Tweede Bla Rob, de moedige Oost-Indiër. urgerlijke Stand. Voor kleine Tuinen. WANNEER VERDUISTEREN? Plaatselijk Nieuws. pi PUROL Koop eerst een andere tandpasta HEERENKLEEDING DE DOM j DAMESKLEEDING EEN DAK DAT LEKT? fa kotner aftreet 1 en Maken 'tperfect! m van „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG 25 JULI 1941, No. 30. HOE KOMEN WE STRAKS AAN MESTSTOFFEN? Nu de veestapel geleidelijk sterk wordt ingekrompen, zal er in de naaste toe komst nog veel minder stalmest ter be- jSchikking komen voor onze moes- en Jsïertuinen dan anders. Waar kunstmest óp zichzelf niet voldoende is om minder voedzame gronden goed te krijgen en bovendien nog maar in beperkte mate verkrijgbaar is, moet iedereen t ij d i g beginnen om een zoo groot mogelijke oomposthoop aan te leggen. „Compost" (de verzameling van al ler. ande vlug-verteerend, plantaardig en ander afval, zooals groen leblaaeren, aardappelschillen, bladeren, geknipt of gemaaid gras, papier, boonenstroo, zaag sel, bagger, enz.), is een uitstekende be mesting en kan onder de gegeven om standigheden den stalmest of kunstmest (geheel vervangen. Goed verteerde ücompost bevat vrijwel alle stoffen, .welke voor den opbouw en ontwikke ling der gewassen onontbeerlijk zijn, be- ,vat dus niet alleen de bekende elementen jals stikstof, kali, fosfor en kalk, maar Dok de noodzakelijke nevenelementen als koper, jodium, mangaan, borium, magnesium in voor de gewassen op neembaren vorm. Wanneer men eens bedenkt, dat laatstgenoemde vijf mine rale stoffen niet of nagenoeg niet in kunstmest aanwezig zijn, dan kan zelfs de meest volslagen leek begrijpen, van hoeveel waarde een flinke composthoop jls voor den tuin. Hoe meer compost we dus in het na jaar of vroege voorjaar hebben, des tc beter. Hoofdzaak is, dat er geen zieke plantendeelen of veel zaadhoudend on kruid in terecht komt. Koolstronken b.v. Lrengen we niet naar den compost hoop, maar verbranden we. Gazons hebben door de langdurige droogte erg geleden en zijn hier en daar volkomen verbrand. In vele gevallen zal er weinig anders opzitten dan de zoden onder te spitten en opnieuw gras te zaaien. Bij eenigszins regenachtig weer is het, in den zomer althans, na half Juli en in Augustus de meest ge schrikte tijd daarvoor. Vóór het uit zaaien verdient het aanbeveling, wat kunstmest onder te harken. Daarna wordt het oppervlak gelijk geharkt en, zoo mogelijk licht gerold. Dan wordt nog niet aadelijk gezaaid, want eerst Ia- ten we het onkruid kiemen. Zoodra dit opgekomen is, wordt het bij zonnig weer weggeschoffeld en het oppervlak doorgeharkt. We zijn dan voor den eer sten tijd een deel van het onkruid kwijt! Daarna wordt het gras gezaaid: per 30 vierkanten meter is 1 k.g. graszaad ge noeg. Was ons gazon echter nog niet heele- maal doorgebrand, dan kunnen we hef, door het de eerste weken extra te ver zorgen, soms nog wel vrij gauw groen krijgen. Weegbree, Herderstaschje, Paar- denbioemen en andere onkruiden trek ken we er zorgvuldig uit. Bij droog weer blijven we herhaaldelijk sproeien, anders is het kortgeknipte gras natuurlijk spoe dig weer bruin. Zoo nu en dan wordt wat samengestelde kunstmest over het gazon gestrooid: een handvol per 10 vier kante meter of een halve kilo per 25 vierkante meter. Zoo noodig wordt dade lijk daarna weer gesproeid. Vacantie buiten Neem dan Purol mee tegen zonnebrand,doorzitten en blaren V DOOS 50 60TU8~E%SCT U, UUUI £.11 (.Cl I CU UIUI Cl I GEBOREN: Ellen, d. v. P. Tenssen en G .M- v- Wely Birktstraat 45. Hendrika, d. v. J. de Goede en B. Kon stapel, Bosstraat 90. Anfonia, d. v. Adema en M. Gijfen- beek, postweg 30. Hendrik, z. v. G. v. Dorrestein en M- J. Verschoor, Nieuwstraat 13. Anna, d. v. E. Kamphorst en D. v d- Hoef, Dorresteinweg 55. ONDERTROUWD: J. J. Kleerebezem, 22 jr„ brouwerij-arb. Amsterdam en C. Hofer, 20 jr., Soest. D. B. Streefkerk, 26 jr., ingenieur Eind hoven en G. J. Sevenhuijsen, 26 jr., Soest. OVERLEDEN: Adriana Maria Tukker, 75 jr., wed v. G. Kemp, Soest. Cornelus Josephus van Loon, 68 jr., geh. m. M. E. Visser, Soest. van Dricb.Rijsenburg. j. v. Schaik inw., Sinnemaplein 15, van Hilversum. P. Willemse inw., Birktstraat 69, van Am sterdam. T. G« Brons inw., Eigendomweg 4, van Amsterdam. J. v. Zijverden-de Braber, Da Costalaan 5a, van Ouder-Amstel. VERTROKKEN: M. E. v. d. Werken, van Verl- Postweg 3 naar St. Oedenrode, de Zwaan A 451 N. J. v. d. Heuvel, van Oude Grachtje 3 naar St. Oedenrode, d eZwaan A 451 P. Boersma m. g., van Molenstraat 22 bo ven naar Roden, Nietap. J. M. Eibersen-Vegten, van Verl. Post weg 43 naar Leidschendam, Tedinger- sfr„.at 1. P. koekoek, van Amersfoortschestraat 89 naar Zeist, Doldersc .eweg 158b. E. M. J. Bouman-v, Hal, van Julïanalaan 75 naar U.recht, Coolhovenstraat 28. D. Appel m. g., van Nieuweweg 94 n. Ams.erdam, B ankenstaat 36 III. M. V/alet, van Koninginnelaan 38 naar B. arn, N.v. Schoonoordstraat 12. W. Schriek m. vr., van Nieuweweg 66 en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol In reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft.Tube 60, 40 en 25 c«. Persil voelt, nèt als Uw gezin, De tijds-omstandigheid Natuurlijk boet Persil iets in Aan kracht en kwaliteit Natuurlijk is de voorraad soms Wel eens een beetje klein, Maar toch, niettegenstaande dat, Kunt U verzékerd zijn Persil staat nog stééds bovenaan En doet, zooals U doet Want vol vertrouwen ziet Persil De toekomst tegemoet. ci. D. GEVESTIGD: W- M. Dijksma, Soesferbergschestr. 125, van Rotterdam. J. C. Bcuger inw., Stadhouderslaan 19b, van Eindhoven. O. B.ugnelink inw., Koninginnelaan 94a, van Amsterdam. J. Freese inw., Soesferbergschestr. 125, van Den Haag. H. A- jonkheer inw., Emmalaan 9, van Hilversum. K. Hart m. g., Amersfoortschestraat 70a, van Oudewater. C. Mos inw., K. Brinkweg 13, van Wor- merveer. A. C. Verhoef inw., Schoolweg 2, van De Bilt. j. A. Gill, m. g., Dijkhuisstraat 16, van Hilversum. Sj. Stootman inw., Vinkenweg 41, van Schalkwijk. W. J. Dusseldorp, Nieuweweg 4a, van Utrecht. K. Fleurke, Verl. Talmalaan 15, van Mid- wolda. H. de Blij m. g., Julianalaan lb, van Schiedam. W. Jalink m. vr., Heidew. 35, v Rheden- J. v. d. Broek inw., Birktsfr 38, v Zeist- M. A. Wietz, Laanstraat 11a, v. A'dam. G. Kloeck m. g., Dijkhuisstraat 6, van Nootdorp. C. Lagerwei m. g., Den Blieklaan 44, v. Utrecht. P. Schaaphok inw., Amersf.str. 95a, v- Amersfoort. C. Kroonenburg inw., Verl. Postweg 30, van Wormer. J. Enkelaar m. g., Beetzlaan 32, van Hil versum. W. H. Schuurmans inw., Koninginnelaan 51, van Zeist. J. Munnik, Soesterbergschestraat 9a, v. Baarn. W- Dijkhorst m. vr., Postweg 48a, van Zeist. G. Lageder inw., Birktstraat 83b, van Amersfoort. R. v. Oostenbrugge inw., Postweg 70, naar Baarn, Laansfraat 104. J. W. Howell, van Da Costalaan 7b naar Alphen a. d. Rijn, Zaalbergstraat 3. W. S. v. Kwawegen, van W. Pyrmont- laan 19 naar Amsterdam, 3e Helmerstr. A. de Haen, van G. Pelsweg 7 naar West-Indië. A. Suijdam, van Klaarwaterweg 15 naar Hamburg, Olderfeldersfr. 50. H. L. Witmer, van Hartmanlaan 62 naar Ned..-Indië. H. Schuurir.g, van Koninginnelaan 10 naar Afrika. C. C. A. Man-den Hollander, van Wald. P rir o w aan 71 naar Ned. Oosf-Indië. D. H. Huver, van Koninginnelaan 144a naar België. H. W. F. Hessing, van Sophialaan 7 naar V.O.W. C. G. Verdam, van Tulianalaan 48 naar V.O.W. VERHUISD: C. v. Roomen-v. Hofslot, van F. Huijck- laan 12 naar Birktstraat 61. H. W. v. Asselt-Hilhorst, van Stad- hou *er !aai 76 naar B rktstraat 18c. G. v. Asch, van Noorderweg 25 naar F. Huijcklaan 34. B. G. Varenbrink, van Koninginnelaan 7 naar B. Grothestraat 62. J. A. S a enhoef, van Middelwijkstraat 37 naar Laanstraat 76a. plaatsen den bal eenvoudig flink hard in rechten lijn op onzen tegenstander, deze zal, daar hij veel te dicht op de tafel staat, geen ruimte en ook geen tijd meer hebben om 't racket tusschen zijn lichaam en den bal te brengen. Dat der gelijke ballen vooral voor beginners prac- tisch onhoudbaar zijn, bewijst wel het feit, dat zelfs geroutineerde spelers, die dus wel de noodigen afstand tusschen zichzelf en de tafel in achtnemen, er de grootst mogelijke moeite mee hebben. De ondervinding heeft geleerd, dat al leen zij, die zoo los mogelijk achter de tafel staan, er den minsten last van heb ben. Door b.v. I a D/g meter achter de tafel te staan, ontstaat er een groote vrij heid van beweging, waardoor men bal len als hierboven genoemd, be.er kan zien aankomen en bij taktisch op stellen ook zonder al te veel moeite kan retournee- ren. Bij dergelijke situaties is de bewege lijkheid van den persoon in questie na tuurlijk van zeer veel belang. Want door dat men nu vrij ver achter de tafel staat is het gevaar niet denkbeeldig dat een eventueel vlak achter het net geplaats ten bal, niet meer te bereiken is. Dit ge vaar kan echter tot een minimum be perkt worden. Afgezien van het feit dat de bewege lijkheid, waarover we zoo juist spraken een voorname factor is, ligt het ook veel aan de wijze waarop men den bal terug speelt. Bij harde effectvolle slagen wordt den tegenstander verhinderd den bal vlak achter het net te plaatsen, daar de snel heid alsmede de roteerende beweging van den bah behoorlijk plaatsen vrijwel onmogelijk maken. In het bovenstaande meen ik nu vol doende te hebben aangetoond, dat te dicht op de tafel staan, speciaal voor beginners, een- niet te onderschatten hinderpaal vormt. Wat betreft 't te veel links of rechts van de tafel staan, kunnen we kort zijn. Zaerdag 26 Juli zon op 5.50, onder 2L42, Zondag 27 Juli zon op 5.51, onder 21.40. Maandag 28 Juli zon op 5.53, onder 21.39. Dinsdag 29 Juli zon op 5.55, onder 21.37* Woensdag 30 Juli zon op 5.56, onder 21.35n Donderdag 31 Juli zon op 5.57, onder 21.32* Vrijdag 1 Augustus zon op 5.59, onder 21.32. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeten de woningen e.d. verduisterd zijn. De lampen van rij- en voertuigen moeten een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang even-? eens verduisterd zijn. Mariaploats - UTRECHT TAFELTENNISVEREEN. „SOEST" De Wijze van Spelen (vervolg). In mijn vorig artikel heb ik gewezen op enkele veel gemaakte fouten van een candidaat-tafeltennisser(ster). Deze fou ten bestonden in: a. het te dicht op de tafel staan; b. het uitsluitend forehand of backhand spelen. Om te beginnen het eerste geval, wij Iedere speler heeft zijn eigenaardig heden, de een speeit gemakkelijker fore hand, de ander weer backhand Nu spreekt het vanzelf dat de slag die het gemakkelijkst ligt, natuurlijk ook het meest gebruikt wordt. A kan b.v. beter forehand spelen. Noodzakelijkerwijze moet hij in plaats van in het midden, iets meer naar links gaan staan, omdat hij bailen, die uit tecnnisch oogpunt bezien backhand genomen moeten worden, fo rehand neemt. Het omgekeerde ziet men bij B, die in tegenstelling met A bijna alles backhand speelt, waardoor men dezelfde situatie krijgt als bij A, alleen met dit verschil dat B zich aan den rechterkant van de tafel het veiligst voelt. Zoowel de speelwijze van A als van B, schept den tegenstander zeer veel mogelijk eden. Scherpe diagonale ballen vlak achter 't net zijn voor der gelijke spelers absoluut onhoudbaar. De grondbeginselen van tafeltennis ko men dus in hoofdzaak op het volgende neer: Sta van het begin af aan zooveel mogelijk in het verlengde van de wit te middenstreep met in acht name van 1 a li/2 meter ruimte tusschen U en de tafel. Neem de ballen rechts van die streep komend, forehand, die links ko men, backhand. Het zal waarschijnlijk! eerst wel eenige moeite kosten om eec en ander consequent door te voeren. Toch, indien van het begin af aan deze regels streng de hand wordt gehouden, zal het gewenschte resultaat niet uit blijven. Integendeel zal bij serieuse trai ning, reeds na korten tijd een aantrek kelijk en gevarieerd spel er de verdien de belooning van zijn. Tenslotte willeq we nog even memoreeren dat gerouti neerde spelers zich de weelde kunnen' veroorlooven, van genoemde regels iq meer of mindere mate af te wijken, daar hun voetenwerk meestal zoodanig ge- perfectionneerd is, dat zij zich een eigen speelwijze kunnen permiteeren. Wilt U meer van tafeltennis weten, kom dan op een Maandag- of Vrijdag avond eens in Hotel „Eemland" kijken, daar de practijk ook in dit geval de bes* te leermeester is. De belangstelling voo^ de tafeltennissport in het algemeen en' voor de T.T.V. „Soest" in 't bijzonder, zal door ons op hoogen prijs gesteld worden en een aansporing zijn om voor( te gaan animo te wekken voor dez^ prachtige spor*. v. Kj HANDEL IN POOTAARDAPPELEN De wnd. Prov. Voedselcommissarïs voor Utrecht maakt het volgende bekend! Degenen, die voor het seizoen 1941— 1942 als handelaar in poofaardappelen iq aanmerking wenschen te komen en vaq de Vereeniging ter Behartiging van deq Neder.andschen Aardappelhandel (V.B« N.A.) nog geen enquête-formulier om trent hun omzet van poters ontvingen, dienen zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij de Neder.andsche Akkerbouw* centrale, Bezuidenhout 15, den Haag, af* deeling Binnenland. W. N. NIEUWEN HUIS Van Weedestr. 23 Telefoon 2577 LOODGIETER - ELECTRiCIEN W Js>X 21. Reeds daalde de machine op Het water en haastte men zich naar de plek, waar de auto zich bevond. Drie mannen begroetten hun redders mot een luid hoe ra en spoedig vertelden ze wie ze wa ren en wat ze in hun vreemde voertuig in dit onherbergzame oord uitvoerden* 22. Hef waren vertegenwoordigers van een film-maatschappij* Eenige maanden geleden hadden de couranten vol ge staan over opzienbarende mcdedeellngen van een drietal, ontdekkingsreizigers, die het gewaagd hadden tot in een dezer streken door te dringen en daar sporen had gevonden van voorhistorische die ren. 23. Zelfs hadden ze het gewaagd om te trachten het gevaarlijke bergland over te klauteren waarachter, volgens verklaringen van eenige inboorlingen, 'n geheimzinnig rijk moest liggen van een onbekend volk. Door gebrek aan amunï- tie en levensmiddelen en gekweld door koorts, moesten ze terugkecren. 24. Het avontuur had de nieuwsgie righeid van de drie ontdekkingsreizigers zeer geprikkeld door al het vreemde dat ze gezien hadden en toen een film-maat schappij had aangeboden de drie reizi gers weer uit te sturen in dienst van de Mij. en de expeditie met een moderne, tank, uitrustte, waren de drie reizigers weer naar het vreemde land getrokken.

Soester Courant | 1941 | | pagina 5