Het Nieuwsblad CHARKOV HEROVERD. voor SOEST en BAARN In 14 dagen een half millioen b.r.t. tot zinken gebracht. BITTERE NASMAAK. Inlevering van eieren De Nederlandsche Landwacht als symbool NUMMER 21 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdags 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. EersteSoester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 17 MAART 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek ..Betrekkingen gevraagd" en ,.Betrèkkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Maart Het Opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-bericht is bekendgemaakt, is de tegenaanval waarin de legergroep Zuid na weken lange gevechten den vijand heeft te ruggeworpen over de Donets, giste ren door een belangrijk succes be kroond. Na dagenlange zware gevech ten hebben formaties der Waffen-SS met krachtigen steun van de lucht macht de stad Charkov in een omvat- tingsaanval uit het Noorden en Oosten heroverd. De verliezen van den tegen stander aan menschen en materieel zion nog niet te overzien. Vorderingen ten N. van Charkov. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Maart. Het Opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Ten Z.O. en ten N, van de stad tot in de omgeving van Bjelgorod wierpen onze aanvallende divisies den vijand verder naar het Oosten terug. Ten W. van Bjelgorod poogden de Sowjettroepen den voortschrijdenden Duitschen aanval met nieuw aange- voprde strijdkrachten tot staan te brengen. De vijandelijke tegenaanval mislukte onder zware bloedige yerlie- zen. Daarbij vernielde de infanterie divisie Groot-Duitschland in samen werking met de luchtmacht 44 van de 60 aanvallende vechtwagens. In den centralen frontsector misluk ten talrijke vijandelijke aanvallen, die zonder onderling verband werden uit gevoerd. In het gevechtsgebied van Staralja Roessa ging de vijand na een krachtige artillerievoorbereiding en met steun van vechtwagens en slagvliegers op nieuw tot den aanval over. De aan stormende Sowjets werden in verbit terde gevechten teruggeworpen. De luchtmacht vernietigde aan het Oostfront bij twee eigen verliezeh 64 Sowjet-vliegtuigen. Duitsche zeestrijdkrachten brachten voor de Kaukasuskust bij T o e a p s s een Sowjettankschip van 7000 b.r.t. tot zinken. Bij vijandelijke ondernemingen te gen het kustgebied der bezette Wes telijke gebieden werden in luchtge vechten vier Spitfires, bij nachtelijke afzonderlijke vluchten boven het Rijksgebied nog vier vliegtuigen neer geschoten. De luchtmacht viel met snelle ge vechtsvliegtuigen overdr militaire doelen aan de Britsche C aan en deed in den nacht van op 15 Maart met een formatie snelle ge vechtsvliegtuigen een krachtigen aan val op het scheepsbouwcentrum Sun- derland. Een onzer eigen vliegtuigen keerde niet terug. Zooals in een extra-bericht is be kendgemaakt, hebben onze duikbooten opnieuw toegeslagen. Zij hebben aan de Oostkust van Zuid-Amerika een sterk beveiligd convooi aangevallen. Zeven stoomschepen van tezamen 49.000 b.r.t. werden tot zinken ge bracht; één schip werd door een tor pedo getroffen, doch door den sta n afweer kon niet worden waargenom*. of het zonk. Bovendien toerde i zeven andere schepen van tezamen 43.000 b r n de overige operatiegebieden van ciev> At- lantischen Oceaan tot zinken gebracht. Aldus zijn weer in totaal veertien schepen van tezamen 92.000 b.r.t., die voor Engeland voeren, op den bodem van de zee terecht gekomen. (In de eerste helft van Maart zijn nu reeds in totaal 497.000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Red.). Zóó ziet Amerika onze kolonisatie De vorige week zijn velen er met smart aan herinnerd, hoe een jaar ge leden het laatste verzet in Neder- landsch-Indië gebroken werd. Fami lieleden en vrienden overzee gingen in krijgsgevangenschap, het grootsche werk van onze voorvaderen, dat door de generaties heen in stand was ge houden en bewaard, was in luttele wek^n tijds opgeofferd aan de belan gen van mogendheden, die er niet over dachten de onzen op hun beurt bij te staan. Is de ernst van dit gebeuren tot ons volk in zijn geheel doorgedrongen? Men moet het betwijfelen, als men waarneemt, hoe velen zich nog altijd vleien met de hoop, dat Amerika en Engeland Nederlandsch-Indië te zijner tijd wel voor or^s zullen heroveren op de Japanners. Misschien kan het voor hen, die zoo denken, een waarschuwend teeken zijn, dat juist in deze dagen het groote New Yorksche blad „PM", terwijl het Roosevelt's optreden in de kwestie- Darlan verdedigde, met onverstoor baar cynisme schreef: „Wij kunnen het nu eenmaal niet weigeren om met de Hol- landsche soldaten op te mar- cheeren, hoewel het Hollandsche volk Oost-Indië en de Oost-In diërs uitbuitte." Het klinkt wellicht ongeloofelijk, doch het is de waarheid: Dit schrijft een Amerikaansch blad, een jaar na dat Nederlandsch-Oost-Indië is op geofferd, niet voOr Nederlandsche» doch voor Amerikaansche belangen! Zóó stelt men het Amerikaansche pu bliek onze kolonisatie-arbeid voor! Hier is commentaar overbodig; wie zich in het licht van dergelijke pu blicaties nog aan illusies overgeeft, begaat een misdaad aan zijn eigen volk. Men kan er hoogstens tegenover stellen den lof en de waardeering, wel ke Duitschland altijd heeft betoond ten opzichte van de voorbeeldige Ne- derlandsche kolonisatie, waarbij zelfs de Japanschè pers zich in verschillen de gevallen niet onbetuigd heeft ge laten. VERGOEDING VAN VERHUIS KOSTEN. Voor geëvacueerden. Verfoeding van verhuiskosten aan geëvacueerden wordt niet alleen op vertoon van kwitantie verstrekt, doch kan "^k geschieden na overlegging van -treffende rekening, m. a. w. perc: n, die moeite hebben, de ver- hv' -'->sten voor te schieten, behoeven niet ie wachten tot zij de benoodigde som zelf bij elkaar gescharreld heb ben, om pas na betaling de vergoe ding te kunnen ontvangen. Men kan op de evacuatiebureaux een machtigingsformulier bekomen, waaróp de geëvacueerde den verhui zer machtigt, de verhuiskosten bij de gemeente te innen. Nederlandsch vrijwilligers in Sovjet-Unie. SS-P.K. Spahn-OH-P m. VIERING HELDENGEDENKDAG OP 21 MAART. De Heldengedenkdag zal dit jaar op Zondag 21 Maart a.s. worden houden. De dag der Weermacht wordt op 28 Maart a.s. gevierd. RECHTSTREEKSCHE TERUGBETA LING VAN POSTSPAARBANK- GELDEN. Het bedrag, dat op een Rijkspost spaarbankboekje door een ander post kantoor dan dat van inschrijving rechtstreeks kan worden terugbetaald, is met 15 Maart j.1. verhoogd van 50.tot 100.met handhaving van de bepaling, dat binnen zeven da gen in totaal niet meer dan 100.— wordt terugbetaald. Alle houders van kippen en/of een den, die voor hun dieren geen voeder- toewijzing ontvangen, zijn verplicht evenals het vorig jaar,eieren in te le veren. Het aantal in te leveren eieren bedraagt 25 stuks per kip en/of eend. met dien verstande, dat de kippen eieren een gewicht van ten minste 45 gram moeten hebben. Van het aantal in te leveren eieren moeten op 15 April ten minste 7, op 15 Mei ten min ste 16 en op 1 Juli a.s. 25 eieren per dier zijn ingeleverd. Het aantal in te leveren eieren zal worden berekend naar het aantal kip pen en/of. eenden (hanen en woerden inbegrepen) opgegeven op de registra- tiekaart van 7 Februari 1.1. De pluim veehouders zullen zop spoedig moge lijk een aanslagkaart, waarop het aan- ta' in te leveren eieren is Vermeld, van den P.B.H. ontvangen. Zij, die geen registratiekaart hebben ingezonden dan wel geen kippen en/of eenden op de registratiekaart hebben opgegeven, zullen worden aangeslagen naar het aantal dieren, dat zij op grond van het aantal in 1942 ingele verd^ eieren mochten aanhouden. Op de aanslagkaart zal worden vermeld, bij welken verzamelaar de eieren moe ten worden ingeleverd. Reclames tegen den aanslag moeten worden ingediend, binnen 14 dagen na ontvangst van de aanslagkaart. Later binnenkomende reclames zullen niet in behandeling worden genomen. Pluimveehouders, die op 20 Maart 1943 nog geen aanslagkaart hebben ontvangen, worden in hun eigen be lang aangeraden zich onverwijld tot hun P.B.H. te wenden, Pluimveehouders, die in verzuim blijven aan hun aanslag te voldoen, zullen onder geen beding meer pluim vee mogen aanhouden. In overeenstemming met den Leider heeft de Rijkscommissaris bij Veror dening het instituut Nederlandsche Landwacht in het leven geroepen met de taak binnen de grenzen van den Nederlandschen staat aan de verdedi ging tegen bianen- en buitenlandsche vijanden mede te werken. Iedere Ne derlander tussdhen 17 en 50 jaar, die bereid is om zijn vaderland als soldaat te dienen, is welkom. Drie maanden duurt de opleiding, dan gaat de.sol daat met verlof om alleen opgeroepen te worden bij herhalingsoefenignen of bij dreigend gevaar. Deze Verordening is meer dan een Verordening alleen, het is een sym bool. Het bewijst meer dan iets anders, dat de beloften, welke aan Mussert gegeven zijn, geen leege woorden wa ren. Want een land, dat reeds thans, nu het nog bezet grondgebied is, het recht verkrijgt om een eigen weer macht op te riChten, welke tot taak heeft de grenzen van dit land te bevei ligen, dat land behoeft niet bang te zijn voor zijn herrijzenis en zijn on afhankelijkheid na den oorlog. Slechts een vrij land kan over een eigen landwacht beschikken. Dat dit recht ons land verleend wordt nog vóór het einde van den oorlog, is een gebeurtenis van het allergrootste be lang. Zoo moet men de oprichting van de ze landwacht beschouwen en niet an ders. Niet langer zal Nederland af hankelijk zijn van vreemde troepen, hoe nauw de banden hiermede ook mogen zijn, om zijn grenzen beveiligd te zien, neen, Nederlandsche soldaten zullen binnenkort de wacht bij de kus ten betrekken en het zullen Neder landsche luchtdoelartilleristen zijn, die er zorg voor zullen dragen, dat ter- reuraanvallen, zooals deze onlangs op Brielle, Eindhoven, Hengelo en nog zooveel andere steden, hebben plaats gevonden, niet ongestraft kunnen plaatsvinden. In dit licht moet men de Nederlandsche Landwacht bezien en de oprichting er van verschaft ons de zekerheid, dat wanneer Europa onder Duitsche leiding de overwinning be vochten zal hebben, het nieuwe Euro pa het tehuis zal kunnen zijn van alle vrije volkeren van het continent. 1 DE KEURINGEN VOOR DE LANDWACHT. De persdienst van de N.S.B. meldt ons: Zooals door den Leider is mede gedeeld is iedere Nederlander, die eerlijk en naar beste weten en kunnen bereid is om zijn vaderland als sol daat te dienen binnen 'slands gren zen, welkom in de nieuwe Nederland sche landwacht. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienst- plichUjjachter den rug hebben, kunnen in de actieve politie worden opgeno men. Na drie maanden opgeleid te zijn als soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor her halingsoefeningen of bij dreigend ge vaar. In de komende weken zal onder meer in de onderstaande plaatsen ge legenheid zijn zich voor de Nederland sche landwacht te laten keuren: 29 Maart, Amsterdam, School Iepen- weg 13, 9—13 en lf—18 uur. 31 Maart, Utrecht, Weeqnachts- heim, Mariaplaats, 913 en 1418 ar. 1 April Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg, 9—13 en 14—. 13 uur.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1