HET OOSTFRONT THANS GESTABILISEERD. Geallieerd offensief in N. Afrika. tweede jaargang voor SOES} en BAARN Cfficatjo §8 Sriinmc' Sigarettenkaarten voor vrouwen vervallen. De afgeloopen week in Nederland, CHQOOLADEen BOMIVSEN Prijzen voor plaatselijke verhuizingen. WERKENDE JEUGD. NUMMER 24 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daarbuiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Advertentiëri worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdags- efl Vrijdags middags te 12 uur. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave-. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. HET W5BUD ZATERDAG 27 MAART 1943 °Mmoreiend Ó92 ™oruitbetaUnê) 1 tot 20 0.92. Elk woord meer 4 cent. Wngen^aangfboden"^!" ..Betrek- Elk woord meer WTOrdcn f 0.77 .v f 0 01 Overige advertenties In het gebied van Charkow en Bjel- gorod, dat evenals Charkow heroverd werd, hebben de Duitsche troepen on der bevel van Generaal-Veldmaar schalk Von Manstein den bpvenloop van de Donets over een bree<4 front bereikt. Bij de gevechten in dezen sec tor, die tot den ommekeer aan het Oostfront geleid hebben, verloren de Sovjet-troepen sedert 13 Februari bij na 201000 gevangenen en minstens 50.000 dooden, terwijl aan oorlogstuig o.m. 3372 stukken geschut en 1410 tanks en pantserwagens vernietigd of buitgemaakt werden. Ook aanvallen in de omgeving van Koersk bleven goede vorderingen maken, tel" wijl bij Sefsk een verbinding tusschen het front bij Keersk en dat bij Orel tot stand kon worden gebracht. De aanvallen der Bolsjwisten, die vcoral ten Westen van Wjasma, bij Staraja Roesja en ten Zuiden van het Ladogameer plaats vonden, verloren aan kracht. Opvallend was het feit, dat voor deze aanvallen troepen uit andere sectoren van het front werden aangevoerd, hetgeen bepaalde conclu sies toelaat omtrent het gebrek aan menschenmateriaal, waarmede zelfs de Sovjet-Unie te kampen heeft. In groote trekken is het Oostfront- thans gestabiliseerd^ verklaarde een bekend Duitsche radiocommentator. Het verloop van het front vertoont overeenkomst met dat vóór het groote zomeroffensief van 1942, met dit ver schil echter, dat de Duitsche troepen thans door het bruggehoofd aan de Koebanmonding de straat van Kertsj beheersehen, terwijl het front ten Westen van Moskou „rechtgetrokken" CHURCHILL VOOR DE RADIO. Hersteld van zijn ziekte, heeft de Britsche Minister-President een radio- rtde gehouden, waarin hij verklaarde geen optimistische verwachtingen aan gaande een spoedig einde van den oorlog te koesteren. Duitschland kan misschien het volgende jaar, misschien ook- eerst 't daarop volgende jaar wor den- verslagen, aldus Churchill. Ver-» volgens besprak hij binnenlandsche en naoorlogsche problemen, daar het z.i. noodzakelijk is reeds thans den toe stand na den oorlog voor te bereiden. Een hervorming van de maatschappe lijke orde is een eisch van den tijd; de ontwikkeling van het individu, de ojjvoedmg der jeugd, opheffing der werkloosheid moeten op den voor grond staan. Voor Europa kondigde Churchill een „Europeesche raad' naar het voorbeeld van den Volken bond pan en tevens een „hooggerechts hof', welks beslissingen door een poli tiemacht zullen worden uitgevoerd. 774.000 B.R.T. Nieuwe successen der Duitsche duik- booten hebben de totale tonnage der geallieerden, die tot nu toe in Maart tot zinken werd gebracht tot 774.000 ton verhoogd. Woensdag werd in een extra-bericht van het Hoofdkwartier van den Führer bekend gemaakt, dat andermaal 15 schepen met een inhoud van 73.000 b.r.t. tot zinken waren gebracht. De groote ongerustheid in Enge land over de scheepsverliezen kwam o.m. tot uiting, toen het Lagerhuis de Marinebegrooting behandelde. Ver schillende afgevaardigden oefenen scherpe critiek op de admiraliteit uit en bleken van meening, dat het duik bootengevaar niet op de juiste wijze bestreden wordt. In zijn slotwoord verklaarde Marine-minister Alexan- der, dat „de toestand zeer gevaarlijk is, temeer omdat geen zekerheid be staat, dat het tempo van den nieuw bouw van duikbooten dat der verlie zen niet verre overtreft." Groot-admiraal Doenitz, Opperbe velhebber der Duitsche Marine, bracht een bezoek aan Rome, waar hij met den Chef van den Generalen Staf der Italiaansche Marine kameraadschap pelijke besprekingen hield. OFFENSIEF IN TUNIS. De beslissende slag om Tunis, het bruggehoofd der spil in Noord-Afrika; is ontbrand. Het Britsche achtste le ger is tót den aanval overgegaan op de Marethlinie, die het gebied tusschen de zee en de Matmatagebergte afsluit en zich vervolgens over den kam van dit gebergte voortzet. Ten Noorden van het zoutmeer Chott el-djerid tracht ten Amerikaanscfce troepen na de ver overing van Gafsa in Oostelijke rich ting naar de havens Sfax en Gabes door te stooten. Nog niet bekend is in hoeverre de troepen der spil de Ma rethlinie zullen handhaven, mede in verband met een dreigende omsinge ling vanuit Gafsa. Wellicht zullen zij zich concentreeren in Midden-Tunis en vooral in Noord-Tunis, dat met de havens Bizerta en Tunis een geschikte verdedigingszóne vormt. Terwijl Maarschalk Rommel de tij dens een offensieve verkenning in Midden-Tunis veroverde gebieden met de steden Gafsa, Feriana, Kasserine en Sbeitla weer heeft prijsgegeven, hebben de Duitsche troepen in Noord- Tunis wederom een succes behrald. Zij staan thans op 30 Km. ten Oosten van Tabarca, nabij de Tunesisch7Al- gerijnsehe grens gelegen. Uiteraard zal de spil alle -krachten inspannen om het Tunesische brugge hoofd te behouden.-Eerste voorwaarde hiertoe is de zeeverbinding niet Sici-^ lië, die door geallieerde bommenwer pers en' duikbooten belaagd wordt. Italiaansche oorlogsschepen hebben in een half jaar 21 vijandelijke duikboo- ter vernietigd en er minstens 15 min oi meer ernstig "beschadigd. DE STRIJD IN OOST-AZIë. Zoowel in Birma als ten Noorden van Australië vertoonde de strijd in Oost-Azië de laatste weken een zekere levendigheid door Japansche activiteit. Reeds enkele weken geleden kon het geallieerde hoofdkwartier 'van Mac Arthur geslaagde aanvallen door de luchtmacht op Japansche schepen ten Noorden vap Nieuw-Guinea melden en thans zijn er wederom aanwijzin gen omtrent Japansche bedrijvigheid in dit gebied. Japansche vliegtuigen hebben enkele malen een aanval op dj vlootbasis Port-Darwin aan de Noordkust van Australië ondernomen. In Birma hebben de Japanners zoo wei in hel gebied van Akyab, de ha ven aan de Westkust, die het doelwit van een Britsch offensief was, als ln" Noord-Birma, dat zich" wigvormig tusschen Britsch-Indië en de Chinee- sche provincie Yoenman inschuift, vorderingen gemaakt. Daar het geallieerde krijgsplan den strijd tegen Japan achterstelt bij dien tegen Duitschland, zooals ook Chur chill nog onlangs in zijn radiorede ver klaarde. voeren de geallieerden in Oost-Azië voornamelijk een afmat- tingsstrijd en schijnen groote offensie ven acties in dit gebied niet waar schijnlijk. Vice-Admiraal Helfrich verklaarde echter aan journalisten, dat er toch een voldoende strijdmacht tegen de Japanners ter beschikking moet worden gesteld om hen te ver- hirderen de bezette eilanden in den Stillen Oceaan steviger in handen te krijgen. De belangrijkste taak is de heerschappij ter zee té verwerven, het geen echter slechts gebeuren kan met behulp van de luchtmacht. Het is zeer gevaarlijk optimist te zijn, besloot de Vice-Admiraal Helfrich zijn verkla ringen. DE ZOMERTIJD GAAT IN, In den nacht van Zondag op Maandag. In overeenstemming met de rege ling in het Duitsche Rijk,wordt ook in het bezette Nederlandsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart 1943 de zomertijd ingevoerd. Volgens de Verordening van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenl. Zaken over de re geling van den wettelijken tijd (Ne derlandsche Staatscourant Nr. 206/42) begint de. zomertijd op 29 Maart 1943 des voormiddags te 2 uur. Op dat tijd stip worden alle openbare klokken een uur vooruitgezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 3 uur voormiddags. TELEFONEER NIET BIJ LUCHTALARM. Gedurende luchtalarm en na bom inslag wordt door particulieren buiten gewoon veel en langdurig yan de te lefoon gebruik gemaakt. In dergelijke gevallen is het echter dringend noodig, dat het telefoonverkeer tot een mini mum beperkt blijft, omdat de verbin dingen onvoorwaardelijk beschikbaar prijs op aanvraag. Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdflk. Telefoon 2962 Giro 161165 WASHlbG HtS ANDS POR MM OP OewOCCACY oVrhrz?n\b-!f^d- !n Ongenoemde prijzen zijn de kosten van het bezor- UP en afhalen van kisten, het in bruik°en geven van kisten, het ge- inbegrependekens, touwen en takels piano's en brarioervoer van vleugels lijk worden bereken,*, kan afzonder- rekende bedragen moeter. iojV00r be_ op de factuur of kwitantie nerjnü vermeld. Zij, die meenen voor een uitzonde ringstarief in aanmerking te komen, kunnen een met redenen omkleed ver zoekschrift indienen bij de sectie ta rieven en prijzen van de afdeeling vervoerwezen van het Departement van Waterstaat. Alvorens hoogere prij zen in rekening te mogen brengen, is een schriftelijke toestemming ver- eischt. Er wordt echter op gewezen, dat aan dergelijke verzoeken slechts in zeer bijzondere gevallen zal kunnen worden voldaan. Versnaperingen voortaan alleen voor kinderen. Aanvraagformulieren voor nieuwe brandstof fenkaarten. De Chicago Daily Trïb%e", U.S.A., van 2 Februari 1941 zegt, dat NewDealia de Rooseuelt-kliek, alle ruaarscfwttuiujjea in cleu wind .al slaan en naar de gunst van het Bolsjewisme zal dingen. Graag wjascht zij hem van alle zonden rein, droogt hem met den handdoek der moreele gelijkberechtigheid af en zegt tot hem: „zulk een groot voorvechter der democratie als jij, kan toch niet met dit Kaïnsteeken rondloopen." C.N.F./G.F.L. Pax moeten blijven van den luchtbescher mingsdienst, die bij bominslag zoo snel mogelijk hulp moet verleenen. Iedere telefoonabonné bedenke, dat bij luchtaanvallen de redding van men- schenlevens op het spel staat en late onder alle omstandigheden het parti culiere telefoneeren bij luchtalarm, bominslag en gedurende de eerste uren daarna na. VANAF 5 APRIL RUNDVET OP BOTERBON 13. Bonnen heden inleveren. Op de bonnen „boter 13a"'en „boter 13b" van de bonkaart voor voedings middelen, welke geldig zijn van Maan- dag 5 tot en met-Vrijdag 16 April 1943; zal dgsgewenscht rund vet verkrijg baar zijn,, en wel per „a "-bon of per tweetal „b"-bonnen 200# gram. Men dient de bonnen daartoe bij den sla ger in te leveren, desgewensoht tegen ontvangstbewijs, tot en met Zaterdag 27 Maart 1943. Zij, die in deze periode bon 13 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kun nen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, die latex- op dezen bon worden verkrijgbaar ge steld. Met de aflevering van het rundvet mag eerst op Maandag 5 April 1943 een aanvang worden gemaakt. PRIJZEN VAN BAK- EN BRAADVET. Zooals is medegedeeld, zal binnen kort bak- en braadvet in distributie worden gebracht. In verband hierme de wordt er aan herinnerd, dat het bak- erf braadvet, hetwelk geen merk di-aagt, aan den consument mag wor den verkocht tegen ten hoogste 0.25 per pakje van 200 gram, terwijl de prijs van de merkvetten niet meer mag bedragen dan 0.28 pe'r pakje van 200 gram. Het is lente. Op de bollenvelden prijken de crocussen in vollen bloei en vormen een veelkleurig tapijt. Nog slechts koi-ten tijd en ook de tulpen en narcissen zullen hun veelkleurige pracht ten toon spreiden. Reeds loo- pen de eerste groene blaadjes uit, de eerste kievitseieren zijn gevonden en op de plassen verschenen de eerste witte zeilen. Op 29 Maart gaat de zo mertijd in en dan behoort de winter voor goed tot het verleden, Een nieuwe lente, een nieuw ge luid. Nieuwe geluiden hooren wij ook van het Nederlandsche Arbeidsfront. De afdeeling Jeugd van het N.A.F. heeft gemeend, dat thans de tijd ge komen is, dat ook tot de werkende jeugd van Nederland een appèl moet worden gericht om een nieuwe taak te beginnen. Wie de jeugd heeft, heeft dê toekomst. Werkend Nederland zal het echter in de eerste plaats van de werkende jeugd moeten hebben. In het verleden heeft men zich om deze jeugd niet al te veel bekommerd. En waar dit wel geschiedde, was het slechts om een beroep te doen op het klassebewustzijn, niet op de liefde voor het vaderland. Thans- is dit an ders geworden. Op Zondag 21 Maart, de dag van de lente, is de week der werkende jeugd begonnen. Een reeks van bijeenkomsten zal gehouden wor den, bijeenkomsten, waarop een be roep gedaan zal worden op gemeen- schapszin, plichtsbesef en arbeidseer. De jeugd zal weer moeten leeren waarde te hechten aan idealen, zij zal daadwerkelijk ■•mede moeten werken aan den opbouw van een nieuwe socia le orde. Voor werkend jong Nederland is een nieuwe lente aangebroken en de komende tijden zullen bewijzen, dat ook de nieuwe geluiden gehoord en begrepen zijn. Op den eersten dag der Lente, te midden van de ontwakende natuur werden Zondagmiddag j.1. op het Hel denkerkhof op den Grebbeberg de Duitsche en Nederlandsche soldaten, die in de Meidagen van 1940 gevallen zijn, plechtig herdacht. Heldengedcnk- dagVersche kransen en bloem stukken dekten de graven, eerewach- ten waren opgesteld. Generaal Christi- ansen voerde als eerste spreker het woord en herdacht in treffende woor den de gesneuvelden. Vei*volgens sprak de Rijkscommissaris, die in zijn rede de Nederlandsche strijders - aan het Oostfront herdacht. Als laatste sprak Mussert. Hij herdacht alle gevallenen, en hen, die op den Grebbebex-g begra ven liggen, Nederlanders en Duitschers, legde de gelofte af, dat in de toekomst nimmer meer Duitschers en Nederlan ders tegenover elkaar zullen staan. Voordat de autoriteiten de begraaf plaats verlieten, overtuigde Generaal Christiansen zich nog pei-soonlijk van den toestand der graven. Boven Brielle, het vredige stadje .op Oost-Voorne cirkelden enkele we ken gereden Britsche vliegtuigen. Uit .den blauwen voorjaarshemel suisden I do dood en verderf brengende projec tielen omlaag en toen het motorenge- I ronk, het gedreun van de explosies en i het gekraak van de ineenstortende muren verklonken was, beweende Rrielle de dood van tientallen kinde ren, verpletterd onder jhet puin van een ineengestorte school. Brielle on derging het lot, dat zoovele steden en dorpen in ons land moesten onder gaan. Het stadje, dat binnen zijn mu ren geen enkel rc^litair doelwit her bergde, ja zelfs geen enkele belangrij ke fabriek, werd binnen enkele oogen- bükken herschapen tot een oord van rouw en verwoesting. Ongeveer te zelfder tijd wierpen andere Britsche vliegers in de omge ving van Brielle en elders andere pro jectielen omlaag. Oranje doosjes, waarin zich een chocoladeletter V be vond. „Van de kindertjes uit Indië aan de kindertjes in Holland" was op de verpakking geschreven. De duivels in de hel moeten op dien dag in schaterend lacher^ zijn uitge barsten. Bloediger hoon is immers on denkbaar. Ook, wanneer deze daad geen opzet, doch slechts misdadige roekeloosheid is geweest, dan nog zal ieder miensch met afschuw en veront waardiging vervuld moeten zijn. Hier chocolade, ginds bommen. Wij zijn er aan gewend geraakt, om van onze bondgenooten bommen in stede van brood te ontvangen. Doch choco lade voor doode kindex-en is iets, waar voor alle woorden tekort schieten. Voor het plaatselijk vervoer van in boedels geldt het vervoer-prijsbesluit 1940. De gemachtigde voor de prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervol ging zal worden overgegaan, indien tei\ hoogste de hieronder genoemde prijzen worden berekend. a. Verhuizingen door gevestigde ineubeltransportondernemingén door middel van meubelwagens (z.g. tapis sières) met motor- of paardentractie). In gemeenten van meer dan 100.000 inw. en randgemeenten (met vakwerk) 2.50 per M3; (zonder vakwerk) 2. p. M3; in gemeenten van 50.000 inw. toi 100.000 inw. (met vakwerk) 2.25 p. M3; (zonder vakwerk) 1.75 per M3; in gemeenten van minder dan 50.000 inw. (met vakwerk) 2.per M3; (zonder vakwerk) 1.50 per M3. Onder vakwerk moet worden ver staan-: het in- en uitpakken van glas en aardewerk met beschikbaarstelling Van verpakkingsmateriaal het demon- teeren en monteeren van meubelen, enz. In deze prijzen zijn niet inbegrepen de kosten van stoffeerders-, toehan gers-, loodgieters- en electriciens- werkzaamheden b. Vex-huizingen door andere ver voerders dan die, vallende onder a. Met motortractie, in gem. van meer dan 100.000 inwoners 1.50 per M3; in gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners 1.30 per M3; in gemeenten van minder dan 50.000 inw. 1.20 per M3. Voor onder a. en b. bedoelde tran sporten van minder dan 10 M3 kan de prijs voor een hoeveelheid van 10 M3 De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April 1943 tegen overlegging van de distributie stamkaart en tegen inontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaar ten „voedingsmiddelen 5e periode '43", uitreiken. Aardappelbonnen komen thans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt we derom onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten. De diensten zulleh uitreiken aan houders van een inlegvel KI of LI een 'bonkaart K 115; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 215; en een klantenkaart voor groente; aan aan houders van 'n inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K315; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 415. Houders'van L-inlegvellen ont vangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 215. Zij, die geboren zijn tusschen 21 Maart en 19 April van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Tabaks- en versnaperingen- kaarten. Voorts worden tegelijk met de bo vengenoemde kaarten nieuwe tabaks en vex-snaperingenkaarten uitgereikt. Men kan niet kiezen tusschen een ta- bakskaart en een vex'snaperingenkaart. Uitgereikt worden: aan kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar een versnaperingenkaart, aan "mannelijke personen van 18 jaar en ouder een ta- bakskaart. Alle overige verbruikers ontvangen noch een tabakskaart, noch een si- garettenkaart, noch een versnaperin- genkaart. Kaarten voor kindervoeding. Verder worden aan kinderen bene den den leeftijd van vier jaar naast de bonkaart voor voedingsmiddelen, kaarten voor kindeiwoeding uitge- x-eikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, ontvangen een bonkaart R 215. Kinderen, gebören tusschen 17 April 1939 en 18 April 1941 ontvangen een bonkaart R 115. Aanvraagformulieren voor nieuwe brandstoffenkaarten. Ten slotte zullen de diensten aan vraagformulieren voor een brandstof- fenkaart uitreiken aan hen, die de aanduiding „hoofd" op hun disti'ibu- tiestamkaart hebben. Deze aanvraag formulieren moeten bij het afhalen der bonkaarten voor de 6e periode worden ingediend, terwijl dan tevens de oude „DV"-kaart voor brandstof met de bonnen „11 BV", „12 BV", „13 BV" en „14 BV" moet worden ingeleverd. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkings register is opgenomen. «Een uitzonde ring wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (indien zij zijn opgenomen in het centraal bevolkings- x-egister), gedetacheerde maréchaus- sée's, de vaste bevolking van kost scholen e.d. en voor hen, die ten ge volge van oorlogsomstandigheden tij delijk elders verblijven. Bij de uitreiking van de kaarten wordt die bon van het inlegvel ver wijderd, waarvan het nummer over eenstemt met het nummer der uitge reikte bonkaax-t voor voedingsmidde-» len. Bij de uitreiking van de bonkaar ten v^j>r voedingsmiddelen wordt het vakje' S5 van de stamkaart afge- kruist. Bij uitreiking van een tabaks- of'versnaperingenkaart wordt het vak je S 9 voorzien van onderscheidenlijk de letter X of Z. Bij uitreiking van de kaarten voor kindervoeding wordt het vakje S 6 afgekruist. Bij het in ontvangstnemen der kaar- te'. ga men na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad heeft ontvangen; latere reclames wór den niet in behandeling genomen. dam vond op"'Z^agl™Ma^Mn een^mk-h'f plaats' die in dan Sn on don 6611 miJ'Paal za' blijken te danv? Weg' welke ons land, «n- WWtai h? a" °nSunstigb omslan- jgneden, in de toekomst gaat. Op het xfte werd de week van de wer- NederlariS^ geopend en in de aula van werkend jori)fns de getuigenissen zinnig getuigd vatf'.en glorie, heeft men om dat, wat veriboL ondubbel- noesten arbeid, gemeenschoyoorne- .sociaal plichtsbesef te herwinnerioor na elk beroep en ieder bedrijf had ëe,^ tweetal jeugdige werkers afgevaax-- digd naar Amsterdam, jongens en meisjes, welke te samen de werken de jeugd van ons land vertegenwoox*- digen. Twee mannen voerden op deze bij eenkomst het woord. Een oudere, ver grijsd in een jarenlangen strijd om een werkelijk socialisme en een jon gere, minder ervaren, maar bezield door het onvex*woestbaar vertrouwen van de jeugd: Woudenbex-g en jeugd leider Knol. Beiden voerden het woord, op ver schillende wijze, maar met eendere be zieling. De leider van het Nederland sche Arbeidsfront sprak tot de ver zamelde jeugd als de oudere, door den si rijd gestaalde en door ervaring ge rijpte raadsman. Knol vertolkte, wat - onbewust smeult in de harten van dui zenden jongeren. Beide sprekers ech ter deden een beroep op datgene, wat iii de harten van eiken Nederlander, jong of oud, leeft en zal blijven leven; de liefde tot het vaderland. Uit de ge spannen aandacht en uit het harts tochtelijk applaus, dat op beide ï'ede- voeringen volgde, bleek overduidelijk, dat dit beroep niet te vergeefs werd gedaan. Zoo is deze 'bijeenkomst, op een sym- bolischen dag en op een symbolische plaats, een gebeurtenis geworden, wel ke in meer dan één opzicht van groo- tJ beteekenis zal blijken te zijn. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. In de eerste plaats echter zal men de werkende jeugd moeten hebben, want slechts een werkend Nederland heeft een toekomst. In het verleden heeft men zich om de werkende jeugd niet al te veel bekommerd en waar dit ge schiedde, was het slechts om een be roep op het klassebewustzijn te doen, niet öp de* liefde voor het vaderland. Thans is het anders geworden. Er zijn geen scheidsmux'en meer in ons volk, geen klassen en geen klassen strijd. Er is slechts het vaderland en in plaats van een beroep te doen op het klassebewustzijn wordt thans een beroep gedaan op gemeenschapszin, arbeidseer en plichtsbesef. Een nieu we lente, een nieuw gelujd.... zong eens de idealist Gortex*. Voor werkend jong Nederland is een nieuwe lente aangebroken en de koxnende tijden zullen bewijzen, dat ook de nieuwe geluiden gehoord en. begrepen zijn. DISTRIBUTIE VAN KUNST TANDEN EN -KIEZEN. Patiënten dienen zich niet recht streeks tot het Rijksbureau te wenden. Omtrent de speciale gevallen, waar voor dispensatie is verleend van de verboden tot het koopen, be- en ver werken, verkoopen en afleveren van kunsttanden en -kiezen deelt de direc teur van het Rijksbureau voor Ge nees- en Verbandmiddelen mede, dat het koopen, be- en verwerken, verkoo pen en afleveren vrij kan geschieden voor zoover dit betreft heele prothe sen, halve prothesen en partifeele pro thesen ten behoeve van die patiënten, waarvoor de afdrukken reeds zijn ge nomen vóór 19 Maart 1943. Ook blijft het koopen, be- en verwerken, ver koopen en afleveren van ten behoeve van een bepaalden patiënt vervaar digde porceleinen kunsttanden en/of -kiezen vrij, onverschillig of de af drukken voor dit gebitwexic vóór 19 Maart 1943 dan wef daarna zijn ge nomen. In alle andere gevallen is het noodig een vergunning aan te vragen bij het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen te Amsterdam, het welk door den tandarts, mondarts o£ daarmede gelijkgestelde moet woxxlen gedaan op de w*ijze, zooals hem is uit eengezet in een circulaire van den di recteur van het Rijksbureau voor Ge nees- en Verbandmiddelen-Patiënten kunnen zich dus niet rechtstreeks tot het Rijksbureau wenden. DE BEDRIJFSSLUITING. Het 19 Maart Verschenen nummer 12 van het weekblad „Economische Voorlichting" bevat een artikel over di; dezer dagen in het Verordeningen blad afgekondigde Beschikking van den Rijkscommissaris betreffende de sluiting van bedrijven. Axdikelsgewij ze worden daarin de voox'schriften be handeld, o.m. die betreffende de wijze vön sluiting, het hooren van bedrijfs organisaties, de rol van burgemees ters, commissarissen dei- provincies en Kamei's van Koophandel cn Fabrie ken, de voor het instellen van beroep te volgen procedure, de regeling dei- goederenvoorraden der te sluiten be drijven en de steunverleening.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1