De politie als opvoedkundige. ZON. Plaatselijk Nieuws. Weest zuinig met gas. Centrale Keuken. De uieuwe bonnen in gebruik. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566, Postgiro 126156. MENU VOETBAL, Nederlaag-wedstrijden S.E.C. ERTENTIEPUIJS: van 1—5 regels fO.75, elke regel meer 15 ot. Advertentie's .tusschen de lekst dubbel tarief, FILMPJES tot 2Q woorden 50 cent, elk woord meer 2 oft Advertentie's worden aangenomen tot .Vrijdagmiddag 12 uur. - i BJj eontraet korting. ÉMiEjgJ'SPHIJSi per maasden .60 of>, V» maand 20 ot, Per post 65 et, per kwartaal, '|ta dit blSd zijn opgenomeai Soester Nieuwsblad! Soester .Week. blad, De Nieuwe Soester, De boes-eer Post, Huis aan Huis, Soes- ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws, 20e JAARGANG No. 27 Hoofdredacteur G. J. SMITj Soestdijk» VRIJDAG 4 JULI 1941 Zij is niet alleen dienaresse der wet. De taak' van de politie in ons land in haar geheel is ook zonder de huidige om standigheden veelomvattend, in hooge mate verantwoordelijk en zwaar. Zij is als dienaresse der wet, verplicht, elke nieuwe verordening te doorzien en moet er voor zorgen, dat elke verordening in haar geheel door iedereen stipt wordt na geleefd. Moeilijk is derhalve de taak der poli tie, maar het is een schoone taak. Die politiemannen van gemeente en rijk ver dienen dan ook zeer zeker niet alleen onze waardeering en bewondering, maar meer nog onze medewerking. Het publiek kan in alle gevallen medewer ken om den taak van de politie te ver lichten, "door loyaal de uitgevaardigde voorschriften na te leven. Er is echter nog iets, waarop wij in dit bestek meer in het bizonder het licht ■willen laten vallen. Dat is de jeugd. Een kind is als een jong boompje. Zoo lang het nog groeit, kan men het vor men, zoo men zelf wil. Is het eenmaal uitgegroeid, dan is buigen niet meer mo gelijk; maar wordt het breken. Zoo is het ook met de jeugd. Van de opvoeding die wij onze kinderen geven, hangt het In hoofdzaak af, wat er uit het jonge geslacht zal voortkomen. Waar de kinderen echter niet steeds Dnder het bereik der ouders zijn, moet de taak der ouders ten deele door on- ie politie worden overgenomen. Weliswaar is de politie ook tegenover de jeugd verplicht streng op te treden, wanneer de bestaande voorschriften wor den overtreden, maar zij dient dit tegen over de jongeren toch op een andere Wijze te doen. Tegenover de jeugd heeft 'de politie dan ook een opvoedende taak te verrichten. Wanneer een recidivist voor den zooveelsten keer een misdrijf pleegt, dan is het noodig, dat deze man Ban de maatchappij wordt onttrokken, pmdat de maatchappij tegen een derge lijk mensch moet worden beschermd. De paan moet dus worden gearresteerd en veroordeeld tot straf. Met de jeugd, die zich aan een of an der misdrijf schuldig maakt, is het een pnder geval. De gevangenis is niet be stemd voor de jeugd. Daarom moet de Straf, die men de baldadige of misdadige jeugd oplegt, in de eerste plaats opvoe dend zijn; dat wil zeggen: het kind moet door die straf tot de conclusie komen, dat het verkeerd heeft gehan deld en dit moet nalaten. Ons trof in dit verband een prachtig ^taaltje van paedagogie, toegepast door "den Edeschen politiecommissaris. In Ede was een jongen bezig in een plantsoen seringen te stelen, toen hij plotseling door een stem van den weg af gewaarschuwd werd daarmede on middellijk op te houden en voor den dag te komen. De knaap gehoorzaamde schoorvoetend aan dat bevel en zag tot zijn groote schrik, dat de commissaris van politie in eigen persoon voor hem stond. Terwijl de waterlanders rijkelijk vloeiden, bekende de jongen, dat hij een bos seringen had willen plukken voor zijn moeder, die dien dag jarig was. Wat deed nu de commissaris? Nam hij den jongen mee naar het politieburea u en maakte hij procesverbaal tegen hem op wegens vernieling? Het gevolg zou zijn geweest, dat de jongen over eeni- gen tijd veroordeeld zou worden tot een week tuchthuisstraf voorwaardelijk. Nee, de Edesche commissaris trad hier in de eerste plaats als opvoedkun dige en in de tweede plaats als politie man op. Want hij gaf in de eerste plaats den jongen te verstaan, dat hij zich in geen geval aan het eigendom van ande ren mag vergrijpen, zelfs niet voor zijn jarige moeder en liet hem daarna inruk ken. Maar een paar uur later moest de knaap zich bij den Commissaris mel den, waar hij van dezen een bos bloemen kreeg met de opdracht zijn jarige moeder daarmede te verblijden! Dat is practische opvoedkunde, die niet zal nalaten een gunstigen invloed te hebben op den jongen. En hieruit mo ge tevens blijken, hoe mooi de taak van de politie kan zijn, wanneer zij beseft, hoe ontzettend verantwoordelijk die taak is, ook en vooral tegenover de jeugd. Sraft als straf wekt, vooral onder de jeugd zoo vaak verbittering op. Straf als middel van opvoeding kan even wel heilzame gevolgen hebben. Thans is het dringend noodzakelijk, dat alle gasverbruikers, dus ook zij, die gas voor bedrijfsdoeleinden gebruiken, van 1 Jiili af hoogstens 75 procent gebrui ken van de hoeveelheden gas, welke als rantsoen op de meterkaart zijn aange- Jeven. Het minimum rantsoen blijft voorloo- pig bepaald op 60 M3. per periode van ongeveer 60 dagen (2 maanden). Teneinde het gasverbruik in de avond en nachturen te beperken, zal van Zon dag 6 Juli af, de gasdruk van 's avonds half acht tot 10 uur en van 12 uur 's pachts tot 6 uur 's morgens belangrijk Verminderd worden. In verband daarme de is het zeer gewenscht, dat in bo venstaande uren de kranen en aansteek- pitjes van alle verbruiktoestellen geslo pen zijn en blijven. Gaskoelkasten zullen Niettegenstaande deze drukvermindering |n bedrijf kunnen blijven. De bedrijven, welke werkzaam zijn poor de voedselvoorziening, moeten even eens 25 procent besparen; zij kunnen échter in aanmerking komen voor een gasverbruik gelijk met de overeenkom stige periode van het vorige jaar, doch Inoefen daartoe een schriftelijke aanvra- Ke tof verhooging bij den directeur van pet gasbedrijf Indienen en de toestem ming afwachten. De Directeur van liet Gem, Gasbedrijf. ADRES AAN DEN RAAD. Het navolgende adres is door de Ver. „Soest-Zuid" aan den raad onzer ge meente gezonden: Geeft eerbiedig te kennen: De Buurtvereeniging „Soest-Zuid", Se cretariaat Soesterbergschestraat 77 te Soest; dat zij bezwaar maakt, dat in onze uit gebreide Gemeente de distributiebewij- zen slechts op één punt worden uitge reikt, waardoor verschillende inwoners zich een zeer groote wandeling moeten getroosten, wanneer zij niet kunnen fiet sen; dat de groote afstanden voor velen, zooals ouden van dagen, veel ongerief geven en voor werkgevers en werkne mers finantieele nadeelen opleveren in verband met het maken van verzuim; dat het haar bekend is, dat er in an dere gemeenten betere regelingen zijn getroffen, zooals bijv. in de Gemeente Venhuizen, alwaar, in verband met de verspreide bebouwing, zelfs op 5 ver schillende plaatsen en dagen de distri butiebescheiden worden uitgereikt; dat de Gemeente Venhuizen slechts 1/3 deel van de bevolking van Soes-S bevat en in grootte slechts de helft van de oppervlakte van Soest heeft (uitge zonderd Soesterberg); dat de Voorzitter onzer Vereeniging reeds verscheidene malen bij den Bur gemeester heeft aangedrongen in dezen ongewenschten toestand in deze Gemeen te verbetering te brengen, door ook op een plaats in Soest-Zuid gelegenheid tot alhalen der distributie-bescheiden te geven. Redenen waarom zij zich tot Uw College wendt met het beleefd verzoek, in het belang van het Soester publiek, in diteuvel te willen voorzien en in Soest-Zuid de gelegenheid open te stel len tot het afhalen van bovenvermelde bescheiden. 't Welk doende enz. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen der R.K. H.B.S. te Hilversum zijn geslaagd Wim Nijhuis en Erits de Rond, leerlingen van de Cc k as der Mariaschcol te Soestdijk. Nu brandt de zon met warmen gloed en koestert zij ons met haar stralen; wat heerlijk ïs het, nu in 't veld of op de heide rond te dwalen! Neen, 'k mopper niet: Wat is het heet; 'k Ben met m'n zomerzon tevreden, we hebben immers lang genoeg de laatste maanden kou geleden. We zijn wat dankbaar, nu de zon haar schade kenn'lijk in wil halen en we zijn blij, al brandt zij nog zoo onbarmhartig met haar stralenl De ijscoman maakt onverwacht zoodoende ook weer goede zaken, want als het warm is, nu, dan zal een ijsco zeker lekker smaken 1 We kleeden ons weer luchtig aan: de shirt's en polo's domineeren; 't is zomer en de zon schijnt, mensóh', wat kun je nu nog begeeren! Het water lokt, verkwikt hen, die van baden of van zwemmen houden; de dokters hebben ook wat rust, want niemand raakt er meer verkouden! De zomerzon straalt naar beneê en geeft ons warmte zonder bonnen: nu komt gauw de vacantietijd, want 't mooie weer is thans begonnen! Dus, mopper niet, want toch, hoe lang moesten wij steeds geduld betrachten omdat in t koude voorjaar maar die warme zon op zich liet wachten. Nu schijnt de zon, de zomer kwam en al de koude is vergeten; hoe heerlijk is nu de natuur! Ik ben tevreê; ik wil 't wel weten! Een ding is jammer, onbetwist, ik' zou het ieder zeker gunnen dat wij van al dien zonnegloed voor later thans niets hamsferen kunnen! (Overname verboden). S, zamen tot één voetbehandeling gevoegd, n.1. voetbad, pedicure en massage, warm aanbevelen. Waar komende week 'n bijzondere ac tie wordt gemaakt voor betere voetver zorging, twijfelen wij niet, of het filiaal te Soest zal elk minuutje gebruiken kunnen, om haar klanten te helpen. Ten overvloede verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. AANGEHOUDEN. Woensdagmiddag is door de rijkspoli tie aangehouden en ingesloten J. K. al hier, die niet nader te noemen hande lingen had gepleegd met een minderja rig meisje. HET WATER IN ONS BAD. In de laatste dagen gaan er weer ge luiden, dat het water in ons Natuurbad niet zoo zou zijn, als voor goed zwemwa ter is vereischt en dat het zwemmen al daar gevaar voor de gezondheid zou kunnen opleveren. Vooral komen deze geruchten naar vo ren, wanneer het weer voor zwemmen zeer gunstig is en als gevolg hiervan ve len het bad bezoeken. Deze omstandigheid is niet iets plaat selijks, want wanneer men deze geruch ten hier waarneemt, dan kan men dezelf de geluiden beluisteren van alle goede bad- en zweminrichtingen in den omtrek, als gevolg waarvan men ook dezer da gen in Amersfoort weer op deze on juiste gedachte moest wijzen. Meerdere malen hebben wij er reeds opgewezen, dat het water in ons Natuurbad onder regelmatige controle staat van het Laboratorium van Che misch-, bacteriologisch- en microscopisch onderzoek „Eksteen" te Bilthoven, waar door voorkomen wordt, dat het water in minder goede conditie zou kunnen geraken. Bovendien zal een ieder er van over tuigd zijn, dat onmiddellijk tot sluiting van het bad zou worden overgegaan, wan neer door een of andere buitengewone omstandigheid het badwater niet meer als goed zwemwater zou kunnen worden aangemerkt. Men kan zich dan ook overtuigd hou den, dat wanneer het bad geopend is, het badwater uitnemend is. BATA PEDICURE. De firma Bata heeft dezer dagen haar 113de pedicure-salon geopend in haar filiaal te Soest. Het is eigenlijk niet noodig een behan deling in een der zeer goed ingerichte salons van Bata aan te bevelen; het feit, dat in enkele jaren 113 salons konden worden geopend, spreekt voor zich zelf. Inderdaad heeft pedicuren zeer veel opgang gemaakt en wij mogen schrijven, dat Bata hierbij pionierswerk heeft ver richt. Ongetwijfeld wordt door velen, die pe dicuren, goed werk verricht, maar toch heeft verricht, maar toch heeft Bata veel voor op anderen. Zij laat het n.1. niet bij het verwijderen van pijnlijke likdoorns etc.; haar kracht schuilt ook in het goed doende verkwikkende voetbad, waaraan geneeskrachtige badzouten worden toe gevoegd; ook de bijzonder goede voet massage heeft ontelbaren tot regelmatige bezoekers der pedicure-afdeelingen ge maakt. Wij kunnen, deze drie Batadienstcn, te- OPENING „SALON DE COIFFURE'' Wij zijn dezer dagen eens gaan kijken bij den heer R. Venema, die heden zijn damessalon opent in de Steenhoffstraat no. 79. De inrichting en de etalage ziet er keurig uit; alles blinkt en van de hy giëne kan men verzekerd zijn. Venema vertelde ons, dat hij zijn op leiding in Amsterdam, Zaandam en het buitenland had genoten en dat zijn werk was bekroond op het kapconcours met gouden medaille en diploma als eer sten prijs. Ook zijn vrouw, die jaren lang in het vak zit en reeds haar sporen heeft ver diend, wil de dames gaarne van dienst zijn met haar vakkennis en manicuren. Wij kunnen dan ook niet anders zeg gen, dan dat de Salon de Coiffure een aanwinst is voor onze gemeente en de dames zich gerust kunnen toevertrouwen aan haar vakkundige behandeling en keurige inrichting. Wij wenschen den heer Venema groot AANRIJDING Donderdagmiddag werd op de Toren straat, door een passerende vrachtauto, wegens te weinig raar links uithalen, een 3-wielïg transportrijwiel aangereden. Het rijwiel werd hierdoor beschadigd, terwijl de lading gedeeltelijk op straat terecht kwam. BEGRAFENIS PIET PIERER. Maandagmorgen had op de R.K. be graafplaats aan den Kostverlorenweg de begrafenis plaats van onze plaatsgenoot Piet Pieper, die in de vorige week zoo jammerlijk te Baarn bij het zwemmen om het leven kwam. Vooraf had in de kerk op Nieuwer- hoek de uitvaart plaats, waarbij zeer ve len tegenwoordig waren. Ook was de belangstelling bijzonder groot op de begraafplaats, waar de be- aarding geschiedde door een oom van den overledene, de Zeereerw. Heer Pieper, pastoor te Enschede. O.m. waren aanwezig een 35-tal leerlin gen. van de Amachtschool te Amersfoort met den directeur dezer inrichting, waarvan de overledene eveneens 'n leer ling was. Een groot aantal bloemstukken getiug- den van de medeleven van velen met dit droevig gebeuren. O.a. waren er bloe men van familieleden, van zijn vrienden, van de bewoners van de Koninginnelaan, van de Ambachtschool te Amersfoort, van de Bad- en Zweminrichting te Baarn e.a. Vele aanwezigen waren niet weinig onder den indruk van deze vroeve plech tigheid. GEEN RIJWIELVLAGGETJES IN DE NATIONALE KLEUREN. Ier voorkoming van moeilijkheden wjjj- zyn wij er op, dat het thans verboden is vlaggetjes met de kleuren rood-wit- blauw aan rijwielen verbonden te hebben en mede te voeren. Ook zijn uitroepen als OZO en het opsteken van wijs- en middelvinger, met de kennelijke bedoeling daarmee een V te vormen, niet geoorloofd. Dergelijke uitingen worden als voor de bezettende macht vijandige handelingen ERNSTIG ONGEVAL. Woensdagmorgen heeft op den over weg nabij station Socstduinen een ern stig ongeval plaats gehad. Iwee personen, welke deel uitmaak ten van een groep fietsers, kwamen al daar met elkaar in botsing. P. G. B. uit Bilthoven kwam hierdoor voor de week van 7 tot en met 12 Juli 1941. Maandag 7 Juli Stamppot van spitskool. Dinsdag 8 Juli Stamppot van Bloemkool. Woensdag 9 Juli Groentesoep Donderdag 10 Juli Stamppot van Andijvie. Vrijdag 11 Juli Stamppot van Wortelen. Zaterdag 12 Juli Peulvruchtensoep (erwten) zoo ongelukkig op den grond terecht, dat hij een zware hersenschudding op liep. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd. Dr. Stroband verleende hulp. Met ingang van a.s. Maandag worden de nu reeds overal uitgereikte nieuwe bonkaarten, met uitzondering van de bonnen voor melk in gebruik genomen. Voer melk blijft dus de oude kaart nog geldig. Als gevolg hiervan kunnen worden ver nietigd de nog resteerende boimen van de „bonkaart algemeen" en de oude vleeschkaart, uitgezonderd natuurlijk de vleeschbon No. 21, welke thans geldig is. De volgende week zullen ook dq nieuwe vleeschbonnen in gebruik wordeq' genomen. Evenals eik jaar heeft het S.E.C.-be- stuur de voetbal-training gedurende de ze zomermaanden goed aangepakt. Op' Dinsdag- en Donderdagavond trainen de; ouderen, terwijl op Vrijdagavond de ad- spiranten gelegenheid krijgen zich in het voetbalspel te oefenen. Om de verkregen resultaten te toet sen, organiseert 't bestuur voor de ver schillende elftallen oefenwedstrijden. Zondag j.I. speelden twee elftallen te Woudenberg en a.s. Zondag beginnen de Nederlaag wedstrijden voor het eerste elftal. Als eerste prijs is het fraaie marme ren Koningin Emma Monument beschik baar gesteld. Deze prijs is een prachtige copie van het Monument te Soest bij de Ned. Hervormde Kerk. Het is te bezichtigen in de etalage van het fotografisch atelier van den heer Mook aan de Soesterbergschestraat. De volgende vereenigingen nemen aan deze nederlaag-wedstrijden deel: Zeist I (3e klasse N.V.B.) Amersf. Boys (3e klasse N.V.B.) Holland I uit Utrecht (4e klasse N.V.B.) en Victoria I uit Hilver sum (3e klasse N.V.B.). Zondag 6 Juli a.s. wordt begonnen met den wedstrijd S.E.C. IZEIST I. De wedstrijd vangtaan om 2.30 uur en De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur en het Burg. Dekcthpark, ingang Schriks- laan. S.E.C. komt met het volgende elftal in het veld. F. v. Wijngaard. H. v. Kooij. J. v- Kooij- C. Fonteijn, J. v. Herwaarden. J- v Ginkeï J. Koster. E. Kareisen. E- Jansen- P. Roggeveen. M. Verwoerd, Zooals men ziet een geheel nieuwe op stelling, bestaande uit jonge spelers met een kern van enkele beproefde krach ten. Deze spelers nemen regelmatig aan dö training deel, zoo dat na eenige wedstrijd- routine met vertrouwen d ea.s. compe titie tegemoet kan worden gezien. Intusschen wacht het publiek eenige interessante wedstrijden en men kan ec van op aan, dat de S.E.C.-ploeg alle* zal geven aan voetbalcapaciteitcn om ce* zoo eervol mogelijk resultaat te bcvcikca

Soester Courant | 1941 | | pagina 1