mm De Internationale toestand Het Portret Deze week De Wereld 20-40 personen E9H - kf naar l\léw York 4270 Nn. IN DE AFGELOOPEN WEFK Minister-president Churchill heelt in een radiorede o.m. verklaard, dat om het te overleven, Engeland den slag in den Atlan- tischen Oceaan op beslissende wijze moet winnen. Hij is er van overtuigd, dat, hoe wel de 6lag in den Atlantischen Oceaan lang en moeilijk zal zijn en de afloop in het «geheel nog niet beslist is, hij thans in een dreigender phase komt, doch tevens ook, zoo meende Churchill. in een gunstiger. Churchill heeft verder gesproken over den toestand op den Balkan. Hij verklaar de. dat Engeland reeds vóór den oorlog aan Griekenland hulp had beloofd. Deze belofte moest Engeland gestand doen. Het is de „tragedie van Joegoslavië" geweest, zoo meende Churchill, dat het een regee- ring gehad heeft, die zich aan de dictatoren heel t onderworpen. Het volk is wel is waar spontaan tegen deze onderwerping in op stand gekomen, doch het was te l&at om het land te redden. Thans zijn de Grieken overweldigd, de dappere legers afgesneden en moeten de Engelschen trachten den weg naar zee terug te vinden. De oorlog in het gebied van de Middellandsche Zee zal ter zee. te land en in de lucht steeds ge vaarlijker, moeilijker en uitgebreider wor den. Een Amerikaansch blad levert een scherpe critiek op Roosevelt, wiens ver klaringen, haar het blad meent, slechts toe spelingen zijn, waardoor de openbare mee ning niet voldoende over de werkelijke ge beurtenissen en bedoelingen ingelicht wordt. Over het patrouillevraagstuk schrijft het blad, dat, ofschoon de president Vrij dag van de uitbreiding van den patrouille- dienst tot de „zeven wereldzeeën" gespro ken heeft, hij toch niet heeft gezegd, hoe dit met de neutraüteitswet te rijmen is. Evenzoo is het onduidelijk, wat de pa trouilleschepen moeten doen, wanneer zij schepen van een als „aanvaller" be schouwde natie in het zicht krijgen, of zij verplicht zijn, de positie van zulke schepen te melden en ten slotte ook tot welke auto- De soldaten van het Duitsche Afrikakorps Zelfs daar ontbreekt 1 nteiten zij een Utigeüjke meueuuchu,i ...jo- ten richten. Een ander vraagstuk is, of de patrouilleschepen alleen de rol van toe schouwers moeten spelen, ot zij tot de een of andere actie verplicht zijn, of dat zij een draadloos bericht moeten zenden, ingeval een van de vreemde oorlogsschepen geen acht slaat- op de aanwezigheid van de pa trouilleschepen en in het gezicht van deze schepen tot een oorlogshandeling overgaat. Domei meldt uit Tokio, dat de „Asahi Sjimboen" in een hoofdartikel schrijft, dat de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog naderbij is gekomen als gevolg van de uitbreiding van de patrouil- leeringszone. Het blad gelooft, dat Roosevelt het woord patrouille gebruikte in plaats van convooi, omdat dit gewoner klinkt en minder „shocking" is voor het Amerikaan- sche volle. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat het leger kolonel Lindbergh, dien Roosevelt een Amerikaansch pacifist noem de, niet weer in- actieven dienst heeft ge nomen wegens zijn meening over den in ternationalen toestand. Zooals bekend is hij een overtuigd tegenstander van de politiek van President Roosevelt. De Italiaansche marine-attaché, vice-ad- miraal Alberto Lais, is met het Spaansche stoomschip „Marchese Comillas" uit New York vertrokken. Zooals bekend, had de regeering der Vereenigde Staten om zijn terugroeping verzocht. De marine-attaché verklaarde bij zijn vertrek tegenover pers vertegenwoordigers, dat de kapiteins van de in beslag genomen Italiaansche schepen ten onrechte van sabotage beschuldigd waren, daar zij niets anders gedaan hadden dan den plicht vervullen, waarvan het de vies uit de op de vlag van den Amerikaan- schen admiraal Perry (commodore in 1913) weten zich ook in de woestijn te redden, het gekookte eitje niet. (Scherl) geschreven woorden bestaat„Geeft uw schepen niet prijs". De Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, heeft, volgens een bericht uit Londen van de „Tokio Asahi Sjimboen". met den minister van Buitenlandsche Za ken, Eden, een onderhoud van een uur over den algemeenen internationalen toestand gehad. In het middelpunt der besprekingen zouden, volgens het blad, verklaringen van Sjigemitsoe over de Engelsch-Japansche betrekkingen gestaan hebben. Uit Pnom Penh, de hoofdstad van Cam bodja, wordt gemeld, dat de groote raad bijeengekomen is om den opvolger van de gestorven koning Sisokath Monivong te kiezen De raad heeft besloten, dat prins Sianoek, zoon van prins Soeramarit Noro- dom en prinses Sisowath, dpn overleden koning zal opvolgen. De nieuwe koning heeft, naar Havas meldt, aan admiraal Decoux, den gouver neur-generaal van Fransch Indo-China, telegrafisch zijn trouw betuigd. De Moskousche bladen publiceeren twee telegrammen, die de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, ter gelegenheid van de ratificatie van het Rus sisch-Japansche neutraliteitspact aan Stal in en Molotof gezonden heeft, alsmede het antwoord-telegram van Molotof en Stalin. Het telegram van Matsoeoka aan Stalin luidt „Ter gelegenheid van het feit, dat heden het neutraliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie geratificeerd wordt, zou ik jegens uwe excellentie mijn hartelijke ge- lukwenschen en innigen dank yoor uw medewerking willen uitdrukken, die veel tot het sluiten van het pact heeft bijge dragen. Ik twijfel er niet aan en geloof, dat dank zij de medewerking van uwe excellentie de wederzijdsche betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie nog meer versterkt zullen worden. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om te herhalen, dat het feit, dat wij, zonder al het diplo matiek conventioneele, na regelrechte en duidelijke gesprekken een eind gemaakt hebben aan den bliksemoorlog, bij mij steeds in de aangenaamste herinnering zal blijven en dat wij voorts, na onderteeke- ning van 't pact, in een vriendschappelijke en ongedwongen atmosfeer goede wen- schen hebben uitgewisseld." DE NIEUWE BALKANSTAAT KROATIË. Kroatië, met zijn 3 8 millioen inwoners, is voornamelijk een boerenland. Het leverde het grootste deel van den totalen Joegoslavischen uitvoer van agrarische pro ducten. Meer dan de helft der uitgevoerde runderen was afkomstig uit Kroatië. Ook worden veel varkens uitgevoerd, hoewel men het cijfer van voor den wereldoorlog (gemiddeld 150.000 a 200 000) niet- naeer heeft weten te bereiken. Tegenwoordig worden veel oliehoudende zaden en vruch ten (sojaboonen .raapzaad, ricinuc, enz.) verbouwd. Ook in den Joegoslavischen houthandel speelde Kroatië de grootste rol? Erts en metalen levert het land eveneens op. Langs de kust van Dalmatië ligt veel bauxiet; de laatste jaren voerde Joegosla vië daarvan tusschen de 300 000 en 400.000 ton uit. Petroleum komt uit Kroatië, zij het dan in geringe mate, vooi. PRODUCTIESLAG 1941. De groote productieslag 1941, waarvan zooveel afhangt voor geheel ons land en zijn bevolking, staat voor de deur. Meer dan ooit bestaat er thans reden om uit te roepen „Nederland, let op uw zaakHet gaat thans om niets meer of minder dan de beantwoording van de vraag, of wij onszelf zullen kunnen voeden, of niet. Het is zeer zeker mogelijk; maar dan moeten ook alle zeilen bijgezet, alle handen ineen geslagen worden. Wij brengen hierbij nog eens de richt lijnen in herinnering, die de voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie commissie-Posthu- ma) heeft gegeven. Deze richtlijnen zijn de volgende 1. Ieder der voorzitters, die benoemd zijn als leden van bovengenoemde commissie, wendt zich door middel van het orgaan zijner vereeniging op zijn eigen wijze en geheel volgens eigen inzicht tot de leden zijner vereeniging, om aan dezen duidelijk te maken, waarom naar zijn meening de Productieslag noodig is. 2. De voorzitters, leden van de commis sies. geven de namen op van de personen, die, namens hun vereeniging of namens een onderdeel hunner vereeniging. lid zullen zij van gewestelijke commissie. 3. De gewestelijke commissies komen, na ontvangst van de in sub. 2 gevraagde namen samen op nader te bepalen plaatsen en dagen. 4. De gewestelijke commissies maken op de sub 3 bedoelde samenkomsten voorstel len op inzake de onderverdeelmg van hun gebied in streken en dragen daarvoor can- didaat-commissieleden voor. 5 Mede in verband met den aanstaanden grasoogst verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 10 Mei, de gegevens, die noodig zijn, om te weten, op welke boerderij de midde len voor het ensileeren ontbreken en welke kosten naar hun schatting verbonden zullen zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzamelen vóór 1 Juni gegevens betrelfende boeren, die bereid zijn, hun landbouwmachines, even tueel tegen eenige vergoeding, ook voor gebruik door anderen beschikbaar te stellen. 7. In verband met het doelmatig ver zamelen van de op iedere boerderij val lende natuurlijke mest verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 Juli, de ge gevens die noodig zijn, om te weten, op welke boerderij verbetering in de mest- bewaarplaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar hun schatting ver bonden zijn. 8 Den streekcommissies wordt opgedra- geen, na tv. gaan, welke gronden, onver schillig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te blijven do<|r welke oorzaak dan ook en hiervan ten spoedigste aan mij ken nis te geven. Ten aanzien van het drogen van gras maken zij m verband met de daar voor benoodigde machines plannen op. 9. In verband met den aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na, welke hulp middelen in haar gebied verbetering behoe ven of zouden moeten worden aangeschaft. Dit zijn, in korte woorden, de middelen die ons moeten helpen, den Grooten Slag voor Nederland te winnen. En thans met moed aan het werk VAN DE WEEK (Scherl) Dr. HELMUT YfOHLTAT. Dr. Helmut Wohltat, die onmiddel lijk na de bezetting van Nederland door de Duitsche troepen tot com missaris bij de Nederlandsche Bank en voor het Nederlandsche bank wezen werd benoemd, vertoeft thans aan het hoofd van een Duitsche eco nomische missie te Tokio. Dat aan dezè nieuwe zending van den bekwamen Duitschen econoom, die zijn land reeds voordien her haaldelijk op menige belangrijke handelsconferentie vertegenwoordig de, groote beteekenis wordt toege kend. blijkt wel uit het feit, dat de Duitsche gasten door talrijke dele gaties van hoogeplaatste regeerings- personen o.m. was de plaatsver vangende minister van Buitenland sche Zaken Ohasji aanwezig be- nevens een aantal kopstukken uit de 1 Japansche handelswereld werden welkom geheeten. Men mag dan ook j met belangstelling de resultaten te gemoet zien van deze nieuwe actie op het schaakbord der wereldeconomie welke wel eens een even groote ver rassing konden worden als het tus schen Duitschland en Rusland ge- sloten handelsaccoord. y IRAKS BODEMSCHATTEN. Onder de landen in het., Nabije Oosten vormt Irak een van de rijkste,- daar het onnoemelijke schatten in zijn bodem bergt In het Noorden van Mesopotamië vindt men asfalt, zout en zwavel. In het gebied van Mosoel welt de petroleum van alle kanten uit den grond. Tusschen Kerkoek, Kara- koet, Nasrisjirin en Kisilrobat verrijzen Zoover het oog reikt, niets anders dan boor torens. IN NEDERLAND Vervoer van levensmiddelen. Het moeilijke vraagstuk van de levens middelenvoorziening van ons volk hangt vooral samen met de vervoersmogelijk heden. Volgens een verklaring van den directeur van het Centraal Distributiekan toor te Den Haag zullen de grossiers er in de naaste toekomst ernstig rekening mee moeten houden, dat het goederenvervoer minder soepel en zeker minder snel zal worden, dan men tot dusverre gewend was. Daarom zal in de eerste plaats alle over dreven vervoer, zooals bijv. het z.g.n. dub bele vervoer, moeten komen te vervallen. Bovendien zijn andere belangrijke maat regelen te verwachten, waardoor tekorten, die bij een slechter worden van de ver voersmogelijkheden zouden kunnen ont staan, ondervangen kunnen worden. De koffie- en theedistributie. In den duur der distributieperioden van de koffie- en theedistributie is verandering gebracht. In plaats van voor zes weken, wordt thans het rantsoen voor vier weken toegewezen en wel 40 gram thee of een half pond koffiesurrogaat. Dit gerantsoe neerde koffiesurrogaat is van officieel voor geschreven samenstelling. Alle andere soorten koffiesurrogaat mogen nog zonder bon worden uitverkocht. Aangezien het in den handel brengen Van het officieele koffiesurrogaat meer tijd in beslag neemt dan aanvankelijk werd voorzien, is de gel digheidsduur van de vorige bon, bon 18, met twee weken verlengd, ten einde het publiek in staat te stellen ook de eventueel nog niet ingeleverde bonnen bij de detail listen tegen de daarop verkrijgbaar gestelde rantsoenen in te wisselen. Bon 18 geeft dus ook nog gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 11 Mei a.s. recht op het koopen van 50 gram thee-of 125 gram koffie, voor zoover voorradig of een half pond koffie surrogaat. Bervlsche krijgsgevangenen In de citadel van Banja-Lnka geven uiting aan hun - r»Miede over het einde van den oorlog. (Scherl) Dc nieuwe regeling met de vierweeksche bon had dus eigenlijk den 28sten moeten ingaan. De aanvangsdatum is echter een week verschoven, zoodat pas op 5 Mei de nieuwe bon ingaat, die nog bekend gemaakt moet worden. Daar het niet in de bedoe ling ligt, de geheele distributieperiode te verschuiven, doch alleen den aanvangs datum, zal deze eerste periode van de nieuwe regeling bij uitzondering slechts drie weken duren. Daarna wordt de koffie- en theebon dan geregeld voor den tijd van vier weken aangewezen. Bevordering van silobouw. De commissie dr. F. Posthuma heeft van den directeur-generaal van den Land bouw bericht ontvangen, dat het algemeen commissariaat voor "den wederopbouw het voornemen heeft voor silobouw materialen als betonijzer en cement beschikbaar te stellen. De voorraad bitumen voor afdek king van het beton tegen inwerking van zuren is echter zeer beperkt. In verband met de aanmerkelijk hoo- gere kosten van silobouw vergeleken bij vroeger jaren, wordt het geven van een premie per kubieke meter silo overwogen, welke gebaseerd zal zijn op de tegenwoor dige kosten. Een onderzoek hiernaar wordt thans ingesteld. Van het Rijksbureau voor chemische producten ontving de commissie bericht, dat in de behoefte aan zuur voor het conserveeren van groenvoeder kan worden voorzien. Het is dus volkomen ver antwoord een sterke actie te voeren voor het inkuilen met zuur. Ook waar landbou wers niet tot silobouw overgaan, moet deze actie worden aangevat, omdat ook dan een belangrijk betere kwaliteit kuil- voer kan worden gewonnen. Het Westland in vol bedrijf. In het Westlandsche tuinbouwcentrum nemen de aanvoeren van tuinbouwproduc ten thans van dag tot dag toe. Zoowel voor de binnen- als voor de buitenlandsche markt is er groote vraag naar de jonge voorjaarsgroenten. De sla campagne is er thans in vollen gang en iederen dag worden duizenden en nog eens duizenden kroppen sla aan de groente- en fruitveilingen aan gevoerd. De kwaliteit is over het algemeen zeer goed en er doet zich weinig „rand" voor. Alleen al aan de groente- en fruit veiling te Poeldijk werden op één dag in de vorige week 80.000 kroppen sla aange voerd, die dank zij den ruimen export naar Groot-Duitschland, bevredigende prijzen noteerden, van 78.50 per 100 stuks. Verder worden diverse primeurs aange voerd, zooals natuurspinazie, perziken, to maten, nieuwe aardappelen, snijboonen en bospeen. De export der overige voorjaars producten verloopt uitstekend. Deze export van tuinbouwproducten naar Duitschland is zeer verheugend, temeer daar ook de benoefte der binnenlandsche markt steeds geheel gedekt kan worden. Op de bres voor het Zeeuwsche costuum. In de vergadering van de Vereeniging tot Behoud der Zeeuwsche Kleederdracht is door den voorzitter, den heer B. von Brucken Fock, o.s medegedeeld, dat aan de secretaris-generaal van Volksvoorlich ting en Kunsten is verzocht de vereeniging in staat te stellen een nieuwe go?d-gedo- cumenteerde film te doen vervaardigen, mede met het oog op de zoo gewenschte costuumkund'ge e n nmdat op 17 Mei 1940 de reeds vervaardigde film ver nietigd werd. Gelukkig is goed succes be haald met de actie, de Zeeuwsche boerin nen te ontslaan van de verplichting zich ten behoeve der nieuw persoonsbewijzen te laten fotografeeren zonder muts of kap. Van hoogerhand is medewerking toegezegd en ook uitzicht op subsidie geopend in het belang van het verkrijgen van uitvoerver boden voor textielproducten, noodig voor de dracht en in het bijzonder voor de jeugdige boerinnetjes. Aan een aantal onvermogende personen die er prijs op stellen, hun kin deren in Zeeuwsche dra.ht te steken, werd een subsidie verleend Besloten werd. dat het bestuur intensieve actie zal blijven voe ren om den import van kleederdrachtstol- fen te bevorderen. SCHEEPSBOUW IN ENGELAND. Het is bekend, dat Engeland, wat zijn scheepvaart betreft, aan het begin van den wereldoorlog in veel betere positie ver keerde. dan bij het begin van dezen oorlog. Bovendien stonden er veel meer schepen op stapel. In 1913 bedroeg de tonnem^at van deze nieuwe schepen bijna 2 millioen ton; in 1938 was dit bijna de helft minder. Men berekende in Engeland, dat men ge durende den huidigen oorlog per jaar 1.5 millioen ton nieuwe schepen zou kunnen bouwen, om de verliezen door duikbooten enz. goed te maken. Deze hoop is echter door verschillende oorzaken niet in vervul ling gegaan. Het gaat niet van zulk een leien dakje, als men zich dit aan de Theems had voorgesteld. In het jaar 1913 bedroeg het aandeel van Engeland in den wereldscheepsbouw nog 58.9 in het jaar 1938 daarentegen niet meer dan 33.9 Japans aandeel steeg in dienzelfden tijd van 2 op 14.6 en dit van Italië van 1.5% op iets meer dan 3 Merkwaardigerwijze is ook in de V S. de bouw van nieuwe schepen teruggeloo- pen. Terwijl deze vroeger 6.8 bedroeg, bedraagt ze nu niet meer dan 5.4%. DE BEVOLKING VAN TURKIJE. Ondanks den gebiedsafstand, welken Turkije zich sedert het begin van deze eeuw heeft moeten la'ten welgevallen, is het toch wat men kan noemen: een groot land gebleven. Het beslaat een oppervlakte van bijna 800.000 vierkante kilometer. Aan drie zijden is het omringd door de zee, namelijk door de Zwarte Zee, de Egeische Zee en de Middellandsche Zee. Bovendien bezit het nog een zee, die doof eigen grond gebied wordt omsloten: de Zee van Mar- mara. De lengte van zijn kustlijn bedraagt niet minder dan 4000 kilometer. Het is ver deeld in 62 provincies (prefecturen), 430 onder-prefecturen en 893 arrondissemen ten. Turkije telt, volgens de laatste volks telling, die in 1935 werd gehouden, jruim 16 millioen inwoners, waaronder bijna de helft mannen Bij de volkstelling van 1927 bestond de bevolking uit ruim 13.5 millioen zielen, zoodat zij in den loop van slechts 8 jaar is toegenomen met 18.4 Per vier kanten kilometer telt men 21 inwoners. Ankara, de hoofdstad, telt 125.000 inwo ners; zij wordt verre overtroffen door de oude hoofdstad (Istamboel), welke bijna 750.000 zielen telt. Turkije is een agrarisch land, hetgéln blijkt uit het feit, dat 76.5 van de bevolking op het platteland woont; de rest woont in de steden. Groote steden vindt men overigens niet \-eel in Turkije. IN KAART HOE IERLAND ONTVOLKT WERD. Onder Koningin Elisabeth begon de lijdensweg van het Keltische volk der leren. Zwaard en honger waren in de daar op volgende eeuwen de demonen, die dit land beheerschten. Tusschen 1641 en 1652 gingen 600.000 Ieren te gronde; in 1652 werden krachtens Parlementsbesluit meer dan 20.000 weduwen en weezen als slaven naar West-Indië verkocht. In de vlucht naar het buitenland vonden velen de laat ste reddingsmogelijkheid. Tusschen 1691 en 1745 vielen alleen in het Fransche leger 450.000 Ieren, die aan den harden dienst in het vreemdelingenlegioen de voorkeur gaven boven het 'evtor.de.' i.'iir.el-'-he heerschappij. De Engelsche economisch politiek van de 19de eeuw deed de rest De groote uittocht naar de Vereenigde Staten begon. Ierland is het eemge lano van Europa, dat in de laatste jaren bijna de helft van zijn bevolking heeft verloren Ook in de taaistatistieken komt de En gelsche invloed tot uiting. In 1911 waren er nog slechts 16.873 Ieren, die hun moe dertaal spraken. Daartegenover stonden 4.374.000 Ieren, die zich bedienden van de hun vreemde Engelsche taal. Hoe zwaar de Iersche natie heeft moeten bloeden, spreekt verder ook duidelijk uit de verdeeling der bevolking o\er den ler- schen Vrijstaat. De gebieden, die het sterkst door de massa-emigratie van de vorige eeuw werden getroffen, zijn ook thans nog het dunst bevolkt, hoewel de regeering De Valera al het mogelijke doet, om door het vestigen van industrieën, nieuwe centra voor bevolkingsaanw <r Dichtheid der Bevolking naarNewYork $2WKm. W-60' m 60- Hu 80-100 100-150 Mm.' tir f Queenslown Berehaven Neenstown Berehr-s: cugh S~iïy mstliign -tie ■veniïagrafens ~(q Sflough najsirdi mf«s» Welt-Press-Dienst)

Soester Courant | 1941 | | pagina 6