Strenge maatregelen tegen saboteurs» Bekendmakingen. EEN GOED BEGIN, EEN GOED BESLUIT. Plaatselijk Nieuws. Uitgave; DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 256Ó, Postgiro 126156. Uitvoering Soester Vrouwenkoor. DE 5DE5IED CDLBMfl ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 ct. Bij contract Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct Advertenties worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur. ABÖKNÈMJÈN'rBPPlJb: per 3 maanden 60 ct, per maand 20 ct Per post 65 ct per k war laai Jto dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe boester, De boester Post, Huis aan Huis, boes ter Advertentieblad en boester Advertentienieuws. 20e JAARGANG - No. 26 Hoofdredacteur G. J. SMIT, Soestdijk. VRIJDAG 27 JUNI 1941 Een voorbeeld gesteld. Dezer dagen hebben wij kennis kun- pen nemen van een bekendmaking van het Rijkscommissariaat, waarin werd me degedeeld, dat de Duitsche Sicherheits- polizei in 'n bijzonder ernstig geval van .verboden slachtingen op groote schaal «en vijftal personen voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitschland hebben gestuurd. Het is jammer, dat de bezettende over heid in ons land heeft moeten overgaan tot een dergelijken maatregel. Jammer, omdat zoodoende is bewezen, dat nog verscheidene onzer landgenooten niet beseffen, dat zij in de eerste plaats door dergelijke on-sociale handelwijzen de le vensmiddelenvoorziening in ons land 3.c. de vleeschvoorziening saboteeren, maar bovendien willens en wetens de uitgevaardigde voorschriften ten deze met voeten treden. Want niets kan meer heilzamer voor ons land en ons volk werken, dan stipte opvolging van de ver ordeningen der overheid. Wij weten zeer wel, dat helaas nog een groote categorie Nederlanders het frauduleuze slachten niet als een kwaad, Althans niet als een erg kwaad be schouwt. Ook dit is zeer te betreuren, Omdat een dergelijke moraal vooral in dezen tijd zeer bedenkelijk en verfoei lijk is. Waarom ontduikt men de gestelde voorschriften en verricht men frauduleu ze slachtingen? Om zoodoende het even- |ueele tekort aan voldoende vleesch voor cle dagelijksche maaltijden te compensee- iren? Men weet wel beter. De slager en de landbouwer, die heimelijk in eon ver borgen hoekje, een kelder, een bouw- yall-Ige schuur, een varken slacht, doet dit niet uit humanitaire overwegingen tegenover zijn medemenschen, maar uit louter egoïsme. Immers, aan een paar honderd kilo frauduleus geslacht vleesch is in den regel een aardig centje te ver dienen, want de prijzen varieeren van f3.tot f4.en soms nog hooger, per kilo. Het is dan ook zooals het Rijkscom missariaat mededeelt, dat men „zuiver uit winstbejag een onbehoorlijken han del drijft met de levensmiddelen, wel ke ter beschikkkïng staan van de ge- heele gemeenschap." Men tracht zich ten koste van de Nederlandsche volksge meenschap te verrijken en men trekt er zich niets van aan, dat men zoodoende ten bate van góed-gesitueerde enkelin gen, die gemeenschap besteelt. De arbeider immers is niet in staat 'n dergelijken hoogen prijs voor 'n kleine hoeveelheid frauduleus geslacht vleesch te betalen. En wanneer hij met zijn vleeschbonnen bij een uitverkochten sla ger komt en geen vleesch kan koopen, omdat het er op dat moment niet is, dan is dat mede de schuld van den saboteur, die ondanks herhaalde waarschuwingen, doorgaat met zijn duister, sinister bedrijf. Deze overwegingen alleen al zijn ruim schoots voldoende om het frauduleuze slachten als een hoogst on-sociale daad aan de kaak te stellen. Er is echter nog een andere overwe ging, die het koopen van frauduleus ge slacht vleesch als zoodanig, ten sterk ste afkeurt. Uit het oogpunt van hy giëne en volksgezondheid vooral kan er niet genoeg op worden gewezen, dat on gekeurd vleesch en welk frauduleus geslacht varken, kalf of koe wordt ge keurd? gevaarljk is. Reeds meerdere na ca is dit bewezen. Nog zeer onlangs wi .tea een paar opsporingsambtenaren va i den Crisis-Controledienst op de Ve- luwe de hand te leggen op een partij van pl.m. 2;5 kg. ongeoorloofd geslacht "leesch. Dit vleesch, dat nota bene f4 per kilo moest opbrengen, was op on geveer 10 k.g. na vrijwel geheel bedor ven. Na inbeslagname keurde een vee arts 't vleesch en deze kwam tot de conclusie, dat het zoo spoedig mogelijk naar het dl:htsbijzijnde dierenpark moest worden gebracht, om onmiddellijk te ver voederen, anders zou het zelfs voor de dieren aldaar ni'.t meer geschikt zijn. En dit vleesch was bestemd voor men- schelijke consumptie. Ook en bovendien uit het oogpunt van de volksgezondheid moet «an ook het koopen van frauduleus geslacht vleesch met klem worden afgeraden. Immers, ook bij het slachten neemt men 't met de hygiëne niet zoo nauw. Het is al meerdere malen voorgekomen, dat als frauduleuze slachtplaatsen werden gebezigd: gierkelders, schapenkooien, zelfs een lijkenhuisje, terwijl als berg plaatsen voor dit vleesch o.m. werden gebruikt: hooibergen, duffe, vochtige kel ders, broeierige hooizolders, en zelfs: W.C.'sl Wanneer het publiek dan ook wist op welke wijze en onder welke om standigheden in veel gevallen geslacht wordt en waar dit vleesch soms lang bewaard wordt, dan zou het zich wel twee keer bedenken, alvorens men overging tot het koopen van dit vleesch. Wanneer die menschen, ondanks alles nog willens en wetens geregeld fraudu leus geslacht vleesch koopen, eens een kijkje konden nemen bij de saboteurs en daar zagen, hoe er vaak met het koste lijke vleesch werd omgegaan, dan zou den ze zeker het laatste pond ongekeurd vleesch gekocht hebben. Wij meenen dan ook, dat men hef kwaad der frauduleuze slachtingen het beste kan bestrijden door ook deze fac tor niet uit het oog te verliezen. Immers, wanneer er geen koopers meer zijn voor frauduleus geslacht vleesch, dan hou den deze slachtingen vanzelf op. Wij allen hebben daarom den duren plicht te vervullen, samen met de bezet tende overheid tegen dit kwaad te strij den. Want als niemand meer ongeoor loofd vleesch koopt, dan sterft dit kwaad vanzelf uit en zijn maatregelen, zooals de Overheid thans moest nemen, niet meer noodig. Beter ware het geweest, dat deze deportatie naar een concentra tiekamp niet noodig had behoeven te zijn. Thans is evenwel een voorbeeld ge steld. Dit moge de vele wetsovertreders afschrikken. Men kent nu het risico, dat men loopt, wanneer men op het duistere pad blijft verder gaan: het concentratie kamp voor onbepaalden tijd is in het vooruitzicht gesteld voor alle saboteurs van de voedselvoorziening. (Officieel) De Burgemeester van Soest vestigt nog maals nadrukkelijk de aandacht der be volking van zijn gemeente op hef volgen de, in verband met de in den laatsten tijd weer voorgekomen gevallen van het om redenen van politieken aard vernielen van vensterruiten bij tegenstanders. Door den Hoogeren S.S.- en Politie leider is als Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid een re geling getroffen, waarbij is bepaald, dat wanneer bij eenig persoon vernieling van vensterruiten heeft plaats gehad en voldoende aannemelijk is, dat zulks is geschied uit politieke motieven, op grond van de Verordening No. 7-1941, een verplichting tot SCHADEVERGOEDING wordt opgelegd aan: le. den DADER subsidiair: 2e. de GEMEENTE op welker gebied het feit is gepleegd, met dien verstande, dat voor de gemeente de mogelijkheid bestaat tot REGRES. Met gestrengheid zal door de politie tegen de daders van feiten, als boven bedoeld, worden opgetreden. Soest, 23 Juni 1941. De Burgemeester voornoemd, A. L. DES TOMBE. De Burgemeester van Soest brengt ter ope are kenni', <a4 de Commissaris der j provincie Utrecht van den Procureur- (Historisch). Wellicht kent li reeds 't rijm van 't spoor? Je ziet het heel ons landje door. En zoo li 't wellicht hebt vergeten, hier volgt het, dus kunt li 't weer weten: „Een goed begin, een goed besluit, stap achter in en vooraan uit!" Die raad, in dezen tijd van spoed, is voor den reiziger steeds goed. Als ieder 't doet, is men tevreden, 't voorkomt gedrang en narigheden, uit 't onderstaande blijkt gewis, dat deze raad zeer nuttig is. 't Gebeurde dan, niet lang geleen: een trein snelt door ons landje heen en boemelt langs wat kleine plaatsen, waar enk'Ie menschen hem verlaten of anderen naar binnen gaan, wanneer hij even stil blijft staan. Zoo stopt hij ook bij een gehucht met weinig huizen en veel lucht. De conducteur stapt uit, naar buiten, hij ziet geen mensch, wil juist weer fluiten, dan valt zijn oog, zoowat te Iaat, op 'n vrouw, die op de treeplank staat. Hij snelt vlug naar het vrouwmensch heen en denkt: jij redt het niet alleen. Wat moet je hiermee nu beginnen? Hij helpt haar, duwt haar naar binnen en fluit, stapt in, achter de vrouw, die schreeuwt, verwoed: „Wat doe je nou?" De man zegt, als de trein weer rijdt: ,,'k Hielp maar een handje want 'f werd tijd. Hef ging wat lastig, niet? Zooeven. 'k Dacht: laat ik U een zetje geven". Dan schreeuwt de vrouw, met fel geluid: ,,'k Most er niet in, maar 'k moster uit!" (Overname verboden). S. Generaal bij het Gerechtshof ie Amster dam bericht heeft ontvangen, dat onder „andere dergelijke plaatsen" als bedoeld bij paragraaf 1, onder b, der ambtelijke bekendmaking van den Hoogeren SS- en Politieleider toegevoegd aai den Rijks commissaris voor het bezette Neder and- sche gebied, o k de gemeente Soest ordf gerekend, zoodat aan in deze gemeente verblijvende joden, in den zin van para graaf 4 der Verordening van den Rijks commissaris No. 189 van 1940, verboden wordt 't huren van kamers in publieke logeergelegenheden (hotels, pensions, lo gementen). Voor zoover eventueel aan derge lijke Joden door den Commissaris der provincie Utrecht vergunning verleend is in de gemeente Soest te verblijven, wor den bedoelde vergunningen met ingang van heden ingetrokken. Soest, 20 Juni 1941. De Burgemeester voornoemd# A. L. DES TOMBE. MELK OP DE SCHOLEN. Maandagmorgen vond op de scholen in onze gemeente voor de eerste maal de uitreiking van melk plaats aan de kin deren, welke zich hiervoor hadden op gegeven. Op de School met den Bijbel had deze uitreiking op een meer officieele wijze plaats, zulks als gevolg van het feit, dat aan deze school procentsgew^zo het grootst aantal kinderen aan de melkver- strekking deelnamen. De burgemeester Mr. A. L. des Tombe, de uit den raad gekozen Commissiele den, de heer M. K. Mud, toegevoegd se cretaris der commissie en de heer Kooij, directeur der Zuivelfabriek „De Soes ter", woonden deze gebeurtenis bij. Het hoofd der school, de heer C. N. v. d. Flier, leidde het gezelschap langs de verschillende klassen. Het melkdrinkcn vormde een welko me onderbreking der lessen, hetgeen bleek uit de vroolijke gezichten der kin derschaar. De techniek van het drinken leverde voor de kleintjes som» nog moeilijkhe den op, aangezien dit moet geschieden door middel van een ric^e, dat door een kartonnetje aan het y* liter fleschje vast zit. Van de 260 leerlingen nemen er 195 aan de uitreiking deel. Per twee weken zal 7 maal een uit reiking plaats hebben, de eerste week 4 maal, de tweede week 3 maal V* liter. De Soester Zuivelfabriek zal voor re- gelmatigen aanvoer in kistjes van 50 kwartliter fleschjes zorg dragen. Een Commissielid dankte den Burge meester ra af'oop voor alles wat deze heeft gedaan, alvorens tof de uitreiking der melk kon worden overgegaan. AANGEHOUDEN. Door de politie te Soesterberg is we derom een minderjarig meisje aangehou- cen. Ditmaai was het een 15-jarig meisje uit Utrecht, da«. in een café werd aan getroffen. Reeds meer dan 4- dagen had zij zich r iet aa i ce ou erl ke w-.ning getoond. Zij is naar Utrecht overgebracht en wederom gesteld onder de zorgen der ou Jers, V/.S.V. BUDOK DE WIT BAARN EN OMSTREKEN. Dinsdag 17 Juni 1.1. werd een aanvang gemaakt met de avondvierdaagsche te Hilversum. De v a delsportvereeniging Dudok de Wit laj ingeschreven met 2t lenen, wat j voor een avond-vierdaagsche een pres tatie is. Begunstigd door mooi weer is deze 4-daagsche een geslaagd wandel festijn geworden. Vrijdag 20 Juni was den laatsten dag voor D. d. W. als gevolg waarvan men j vrienden en kennissen per fiets naar j Hilversum zag trekken, gesierd met de blauw-wit-blauwe roset. Pi.m. 10 uur 's avonds werd door D. d. W. op verzoek van de dames en hee- ren, welke een huldigings-Comité had den gevormd, halt gehouden op den Laar- der weg bij üe Waterleiding Mij. De neer L. Hendriksen sprak leider en leden toe onder aanbieding van een bouquet blauw-witte bloemen. De dames van het Comité reikten raar na aan abe deelnemers een eveneens fraai bouquet blauw-witte bloemen met blauw-witte linten uit. Voor deze aardige attentie dankte de leider, waarna het laatste traject werd genomen. In liet Sportpark heeft de tweede Vocrzitier, de heer Majoor, nog tot lei der en leden gesproken en met passende woorden de wandelsport gekenschetst. Ook sprak de heer Krijnen uit Bussum, namens de S.G.W.B. een woord tot de jubileerende vereeniging, haar dankend vo.r de goede propaganda, welke D. d. W. vo.r ce Wa;cels4.oa 1 ad gemaakt. Ook Sce-t teit in deze vereeniging le den, evenals Baarn, Hilversum en Bus sum. D. d. W. te maken tot de graotste Wandelsport-vereeniging van Gooi- en Eemland is het venangen van de deel nemers uit al deze gemeenten. Dames of heeren, die tot D. d. W. wil len toetreden, kunnen hiervan mededee- ling doen bij P. Hendriksen, Secretaris j Wetstraat 18, Baarn, of H. de Vries, kap per, Koninginnelaan. lederen Maancav,avond tc 8 uur heeft de training plaats en wel wekelijks af wisselend te Baarn en omgeving en Hil versum en omgeving. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ZEEP In de staatscourant van Maandag werd een beschikking gepubliceerd, die ten aanzien van zeep nauwkeurige voor schriften bevat. In deze beschikking werden, zo;als de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, herziene maximumprijzen vastgesteld. Een stuk toiletzeep van 75 gr. mag ten hoogste 12i/2 cent kosten. Voor huis houdzeep mag men maximaal 13 cent per dubbel stuk betalen, voor een enkel stuk 61/2 cent. Zachte zeep, die door den fabrikant is verpakt in hoeveelheden van 1 K.G. of minder, mag ten hoogste 38 cent per K. G. kosten. Is de zeep onverpakt, dan is de prijs 34 cent per K.G. KIP GESTOLEN. Ten nadeele van een bewoner aan de Oude Tempellaan te Soesterberg is een kip gestolen. Hoewel een onderzoek werd ingesteld, waren de naspeuringen na- turJijk te vergeefs. De 2e uitvoering van het Soester Vrou wenkoor is een grandioos succes gewor den. Ondanks de tropische hitte, die Dins dagavond in de groote zaal van Religie en Kunst heerschte, heeft het publiek met groote aandacht naar de prestaties van het koor en de 3 solisten geluisterd en aan welverdiend applaus heeft het niet ontbroken. Het programma, dat vrijwel geheel uit Duitsche en Nederlandsche Lente-liede ren bestond, heeft de aanwezigen steeds sterk weten te boeien, dank zij het uitnemend materiaal, waarover dit koor beschikt en Jan Bartelsmen's inspiree- rende leiding. Er werd naar mate de afwerking van het programma vorderde, meer en meer met toewijding en overtuiging gezongen. Bijzonder gelukkig was het koor in het slotnummer. loen w'ij in de pauze Jan Barfelsmar; naar diens meening vroegen, kregen wij ten antwoord: „Ik ben over de geleverde prestaties zeer te vreden". Deze uitspraak van een dirigent, die zoo over zijn koor spreekt, zegt genoeg. De violist Jo Blok droeg voor de pau ze o.a. voor hef onvergankelijk schoone Rondo in G gr. terts van Mozart, in <L bewerking van Kreisler. Blok speelde het werk met veel vlo listisch raffinement en met een fraaie en doorzongen toon. Op werkelijk mees terlijke wijze paarde de solist een ge voelvolle vertolking aan een technische vaardigheid. Hij toonde zich een begaafd fiolist en een temperamentvol kunstenaar, dL zijn publiek door zijn virtuositeit wee te imponeeren, om het daarna niet meer los te laten. Ook Annie Geest werd na haar op treden geestdriftig toegejuichd. Buifer het aangekondigde programma zong z als toegift het stralende „Zonnelied" va Catharine van Rennes. Ook hier kon men een volledigen indruk krijgen van haar sublieme, krachtige en glanzende stern-middelen. Meer en meer weet Annie Geest haar talent in dienst te stellen van de intieme schoonheden van het lied, hetgeen voor al bleek uit haar vertolking van Jan Barfelsman's eigen composities. Ida Jongsma begeleidde gevoelig en toegewijd en terecht lieten te solisten haar dan ook deelen in het succes. De bloemen-hulde voor de beide da mes-solisten was verdiend. De fijnproevers weten nu langzamer hand, dat de gast te zijn van „den vak man Bartelsman" een groot muzikaal ge not beteekent. IN VERBODEN TIJD. Twee Soestcrl c.gsche meisjes, die niet ver van de Soesterbergsche politie post wonen, hadden zich elders te lang opgehouden of laten ophouden, waardoor zij in het verboden tijdvak van 124 des nachts op straat werden aangetrof fen. Uit het feit, dat beide meisjes tot 4 uur werden ingesloten en beide een pro cesverbaal meekregen, zou men moeten opmaken, dat de verbaliseerende agent getrouwd is geweest. NIET MET DRIEEN. Terzake het rijden naast nog twee an dere wielrijders, werd Dinsdag proces verbaal opgemaakt tegen M. O. te Alk« FRAUDULEUS SLACHTEN. Als gevolg van een onderzoek, ir>ge« steld door ambtenaren van den C.C O* inzake frauduleus slachten, werd ons» plaatsgenoot G. V. door de politie inge sloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie. Pad vinder rr:~n waaraan portcmonaaie, huissleutel, vulpen, zakatlasje^ molton de ken, zilveren polshorloge, hondje, duiL portemonnaie met veel geld, identiteifs- bewjs, sigarenkoker, kinderportemonnain c.amesporiemonnaie met geld, 2 badsok* jes, bagageriem.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1