Baarn Soest ttuujLe£Lf&. Wederom melkknoeiers voor de Balie. De hand in eigen boezem, cfcltyd \7e Pudding Soesterberg SMAKELIJK ETEN! Wij lezen: Toen Zaterdag een wachtmeester van de maréchaussée op zijn ronde een paar Spakenburger werksters op weg naar Baarn tegenkwam, viel het hem op, dat de dames erg zenuwach tig deden. Het spreekt vanzelf, dat een onder zoek volgde. Daarbij bleek het, dat de dames in boodschappentasschen ieder een partijtje van ruim 20 pond snoek baars vervoerden. De snoekbaarzen waren vooreen zieke, vertel den ze. De wachtmeester vond, dat reeds een gezond mensch door het eten van zoo'n hoeveelheid snoek baars beslist ziek zou worden en nam de visch in beslag. Een der dames werd meegenomen naar het bureau. Daarbij viel het op, dat de rokken der dame een abnormalen omvang ver toonden, althans niet in overeen stemming waren met de te veronder stellen proporties. Op een discrete vraag van den opperwachtmeester ble ken zich nog twee groote snoekbaar zen onder zeker kleedingstuk te her vinden. Smakelijk eten Ds. K. FERNHOUT. Ds. K. Fernhout, Em. Pred., alhier, vierde Vrijdag zijn 85sten verjaardag. Ds. Fernhout werd 12 Maart 1858 te Smilde (Drente) geboren en studeer de aan de Rijks Universiteit te Utrecht, waarna^hij op 3 September 1883 zich aan de Ned. Herv. Kerk te Buitenpost verbond. In 1886 vertrok hij naar Tzum, om daar met de Do leantie mee te gaan. In 1887 werd hij predikant bij de Ned. Ger. Kerk van Zwartsluis, in 1890 te Dordrecht, in 1893 ging hij naar Utrecht om 20 jaar later de Utrechtsche kansel te ver wisselen voor die van Amsterdam. In 1924 verwisselde hij Amsterdam voor het zóóveel rustiger Vreeland, waar hij tot zijn emeritaat, 1933, arbeidde. Ds. Fernhout was o.a. voorzitter van de Assensche Synode, waar de kwes tie-Geelkerken werd behandeld. UIT DEN OMTREK. A.s. Vrijdag herdenken te Eemnes de heer A. Koelew.ijn en zijn echtgenoote M Manten, dat zij 50 j. geleden in het huwelijk traden. Bruid en bruidegom, die resp. 77 en 79 jaren oud zijn, ge nieten beiden nog een goede gezond heid en behooren tot de oudste Eem- nessers. Velen zullen Vrijdag1 a.s. de oudjes in hun woning, Wakkerendijk 14, bezoeken, om hen op hun hoogtij dag geluk te wenschen! HANDBALWEDSTRIJDEN „DUDOK DE WIT". Dudok de Wit-dames tegen Athleta- dames, te Utrecht. Om ongeveer 11 uur stonden beide dames-elftallen geheel volledig in het veld. Voor deze wedstrijd bestond van beide zijde veel belangstelling, met het oog op de bezetting van de bovenste plaats. Het is dan ook een snelle wedstrijd geweest; tot vijf minuten voor rust was de stand nog dubbel- blank, toen met een van de vele aan vallen van de D. de W.-dames het suc ces kwam. Met 10 voorsprong ging de rust in. Na de rust hetzelfde spel peil, maar de druk op het Athleta- doel werd te zwaar en de keepster moest weer zwichten; nog eenmaal wisten de dames van D. d. W. hot doel te vinden en met een 30 overv^wning kwam dan het einde. Met deze over winning hebben de D. de W.-dames weer een groote stap gedaan in de goede richting. Ga zoo voort, dames en het kampioenschap komt in jullie bezit! Dudok de Wit-heeren tegen Water- vrienden-heeren te Hilversum. Als om ongeveer kwart voor twee de beide elftallen volledig in het veld komen, krijgen wij direct een vlug en open spel te zien, wat van doel tot doel gaat. N» ongeveer 10 minuten spelen wisten de Watervrieniden de leiding te nemen. Dit is het sein voor de D. de W.-heeren om nog beter aan te pak ken, met als resultaat spoedig den ge lijkmaker en kort daarop weten zij zelfs de leiding te nemen. De rust gaat in met gelijken stand 22. Na de rust neemt D. d. W. het spel direct in handen en weet den stand tot 52 op te voeren en met D. d. W. in den aan val komt het einde van dezen vlot gespeelden wedstrijd. Gaat zoo voort, Dames- en Heeren- Dudok dé Witters! BALDADIGHEID. Kwajongens hebben de reclame kastjes, welke zich aan de buitenzij de van het Verkeershuis bevinden, ge forceerd en de daarin staande potten ontvreemd. NED. LUTH. GENOOTSCHAP. Ten huize van Mevr. E. H. van Len- nep-Sillem houdt Ds. W. J. Manger op Dinsdagavond, 23 Maart a.s., te 7.45 uur voor het Ned. Luth. Genootschap een lezing over het onderwerp: „Wat is het verschil tusschen Evangelisch Luthersch en Hersteld Luthersch. De reden van afscheiding en de gedane fusiepogingen." GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtin gen te verkrijgen omtrent de navol gende gevonden voorwerpen: Gouden broche, groen kindermuts- je, zwarte hond, huissleutel, glacé handschoen, bruin wollen want, ge bit voor bovenkaak, paar kinderwant jes. doublé bril, oud heerenrijwiel, witte onderbroek, grijs wollen hand schoen, oude wollen handschoen, bruin lederen portemonnaie met in houd, Lipssleutel, persoonsbewijs. BRANDSTOFFENBONNEN ONTVREEMD. Ten nadeele van den heer E. W. werden diverse distributie-brandstof- fenbonnep ontvreemd. In verband hiermede 'werd een Nijkerksche inge zetene gearresteerd. RIJWIELDIEFSTALLEN. Het is met de rijwieldiefstallen den laatsten tijd weer raak geweest. Bij het postkantoor werd er één gesto len, bij het badhuis aan de Acacia laan verdwenen er twee, terwijl er één ontvreemd werd op den Rijksweg. Van de daders natuurlijk geen spoor. ORGANIST GEREF. KERK. In de vacature F. C. Neumann wer den tot organist der Geref. Kerk be noemd P. v. Ommen, le hulporganist; H. M. Schaink, 2e hulporganist. De benoemden zullen bij toerbeurt het orgel in de kerk. Laanstraat, be spelen. „WITTEBROODSWEKEN". Het Noord-Holl. Tooneel brengt Zaterdag 20 Maart a.s., des avonds te 7.30 uur in „Musis Sacrum" een voor stelling van het blijspel in 3 bedrij ven van Paul Helwich, getiteld: „Wit tebroodsweken". KANTONGERECHT AMERSFOORT. Het melkknoeien schijnt den laat sten tijd herhaaldelijk voor te komen en voor het Amersfoortsche Kanton gerecht hadden Donderdag 11 Maart weder vele melkslijters niet alleen, maar ook de directeur van een melk fabriek (van Eemlandia te Bunscho ten) zich te verantwoorden. Vooraf willen wij over dit melk knoeien een algemeene opmerking plaatsen en ons aansluiten aan het geen de advocaat, mr. Kooien, die h-t in deze zaken voor een der verdach ten opnam, daarover in zijn pleidooi heeft gezegd. Hij wees er n.1. op, dat tegenwoordig de melk geen recht streeks natuurproduct meer is en dat door toevoegingen en andere bewer kingen het vanzelfsprekend meer dan vroeger voorkomt, dat er fouten ge maakt worder. Daarom kunnen wij het niet in alle opzichten met den Ambtenaar van het O.M. eens zijn, dat de melkslijter direct op eigen voordeel uit is, wanneer bij hem een monster wordt genomen, dat niet in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoet. Vanzelfsprekend dient er voor de volksgezondheid gewaakt te worden en moet er met melkknoei ers geen pardon worden gebruikt, maar wij kregen niet altijd den in druk, dat er opzettelijk geknoeid wordt, maar dat de melkslijters vaak buiten hun wil een overtreding be gaan. Waaruit valt het aqders te ver klaren, dat melkslijters, die jarenlang hun" bedrijf uitoefenen, nog nimmer met den strafrechter in aanraking zijn geweest en die nu er wel mede te maken krijgen? Zouden die nu ineens ten bate van eigen winstbejag melk- knoeier zijn geworden? We kunnen het niet gelooven. In dien zin maak te ook de Amersfoortsche advocaat mr. L. Stadig, een opmerking, toen hij het opnam voor den directeur van de melkfabriek Eemlandia te Bunscho ten. Deze fabriek levert per dag dui zenden liters melk af en wat zou het voor zoo'n fabriek beteekenen bij een zeker kwantum iets meer water te voegen. Bij de melkknoeiers waren ditmaal ook eenige Soesters. Eerst stond ze kere Dijkman terecht, die beweerde de melk rechtstreeks van de melk fabriek De Soester te hebben ontvan gen. Dit gebeurt dan via een tusschen- station, zoodat het niet uitgesloten is, dat er hier iets met de melk gebeurt, dat niet in den haak is. Maar zooiets kan alleen maar verondersteld wor den. Het opvallende is, dat wanneer er op zekeren dag bij een melkslijter monsters genomen worden, alleen zoo'n monster niet deugt en dat mon sters van dezelfde partij bij andere slijteró genomen, wel in orde zijn. Dit nu blijft altijd een vraagstuk. De di recteur van den Keuringsdienst van Waren te Utrecht legt in den regel ook geen gunstige verklaringen om trent de verd. af en hij kan het weten, want hij verschijnt ter zitting met zijn aanteekeningen uit het dossier, dat van iederen melkslijter wordt bij gehouden. Om terug te komen op verd. D. De man vertelde, dat hij'onschuldig was en nog nooit een bekeuring had ont vangen voor ondeugdelijke melk. Daarom werd de eisch van den Amb tenaar, mr. Pastoor, die luidde 90. subs. 30 dagen, gewijzigd in een von nis van 40.subs. 20 dagen. De melkslijter Baars te Soest stond terecht omdat zijn zoon met melk op den openbaren weg was aange troffen, die een te laag vetgehalte had. Ook hier kwam de Soester Melkfa briek en het tusschenstation in het geding. Een bediende van zoo'n tus schenstation, die door den verdediger, mr. Van Roy, uit Utrecht was gedag vaard, vertelde, dat het den laatsten tijd vaak was voorgekomen, dat verd. melk terugbracht, omdat hij daarover van de klanten klachten ontving. Dat de man bekend staat als een goed melkslijter, bleek wel uit een getuig schrift van de directie van £en zieken huis, waarin verklaard wordt, dat de door verd. geleverde melk nimmer aanleiding heeft gegeven tot klachten. Ei werd 150.subs. 60 dagen ge- ëischt. Mr. van Roy wees in zijn pleidooi op het feit, dat een melkfabriek er in de eerste plaats voor heeft te zorgen, dat haar afnemers deugdelijke melk krijgen. Men kan van melkslijters niet vergen, dat zij er een laboratorium op na houden. Aan hooge straffdn is men den laatsten tijd gewend geraakt, maar er wordt geen rekening mede gehouden of dit voor een mensch wel te dragen is, verd. betaalt geen inkom stenbelasting, wel een bewijs, dat hij er niet zoo goed bij zit. Zeventien jaar is hij melkslijter en nog nimmer heeft hij een bekeuring gehad. De Kantonrechter hield hiermede rekening en veroordeelde Baars tot 60.subs. 15 dagen hechtenis. De melkslijter Evers le Baarn had ook nog nimmer last gehad met de Justitie en het melkbedrijf is zeer oud. Het ging van vader op zoon. Hier hoorden wij dezelfde klachten en dat de Kantonrechter niet geheel aan op- zec denkt, bleek ook hier uit het von nis, 40.subs. 10 dagen, terwijl de ambtenaar 90.subs. 30 dagen had gevraagd. De directeur van de melkfabriek Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. De felste aanklacht, het vlammend- ste protest moet op den duur aan overredingskracht inboeten, moet mat en onbeteekenend worden, wanneer het te vaak herhaald wordt. En toch zijn er omstandigheden, waarin met dergelijke gerechtvaardigde bezwaren geen rekening gehouden mag worden, Waarin men moet voortgaan met het verheffen van zijn stem en waarin tel kens opnieuw op den deur van het geweten moet worden gehamerd. Ook, wanneer de waarschuwende stem ver loren dreigt te gaan, ook, wanneer een groot deel van ons volk bewust de ooren sluit voor het hartstochtelij ke beroep op gemeenschapszin en ge weten. Als een kankergezwel vreet immers de zwarte handel steeds dieper door in het lichaam van ons volk. Zonder overdrijving kan welhaast gezegd worden, dat bijna iedere welgestelde Nederlander verworden is tot een handlanger van een groep a-sociale en geldbewuste woekeraars, die para siteeren op dat deel van ons volk, dat als zwakker en minder bevoor deeld juist in deze dagen ons aller hulp en steun zoo noodig heeft. Zwart toch is de boter, die in duizenden ge zinnen gegeten wordt, zwart is de suiker, zwart is het vleesch en brood. Zwart is de volle melk, die voor alle kinderen bestemd was, zwart de eie ren, waar slechts de zieken en her stellenden recht op hébben. Met de grofste en walgelijkste uitvluchten leggen menschen, die eens trotsch zijn geweest op hun burgerzin, die ge respecteerd en geacht waren, thans het eigen geweten het zwijgen op. En het is misschien wel het jarnmer- lijkste, dat duizenden niet willen er kennen, dat slechts de laagste in stincten, het grofste eigenbelang de werkelijke drijfveeren zijn voor da den, die door hen zelfs vaderlandslie vend genoemd worden. Er zijn anderen, meer bezonnen en oprechter, wier eenige uitvlucht slechts is, dat de zwarte handel nu eenmaal bestaat en dat het zonde zou zijn er in de gegeven omstandigheden niet van te profiteeren. Zij vergeten echter, dat er geen zwarte handel meer mogelijk is, wan neer iedereen weigert, tegen woeker prijzen artikelen te kobpen, die uitein delijk aan de gemeenschap ontstolen zijn. Want dit moet nog eens duidelijk gezegd worden: Zwarte handel is dief stal. Soms van de armsten onder ons, soms van ons geheele volk. En wie gestolen goederen koopt en direct of indirect tot dezen diefstal aanspoort, is schuldiger dan de dief zelf. Ons land en ons volk worden in deze dagen beproefd op hart en nie ren. Iedere waarachtige vaderlander hoopt en verwacht, dat beide, land ei volk, gelouterd uit den smeltkroes te voorschijn zullen komen. Zoolang echter het kankergezwel van den zwarten handel niet uitgesneden is, kan er van loutering geen sprake z>jn. •4- KELDERDIEFSTAL. Vanuit een kelder, gelegen in een woonhuis aan de Schoolstraat, is ten nadeele van W. v. d. H. een hoeveel heid hammen, boter en levensmidde len gestolen door een vooralsnog on bekend gebleven persoon, die zich door verbreking aldaar toegang had ver schaft. v. d. H. had juist eenige dagen geleden een huisslachting verricht, welk feit blijkbaar aan den dief be kend was. De politie stelde direct een onderzoek in, mede met behulp van den speurhond Wanda, welk onierzoek echter voorloopig geen resultaat op leverde. Het wordt echter nog voort gezet. CLANDESTIEN GESLACHT VLEESCH GEVONDEN. Bij een huiszoeking in de woning van C. W., wonende aan den Kooiweg op Pijnenburg, werd door de politie een hoeveelheid clandestien geslacht vleésch ontdekt, dat niet was voorzien van het geldige goedkeuringsstempel van den Keuringsdienst. Het vleesch werd in beslag genomen, terwijl de betrokkene op grond van overtreding van de Vee- en Vleeschverordening in verzekering werd gesteld. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht om al daar ter beschiking van de Justitie te worden gesteld. VERKEERSOVERTREDINGEN. Dezer dagen heeft de surveilleeren- de politie weer meerdere inwoners moeten bekeuren wegens overtreding' van verkeersovertredingen. Zoo wer den B. H. en Mej. A. M. B. bekeurd wegens het per rijwiel rijden zonder dat dit voorzien was van een bel, ter wijl zij geen van beide voorts een persoonsbewijs konden vertoonen. Zonder bel reden A. H. S., Th. J A en J. v. d. B., terwijl Mej. H. van E.- v E., ook te Soest wonende, zonder schriftelijke vergunning van den Bur gemeester ventte, hetgeen haar ook op een proces verbaal kwam te staan. SCHOLIER WIERP STEENEN NAAR DEN TREIN. Ontdekt werd dezer dagen, dat een scholier, die langs de spoorlijn stond, bezig was met steenen te werpen naai een passeerenden trein, hetgeen uiterst en daarentegen zeer gevaarlijk voor de treinreizigers is. Hij werd op hee- terdaad betrapt en naar het. politie bureau overgebracht, alwaar hij bleek te heeten D. J. v. S., wonende te Soest. Nadat hij een flinke schrobbeering had gekregen en tegen hem ter zake proces verbaal was opgemaakt, is hij v/eder heengezonden. POGING TOT DIEFSTAL VAN EEN BOOM. In het gemeentelijk bosch te Soest- duinen werd R. v. d. G. op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was 'n aan de gemeente Soest toebehoorende ber kenboom met behulp van een figuur zaag om te zagen. Tegen hem werd ter zake proces verbaal opgemaakt. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Alhier werd aangehouden de Soes ter inwoner K. d. G., die er van wordt verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan rijwieldiefstal. ^üDDZ/vl Eemlandia, de heer T. Hoogkamp te Bunschoten, tegen wien veertien da gen hechtenis was geëischt, werd ver oordeeld tot 200. subs. 50 dagen. juist thans.... want zij staat in je S ■l maag en smaakt Sg zoo heerlijk VERDERE VERKEERSOVER TREDINGEN. Wegens het berijden bij avond van een driewielig transportrijwiel, zonder dat dit was voorzien van een voor- 01 achterverlichting, werd bekeurd W v. M., wonende alhier. Ter zake van het feit, dat hij een persoon, ouder dan 10 jaar vervierde op een rijwiel, dat hij zelf bestuurde, werd proces verbaal opgemaakt teger L. A. d. U., uit Soest. Wegens het rijden bij donker met een rijwiel, dat niet was voorzien van een behoorlijk volgens de verduiste- rir gsvoorschriften afgeschermde lan - taarn, werd bekeurd C. G. d. B. uit Soest. DAME WIST DEN WEG NIET MEER. Zondag kwam aan het politiebureau de 64-jarige dame Mevr. G. v. D., af komstig uit Amsterdam, die noch wist van waar zij was gekomen, noch waar heen zij verder "moest. Eenigen tijd la ter is zij van het politiebureau afge haald door haar echtgenoot. Het betrof hier een geval van geheugenverlies. DRIE KONIJNEN GESTOLEN In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn vanuit een hok, staande ach ter de woning van A. V. aan den Smitsweg drie zich daarin bevindende konijnen gestolen. FIETS GESTOLEN. Een brutaal staaltje van rijwieldief stal werd Zondag j.1. uitgehaald in de Ned. Herv. Kerk aan de Torenstraat. Iemand had aldaar zijn rijwiel, helaas niet behoorlijk afgesloten, geplaatst in het-voorportaal der kerk. De rijwiel- dief nu had zich gemengd tusschen de gewone kerkgangers, doch had zich uit de kerk verwijderd even voor den uit eindelijken afloop van den dienst. Toen begaf hij zich via het voorpor taal naar buiten en nam terloops de daar staande fiets ten nadeele van A. v. K. mede. Het signalement van den dader is bekend en de politie stelt naar zijn identiteit een onderzoek in. GEVONDEN VOORWERPEN. Donker blauwe wollen das, Molen straat 24; blauwe gabardine ceintuur, Braamweg 34; pakje thee-surrogaat, politiebur.; paar nieuwe zwart suéde damesharldschoenen, Nieuweweg 30; 2 paar kinderhandschoenen (bruin en gekelurd), politiebureau; hoornen bril montuur, zonder glazen, van Weede- straat 29; leesboek, politiebureau; bruin geruite ceintuur, politiebureau; zwarte hond, Kerkpad Z.Z. 71; bruin lederen portemonnaie, Beetzlaan 71; bril in blikken doos, Beetzlaan 59; étui met zilverbons, Soesterbergsche- straat 11; blauwe heerenwant, Prins Hendriklaan 20; hoofddoek, van Len- neplaan 12; couponboekje voor Zie kenfonds, Steenhoffstraat 6; witte kin- derwant, Birktstraat 61a; rood gevlam de kinderhandschoen, Mendelssohn- laan 1; bruin mutsje, Kerkpad N.Z. 37c; padvindersriem, Noorderweg 19; rood-blauw wollen handschoen. Da Costalaan 16; sjaaltje en paar gym nastiekschoenen Noorderweg 37; roo- de imitatie lederen portemonnaie met inhoud, Hartmanlaan 40; huissleutel, Braamweg 40; bril, Braamweg 40; grijs wollen handschoen, politiebur.; leesboek, Lange Bergstraat 15; kinder schoentje, politiebureau. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Een bewoner deed aangifte van den diefstal van twee konijnen. Een on derzoek met een rijksspeurhond le verde geen resultaat op. - BEKEURINGEN. Een wielrijder werd bekeurd voor het niet gesloten wegzetten van zijn rijwiel. Volgens plaatselijke Verorde ning is zulks verboden. Een wielrijder werd bekeurd voor het rijden zonder voor- en achterlicht, een andere wiel rijder voor het rijden op het verboden weggedeelte, alsmede voor het rijden zonder achterlicht; een autobestuurder voor het rijden zonder voor- en ach- terverlichting; nog een autobestuur der voor het rijden zonder achterver- lichting.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2