De revolutie van heden. Persoonsbewijs. Plaatselijk Nieuws. Paard gestolen. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566, Postgiro 126156. DE 5CESTEE CCLDAMT tLÜVERTENTlEPRIJS: van 1—5 tegels f0.75, elke regel meet 15 ct. Bij contract korting. 'Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief# N FILMPJES tot 20 woorden 50 cent, elk woord meer 2 ct# Advertentie's worden aangenomen tot Vrijdagmiddag 12 uur# ABONNEMENTSPKfJbper 3 maanden 6Q cf.« per maand 20 ct, Per post 65 ct# pet kwartaal. J.« dit blad zijn opgenomen: Soester Nieuwsblad, Soester Week* blad, De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis, Soes ter Advertentieblad en Soester Advertentienieuws# 20e JAARGANG - No. 32 Hoofdredacteur G. J. SMIT, Soestdijk. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 lil den loop der eeuwen heeft de we reld al verscheidene revoluties meege maakt en doorleeft# Dis is nu eenmaal de onafwendbare gang van zaken in het leven der mensohen; een motor, die ge stadig, zonder onderbreking, een bepaald toerenaantal loopt, moet wel eens warm loopen. Na iedere revolte kreeg het leven een ander aanzien, de wereld een ander beeld, de volken een andere ideologie, welke ze na streefden. Van het begin dezer wereld af zijn er geregeld perioden van strijd, revolte en burgeroorlogen ge weest, dan weer langer, dan weer korter tijd. En na de revolutie, welke wij thans beleven en waar wij nog midden in staan, zal er, over korteren of langeren tijd wel weer eens een conflict uitbre ken. Wanneer wij slechts terugzien naar de twee voornaamste revolten in vroeger eeuwen, dan komen wij in de eerste plaats bij het jaar 1568.. Van dien da tum af w oedde er in ons land een vrij- heidstrijd. Men wilde onafhankelijk worden van het Spaansche juk. Deze revolte werd in de Nederlanden geboren en in de Nederlanden beslecht. De Spanjaarden waren de verliezers en waren daardoor voorgoed hun invloed in de Nederlan den kwijt. In Nederland kwam vrijheid en een zelfstandige regeering. De tweede voornaamste revolte was die van 1789. De bakermat lag in Frank rijk, waar de arbeiders en de boeren tenslotte in opstand kwamen tegen den hdel. Het kapitalisme werd om hals ge bracht en de z.g. democratie (volksre gering) ingesteld. De golf van de Fran- tche revolutie verbreidde zich' over na genoeg geheel Europa en ook over Ne derland. Opgezweept, door de roes, die |n deze dagen rondwaarde, geloofde men pok in ons land, dat nu pas een gouden tijd voor de kleine luiden aanbrak. In 'tie jaren na 1795 gingen echter de oögen wel open. In 1813 haalde men weer vrij adem totdat in 1815 Nederland voor zijn onafhankelijkheid moest vechten, een strijd, die eindigde in een overwinning "an de verbonden mogendheden. Napoleon met zijn leger werd versla gen, maar de democratie, die in 1789 ge boren was, kon niet meer worden ver slagen. De machthebbers, die in 1813 de teugels in handen namen, beseften zeer goed, dat zij belangrijke concessies zou den moeten doen om het vertrouwen te winnen. En het werd dan ook gedaan, zij het schoorvoetend. r Er werd een compromis tot stand ge bracht tusschen de bezittende en de be- Zitlooze klassen; overigens was 't mee- jrendeel van het volk al lang tevreden, dat 'de toestand in het land genormaliseerd Was, hoewel de crisis, volgende op de Fransche revoltejaren, aan de hand van authentieke geschriften te controleeren, veel erger was, dan die, volgende op den .Wereldoorlog van 19141918. Evenwel hernamen de bezitters gelei delijk aan de teugels in handen; hun macht breidde zich in den loop der 19e eeuw geleidelijk aan uit en de kopstuk^ ken onder het volk zagen maar al te goed 'dat dit opnieuw, moest uitïoopen op een 'debacle. ïn de donkere jaren van het laatst der negentiende eetaw werd als een gevolg hiervan het socialisme gebo ren. Men kan gevoeglijk aannemen, dat het Idealisten waren, bezield met een vurig verlangen om den arbeider omhoog te heffen. De twintigste eeuw bracht echter weer andere groote moeilijkheden. De machine deed o.m. zijn intrede en mede daardoor kwam tevens de ellende Jn het leven van den kleinen man. Nïe£. omdat' die machine niet deugde, maar omat er een verkeerd gebruik van werd gemaakt. De menschheid sloeg op hol, door de machine. De productiviteit werd op allerlei gebied in een geweldig tem po omhoog gevoerd en het resultaat was, dat de arbeider in menig opzicht geen mensch meer was, maar een machine slaaf. De crisis, volgende op den wereld oorlog verhaastte de ellende, waarin de wereld hoe langer hoe meer kwam te verkeeren. De koopkracht van den klei nen man verminderde. De machines draaiden sneJleri meij moest kunnen con- curreeren, omdat anderen door een of andere vernuftige uitvinding nog goed- kooper konden produceeren. De markt werd op alle mogelijke manieren ver knoeid, De winsten werden kleiner en het gevolg daarvan was, dat de kleinere bedrijven, die dezen moordenden con currentiestrijd niet konden volhouden, failleerden en mede hierdoor duizenden arbeiders op straat kwamen en gingen stempelen. Zienderoogen verarmde een gedeel- Zienderoogen veranderde een gedeel te der menschheid en met schrik zag men de toekomst tegemoet. Het pro bleem was voor ieder land afzonder lijk echter te omvangrijk en men troost te zich met de statistieken die immers nog goede cijfers te zien geven. Het nationale Nederlandsche inkomen immers, dat in 1900 1.699 millioen gulden bedroeg, was in 1920 gestegen tot 6.006 millioen. Van 1921 tot heden schommelde dit inkomen tusschen de 4.725 millioen en de 6.275 millioen gulden; een gemid deld jaarlijksch nationaal inkomen van 5.500 millioen gulden dus. Toch was dit het reinste bedrog. Want als in 1920 Jan, Piet en Klaas ieder f 1000 verdienen, dan is het gemiddelde inko men eveneens f 1000. Maar als in 1930 Jan en Piet ieder slechts f500 en Klaas f2000 ontvangt, dan is het gemiddel de inkomen nog f1000. Met dit verschil, dat Klaas er tweemaal zoo goed voor staat, echter ten koste van Jan en Piet, die er ieder tweemaal zoo slecht aan toe zijnl Zoo is het de laatste jaren overal ge gaan, ook in ons land. De loonen van de arbeiders, den kleinen middenstand en van de boeren en tuinders daalden tot een zeer bedenkelijk peil; de inkomens echter van de bezitters werden jaar in jaar uit grooter, ondanks de crisis. Had de democratie bij haar geboorte in 1789 't kapitalisme verslagen; in den loop der jaren heeft het kapitalisme zich stilaan hersteld en kwam het tot veel grootere macht dan het ooit in de geschiedenis der wereld heeft gekend. Dit moest tenslotte op een debacle uitïoopen. De oorlog van nu moet zeker niet hef minst in dit licht worden bezien. Ieder mensch, iedere groep, ieder volk zelfs, dat in groote mate door werk loosheid wordt gekweld, zal daarin ver betering trachten te brengen en deze ver betering desnoods trachten te verkrijgen ten koste van anderen. We weten niet, wat de toekomst ons brengen zal, maar wel weten we, dat we zeker in de toekomst onlusten en oorlogen zullen voorkomen, wanneer we op internationaal'terrein de menschheid" van de pest der werkloosheid zullen we ten te verlossen. Heel ons kleine Nederlandje, van Maastricht tot Lagereis, van Cadzand tot aan Uithuizen, draait om het Persoonsbewijs. In de steden, in de dorpen, ov'ral is men in de weer; voor den dokter, voor den bakker, voor den boer en den mijnheer. Ieder krijgt nu eens een boekje, waar hij zelf in staat vermeld; d'eene krijgt zoo'n boekje gratis, voor den ander kost het geld. Als je vijftien jaar telt, krijg je ook zoo'n boekje in je bezit; daarin staat alles beschreven van jezelve: zwart op wit. Hoe je naam is, je beroep is: timmerman of metselaar; of je huisvrouw bent of slager, bode of melkhandelaar. Voorts neemt men vingerafdrukken, want ook dit hoort er zoo bij; dit geldt eveneens voor ieder, of men „hij" is, dan wel „zij'*. En tenslotte vraagt men U nog ook dit is de moeite waard naar bizondere kenteek'nen van zoo menigerlei aard. Zoo gebeurde 't dezer dagen in het midden van ons land, (Zeist als U 't precies wilt weten), dat daar ook weer kwam een klant om 't Persoonsbewijs te halen, en men vroeg hem onder meer: „Hebt U zelf ook nog bizond're kenteekenen soms, mijnheer?" „Wat zegt U?" vr'ïeg toer hef heertje en men stelde hem weer de vraag. „Ja", antwoordde toen de man, ,,U hebt gelijk: 't is warm vandaag"# „Juist", zeiden toen de ambtenaren, want ze bleven steeds beleefd; „maar wij vroegen U of U nog bizond're kenteek'nen heeft". 't Heertje schudde toen het hoofd en zei: ,,'k Versta er heusch niets van", en de ambtenaren keken eens elkander even an, want ze zaten met dat heertje wel een beetje in hun maag; één van hen brulde op nieuw weer voor de derde maal de vraag. Toen klonk 't verlossend antwoord: „Mijne heeren,ik geloof, dat ik U nu wel verstaan heb; schrijf maar op: ik Hben wat doof. (Overname verboden.) S. E.H.B.O. De E.H.B.O.-cursus, seizoen 1940'41, is weer ten einde, met het resultaat, dat 14 leden hun „eeheïdsdiploma" behaal den. Dit diploma werd uitgereikt in be sloten kring, daar, met het oog op de tijdsomstandigheden, de gebruikelijke openbare feestavond geen doorgang kon vinden. Toch mogen leden en genoodlgden, die bijeen waren gekomen in de groote zaal vari hotel „De Gouden Ploeg" met genoegen terug zien op dezen diploma- uitreikingsavond. De vovn-zitter der propaganda commis sie, de heer Quelle, heette allen welkom, in het bijzonder het bestuur en de do centen der vereeniging en de beide hee- ren misici, P. de Geus en H. Jung. Hij gaf daarna het woord aan den voorzitter der vereeniging, Dr. J. H. Rupert, die het werk van het afgeloopen seizoen me moreerde. Een belangrijk feit bracht sprèker naar voren in verband met luchtbescherming. De vereeniging was door de Ncd. Ver. voor Luchtbescherming aangezocht aan een 50-tal burgers E.H.B.O-onderricht te geven In verband met zelfbescherming. Deze cursus is momenteel aan den gang en wordt gegeven door de heeren doctoren F. D. Carëls, H. J. Stroband en Th. Veldhuijsen van Zanten. Hij sprak de verwachting uit, dat velen, zoo niet allen, die deze cursus bezoeken, het volgend seizoen de diploma-cursus van de E.H. B.O. zouden gaan volgen. Dr. Rupert reikte vervolgens met een toepasselijk woord de diploma's, insig nes en verbanddoosjes uit aan de ge slaagden t.w. de dames W. Brons, J. Kleingeld, M. C. J. v. Kuijlen, A- Post, C. Rasch, E. Riedweg, C. C. M- Rozema, Scharroo, N. Zee, E. J. Zon-Kok en de heeren R. v. Kooi, P. Posthumus, A. H J. Schrijvers en J. D. Was. Vervolgens sprak de heer Quelle de docenten van den afgeloopen cursus toe en overhandigde Dr. J. H. Rupert en Dr. P. Donker fraaie boekwerken en Dr. P. G. de Vos een plateel aschbak en inktkoker. De beide verbandmeesters, de heeren W. Hilhorst en J. W. Quelle, kregen van de secretaresse, Mej. M. van Herwaarden namens de leden, ieder een doos fijne sigaren» Het „gezellige" gedeelte van den avond werd ingezet door muziek van de heeren P. de Geus en H. Jung. De pianist De Geus is op de E.H.B.Ö.-avonden geen onbekende, zijn spel was, zooals altijd èf# De violist Jung bleek een zeer "goede aanwinst te zijn. Beide heeren hadden dan ook een welverdiend applaus te ln- casseeren» Eenige dames en heeren leden droegen daarna afwisselend met muziek een paar aardige voordrachten» betrekking heb bende op eerste hulp, voor, waarna de voorzitter in een slotwoord dank' bracht aan allen* die deze avond hadden opge luisterd en waarin hij de grimeur R. Rauwendaal niet vergat# STRENGER TOEZICHT. Van politiezijde deelt men ons mede, dat men bezig is strenger toezicht uit te oefenen op het verblijven in de open lucht in de nachtelijke uren van 12 tot 4 uur. Meerdere personen blijken een over treding van dit verbod niet zoo ernstig te nemen. Waar het toezicht thans echter op grooter schaal zal worden uitgeoefend, is het raadzaam er voor zorg te dragen, dat men te 12 uur binnen is en dat men binnen blijft tot het klokje van 4 uur zich heeft doen hooren. JEUGDIGE LOGEè'S Zaterdagavond z^n een honderdvijftien tal kinderen, afkomstig uit Den Haag en Rijswijk le Soest aangekomen. Het plan was uitgegaan van Winterhulp Neder land. De kinderen zullen hier eenige we ken doorbregen. De burgemeester Mr. A. L. des Tombe was de kinderen tegemoet gereisd tot Utrecht. Daar wérden ze op limonade getracteerd. Ze hadden een prettige reis gehad ondpr leiding van 'n zuster van de N-V.D. (Nederl. Volks Dienst). Gezien de uitgestrektheid van de ge meente en om te voorkomen, dat de kin deren na hun treinreis in het avonduur nog noodeloos een lange wandeling moesten maken had het betreffende co mité de voorbereidingen zoodanig getrof fen, dat de kinderen aan de juiste trein- halte, Soest-Zuid, Soest of Soestdijk, uit stapten. De resp. gastheeren en gastvrou wen stonden daar gereed om hun jeugdi ge gasten in ontvangst te nemen zoodat alle kinderen spoedig in hun vacantie- verblïjf waren. Dinsdag 1.1. zijn nog een 9-faI kinderen gearriveerd. Onder de burgerij is veel medeleven met de jeugdige gasten. Zoo schonk een tuinder uit Soest 20 K.G. aardbeien, waarvan het comité 30 flesschen limona de heeft gemaakt, een lekkernij, welke haar weg bij de kinderen wel zal vin den. Vermoedelijk zal het bij deze gift wel niet blijven; de plaatselijke leidster" van W.H.N., Mevrouw Dekkers, kan in deze weken veel versnaperingen voor 't aan haar toevertrouwde jonge volkje ge bruiken, vooral distributiebons, met na me broodbons zijn van harte welkom. DAMCLUB O.D.G. Wegens de vacantie waren er Dinsdag avond niet veel leden aanwezig. Er kon dan ook maar een beperkt aantal wed- strijden gespeeld worden. De belangrijkste partij was wel die, welke gespeeld werd door de heeren Reeringh en Collet, allebei gegadigden voor de eerste plaats in den strijd om den Soester Dambeker. Na de Holandsche opening, wist Col- let in het middenspel op schitterende wijze een schijf winst te boeken. In het daarop volgende gedeelte van de partij, waarin Reeringh al het mogelijke in het werk stelde om zijn achterstand ïn te loopen, liep hij in een eenvoudigen slag- zet, welke de partij meteen in het voor deel van Collet besliste. Venema, die dezen avond twee par tijen speelde, teneinde zijn achterstand in het aantal te speflen wedstrijden een beetje in te halen, moest in de meer geroutineerde spelers Danien en Gras- maijer Zijn meerdere erkennen. De stand is nu als volgt: 1. G. Collet 11 9 1 1 19 2. R. Damen 10 6 5 T 15 .3. P. Reeringh 9 7 0 2 14 4. J. Poot 11 6 2 3 14 5. D. Grasmaijèr 12 5 3 4 13 6. G. M. v. Eek 6 5 1 0 11 7. W. J. Soede 8 4 2 2 10 8. E. Veerman 10 4 2 4 10 9. D. Waal 9 3 3 3 9 10. C. v. Es 11 3 y 5 9 11# W, Veerman 11 1 5 5 7 12. T. Niemantsverdrfet 11 3 1 7 7 13. A. Venema 9 10 8 2 14. W# P.ams 12 0 0 12 0 De volgende week? hopen we weer een volledig programma vast fe stellen. 'v.' BEROEPEN. Ds H» w 'Andal, Gereformeerd pre dikant aan de Wilhelminakerk, die korf geleden werd beroepen naar Leeuwar den, waarvoor h\j echter bedankte, is thana wederom beroepen te Arahgm (va cature Ds, J# C# J# Kuiper)- Zekere P., in dienstbetrekking bij S# te Hilversum, welke laatste persoon een paard in huur had van v. V., eveneens in Hilversum woonachtig, bracht dit paard, als naar gewoonte, Zaterdagavond naar de weide van H. alhier, welke weide aan de Wieksloot is gelegen. Zeer waarschijnlijk is P. boos gewor den over een hem verleend ontslag, als gevolg waarvan hij Zondagavond weer in de weide verscheen en het paard meenam. Nu baas S. z'n knecht P. miste, moest hij, zeer begrijpelijk, zelf naar Soest om zijn paard te halen, maar groot was zijn verbazing, toen hij zijn trouwe helper Maandagmorgen daar niet aantrof. De eigenaar van de weide werd na tuurlijk geraadpleegd en van deze moest S. vernemen, dat hij gezien had, dat P. Zondagavond het paard uit de weide had weggehaald. Hij vond dit wel vreemd en tegen de gewoonte in, maar het kon- toch zeer goed zijn, dat bles Maandag morgen vroeg op pad moest. Dit was het sein voor S. om zich boos te maken en in deze boosheid verscheen hij bij onze politie, die er wel voor voel de om het kluwe P.-S.-v. V..H- te ont warren. Op dit moment had zij er echter geen vermoeden van, dat nog grootere verwarring zou optreden. De politie te Hilversum, die spoedig met een en ander in kennis werd gesteld, was dra op weg om P., ook te Hilversum woonachtig, te ontmoeten, hetgeen vrij spoedig gelukte. Dat onze politie gaarne kennis met hem wenschte te maken, laat zich be grijpen en daar ook de chefs nog wel eenige oogenblikken over hadden om zich met hem bezig te houden, werd P. verzocht even mede te gaan naar Soest, waaraan met liefde werd voldaan. Aldaar bleek, dat de zaak heel een voudig was. P. deelde n.1. mede, dat het zijn goed recht was met het paard te doen wat hij wilde; hij immers had het dier gekocht van Van V. Hij had het nu weer ver kocht voor f1000.aan een ander in gezetene van Hilversum en Zondagavond aan den nieuwen eigenaar afgeleverd. Dat was alles. Heel eenvoudig zouden ook wij zeggen en wij zouden ons gehaast hebben P. weer netjes met de auto naar zijn wo ning in 'Hilversum te vervoeren, onder dankzegging voor het aangename onder houd. De politie, ongeloovig als zij echter is, dacht et* anders over. Zij stelde zich in verbinding met den persoon, die pre cies f1000.voor bles zou hebben uit gegeven, maar deze meende het dier niet te hebben gekocht. Ook meende hij, dat P. hem alleen had verzocht om bles gedurende slechts enkele dagen in zijn weide te mogen onderbrengen. Nu werd de derde partij, in casu de politie, boos. Met krachtige woorden werd P. er op gewezen, dat men hier in Soest gewoon was, dat de cliënten der politie de waar heid spreken en dat het, vooral in deze tijden, niet gebruikelijk was, dat men de politie voor het lapje hield. Dat hielp, en toen de politie hem bo vendien nog mededeelde, dat zij zoo vrij was geweest zijn bles in beslag te nemen, oordeelde hij den tijd gekomen te zeggen, dat hij zich tweemaal ver gist had; éénmaal toen hij Zondagavond het paard uit de weide haalde en één maal toen de politie zich met zijn zaken ging bemoeien. Het laatste bedrijf speelde zicu op de gebruikelijke wijze af in de oei en hc< gordijn viel, toen P- Woensdagmorgen werd overgebracht naar Utrecht om daac van den officier van justitie te verne men, dat het nog steeds niet geoorloofd is, om 'n touwtje van een ander mee te te nemen, waa an 'n paard bevestigd is# GEVONDEN VOORWERPEN. Omtuent de navolgende gevonden voorwerpen zijn Inlichtingen te bekomen bjj de politie. Sleutel, regenjas, rijwiel zonder ach terband, hond, gouden armband, paar da- meshandsGhoenen, rozenkrana in etui, foto» porfemonnaie met inhoud, geit# schrift met patronen, lipssleutel, heeren- boord, persoonsbewijs ten name van H Lucking, damesrijwiel.

Soester Courant | 1941 | | pagina 1