Tweede Blad DISTRIBUTIE-NIEUWS. Bekendmakingen. Jaarvergadering Boerenleenbank. Tentoonstelling Bond zonder Naam. Zndagsdienst Apothektu. Wij nemen de wacht bij hef Vliegkamp van U overi v.a „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG 16 MEI 1941, No. 20. HoofdredacteurG« J. SMIT, SoMtdljlt. Vrijdagavond hield de Coöp. Boeren leenbank In de zaal van hotel „De Gou den Ploeg" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De leiding was in handen van den heer J. J. Koeiman, die na de opening allereerst het jaarverslag uitbracht. Hieruit blijkt, dat, ook in dezen be wogen tijd, de bank bewezen heeft, dat zij voor haar taak berekend is. Dank zij de door de Centrale Bank genomen maatregelen, kon reeds di rect na de capitulatie, het geldverkeer doorgang vinden. Evenwel was de in vloed van de gewijzigde omstandighe den ook bij de Bank merkbaar. Groote opvragingen van geld kwamen echter niet voor. lot September werd een ge leidelijke afname geconstateerd. Het vrijkomende geld, door mindere bedrij vigheid en verkoop van vaste goederen, werd gebruikt voor aflossing of bij de Bank als spaargeld gedeponeerd. Na September vertoonden ook de spaargel den weer eenige stijging. Een belangrijke gebeurtenis was ver der de wijziging van statuten en huis houdelijk reglement. Verder werden de verordeningen, be palingen en regelingen uit den toestand voortvloeiende gememoreerd. Een belangrijke aangelegenheid was verder het besluit inzake molestcredie- ten en defensie-schade-credieten waarbij het mogelijk is, voor rekening en ri sico van het Rijk gelden te verstrek ken aan getroffenen. In samenwerking met de Centrale Bank te Eindhoven, het Centraal Bureau en andere organisatie's, werd het „Alge meen Plattelands Molestverzekerings- fonds" in het leven geroepen. Door het overlijden van den heer H. van Klooster werd de heer Ant. Hil- ïorst Pzn. gekozen tot lid van den Raad van Toezicht en later tot secreta ris van dit ooilege. Door het bestuur werd 17 maal ver gaderd, terwijl men 4 maal bjjoea kwam met den raad van toezicht. Meerdere malen werd oontrole uit geoefend door de Coöp Refalsenbank te Utrecht, terwyl bovendien nog on verwacht controle werd toegepast door een lid van het bestuur en van den raad van Toezicht De controle van de spaarbankboek jes heeft niet geheel voldaan. Te wei nig boekjes werden ingeleverd. Daarom werd besloten de controle in den ver volge gelijktijdig te doen geschieden met de bijschrijving der rente in Februari. Het financieel verslag werd hierna uitgebracht De rekening toont in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 1.537.293,59. Aan spaargelden werd ontvangen f612.573,88 en terugbetaald f639.862,18. Het aantal spaarboekjes bedroeg 1.64. 31 December 1940 stond aan voorschot ten uit f 1.241.367,42. Aan nieuwe voor schotten werd verstrekt f 62.200,en terugontvangen f 177.215,12. In loopende rekening werd ontvangen f624,382,05 en terugbetaald f 712.615,30. 31 December 1940 had de Bank van de Centrale Bank te vorderen f 181.018,93. De netto-winst over 1940 bedroeg f6.340.38. 'n Bedrag van f4.020,werd aan het reservefonds toegevoegd, ter wijl het restant f2.320,38 werd overge schreven naar de reserve „Dubieuse De biteuren". De verlies- en winstrekening toont in lasten en baten een bedrag van f57.929,95. De balans geeft in actief en passief een bedrag van f 1.606.238,18. Namens de commissie, belast met 't nazien der rekening, bestaande uit de heeren Batenburg, 't Lam en Hofslot, bracht eerstgenoemde een zeer gunstig verslag uit. De rekening werd daarna goedgekeurd. De heer P. Kuijper werd als bestuurs lid herkozen, terwijl als lid van den raad van toezicht werd herkozen, de heer H. Butselaar. Het woord werd nog gevoerd door den 81-jarigen W. Hofslot, die aanraad de steeds te zorgen, dat in het bestuur en den raad van Toezicht menschen IOOD EN GEBAK. Per bon 1 ons brood of 1 rantsoen gebak. Hón 19 geldig tot en met 21 Mei. Bon 18 geldig tot en met 28 Mei. Bon 20 geldig tot en met 28 Mei. iRDAPPELEN: Per bon li/2 K.G. aardappelen. Bon 01 geldig tot en met 21 Mei. Bon 02 geldig tot en met 28 Mei. ELK. Per bon 13/4 Liter Melk. Bon 16 geldig tot en met 18 Mei. Bon 17 geldig tot en met 23 Mei. 4EE EN KOFFIESURROGAAT. Per bon 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat. Bon 30 geldig tot en met 25 Mei. JIKER. Per bon 1 K.G. Suiker. Bon 31 geldig tot en met 8 Juni. AS. Per bon 1 ons kaas. Bonnen 64 en 74 geldig tot en met 18 Mei. Bonnen 65 en 75 geldig t.m. 1 juni. Bonnen 66 en 76 geldig t.m. 15 Juni. EEL, BLOEM, GEBAK EN BROOD. Per bon van de bloemkaart 35 gram meel of 50 gram brood of een i/2 rantsoen gebak. Bon 8 geldig tot en met 15 Juni. PEULVRUCHTEN. Per bon 1 pond peulvruchten. Bon 33 geldig tot en met 4 Juni. RIJST ENZ. Per bon 2i/2 ons rijst of rijste- meel of rijstbloem of rijstgries of gruttemeel. Bon 23 geldig tot en met 18 Mei. Bon 21 geldig tot en met 21 Mei. Bon 32 geldig tot en met 15 Juni. HAVERMOUT ENZ. Per bon 2i/2' ons havermout of ha vervlokken of haverbloem of aard appelmeel of gort of gortmout of grutten. Bon 24 geldig tot en met 15 Juni. GORT EN GRUTTEN. Per bon l/2 pond gort ot gort- mout of grutten. Bon 25 geldig tot en met 15 Juni. MAÏZENA enz. Per bon 1 ons maïzena of griés- meel of sago ot aardappelmeel ot puddingpoeder of puddingsauspoe- der. Bon 27 geldig tot en met 15 Junfc EIEREN. Per bon 1 ei. Bon 95 geldig tot en met 18 Mei. Bon 86 geldig tot en met 21 Mei. Bon 96 geldig tot en met 28 Mei. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Per vleeschbon T/g ons vleesch of 1/2 rantsoen vleeschwaren. Bon 14 geldig tot en met 17 Mei. Bon 15 geldig tot en met 22 Mei. Per worst- en vleeschwarenbon 1 rantsoen worst of vleeschwaren. Bon 14 geldig tot en met 17 Mei. Bon 15 geldig tot en met 24 Mei. VERMICELLI ENZ. Per bon 1 ons vermicelli of ma caroni ot spaghetti. Bon 26 geldig tot en met 13 Juni. BOTER EN VET. OLIE. Per bon van de boterkaart l/-j pond boter. Bon 15 geldig tot en met 28 Mei. Bon 16 geldig tot en met 28 Mei. Bon 17 voor 250 gram boter of 200 gram slaolie of raapolie. Bon gel dig tot en met 11 Juni. (Bij aankoop van olie, bon nog de ze week inleveren bij winkelier.) Per bon van de Vetkaart i/2 pond boter of lf2 pond margarine. Bon 15 geldig tot en met 28 Mei. Bon 16 (uitsluitend voor boter met 15 ct. reductie) geldig t.m. 28 Mei. Bon 17 voor 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram slaolie of raapolie. (Bij aankoop van margarine of olie bon nog deze week inleveren bij den winkelier.) HONDENBROOD. Ben 7 van de voederkaart voor hon den voor aankoop van 10 K.G. groep 1 of 10 K.G. groep 2 ot 8 K.G. groep 3 of 5 K.G. groep 4 ot 4 K.G. groep 3 of 3 K.G. groep 6. Bon geldig tot en met 31 Mei. KATT ENbROOD. Bon 7 van de voederkaart voor kat ten voor aankoop van l1/» K.G. kat ten brood. Bon geldig tot en met 31 Mei. ZEEP. Bon 29 voor 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep ot 150200 gr. zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder. Bon geldig tot en met 31 Met SCHEERZEEP. Bon K van de paarse textielkaart voor 50 gram scheerzeep, een tube scheercreme of een pot scheercreme* Bon geldig tot en met 51 Augustus. PETROLEUM. Zegel periode IQ voor 2 Liter petro leum. Zegel geldig tot en met 13 Junï» BRANDSTOFFEN. Uitsluitend voor kook-doeleinden op speciale kaarten. Bonnen 01 KF en bonnen „Brandstoffen" geldig tot en met 31 Mei. worden gekozen uit den boerenstand. Ook adviseerde spr. om na den oorlog voorzichtig te zijn met het verleenen van, voorschotten. Als laatste spreker heeft de heer Batenburg namens alle aanwezigen het Bestuur hartelijk gelukgewensoht met de 35-jarig jubileum der bank. Spr. bracht nog dank aan de oprichters, waarvan alleen de heer P. van den Bremer nog in leven is. Het is nu de tweede keer, aldus spr., dat de bank een oorlogsperiode door maakt. De eerste is men goed te bo ven gekomen. Dat ook de bank deze moeilijke tyden met succes zal kunnen doorstaan is zijn hartelijke wensch. Zaterdag, Zondag en Maandag heeft In het parochiehuis „St. Ludgardis" aan de Vredehof straat de tentoonstelling plaats gehad van den Bond zonder naam. Deze tentoonstelling, welke in de vo rige maand voor het eerst te Utrecht, in het gebouw Tivoli, werd gehouden, heeft ook hier een ongekende belang stelling gehad, Zaterdag 4 uur had, uitsluitend voor genoodigden, de officieele opening plaats door den stichter van den bond, den ZeerEerw. Heer H. de Greeve, die voor den oorlog reeds eenige jaren voor de radio de gedachte van den bond ont wikkelde. De heer R. Hilhorst allereerst het woord nemend, deelde mee, dat de Kafh. jeugdbeweging van Soestdijk, zoowel de jonge dames als de jonge mannen, op verzoek van den plaatselijken propagan daleider, den heer J. Reevers, gaarne de werkzaamheden tot opbouw van en hulp tijdens de tentoonstelling verleende. Ook hebben zij gaarne medegeholpen, om den stichter van den bond thans een cadeau aan te bieden. Veel werk moest hiervoor worden verricht, maar aangenaam was 't voor spr., thans ruim 1100 nieuwe werkers van den bond te kunnen aanbieden, waarbij hjj de toe zegging voegde, dat er nog meerderen zouden volgen. Als de stichter van den bond hierna het woord verkrijgt, dankt hy allereerst voor dit geschenk, om daarna over te gaan op de tentoonstelling. Spr. wijst er hierbij op, dat de ge meenschap na den oorlog een nieuwe samenleving zal moeten opbouwen en dat het van ons allen zal afhangen, of deze maatschappij een goede of een slechte zal worden. Een goede samenleving ziet spr. zon der oorlog, zonder haat, zonder uitbui ting der arbeiders, zonder nog talloos ant» ere zaken, welke de samenleving vaak tot een hel maken. Dat er een goede ot een slechte we- reldd komen zal, hebben de bewoners dezer aarde zeif in de hand en 't mid del hiertoe is hoogst eenvoudig en zoo oud als de wereld zelf. Als ieder zich beijvert om de goe de eigenschappen, die in ieder indivi du schuilen tot ontplooiing te brengen, dan komt er een goede wereld en omdat dit alleen noodig Is, heeft spr. de ge dachte ontwikkelt: „Verbeter de we reld, maar begin bij je zelf". Als het meest belangrijke ligt hierin opgesloten de liefde tot den even- mensch, omdat, wanneer deze liefde toepassing vindt, oorlog, haat, uitbui ting der arbeiders en talloos andere slechte zaken niet meer dankbaar zijn. De gedachte tot zelfverbetering en liefde voor de naasten heeft spr. in deze tentoonstelling tot uiting willen brengen, daarom ademt elk product een goede of slechte gedachte of soms een goede en een slechte gedachte tegelijk. Spr. wijst er daarna op, dat de ten toonstelling in drie deelen is te onder scheiden, n.1. de schilderijen, teekenin- gen enz.; de hefboomactie van den bond, bestaande uit goede gedachten, welke, op kaarten gedrukt, maandelijks aan de werkers ter beoefening worden toegezon- dden en welke gedachten op de ten toonstelling door een groote collectie poppen werden uitgebeeld en verder een collectie groote en kleine werkstukken vervaardigd door werkers (leden) van den bond, waarop of waarin de gedach te van den bond wordt uitgedragen. Zeer tot zijn spijt kon spr. slechts weinig toonen van de honderdduizenden bewijzen van instemming uit alle dee len der wereld, van de tallooze dank betuigingen en hartelijke brieven over onaangenaamheden, welke, als gevolg van zijn radio-praatjes en werken wa ren opgeruimd enz. Veel van dit ma teriaal is natuurlijk vertrouwelijk maar daarenboven Is in het begin van den oorlog veel door brand verloren ge gaan. Zeer uitvoerig stond spr. stil bij de schilderstukken, waaronder zeer fraaie exemplaren, waarna hij de tentoonstel ling voor geopend verklaarde en ieder gelegenheid had een rondgang door de tentoonstelling te maken. Nadat te 6 uur de tentoonstelling voor het publiek werd geopend, heeft, gedu rende drie dagen een stroom van bezoe kers van alle gezindten de tentoonstel ling bezocht. Herhaaldelijk moesten de deuren worden gesloten, waarna groepeq belangstellenoen werden onme*.,, die dan door den Eerw. spr. werden op gevangen, om hen een toelichting op de tentoonstelling te geven en hen op de hem bezielende wijze toe te spreken. Maandag hebben ook vele scholen, waaronder ook alle openbare scholen, de v. d. Huchtschool enz. onder leiding van 't onderwijzend personeel, de ten toonstelling bezocht, waarna Maandag avond onder groote belangstelling de sluiting der tentoonstelling plaats had, waarbij nog het woord werd gevoerd door Pastoor Smit van de parochie Soestdijk. Het laatste woord was aan den Zeer Eerw. Heer H. de Greeve, waarin hij dank bracht voor de groote belangstel ling en de gelegenheid, die hy ook hier had gevonden, om het goede zaad uit te strooien. Naar schatting hebben ruim 6000 per sonen een bezoek aan de tentoonstel ling gebracht. Zondagmiddag werd door Z.Eerw. in de R.K. Kerk op Nieuwerhoek bovendien nog 'n conferentie gehouden, waarvoor de toeloop zoo groot was, dat aan ve len geen plaats kon worden geboden. Ook zeer vele niet-katholleken woonden deze conferentie bij. Tarief: 'a Nachts 12—6, per uur f 2.—t Verder per uur 75 oen! Te bevragen Van Lenneplaan 70 of tele fonisch 2752. LEERLINGENAVOND IDA JONGSMA. In hotel „Eemland" werd Vrydag door Ida Jongsma haar jaarlijksche leerlin- genavond gegeven. De zaal was helaas te klein, om aan alle bezoekers een plaats te bieden, goo- dat velen teleurgesteld moesten worden De bekende pianoleerares uitte in haar welkomstwoord groote voldoening over de groote belangstelling. Als doel stelde spr. zich voor, haar leerlingen gelegenheid te geven, om voor het publiek te leeren optreden. Juf Jongsma bracht vervolgens dank aan den heer v. Schaffelaar voor *t instu,- deeren der dansjes, den heer Kraaien - hage voor het afstaan van eenige plan ten, de Dames, die met yver aan de costuumpjes hadden gewerkt en ten slotte aan „De Soester Turnclub" voor het beschikbaarsfellen van de tooneel- aankleeding. Hierna werd een aanvang gemaakt met het byna overladen programma, dat uit 26 nummers bestond. Alle nummers af zonderlijk te bespreken, zou ons te ver voeren. Laten wij volstaan met enkele algemeene opmerkingen. De nummers vóór de pauze vleien veel al op door hun kortheid. De muzikale prestaties waren, gezien den nog zeer jeugdigen leeftijd van sommige leerlin gen, niettemin zeer goed. Ida Jongsma liet die muziekstukjes spelen, welke de leerlingen, gelet op leeftijd en aantal studiejaren, volkomen in hun macht had den en dit getuigde van een juist be grip voor het karakter van dezen avond. De uitvoering van het zangspelletjo, „Pop ïs ziek", oogstte veel succes, en terechtl Het poppenmoedertje had een mooie volle stem. De dokter zong met bravour en werkte door zijn koddige mimiek op aller lachlust. De operette „Lentebloemen" van Cath. Van Rennes was een waardig slot en vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van dezen zeer geslaagden avond. Zoowel door de juiste lichteffecten, als door de kleurrijke costuumpjes en de voortref felijke ensceneering van het geheel ont stonden vaak verrassende momenten. De zang en de uitspraak waren «eer goed verzorgd. De leerares werd na de pauze bij monde van Mej. Miep Spaargaren door de leerlingen een bloemstukje en een doos bonbons overhandigd. Aan het slot van de uitvoering richtte de dirigent Jan Bartelsman zich tot alle aanwezigen. "Met 'n scherpe vergelijking toonde spr. 'aan, dat Ida Jongsma mu ziek te verwerken geeft, die binnen het bereik ligt van haar leerlingen. De ouders mogen ervan overtuigd zijn, dat de muzikale vorming van hun kin deren bij haar in vertrouwde handen is. De leerlingen moeten dan ook dank baar zijn, dat zij door hun ouders in de gelegenheid worden gesteld, piano of orgel te leeren spelen, daar dit een ge schenk voor het leven vormt. Een en ander werd door een landu- rlg applaus onderstreept Het geheel was een genotvolle avond van groote muzlek-cultureele strekking. BEEN GEBROKEN Maandatf de ruim 70-jarlge Mevr. Postmus, wonende aan de Kerkstraat, bij het schilderen van een stoepje uit en kwam zoodanig te vallen, dat zij een been brak. Dr. Donker verleende de eerste hulp. ZONDAG 18 MEI 1941, DIENST: APOTHEEK „SOEST" Soesterbergschestraat 8, telefoon 24i/?j HEMELVAARTSDAG DIENSTt APOTHEEK „SOESTDIJK* Van Weedestraat 46, Telefoon 2487. (Officieel) i UITGAANSVERBOD Ingevolge opdracht van den Befehls- haber der SicherheitspoHzei und des S.D. ftir die besetzten niederlSndlsche Ge blete, Aussenstelle Utrecht, brengt de Burgemeester van Soest ter openbare, kennis, dat het allen Nederlanders, in woners der gemeente Soest en wonende ten Zuiden van de Spoorbaan Utrechf- Amersfoort (Soesterberg) verboden ia zich gedurende het tijdvak van een half uur na Zonsondergang tot 6 uur de« voormiddags in de open lucht te be vinden. Deze maatregel blijft gehandhaafd tof neder order. Soest, 15 Mei 1941. BEKENDMAKING. Alle Nederlanders, niet wonende bïnnen het gebied der gemeente Soesf ten Zuiden van de Spoorbaan Utrecht* Amersfoort, (Soesterberg), moeten op last van den Befehlshaber der Sicher heitspoHzei und des S.D. ftir die be setzten niederlSndlsche Geblete» Aussen stelle Utrecht, voor 9.30 uur des namid dags dit gebied hebben verlaten. Deze maatregel blijft gehandhaafd tof nader order. Soest, 15 Mei 1941. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekome! by de politie. Kinderwantjes, rozenkrans !n etul| pakje shag, zadeldekje, nummerplaat r. auto, damestasch, ring met 3 sleutcis, poppenniutsje, broodkaart, kinderwantje, glacé handsohoen, want, schakelarmband en sleuteltje. DE EINDELOOZE LIJST. Wederom zijn deze week de noodf* ge rijwielen gestolen. M. K. alhier, die een bezoek had gei bracht aan een café aan de Laanstraat miste zyn rywiel toen hy zijn weg naai hui8 wilde vervolgen. G. A. D. alhier, moest hetzelfde oi* dervinden na een bezoek aan een ca* fé aan de Steenhoffstraat. De buit van den dief of dieven waa nog beter by J. H« L., sigarenwinkelier aan de Van Weedestraat. Daar zag meH in den nacht kans een dames- en 'q heerenrijwiel weg te nemen. Verder verdwenen nog een rijwiel vaq J. v. d. B. aan den Hartweg dat naasf zijn woning stond en een damesrijwiel van Mevr. C. v. A. de V., dat tijdelyH by hotel „Eemland" was gelaatst. VERKIEZING NOTABELEN Ter vervanging van den heer Kraaien- brink, die altrad, werd door hef Kies college van de Ned. Herv. Kerk de oud wethouder De Bruyn gekozen. De heer J. Veenendaal stelde zie# wederom herkiesbaar en werd herkozen ERNSTIGE AANRIJDING. Maandag had op den hoek B. Grothe- straat-Anna Paulownalaan een ernstige aanrijding plaats. Toen een luxe auto, komende van Nieuwerhoek, dit punt naderde, kwanj een bakker, uit de Anna Paulownalaan die blijkbaar naar links wilde afslaat* Blijkbaar om dezen persoon te ontwij ken, week de bestuurder der auto uif naar links, waardoor de auto een boom aan de linkerzijde van den weg raaktei Toen de chauffeur op hetzelfde mo ment zijn stuur omgooide en daardcot weer naar rechts uitweek, reed op 'f rijwielpad in de richting Soestdijk, dn heer J. v. d. K., wonende aan de Vaq Weedestraat. Ook met dezen wielrijder kwam d« auto in botsing, waardoor K. aan de heup werd gewond en per auto naa* zijn woning moest worden overgebracht Alsol dit alles niet genoeg was, reed de auto hierna den weg over, waarna deze in botsing kwam met de lichfzuil op den hoek van de A. Paulownalaan. Flink aan de voorzijde beschadigd* bleef daar de auto staan. Ook het ry wiel van v. d .K. werd deerlijk gehavend. GEEN VUURTJE STOKEN Van politiezijde deelt men ons mede< dat het ten strengste verboden is tuin- vuil, houtafval enz. op terreinen of in tuinen te verbranden, zulks als gevolg van de groote droogte en het hieraan verbonden gevaar van terreinbranden. In verband hiermede zullen door de politie voorloopig dan ook geen ver- I gunningen tot het ontsteken van der* lelijke vuurtjes worden gegeven»

Soester Courant | 1941 | | pagina 5