Tweede Blad Rob, de moedige Oost-Indiër WANNEER VERDUISTEREN? m Voor kleine Tuinen. Burgelijke Stand. RheumaHsche pijnen 7 PO THijn/uvidtjeó VOOR Emaille naamplaten naar AL0ERS' BOEKHANDEL Is H van „DE SOESTEU COURANT" van VRIJDAG 23 MEI 1941, No. 21. Hoofdredacteur: G. SMIT, Soestdijk. TOMATEN VOOR WINTERPROVISIE en... STALEN BOONENSTAKEN. Het vormen van doelmatige provisie voor den volgenden oorlogswinter is al weer ons voornaamste oogmerk van van daag. Tomaten vallen hier evengoed onder om hun hooge voedingswaarde, temeer, om'at ze zoo bijzonder gemakkelijk be waard kunnen worden in 75 procent pe- kelwarter, dat is ongeveer pekel, waar in geen onopgelost zout meer aanwezig is. Tomaten zullen dit jaar om verschil lende redenen wel niet buitensporig goedkoop zijn: vandaar, dat we er op aandringen om nu reeds tomatenplanten bij 'n kweeker te bestellen. Na 20 Mei als eenige nachtvorst van beteekenis niet meer verwacht behoeft te worden, worden de jonge .tomaten uitgeplant. Kooo vooral goed ontwikkelde, goed afg°farde torna'enplanten met een flinke polk'uit. Deze tomatenplanten worden na de derde week in Mei uitgeplant op een zonnige, waarme plek, dus op het volle zuiden, tegen een muur of schut ting. Er wordt dadelijk een stok bijgezet. Al naar ge ang van den omvang, die we de toma'ennlanfen kunnen laten krijgen, heuben deze een afstand noodig van 60 tot 100 centimeier; op de kweekwijzn komen we strafs even terug. Wie geen zonnige plek kan vinden voor tomatencultuur, kan de kweekerij beter na'afen, omdat de vruchten an ders toch niet meer rijo zouden worden. Wie tomaten in pekel bewaart, zal ge durende den winter steeds de beschik king hebben over versche tomaten, tot diep in het voorjaar toe. De eenige voorwaarde is, dat de vruchten een volkomen gave schil hebben. Het voorkweeken en urtplanten van stam- of stokboonen heeft alleen voor keur op vo:htigen grond. In hooge, dro gere gronden leggen we boonen direct In den vollen grond. Wie nog een deel van zijn stam- of stokboonen onder 'glas wil voorkweeken om ze straks uit te planten, moet ze vooral niet diep leggen en, zoodra de boonen boven ko men overdag luchten. Brand de zon op het glas, dan kan de aarde met pas-ge legde boonen tegen uitdrogen beschermd worden door b.v. wat gras luchtig over de aarde te strooien. Boonen, die we direct In den vollen grond leggen, komen niet dieper dan 2 fot 3 centimeter. Ze moeten echter ook bij droog weer vochtig blijven t dit houdt dus in, dat we bij droog weer Iets dieper zullen moeten leggen dan lpormaal. De fcoonenstaken worden geplaatst aan hokken" (3 tot 4 bij elkaar, aan de boveneinden samengebonden) of op rij- jen, waarbij de stakfen onderling apart aan een dwarsligger worden vastgebon den; laatstgenoemde methode is de beste. Iets nieuws van de laatste jaren zijn jde stalen boonenstaken. Dit materiaal is verzinkt en gaat vele jaren mee; deze stalen boonenstaken voldoen dan ook luitstekend en het Is niet onaardig om eens met dit nieuwe materiaal te experl- inenteeren, vooral, nu de gladde Tonkin- Stokken al in geen paar jaar verkrijg baar warea Overigens fijn boonenstaken, als ge volg van de verwikkelingen der dagen, duurder dan anders. Het kweeken van pronkboonen geeft niet alleen materiaal besparing doordat ze met veel minder staken toe kunnen, maar juist de nieuw ste soorten zijn van schitterende kwali teit, zooals de lange, dunnen soort „Erec- ta". Van de snijboonen kweeken we de bekende „Slagzwaard". De „Vroege Veensche" is het meest geschikt voor de lichtere grondsoorten. (Nadruk verboden.) hebben een grondige pijnuitdrijvende werking. GEBOREN: Martinus Petrus, z. v. A. P. Hoogeveon en C. A. de Jong, Ringweg 6. Gerard Wilhelm Otto, z. v. O. v. d. Bor en K. J. Gossler, Braamweg 92. Aafke Maria, d .v. A. Quik en Th. A. v. Dijk, Van Weedestraat 52. Ab«a Cecilia: Maria, d. v. ,A. v. d. Bree- mer en C. v. Roomen, F. Huijcklaan 16 Cafharina Maria, d. v. J. A. Smorenburg en A. Brunselaar, Postweg 5. ONDERTROUWD: J. Bouman, 26 jr., kantoorbed. Utrecht en E. M. J. v. Hal, 27 jr„ julianal. 75- M. A. G. H. Elbersen, 26 jr., remonte rijder A'foort en J. M. Vegten, 28 jr., Verl. Postweg 43. W. N. v. Klooster, 37 jr., losarb. Oude Grachtje 16 en H. W. Gelderman, 29 jr., Klaarwaterweg 17. A. E. van Goor den Oosterlingh, 49 jr., z.b. Pr. Bernhardlaan 28 en L. H. A. van Wijk, 34 jr., Pr. Bernhardlaan 28. GEHUWD: G. H. Schimmel, 27 jr., landb. en J. R. Kok, 24 jr., Koninginnelaan 64. G. J. Schalkx, timmerman-aann. en A. P. M. Zoetelief, 26 jr., K. Kerkstraat 5. H. J. Munneke, 24 jr., opz. Rijks Waterst. en R. Stuut, 22 jr., Groningen, Cele- besstraat 20a. J. A. v. Woerkom, 26 jr., koopman en H. J. v. 'd. Hoek, 19 jr., Beckeringhstr. 13. W. L. de Beer, 26 jr., schilder en W. M. P. Sloothaak, 22 jr., Molenstraat 16. W. v, Asch., metselaar 29 jr., en A. M. van Geenen, 29 jr., Beukenlaan 16. B. J. v. Ingen, 26 jr., hulpcomm. der In- voerr. en acc. en P. M. J. Hanse, 25 jaar, 's-Heerenberg. OVERLEDEN: Franciscus Jacobus Bernardus Wilhelmus Wamsteker, 50 jr., geh. m. A. v. d. Veen, Eikenlaan 6a. Lammertje Rokebrand, 92 jr., ongeh., Steenhoffstraat 46. Elïas Jan Hendrik Dull, 77 jr., wednr. v. P. M. de Vries, Stadhouderslaan 27. GEVESTIGD: G. Hilstra, Molenstr. 18b, v. Diemen. 3- Koerse, Soesterb.str. 125, v. Rheden. C. Beijer inw., Banningstr. 90a, v. Zwolle. A. Buit Inw., O. Utr.weg 9, v. Avereest. H. Bijleveld Inw., Soesterbergschestraat 125, van Utrecht B. Cleveringa Inw., Kampw. 42, v. A'dam. H. v» Dam, Nieuwst!?. 26, van Baarn. M. v. Grol Inw., Molenstr. 108, van den Haag. H. Hoekstra, Andrlessestraat 16, van Naaldwijk. G. Keizer Inw., W« Pyrmontlaan 41, v. Ruinerwold. W. Kloos, Da Costalaan 9b, v. R'dam. G. Blanche Kolensmld-Koster, Wilhelml- KOORVEREENIGING „EXCELSIOR1 - Barkman In studio WEIHNACHTSORATORIUM van Joh. Seb. Baoh Repetitie s eiken Woensdagavond van 8—10 uur in „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Aanmelding voor lidmaatschap aan het repetitielokaal cn bij het Secr. t Nctty van Zoest. Sparrenlaan i. nalaan 14, van Drleb.Rijsenburg. M. Koster, Wilhelmlnalaan 14, van Drleb. Rijsenburg. A. v. d. Land Inw., Heideweg 58 van Groningen. J. de Liefde inw., Molenstraat 20, van Hilversum. K. Mein inw., Vondell. 18, v. Workum. W. H. B. Meijer inw., Dorresteinweg 38, van Amsterdam. C. J. v. Eijk m. vr., Dorresteinweg 38, van Amsterdam. A. v. Nunspeet inw., Soesterbergschestr. 127, van Kampen. G. B. Pauwels inw., Hartweg 20b, van Baarn. E. G. Boening-Romer, Rademakerstraat 26, van Den Haag. H. J. W. Siertsema inw., Soesterberg schestraat 125, van Tegelen. J. H. C. Smit, Rademakerstraat 26, van Utrecht. G. G. Vonk-Stoutenburg, Eikenhorstweg 8, van Eemnes. L. Thalen inw., Amersfoortschestraat 89, van Voorburg. A. Visser, eSteenhoffstraat 46, van La ren (N.H.) J. A. Vonk, Eikenhorstweg 8, van de Bilt. L. G. Wijmans inw., Soesterbergschestr. 125, van Den Haag. G. A. v. Bree-Zuiderent Inw., Soester bergschestraat 125, van Rotterdam. Steenhoffstr. 13 (naast Postkantoor) Tel. 2476 VERTROKKEN: E. H. Koning, van Banningstraat 3 naar Bruek-Nijerode, Ln. v. Gunsterstein 1. H. v. Bronkoreth m. g., van Verl. School- weg 63 n. Zeist, P. Lorentzl. 47bis. C. A. Koning-Winters, van Amersf.str. 16 naar Breukelen-Nijerode, Ln. v. Gunterstein 1. M. Hendriks-Schonmaken, van Konin ginnelaan 151 naar Amersfoort, Pier- sonlaan 8. W. Klein, van Hartweg 20b naar Baarn, Dallaan 3. F. Wormsbecher m. g., van Sinnemapl. 9 naar Utrecht, le K. Baanstraat 4. J. Wanders, van Kerkstraat lOd naar Oudenrijn, B. Taets v. Amerongen- straat 9. A. Verbree, van Kerkstraat lOd nr Ou denrijn, B. Taets v. Amerongenstr. 9. C. G. v. Bemmelen, van Schoutenkamp weg 47 naar Den Haag, Vlietstraat 66. J. W. Lakerveld, van Banningstraat 80 naar Tegelen, St. Michaëlstr. 9. A. Wonink, van Beetzlaan 12 naar Wijhe, Nieuwendijk 41. A. C. Bakker, van Banningstraat 45 n. Benthuizen, Dorpsstraat 225. M. D. C. Feij, van L. Bergstraat 23 n. Amsterdam, Pr. Hendriklaan 14. H. Amens, van Beukenlaan 5 naar Arn hem, Molenbeekstraat 14. S. Tijman, van Steenhoffstraat 46 naar IJsselstein, Kloosterstraat 7. C. A. Roza, van Hellingweg 1 naar Rot terdam, le Schansstraat 72a. K. de Goede, van Hartmanlaan 80 naar V.O.W. P. Bladergroen m. vr., van Buntweg 16 naar Amersfoort, Vermeerstraat 1.5. VERHUISD: C. M. G. H. v. d. Deijssel-v- Zeeland, van Kostverlorenweg 5 n. Birktsfr. 25. H. v. d. Deijssel, van Birktstraat 27 naar Birktstraat 25. J. M. Th. Smit-Huurdeman, van Eiken laan 1 naar Kerkpad Z.Z. 88. K. C. C. Foeken, van Molenstraat 125 naar Heuvelweg 17. A. G. de Bruin m. g., van Beckeringhstr. 14 naar Beethovenlaan 18. C. W. Duker, van Beckeringhstraat 14 naar Beckeringhstraat 12. P. C. Koppen m. vr., van Veldweg 3 naar Kerkdwarsstraat 14. J. W. v. Duren, v. Soesterbergschestr. 95 naar Kerkdwarsstraat 11a. P. C. v. Duren-v. Dee, v. Driehoeksweg 12 naar Kerkstraat 11a. W. F. de Bruin m. g., v. K. Bergstraat 1 naar L. Bergstraat 27. H. Roest m. g., van Schoolweg 6b naar Kam weg 36. C. M. Keijser, van B. Grothestraat 69a naar B. Grothestraat 75. B. M. Wantenaar, van Birktstraat 69 n. L. Bergstraat 21. G. Blok van der Velden, van Beckeringh straat 27 naar Beetzlaan 42. M. N. den Broeger m. g., van Julianalaan lb naar Koninginnelaan 57. C. Reulen, van Julianalaan lb naar Ko ninginnelaan 57. D. Hornsveld m. g., van Nieuweweg 77 naar Kolonieweg lc. A. J. v. Amstel, van K. Erinkweg 13 naar Smitsweg 25. J. B. C. Huïgens, van B. Grothestraat 47a naar W. Pyrmontlaan 43. D. J. Wenners-Huigens, van B. Grothe- st aat 47a naar W. Pyrmontlaan 43. A. Legemaat mvr., van Eikenlaan 17 naar Torenstraat 2c. W. v. d. Akker, van Wieksloterweg W.Z. 41 naar Kostverlorenweg 11. Zaterdag 24 Mei zon op 5.32, onder 21.42. Zondag 25 Mei zon op 5.30, onder 21.44. Maandag 26 Mei. zon op 5.29, onder 21.45b Dinsdag 27 Mei zon op 5.28, onder 21.46. Woensdag 28 Mei zon op 5.28, onder 21.47 Donderdag 29 Mei zon op 5.27, onder 21.48. Vrijdag 30 Mei zon op 5.26, onder 21.50. Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. mooie werk trachten te interesseeren. Ds. van Schaick en de heer Rinke Tolman zullen door het bestuur worden aangezocht om Is samenwerking met de Natuurwacht besprekingen te voeren met de plaatselijk politieautoriteiten, om gedaan te krijgen, dat de bewaking van het Soester natuurschoon zoo doel treffend mogelijk zal zijn. De aan te brengen papierkorven in de bosschen en de telefooninstallatie voor den leider zullen hopelijk in een lang gevoelde behoefte voorzien. Met een gezellige rondvraag werd de ze vergadering besloten. JAARVERGADERING NATUURWACHT Onder voorzitterschap van Ds. S. K. Wielinga, emperitus predikant alhier, hield de Natuurwachtvereeniging „Eem- land" Donderdagmiddag in HotelIrier haar jaarvergadering. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer Westrouwe van Meteren, lid van het Hoofdbestuur en de heer Ir. Schenkenberg van Mierop. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat er dit jaar niet prettig gewerkt is en dat de taak, die men zich had voorgesteld uit te voeren, door den dwang der omstandigheden niet kon worden v olbracht. Spr. hoopte, dat nu van de zijde der overheid de noodige steun zal worden verleend, opdat men betere resultaten zou kunnen bereiken. Van Bondswege was men aangespoord om niet bij de pakken neer te ziften en ondanks de vele moeilijkheden toch met volharding het beoogde doel na te streven. Door den waarnemend secretaris, den heer B. J. Vellenga werd daama de no tulen der vorige vergadering voorgele zen, waaruit o.m. bleek, dat notaris A. O. Dammers momenteel pogingen doet, om voor de Vereeniging rechtspersoon lijkheid te verkrijgen. In het verdere verloop van de verga dering werd als opvolger van den secre taris, den heer v .d .Laan, wegens zijn vertrek naar elders, de heer B. j. Vel lenga gekozen. Den leider van de wacht, den heer J. Rowe, werd namens de leden erkente lijkheid betuigd voor zijn noeste arbeid. Waar er momenteel slechts 12 Na- fuurwachters zijn, verdient hef aanbeve ling, jonge krachten op te leiden. Op de scholen zal men de jeugd voor het MUZIEKUITVOERING „BEATRIX" De zaal „Eltheto" was geheel gevuld, toen de heer J. M. Drissen, bij ont stentenis van den voorzitter, de twee de seizoenuitvoering van de Muziekver- eeniging „Prinses Beatrix" opende. Na een bijzonder woord van welkom aan den vroegeren voorzitter, den heer Schultz, die voor deze gelegenheid uit Amsterdam was overgekomen, merkte spreker op, dat blijkens de groote be langstelling de vereeniging aan popula riteit wint. Rekening houdende met het feit, dat de vereeniging slechts 2 jaar bestaat, kunnen wij zeggen, dat Woensdagavond goede harmoniemuziek ten gehoore werd gebracht. Onder leiding van den heer J. Wa- kelkamp zal het orkest het ongetwijfeld ver kunnen brengen, daar er goede krachten schuilen onder de musici. De heeren J. en C. Jaarsveld en R« Beien gaven enkele soli ten beste, dio zeer in den smaak vielen. Zij werden In een sympathiek speech je door den heer Schultz bedankt voor alles, wafj zij op muzikaal gebied voor de ver^ eeniging hebben gedaan. Ook wenschte spr. hen geluk met de behaalde prijzen op het onlangs gehouden solisten-con* cours te Amersfoort. Na een zeer geannimeerde pauze volg^' de het tooneelstukje „De Helsche Ma-, chine' van de hand van den haar J. C. Jaarsveld. De medespelenden, alle 1 delettanten, een pluimpje voor huq kostelijke voordracht. De dames ont« M vingen bloemen en de heeren een sl-^ gaar uit.de helsche machine! Ten bate van de vereenigingskas werd op Amerikaansche wijze o.a. een schil» Jf derij verkocht van den 18-jarrigen Wil-I ly Raras, voorstellende een landschap in Gelderland, welke verkoop f22.°P"> bracht. I De Muziekvereening „Prinses Beatrix'* kan op een geslaagden avond terug* ES-: KK X-X XX 137. En inderdaad, na ongeveer een half uur de nachtelijke bezoeker gevolgd te hebben, kwamen ze op een open plaats in het woud, waar een aantal Inboorlingen vergaderd was. En door de Struiken zag Rob hoe het bericht, dat 'de blanken by de heilige beelden slie- pe -M-oofe opschudding verwekte. Haas- stig kroop hij terug, zonder gezien te z(jn. 138. Rob waarschuwde direct zijn makkers en vertelde, dat ze met de meeste spoed moesten vluchten. Ieder oogenbllk kon de bende hier z(jn en wanneer ze gepakt werden, was hun toestand ernstig. 139, „Volg me," rie£ ,,ik heb daarnet iets ontdekt". En ja, ver van de beelden stond een aantal verweer de, halfverbrokkelde, eeuwenoude klok- vormige monumenten, die van binnen hol waren. „We kruipen hierin", zei Rob, „en vlug, voor het te laat is." 140. En juist zaten de vier blanken veilig ln hun vreemde schuilplaats ge borgen, of een bende gewapende wil den kwam de omgeving verkennen. Maar ze vonden geen spoor van de heilig schenners, die het gewaagd hadden op hun eiland door te dringen en van de offeranden te eten. 141. Eindelijk verdwenen se In het woud, maar eerst lang na hun vertrek dorst Rob's troepje te voorsch men. Ze waren uitgeput van de brandende zon, die hui schuilplaats tot een oven ma ze verkozen dit liever dan van ontdekking.

Soester Courant | 1941 | | pagina 5