Rob, de moedige Oost-Indiër Oprichting SYMPH0NIE-0RKEST WANNEER VERDUISTEREN? Burgelijke Stand. Voor kleine Tuinen. Gymnastiek en Sport C. G. TIMMERMANS Haarden en Kachels schoon maken en repareeren. Soest D. F. VOIGT II w> GEBORENi Wilhelmir.a Jacoba, d. v« G. C. Werk hoven en J. C. Paerel, Nieuweweg 58. Maria, d. v. J. T. Blanken en H. P. Kolbag, Soesterbergschestraat 125. Barend Theo, z. v. G. v. Oosterom en J. Klomp, Ossendamweg 55. Woutera, d. v. L. Petersen en C. de Bruin, Molenstraat 128. Hermanus Hendrikus Johannes, z. v. G v. Ooijen en Th. A. Rienties, Marelw. 1. Charles, z. v. F. J. Robert en L. Flïers, Vredehof straat 2. Johannes Gerardus Adrianut, z. v. G. J. W. v. Brink en J. A. Huisink, Kerk- dwarsstraat 4. ONDERTROUWD: B. J. van Ingen, 26 jr., hulpcommies der invoerrechten en accijnzen, 's Heeren berg en P. M. J. Hanse, 25 jr., Nieuwe weg 11. J. P. Stoltz, marechaussee, Nieuwstraat 19b en B. J. Rosmuller, Nieuwstr. 18. G. v/ Arkel, 35 jr., boekhouder, Schriks- laan 55 en M. v. d. Meij, 35 jr., Bee- keringhstraat 32. W. v. Heulen, 23 jr., losarb. Beverwijk en G. J. v. d. Kluit, 21 jr., Schouten- Kampweg 3. H. J. Breeschoten, 29 jr., transport ar beider Baarn en L. de Rooy, 26 jr., Groote Melmweg 29. A- Hendriks, 29 jr., betonconstructeur, Amersfoort en M. Schoenmaker, 24 jr., Konii.ginneiaan 151. G. H. Schimmel, 27 jr., landbouwer, Ko- niuginnelaan 64 en J. R. Kok, 24 jr., Veerzcom 8. tl. J. Bosman, 23 jr., metselaar, Dor- resteinweg 55 en N. Kamphorst, 19 jr., Dorresteinweg 55. H. v. d. Deijssel, 25 jr., los arb., Birkt- straat 27 en C. M. G. H. v. Zeeland, 28 jr., Kostverlorenweg 5a. G. J. Schalkx, 31 jr., timmerman aan nemer, K. Melmweg 21 en A. P. M. Zoetelief, 26 jr., Van Weedestraat 14. GEHUWD: J. J. F. Schoppenhouer, 36 jr., bouwkun dige en J. M. Th. Wilderbeek, 38 jr., Zuilen, C. v. Maasdijkstraat 48. E. Hoogendoorn, 33 jr., handelsreiziger en C. F. Capitein, 27 jr., Baarn, de Wetstraat 11. G. J. Bijmoer, 25 jr., kantoorbediende en N. v. d. Horst, 26 jr., Irenestraat 148. J. H. M. v. Buuren, 27 jr., expediteur en J. j. Wanzing, 21 jr., Bilthoven, Park laan 36. J. E. v. Esveld, 27 jr., landbouwer en C. A. Kortekaas, 27 jr., Birktstraat 44. OVERLEDEN: Gerardus Wilhelmus Antonius Kuypers, 76 jr., geh. m. H. de Rooy, Nieuwe weg 64. GEVESTIGD: A. v. d. Berg ïnw., Braamweg 95, van Amsterdam. M. F. Scheffer inw., Ferd. Huycklaan 22, van Hoogeveen. S. de Jong m. g., Molenstraat 13, van Bussum. N. A. de Graaf inw., Verl. Postweg 13, van Zeist. L. den Hengst m. vr., Smitsweg 36, van Oostvoorne. H. Kuil m. g., Dorresteinweg 43 ,van Bellingwolde. W. v. Nimwegen inw., Schooldwarsstraat 6, van Schoonhoven. H. J. Plekkepoel inw., Molenstraat 20, van Bergh. H. G. Wijnands, Braamweg 22, van Utrecht. G. Seelig-Tonn m. k., Mendelssohnlaan 15, van Amsterdam. R. K. Boerma inw., Gr. Melmweg 3, van Groningen. M. M. Hartman inw., Soesterbergsche straat 63, van Stoutenburg. A. N. Kuijer m. g., Soesterbergschestr. 63, van Stoutenburg. H. Ruys m. g., Koninginnelaan 70, van Amsterdam. M. D. C. Feij inw., L. Bergstraat 23, van Ermelo. H. Hoekstra-Alting, B. Grothestraat 35-37, van Amersfoort. C. Huijer m. vr., Prins Bernhardlaan 19» van Bloemendaal. P. Jukkenekke m. vr., Heideweg 37, van Epe. H. W. J. Vos m. vr., Stadhouderslaan 102, van Den Haag. VERTROKKEN: T. G. Brons, van Eigendomweg 4 naar Amsterdam, Starinkplein 16. J. Luijben m. vr., van Vosseveldlaan 38 naar Amersfoort, Soesterweg 201. jM. H. Linthout m. vr., van Amersfoort- schestraat 78b naar Barneveld, Stouten- burgerweg 30. G. van Ek m. vr., van Dijkhuisstraat 18 naar Hoeve-aken, Kruispunt Hoevela ken C 24 bis. J. Westhuis, van Van Lijndenlaan 20 naar Reusel, Hoofdstraat 27G. P. J. Dekking van L. Brinkweg 53d naar Zeist, L. de Colignyplein 7. G. Alberts m. g., van Heideweg 58 naar Kampen, Cellebroedersweg. C. R. Stoelmann Leijsner, van Birktstraat 41b naar Heemstede, Heerenweg 19. I. v. Nieuwamerongen m. vr., van An- driessestraat 18 naar Veenendaal, Da- vidstraat 15. W. F. J. v. Genderen m. g., van Steenhoff- straat 29 naar Putten, Harderwijker straat 18b. P. G. v. IJsseldijk m. vr., van Amersfoort- schestraat 17, naar Putten, Pr. Hen- drikweg 55. M. Kuijvenhoven-Voorneveld en G. Vi- see en L. Roos en W. v. Velzen, van L. Bergstraat 27 naar Hilversum, Ach terom 35. Sj. Plantinga m. vr., van G. Pelsweg 3 naar Enschede, Potgieterstraat 3. J. v. d. Burg, van F. C. Kuijperstraat 13 naar C.B.R. G. H. v. d. Broek, van Nieuwstraat 37 naar C.B.R. D. W. v. Hattem, van Van Weedestraat 11a naar C.B.R. O. W. Drechsler, van Smitsweg 6 naar C.B.R. VERHUISD: G. v. Dorresteijn, van Vaardehoogtweg 2—4 naar Nieuwstraat 13. G. J. Willemse-v. Leersum, van Kerkstr. 11 naar A. Paulownalaan 17. C. Willemse, van B. Grothestraat 55 naar A. Paulownalaan 17. G. v. d. Berg, van Buntweg 3 naar Krom- meweg 8. H. Stip, van Kolonieweg 2e naar Nieu weweg 120. A. M. de Ronde, van Dorresteinweg 38 naar Bosstraat 7. N. Duller-Holster, van Schrikslaan 29 n. Burg. Grothestraat 62. A. A. Steenbergen-Langkout, van Pr. Bernhardlaan 19 naar Bartolottilaan 2. j E. Peels, v. Korteweg 5 n. Julianalaan 30a R. Oosterbeek m. g., van Bosstraat 61 naar Den Blieklaan 55 boven. A. Boersma, van Beetzlaan 15 naar Vre dehofstraat 10. J. J. A. Coens, van Plasweg 20 naar Kerkpad Z.Z. 78. G. H. Vijgeboom, van Bartolottilaan 27 naar Braamweg 16. J. v. d. Berg m. k., van Buntweg 3 naar Nieuweweg 62. J. v. d. Berg-Reijerse m.k. van Buntweg 3 naar Nieuweweg 62. W. Zeggelaar-v. d. Berg, van 2e Wete ringpad 4 n. Soesterbergschestr. 72. G. Legemaat m. k,, van Talmalaan 5 saar lalmalaan 7 W. H. Zurcher-Haaze, van "L* Bergstraat 36 naar Bosstraat 7. Wed. A. M. Bossen-Barkhuijsen, van L* Bergstraat 36 naar Julianalaan 40. G. C. v. Genderen, van Steenhoffstraaf 29 naar Molenstraat 125. Ondergeteekende gevoelt sympathie voor de oprichting van een symphonie orkest en verzoekt uitgenoodigd te worden tot de bijeen komst om tot oprichting van zoo'n orkest te geraken. NAAM ADRES in te leveren bij Jan Bartcliman. Regenteuclaan 5. OVER SLAKKEN, DAHLIA'S EN POOTAARDAPPELEN. Met de regens en voorjaarswarmte komen de slakken weer spoedig te voorschijn om onze jonge groente te be*. schadigen. Ook als we onze dahliaknol len na half April uitplanten (dadelijk 'n stok er bij!) zien we vaak, dat slak ken de jonge spruiten afvreten. Heel toevallig is enkele jaren gele den ontdekt, dat slakken verzot zijn op z.g. „vaste spiritus" Hiermee kunnen we alle slakken wegvangen! Hiet en daar strooien we een kleine hoeveelheid neer; de slakken komen er op af, smullen er van en betalen hun snoeplust met den dood. Het is verbazend, wat we er mee bereiken! Deze vaste spiritus is bovendien een goedkoop bestrijdings middel: het ïs o.a. verkrijgbaar onder den naam „Elitox". Hoe eerder wij den grond gespit heb ben voor onze boonenteelt, des te be ter! Vandaag spitten en morgen de boo- nen er in is zeker niet de beste me thode. Denk er vooral om, dat grond, waarop boonen geteeld zullen worden, beslist niet met beer bemest mag wor den. Snij- en spercieboonen worden alge meen pas In Mei in den vollen grond gelegd, maar deze boonen kunnen ook vervroegd worden door ze in de tweede helft van April in een bakje, dicht bij elkaar, onder glas te laten kiemen, om ze omstreeks half Mei bij de staken of in polletjes uit te planten. Het voordeel van dit voorkweeken ligt hierin, dat het opkomen van de boonen minder afhankelijk is van het weer: de eventueele koude heeft onder het glas immers weinig of geen invloed, zoodat de boonen veel gelijkmatiger opkomen. Met „wegvallers" behoeft geen rekening te worden gehouden, terwjjl de oogst ook iets vroeger kan zijn. In sommige laag gelegen (veen)stre- ken, waar de grond voor boonen te lang koud blijft in verband met den grond waterstand, Is het voorkweeken van boonen onder glas zelfs regel. Wie heel vroeg wil zijn met spercie boonen, neme eens een proef met de z.g. „chocoladekleurige"* Deze stam- spercieboon is vleeziger en minder wa terig dan andere vroege soorten zooals „Wagenaars" en de „Alpha". Voorkiemen van boonen is natuurlijk niet noodzakelijk: we vestigen er alleen de aandacht op voor beginners, die over een glasraam beschikken. Er worden,'tenslotte, dit jaar massa's aardappelen verbouwd, ook door parti culieren. Het zal de vraag zijn, of er pootgoed genoeg is om aan de vraag te voldoen! Aardappelen kunnen tot begin Mei nog volop worden gepoot, vooral, omdat door het gure voorjaars weer de grond lang nat en koud is ge bleven, Op natten, lagen grond poten we de aardappelen niet te diep: c.a. 5 tot 7 centimeter. Bij droog weer iets dieper. Op droge grond zetten we de pootaard- appelen iets dieper: 8 tot 12 centimeter. Particulieren, die aan het poten alle aandacht kunnen besteden, letten er na tuurlijk op, dat de poters met de kie men omhoog in den grond komen, dus de poter met het navelmerk naar be neden. Voor de vroege aardappelen houden we als aftand c.a. 40 C.M.; voor de late soorten nemen we afstanden van 45 cen timeter. (Nadruk verboden.) SMEDERIJ BAKKERSWEG J TELEFOON 2368 De snelheid van de gymnastische be wegingen. Deze wordt bepaald door het streven naar een doelmatige lichaams-ontwikke- ling en wel in het bijzonder door twee factoren: le. De samengesteldheid van de Co ördinatie in verband met de geoefend heid. 2. Het doel waarmede de oefeningen worden uitgevoerd. Bij alle bewegingen in het dageljjksch leven wordt de snelheid bepaald door het streven om met zoo min mogelijke inspanning zoo veel mogelijk practisoh resultaat te bereiken. Zeer vlugge bewe gingen vormen zeer krachtige zenuw prikkels, doch gedurende korten tijd. Langzame bewegingen vergen zwakkere zenuwprikkels, doch gedurende langen tijd. Beide wijzen van uitvoering zijn ver moeiend. Tusschen deze beide uitersten ligt 'n gemiddelde snelheid, de z.g. natuurlij ke snelheid, die bij de uitvoering het minste vermoeid. Deze snelheid ïs niet die, welke bij de Gymnastiek moet worden toegepast. Is de bedoeling van de beweging om de bloedsomloop te doen toe nemen, dan zijn snelle, in vlug tempo, uitge voerde bewegingen het meest doelmatig. Wenscht men de bloedsomloop te kal- meeren, dan zijn langzame bewegingen meer doelmatig. Voor spierontwikkeling zijn, langzame bewegingen het best. Is de bedoeling „spierontwikkeling", dan zijn langzame bewegingen meer doelmatig, omdat deze gepaard gaan met een meer volledige samentrekking. Bij snel uitgevoerde bewegingen, heeft aanvankelijk een zeer vlugge doch on volledige samentrekking plaats, terwijl de rest der beweging tot stand komt door de levende kracht van het bewogen li chaamsdeel. Is de bedoeling de bewegelijheïd in de gewrichten te vermeerderen, door ge lijkelijk rekken van de banden, dan is dikwijls een vlugge beweging meer doelmatig. Ademhalings-oefeningen gebeuren ten alle tijde in het tempo van de ademha ling, dus langzaam. Alleen dan bereiken we een grootere verwijding van de borst- Zaterdag 3 Mei zon op 6.06, onder 21.09, Zondag 4 Mei zon op 6.04, onder 21.11, Maandag 5 Mei zon op 6.01, onder 21.13- Dinsdag 6 Mei zon op 5.59, onder 21.15, Woensdag 7 Mei zon op 5.58, onder 21.16. Donderdag 8 Mei zon op 5.56, onder 21.18. Vrijdag 9 Mei zon op 5.55, onder 21.19. Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. kas en dus een betere uitwisseling van gasvormige stofwisselings-producten te gen zuurstof. Evemvichts-oefenïngen geschieden even zeer in 't algemeen langzaam. Wordt vervolgd. A. H. FLORALIA. Het bestuur van de Vereeniging „Flo* ralia" hield in hotel „De Gouden Ploeg" vet vele tuinders een vergadering. Besloten werd ook dit jaar plantjes aan de leerlingen der Lagere en MULO scholen te verstrekken. De heeren Gei tenbeek, v. d. Brink, v. d. Lugt, Baan en Kraaijenhage zullen tegen kostprijs respectievelijk leveren: Fuchsia's, Gera niums, Begonia's Afrikanen en Agera- tums. Vele deelnemers waren 't vorige jaar teleurgesteld, daar geen controleurs aan-* wijzingen aan huis voor het verzorgen hunner planten kwamen geven, daarom werd besloten, dat dit jaar bij eiken deelnemer of deelneemster een contro leur op bezoek komt Alle tuinders, die op de vergadering aanwezig waren, verklaarden zich bereid huisbezoeken af te leggen. Dit jaar zullon de potten niet gelood worden. Ieder is dus vrij in het al of niet verpotten van de plant. We hopen ook dit jaar op de volle medewerking van de hoofden en het per soneel van alle scholen. De secretaris, de heer Geerkens, zag zich door drukke werkzaamheden ge noodzaakt te bedanken voor zijn functie De voorzitter drukte hierover zijn leedwezenx uit en dankte hem voor het vele werk', dat hij voor de Vereeniging had verricht. Het bestuur hoopt spoedig iemand te vinden, die deze functionaris zal vervangen. BENOEMING. De heer H. J. van Hal, adj. commies ter secretarie alhier, werd door B. eoi W. benoemd tot secretaris van Maat schappelijk Hulpbetoon, zulks wegens de benoeming van den heer P. W, Blaas tot directeur der Gewestelijks Arb. Beurs te Amersfoort. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken vas Uw BRIL, ook volgens recept van H.H, Oogartsen een vertrouwd adres. 125. Eerst gingen de twee koetoe vrienden op verkenning uit. Nog niet ver van de kust hoorden ze stemmen naderbij komen en juist waren se onder de bladeren weggedoken, toen een groep Inlanders voorbij kwam, die een gewel dige groote haai droegen* die zq stoo- even öp zee hadden gevangen, 126. „Hen na, Daan", fluisterde Rob, „ïk ben er rek er van, dat ze ona den weg naar hun dorp zullen wijzen." En Rob had gelijk, want al gauw doken de daken van eenige paalwo ningen voor hen op. waarin de ,vis- tfch'efs verdwenen. 12}7« Maar nog meer verrassingen wachten hen. Want toen ze den om trek terdege verkend hadden, zagen se plotseling Lorma en kapitein Smit, ge bonden aan een paal, op het dorps plein, Rob nam vliegensvlug ziin kans waar. 128. Terwijl de inboorlingen saamge- stroomd waren om de visch die gevan gen was, sneed Rob de banden door van zijn zuster en haar metgezel en ren de met hen terug naar het beschermen de struikgewas. Maar ze waren ai ont dekt en onmiddellijk begon de vervol- troep krijgers hen na en het werd een troep krijgers hen na, en het werd een wilde jacht.

Soester Courant | 1941 | | pagina 2