Tweede Blad Rob, de moedige Oost-Indiër. Souvenirs Sierkunst I {PEDQM^: WANNEER VERDUISTEREN? Voor kleine Tuinen. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Stuur uw gasten WEGENS VACANT IE KLOMP's Rijwielhandel GESLOTE N. EEN PAK DAT LEKT? y komen e//>ect r en maken 't perfect! W. N. N IE U W EN HUIS HEERENKLEEDING DAMESKLEEDING Pijnen "7 9 lllijnfiarLdtjeó PUROL Geneest en Verfraait de Huid. SEPTEMBERA.S. AANVANG DER nieuwe Cursussen in Boekhouden, Handelsrekenen enz. Zondagsdienst Apotheken. van „DK SOESTER COURANT" van VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941, No. 32. voor naar Burgem. Grsthestr. 11A Soestdljk DE LAATSTE GROENTE. De groenten zijn door verschillende on gewone oorzaken, thans wel abnormaal duur. Wie dan ook nog eenige ruimte daarvocr over heeft, zal nu juist datgene willen zaaien, wat in den nazomer of herfst versche groente oplevert. Dat zijn in de eerste plaats worteltjes of peen: als we uiterlijk begin Augustus zaaien, dan kunnen we het geheele na jaar nog profiteeren van versche, jonge wortels. Voor zaad kunnen we nu weer de „Amsterdamsche bak" gebruiken. In een vorig nummer heeft de lezer wel ge vonden, hoe het wortelzaad moet wor den voorgekiemd om het spoediger te laten opkomen. Deze late worteltjes zaaien we op rijen, omdat we, als het gaat vriezen, er gemakkelijk wat bladeren of ruigte tusschen kunnen brengen, zoo dat we nog lang kunnen blijven trekken. iWe zaaien dus niet te dichtl Vrijgekomen grond benutten we na tuurlijk ook nog voor een deel voor spi nazie. We gebruiken nog steeds rond zaad en zaaien bij voorkeur op rijen metc.a. 12 tot 15 c.m. tusschenruim- te. In de rij dunnen we uit op afstanden van 12 c.M.; we kunnen dan de blaadjes blijven plukken tot in het voorjaar toe. Spinazïezaad laat zich gemakkelijk voor- kiemen, maar wie bijtijds zaait, behoeft dit de eerste dagen niet te doen. Voor het laatst zaaien we nu sla, om in den vollen grond uit te planten. Begin Augustus gezaaid, kan deze sla, bij gun stig weer, in het begin van October goed zijn. Na half Augustus zaaien we winterpos- telein. Is de grond voldoende voedzaam en vochtig, dan kan hierop nog met goed gevolg koolraap worden uifgeplant. Ook spruitkool die met schraler grond tevre den is, laat zich nog uitplanten, hoewel het hiervoor al wat laat geworden is. Alvorens uit te planten mag de grond wel voldoende vochtig zijn: dan slaan de plantjes tenminste spoedig aan. Herfstraapjes of herfstknolletjes kun nen, indien de witte ronde wordt ge zaaid, wel degelijk voor de keuken die nen. Meestal worden raapjes echter ge teeld voor konijnen en ander klein vee. We zaaien bij regenachtig weer, tot half Augustus toe. Indien op rijen wodrt ge zaaid dan dunnen we uit op afstanden van 15 c.M. Het plukken van boonen moet met be leid gebeuren: hoe ruwer geplukt wordt, des te eerder zijn de boonen uit gebloeid. Particulieren doen het wel hef allerbeste, doordat zij de schaar gebrui ken en de boonen afknippen; moet het echter wat meer in het groot gaan, dan moet het plukken toch in elk geval met is onze zaak van 10 tol en met 13 Aug. I Luxe verhuur en Taxi-autobedrijf KONING1NKBLAAN 4 TELEFOON 2984 2 handen gebeuren: met de eene hand den stengel steunen, en met de andere de boon afplukken. Snijboonen, en vooral de stamsnijboonen, moeten zeker wel om de vier of vijf dagen geplukt worden, om dat ze anders gauw dik worden: voor specieboonen is dit minder erg: de smaak wordt er immers niet slechter op! Om groote, forsche bloemen aan da- lia's te krijgen, laten we aan elke scheut zich maar één bloemknop, de hoofdknop, ontwikkelen; de zïjknoppen nemen we zoo vroeg mogelijk weg. Vooral bij dah lia's zien we, dat op de plaats, waar zich de bloemknoppen ontwikkelen, een lee- lijke stengelverdunning ontstaa'. Nemen we de zijknoppen tijdig weg, dan groeit de overblijvende bloemstengel stevig uit, met een forsche bloem. Dit wegnemen van de zijknoppen „pluizen" genaamd, doen we om dezelfde reden ook bij ro zen. Het is nu volop tijd om pelargoni- ums (geranius) te stekken: hierover meer in een volgend nummer. (Nadruk verboden.) Van Weedestr. 23 Telefoon 2577 LOODGIETER - ELECTRlCIEN fAariaplaals - UTRECHT hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. GEBOREN: Bernardina Johanna, d. v. B. J. de Kam en W. Hoogerwerf, L- Bergstraat 9. Hendrina Maria, d. v. J. C. v- Tellingen en H. Middag, Schoolweg 14. Cornelis Pieter, z. v. C. Rouwendaal en J. Hagens, Koninginnelaan 11. Maria Wilhelmina, d. v. E. A. Radema ker en M. A. Stootman, Middelwijk straat 49. Joannes, z. v. D. J. Westeneng en A- W- Laseur, Nieuweweg 33. Cornelis, z. v. K. v. Sloten en D Lie- brecht, Heuvelweg 2B. Johan, z. v. N. Smit en G. W- H- v d. Akker, Verlengde Schoolweg 29. Petronella Geertruide, d. v. E. H. Kaats en C. Charmant, Lange Brinkweg 15. Helga Ilse, d. v. J. v. Vlïerden en G K Scharmer, Bosstraat 63. Wilhelmus Josephus, z. v. A. Gros en R. v. Dorresteijn, Beukenlaan 24b. ONDERTROUWD: J. J. A. Coens, 22 jr., betonwerker, Plas-* weg 29 en L. J. Vogel, 20 jr., Plasweg 29. C. Kroon, 30 jr., kleermaker, Baarn en B. I. Hoolwerf, 29 jr., Heuvelweg 18. G. A. Hilhorst, 31 jr., arbeider, Molen straat 157 en E. M. de Beer, 26 jr., Klaarwaterweg 99. GEHUWD: J. Spelt, 70 jr., z. b. en J- Koenen, 50 jr., Sophialaan 9. J. W. de Lange, 22 jr., los arbeider en M. C. L. v. d- Waal, 22 jr-, Soest- J. J. v. d. Brakel, 22 jr-, metselaar en A- Grift, 23 jr., Hartweg 14. D. Hageman, 21 jr., slager en D. Huis man, 22 jr., Laanstraat 38. H. de Ruiter, 37 jr., winkelier en M. P. v. d. Nat, 28 jr., Hartweg 31- OVERLEDEN: Josephine Maria Gamaria Mes, 68 jr., ongeh. Vredehofstraat 2. Gerrit Jacobus Dorresteijn, 19 jr., Mo lenstraat 124. Simon Henricus Carl Honings, 71 jr., geh. v. M. M. Weidmann, Emmalaan 5- Rijkje ter Maten, 77 jr., ongeh. School straat 54. i GEVESTIGD: E. v. Ginkel m. g., L- Brinkweg 51, van Abooude. W. E. W. Drost inw., Steenhoffsfraat 56, van Zeist. G. Breder.o:rt inw., Van Lijndenlaan 10, van Baarn. D. Faber, Beefzlaan 40, van Utrecht. C. Faber-de Klerk, van idem naar idem. S. Horsiing inw., Kerkpad N.Z. 5, van Groningen. A. H. de Jonge inw., Kampweg 78, van Zeist. K. Mobach inw., Verl. Talmalaan 23, v. Breda. W. Schimmel inw., Kerkjrad Z.Z. 11", van Udenhoud. A. M. v. Breukelen inw., K- Hartweg 29, van Bussum. VERTROKKEN: P. A. Kradolfer m. g., van Bannïngstraat - 84 naar Zeist, O. Arnhemschew. 65. G. v. Vonno, van Bosstraat 123 naar Amersfoort» Bcrnulfusstraat 36. M. M. Hilhorst, van Birktstraat 67 n. Amersfoort, Langcetr af 31» P. Lucken m. g., van Kerkpad N.Z 46 naar Amsterdam, J. v. Lennepstraat 109 VERHUISD: G. H. Bieleman-Wefteren, van Sophia laan 3 naar Kolonieweg 13. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Soest en het daaronder behoorende ambtsgebied werd geurende de maand Juli 1941 ingelegd f 32.549,22 en terugbetaald f 33.583,89. Het laats e door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 14074. R.K. SPAARKAS De Roomsch Katholieke Spaarkas in on ze gemeente hield haar jaarvergadering in het St. Jozef gebouw aan de Steenhoff sfraat. Na een kort openingswoord van den voorzitter, dr. Rupert Sr., kreeg de secre taris, de heer J. Batenburg, de gelegen heid tot het uitbrengen van het Jaarver slag, waarvan wij releveeren, „dat de bui tengewone omstandigheden de instelling in geen enkel opzicht hebben benadeeld". De spaarbank wist zich volledig te hand haven, vooral door het vertrouwen, dat zij van hare beleggers geniet. Uit het accountantsrapport blijkt: 1. Dat gedurende het jaar 1940 aan spaargelden werden ingelegd f45.518,79 en werden opgenomen f51.661.56 slechts een verschil van f6.142.77. 2. Dat in omloop zijn 489 boekjes. 3. Dat aan rente aan de spaarbank werd uitbetaald f4.226.50. 4. Dat de spaarbank een winstsaldo mocht bereiken van f 1.071.75. 5. Dat blijkens de balans 1940 het re servefonds is gegroeid tot f 11.916.48. Hieruit blijkt, dat de instelling in een gezonden toestand verkeert en het vol ledig vertrouwen geniet. Door de invoering van de winstbelas ting bestaat de mogelijkheid, dat de Spaarbank over de jaren 1939 en 1940 in die be'asting zal worden be trokken. Daardoor is het bestuur genood zaakt, de alg. vergadering voor te stellen het aan winstbelasting geraamde be drag, groot f708.03, niet naar de reserve over te brengen. Het te reserveeren be drag ware mitsdien te beperken tof Zaterdag 9 Augustus zon op 6.12, onder 21.18. Zondag 10 Augustus zon op 6.13, onder 21.16« Maandag 11 Augustus zon op 6.15, onder 21.14. Dinsdag 12 Augustus zon op 6.17, onder 21.12. Woensdag 13 Augustus zon op 6.19, onder 21.10. Donderdag 14 Augustus zon op 6.20, onder 21.08. Vrijdag 15 Augustus zon op 6.21, onder 21.06. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeten de woningen e.d. veruuist^rd zijn. De lampen van rij- en voertuigen moeten een halt uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang even eens verduisterd zijn* Dames, 't is volkomen logisch, Dat U wel eens hebt gedacht, Als U weer Persii bestelde: Wat wordt mij in huis gebracht? Krijg ik nog, precies als vroeger, Van die prima kwaliteit? Of - zit in 't bekende pakje Ook wat „Tijdsomstandigheid"? Kijk eens: véél is er veranderd, Véél is achteruit gegaan; Oók Persii. Toch staat Persii nog, Nèt als vroeger, bovenaan, ci. d- Opleiding voor de practijkexamens, staatspractijk-diploma en M.O. Privaat- en clublessen. J. C. DOGGER, Aooountant Kerkpad Z.Z, 102. f365.72. De spaargelden worden op de meest zekere wijze belegd in hypotheken, ef fecten verhandelbaar op de beurs en in enkele kerkelijke leeningen. De controle op de handelingen van het bestuur is in handen gelegd van den accountant, den heer Van Hall te Soest, Het verslag gewaagt verder van het overlijden van het bestuurslid, den heer Kok, die van de oprichting van de spaar kas in het bestuur zitting had. Met algemeene stemmen werd het verslag door de vergadering goedge keurd. De controle-commissie, bestaande uit de heeren Pastoor Smit, W. Willemsen en J. v. Steen bracht een gunstig verslag uit bij monde van eertgenoemde, waarna werd beslo'en f363.72 van de winst naar het resrvefonds over te schrijven. De aftredende bestuursleden, de hee ren Dr. Rupert, Hilhorst en Elberse wer den herkozen. Inplaate van heer J. v. Steen, die als lid van de commissie van toezicht moest aftreden en niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer B. J. v. d. Linden- TE HOOG IN PRIJS. In samenwerking met de gemeente-po- litie te Soesterberg hebben eenige prij- zen-confroleurs bij een winkelier aldaar een groote partij chocolade en busjes melk in beslag genomen. De winkelier bood deze goederen tegen een aanzienlijk hoogeren prijs dan de vastgestelde te koop aan. Tegen den man werd proces verbaal opgemaakt. RIJWIEL GESTOLEN. Maandagavond is ten nadeele vai, Mej. v. E. een damesrijwiel ontvreemd, hetwelk tijdelijk was geplaatst bij CarP ton-Theater aan de B. Grothestraaf. BRAND. Maandag is brand uitgebroken in een schuur, staande achter de woning van G. Kok aan hef le Heeserlaantje. De vlammen grepen zoo snel om zichi heen, dat de geheele schuur in een oog wenk in vlammen stond. Hierdoor werd schade toegebracht aan een tractor, walsmolen, zaag- en gras machine. Ook ging een hooiberg verloren waar in 3500 K.G. sfroo was geborgen. De woning, die in de directe omgeving stond, liep geen schade op. Niets was er verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister; men vermoedt echter, dat kin deren met vuur hebben gespeeld. ZONDAG 10 AUGUSTUS 1941. DIKNS1: APOlHtliK „SOKS1- Soesterbergschestraat 8, telefoon '2497, 29. De leider van de tank-expeditie, de heer Armsfrong, voelde er evenmin als de professor met zijn gezelschap veel voor om nu terug te keeren. Daar waren gevaarlijke evcn^uren te beleven, geheimzinnige volken en dieren te ont dekken; en op een plattegrond wees de heer Armsfrong aan, waar het land moest zijn, en hoe men er moest komen. 30. Besloteu werd dat de auto de weg zou aanwijzen en de vliegmachine den omgeving zou verkennen en in den omtrek van de tank zou blijven. Spoedig trok men op weg. De auto, met een vernieuwden voorraad benzine, snelde voorwaarts, maar vond spoedig tegen standers op zijn weg. 31. Twee kolossale monsters, woedend over de ontsnapping van hun prooi, vie len verwoed aan en trokken zich wei nig aan van de kogels uit hef machinege weer. De tank had het hard te verant woorden en de machine in de lucht kon evenmin veel uitrichten.

Soester Courant | 1941 | | pagina 5