Tweede Blad Rob, de moedige Oost-Indiër GAILTOI-IIOSCOOF SOESTDIJK Liefde gaat zon derlinge wegen! WANNEER VERDUISTEREN? Voor kleine Tuinen. Burgelijke Stand, KWAK Plaatselijk Nieuws. D. F. VOSGT IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. HEERENKLEED ING DAMESKLEEDING van „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG JUEI 1941, No. 26. Burgem. Grothestraat 3o Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN, Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. Oogartsen een vertrouwd adres. „PLUKSPINAZIE" ALS NAJAARS GROENTE. Het duurt niet zoo lang unieer, of er kan weer spinazie worden gezaaid, die voor herfstgebruik bestemd is. Deze spinazie wordt in den vollen grond ge zaaid na half Ju!i: 7ou men het vroe ger doen dan is de kans op doorschie ten weer zooveel grooter. De gebruike lijke manier is dan om di«ht te zaai en op bedden. Beginners wijzen we echter op de Vlaamsche methode, n.I. het kweeken van z.g. „plukspinazie", die niet afge sneden, maar geregeld geplukt wordt. Het voordeel is hierbij niet alleen, dat we veel minder zaad noodig hebben en dat er geoogst kan worden totdat het gaat vriezen, maar deze spinazie be hoeft pas in den loop van Augustus te worden gezaaid en is dus wel bij uit stek de groente om als volggewas te 'dienen op tuinbeonen, erwten of vroege aardappelen. We nemen hiervoor rond zaad en zaa'.en op rijen met tusschenruimte van 12 c.M. Er wordt dun gezaaid, want op de rij worden de spinazie- plantjes straks toch uitgedund op af standen van eveneens 12 C.M., zoodat deze bladgroente flink kan uitgroeien en malsch, breed blad oplevert, dat we geregeld kunnen blijven plukken. Bij 'n piet al te strengen winter kan deze ^pluk-spinazie" het koude seizoen vrij 'goed doorkomen en loopt in dat geval in Februari opnieuw uit, zoodat bij nor maal weer eind Februari opnieuw ge oogst kan worden. In den loop van Maart of April kunnen de bedden wor den omgespit en voor andere vroege ge wassen worden benut. Beginners letten naturlijk nu voor- hl op hun aardappelen. Zij kunnen nu fclen, dat de vroege soorten bijzonder [uitstoelen en een geweldig gewas ma ken vandaar, dat vroege aardappelen Winner gepoot worden dan late soor- ru Ook de kleur van het loof is ver- Schillend: de late Eigenheimers zijn b.v. veel donkerder van loof dan de Zeeuwsche Bonte of Blauwe. De vorm .van het blad helpt ons verder om de soorten tc leeren onderkennen: hierop komen we later nog wel terug. Intusschen houden we het onkruid meedoogenloos uit de aardappelen en we rusten niet, voor alles er uit is. De grond rondom de planten houden we los en de planten van vroege aardappe len aarden we nog steeds geleidelijk aan. Onze rozen zijn, dank zij het zonni ge weer, in haar eersten bloei gekomen. ,We krijgen forsche langstelige bloemen aks we de zijknoppen tijdig wegnemen, Z(-\oals dit ook bij Dahïlaknoppen ge beurt. Reeds in een vorig nummer her- h nerden wij er aan, dat rozen spoedig te lijden hebben door gebrek aan wa ter: houdt de droogte dus aan, dan gie ten we 's avonds aan den voet van den struik in een geultje» dat we daarna weer dicht maken. Uitgebloeide rozen knippen we gere geld weg. (Nadruk verboden.) KOORVEREENIGING „EXCELSIOR" - Dlr, J»n Bartel.man In studio WEIHNACHTSORATORIUM van Joh. Seb, Bach R tltie's eiken Woensdagavond van 8—10 uur in „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Aanmelding voor lidmaatschap aan het repetitielokaal en bij het Seci. t Netty van Zotst. Sparrenlaan 4. GEBOREN: Sijtse Gijsbert, z. v. D. Wassenaar en M. Heitlager, K. Hartweg 18. Beatrix Irene, d. v. D. Moraal en J. P- van Tonkelaar, B. Grothestraat 27. Gerda, d. v. D. H. Tuenter en G- Evert- se, Den Blieklaan 45. Menso Mechteld, z. v. M. v. Wely en C. J. Beemen, Steenhoffstraat 77b. Marijke Geertruida, d. v. H. J. Bieshaar en G. A. Loman, Koninginnelaan 18. Pieter, z. v. A. F. Burgerhout en M* v* Schaik, Verl. Postweg 59. Jantina Maria, d. v. A. P. Stalenhoef en J. M. Scheerboom, Laanstraat 23. ONDERTROUWD: G. de Gooijer, 25 jr., koopman, Drie- hoeksweg 8 en J. Selk, 23 jr., idem. W. Schriek, 22 jr., kantoorbed. Nieu- weweg 66 en H. v. Boeyen, 18 jr., idem. GEHUWD: A. C. Verhoef, 23 jr., houthandelbed. en H. A. v. Doorn, 22 jr., Schoolweg 2- J. C. M. ten Broek, 25 jr., gymnastiek leraar en J. A. Hilhorst, 20 jr. Er z!)n veel merken In Stof zuigers, doch onze staan aan de spits door hun langen levensduur, RADIO ELECTR1CUEIT Gediplomeerd Radio-technicus Soesterbergschestr. 6 Telefoon 2379 OVERLEDEN: H. Butzelaar, 68 jr., geh. m. A- Stalen hoef, Noorderweg 27. Jan Timmer, 56 jr., geh. m. H. C- van Herwaarden, Beukenlaan 30. Maria Jo^ephina Mehring, 70 jr., ongeh. Vredehof straat 2 GEVESTIGD: J. Elderman inw., G. Pelsweg 25, van Amsterdam. G. Bootsman m. g., Dijkhuisstraat 8, v. Oostzaan. J. M. C. H. Lokker m- g-, Vondellaan 19, van Rotterdam. A. Naethuis m. g., Soesterbergschestraat 95, van De Bilt. J. Ockeloen m. g., Kerkstraat 3, van Amersfoort. M. G. A. Reintjes inw., Julianalaan 6, van Den Haag. F. S. W. Siestrop inw., Hartmanlaan 15, van Maartensdijk. J. J. W. M. v- Steen inw-, Beetzlaan 111- van Den Haag. A. B. Potter v. Loon-Tellegen, Birktstr. 41B, van Den Haag. W. J. Uxem inw., K. Hartweg 27, van van Utrecht. P. C. N. Tukker inw., Verl» Postweg 64, van Ouderkerk a. d. IJ. M. j.'P. v. d- Plas inw-, Amersfoortsche- straat 119, van Amsterdam. VERTROKKEN: W. G. Koudijs m. vr., van K. Brinkweg 9 naar Baarn, Mauvestraat 28. E. W. v. Daatselaar-Wantenaar, van Birkt straat 73 naar Stoutenburg Achterveld. J. W. Dalhuisen m. vr., van Da Costalaan 9b naar Gorinchem, H. de Grootpl. A. v. Engelen, van Nieuweweg 110 naar Hilversum, O. Eemnesserweg 19. J. v. Aken, van Amersfoortschestraaf 92 naar Amersfoort, Madoerastraat 33. Wed. M. A. Götz-Koedijk, van Stadhou derslaan 19 naar Amsterdam, 3e Kost- verlorenkade 3. A. Götz, van idem naar idem. A. v. d. Schagt m .g-, van Nachfegaalweg 4 naar De Bilt, Rembrandtlaan 8. A. C. Koestal, van Driehoeksweg 2 n. Amersfoort, Utrechtscheweg 266. W. C. Kruisdijk-Berling, van Amersfoort- schestraat 25 naar Duitschland. J. Ruissen, van idem naar idem. J. A. Rijntjes, van Molenstraat 51 naar Maartensdijk, P. v BemmeJenlaan 1. R. K. Boerma, van Gr. Melmweg 3 naar Groningen, Verl. Heerenweg 18. VERHUISD: W. B. Smeein'g, Stalenhoef, van Smits- weg 30 naar Nieuweweg 24. W. B. Smeeing, van Nieuweweg 15B naar Nieuweweg 25. J. M. C. v. Eek-Jut, van K- Brinkweg 9 naar Molenstraat 26. G. M. v. Eek, van Beetzlaan 96 naar Molenstraat 26. M. M. J. v. Veluw-Rijnja, van Eemstraat 12 naar Soesterbergschestraat 160. W. Verwoerd, van Kostverlorenweg 3 naar Vinken weg 25. G. v. d. Hoef, van Molenstraat 15 naar Molenstraat 18. M. J. v. d. Hoef-Barneveld, van Molen straat 17 naar idem. R. Bokma, van Beukenlaan 20B naar i Nieuweweg 9. 1/2 pCt. salicielzuur. Thrips bestrijde men met koud water, Slakken door „slakkendood". Het wit door rwavelen, roestzlekten met Bordeauxsche pap. Breedvoerig weidde spr. uit over het bewaren van de verschillende planten in de niet-bloei periode. Zoo beware men bijv. Fuchsia's en Hortensia's in den grond met aarde en blad er over. Bol knol en wortelstokken, brengt men voor den winter in turfmolm. Bollen die men in 't voorjaar in den grond doet, giete men zeer spaarzaam. Veel bollen ver rotten in den grond door te veel wa ter. De planten, die men des zomers buiten zet, zooals azalea's, clyvia's enz. vragen een eenigszins beschaduwde plaats, maar toch in 't volle licht. Niet onder een boom waar altijd volop lucht ontbreekt. Een open plaats met bescher ming tegen felle zonnestralen is ideaal. Dan worden deze planten ook zeer goed bemest en besproeid. Gier van koe- of kippenmest is best. In den herfst vroegtijdig binnenhalen. Men giere alleen 's avonds en bij vochtig weer. Ook het toedienen van kunstmest, mits niet te sterk, is goed, 3 gr. op 1 Liter water. Primu'a's verlangen veel water en veel mest. Geen eiken bladgrond. Vooral graszoden grond. Tenslotte is nog een en ander verteld over cactussen. 't Was al half elf toen de voorzitter dank bracht voer deze interessante le zing. tup7U.nuPUjfë LEZING OVER KAMERPLANTEN Kamerplanten was Vrijdagavond het aaturekKelijke onderwerp, waarover de heer H. Hoogenberg van de Hooge Vuursche in „De Gouden Ploeg" leden en belangstellenden van de Tuinbouw- vereen. een en ander vertelde. Spr. begon met eenïge opmerkingen over de vermeerdering o.a. door stek ken. De voorwaarden voor een stek zijn: kort, gladde wonden, weinig blad, er aan, een vochtige plek, dus veel sproeien. Omtrent het zaaien werd aangera den dit in 't algemeen in Maart te doen. Vervolgens werd een en ander ver teld over het stoelen of nijpen. Over gehouden fuchsia's snijdt men in 'f voorjaar zeer sterk in. Met Hortensia's doet men dit direct na den bloei, bijv. in Mei. Chrysanten dient men geregeld te nijpen of toppen. Dit mag niet door gaan na 1 Juli, vooral met de horten sia's niet. Het opbinden geschiedt geregeld aan dunne stokjes of dun draad, zooveel mogelijk onzichtbaar. Men wachte niet tot de stengels reeds krom getrokken zijn. Reinheid is voor kamerplanten een voorwaarde voor goed gedijen. Daar om sponze men bijv. clyvia's en pal men geregeld af. Ook gieten is goed. Voor koude en tocht zijn kamerplanten gevoelig. Ook dient men te letten op ongedierte als luis, op palmen bijv. de schildluis. Op de capsia's of oranje boompjes de bloedluis. Bespuiting met nicotine is vaak afdoende. Ook helpt vaak 2 pGt. zeep, 1 pCt. spiritus en Mariaplaats - UTRECHT SPELEN MET AUTOBUSSEN Eenige in de nabijheid van garage Leguit te Soeserberg wonende knapen maakten het terrein aldaar meermalen tot een speelplaats, waarbij de rond de garage geplaatste autobussen dan moes ten meespelen. De autobussen liepen hierbij meer malen schrammen op, waarom de politie zich met de zaak ging bemoeien. De politie stelde zich tevreden met een standje aan de jongens, maar thuis kwamen de broekjes strak te staan. VISCH ONDER DE MAAT. Door de politie te Soesterberg werd dezer dagen wederom een visenkoop- man, H. H. uit Bunschoten, bekeurd, wegens het verkoopen van paling, wel ke de voorgeschreven maat van 28 c-M. niet kon halen. De paling werd in beslag genomen en jn ruil hiervoor kreeg H. een procesver baal. H. hierdoor blijkbaar ontmoedigd, koos een ander handeltje en verscheen eenige dagen later weer te Soester berg, doch nu als groenteman. Met een oogopslag was dit te constateeren; de groente immers puilde aan alle kan ten uit de mand. Politiemannen echter zijn achterdoch tig en de Soesterbergsche politie maak- hierop geen uitzondering. De hem juist passeerende agent deed een greep in de groente en als uit eer fuik haalde hij een hand heerlijke pa ling omhoog; ook nu weer onder de maat. De politieman koelde z"n boosheid in een tweede procesverbaal en H. bedenkt zich nu op welke wijze hij zijn onder- maatsche paling aan den man of aan de vrouw moet brengen. Zaterdag 5 Juli zon op 5.25, onder 22.03, Zondag 6 Juli zon op 5.26, onder 22.02, Maandag 7 Juli zon op 5.27, onder 22.02, Dinsdag 8 Juli zon op 5.27, onder 22.0L Woensdag 9 Juli zon op 5.29, onder 22.00, Donderdag 10 Juli zon op 5.28, onder 22.0L Vrijdag 11 Juli zon op 5.30, onder 21.59, Tusschen zonsondergang en zonsop gang moeten dc woningen e.d. verduis terd zijn. De lampen van rij- en voer tuigen moeten een halt uur na xoncDq- dergang tot een halt uur voor zonsop gang eveneens verduisterd zijn. BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 38 TELEFOON 2 0 55 Vanaf Vrijdag 4 Juli tot en met Woensdag 9 Juli vertoonen wij lederen avond 7,45 uur (Hoofdfilm begint 8.15 uur) d* Groot© Splonnagefilm met Karl Ludwig Dlehl en Olge Tseheehewa (Liebe geht neltsame Wege) Voor liefhebbers van spannende avonturen vormt deze film eenige uren van puur amuse ment. Mooie vrouwen elegante toiletten prachtige decors, raffinement en humor zijn de elementen van deze stralende en boeiends splonnagefilm. ZONDAG 2 MATINÉE's 2.15 en 5 uur. Donderdags geen Bioscoop. Woensdags populaire prijzen 30-50-80 cent BRANDJE STOKEN. Eerlijk hadden beiden hun aandeel ge nomen in het brandje, dat zij hadden gesticht in de bosschen achter „Ons Belang", te Soesterberg. Twee knaapjes van pl.m. 5 jaar, die in „Ons Belang" woonachtig waren. Jantje had een leeg liciferdoosje ge vonden en Pietje zag kans thuis eenigd licifers te bemachtigen, met welke wa pens men op pad ging. De dorre takjes en bladeren deden het goed, maar dra sloeg het vuurtjd over op een grooten dorren den, die tot den top in vlammen kwam. Gewapend met schoppen, renden de in de nabijheid werkende arbeiders toe, ter wijl anderen de brandweer opriepen. Toen deze verscheen, hadden de werk lieden het gevaar reeds gekeerd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Soest en hef daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juni 1941 ingelegd f 29378,53 en terugbetaald f 27878,04. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 14063, 9. En hij hoorde ook wat anders, want vlak bij hem klonk een zwaar ge kraak en gestamp en toen ze in pa- piek wegvluchtten, werd plots de weg versperd door een van de geweldige groote beesten, dat dreigend naderde. 10. Bij de vlucht raakten de vrien den uit elkaar. Ouwe Daan slaagde er in den weg naar de vliegmachine terug te vinden, maar Rob en zijn vriend werden hardnekkig door het monster vervolgd, totdat ze in een snelstroo- ten niet op zich' wachten. Hef hardnek kige beest had zijn prooi weer ontdekt en maakte zich gereed dc stroom over te steken. Een nieuwe verschijnning op het tooneel bespoedigde de ontknooping. 12. Plotseling kwam ccn jong in- landsch meisje, In een ka-io gezeten, onbewust van het gevaar, van achter een rotsblok te voorschijn. Met de stroom mee peddelde ze met een flinke vaaij recht op het ongure beest toe. mend bergriviertje geraakte, waaruit ze zich slechts met de grootste moei te konden redden. 11. Tegen, een rotswand geleund wachtten ze in ansfige spanning de dingen die komen zouden en die lie-

Soester Courant | 1941 | | pagina 5