Baarn KNOEIENDE BAKKERS EN MELKSLiJTERS. DE BIE'S VARIéTé. Twee redenen zullen vermoedelijk oorzaak zijn geweest waarom „Musis Sacrum" slechts ten deele gevuld was, toen De Bie's Variété-gezelschap daar j.1. Vrijdagavond optrad. De eer ste van die redenen was het uitstel, dat die uitvoering kreeg, wegens de nationale rouw in de voorgaande week, terwijl overigens het dien avond niet erg aanlokte op stap te gaan. Zij, die toch gegaan zijn hebben daarvan geen spijt gehad, want dank zij de Bie's gezelschap, hebben zij eenige genoeglijke uren in Musis Sacrum doorgebracht. De affiches hadden de programma- nummers aangekondigd als te zijn van „ontspanning, vroolijkheid en sensatie", drie adjectieven, waaraan ten volle is voldaan. Als uitblinkers mogen genoemd worden Lambillion, het voetenwon- der, Burt Be'rto, de jongleur, die met zijn ouden hoed zooveel kunststukjes wist te doen, en het danspaar Lotte en Jörl Kaschnar. Ook het Hawaiïan- ensemble trad niet onverdienstelijk OP- AI met al was het een genoeglijke avond, de aanwezigen toonden zich dankbaar voor het gebodene. Nochtans één opmerking: Waarom werden voor al die buitennissige na men geen goede Hollandsche gekozen? „VREUGDE EN ARBEID" IN BAARN. Cabaret-avond „Dat had U niet verwacht." Zaterdagavond, 13 dezer, kwamen de arbeidskameraden met hun gezin nen van het N.A.F. in grooten getale naar Musis Sacrum- voor het bijwonen van eerj door Vreugde en Arbeid aan- het nationale vlaggedoek, vaandels van Vreugde en Arbeid en een groot transparant. Kameraad Kok, leider van het Prov. Bureau van Vreugde en Arbeid open de de feestelijke bijeenkomst en heet te de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder kam. Froonhof, Burge meester van Baarn, In zijn openingsrede zeide kam. Kok o.a.: „Men voelt zich op avonden als deze als kameraden met elkander verbonden, waarin de kameraadschap groeit en ook moet uitgroeien tot een groot blok, waarin alle werkers van hoofd en h^nd moeten opgenomen worden. Daarom wek ik U, die zich nog niet in onze gelederen hebben ge schaard, op niet langer aan den kant te blijven staan, maar toe te treden tol de groote werkers-organisatie, waarin U zich geborgen zult voeleh Wel hebben wij onder de tegenwoor dige moeilijke tijdsomstandigheden alles tegen, doch dat mag ons toch niet weerhouden bij de pakken te gaan neerzitten. De tijd van het liberaal-kapitalis tisch systeem ligt thans achter ons, waarin de arbeider de plaats, waarop hij recht had, werd ontzegd. In de nieuwe werkersgemeenschap zal de arbeider recht wedervaren. Ons de vies luidt: „Eerbied voor den Arbeid", zoodat uit dien hoofde de rechten van s den arbeider in bescherming zullen worden genomen. Arbeids- en rechtsbescherming, volksontwik keling, volksontspanning en volksge zondheid zijn parolen, die een hechte werkersgemeenschap zullen waarbor gen, waaraan echter alle werkers heb ben mede te werken." Hierna nam de Cabaretvoorstelling een aanvang. Alle programma-punten uitvoerig te beschrijven zou te om slachtig worden en bovendien te veel plaatsruimte vergen. Bepalen wij ons dus tot een vluchtig overzicht van het vlotte en amusante programma. Slechts een uitzondering wenschen wij hierop te maken en wel ten aan zien van het groote succesnummer van dezen avond, getiteld: „De huisbaas". Een werkloos gezin verkeert in zeer ernstige moeilijkheden. Het gezins hoofd slaagt er niet in werk te krij gen. Er is reeds een huurschuld van 14 weken. De zoon van den huisbaas komt en eischt thans betaling van de achterstallige huurpenningen. Drama tische oogenblikken spelen zich af. Spanning in de zaal, welke plotseling verstoord .werd door den Leider van V. en A., die protesteerde tegen ver dere opvoering. De aanwezigen zijn hier gekomen om te lachen en niet om te huiiep. Ontsteltenis in de zaal. Nie mand bemerkt, dat hij wordt beetge nomen. De spelers protesteeren even eens en zij besluiten het stuk over te spelen, maar dan op komische wij ze, om het publiek te laten lachen. Ten tweeden male volgt de opvoering en het publiek heeft gelachen, tranen gelachen! Het succes was enorm. Vermelding verdienen vervolgens Tilly van Vliet, de charmante zange res en vlotte tegenspeelster in kluch tige opvoeringen; Truus Marlan, die op voortreffelijke wijze Zarah Lean- der imiteerde met eenige bekende liedjes; Lolita, met haar vol gratie uit gevoerde Hongaarsche dansen. De beide dolkomische sterren Han Ver- ne en Nol van Dijk, die zeer veel suc ces oogstten en de zaal hebben doen daveren van het lachen. Ook de kunststukjes van den goo chelaar Emil Moretti hadden dankba re belangstelling. De muzikale om lijsting werd verzorgd door een or kestje, dat onder leiding stond van Jan van Laar, en dat een gezellige sfeer wist te scheppen. Vooral de so lo-nummers van Jan van Laar als accordeonnisi oogstten grooten bijval. Alles bij elkaar genomén kan wor den gezegd, dat Vreugde en Arbeid met deze keur van artisten zijn doel, om vroolijke ontspanning te brengen, volkomen heeft bereikt. SCHAPENDIEFSTAL. Dank zij het ijverig speuren van de recherche zijn verschillende diefstal len van schapen, welke de laatste we ken werden gepleegd, tot opheldering gebracht. Als gevolg van het onder zoek konden worden gearresteerd de "u<muen êfeimeff. Zijgijn ïer beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld. l»™ sckapen war{® natuurlijk al leng in den zwarten handel verdwe- Door deze arrestatie zal de schrik ei wel inkomen! „DE OPTIMIST" Vrijdagavond a.s., te 7.30 uur, vindt er in Musis Sacrum alhier, een opvoe ring plaats van de Ter Hall's Revue' „De Optimist." Elders werd deze revue, waaraan een keur van artisten mede werken met succes opgevoerd. Het orkest staat onder leiding van Willy Schoo- temeyer. OVERTREDING BRANDSTOFFEN- BESCHIKKING. De heer K. M., wonende te Hilver sum, werd bekeurd terzake overtre ding van art. 4: Vaste Brandstoffen- beschikking 1940 III. RIJWIELDIEFSTAL. De arrestatie van eenige rijwieldie- ven, waarvan verleden week melding kon worden gemaakt, is vermoedelijk oorzaak, dat er ditmaal bijna geen aangiften van diefstal binnenkwamen. Het politierapport maakte slechts mel ding van één geval, n.1. van een da mesrijwiel, dat in de Laanstraat ten nadeele van M. v. S. ontvreemd werd. NED. VROUWEN ELECTRICI- TEITS VEREENIGING. Rectificatie. In ons vorig nummer vermeldden wij, dat Vrijdagmiddag 19 Februari a.s. door de leden van de afdeeling Eemland der Ned. Vrouwen Electrici- teits Vereeniging een bijeenkomst zou vvorden gehouden, waarin het 40-ja- rig bestaan der P.U.E.M. zou worden herdacht. Dit bericht berustte op een mystifi catie en was onjuist. Eenerzijds is er van een veertigjarig bestaan van de PU.E.M. geen sprake en anderzijds wordt de gewone maandelijksche bij eenkomst dezer afdeeling niet op Vrij dagmiddag 19, doch op Donderdag middag 18 Februari in de Leerkeuken te Baarn gehouden. Alsdan zal daar KANTONGERECHT AMERSFOORT. In verband met knoeien van levens middelen werden de volgende perso nen door het Kantongerecht te Amers foort veroordeeld: Mej. J. J. B. te A. 80.— subs. 14 dagen (eisoh 200.subs. 50 d.); W. te W. 80.subs. 10 d. (eisch 200. subs. 8 d.); P. R. te S. 40.— subs. 10 d (eïsch 200.subs. 20 d.); H. S. te V. 100.subs. 40 d. (eisch 200. subs. 8 d.); S. te A. 80.— subs. 20 d. (eisch 200.subs. 8 dagen; R. te Rh. t 100.subs. 20 d., (eisch 250. subs. 40 d.); H. te V. 80.— subs. 14 dagen, (eisch 100.subs. 8 dagen); v. d. M. te B. 60.— subs. 6 dagen, (eisch 100.subs. 8 dagen); G. v. d. B te S. 100— subs. 20 d. (eisch j 150.subs. 25 d.); J. v. d. H. te H. 50.subs. 10 dagen (eisch 150. subs. 25 d.; J. v. d. H. te H. 50. subs. 10 d. (eisch 150.subs. 8 d.) W. P te A. 10.subs. 2 d. (eisch 90. subs. 8 d.); S. te Rh. 40.subs. 10 d. (eisch 90.subs. 8 d.); B. te A. 10.subs. 2 d. (eisch 200.subs. 14 dagen). Deze laatste verd. was ook reeds door den Ambtenaar van de Prijsbeheersching tot 300.boete en zes maanden sluiting van zijn bedrijf veroordeeld. Deze sluiting is na zes weken weder opgeheven. Uit bovenstaande opsomming blijkt, dat het geknoei met levensmiddelen nog zeer groot is, want al deze ver oordeelden zijn bakkers en melkslij- ters. De Ambtenaar van het O.M. eischte, zooals ook uit deze opsomming blijkt, strenge straffen en hij deelde méde van de bevoegde instanties de bevoegdheid te hebben ontvangen, bij herhaling van de overtreding de za ken van de betrokkenen te sluiten en er voor te zorgen, dat de vrijgekomen arbeidskrachten in Duitschland benut zullen worden. Onder de veroordeelden zijn ook eenige verdachten uit Soest en Baarn er deze willen wij hier aan een na- «iscuccii opgemerkt, dat ei v°°r gewaakt dient te worden, dat het volk er vooral in dezen tijd van verzekerd is voor zijn bonnen en zijn geld zoo goed mogelijke waar te ont vangen en de Ambtenaar is er voor daaryoor te waken. Er zijn echter ook groote moeilijkheden aan een en an der verbonden en deze willen wij ook niet wegcijferen. Maar het is wel ty pisch, dat onder hen, die moesten voorkomen, vele recidivisten zijn Een Timer6 ™oeüiikhed™ is. dat een melk- slijter, die zijn melk van een fabriek Tmf M T d0Ze dan rechtstreeks aan zijn klanten uitvent, ook verantwoor- J v°°r the melk is. Hij kan er zich dus nimmer op beroepen de melk van de fabriek in ondeugdelijken toe stand te hebben ontvangen, maar is verplicht deze melk eerst op haar deugdelijkheid te onderzoeken. Zoo'n geval heeft zich ook te Soest voorgedaan. Verd. G. v. d. Br. vertel de, dat zijn zoon de melk van de fa briek had gehaald en er mede was gaan venten. Onderweg werd een monster genomen en dit bleek te veel waterdeelen te bevatten. Er werd pro ces verbaak opgemaakt. De boekhou der van de fabriek ontkende echter dit feit, hij deelde mede, dat de melk op de fabriek op haar deugdelijkheid wordt, onderzocht en dan naar de slij ters gaat. Zoo hadden we hier weer tt doen met het systeem van de schuld werpen van den een op den ander, iets wat in Soest, zooals de di recteur van den Keuringsdienst in Utrecht mededeelde, zoo dikwijls het geval is. De Kantonrechter had hier echter ook den indruk, dat niet de fabriek, doch wel verd. geknoeid had, en daarom werd hij veroordeeld tot 100.subs. 20 dagen. Een geval te Baarn. De bakker v. d. M. te Baarn had vergeten het zout in zijrr deeg te doen en vele klanten vonden het brood on genietbaar, iets, wat de Kantonrech ter zich volkomen kon indenken. Verd. had een lange brief aan den Ambte naar geschreven, waarin hij o.a. zeide een groot voorstander van een keu ringsdienst te zijn en liever bonnen te kort te komen, dan 't publiek te bena- deelen. Maar inmiddels had hij brood afgeleverd van 461 gram, terwijl het gewicht 480 gram moest zijn. Had verd. wel zout in het deeg gedaan, dan zou het gewicht maar drie gram t<* licht geweest zijn en zou ook geen proces verbaal zijn opgemaakt. Maar leelijker was, dat verd. ook reeds een waarschuwing had ontvangen. Daarom fe-Ttégëtf w*roorfifiP'r' tot -{ .60.—^ subs. Zware straf voor Soester bakker. De bakker D. te Soest legde van zijn huisdokter een briefje over, dat hij een half jaar ziek was geweest en dién tijd zijn zaak aan zijn knecht had moeten overlaten. Maar hij was recidivist en dit maakte het er niet beter op. Want ook toen verd. ge zond was, had hij zich aan zoo'n over treding schuldig gemaakt. En recidive vindt bij den Kantonrechter geen perdon. Dat ondervond ook deze Soes ter bakker, die tot 100.— subs. 25 d. werd veroordeeld. o.m. spreken Mevr. Wolters Arnolli '^Si?tnte Va" het H°ofdbestuur der ^•E"V. over: „10-jarig jubileum der Ned. Vrouwen Electriciteits Vereen PLOTSELING OVERLEDEN. De 75-jarige heer J. W., uit Soest, die zich op reis wilde begeven en zich daartoe op het station alhier bevond is daar plotseling overleden. Dr J w' v Geelkerken, die spoedig aanwezig was constateerde als doodsoorzaak hartverlamming. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau werden de navolgende gevonden voorwerpen aan gegeven: Kinderjasje; rijwielsleuteltje; porte- monnaie; bruin kinderschoentje; kin- dertaschje, inh. beurs, armband enz. EERST NADENKEN DAN INSCHAKELEN Zoo bespaart U op Uw electriei- teitsverbruik Iedere huisvrouw weet, dat er van daag aan den dag zooveel mogelijk kolen als uitgangsstof voor vele an dere onontbeerlijke producten, be spaard moeten worden. Wie stroom bespaart, bespaart ook kolen! Wan neer in iedere huishouding slechts één er.kele gloeilamp van 25 Watt een kwartier lang uitgeschakeld blijft in iplaats van nutteloos te branden (al- leen omdat men he£ uitschakelen er van vergat) worden hierdoor vele dui zenden kilowatturen bespaard, welke voor andere, gewichtiger doeleinden kunnen worden gebruikt. Van het grootste gewicht is altijd: eerst na denken, dan inschakelen! Deze ver maning geldt niet alleen voor de viouw des huizes, neen, het geheele gezin moet haar behartigen: in ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesloten. Wenscht U op zeer discrete wyze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 10—9 uur.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2