Tweede Blad verduisteren: Rob, de moedige Oost-Indiër QdgË m Voor kleine Tuinen* Burgelijke Stand. Gymnastiek en Sport WANNEEk PU ROL m is D* F. VOIGT Slapeloos? TTUjn/icvzdt'ó wvt Uw Huid 'O 6 lifnilWldtfOó Soest Ongelooflijk voordeelig is IVOROL ttn „DE SOESTER COURANT" van VRIJDAG 6 JUNI 1941, No. 23. EEN SCHITTERENDE NAJAARS- BLOEM, WAARAAN WE NU STEKKEN KOOPEN. Wie in het najaar wil genieten van schitterende snijbloemen, moet nu eeji paar stekjes koopen van de Helianthus sparcifolius, een vaste plant, die for- sche, warm-gele, larigstellige bloemen geeft. Nu we geen schadelijke nachtvorst meer behoeven te verwachten, kunnen deze stekken worden uitgeplant; aan een paar stekken hebben we al genoeg omdat zij zich gemakkelijk vermenigvul digen. We planten ze uit op afstanden van circa 75 c.m. Er bestaan meerdere Helianthus-soorten, dus we moeten er vooral op letten dat de Helianthus spar cifolius wordt geleverd. Primula's bloeien dit voorjaar veel later dan gewoonlijk, maar ze raken nu toch geleidelijk uitgebloeid. Wïe Primula's op een perk heeft staan, kan ze na den bloei opnemen om ze te ver vangen door andere perkplanten, die in de zomermaanden bloeien, b.v, violen of pelargoniums („geraniums"). Die uitgebloeide primula's zijn niet waardeloos, want deze planten leveren ons juist veel nieuw materiaal. Zoodra wij primula's uit den grond nemen, be merken we dadelijk, dat elke pol als het ware een verzameling is geworden van meerdere kleine plantjes, die we heel gemakkelijk van elkaar kunnen nemen (z.g. „scheuren"). Die afzonderlijke nieuwe primula-plantjes zetten we j durende de zomermaanden op 'n scha duwrijke plek en planten we in het na jaar weer met een flinke kluit op de bloemperken uit. Evenals andere stekplanten kunnen we nu tomaten uïtplanten op den kouden grond. Wie daarvoor geen warm zonnig plekje heeft op het volle Zuiden, behoeft aan tomatencultuur niet te be ginnen, omdat ze anders toch niet rijp zouden worden. We koopen goed ont wikkelde tomatenplanten met een flin ke potkluit en planten ze uit op afstan den van 60 tot 75 c.m. De tot nog toe meest gevolgde metho' de van opkweeken is die, waarbij aan elke plant 1 hoofdstengel wor<^t gelaten zoodra zich dan een 4-tal bloemtrossen heeft gevormd, wordt de kop uit de plant genomen, terwijl alle zijscheuten, die zich uit de oksels der bladeren ont wikkelen, de z.g. „dieven", zorgvuldig weggenomen worden. De laatste jaren begint men evenwel een andere cultuurwijze te volgen, waar bij niet alleen 1 hoofdstengel aan de plant wordt gelaten, doch ook de zij- scheuten, die zich uit de oksels der on derste bladeren ontwikkelen, althans een drietal. Zoodra zich aan elk der onder ste zijscheuten 1 bloemtros heeft ge vormd, worden ze op een blad boven die bloemtros ingenomen; de hoofdstengel wordt eenigen tijd later ingenomen. Op deze snoeiwijze, waarbij de vruchten spoediger rijpen, komen we binnenkort nog nader terug. (Nadruk verboden.) Burgem. Grothestraat 3o Telefoon 2363 Soest GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H Oogartsen een vertrouwd adres. GEBORENi Johannes Cornelis Maria, v. A. J. v. d. Berg eo M. A. Kraan, Kerkpad Z.Z. 4. Frits Leopold, z, v, Th. J. Regter en A. C. L. J. Barzilay, P, Berniiardlaan 52. Adriaantje Metje, d. V. H. B. Kriek en S. Troost, Beetzlaan 86. Wilhelmus Petrus Gerardus Antonlus, v. G. J. F. Jansen en M. G- H- van Melick, Oude Utrechtscheweg 50. Arie Jaoob Anton Hendrik, z. v. J. A. Lock en H. C. Tolhuis, Plasweg 57a. Johan Huibert, z. v. H. de Ru en A. R. v. Wijkvliet, Bartolottilaan 49d. Carolus Jacobus, z. v. C. J. Bcem en M. M. v. Rosmalen, Beetzlaan 32. Karei Albert Otto, z. v. H. v. d. Ruil en E. M. I. Holland, Beetzlaan 41. Aaltje, d. v. H. C. v- Renssen en A. Kramer, Bosstraat 94. ONDERTROUWD: W. Ver woerd, 24 jr„ losarb. Kostverlo- renweg 3 en H. F. van Seist, 19 jr., Vinken weg 25. R. Bokma, 23 jr., slager, Beukenlaan 20d en C. D. v. d. Berg, 20 jr., Nieuweweg 9- R. A. v. Daatselaar, 35 jr., electricien, Stoutenburg en E. W. Wantenaar, 29 jr., Birktstraat 73. W. B. Smeeing, 27 jr., slager, Nieuwe weg 15b en W. R. Stalenhoef, 22 jr., Smitsweg 34. M. de Veluw, 28 jr., losarb. Weesperkar- pel en M. M. J. Rijnja, 25 jr., Eem- straat 12. F, A. M. H. Chappin, 32 jr., leeraar Maas tricht en E. H. Portheine, 23 jr., Wil- helminalaan 23. GEHUWD: W. N. v. Klooster, 37 jr., losarb. en H- W. Gelderman, 29 jr., O. Grachtje 19. M. A. G. H. Elbersen, 26 jr., remonterij der en J. M. Vegten, 28 jr., Valkenburg, Valkenburgscheweg. J. G. R. Hartwigsen 25 jr., graanhande- laar bed. en M. A. v. Ooyen, 27 jr., Verl. Postweg 95. Th. P. Boender, 27 jr., agent van politie en D. Plomp, 24 jr., Baam, Molerus- straat KOORVEREENIGING „EXCELSIOR" - Dif. J«n g In stucll* WEIHNACHTSORATORIUM van Joh. Sob. Baoh R« tltle's eiken Woensdagavond van 8—10 uur in „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Aanmelding voor lidmaatschap aan het repetitielokaal en bij het Secr. s Netty van Zoest, Sparrenlaan 4. 2sma,wtaJKeüe^i bevorderen een goede nachtrust.Buisje75ct OVERLEDEN: Helmus Hoksbergen, 69 jr., geh. m. G. W. v, d. Veer, Birktstraat 99r GEVESTIGD: H. Johannes ra» vr., Rademakerstraat 20, van Almelo. H. vc Bennekom m. g., Verl. Postweg 29, C. v. Engers m. vr„ Stadhouderslaan 42, van Amsterdam. H. v. Blankers inw., Dorresteinweg 86, van Hilversum. G. C. Brons inw.. Soesterbergschesfr. 176, van Zeist. H. G. J. Berks inw., Birktstraat 24, van Bergen(L.)« J. Haakman inw., Vredehofstraat 2, v. Alkmaar. J. C. M. Kemperman inw., v. Maaren straat 20, van Amersfoort. C. Martens, Kerkpad Z.Z. 102, van 's- Gravenhage. H. A. H. Nievclt, Amersfoortschestraaf 78b, van Den Haag. J. G. F. v. Nievelt-Eckhardt inw., Amers- foortschestraat 78b, van Den Haag. W. J. Rodenrijs m. g., Laanstraat 54, van Zeist. M. E. v. Schaick inw., Kerkpad N.Z. 41, van Bussum. S. N. A. Schieveen inw., Julianalaan 47, van Schiedam. J. C. M. Smit Inw., Kerkpad Z.Z- 105» J. J. v. Soestbergen inw., Banningstraat 56, van Zeist. G. W. Splerings Inw., Soesterbergsohcstr. 125, van Amersfoort E. N. E. Thijssen Inw., Amersfoortschestr. 119, van Amersfoort, I. H. Eekhof-Mijnders m.k. Stationsweg weg 8, van Haarlem. VERTROKKEN* J. K. Pilaar, van Kolonieweg 17 naar Apeldoorn, Loencnscheweg 33. Wed. W. M. Niegeman-de Graaf, van Birktstraat 37 naar Amsterdam, Quel- lijnstraat 7 III. C. A. H. L. Wüst m. vr-, van Molenstr- 8, naar Den Haag, Riouwstraat 149. E. v. 't Net, van Banningstraat 106 naar V.O.W. H. A. Elsing, van Talmalaan la naar Utrecht, Nieuwlichtstraat 7bis. H. Hop, v. Dijkhuisstraat 9 naar Baarn, Accacialaan 28. Wed. B. Maassen-Visser m. kr., van Dijk huisstraat 9 n. Baarn, Accacialaan 28. N. M. Diederiks, van Eigendomweg 98 naar Laren, Gr. Gerritsweg 52. A. Reuvers, van Van Weedestraat 32 naar Baarn, Eemnesserweg 52. Z. Woudenberg, van Koninginnelaan 29 naar Hilversum, Kometenstraat 101. P. de Meijer, van Nachtegaal weg 15 naar Baarn, Parkstraat 10. M. Breevaart, van Verl. Talmalaan 13a naar V.O.W. J. Jansen, van Van Maarenstraat 15 n. Harderwijk, Vischmarkt 55 I. E. Durkstra m. g., van Beukenlaan 12a naar Haarlem, Schotersingel 17. H. H. v. Schaick, van Kerkstraat 2 naar Valburg Zetten, de Til. C. J. Tijbout, van Hartmanlaan 80 naar Nijkerk, Hoogen Hof 15. M. Boshuis m. vr., van Dijkhuisstraat 16 naar Zeist, Kerkweg 7. Chr. Steenkamp m. g., van Dïjkhulsstr. 16 naar Zeist, Kerkweg 7. C. Gerbrands, van Soesterbergschestraat 125 naar Amsterdam, Massijsstraat 6 I A. W. A. F. S. de Haan m. vr-, van Wald. Pyrmontlaan 65 naar Utrecht, Kwartelstraat 48. VERHUISD: G. J. Jasperse, van Braamweg 54 naar Birktstraat 26e. G. Keizer, van W. Pyrmontlaan 41 naar Stadhouderslaan 72. D. Tooi m. g., van Beetzlaan 46 naar le Heeserlaantje 24. Wed. J. Wijman-Knoops, van Banning straat 40 naar Amersfoortschestr. 1. J. W. de Goede, van Wieksloot O.Z. 83 naar Soesterbergschestraat 69. H. Helsdinger m. vr., van Schooldwars- weg 1 naar K'aarwaterweg 95. G. F. H. Dangeremond, van P. Bernhard- laan 48 naar Julianalaan 30a. H. ter Braake, van Soesterbergschestraat 125 naar Vosseveldlaan 31. F. Wieier, van O. Utrechtscheweg 48 n. Van Lijndenlaan 3. A. A. Degenkamp, van Molenstraat 7 n. Beukenlaan 13. H. Bernstsin m. g., van B. Grothestraat 45 naar Kerkpad N.Z. 35a. M. Spoor, van P. Bernhardlaan 46 naar Steenhoffstraat 29. H. W. Bachofner, v. P. Bernhardlaan 46 naar Steende'r^raat 29. H. Hompe, van Dalweg 6 n. P. Pofferl. 1. P. Kabel, van Schoutenkampweg 47 n. Schoutenkampweg 8. M. Bruggink-Akkerman, van Molenstr. 131 naar Molenstraat 119. J. v. d. Blom, van Nieuweweg 25b naar Ericaweg 16. E. Frijling-Habekost, van Verl. Postweg 64 naar Soesterbergschestraat 176. VOLGORDE DER OEFENINGEN. De volgorde waarin de verschillende oefeningen in een les elkaar opvolgen, is zoodanig gekozen, dat: le. De verschillende groote spiergroe pen afwisselend werkzaam zijn, zoodat plaatselijke oververmoeidheid wordt ver meden, terwijl toch geen tyd verloren gaat door overbodig geworden rust tus- schen de verschillende oefeningen* 2e Sommige oefeningen dienst doen als afleidende oefeningen voor een of meer daaraan voorafgaande oefeningen. 3e. De oefeningen, in verband met haar invloed op de stofwisselings-processen in de spieren en op den bloedsomloop, een zoo groot mogelijken physiologisch gun- stigen invloed op de algemeene lichaams ontwikkeling hebben. Oefeningen, waarbij een grooten weer stand wordt overwonnen en dus eene groote krachtsontwikkeling door de spie ren plaats heeft, hebben namelijk het ontstaan van eene aanzienlijke hoeveel heid stofwisselingsproducten ten gevolge,, doch versnellen den bloedsomloop slechts in zeer geringe mate. De bewegingen daarentegen, welke in een vlug tempo worden uitgevoerd en waarbij de weer stand gering is, versnellen den bloedsom loop in sterke mate. Aangezien nu het stofwisselingsproces afhangt van twee,>fecÉQriÉi, n.I. de hoe veelheid aanwezige stofwisselings-pro- du:ten en de foeveelheid aangevoerd slag aderlijk bloed, dat de nieuwe voedings stoffen bevat, moeten in eene gymnas- stiekles afwisselend worden uitgevoerd: oefeningen, welke het ontstaan van stof wisselings-producten bevorderen en oe feningen, die de bloedsomloop bevorde ren. Dus krijgen wij in een gymnastieklej het volgende: Inleidende oefeningen, wel ke den bloedsomloop geleidelijk versnel len; de kernoefeningen tot eti met de rugoefeningen welke krachtige splerwerk' zaamheid vereischen dus veel stofwïsse- lings-producten doen ontstaan; de loop oefeningen, welke den bloedsomloop sterk doen versnellen, dus den afvoer der riofwïsselingsproducten bevorderen; de ademha'ings-oefeningen, welke daarna den bloedsomloop vertragen; de zijwaart- sche oefeningen en de tweede hangoefe- ning c.q. ook de tweede buik-oefening en rug-oefening, welke wederom krachtige spierinspanning noodzakelij maken; de springoefeningen, welke den bloedsom loop weder sterk versnellen; de eindoefe- ningen, welke den bloedsomloop weder geleidelijk vertragen. Wordt vervolgd. A. H. Zaterdag 7 Juni. zon op MO, onder 21.57. Zondag 8 Juni zon op 1.19, onder 21.58. Maandag 9 Juni. zon op 5.18, onder 21—, Dtardg IQ Juni zon op 5,18, onder 2101. Woensdag 11 Juni zon op 5.18, onder 2101. Donderdag 12 Juni. zon op 5.17, onder 2101 Vrijdag 13 Juni zon op 5.17, onder 2102 Tusschen zonsondergang en zonsop. gang moeten de woningen e.d. rerdui». terd zijn. De lampen van rij- en voer. tulgen moeten een hall uur ne ronson- dergeng tot een halt uur voor zonsop gang eveneena verduisterd zijn. zuivert,Q geneest en verfraai!: Hoofdpijn - Migraine helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. MICKY MOUSE. Of de Pinkstervacantie en het mooie weer, dan wel de schoolvoetbalwedstrij- den er de oorzaak van waren, weten we niet, maar het moet voor de organisato ren ongetwijfeld een teleurstelling ge weest zijn, dat er Zaterdag niet méér kinderen in Carlton aanwezig waren, toen Oom Max en Micky Mouse een aanvang maakten met hun tweede optreden. Scheen hij bij zijn vorig optreden in hevigen tijdnood te verkeeren, nu werkte de heer Max Santiel rustig zijn program ma af, en, zooals hij beloofd had, „twee maal zoo goed als de vorige keer". En inderdaad, Oom Max heeft woord gehouden. Aanvankelijk had hij de kinderen bij de neus door te zeggen, dat bij ontsten tenis van Micky Mouse de voorstelling geen doorgang kon vinden; later echter kon hij dit, mede door een luid gekri/scb der kindeschaar juist op tijd verhinderen* Uit de spanning, waarmede de jon* gens en meisjes deze pakkende inlei ding volgden, bleek weer, hoe groot d« populariteit die Mïcky Mouse bij de jeugd geniet, eigenlijk wel is. De accordeoimist wist door een groote potpourri van bekende schlagers, dit flink werden meegezongen, 'n uitbundi ge stemming te scheppen. Door de kinderen daadwerkelijk in zijn spel te betrekken, bleef mijnheer Santiel hen van het begin tot het einde boeien. De zangwedstrijd van 6 jongens en meisjes, alle onder de 8 jaar, was aller* aardigst. In tegenstelling met zijn oude gewoonte, legde de heer Santiel hierop het zwaartepunt, hetgeen psychologisch juist gezien was. Eenige films vulden het programma aan. DE EINDELOOZE LIJST. Vrijdagavond werd een heerenrijwiet gestolen ten nadeele van W. H. v. D« te Zeist, dat tijdelijk was geplaatst aan de achterzijde van een perceel aan de Van Weedestraat. Dit rijwiel kon echter spoedig door den eigenaar worden opge* spoord. Hoe deze opsporing verliep kaq men vinden in het hierover in dit num mer opgenomen relaas. Zaterdagavond werden weer twee rij* wielen gestolen bij café's in de gemeente, waarvan de eigenaren waren S. de Z. eb G. K. alhier. Zondagavond was J. B. het slachtoffer Ook hij had zijn rijwiel slechts even om- beheerd gelaten. Op den tweeden Pinksterdag bestond de buit uit 2 rijwielen. Eén exeinplaafi werd vermist bij hotel „De Bosch vijver1* en een bij een perceel aan den Nieuwe* weg, waarvan J. F. M. eigenaar was. t andpasta in 't gebruik. U doet maanden met één tubt. Dit is 'n gevolg van haar superieure kwaliteit 145. Zondef begrijpelijke oorzaak keer den de beesten weer terug en liepen angstig brullend rond, net onder de plek waar de vier doodelijk verschrite vluch telingen zaten. Maar ze deden geen kwaad. Integendeel. Ze schenen zeli zeer ongerust en vluchtten plots met d« staart In de lucht in het moerasriet» 146. Daar bleek reden voor, want In de verte klonk een zw3ar gedreun en onder luid getrompetter naderde, op het spoor vau de tijgers, een kolossale olifant. 147. Vóór de ontstelde vreemdelingen konden vluchten, was het dier vlakbij. Het knielde neer, pakte Rob met zijn slurf beet en zette hem op zijn rug. Ook Rob's metgezellen werden op den rug van de dikhuid gezet en voort ging het. 148ï Na van de eerste schrik bekomen te zijn, namen Rob en zijn makkers de zaak van de meer vrpolijken kant op. „Het ts een witte, tamme olifant", zei Rob, en vast ook weer een heilig beesf En we kunnen zeker zijn, dat geen ii* boorling het wagen zal ons aan t» val* len, nu de goden ons in bescherming hebben genomen,

Soester Courant | 1942 | | pagina 5