De héroïeke afweerstrijd aan het Oostfront. Tienjarige herdenking der machtsovername in Duitschland Triomf der bandeloosheid. voor SOEST en BAARN ADOLF HITLER, Adolf Hitier werd Rijkskanselier. De afgeloopen week in Nederland. J Keerpunt in de geschiedenis van een groot volk Het belang van het Vreemdelingen verkeer voor Soest. NUMMER 8 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- en Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG HET NIEUWSBLAD ZATERDAG 30 JANUARI 1943 ADVERTENTIëN: Van 1—15 mM1^15 Elke mM. meer o.07 Voor abonnement vrage men speciaal tarief. OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrek kingen aangeboden": 1—20 woorden0.77 Elk woord meer o.03 Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 Giro 161165 Op de besneeuwde vlakten van het Russische land woedt thans de groot ste slag van dezen oorlog, die niet al leen over het lot van Duitschland, maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Onophoudelijk brengen de bolsjewisten nieuwe massa's troepen en materiaal in het vuur om de Duit- sche stellingen te doorbreken. Deze houden echter stand tegen den ont zaglijken druk en, waar tot een elas tische terugtocht moet worden over gegaan, geschiedt deze in goede orde en volgens de plannen. Het Duitsche legerbericht gaf den laatsten tijd enkele aanduidingen om trent de streken, waar de gevechten zich afspelen. Hieruit blijkt, dat het geheele front in den zuidelijken sec tor, van Woronesj tot den Kaukasus, zich naar het Westen verplaatst heeft. Liep de frontlijn hier aanvankelijk langs de Don om op het nauwste punt tusschen Don en Wolga naar Sta- lingrad af te buigen en vervolgens door de Kalmukkensteppe, om langs den bovenloop van den Terek den centralen Kaukasus te bereiken, thans worden de groote Donbocht en het Koebangebied als gevechtsterrein aan gegeven. Het bruggehoofd Woronesj werd ontruimd, in de groote Donbocht bereikten de bolsjewistep de Donetz, terwijl in het Zuiden de groote uit stulping van het Duitsche front over de noordelijke hellingen van den Kau kasus, die Ordsjonikidse bedreigde, verdwenen is. De Duitsche troepen in en rond Sta- lingrad zijn van de hoofdmacht afge sneden en moeten zich tegen van alle zijden opdringende vijanden verdedi gen. Hun heldhaftige strijd in de stad, waarop reeds maandenlang de oogen van het Duitsche volk gericht zijn, was voor de Duitsche pers in het bij zonder aanleiding te wijzen op den ernst van den toestand. Duitschland beoordeelt overigens de situatie rustig en nuchter, is zich echter den groot- schen inzet van den strijd aan het Oostfront bewust en bereidt zich der halve op nog grootere krachtsinspan- ning, vooral van het thuisfront, voor. Het economisch pact. Tusschen Duitschland, Italië en Ja pan, reeds in politiek opzicht nauw verbonden, zijn verdragen ondertee kend, die den grondslag vormen voor een verregaande economische samen werking. Zij voorzien in een uitwis seling van economische prestaties van eiken aard en gaan in beteekenis ver uit boven een gewoon handelsverdrag, daar de Europeesche levensruimte, met haar technische prestaties en indus- triëele levensruimte met haar onont beerlijke grondstoffen anderzijds el kander op uitstekende wijze kunnen aanvullen. Wat de practische uitvoering van het verdrag tijdens den oorlog be treft, wees men te Berlijn op de mo gelijkheid om kleine hoeveelheden van zeer belangrijke fabrikaten en grond stoffen, als van Duitsche zijde medi camenten enz. en van Japansche zijde tin, wolfram enz., door middel van groote duikbooten en blokkadebrekers uit te wisselen. In dit verband ver dient ook het feit, dat de nieuwe Duvt- sche ambassadeur te Tokio groote hoeveelheden grondstoffen opgekocht heeft, de aandacht. Verscheping van deze rijst, copra, cacao, koffie, thee, tabak enz. zou echter eerst na den oorlog kunnen plaats hebben. Tripolis ontruimd. Door de ontruiming van Tripolis® hoofdstad van de Italiaansche kolonie Libye, zijn de Duitsch-Italiaansche troepen in Noord-Afrika vrijwel tot het bruggehoofd Tunis beperkt,. Om den terugtocht van de troepen uit Libye te vergemakkelijken, ging Ge neraal Von Arnim in Tunis tot een offensief over, dat een verwijding van de verbindingen tusschen Tunis en Bizerta in het noorden en de stellin gen aan de Golf van Gabes in het zuiden ten doel heeft. De uit Algerië opgerukte Fransche troepen werden een eind teruggeslagen. Gelijktijdig werd de geallieerde aanvoer naar de Algerijnsche havens door aanvallen van bommenwerpers en duikbooten verder bemoeilijkt. Jeugdverwildering, tuchteloosheid, gebrek aan zelfbeheersching en in nerlijke discipline, het zijn alle symp tomen van de ontreddering, waarin een groot deel van ons volk verkeert. Het zou te ver voeren om de oorzaken na te gaan, die tot deze fatale toe- si anden hebben geleid en het zou in de gegeven omstandigheden vermoe delijk ook nutteloos zijn. Wel is het noodzakelijk om steeds opnieuw op deze verschijnselen te wij zen, om ons volk den spiegel der waar heid voor te houden en telkens op nieuw een beroep te doen op het ge zonde menschelijke verstand. Wij zullen moeten blijven strijden tegen de fatale stemming, die zich van zoo vele Nederlanders heeft mees ter gemaakt, deze lethargie, die een steeds toenemende massa onweer staanbaar drijft naar het noodlottige „zich maar laten gaan" en bij anderen de meest brutale instincten van eigen belangen zelfbehoud heeft wakker geroepen. En dit is daarom vooral noodzakelijk, omdat duizenden zich met eens bewust zijn van hun han delwijze, en werkelijk zouden schrik ken, wanneer zij in die oogenblikken, waarop zij zich latjn gaan, hun eigen beeltenis in een spiegel konden aan schouwen. Men sla de massa maar eens gade op de perrons van onze stations, bij de stopplaatsen van tram of autobus. Zonder rekening te houden met hen, die nog moeten uitstappen, zonder acht te slaan op kinderen en grijs aards, *die onder den voet geloopen worden, bestormt men de vervoers middelen, slechts bedacht op een eigen plaats en zonder te beseffen, dat het toch al zoo overbelaste verkeer door. een dergelijke handelwijze nog zwaar der wordt belast. Maar ook zonder acht te slaan op het leven en de vei ligheid van zijn medemensch. Steeds grooter wordt het aantal ongelukken, dat tijdens dergelijke bandeloozë trein- of trambestormingen noodzake lijk moet plaats vinden. En steeds on verschilliger en onmenschelijker wordt de horde, die alleen maar aan zich zelf denkt en zich niet ontziet vrou wen en kinderen onder de wielen, te dringen. Het gebeurde tijdens de Kerstdagen op een van de knooppunten van ons spoorwegnet, dat een sneltrein lang zaam optrok naar het perron, waar een vierdubbele haag reizigers onge duldig de aankomst van dezen trein afwachtte. Ondanks de gegeven waar schuwingen hadden de reizigers in de coupé's de portieren geopend en ston den gereed om uit den trein te sprin gen, zoodra zich hiervoor een gele genheid zou aanbieden. En op de per rons drongen de wachtenden zich op, zonder acht te slaan op den nog rij denden trein en de openzwaaiende portieren om straks het eerste in den trein te kunnen springen. Ongelukken moesten voorkomen en zij kwamen ook voor. Terwijl de trein nog reed, sprongen de eerste passagiers uit de wagons en oogenblikkelijk bestormde het wachtende publiek de nog half volle compartimenten. Geschreeuw en gevloek steeg op uit de dicht opeengepakte massa en op eens werd een kind onder ae tree plank geduwd en verdween, tergend langzaam haast, onder de wielen van den nog rijdenden sneltrein. Wie ech ter verwacht zou hebben, dat uit hon derden monden één geschreeuw van entzetting zou opgaan, vergiste zich. Zonder acht te slaan op het slacht offer, zonder acht te slaan op de af schuwelijke gevaren, waaraan de zwaksten blootgesteld waren, drong, letterlijk over de verminkte overblijf selen van het kind, de horde den trein binnen. Het is een van de vele gevallen, die den laasten tijd zijn voorgekomen. Gevallen, die in de bla den werden afgedaan met slechts en kele regels. Kind onder den trein ge duwdOude mar slachtoffer van de drukte op perronsBerichten, die verloren gingen onder het vele nieuws, maar die niet verloren mogen gaan. Wij hebben den spiegel een oogen- blik opgehouden. Moge ons volk den moed hebben de eigen beeltenis te aanschouwen. Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik controleert, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN, I*- -%V rZf! de Fiihrer van het Groot Duitsche Rijk, onder wiens leiding het Nationaal Socialisme heden 10 jaar geleden de macht in Duitschland overnam, waardoor de positie van het Duitsche Rijk thans alleen-toonaangevend en leidend is geworden voor het geheele Nieuwe Europa. (Foto: Hoffmann-Stapf Pax m.). HEDEN, Zaterdag 30 Januari 1943, is het precies tien jaren geleden, dat Adolf Hitier en met hem het Nationaal Socialistische systeem in Duitschland de macht overnam van de democratische re geering en den grondslag legde voor het nieuwe Duitschland, dat zich sedert dien energiek onttrok aan de verdere gevolgen van het zoo smadelijke verdrag van Ver- sailles en voor het land, in onder ling hegrypen en samenwerken, den arbeid van alle werkers eeren- de, een nieuwe toekomst deed aan breken, als gé¥oig waarvan het Groot Duitsche Ryk thans is ge worden tot het leidende Rijk in geheel Europa. In samenwerking met het fascistische Italië, heeft het zich opgeheven uit de neer slachtigheid, waarin het tot dien verkeerde en is gaan bouwen aan Een belangrijke sociale verbete ring werd in het begin van deze week verkregen. Nederlandsche arbeiders in Duitschland, die geen lid geweest zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront en in Duitschland wél hun bijdrage betaald hebben aan het Deutsche Ar- beitsfront, kunnen bij terugkeer in het vaderland alle rechten verwerven, welke het lidmaatschap van het N.A.F. verschaft. Het zal in de toe komst niet meer voorkomen, dat ar beiders, die in Duitschland werkzaam waren, hier te lande moesten aan kloppen bij Maatschappelijk Hulpbe toon. De rechten, verbonden aan het lid maatschap van het N.A.F. voor uit Duitschland teruggekeerde arbeiders, vangen aan op den datum van de eer ste betaling van bijdrage aan het D.A.F. De contributieweken van het D.A-F. worden derhalve bij de rech tentoekenning in aanmex'king geno men. Het vleeschrantsoen is met in gang van Zondag 24 Januari vermin derd tot 200 gram per persoon per week. Een tegenvaller, vooral ook, omdat door deze verlaging de aanpas sing van het vleeschrantsoen aan de ingekrompen veestapel vermoedelijk nog niet bét-eikt is, zoodat een nog grootere vermindering van het rant soen verwacht kan worden. Een troost is echter, dat door deze maatregelen de vet- en melkrantsoenen gehand haafd kunnen worden. Tot nu toe kon een rantsoen van 250 gram vleesch per week alleen daarom gehandhaafd worden, omdat men nog bezig was met het inkrimpen van den veestapel. Dit proces is thans stopgezet, omdat de stapel het niveau bereikt heeft, dat voor de tegenwoor dige omstandigheden het meest ge- wenschte is. Een' verdere afslachting zou wel is waar meer vleesch betee- kenen, dóch minder melk en boter. Over de krijgsgevangenen in Ne- derlandsch-Indië zijn opnieuw enkele berichten binnengekomen, al is een van deze berichten" zeer ongunstig. Volgens mededeelingen in de Japan sche pers zijn twee Japansche schepen met Nederlandsche gevangenen- door vijandelijke bommenwerpers aange vallen. Ongeveer vijfhonderd Neder landers worden vermist. Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis ontving opnieuw uit Ja pan een telegrafische opgave van Ned. krijgsgevangenen op Malakka. He laas waren een aantal namen ver minkt, zoodat nog geen bericht aan alle familieleden gezonden kon wor den. Voor een Duitsch krijgsgerecht is een strafproces gevoerd tegen de vervaardigers van tegen de Duitsche bezettende macht gerichte ophitsende geschriften en tegen degenen, die de ze geschriften in het groot verspreid den. Zeventien beklaagden zijn ter dood veroordeeld. De Bevelhebber der weermacht heeft 't vonnis bevestigd. In deze week zijn van de Neder landsche burgerbevplking als gevolg van luchtaanvallen van Britsche vlieg tuigen 11 personen om. het leven ge komen. 18 personen werden zwaar en 19 licht gewond. zyn nieuwe toekomst en daarmede tevens aan de toekomst van het Nieuwe Europa. Snel gaat de tijd tegenwoordig heen, zoodat men soms wel reeds ver geten is, wat de dagen vóór 30 Januari 1933. aan Duitschland en Europa brachten. Enkele herinneringen uit dat zoo bij uitstek historische tijdvak, mogen hier nog wel eens te boek ge steld worden. Aan de beslissing van 30 Januari 1933 is de opkomst van de Nationaal Socialistische Partij in Duitschland vooraf gegaan en toen bij de verkie zingen in Lippe het z.g. „groene boe- renfront" zich tegen de democratische Regeering en vóór Adolf Hitier uit sprak, waardoor de N.S.D.A.P. aldaar 48 °/o der stemmen behaalde, was dat eigenlijk de inzet voor alles, wat nu in korten tijd ging gebeuren. De macht van von Schleicher taande, de Duitsch Nationale Volkspartij wend de zich van hem af, het behoudende Centrum ging een meer afwachtende houding aannemen en ook de linker zijde ging niet meer onvoorwaardelijk met von Schleüeher mede. De eigen lijke crisis begon in het laatst van Januari 1933, als gevolg waarvan be sloten werd tot bijeenroeping van den Rijksdag en algemeen werd be kend, dat aldaar meerdere móties van wantrouwen zouden worden ingediend tegen von Schleichers bewind; de Na tionaal Socialistische denkbeelden wonnen me^ ieder uur aan invloed. Een hoogtepunt in den strijd tegen het communisme was wel de groote marsch op 22 Januari van de Berlijn- sche S.A.-formaties, die langs het Karl Liebknechthuis trokken. Eenige dagen later kwam Adolf Hitier te Ber lijn aan, alwaar besprekingen werden gehouden "met vooraanstaande natio naal socialisten als Hermann Göring en Dr. Frick. Het'tijdelijk verblijf van Hitier in „Kaiserhof" werd een punt, waarheen in die dagen vele duizen den trokken. Op 28 Januari is de spanning wel op het hoogste, als von Schleicher naar den Rijkspresident von Hinden burg in de oude Rijkskanselarij gaat en aldaar zijn macht tracht te behou den en nog uit te breiden. In verband daarmede achtte hij het noodzakelijk den Rijksdag te ontbinden, daar hij bij de groote verkiezingen van 31' Januari vreesde een ernstige nederlaag Profijten voor de neringdoenden. In een vorig artikel over het Vreemdelingenverkeer en het belang daarvan voor een gemeente als Soest, hebben wij gememoreerd, dat „Soest- Vooruit" op grond van goede enquête- gegevens heeft becijferd, dat de in komsten voor de burgerij uit het vreemdelingenverkeer gerust per sei zoen getaxeerd kunnen worden op een kwart millioen gulden. Daarvan komt ten bate van het Hotelbedrijf een 64.000.ten bate van het pen- sionbedrijf een 140.000.—, het z.g. dagbezoek levert zeker een omzet van J 20.000.op. Alles met alles, matig geschat, zeker een inkomst voor de gezamenlijke hotel-, pension- en ca féhouders van minstens een 230.000.- per seizoen, een zeer belangrijk be drag. Doch dat is nog lang niet alles; al le zomergasten moeten eten hebben, 'en drinken, hun beddegoed en hand doeken moeten gewasschen worden, zoodat de hotel- en pensionhouders de ontvangen inkomsten uit hun bedrijf weer voor een belangjijk deel moeten omzetten bij^ hun leveranciers, bak kers, slagers, melkboeren, groenten- handelaren, kruideniers e.d. Het to taal bedrag van een kwart millioen gulden wordt dus meerdere malen omgezet, daar deze leveranciers op hun beurt ook weder een groot deel van hun inkomsten moeten uitgeven aan inkoopen en voorts blijft een aan merkelijk deel van al het in omloop gebrachte geld in deze gemeente, doordat al degenen, die aan het vreemdelingenverkeer verdienen, ook weer andere ^privé uitgaven doen, voor kleeding, huisvesting, ontspanning e d. Hoe groot nu precies het totaal bedrag is, waarvan op die wijze de Soester ingezetenen profiteeren, is na tuurlijk niet precies uit te rekenen, doch zeker is dat vele malen he: hier- voren becijferde kwart millioen gul den. Menigeen zal wellicht zijn oogen eens uitwrijven, als hij dat zoo hooge bedrag leest en weinigen zullen zich wel eens hebben gerealiseerd, van hoe eminent belang het vreemdelingen verkeer voor een gemeente als Soest is, waarvan het gedeelte Soestdijk zelfs daarom in de eerste klasse voor het vreemdelingenverkeer is gerang schikt ten opzichte van de eischen, die daarbij aan hotels, c&fé's en res taurants worden gesteld. Wel een be wijs, dat men in Den Haag toch ook wel overtuigd is van het groote be lang dezer streek bij het vreemdelin genverkeer. Eenige kleine cijfers van het belang voor de plaatselijke winkeliers mogen hier nog wel worden gegeven. Naar aanleiding van een onlangs ingestelde enquête bij de verschillende winke liers hier ter plaatse, is gebleken, dat gedurende het zomerseizoen de ban ketbakkerijen een vermeerderden om zet hadden van 40°/o, in Soest-Zuid zelfs eenige banketbakkerijen van 60%, de broodbakkerijen gemiddeld 50 °/o, de slagerijen over het algemeen 25 waarbij nog valt te memoree- ren, dat er hier een slagerij was, die zich speciaal had toegelegd op de le vering aan grootere pensions en daar door een vermeerderden seizoenomzet verkreeg van 80 tot 100%, de groen ten- en fruithandelaren van 30 de kruidenierszaken van 15 tot 20% (dit lage cijfer is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de grootere hotels en pensions veelal aankoopen doen bij het groot kruideniersbearijf elders of in filialen daarvan te Amersfoort of te zullen leiden. President von Hin denburg ging echter op zijn voorstel len niet in, verleende geen machtiging tot de. Rijksdagontbinding en als ge volg daarvan bood von Schleicher zijn ontslag aan. Voor zoover dat nog mo gelijk.was, steeg de spanning toen nog hooger. Alle nationaal-socalist'ische partij-instanties waren in een alarm toestand gebracht, men gevoelde het algemeen aan, dat er iets hoogst be langrijks ging gebeuren. Op Maandag 30 Januari was deze spanning tot het uiterste gestegen, toen Adolf Hitier in zijn automöbiel van „Kaiserhof" naar de oude Rijks kanselarij reed, om aldaar door den oucfen Rijkspresident Veldmaarschalk von Hindenburg in audiëntie te wor den ontvangen. In deze historische audiëntie werd toen de geschiedenis van het nieuwe Duitschland gemaakt er als Rijkskanselier van het Duit sche Rijk keerde Hitier naar „Kai serhof" terug. De spanning ontlastte zich toen in een uitbundig vreugdebetoon, waar van wel het hoogtepunt was de groo te ^fakkeloptocht, waarbij alle defi- leerende groepen onder den Branden burgertor marcheerden, onder een ontzettend groote belangstelling van het publiek. De Rijkspresident aan schouwde vanuit zijn paleis deze op tocht. Dat was toen het begin van den opbouw van het nieuwe Duitsch land, de machtsovername door het nationaal sociafejne, waardoor Duitschland naa'FSTe volle vrijheid is geleid en die thans voert naar een nieuwen opbouw van alle lan den van het Europeesche conti nent, naar een Nieuw Europa. Hilversum), de uitleenbibliotheken van 30 en zoo zouden wij kunnen door gaan. De verdienste van het instellen dezer enquête is zeker wel, dat thans eens cijfers bekend zijn geworden, die tot dusverre niet bekend waren en waarover men nimmer eenige be trouwbare gegevens bezat. Nu men deze thans, dank zij de V.V.V. „Soest-Vooruit", wel heeft, is meer dan ooit een eendrachtig sa-, menwerken van alle belanghebbenden geboden, ten einde het vreemdelin genverkeer in onze zoo mooie, gunstig in het centrum des lands gelegen ge meente te handhaven en nog meer op te voeren, waarbij zeker van de zijde dier belanghebbenden wel eens eenig meerder initiatief en zeker een verhoogde activiteit kon uitgaan, al was het dan ook alleen maar door het werk en het streven van de organen, die zich met veel moeite bezig houden met het op oeren van alles,' wat met 't vreemdelingenverkeer samengaat, in tensiever te steunen en te schragen, dan soms tot dusverre geschiedde. Daarmede wordt aller belang zeker gediend. HUEP VOOR DE JEUGDSTOR- MERTJES EN -STORMSTER- TJES. Max Blokzijl sprak in zijn radio praatje van Maandag 18 Januari j.1. de hoop uit, dat vele landgenooten h^m zouden heften om jeugdstor- mertjes en -stormstertjes, die uit ar me gezinnen komen, in de blauwe uni form te steken. Deze hoop is niet ijdel gebleken, want velen offerden reeds voor dit moe i doel. Er is echter veel geld noodig om aan alle aanvragen te voldoen. Wij mogen daarom nog eens de aandacht er op vestigen, dat bijdragen gestort kunnen worden op gironummer 401004 ten name van Max Blokzijl te W '.ssenaar. EEN VIERDE WINTERHULP- UITKEERING i Hoewel het nog niet vaststaat, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er nog een vierde Winterhulp-uitkee- ring zal plaats hebben. Aanvragen voor deze uitkeering kunnen geschieden tot 15 Februari 1943. Sluitingsdatum is derhalve vastge steld op 14 Februari 1943. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de Buurtschapshoofden van den N.V.D. ter plaatse of indien niet aanwezig bij het Plaatselijk Bureau W.H.N. (Gemeente Secretarie). DIEFStAL VAN WIT METAAL. Uit een loods, staande nabij de Sta pelplaats Den Dolder, is ten hadeele van zekeren D. K. een hoeveelheid zoogenaamd wit metaal ontvreemd, dat aldaar was gewonnen door uit smelting uit slakken en in platte koe ken gereed lag om aan het bureau Rijkmetallum te worden opgezonden. Het betrof hier een partij lagermate- rieel, ter grootte van ongeveer 500 K.G. en ter Waarde van ruim 700. De politie stelt naar dezen diefstal een onderzoek in, dat momenteel nog loopende is. Bij onze vrijwilligers. De Cop ia bereikt, een handdruk bezegelt de/ prestatie SS PK Fink-O H-P m KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-S EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: vrijwililgers voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich onder meer op onderstaande data bij de genoem de adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, en wel voer hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelykheid bestaat, om d'enst te nemoii in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Neder land zal b ven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 8.2.'43: Utrecht, 10 uur, Maria- plaats. Wehrmach sheim. 9.2.'43: Amersfoort: 10 uu£, dienst gebouw, Leusderweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1