Jocgo Slavië - een van den wereldoorlog RAVENNA De tragedie van een „veelvolkeren- staat"van innerlijke eenheid geen sprake ZUID-SLAVIE - LAND VAN MINERALEN B 1 «3 Een kerkhof uit de eerste eeuwen van het Christendom in de ruïnegebieden bij Split. (Mauritius). WIE Joego Slavië bezocht, zal er de levendigste herinneringen aan be waard hebben. Men zou moeilijk een ander land op den Balkan kunnen noemen, waarvan de uiterlijke verschij ning zooveel verschillende facetten ver toont, die alle op zichzelf ruimschoots de moeite van het beschouwen waard zijn. In derdaad, vele facetten. Want zou men ge neigd zijn in de eerste plaats naar voren te brengen de door menigen toerist in vre destijd bezochte, schilderachtige bergkust van de Adriatische Zee, men zou er Joego Slavië als geheel mede te kort doen, want behalve de Middellandsche Zee, ijveren de Alpen en niet te vergeten de Donau met zijn machtige zijrivieren hun belangrijke bijdrage voor het bonte beeld van dezen staat. Min- of meer ervaart men hier dat Joego Slavië beschouwd kan worden als een drempel tusschen Oost en West. Merkt de reiziger eenerzijds een lofwaardig stre ven om het Westersche in toepassing te brengen, daar staat tegenover, dat het Oostersche in een overdadige veelheid overal voorhanden is. Meer dan de geïm porteerde Westersche opvattingen, druk ken deze Oostersche elementen hun stem pel op het karakter van het land. Uit den kleinen, Servischen Balkanstaat heeft zich, als gevolg van den Wereldoor log, gedeeltelijk vrijwillig en anderdeels onvrijwillig, door samensmelting van de staatjes der Serven, Kroaten en Slowenen en later .door het opnemen van nieuwe gebiedsdeelen het Koninkrijk Joego Slavië ontwikkeld. Daardoor ontstond een „veel- volkerenstaat", binnen welks grenzen men Serven, Kroaten, Slowenen, Duitschers, Hongaren, Albaneezen, Roemenen, en be woners afkomstig uit Bohemen en Moravië kon aantreffen. Bij. het uitbreken van den Wereldoorlog hielden de Kroaten en Slowenen nog vast aan Oostenrijk Hongarije. De Serven even wel stichtten reeds in 1915, tezamen met de Sloweensche emigranten, die waren uitgeweken naar Londen, een zoogenaamd Joego Slavisch Comité, dat tot taak had de vereeniging van alle Zuid Slaven voor te bereiden. De onder Oostenrijksch-Hongaar- sche heerschappij staande Kroaten en Slo wenen verzetten zich in den beginne hierte gen en voelden meer voor de stichting van een zelfstandig staatje, dat samen zou wer ken met Oostenrijk. Eerst toen de Donau- monarchie gevallen was, hadden de Serven geheel vrij spel. Den zesden October 1918 kwam in Agram een Nationale Raad van Serven, Slowenen en Kroaten bijeen, die begon met te verklaren dat men in hem diende te zien de „politieke vertegenwoor diging van alle partijen van de Oosten- rij ksch-Hongaarsche Zuid-Slaven". De Na tionale Raad nam daarop het bewind over Kroatië, Slowenië en Dalmatië, de Krain, Bosnië en Herzegowina over en verklaarde zes weken daarna dat deze gebieden inge lijfd werden bij Servië, dat tevoren reeds den zelfstandigen staat Montenegro had geannexeerd. Den eersten December 1918 werd toen onder de Servische dynastie Karageorgewitsch het nieuwe koninkrijk der Serven, Kroaten en Slowenen uitge roepen; de vele minderheden werden toen reeds niet meer genoemd. De aldus samen gevoegde staten zaten vervolgens te Ver- sailles, Trianon en Saint Germain aan de tafel der overwinnaars en verwierven hier, ondanks heftige protesten van Roemenië, een deel van Hongarije en bovendien Zui delijk Stiermarken. Zij wilden ook het Door het binnenrukken der Duitsche troepen in Joego slavië, is meer nog dan in de afgeloopen dagen, de aan dacht van een ieder gevestigd op de cultuur, de bewogen geschiedenis en de folklore van dit merkwaardige land, dat om verschillende redenen op den Balkan steeds een unieke positie heeft ingenomen. Zuidelijke Karinthië en Istrië hebben; maar het eerste bleef na een volksstemming res sorteeren onder Oostenrijk, terwijl Istrië aan Italië werd toegewezen. Eenheid onmogelijk. Het was wel duidelijk dat het op een dergelijke wijze uit vele verschillende volksgroepen samengestelde Joego Slavië moeilijk een hechte eenheid zou kunnen vormen, al was het alleen maar hierom, dat de andere volksgroepen slechts ongaarne De eeuwig met sneeuw bedekte Julovec- top in de Dinarische Alpen. Deze 2000 M. booge bergketen scheidt Dalmatië en een deel van Kroatië af van het binnenland. (Mauritius). zich zouden bukken voor de Servische heerschappij. De Serven pochten over hun vermogen ffm te centraliseeren; zij zetten ook door dat een conservatief-Servischen grondwet werd aangenomen. Maar het on middellijke gevolg was een verbitterde op positie van de Kroaten, de Montenegrij- nen, de Bosnische Mohammedanen, de Slo weensche Clericalen, terwijl ook de Servi sche liberale volksdeelen zich weldra bij de opponenten voegden. Sedert 1921 ging het land gebukt onder een verwoeden par tij enstrijd. Arrestaties, aanslagen, coalitie- regeeringen, stichten van nieuwe partijen, het verbieden van partijen, dat alles was aan de orde van den dag. Deze woelige ja ren eindigden met een revolutie, die van denkoning zelf uitging. Hij stelde den grondwet buiten werking, ontbond alle par tijen en stelde een militaire dictatuur in. De nieuwe minister-president generaal Ziv- kowitsch, een der leiders van den pan- Servischen geheimen bond van officieren, van de Witte Hand, zette de onderdruk king van de Joego Slavische minderheden DEÜTSCHES RUMAN Onder de Zuid Europeesche staten heeft Joego Slavië tot het uitbre ken van het conflict een leidende rol gespeeld. Naast den landbouw, die ook thans nog een hoofdmiddel van bestaan vormt en het land veroorloofde een belangrijke hoe veelheid tarwe, tabak, wol en vee uit te voeren, is het vooral de mijn bouw, die de oogen van de Euro peesche industrielanden op dit ge bied gevestigd hield. Men vindt er in den bodem lood, zink en koper, ijzer, chroomertsen, magnesium, bauxit en bruinkolen. Het is bekend dat deze in groote hoeveelheden aanwezig zijn, maar nog steeds was de ontginning ervan niet zoo pro ductief als deze wel had kunnen zijn. Op nevenstaand kaartje kan men eenigen indruk krijgen van de verdeeling der verschillende mine ralen, terwijl tevens de andere pro ducten zijn aangegeven. 1. Asmogendhe- den 3. Steenkool 4. Ijzer Oehj 5. Koper 6. Lood 7. Zilvei 2. Bondgenooten llllil van Engeland T-i 8. Alluminium- aarde 0 9. Asfalt 0 10. Zout U. Graan en vruchten 12. Wol g 18. Rijst 8 14. Tabak 15. Veeteelt O m. Visch vangst met kracht en geweld voort. Toen dat alles na acht maanden geen succes bleek te hebben, werd het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slowenen, omgedoopt in Joego Slavië. Geheel Joego Slavië werd verdeeld in willekeurige provincies, zoogenaamde banaten. De tegenstellingen tusschen de Serven en de verschillende minderheden zijn sedert deze gewelddaad niet verzacht. Een overzicht in vogelvlucht. Het banaat Drau met de steden Laibach, Marburg en Zilli grenst ten Zuiden van Graz en Klagenfurt aan het Duitsche Rijk. Hier wonen hoofdzakelijk Slowenen, onder v/ie ongeveer 60.000 Duitschers. De streek waar men hoofdzakelijk Kroaten en Slo wenen aantreft, met de hoofdstad Agram is veranderd in het banaat Save; het aan tal Duitschers in dit gebied bedraagt vol gens Joego Slavische opgaven ongeveer 80.000. Het vroegere Bosnië ligt tegenwoor dig voor de helft in het banaat Vrbas; dit gebied met de hoofdstad Banjaloeka telt onder zijn bewoners ongeveer 10.000 Duit schers. Het vroegere Dalmatië, Herzegowi na en Montenegro zijn verdeeld over twee banaten; in het kustgebied met de hoofd stad Split en in Zeta met de hoofdstad Ce- tinje; het aantal bier woonachtige Duit schers is buitengewoon gering. Het vroege re Hongaarsche banaat heet tegenwoordig Donau; hier vormde het Duitsche element met 400.000 zielen ongeveer een vijfde van de bevolking. Het oude Noord Servische gebied is veranderd in het banaat Morawa met de hoofdstad Nisj en het vroegere Zuid Slavische gebied in het banaat War- dar met de hoofdstad Skoplje; de Joego- een waar bedevaartsoord voor kunstmm- nenden. Ravenna heeft sedert haar stichting door de Thessaliërs heel wat verschillende hee- ren binnen haar muren gehad. Achtereen volgens werd het op lagunen in de Po-del ta gebouwde stadje bezet door Etruskiërs en Galliërs, afkomstig uit Sens. In de macht der Romeinen gekomen in het jaar 234 v. Chr., werd het verheven tot Gemeente en kreeg een groote militaire gaven. Vreemde gedachte, dat ditzelfde Ravenna thans, door aanslibbing, tien kilometer van de kust verwijderd ligt. Reeds in 404 was het de residentie van de West Romeinsche Kei zers en bleef dit tot op den dag dat de Germaansche vorst Odoaker den laatsten keizer Romulus Augustulus onttroonde (476) en zelf diens plaats innam met den nieuwen titel van Koning van Italië. Het bleek evenwel een kortstondige souvereini- teit, want na de belegering van Ravenna, waarbij hij overwonnen werd door den Gotenkoning Theoderik, liet deze hem tij dens een feestmaal, eenige dagen na de capitulatie, vermoorden. Van de pracht van Ravenna op dit tijd stip kan men zich een voorstelling vormen, wanneer men bedenkt dat niet alleen Ho- norius, die er de hoofdstad van het West Romeinsche Rijk van maakte, maar ook zijn zuster Galla Placidia en zelfs de bar- barenkoningen Odoaker en Theoderik, aan de verfraaiing der stad werkten en haar verrijkten met tallooze nieuwe monumen- ten. Gedurende de Middeleeuwen leidde Ravenna een veelbewogen bestaan. Nadat het gedurende eenigen tijd vrijheid had genoten, ging het van de eene macht over op de andere, een voortdurende twistappel Zuid Slavische boeren en op de Remonfemarkt in Trebinje. (Mauritius) Slavische residentie Belgrado vormt een provincie op zichzelf; hier wonen 13.000 Duitschers. Tenslotte nog iets over de verhouding der volksgroepen. In totaal telt Joego Sla vië 12.000.000 inwoners, waarvan 6.400.000 Serven, 2.500.000 Kroaten, 1.200.000 Slowe nen, 470.000 Hongaren, ongeveer evenveel Albaneezen en 230.000 Roemenen. Het aan tal Duitschers, dat bij het uitbreken van het huidige conflict in Joego Slavië woon de, bedroeg 700.000. de aristocrate der Italiaansche steden IN de kunststeden, zooals men dit in toeristentaai veelal pleegt te zeggen, is Ravenna ongetwijfeld de meest- ingetogene, de meest aristocratische stad. De minnaar der klassieke schoonheid kan er veel van zijn gading vinden, want hier leven de namen voort van Dante en Gari baldi. En reeds deze beide namen zijn vol doende om ons een indruk te geven van de veelzijdige grootheid dezer oud Itali aansche stad. Men vindt er de kostbaarste en kunstzinnige mozaïeken, die slechts geëvenaard worden door dergelijke in de Palatijnsche Kapel in Palermo en de Ka thedraal van Monreale. Inderdaad, deze stad is van zeer oud# en hooge adel, welke bepaald wordt door haar bewogen geschie denis en door haar groote welvaart in de afgeloopen eeuwen. Door de Caesaren voorbestemd als wereldstad, werd het later een bolwerk van het Romeinsche Imperi um, werd het de hoofdzetel ven barbaen- sche vorsten, vierde het Byzanl inisme er hoogtij en werd het ten slotte de residen tie van het Middeleeuwsohe Italiaansche Koninkrijk. Door Dante, die hier zjjn „God delijke Komedie" voltooide, .werd da sfcadi tusschen de familie der Polenta's, Venetië en de Pausen. In 1816 maakte de stad we derom deel uit van den Kerkelijken Staat tot 1859, in welk jaar zij definitief ver- eenigd werd met het Koninkrijk Italië. Natuurlijk zijn de sporen van de ver schillende culturen, die tijdelijk hun stem pel drukten op Ravenna, nog duidelijk waar te nemen. Het merkwaardige is evenwel, dat nergens het streng persoonlijke op den voorgrond treedt. Vele kunstproducten, die ook den twintigsten eeuwer nog in extase brengen, zijn van onbekende meesters. Men kan hier op vrijwel alle gebied, dat der Een Zuidelijk, warm zonnetje en Zuidelijk aandoende silhouetten in een der Joego slavische havens aan de kust van de Adri atische Zee. (Mauritius). architectuur, van beeldhouw- en schilder kunst spreken van een typische volks kunst. Het stadsbeeld wordt niet bepaald door monumentale gebouwen, die een groot deel van hun bekoring zouden verliezen, wanneer zij elders stonden, Indien de stee- nen konden spreken, dan zouden zij verha len van triomf en ondergang der keizers en koningen, die hier geheerscht hebben. De namen van vorsten als Caesar, Augus tus, Claudius, Trajanus, Honorius, Theode rik, Justinianus en Otto III zijn er onver brekelijk mede verbonden. Ravenna is, gelijk wij hierboven reeds opmerkten, de stad waar de kunst van het mozaïek haar schoonste werken heeft na gelaten. Men zou niet over Ravenna kun nen spreken, zonder aan de wonderen van deze zoo bij uitstek praallievende kunst te denken. Gewelven en lunetten werden kwistig met deze techniek versierd, evenals doopkapellen, grafkelders, muren en ap- siden van de kerken, die daardoor aandoen als steengeworden vertelkunst, waarvan de glans met de jaren niet verbleekt. Het is een weldadig genot het oog te laten gaan langs deze kostelijke versieringen op muren en koepels. Meestal zijn het voor stellingen ontleend aan tafereelen uit het Oude of Nieuwe Testament: hier ziet men hoe Abel zijn lam offert, hoe Melchisedek den godsdienst celebreert, Abraham offert zijn zoon Isaak, Mozes ontvangt de steenen wetstafelen, de Heilige Johannes doopt het Jezuskind, Christus drijft de wisselaars den tempel uit, de Martelaren en Heiligen van de steden Classis en Ravenna trekken naar het hemelsche Jeruzalem, waar Christus en Maria heerschen. Deze tafereelen zijn overgoten met den glans der religie, puur en eenvoudig, ontheven aan alle begrippen van tijdelijkheid, felle contrasten naast harmonische overgangen, voorwaar een nagenoeg volmaakte kunstvorm. Toch zou men Ravenna tekort doen door te meenen dat hier slechts de mozaïek kunst tot grooten bloei kwam. In de zes tiende eeuw stond de schilderkunst er zeer hoog; een bezoek aan de kerken is in dat opzicht overtuigend. Men treft er vele werken aan van Vasari, Guido Reni en van tallooze naamlooze meesters. Hoewel de beeldhouwkunst minder sterk op den voor grond is getreden, bezit de stad toch nog een aanzienlijke verzameling sculpturen. Het aantal sarcophagen, rijkelijk van beeld houwwerk voorzien, bedraagt meer dan zeventig en is voor de studie der Oudheid van onschatbare waarde. Ook hier weer de afwisseling en vermenging van Romaan- sche en Byzantijnsche kunstvormen. Zeer belangrijk is Ravenna voorts in ar chitectonisch opzicht. De Ravennatische bouwstijl heeft zich ontwikkeld uit de By zantijnsche en is dikwijls nog rijker dan deze. In het zoogenaamde Paleis van Theo derik zal het geoefende oog waardevolle kiemen van protoramaansche kunst ont dekken. Men ontdekt in de met bronwater gevulde crypten de invloeden van het as- cetendom, dat zich overgaf aan sombere doodsgedachten; de beschouwer zal verrukt worden door de slanke, ten hemel streven de klokketorens, die dikwijls doen denken aan gestyleerde bloemstengels. Vermeld dient te worden dat Ravenna aan Venetië later de vernieuwing van haar bouwstijl heeft te danken. Het graf van Dante is een der vele voorbeelden, die dit illustreeren. Ook in onze dagen is Ravenna nog een welvarende, dichtbevolkte stad, waar de tijd niet stil bleef staan, al speurt men overal den glans van vervlogen tijden.

Soester Courant | 1941 | | pagina 4