Rob, de moedige Oost-Indiër Tweede Blad Burgelijke Stand, Voor kleine Tuinen. WANNEER VERDUISTEREN? m m m Soest Nieuw» avonturen van Rob. van „DE SOESTEft COURANT" van VRIJDAG 13 JUNI 1941, No. 24. NU DE POTPLANTEN NAAR BUITEN. De Lidcactus wordt in de zomermaan den wel eens door sommigen verwaar loosd, hetgeen tot gevolg heeft* dat deze fraaie kamerplant 's winters niet bloeit. Daarom herinneren wij er nog eens aan, dat de Lidcactus begin Juni naar bui ten moet, om met pot en al op een schaduwrijkplekje te worden ingegraven. b.v. onder een boom of aan den voet van een heester. Hier blijft de Lidcactus tot September staan. Het eenige wat de Lid cactus vraagt Is, dat we haar bij even tueel aanhoudend droog weer flink water geven. Dan is er de Gioxinia. Evenmin als de Lidcactus kan zij de volle zon verdra gen, maar we .zoeken voor haar toch een plekje in het licht, waar toch de zon niet komt, dus b.v. bij een muurtje op het Noorden. Het bevordert den bloei in het volgend seizoen, als we haar éénmaal per week wat kamerkunstmest geven, in wa ter opgelost. Hiermede gaan we door, totdat de bladeren gaan verdorren. Pelargoniums, doorgaans het beste be kend als „Geraniums", zetten we, als perkplant, bij voorkeur daar, waar ze door een frisch gazonnetje omzoomd worden. Het is wel zoo goed, deze plan ten in de bloempot te laten, opdat we ze in- het najaar niet alleen gemakkelijk weer kunnen opnemen, maar ook met het oog op den bloei. Vooral de Pelargo niums, die we binnenshuis houden, even als de hang-geraniums (Pelargonium pel- tatum) kunnen flink wat plantenmest ge bruiken. Verder is de Azalea gevoelig voor 'n goede verzorging: wordt zij verkeerd be handeld hetgeen maar al te vaak ge beurt dan bloeit zij niet meer. Wie in het afgeloopen seizoen een bloeiende Azalea heeft gehad, graaft deze nu mét den pot op een zonnige plek in den tuin in. De allerbeste bemesting voor een azalea is een oplossing van oude koe mest in water, dat we zoo om de veertien dagen toedienen, totdat we haar, om streeks September, weer binnenhalen. Maar ook kamerplanténmest kunnen we geven, vooral als we gedwongen zijn de 'Azalea op het balcon te houden, zooals in de steden. Over de Clivia schrijven we later: het is niet noodig, dat we haar naar buiten brengen. Na den bloei nemen we den bloemstengels uit de plant; in ieder ge val laten we haar gedurende de zomer maanden op een schaduwvolle plek. De aardappelen zijn nu allen boven den grond. Het is nu zaak, dat wjj het onkruid baas blijven. Met een hakje werken we geregeld het onkruid weg. Intusschen zien we uit naar gezonde koolplanten, want dezer dagen moeten de sluitkoolplanten aan den groei zijn. Ingesloten tuinen zijn voor cultuur van kool minder geschikt: we hebben voor kool open terrein noodig. Boonen worden nog volop gelegd: wie niet over voldoende staken beschikt kweekt natuurlijk stamspercie- of stam- snijboonen. (Nadruk verboden.) Zomer-verkoudheid O O TlXynlicmtüa* Jagen de kou er uit. Doos 10 en 50ct. GEBOREN: Rudolf Siegfried Otto, Z. v. H. W. A. Ie Clercq en C, Ekelmans» Vork 1 alma laan 7* Christina Heiltje Maaike, d, v, C. Kraay en E. A. den Engelse, Braam weg 38. Hanna F reerkje, d. v. H. A. Franssen en J. F. v. d. Berg, L. Bergstraat 26- Anthonius Johannes, z. v, A. J. Valk en C. J. E. Schilperoort, Vinkenweg 29. Jan Derk, z. v. D. Tooi en F. Sloterwijk, le Heeserlaantje 24. Ida Maria Sigrid, d. v. A. Eekhof en M. W. de Lange, Stationsweg 8. ONDERTROUWD: J. C. M. ten Broek, 25 ir„ gymnastiek leraar Tiei en J. A. Hilhorst, 20 jr., Stadhouderslaan 76. H. J. Oprins, 2j jr., schoenmaker Nieuw straat 16 en A. J. v. Beek, 20 jr., idem. W. G. Koudijs, 27 jr., winkelier K. Brink- weg 9 en F. Jut, 23 jr., K. Brink weg 9. G. M. van Eek, 21 jr„ boekhouder, Beetz- laan 96 en J. M. C, Jut, 19 jr., Korte Brinkweg 9. P. G. C. Burger, grondw. Abcoude en J. W. Janszen, 31 jr., Soesterbergschestr. 111. M. J. Koppen, 27 jr., opperman Bak kersweg 6 en M. v. d. Brink, 30 jr., Hartweg 14b. L. E. Groen, 27 jr., los arbeider, Beetz- laan 23 en H. J. V a ~i g, 22 jr., Von dellaan 36. GEHUWD: R. Bokma, 23 jr., slager en C. JO. v. d. Berg, 20 jr., Nieuwe weg 9. OVERLEDEN: Carolina Pauüna Wustrow, 83 jr., wed. v. P. B. Janssen, Vinkenweg 17. Heintje Eek, 60 jr., geh. m. A. v. Hof slot, F. Huijcklaan 12. GEVESTIGD: J. Mulckhuijse m. g., Plasweg 46, van Oegstgeest A. W. Kervel inw., Utr.weg 12, v. Ermelo- W. Blok inw., Soesterb.str. 125, van Overschie. C. v. Leeuwen-Pellekoorne, Beckeringh- straat 27, van Zeist, C. J. Molijn m. g., Soesterbergschestraaf 20, van Amsterdam, W» F. v. Peijpe inwH Van Lijndenlaan 1> van Utrecht. L. Slotboom inw.# Soesterb.str. 125, v. Hilversum, W. de Roo m, g.< Kerkpad Z.Z. 2, van Hoevelaken. C. Stomp, van Maarenstraat 7, van Zalt- bommel, W. Tiemensma Inw., Driehoeks weg 4, v. Bleiswijk'. T. H. v. d. Vlïs-v, Beers m- g, Birktstr- 18a, van Rotterdam, J. de Wit inw.i O. Tempell, 4, v. Oude water, E. Hunies ïnw,, Amersfoorfschestraat 18, van Tegelen, J. Poot inw., Amersfoorfschestraat 18, van Tegelen. C. F. Janssen inw.# Vredehofstraat 2, v. Ooltgensplaat. W. P. v, d» Meulen m, vr-, Bartolottllaan 13, van Wassenaar. A. Mosterd m, g., Schooldwarsweg 1, v. Utrecht, F. Radtke inw., Lt. Koppenlaan 14, v. Amsterdam. J. Bijpost, Van Weedestraat 12, van Rot terdam, M. C. de Bakker-de Bree Inw., Toren straat lc, van Amersfoort. A. H. Buitenhuls-Schoonejongen, Soester- bergsohestraat 14, van Br. op Langend. W. Veldhuijsen inw., Amersfoortschestr. 83a, van Baarn. B, A. Dijkman m, vr., Soesterbergsche- straat 158, van Callantsoog. C. Th. v. Goor den Oosterlingh* Prins Bernhardlaan 28, van Keulen. J. v. d. Berg m. g., Kostverlorenweg 5, van Amsterdam. VERTROKKEN: G. A. Udo, van Molenstraat 8Q naar Steenwijk, Meppelerweg 86. J. Wiebes-Hornsveld, van Nieuwstraat 21 naar Amsterdam, Bawianstr. 9 II, P. Bladergroen m. vr., van Buntweg 16 naar Amersfoort, Vermeerstraat 135. E. v. Bokhorst, van Heuvelweg 3Q naar Baarn, F. Eliaslaan 36. W. Epskamp, van Birktstraat 3a naar Stoutenburg, Hessenweg. Wed. J. Nagelsmit, van Laanstraat 5 n. Apeldoorn W. v. Huutweg 11, C. Donia, van Laanstraat 5 naar Apel doorn, W. v. Huutweg 11. j. A. v. d. Berg, van Braam weg 95 naar Kollumerland en Nieuw Kruisland. J. Boekhout m. g., van Amersfoortsche- 70b naar Zeist, E. Casimirlaan 9. Wed. G. J. Zijst-Schmidt, van Banning- straat 12 naar Zeist, Utr.weg 67. B. S. J. Renette, van Banningstraat 12 straat 12 naar Zeist, Utr.weg 67. W. de Carpentier, van Soesterbergsche- straat 125 naar Zaandam, Zuidijk 50A. P. Nieuwveld, van Soesterbergschestraat 125 naar Gouda, Bothastraat 12. Wed. C. Six tot Oterleek-Kuijper, van Jjulianaa'.an 14 naar Zoetermeer, Dorps straat 1. S. Bakker, van Soesterbergschestraat 125 naar Amsterdam, Pretoriusstraat 44 III. K. v. d. Spaa m. vr., van Amersfoorfsche straat 1 naar Hilversum, Leeghwater- straat 9. A. M. Friessen, van Amersfoortschestr. 18 naar Tegelen, Kloosterstraat 10. Wed. J. N. G. v. Rees-Naessens, van Soesterbergschestraat 158 paar Amers foort, Vondelpark 2. I. W. Sinke, van Stadhouderslaan 23a naar Bussum, Wiesentstraat 30. J. M. H. Kamphuis, van 'Pelikaanweg 14 naar Baarn, Hooge Vuursche 18. F. J. v. Lent, van Stadhouderslaan 25 naar Oldenbroek, IJ 37. L. C. K. Westhoff m. g., van Van Wee destraat 59, naar Utrecht, L. Elisabeth- straat 21. E. M. Knauer, van Jullanalaan 35 naar Canada. J. W. Feij, van L. Bergstraat 23 naar Hil- legersberg, G. Bokellaan 2. D. Gorter, van Soesterbergschestraat 170 naar Groningen, Mesdagstraat 80a. K. Klein, van Vondellaan 18 naar Wor- kum, F 106 Zeedijk. J. Janssen m, vr., van Amersfoorfsche straat 31 naar Amersfoort, Utr.weg 98. P. de Jong, van Soesterbergschestraat 125 naar Wageningen, Kortenburg 4. L, A. Tans-Keus, van Ossendamweg 8 naar Beverwijk, Middenweg 4, j. Tans, van Ossendamweg 8 naar Ber lijn, Duitschïand. B. G. L. Schmidt m, vr., van Kolonieweg 17 naar Apeldoorn, Loenenscheweg 33. VERHUISD: A'. Th, Knuttel, van Koninginnelaan 50 naar Wilhelminalaan 8. M. E, Knuttel-Schuurman, van Koningin nelaan 52 naar Wilhelminalaan 8, genoeg tegen te vallen. De warme dagen hebben tot gevolg gehad, dat de laat bloeiende boomen maar heel kort hun bruidstooi hebben gedragen, zoodat er niet veel viel te halen. Dezer dagen zullen de bijtjes weer huiswaarts komen, omdat de zwermtijd genaakt, waardoor veel werk in de kas ten verricht moet worden, wil men zwermverhinderingen toepassen. BEIJENTEELT. Een groot aantal bijenvolken van de af deeling Soest van de Ver. tot bevorde ring van de bijenteelt zijn dit voorjaar geplaatst in de fruitboomgaard te Ingen. Niettegenstaande het koude voorjaar, is de ontwikkeling van de volkken goed ge weest. Vele volken waren klein toen ze weg gingen, maar zijn nu normaal. Toen nu een paar weken geleden het weer mooi werd, had men alle hoop, dat de dracht ook goed zou zijn. Dit blijkt jammerlijk GROOTE JUBILEUM-WANDELDAGEN Zaterdag 14 en Zondag 15 Juni worden ter gelegenheid van het eerste lustrum van de W.S.V. Dudok de Wit, Baarn en omgeving, 2 wandeldagen georgani seerd. Een prachtig parcours werd gekozen, hetwelk leidt door de mooiste gedeelten van het Gooi- en Eemland. De technische commissie heeft dit jaar, en wel speciaal voor de te verwach ten drukte, 't startbureau in hotel „Groe- neveld" geplaatst. Dudok de Wit zorgt voor een goede organisatie. Voor de beide dagen Is een speciale Wisselcup beschikbaar, welke werd aan geboden door de V.V.V. Baarn's Bloei. Verder zijn er prijzen van het gemeen te bestuur van Baarn en van wandel vrienden. Naar men ons van bestuurszijde me dedeelde, bestaat er voor deze tochten groote animo. Voor Vereenigingen zijn als prijzen: bekers, kransen, takken en medailles be schikbaar. Bovendien ontvangt elke deel nemer bij beëindiging der tocht een ze«r fraai uitgevoerde Jubileum-medaille als belooning. Inschrijvingen: bij P. Hendriksen, Wet straat 18, Baarn, of aan de start bij Hotel „Groeneveld." Zaterdag 14 Juni. zon op 5.17, onder 22.02. Zondag 15 Juni zon op 5.17, onder 22.02, Maandag 16 Juni zon op 5.17, onder 22.04* Dinsdag 17 Juni zon op 5.17, onder 22.04, Woensdag 18 Juni zon op 5.16, onder 22.05. Donderdag 19 Juni zon op 5.16, onder 22.06. Vrijdag 20 Juni zon op 5.16, onder 22.06* Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten de woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na zonson dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zj)n. NIET MET DRIEEN. Niettegenstaande wij er reeds herhaal delijk op wezen, dat het links rijden naast twee andere wielrijders niet geoor loofd is en dat door de politie hiertegen met kracht zal worden ingegaan, komen deze gevallen nog steeds veelvuldig voor. Zondag moest wederom tegen meer dere overtreders procesverbaal worden opgemaakt. Het waren S. H. K. te Amsterdam, W. v. M. te Utrecht, G. K. te Soest, Mej. A. H. te Bussum, W. B. J. B- te Utrecht, P. L. G. te Maartensdijk en H. W. K» te Hoogland. GRASSNIJDEN VERBODEN. Wegens het snijden van gras op den Maatweg, zonder daartoe gerechtigd te zijn, is Zaterdag procesverbaal opgemaakt tegen D. H. alhier. In verband hiermede wijst de politie er op, dat het snijden van gras, staande op bermen van wegen niet geoorloofd is. Men zal hierop streng toezien. VASTHOUDEN AAN AUTO. Wegens het zich, gezeten op een rij wiel, laten voorttrekken door een auto, werd Dinsdag procesverbaal opgemaakt tegen P. A. S. d' A. alhier. TUINBOUWVER. SOEST. Vrijdagavond heeft de heer H. Hoo- genberg van de Hooge Vuursche zijn lezingen voor de Tuinbouwvereenlging Soest in „De Gouden Ploeg" voortgezet met de behandeling van „Planten en bloemen voor den tuin". Nadat spr. een en ander over kunst meststoffen had medegedeeld en daarbij er op gewezen had, dat knol- en bol gewassen veel kali vragen, erwten en boonen veel phosphor en bladgewassen veel stikstof, ging hij over tot de een jarige zaadplanten, die veelal in Maart in een bak of kas worden gezaaid om later in Mei in den grond te worden ge plant. Spr. noemde daarbij o.m. de as ters, goudsbloem, leeuwenbek, ganze- bloem, godetia, papaver-vudicaule, anjers lathyrus, reslda, violieren, zinnia enz. De ze alle zijn ook dankbare snijbloemen- Ais bloemen, die den geheelen zomer bloeien, gaf spreker op flox druraondi, portulacca, verbena's, O.-Indische kers etc. Vervolgens behandelde spr. 2-jarige zaadplanten, die veelal in Mei of Juni worden gezaaid in den vollen grond, en pas in het volgend jaar bteeien. Aanbe velenswaardig zijn: stokroos, madelief, muurbloem, vergeet-mij-niet, violen, gras anjers, duizend schoonen en judaspen ning. De vaste planten, die daarna werdeq besproken onderscheidde spr. in winter harde en niet-wlnferharde. Als niet-win- terharde werden genoemd Pelargonium Zonale, Fuchsia, Heliotroop, Salvia, Mar griet Tenslotte sprak de heer Hoogenberg nog over knol- en bolgewassen. Bij alle planten weidde hij uit over de kweekwijze, de grondsoort enz. Ook ditmaal was de lezing zeer leer zaam. BENOEMD. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. v« Hummel, thans onderwijzer aan de Adr* de Ruijterschool te Utrecht, is benoemd tot hoofd van de Chr* School aan de Havenstraat te Bussum, SYMPHONIE-ORKEST OPGERICHT Het streven van den heer J. Bartels man, om in onze gemeente een sympho- nie-orkest op te richten, is met succes bekroond. Het orkest werd opgericht met eeq 34-tal leden, die de navolgende instru menten bespelen: viool, altviool, violon cel, bas, piano, orgel, klarinet, fluit trom bone enz. De heer J. Bartelsman is tot dirigent benoemd. In het bestuur hebben zitting genomen de heeren J. den Besten, H. Krug en M. H. J. Veldhuijsen. BEKEURD. Wegens hef berijden van 'n rijwieljj waarvan het achter spatscherm niet was wit gelakt, werd Zondag procesver baal opgemaakt tegen N. D. te A'dam, ROOKEN IN DE BOSSCHEN. Wederom zijn j.1. Zondag zoowel doof de gemeente- als rijkspoiltie, een groo< aantal personen bekeurd, terzake het zich met een brandende sigaar of sigare| ophouden in de bosschen. 149. De olifatlt zet-e kalmpje, ïljn tocht voort. Hij nam er den tijd voor. Maar tot Rob's vreugde ging het met een omweg toch in de richting van de piek, waar de zendeling met zijn man nen zou zijn. En inderdaad, toen het a.ond werd zagen zij in de verte een fénfenKSiïp tn een vuur. 150». Toen ze dichterbij kVaftien,®*}. den hun redders naar buiten. Daar wa ren Mary en haar vader en met «en flinke bemanning Inboorlingen. „Goddank, dat ge gered mijt," riep 'de zendeling, »Ik vreesde yeot uw leven. Deze week plaatsen wij het slot van Rob's spannende avonturen op het ge heimzinnige eiland. Het is ons bekend» dat onze lezers met een steeds stijgende belangstelling zijil hendo'mgen hebben gevolgd, waar om wij begoten Rob's verdere avonturen ïn beeld te brengen. In ons volgend nummer Zullen wij met de plaatsing hiervan aanvangen. ,_„r 2&Jn nieuwe belevenissen zullen nog spannender zijn dan die op het geheim zinnige eiland en met niet minder be- iangstelÜnmg door onze lezers, ook de groote«*e, worden gevolgd. r *y"/' ésï als uw brubie lïrlêfidfn, Luly, niet over U gewaakt had, waart ge stellig ter dood gebracht. Zij zorgde er voor, dat uw zuster en de kapitein niet gemarteld werden en alleen maar gevangen gehou den. Het is een braaf meisje. 151, Deze morgen kwam ze hier mei haar olifant en ze heeft hef beest stel lig op Uw spoor gebracht. Jammer, dat we haar op dit wilde eiland moeten la ten. Maar ze mag hier niet weg van deze plaats. Zij gelooft, dat zij en haar oude vader op deze plaats moeten blijven om d« oude heiligdommen van haar voor ouders te bewaken. En met het aanbre- ken van den dag mag geen blanke meef op dit eiland zijn, zeide zij. Wc gaaa dus onmiddellijk onder zeil, Rob, en we- hopen je met je metgezellen over eeni ge dagen gezond en wel bij je ouderf af te leveren,"

Soester Courant | 1941 | | pagina 5