Zijn de groenten duur? Plaatselijk Nieuws. GAS Uitgave; DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Teletoon 2566, Postgiro 126156. DE SOESTER CDLRAMT ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 ct. Bij contract korting. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief* EILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct* Advertentie's worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur* ABONNEMENTSPRIJS: per 5 maanden 60 ct, per maand 20 ct Per post 65 ct per kwartaal* ln dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws. 20e JAARGANG No. 29 Hoofdredacteur G. J. SMIT, Soestdijk, VRIJDAG 18 JULI 1941 Ja* zegt het publiek, Neen, zegt de deskundige. Wie zijn oor te luisteren legt en gich de moeite getroost om de geprek- ken van de huisvrouwen af te luisteren, aangenomen, dat dit niet onbehoorlijk js! kan daaruit concludeeren, dat moe der de vrouw de laatste weken minder jgoed te spreken is over de groenteprij zen. Het publiek in het algemeen en de huisvrouw in het bizonder zegt van daag, dat de groenten schrikbarend duur zijn en duur blijven. U moet me gelooven als ik zeg, dat ik, om dit te controleeren, het huishoudboek van mijn vrouw heb nageslagen. En toen ontdekte ik, dat over het algemeen schrik niet de groenteprijzen in Mei en Juni van dit jaar gemiddeld 150 pCt. duurder waren dan in Mei en Ju ni van het vorige jaar. Er zijn groenten, die maar iets duurder waren dan het vorige jaar; daaronder valt o.a. de spi nazie. Maar er zijn er ook, waarvoor men thans prijzen vraagt om van te schrik ken. Wat denkt U bijvoorbeeld van een prijs van 75 cent voor een pond asper ges tegen 22 op denzelfden datum van het vorige jaar. En wat zegt U bijvoor beeld van het prijsverschil van 19 cent voer één bloemkool (verleden jaar 16, pu 55 cent)? Uit een ingesteld onderzoek blijkt 'dus in ieder geval, dat de groenten dit 'jaar veel duurder zijn dan 't vorige jaar. Maar, wij mogen niet uit het oog .verliezen, dat wij dit jaar onder an dere omstandigheden leven. En dat Is vooral van belang voor de prijzen der "groenten. Laten wij hierover eens een 'deskundige bij uitnemendheid aan het woord laten. Het is Ir. Riemens, tuin- foouwconsulent en directeur van den Iproeftuin van het Zuid Hollandsche Glasdistrict te Naaldwijk. Hem hebben wij deze vraag voorgelegd en als ant woord kregen wij: Duur? Eigenlijk niet. Ter verduidelijking van dit sfand- pu -t wijst Ir. Riemens er bij vcorbeeld op dat op een Loosduinsch tuinbouwbe drijf de kosten tot f13.000 per H.A. kunnen bedragen en van voor een heel bedrijf in 1959 noodig was een kapitaal van f 150.000. Van 1920 tot 1930 is de g'ascultuur sterk uitgebreid, doch toen kwam de achteruitgang en het beruch te doordraaien. In het jaar 1939 bedroeg de productie van tomaten 70 millioen k.g., doch daarvan werd maar liefst eventjes 30 millioen k.g. of 43 pCt. ver nietigd; van de worteltjes werden 4 van 'de 20 millioen k.g. of 20 pCt. vernietigd. In totaal werd in 1939 ruim 91 millioen k.g. doorgedraaid, dus vernietigd of voor veevoeder bestemd. Thans is het vernietigen feitelijk ver dwenen als gevolg van den grooten uit voer naar Duitschland; het verkoopen beneden kostprijs behoort eveneens tot het verleden en daardoor ook de tuin- bouwsteun van 12 millioen gulden. De tuinder is nu gebonden aan maximum- en minimumprijzen. Wanneer men de prijzen der groenten wil beoordeelen, moet men, evenals Ir. Riemens deed, zich óók eens voor oogen halen de vele moeite en zorgen en de hooge kosten, waarmede de productie 'gepaard gaat, benevens het feit, dat de prijzen jaren lang veel te laag geweest Zijn en het bestaan der tuinders in vele gevallen onmenschwaardig. Vanzelfsprekend waren wij door die lage prijzen verwend. Waar alles het laatste jaar duurder is geworden, ter wijl de loonen nagenoeg hetzelfde ble ven, is het inderdaad voor de huisvrouw niet prettig, dat de groenteprijzen dit jaar zooveel duurder zijn dan vroeger jaren. Uit een logisch standpunt be keken dus, zijn de groenten niet te 'duur, wel duurder dan voorheen. En over alles, wat duurder is dan vroeger, 3s men nu eenmaal slecht te spreken. Wij zullen nu eenmaal moeten wennen aan de hoogere prijzen voor de groen ten en het fruit. De tijd, dat men bijvoor beeld twee k.g. tomaten voor een dub beltje kon koopen, ligt achter ons. Men zal zelf wel kunnen nagaan, dat een der gelijke prijs zelfs de productiekosten niet dekt, gezwegen nog van verdienste. Daarom moesten de groenteprijzen om- koog; hieraan was niet te ontkomen. BRAND. Zaterdagmiddag, omstreeks 5.30 uur, brak er brand uit op de boerderij van den heer Burgsteden aan den Amers- foortschestraatweg te Soesterberg. De Vrijwillige Brandweer, onder lei ding van haar Commandant, den heer A. Tammer, was spoedig aanwezig en wist, nadat niet minder dan pl.m. 450 M. slang was uitgelegd, met drie stralen op de waterleiding het vuur spoedig mees ter te worden. Twee hooibergen en een paar schuren werden een prooi der vlammen, maar het huis en de stalling met vee kon be houden blijven. Het nablusschen vorder de nog veel tijd, daar het hooi uit elkaar gehaald moest worden. Het was onge veer 8 uur voor de brandweer kon in rukken, echter met achterlating van ee- nige brandweerlieden, die gedurende den geheelen nacht controle moesten uitoefe nen. De oorzaak van deze brand is ver moedelijk gelegen in het spelen met lu cifers door eenige kinderen. GESLAAGD. Voor het diploma als geoefend zwem meester) zijn dezer dagen in het Soes ter Natuurbad geslaagd de jongedames H. Löhr, A. van den Boogaard, B. Maat, H. Frits en de jongeheeren R. Roelofs, K. Filet en R. Mulder. De eischen bestonden uit: 100 M. schoolslag, 50 M. rugslag, 50 M. gekleed zwemmen, duiken van de 1 M. plank en Watertrappen. BENNY VREDEN'S „VIJF STUIVERS CABARET" KOMT IN HET OPENLUCHTTHEATER. Op Zaterdagavond 26 Juli, 's avonds om kwart voor acht, geeft Benny Vreden met zijn „Vijf Stuivers Cabaret" 'n voor stelling in het openluchttheater. Het idee van het „Vijf Stuivers Caba ret" is verleden jaar in Utrecht ten doop gehouden en is daar een groot succes geworden. t Het is hierop gebasseerd, om een zoo goed mogelijk programma te geven voor een zoo laag mogelijke entreeprijs, waar van zoo veel mogelijk menschen kunnen genieten. Wat het eerste betreft: De medewer kenden zijn „The Harmony Sisters", die hier destijds met hun harmonieuze zang aller harten hebben veroverd en die wij trouwens nog regelmatig voor de radio kunnen hooren. Benny Vreden heeft weer nieuwe liedjes, waarvan er bij zijn, die pas bin nenkort voor de radio komen, maar waarvan wij de 26e in Soest de pre mière krijgen. Verder is er Rob v, d. Bas, U weet wel, die zoo leuk raar kan doen, maar die toch zoo'n geweldige stem heeft. En tenslotte is er als pianist Ger de Roos. Wie dat ook weer is? Iedere mor gen kunt U hem voor de radio hooren. Het is n.1. de pianist die bij de ochtend gymnastiek speelt. U Krijgt dus een pracht van een kans om de radio-menschen, die U zoo vaak hoort, nu ook weer eens te zien. Het programma is elck wat wils. Er is muziek, tooneel, liedjes, en er is zelfs een opera in zakformaat. Het eerste punt van de opzet is dus wei voor elkaar. Wat het tweede betreft: de entreeprijs bedraagt vijf stuivers. Dat is dus ook wel voor elkaar. En nu het derde punt: ja.... dat ligt aan U zelf. Er kunnen 1600 menschen in het Openluchttheater en U weet het: de thuisblijvers hebben altijd ongelijk. JEUGDDIENST. Op Zondag 20 Juli a.s. zal in de Oude Kerk weer de gewone maandelijksche jeugddienst, uitgaande van den Kerke- raad van den Ned. Herv. Gemeente plaats vinden. In dezen dienst hoopt voor te gaan Ds. Blok uit Amersfoort. Deze jeugddiensten vinden iederen derden Zondag van de maand plaats, afwisselend in de Oude Kerk of in de Emmakerk. Wij sporen de jeugd van Soest daarom aan deze speciale dien sten bij le wonen. Neen, dat was nu niet zoo prettig, dat ik in de bladen las, dat we meer moeten beperken op de stroom en op het gas. Vroeger maakte men reclame: „Menschen, 't komt zoo goed van pas, neem het beste en 't goedkoopste, kookt daarom alleen op gas!" Vroeger kreeg je vaak cadeautjes, want daarvoor ging het toch door, als je ook maar gas wou nemen, kreeg je gratis een comfoor. Ja, er is wel wat veranderd in deez' abnormalen tijd; nu immers trek je van 't gas toch wel het allermeest profijt! Olie is er niet te krijgen, aangewezen ben j' op gas en de kachel staat op zolder, dus je gas komt juist van pas, Maar nu moet je juist beperken, ongeveer een vierde deel; wat je nu nog mag verstoken, dat is niet bepaald heel veel. Doe je 't niet, dat krijg je boete, dat is d' allereerste straf en als dit niet helpt, dan snijdt men doodgewoon de toevoer af! 't Zijn wel radicale eischen, die ons thans zijn opgelegd, en 't verstandigste is, menschen, doe, zooals men heeft gezegd: Kook wat minder, stook wat minder, wees heel zuinig met je gas want je houdt zoodoende ook nog weer wat centen in je kas! Als straks weer de tijd normaal is, neem dan weer een goed besluit: als dan d' olie weer te koop is. is 'i met uiie-kwcUL gas ook uit. (Overname verboden). S. VOETBAL DOOR BRANDWEER EN LUCHTBESCHERMING Maandagavond werd door een elftal van de Soester Vrijwillige Brandweer 'n vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen een elftal van den Luchtbescher mingsdienst te Soesterberg op een ter rein aan den Kampweg aldaar. Hoewel het eerste doelpunt door de Brandweer werd gemaakt, ging de rust in met 41 in het voordeel van den Luchtbeschermingsdienst. Na de rust pakten beide elftallen goed aan, maar de Brandweer moest in Soes terberg haai meerdere erkennen. Het einde kwam met een 73 over winning voor Soesterberg. DAMCLUB O.D.G. Maandagavond werden in Amersfoort de wedstrijden om het kampioenschap van den U.P.D.B. voortgezet- Deze ronde is niet erg fortuinlijk voor de Soester spelers verloopen, daar en kel Damenn er in slaagde zijn partij te winnen. De overige O.D.G.-ers moesten in de Amersfoorfsche dammers hun meerderen erkennen. In de partij Waal-Dielissen wist laatst genoemde in het middenspel een slag- zet uit te voeren, welke hem direct win nend voordeel bracht. Damen wist tegen den A.D.V.-er Ham ming in de opening twee schijven winst te boeken en met dezen achterstand was het voor den Amersfoorter een hopeloo- ze taak. Na eenige onbelangrijke zetten werd deze partij door Hamming dan ook wijselijk opgegeven. Collet had een prachtigen stand opge bouwd tegen den sterken Den Baas en we dachten hem reeds te zien winnen, toen hij in het eindspel een eevoudige ruil van drie om twee over het hoofd zag, hetgeen van zoo'n grooten invloed bleek te zijn, dat het Collet niet mocht gelukken, remise te forcecren. De afgebroken partij Collet-Damen is na een uiterst spannend eindspel in re mise geëindigd. Door dit resultaat gaat Damen mo menteel met één punt voorsprong op den A.D.V.-er Den Baas aan het hoofd van Greep I. De stand in deze afdeeling is nu als volgt: 1. R. Damen 4 3 1 0 7 punten 2. A. den Baas 4 3 0 1 6 punten 3. D. Waal 4 2 115 punten 4. G. Collet 5 13 15 punten 5. Chr. Dielissen 4 2 0 2 4 punten 6. R. Hamming 4 0 13 1 punten Té H. v. Huuksloot 3 0 0 3 0 punten In groep II wist de leider Stappershoef zijn positie te verbeteren, door van zijn clubgenoot Kramer te winnen. De par tij Louis-Tap eindigde in remise. De wedstrijd Van Eek—Veerman vond geen doorgang en zal nu deze week door de heeren thuis gespeeld worden. In de 2e klasse verloor C. v. Es van Duijst, door welk resultaat deze speler kampioen van zijn afdeeling is gewor den. J. Poot moest ook een nederlaag in- casseeren en wel tegen den Amersfoorter Olofsen. Voor volgende week Dinsdag staan de volgende wedstrijden op het program ma, welke gespeeld zullen worden in Hotel „De Gouden Ploeg". GROEP I D. Waal R. Damen. A. den BaasChr. Dielissen H. v. Huukslco:—G. Collet GROEP II. E. Veerman—F. Kram ei J. C. TapG. M. v- Eek W. J. Soede—F. Louis PHILATELISTENCLUB „BAARN-SOEST De droogte en het warme weet Verlamt de energie zoozeer, Dat ieder zoekt naar schaduw en rust; Voor alles is maar weinig lust. Zoo dacht ik op mijn weg naar Trier, Philatelisten die komen hier Een dag per maand hun zegels toonen Met gratis prijzen voor belooning. 't Was echter anders dan ik dacht; 'k Had geenszins hier tezaam verwacht Wel 27 van onze leden, Die droogte en warmte met lust betreden. Zoo was het op onze mooie bijeen komst van Vrijdag j.1. Ondanks ziekte van enkelen en verhindering van ande ren, opende de voorzitter met een har telijk welkom aan de vele opgekomenen. Speciaal ook de gasten riep hij een wel kom toe. Alle gasten werden lid der club, zoodat het ledental tot 55 steeg. Het maandblad bracht weinig nieuws. De secretaris wees nog op het be'ang- rijke ar.ikel van het Meinummer over het veel te weinig laten keuren van du re zegels. Geklaagd werd over het ge bruik van slechte gomstrcokjes in de boekjes der rondzendingen; vele zege's j laten los, hetwelk moeilijkheden voor de afrekening veroorzaakt. Hierna ging men over tot de bezichti ging der collecties Rumenië. Na een kor te historische beschouwing, besprak de secretaris het vreemde verschijnsel, dat dit vroeger door alle andere verzame laars zoo geliefde zegelterrein, in de nieuwere albums z?.o slecht verzorgd is, temeer waar deze zegels tot de mooiste der Europa'anden behooren. Schakelt men de 4 zegels voor Moldavië uit, dan is het eigenlijke Rumenië dcor ieder te verzamelen en naar zijn finantieele draagkracht te complsteeron. Uitbreiding door variatie in papiersoort, hetwelk meer studie vereischt, kleur en tanding j in steeds mogelijk. Op de vele tafels in f de groote zaal van hotel Trier was de zoo goed als complete verzameling van den secretaris geexposeerd en bij den rond gang werd verteld over de le Ossenkop pen, de forsche kop van Karei van Ho- henzollern in alle typen en soorten ver tegenwoordigd; vooral die op geel dik papier heeft lang zoeken vereischt. Na deze verdere uitgaven, de kleinere kop pen, waarvan vele ongetande en die met gemengde tanding vrij schaarsch zijn. Daarna de veel voorkomende zegels met verschillend walermetk en gestreept papier, waarin veel is samen te stellen, waarna de vele gelegenheids series vol gen. Vele dezer series zijn kunstzinnig uitgevoerd en een nadere beschouwing meer dan waard. Historische zegels ver tellen ons van de veranderingen in dit onder Karei I zoo rustige, onder Karei II (Carol) zoo woelige Koninkrijk en thans in den strijd der volkeren een be langrijk gebied. Er was dan ook veel interesse en bewondering voor deze col lectie, evenals voor die van den heer Heijenbroek, die wat de laatste uitgaven betreft, nog meer gespecialiseerd was, maar het oude gedeelte nog beter verzor gen moet. Aanschaffing van deze zegels is ook aan te raden, daar vele oplagen klein zijn en veel vraag niet zal uitblijven. Dank van den voorzitter voor het vele moois en de moeite ook door de leden gebracht, vertolkte de ge voelens der aanwezigen. Hierna kwam de gratis verloting. 7 Mooie prijzen en wel iets kleiner dan ge woonlijk, daar er weinig gratis prijzen waren ingekomen. Velen zullen met hun overtollige doubletten den secretaris en de leden nog kunnen verrassen. Hoewel de club nog wat jong is, werd toch besloten tot den aanleg van een fal- sificaten album. De secretaris zal nagaan, wie zich hier mede zal blijven belasten. Eenige mar kante vervalschingen werden reeds ge schonken. Voor bezichtiging en verge lijk kan ieder deze collectie dan opvra gen. Alle zegels worden op de rugzijde met „valsch" gewaarmerkt zoodat geen moeilijkheden kunnen ontstaan. Velen hadden een sneeuwbalbrief voor postzegels ontvangen, algemeen was men met dit systeem niet ingenomen. Bij de rondvraag werden meerdere du- bieuse uitgaven besproken en volgde de afrekening der blanco albumbladen evenals die der uitname uit de rondzen dingen. Te half tien sloot de voorzitter het officieele gedeelte dezer mooie bij eenkomst, waarna tot half elf nog zeer velen onderling hun boekjes en collec ties in den tuin bezichtigden. Deze on derlinge bespreking was nc.g zeer leer zaam. Zomervacantie is er niet. De volgende bijeenkomst is vastgesteld op 8 Augus tus e.1 TELEFOONNET SOEST. Nieuwe aansnluitingen: 2329 M. B rg, Mj. Ziekenfonds, Bunt- weg 14. 2884 J. H. van Dijke, Da Cosfa'ian 13. 2593 Na.. Soc. Beweging B. Groóiestr. 53 2465 A. H. v. Nieuwkerk, B rktstr. 51- 2639 Rac'i. technisch bur. Wessel, N.cu- weweg 22. 2997 J. Rowe, Leider Natuurwacht.er. „Eemland", Eigendom.eg 71. 2961 G. J. Schalkx, Timmerbedrijf, K. Kerkstraat 5. 2588 Woningbureau „Soestd „k" Middel- wijkstraat 40. 2909 Woningbureau en makelaarskan toor, Steenhoffstraat 67. Vervallen aansluitingen: 2661 E. J. Geurts, Steenhoffstraat 27. 2294 G. Leers, Da Cosfalaan 13. 2127 G. E. Oldigs-Schneider, Emraa- laan 14. 2259 Rijkspolitie: C. J. Beem, Beetz- laan 32. 2413 Rijkspolitie: G. Noorman, Beetz- laan 40. 2063 M. Spoor, Pr. B.rnhardlaan 46. 2156 S.ester Natuurbad Banningstraat* TENTOONSTELLING VAN DER HUCHTSCHOOL. Voor bovengenoemde tentoonstelling op Za.erdag 1.1. besfond groote belang stelling, vooral in de avonduren. Er was dan ook heel wat te zien: aardig werk va de fröbeileer.ingcn, praedse e vco- werpen gemaakt op de handerarceidles, handwerken der meisjes, teeke i gen cn 'n hoekje van levende wilde planten uit de omgeving van Soest. Alles werd met aandacht bekeken en onderwijl werden nog heel wat gesprek ken gevoerd tusschen ouders en 1.er- krachten betreffende de klnderc*. JUBILEUM. Ds. J. I. v. Schaick, Nederlandsch Her vormd predikant alhier, herdenkt 30 Ju li den dag, waarop hij voor 25 jaar in het predikambt bevestigd werd. In 1916 werd hij te Midlum predikant en stond daar na te Leffelbert, Nieuwe Pekela en sedert 1927 te Soest. DE OUDSTE INWONSTER VERJAART. Zondag heeft de oudste inwoonster de zer gemeente, de weduwe Meinsje Sta lenhoefvan Klooster, onder groote be langstelling haar 98sten verjaardag ge vier. Vele familieleden vrienden, ke- nissen en buren kwamen naar de v. ning aan het Kerkpad om de jarige gc luk te wenschen, terwijl voort» ©.m. ook dokter J. H. G. Rupcrt, kwam felicitcercn Er waren bovendien veel bloemen en sc'-riHcl" ke -eischen !n<:e'<om«n.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1