Doos 10 en 50 cent. SPORTNIUW8 BE QÜICR Mijdrecht I—Be Qaloki I Vergezeld van vele supporters Is de uitwedstrijd van Be Quick naar Mijdrecht ln een daverende overwinning voor de Soester club geëindigd. De zeer lange reis, die op de fiets is gemaakt, had geen nadeelige gevolgen voor onze jongens, want direct werd er in een zeer hoog tempo gespeeld. Na ruim 20 minuten maakte een der backs van Mijdrecht hands binnen het beruchte gebied en inplaats van een penalty gaf de arbiter een vrye schop, die op niets uitliep. Na zeer goed samenspel van midden linie en voorhoede werd na 35 minuten De cursus is met 52 leerlingen aange* vangen, waarvan door verschillende om< standigheden twee vóór 31 December eg vier na dien datum de school verlaten hebben, zoodat de cursus met 4ö leer lingen is geëindigd. Naar de beroepskeuze zijn deze aig volgt ingedeeld: timmerman 22, metse* laar 1, schilder 4, loodgieter 2, smid 5, mach. bankwerkers 7, autohersteller 2* electriciën 4, orgelbouwer 2, tuinman 1, niet gekozen 2. De resultaten van het onderwijs geven over het algemeen reden tot tevreden heid; de opmerking bij het vorig verslag gemaakt omtrent het aantal a.s. metse laars en schilders, is helaas nog van kracht; het is ons onverklaarbaar, dat nog geen gevolg is gegeven aan dezQ wenk; wij vertrouwen echter, dat meer dere van deze a.s. vaklieden zullen be seffen, dat ook voor hen dit onderwijs vruchten zal afwerpen. Een overzicht van de bezetting der klassen en van de bevordering moge hie* volgen le Klasse, 14 Leerlingen. Bevorderd: H. J. Rademaker met lof, B. P. Bos, G. van Dorresteijn, A. Elbert- se, A. van Hees, M. van Hornsveld, H< de Kruijff, J. W. Leertouwer, W. Uijland, W. G. Besselen (voorw.). Niet bevorderd 4 leerlingen, 2e Klasse 11 Leerlingen. Bevorderd: J. de Rond met lof, H. C< van den Berg met lof, van Breukelen, C. van den Broek, P. W. van den Deijs- sel, R. van Hees, J. Roest, H. Hornsveld, A. Huurdeman, A. van Klooster (voorw.), A. A. de Kruijff (voorw.). 3e Klasse 12 Leerlingen. Bevorderd: G. P. de Heer naar de 5s klasse, G. Berendsen, E. H. Bosboom, W. van Eek, R. van der Duinen, G. J« Kemper, N. Masscn, W. Muis, J. va* der Neut, S. den Ifijl, A. Akkerman, A. Bergmans. 4e Klasse 5 Leerlingen. Bevorderd: Th. van den Berg, J. jan« sen, A. Rasch, M. Witte (voorw.). Niet bevorderd één leerling. 5e Klasse 5 Leerlingen. Hiervan hebben 3 het getuigschrift In« gevolge artikel 29 der NijverheJdsonder* wljswet verworven en wel: H. van Ooye% N. Uijland en A. Ven erna* Eén leerling heeft hiervoor nog nie( voldoende werk vervaardigd, terwijl éés leerling door verandering van werkkring tusschentyda de school verlaten beeft

Soester Courant | 1941 | | pagina 5