T weede Blad Rob, de moedige Oost-Indiër PUROL WANNEER VERDUISTEREN? Voor kleine Tuinen. Burgelijke Stand, m m (de dom Rieten stoelen DE MEUBELHAL §SapeB@os? HEERENKLEEDING DAMESKLEEDING De strijdorganisatie der SS doet een beroep ook op U. van „DE SOESTEft COURANT" van ZONDAG 20 JULI 1941, No. 29. OVER KOOLRAPEN EN.... HET STEKKEN VAN ROZEN? Als gevolg van de oorlogshandelingen fcedert Mei en Juni 1940 is het gevaar jvan verspreiding van den Colorado-ke- tver vergroot* Zoo werd b.v. de Colorado kever in menigen spoorwagon vanuit Noord-Frankrijk naar elders in Europa gereden. En juist omdat nu op zoo uit gebreide schaal aardappelen worden (verbouwd, moeten ook beginners, die er yoorheen nooit aandacht aan hebben geschonken, er vooral goed op letten, dat zich geen Colorado-kevers in het aard appelloof bevinden. Deze kevers, 1 c.M. lang, geel van kleur met tien zwarte ©verlangsche strepen op de dekschilden Zijn gemakkelijk te herkennen. Zij kun nen groote vernielingen aanrichten. Bij eventueel aantreffen moet direct aangif te worden gedaan ten gemeentehuize. Omdat we in den komenden winter, misschien meer dan ons lief is, aange wezen zullen zijn op stamppot, zal het, terwille van de variatie, misschien aan beveling verdienen om op vrijgekomen grond, behalve spruitkool, boerenkool of la.e bloemkool, ook koolrapen uit te planten. Tenminste, als men de bescnik- kïng heeft over voldoende vochtigen, bij- Zonder voedzamen grond. Op schralen drogen grond behoeft men 't niet te pro- beeren. De koolrapen hebben onderling een fiinken afstand noodig, wel 45 tot 50 c.M. Het is vanzelfsprekend, dat we» zco mogelijk, regenaentig weer afwach ten alvorens uit te planten, anders moet öe grond daags te voren doornat wor den gegoten. Vóór er uitgeplant wordt, dienen de uiteinden der wortels wat te worden ingekort. Zijn de jonge kool- raappiantjes uitgezet, dan moet daarna zoo nu en dan nog eens worden aange goten wanneer het niet regent. Ieder heeft wel eens een prachtige perkroos, waarvan hij er graag waf méér zou hebben. Hoewel struikrozen goedkoop genoeg door de kweekers (worden geleverd, is het toch wel bijzon der aardig om zelf een bepaalde ^oort te vermeerderen. Particulieren kunnen dit in Juli heel gemakkelijk doen door stekken. Die rozen-stekken wor den gesneden van takjes, die al ge bloeid hebben. Hiervan nemen we stuk les uit het midden, waaraan zich aan den boven- en onderkant een oog be vindt. De stekjes zetten we nu op flesch- Öes water, en wel zoo, dat alleen hef tonderste oog nog juist even in het wa- jfcer komt. Het bewortelen gaat echter lylugger, als in het water een uiterst klei- ïie hoeveelheid zachte zeep wordt op gelost. We bedoelen dus niet: „zeep later", maar een zeer sterk verdunde jp»plossing. Na 14 tot 16 dagen zien we zich uit itet onderste oog de eerste fijne wortel- jes ontwikkelen, en wanneer deze 1V2 ot 2 c.M. lang zijn, kunnen de stek- es worden opgepot, b.v. in vochtig turf- jstrooisel of bladaarde met wat scherp ^and. Voorloopig mogen de jonge rozenstek- jKen natuurlijk niet in de zon worden geplaatst, maar, geleidelijk mogen ze in jde half-schaduw en daarna pas in de yolle zon. Om uitdrogen van den pot grond te voorkomen moeten de stekken met pot en al in vochtigen grond wor- jiöen ingegraven. Kweekers stekken de rozen niet, om- Bat dit voor hen te omslachtig is: voor 4ien is oculeeren de meest rationeele methode. Toch hebben particulieren met bun fleschjescultuur dit groote voordeel, dat zich uit de latere struiken nooit .Wilde scheuten ontwikkelen. (Nadruk verboden.) we«r verkrijgbaar. Diverse modellen. LAANSTRAAT 21 SOESTDIJK GEBOREN: Berend Jeremia, z. v. D. Gutter en C. v. d. Molen, Verl, Talmalaan 9. Johannes Hendrikus, z. v. J. H. Rauch en J. H» 't Lam, le Weteringpad 5. Wilhelmina Everarda Maria, d. v. P. v. d- Deijssel en M. J. Vlug, Beckeringh- straat 35. Johanna Fredericia Gerarda Jacosima, d. v. F. Posthumus en W. Hakze, Steen- hoffstraat 6. Alfrcd Theodoor Rudolf, z. v. H. Bak ker en E. C. van 't Verlaat, Pelikaan- weg 4. Cornelia Gijsberfa, d. v. G. Haage en H. P. v. d. Deijssel, Veldweg 11. ONDERTROUWD: C. v. d. Veer, 26 jr., bakker Bussum en A. Tolboom, 25 jr., Spoorstraat 9. GEHUWD: J. Bouman, 26 jr., kantoorbed. en E. M. J. v. Hal, 27 jr., Utrecht» J. v. Roomen, 24 jr., landb. en C- v- Hof slot 29 jr., Birktstraat 61. P. v. Asself, 32 jr., verwarm.insf- en H- W. Hilhorst, 28 jr., Soest. beveiligt tegen zonnebrand. Voorkom't rood worden en verve Hen. Doos30-60.Tube4-5ct. j OVERLEDEN: Martinus Scheffer, 76 jr., geh. m. H. S.allman, Amersfoortschestraat 3. Pieter Verburg, 68 jr., geh. m. M. v* d- Vliet, Julianalaan 25. Adriana Maria Tukker, 75 jr., wed. v. G. Kemp, L. Brinkweg 64a. Willem Hilhorst, 79 jr., wednr. v. R. Bos boom, Oude Utrechtscheweg 51. GEVESTIGD: E. Does m. g., le Heeserlaantje 46, van Amersfoort. P. Davelaar m. g., Koninginnelaan 50, van Jutphaas. J. C. Reijinga m. g., Amersfoortschestraat 79a, van Rotterdam. J. J. v. Woudenberg m. vr-, Vredehofstr* 23, van Baarn. W. A. Huurdeman Inw., Schoutenkamp weg 2, van Haarlem. A. Nïjman inw., Kolonieweg 22, v. Zeist. G. de Gooijer, Veldw. 3, v. Zaandam. M. Steenbeek-Wouwenaar, Rademaker- straat 15b, van Zeist. M. j. v. Vliet inw., Soesterbergschestr- 125, van Schiedam. M. v. Veluw, Soesterbergschestraat 160, van Weesperkarspel. A. Suijdam, Klaarwaterweg 15, van Amersfoort. T. Pie inw., Steenhoffstraat 49, van Win kel. J. v. Drie m. g., Molenweg 115, van Nij- kerk. W. M. v. Wijngaarden-De Leede, Ko ninginnelaan 142, van Papekop. J. H. v. Ginkel inw., Plasweg 27, van Amersfoort. W. v. Ginkel inw., Plasweg 27, van Amersfoort. F. Michell m. vr., Steenhoffstraat 74, v. Baarn. B. Maarssen m. g., Sfadhouderslaan 19 van Hilversum. F. J. v. d. Berg, Verl- Schoolweg 38, van Arnhem. H. Kagei, Steenhoffstraat 74, v. Baarn. M. Overweg inw., Soesterbergschestraat 125 van Aagtekerke. W. Schriek, Nieuweweg 66, v. A'dam. L. Buit, B. Grothestraat 22a, van Zwol lerkarspel. P. J. Weerenbeck inw., Olijkenweg 13, van Den Haag. N. Boersm* inw.» Amersf.sfr. 15a, van Nijkerk. VERTROKKEN: L. Bouman, van Van Maarenstraat 15 naar Mannheim, R. Flincksfr. 43. W. Muskee m. g., van Vosseveldlaan 38 naar Ned. Indië. W. D. v. Eeden, van Parklaan 10 naar Leersum, Ginkelduin. J. A. ten Broek-Hilhorst, van Stadhou derslaan 76 naar Den Haag, Chassee- straat 30. Th. de Kruijf m. vr., van Postweg 22 n. Maartensdijk, A. Thaerlaan 46. C. Stomp, van Van Maarenstraat 7 naar Zaltbommel, Gamerschestraat 61. C. M. Brouwer, van Soesterbergschestr. 125 naar Amsterdam, Surinamestr. 7. B. S. J. v. d- Post m- vr-, van Nieuwstraat 4 n. A'dam, Brederodestraat 59 huis.. J. den Hartog, van Schoutenkampweg 4a naar Ridderkerk Slikkerveer, Oranje straat 11. C. T. v. Goor den Oosterlingh, van Pr. Bernhardlaan 28 naar Köln, Berg Glad- bachstrasze 112. F. J. Bleeksma, van Lt. Koppenlaan 3 naar Fr. Afrika, Marokko. R. Rust, van Noorderweg 20 naar Groo- tcbroek, Schaperstraat G 279. den Hartog, van Van Lenneplaan 3a naar Ridderkerk, Oranjestraat 11. M. M. v, d. Bremer, van Birktstraat 77 naar Zeist, Dolderscheweg 164. A. v. Klooster, van le Weteringpad 6 naar Zeist, Dolderscheweg 164. M. J. van Herwijnen, van Soesterberg schestraat 125 naar Amsterdam, Sar- phatikade 6 huis. W. M. lolenaar, van Schoolstraat 4 n. Rotterdam, A. Piersonstraat 25. S. H. den Ouden, van Smitsweg 23 naar Landsmeer, Dorpsstraat 3. L. Mosterd m. g., van Schoolweg 20 n. Amersfoort, Soesterweg 391. A. J. Besseünk, van Kerkstraat 57 naar Vught, Vlierdstraat 14. A. G. Boon, van Soesterbergschestraat 125 naar Renkum, Nassaulaan 18. J. de Vries, van Heuvelweg 17 naar Hoogland, Heisteeg B 116. C. R. A. Groenewoud m. vr-, van Amers- fcortschestraat 1 naar Monnikendam, Haven 9. F. D. H .Friedrichs, van Beethovenlaan 8 naar V.O.W. IllijiiliuzdV) XemAXM)ta&Cettmi bevorderen een goede nachtrust. Buisje75cfc. VERHUISD: H. J. J. Nijpels, van Van Lenneplaan 70 naar Van Weedestraat 46 boven. G. de Gooijer m. vr., van Driehoeksweg 8 naar Veldweg 3« J. P. v. d. Bremer, van Kerkpad N-Z* 13 naar Talmalaan 21. J. E. de Ridder, van Torenstraat 2a naar Van Lijndenlaan 6. J. F. K. v. d- Post, van Nieuwstraat 4 naar Van Weedestraat 51. J. J. A. Coens, van Kerkpad Z.Z- 78 naar Plasweg 29. J. J. Berlijn, van Den Blieklaan 65 naar Nieuweweg 110. H. A. Verhoef-v. Doorn, van Eigendom weg 52 naar Schoolweg 2. A. v. d. Veer-v. d- Meulen, van Van Weedestraat 29. naar Wald. Pyrmont- laan 1. H. Stip, van Nieuweweg 120 naar Den Blieklaan 63. E. Kuijper, van Bosstraat 59 naar Kor- teweg 15. Wed. A„ Schreuder-Fijn van Draaf, van Vondellaan 19 naar G. Pelsweg 11. H. v. d. Duine m. kr-, van Nieuweweg 57 naar Birktstraat 10. J. G. Westerveld, van Braamweg 11 naar Plasweg 40. H. Weegwijs m# vr., van Heuvelweg 40 naar Kolonieweg 17. M. W. Tips en G. Tips, van Amersf.sfr- 79a naar Amersfoortschestraat 77. D. Voortman m. vr., van Soesterb.str- 158 17. Zelfs een dinosaurus is niet be stand tegen een moderne mitrailleur en heel gauw lagen de beide kolossale bees ten, die van geen wijken weten wilden, iontzield in het water, dat huil lijken mee- 18. Spoedig daalde de machine weer op het meer en Rob en zijn vriend na men het meisje met zich mede. Vlak bij de vreemde vogel gekomen rukte het verschrikte kind zich echter los en ver dween tusschen de rotsen. 19. Het was niet mogelijk om haar weer terug te vinden en zonder de kleine vreemdelinge, die wellicht waardevol le inlichtingen had kunnen geven, werd de vlucht voorgezet. Plotseling uitte de professor^ dia met een scherpen kijker near Van Lijndenlaan 9. 1 Th. dc Groen, van Korenwüg 7 naar Ko ren weg 5. A. C. v. Ee m. vr-, van Hartmanlaan 22 naar Kerkstraat 7. C. Bouw m. vr., van Verl. Schoolweg 29 naar Postweg 14* F. J. J. Droge m. g-, van B- Grothestraat 60 naar B. Grothestraat 50. Th. Kinderdijk, van Molenstraat 78 naar Molenstraat 12. G. W. C. v. Binsbergen, van Verl- Talma laan 9 naar B. Grothestraat 71. Wed. N. Duller-Holster, van B. Grothe straat 62 naar Koninginnelaan 49. F. G. G. W. Papot m-g-, van Dijkhuis straat 4 naar Sinnemaplein 5. C. C. Keja m. g., van Bosstraat 37 naar Bosstraat 35. W. Banda, van Birktstraat 12a naar Birkt straat 70B. Wed. M. A. Bossen-Barkhuysen, van Ju lianalaan 40 naar P. Potterlaan 24. G. J. Grootewei m. g., van Kerkpad Z-Z- 53 naar Kampweg 48c. E. Th. Dorresteijn, van Molenstraat 124 naar B. Grothestraat 53. H. Buitendijk, van Beckeringhstraat 29 naar Beckeringhstraat 21. F. C. Arbman, van Kerkpad Z.Z. 78 naar Nieuweweg 18. M. J. Koppen, van Bakkersweg 6 naar Kostverlorenweg 5a. M. Koppen-v. d. Brink, van Emmalaan 9 naar Kostverlorenweg 5a. J. P. Kuijpers, van Pr. Bernhardlaan 18 naar Lindenlaan 1. H. J. Groen-Wanzing, van Vondellaan 26 naar Pelikaanweg 14. L. E. Groen, v. Beetzl. 23 n- Pelikaan- weg 14. i< immok>w^ Mariaplaats UTRECHT Van uit Den Haag verzoek* men ons plaatsing van het volgende: In den strijd tegen de Sovjet-Unie, den strijd tegen de aanranders van de Euro- peesche beschaving en Westersche cul tuur, den strijd tegen de vernietigers van het Christendom, hebben talloozen zich reeds aanéén gesloten om een front te vormen, dat opgeworpen wordt als een stalen muur tusschen het Nieuwe Europa en de Bolsjewistische horde. Uit alle deelen van het continent zijn zij ge komen, deze jonge strijders en zij trek ken thans op achter de vanen der Waf- fen-SS. Ook in ons land hebben velen zich gemeld, die thans met de wape nen en metterdaad hun leven inzetten om Europa te redden van het Bolsjewis tische gevaar. Wat is deze Waffen-SS? De Waffen-SS, aanvankelijk 'n klein corps, de SS genoemd, van strijdbare mannen, aan wie de bescherming van den persoon van den Führer werd opge dragen, groeide na de machtsovername uit tot een élite-corps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-socialis- tische staatsorde. Langzamerhand groeide zij uit tot een keurcorps, dat thans de belichaming van de nationaal-socialistï- sche wereldbeschouwing genoemd kan worden. Naast deze SS werd de Waf fen-SS opgericht, die tot taak kreeg de Gr ot Gerir.aa ische volkerengemeenschap te bewaken en te verdedigen. Slechts de besten, de flinksten en de meest ras- het terrein verkende, een kreet* 20. Daar beneden werden teekens ge geven. Direct daalde het toestel en ver stomd van verbazing tuurden de vlie gers omlaag. Want in dit vreemde land, waar blijkbaar nog voorhistorische mon- Zaterdag 19 Julf zon op 5.40, onder 21.51, Zondag 2Q Juli zon op Kil, onder 21.50. Maandag 21 Juli zon op 5.42, onder 21.48. Dinsdag 22 Juli zon op 5.44, onder 21.4* Woensdag 23 Juli zon op 5.46, onder 21.46. Donderdag 24 Juli zon op 5.48, onder 21.44. Vrijdag 25 Juli zon op 5.49, onder 21.43. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeten de woningen e.d. verduisterd zijn. De lampen van rij- en voertuigen moeten een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang even eens verduisterd zijn. zuiveren, werden in dit élitecorps toe gelaten. De hoogste eischen, lichamelijk, zoowel als geestelijk, worden den SS- man gesteld. De kenmerkende Germaansche deug den dragen deze organisatie en haar de vies luidt overeenkomstig het gebod van den Führer: „Mijn eer heef trouw". Naast de trouw staat de gehoorzaamheid, een vrijwillige gehoorzaamheid, die bereid is ieder offer voor den Führer en de na- tionaal-socialistische wereldbeschouwing te brengen, die bereid is ieder bevel zonder aarzelen en onvoorwaardelijk op te volgen. Vrijheidswil en ontembare strijdgeest vervullen den SS-man en nooit aarzelt hij zich met zijn leven voor zijn ideaal en den Führer in te zetten. Over de plaats, die de SS ten opzichte van den Godsdienst inneemt, is door criticasters veel boosaardigs gezegd en geschreven. Deze vraag heeft eens Reichsführer Himmler met de volgende duidelijk worden beantwoordu.. „Wij zouden dit vast aaneengesmeede corps niet kunnen zijn, wanneer wij niet de overtuiging en het geloof in een almach- tigen God bezaten, Die ons behoudt, Die ons en ons Vaderland, ons volk en deze aarde geschapen en ons onzen Führer gezonden heeft". Dat de SS-mannen als politieke sol daten geheel en al in het natfonaal-so- cialistisch denken en handelen opge voed worden, spreekt vanzelf. De sport- opleiding en de scholing zorgen voor de lichamelijke ontwikkeling van den SS- man. Wat de sport betreft worden de hoogste eischen gesteld. Jaarlijks moe ten zij proeven van bekwaamheid af leggen en het SS-sportinsigne is voor iederen SS-man verplicht. De eer van den SS-man is hem hei lig. Hij heeft het recht en den plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, nadat hij zijn ar beidsdienstplicht en militairen dienst vervuld heeft, op één en twintigjarigen leeftijd het wapen, de SS-dolk uitge reikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Führer heeft afgelegd, wordt hij als volwaardig SS-man in de organisatie opgenomen. Zoo marcheert de SS volgens onver anderlijke wetten, als 'n nationaal-socia- listische orde van mannen van het Noor- sche ras, als een gezworen gemeenschap van hun sibben, vastbesloten op, naar de toekomst. Zoo marcheert thans deze uitgelezen schare van jonge Germanen naar het Oosten, waar zij den strijd aanbinden tegen de Sovjet-linie, gedragen cïoor on wankelbaar gelcof, in den nationaal-so- cialistischen Staat en den Führer. Aanmeldingen: A. P. B. J. Duynstee» Huize ,,Cromwijck, Zandpad 30, Maar- seveen. Telefoon 392. XX XX sters voorkWamen, stond midden In het oerwoud aan den over van een rivier, een moderne tank'. En vanuit dit voer tuig werd ijverig met een helm gewuifd*

Soester Courant | 1941 | | pagina 5