Baarri BROOD VOOR MILLIOEN ANDERHALF MONDEN Buitenlandsch Overzicht Nederlandsche volkseenheid tegen Bolsjewisme. Göbbels optimisme. «RENOVATUM» Woensdagavond te 8 uur hield de heer A. E. van Goor den Oosterlingh uit Soestdijk, voor een openbare volks vergadering in Hot. Eemland te Soest dijk een rede over bovenstaand on derwerp. De groepsleider in Soestdijk, de heer G. G. J. Alblas, opende de vergadering en deelde mede, dat het niet de be- doéüing is ons volk een beginsel op te dringen, waaraan het in wezen vreemd is, doch dat men de historische ont wikkeling der zaken moet kennen. De heer A. E. van Goor den Ooster lingh ging uitvoerig de Russische ge schiedenis na en de ontwikkeling al daar van den adel en den boeren stand; de boer voelde den grond zijn eigendom en achtte zich verongelijkt. Spr. schetste den strijd tusschen men- sjewiki (minderheidspartij) en bolsje- wiki (meerderheidspartij), waarbij de bQgren het hun ontnomene trachtten terug te krijgen. Ondanks het feit, dat de Joden slechts 1,7% van de bevolking vorm den, hadden zij in de revolutie voor aanstaande plaatsen in overheer- schend aantal. Van 1917 tot 1932 heeft de" Russische revolutie aan 32 millioen menschen het leven gekost. Naast het gevaar van de dictatuur van het pro letariaat, kwam de injectie van alle volkeren met de ergste communisti sche bacillen. Men bedenke, dat reeds in Versail- les de huidige oorlog opzettelijk ge maakt is en als Adolf Hitier niet was opgestaan, zou ontegenzeggelijk de communistische wereldrevolutie ook in Nederland haar intrede hebben ge daan. Spr. vestigde er speciaal de aan dacht op, dat Mussert in Nederland de N.S.B. oprichtte in 1931, toen in Duitschland de machtsovername door het Nationaal Socialisme nog niet had plaats gevonden. De Joden werden werktuigen, van het communistische propaganda-appa- raat en hier in Nederland ageerden zij in „Eenheid Door Democratie" tegen fascisme en nationaal-sooialisme. Ons volk, dat bij de verkiezingen van 1937 zich tegen het voortschrijdende natio naal socialisme verklaarde, is de scHuld van de tragiek van 1940 ge weest. Bij alles, ook bij den Volkeren bond en bij het kapitalistische Ameri kanisme, speelden de Joden een hoofd rol, direct en achter de schermen of lieten anderen, soms zelfs wel onbe wust, voor hun belangen opkomen. Verschillende citaten van vooraan staande politici gaf de spr. uit de vóór-oorlogsche jaren ten aanzien van hei jegens Rusland in te nemen stand- Ten volle gegrond op de feitelijke ontwikkeling. Minister Göbbels, die zich in de adhter ons liggende tien jaren reeds zoo dikwijls voor de taak geplaatst zag om de ontwikkeling der politieke gebeurtenissen van commentaar te voorzien, merkte in zijn korte, doch zeer heldere en kernachtige rede ter gelegenheid van den vier-en-vijftigsten verjaardag van den Führer o.m. op, dat diens werk thans op het punt staat om voltooid te worden. Deze woorden zullen vooral hen, die onder invloed van de Anglo-Amerikaansche propaganda tot iederen prijs in het jaar 1943 een soort van 1918 willen zien, wel zeer optimistisch in de oor den geklonken hebben, ook al bleek duidelijk, dat de Duitsche Minister zich overigens den ernst van den toe stand ten volle realiseert. Dezulken hebben echter naar alle waarschijnlijkheid over het hoofd ge zien, dat de tegenslagen, welke Duitschland dezen winter hebbeen ge troffen, slechts betrekking hadden op gebeurtenissen aan den uitersten rand van het oorlogstooneel, zonder dat zij ooit het „centrale zenuwstelsel" der Duitsche oorlogvoering raakten Wie zich echter realiseert, dat de officieuze Engelsche „Times" reeds in het begin van deze maand in een hoofdartikel waarschuwde tegen de illusie, dat het jaar 1943 vergeleken kon worden met 1918 (al was het slechts op grond van het feit, dat in 1918 de duikbootoorlog geen gevaren meer opleverde voor den geallieerden aanvoer, terwijl 1943 daarentegen een recordjaar voor de Duitsche duikboo- ten belooft te worden), begrijpt, dat Göbbels' opmerking waarlijk niet ge tuigde van een overdreven optimisme. Indien men bij dezen vierden verjaar dag in oorlogstijd van Hitier, den toe stand rustig overweegt, dan zie!, men Inderdaad, dat de overwinning der Spilmogendheden geenszins in de ver te is verschoven. Doch afgezien van den duikbootoor log zijn er nog verschillende andere argumenten, die Göbbels' redeneering ondersteunen. Behalve, dat er in 1943 niet, zooals in 1918, groote geallieerde legers op Europeeschen bodem staan, moest op 15 April j.1. Radio Londen ei-kennen in navolging van het Amerikaansche bureau voor den bui- tehlandschen handel, dat ongeveer een week tevoren een dergelijke ver klaring had afgelegd dat er vol gens de ambtenaren van het Britsche Ministerie voor Economische Oorlog voering: „in de naaste toekomst geen kans bestaat op ernstig gebrek aan le vensmiddelen in Duitschland of de bezette gebieden, daar het den Duitscher gelukt is hét Oostfront ,j te stabiliseeren." En hiermede is dan wederom een hoopvolle verwachting van toonaan gevende geallieerde kringen op een spoedige overwinning, tengevolge van een Duitsche ineenstorting, in rook vervlogen. punt en vroeg: Waar blijft thans de voorlichting van diegenen thans? Ook de tijd vlak vóór den oorlog en de verhouding Nederl. IndiëJapan be lichtte spr. uitvoerig. In moeilijke'tijden komt veel in be laagde landen een van God gezonden leider, die op het moment zelf wordt verguisd en bestreden, doch later wordt erkend en geëerd als de redder van het land; spr. wees op dit gebied op Prins Willem van Oranje, Olden- barneveldt, Michiel Adr.z. de Ruiter, Johan de Wit. Zij streden toen ook voor hun volk en vaderland, net als de strijders in dit land van thans en wer den op het oogenblik zelf ook niet be grepen. Zóó strijdt Mussert thans ook in dit land tegen het opkomende bol sjewisme en met deze vergelijking be sloot spr. zijn vlot uitgesproken en met enthousiasme voorgedragen rede. Na de pauze, in welke werd gecol lecteerd voor het Strijdfonds, werden enkele gestelde vragen beantwoord; spr. vestigde naar aanleiding van een ingekomen vraag de aandacht er op, dat door de Tjseka en door deportatie niet minder dan 8,6 millioen boeren werden omgebracht. Rusland voert den totalen oorlog, die Duitsdhland thans eerst heeft ingevoerd, reeds van 1917 af, waarbij de huidige generatie is opgegroeid in den strijd vóór het proletariaat en tégen het fascisme en in haat tegen Duitschland. Tot slot deed spr. 'n beroep tot het Nederlandsche volk om de oogen te ontsluiten voor het gevaar van het bolsjewisme, om actief deel te nemen aan den grooten strijd daartegen en om de zaken nuchter te zien. Met het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus, werd daarop de vergadering gesloten. OPENSTELLING APOTHEKEN. Op Zondag 25 April 1943 (le Paasoh- dag) is geopend de Apotheek „Soest dijk", aan de van Weedestraat. Op Maandag 26 April 1943 (2de Paaschdag) is geopend de Apotheek „Soest", aan de Soesterbergschestraat. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemionnaie met inhoud, Klaar- waterweg 17 A; bankbiljet, Koningin- nelaan 128; zwarte heerenschoen, Soes terbergschestraat 172; zakmes, Kerk- pad N.Z. 37c; heeren-portemonnaie, Klaarwaterweg 35; dames-portemon- naie met inhoud, v. Weedestraat 45; wit met zwart hondje, Koninginne- laan 46; dames-portemonnaie, Birkt- straat 35 A; licht bruine hond (reu), de Paltz 4; poederdoosje, Beukenl. 15A. DRIE PERSONEN GEARRESTEERD. Door de plaatselijke politie zijn al hier een drietal personen gearresteerd, die nog in het Algemeen Politieblad stonden gesignaleerd wegens het als nog moeten ondergaan van diverse gevangenisstraffen. Het waren de Soester inwoners D. A. v. B., die nog een gevangenisstraf van 1 maand te goed had, G. J. K., die nog drie maan den moest uitzitten en A. A. D., die nog 3 weken tegoed had. Alle drie zijn op transport gesteld naar Utrecht en aldaar overgegeven aan den Offi cier van Justitie, die zorg zal dragen, dat zij hunne straffen uitzitten. TWEE SCHAPEN GESTOLEN. Vanuit een onafgesloten loods in een weiland aan de Birktstraat zijn in den vroegen ochtend of den afgeloopen nacht twee schapen gestolen, ten na- deele van den veehouder P. A. H. Teen deze des ochtends vroeg ontdek te, dat zijn schapen waren verdwe nen, deed hij daarvan terstond aan gifte en de politie stelde onverwijld een uitvoerig onderzoek ter plaatse in. Hierbij werd ook weder de hulp ingeroepen van den rijksspeurhondge- leider wachtmeester Tavenier met zijn hond Wanda, die echter in dit geval geen oplossing aan de hand kon doen. Het onderzoek wordt voortgezet. VEEBOEKJE NIET BIJGEHOUDEN. Alhier is op verzoek van de contro- leerende ambtenaren van den Centra- len Controle Dienst aangehouden en in verzekering gesteld G. V., alhier wonende, die er van wlordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het niet behoorlijk bijhouden van zijn veeboekje als veehouder, hetgeen op levert een nogal zwaar aangerekend strafbaar feit op grond van de Vee- en Vleeschverordening 1942. Hij zal naar elders worden overgebracht. BALDADIGE JONGENS. He?>Hoofd der Van der Huchtschool klaagde bij de politie, dat kinderen daar uit de buurt ruiten van het schoolgebouw stuk gooiden en ver zocht eenig politietoezicht. FAMILIETWIST. Bij een familietwist bij de familie v. B. aan den Ouden Utrechtscheweg wilde de man zijn vrouw niet binnen laten, hetgeen deze laatste niet juist oordeelde. De inmiddels gewaarschuw de politie bemiddelde in dezen ei slaagde er in de vrouw toegang tot het huis te verschaffen. BONNEN INGELEVERD, DOCH GEEN BOTER ONTVANGEN. Mevr. E.-K. deed aangifte, dat zij in het begin van dit jaar eenige bo terbonnen, in totaal voor 4 rantsoenen boter, had ingeleverd tegen ontvangst bewijs bij den leverancier P. F. Deze had inmiddels zijn zaak overgedaan en beweerde deze bonnen mede te hebben overgegeven, hetgeen zijn op volger echter ontkende. Waar de be trokkene geen boter op haar bonnen heeft ontvangen, zal nu F. maatrege len moeten treffer),/dat zij alsnog in het bezit van deze boter wordt ge steld. DIEFSTAL DOOR HAAB «DOCHTER. Mej. B.-J., wonende aan den Wiek- slooterweg, deed bij de politie aangif te, dat te haren nadeele door hare te Tilburg wonende dochter verschillen de artikelen waren ontvreemd, waar onder een strijkbout, een deken, eeni ge sleutels, een geldkistje, een rol zeil en eenige heerenondergoederen. De politie doet hiernaar een onderzoek. TASCH MET GELD EN BONNEN VERMIST. Mevr. P., alhier wonende, deed aan gifte, dat zij haar tasch met geld, distributiebescheiden en boodschappen vermiste, die vermoedelijk is zoek ge raakt in den winkel van den kruide nier S. aan de Birktstraat en waar schijnlijk van daar door een onge rechtigde is medegenomen. Onderzoek wordt ingesteld. DRIE GOUDEN ECHTPAREN. Dezer dagen telt de gemeente Soest 3 gouden echtparen, een bijzonder heid, welke niet dikwijls valt te ver melden. Op 28 April, dus a.s. Woensdag, her denken de heer en Mevr. Cromjongh, Mendelssohnlaan 2A, dat zij 50 jaren geleden inJ den echt werden verbon den. Een dag later, dus a.s. Donderdag, vieren de heer en Mevr. Muts, Eem- straat 4, hun gouden huwelijksfeest en op 6 Mei a.s. herbergt de woning 2e Heeserlaantje 2 eveneens een gouden bruidspaar en wel het echtpaar v. Vel- sen-van 't Klooster. DES NACHTS OP STRAAT. Wegens het verblijf tusschen 23 en 4 u. in de open lucht op de openbare straat werd bekeurd D. P. B. alhier, die tot 4 uur op het politiebureau werd vastgehouden. WIELRIJDEN ZONDER LICHT. De wielrijder F. S., die alhier zon der voor- en achterlicht reed bij don ker, werd door de surveilleerende po litie deswege bekeurd. RIJWIELPADEN-VEREEN. GOOI EN EEMLAND. Aan het Jaarverslag der Vereeni- ging tot Aanleg en Onderhoud van rijwielpaden in Gooi en Eemland wordt ontleend, dat het ledental terug liep tot 1118, zijnde 397 in Hilversum, 393 in Bussum, 137 in Laren, 141 in Baarn en 50 leden verspreid. De vereeniging mocht in het afge loopen jaar wederom finantiëele steun ontvangen van de provincies Noord- Holland en Utrecht, van verschillende! gemeenten in Gooi en Eemland, Stad en Lande Gooiland, A.N.WJB. en van, verschillende particuliere grondeige naren. 1 In de gehouden algemeene jaarlijk-T sche ledenvergadering werden de af4 tredende bestuursleden, de heeren Dr. P. V. Astro en H. E. Beuker bij accla matie herkozen. Tot leden der kas- commissie 1943 werden benoemd Meji Benders, Baarn, en de heeren Jonk heer, Hilversum en Poortermans, Bus sum. FEESTAVOND VAN VOETBAL- VEREENIGING „BAARN". Woensdagavond 1.1. gaf de B.V.V. „Baarn" een tweede revue-avond in de zaal van Flora. Voor een uitverkochte zaal heette de bekende conférencier Willy Sibbelee de aanwezigen wel kom en kondigde een zeer gevarieerd programma aan. Allereerst traden op de Gebr. Rex, twee accordeonnisten, die kunstenaars op hun instrument bleken te zijn; vooral in „Oriënt Express" oogstten zij geweldig succes. Ook het duo Bobby en Johny viel zeer in den smaak. Hierna }ifcas het de beurt aan de Kililoco's, net bekende Hawaiïan- Ensemble, waarbij vooral de refrein zanger opviel; het geheele ensemble kon ons uitnemend bekoren. Berny was de clou van den avond en vertoonde staaltjes van zijn kun nen, welke aan het ongelooflijke grensden. Ook als Chinees was hij verbluffend goed, zoodat aan het slot van zijn optreden het applaus niet van de lucht was. Ook Tonio Manti, die hierna volg de, kreeg een geweldig applaus te in- casseeren als blijk van waardeering voor zijn kunnen. "Aan het slot van den avond moesten ook de Kililoca's nog eenige toegiften geven, hetgeen onder enorme toejui chingen geschiedde. Tusschen de bedrijven door was het steeds Sibbelee die het publiek aange naam bezig hield. Zijn grappen waren van goed gehalte en zijn stem is bui tengewoon goed. Vooral zijn „Goede Moeder" en zijn imitaties van Tino Rossi en Tito Schipa waren voorbeel dig. Velen zullen dan ook ongetwijfeld naar een verder optreden van hem in Baarn uitzien! GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau worden in lichtingen verstrekt over de onder staande gevonden voorwerpen: Lederen handschoen, voorwiel van fiets, manchetknoop, muts van cape, ketting met slot, portemonnaie met inhoud, kindermuts, damesportemon- naie, bril in étui, kinderwant. OPENSTELLING APOTHEKEN. Op Zondag 25 April 1943 (le Paasch dag) is geopend de Apotheek Julius, Laanstraat, die ook de volgende week den nachtdienst heeft. Op Maandag 26 April 1943 (2de Paaschdag) is geopend de Apotheek Biebhaalder, aan de Nieuwstraat. Ds. E. H. BLAAUWENDRAAD 25 JAAR PREDIKANT. Hoewel de jubilaris er niet veel op hef van wilde zien gemaakt, is het jubileum van Ds. E. H. Blaauwen- tiraad toch iniet onopgemerkt voor hem voorbij gegaan. Woensdagmiddag waren Kerkeraad en verdere ambtsdragers der Ned. Herv. Gemeente in het Gebouw v. Chr. Belangen bijeen gekomen, om den jubilaris bij monde van de heeren Bosschieter en Groeneveld geluk te wenschen en hem namens de gemeen te een fraai bloemstuk en een envelop pe met inhoud te overhandigen. In de avonduren recipieerde Ds. Blaauwendraad in het Gebouw v. Chr. Belangen. Het was den geheelen avond een va et vient van gemeente leden, die den dominé en zijn gezin geluk kwamen wenschen. Aan de pastorie waren in den loop van den dag veel bloemen en een groot aantal schriftelijke en telegra fische gelukwenschen bezorgd. HET PASSIECONCERT. Het wordt zoo langzamerhand tradi tie, dat bij kerkelijke Hoogtijdagen ook een kerkconcert in onze gemeente plaats vindt. Dit streven van den or ganisator, den heer Wim ter Burg, wordt zeer gewaardeerd, hetgeen o.a. blijken moge uit het aantal ingezete nen, dat deze concerten bezocht. Voor Paschen 1943 was aangekon digd een Passieconcert, waaraan me dewerkten Lyda Stapper, sopraan, Ak- ke de Vries, alt, Frits Breekveld, cla- ve-cymbel, het Baarnsche Vrouwen koor en het Gooisch Symphonie-or- kest, het geheel onder leiding van den heer Wim ter Burg. Alvorens begonnen werd aan het hoogtepunt van den avond, speelde het orkest twee werken, resp. van Joh. Seb. Bach - Max Reger, O Mensch, bewein dein sünde gross" en Opus 6/III van Corelli. Zooals gezegd, het hoogtepunt van In den Noord-Oost polder, het groot ste stuk grond, dat ooit in ons land aan het water werd ontworsteld, vor deren de werkzaamheden ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden in een tempo, dat ieders bewondering af dwingt. Vijfduizend arbeiders zwoegen hier in de nog troostelooze vlakten om den bodem gereed te maken voor de komende oogsten. En wanneer een maal de geheele polder in cultuur ge bracht zal zijn, wanneer eenmaal over al het gouden graan op de velden zal staan, dan zal er brood zijn voor an derhalf millioen menschen. Op het oogenblik reeds beteekent in den polder het landwerk van één dag gemiddeld het broodgraan van één Nederlander voor een geheel jaar. Meer dan iets anders laten deze cij fers zien, van hoe groot belang het voor ons geheele volk is, dat de Noord- Oost polder, zoo snel mogelijk in cul tuur wrdt gebracht. Er volgt eveneens uit, dat niets nagelaten mag worden, dat wenschelijk is om de arbeidsvrede in den polder te bevorderen. Aan den anderen kant zullen de arbeiders, die hier te werk gesteld zijn, moeten be seffen, dat zij geen polderwerkers zijn zonder meer, doch bouwers aan de toe komst van het Nederlandsche volk. De benoeming van een socialen voorman en een aantal sociale medewerkers voor den Noord-Oost polder onder streept dit trouwens op afdoende wij ze. Zullen deze mannen dus afgebracht moeten worden van de gedachte, dat zij louter grondwerkers of landarbei ders zijn, die voor een bepaald bedrag graven en slaven, ook ons geheele volk moet leeren beseffen, dat de tijd thans gekomen is om definitief af te rekenen met overleefde begrippen en namen. Vroeger immers had de naam „polderjongen" of „polderwerker" een ietwat wrangen bijsmaak. Polderwer kers waren immers rauwe, onzedelij ke gezellen zonder vaste woonplaats, zonder moraal, een soort vagebonden van den arbeid. Zij trouwden „over den puthaak", zij waren maatschap pelijk uitgestootenen, overal berucht en gevreesd. En al bestaat de polderwerker van vroger al lang niet meer, de naam heeft voor allen nog altijd een ongun- stigen klank. Volkomen ten onrechte overigens. De arbeiders in den Noord-Oost polder zijn slechts voor een klein per centage afkomstig uit die kringen, waaruit vroeger de polderwerkers ge- recruteerd werden. Een aantal zijn landarbeiders en boerenzoons, het meerendeel evenwel is uit de steden afkomstig en velen hebben vroeger andere beroepen gehad. Vooral deze laatste categorie heeft het moeilijk, zij zijn aan den zwaren arbeid niet ge wend en het verblijf in het kale en naakte land werkt op velen deprimee- rend. Bovendien moeten zij ver van huis en haard in kampen leven, die weliswaar, niets meer gemeen henben met de keeten, waarin vroeger de ras echte polderwerker leefde, maar die toch in het gemis van de eigen ver trouwde omgeving niet of moeilijk kunnen voorzien. Het N.A.F. heeft dit terecht ingezien en spant thans al zijn ki-achten in om de werkers in den barren polder sociale verzorging en arbeidsvreugde te kunnen brengen. Maar ook ons geheele volk zal dienen in te zien, dat in den Noord-Oost pol der geen ruwe „polderjongens" wer ken, maar Nederlanders, die de akkers bouwrijp»/maken, waarop straks het brood voor anderhalf millioen men schen geoogst zal worden. AAN HET OOSTFRONT. DE moddenperiode, die het wijde Russische land reeds enkele we ken voor mensch en voertuig vrijwel onbegaanbaar maakt, verhin derde wederom groote gevechtsacties aan het Oostfront. Hier en daar was plaatselijke activiteit, terwijl de Sov jet-troepen aan het Koebanbrugge- ihoofd hun vergeef sche aanvallen op de Duitsche linies herhaalden. De hardnekkigheid, waarmede de bolsje wistische legerleiding dit strategisch zeer belangrijke punt aan de Duit- schers tracht te ontrukken, is onge twijfeld te verklaren uit de vrees, dat het Koebanbruggehoofd binnenkort een uitgangspunt voor een Duitsch of fensief zou kunnen worden. Te Berlijn hult men zich omtrent het komende zomeroffensief echter in geheimzin nigheid. Het offensief komt en het Oostfront ligt het meest voor de hand, maar in theorie houdt men een offen sief op een ander front even zeer voor mogelijk. Verrassing is de halve over winning, betoogt men van Duitsche zijde en de aanleg van sterke verdedi gingslinies rond het Europeesche con tinent beteekent niet, dat Duitschland in het defensief gedrukt is. LUCHTOORLOG IN HET WESTEN. Terwijl beide tegenstanders zich aan het Oostfront tot de groote krachtme ting voorbereiden, duurde het Anglo- Amerikaansche luchtoffensief tegen Duitschland en de bezette gebieden in West-Europa voort. Bij nachtelijke, aanvallen werden Stuttgart, Mann- heim, Ludwigshafen en steden in Oost-Duitschland geteisterd. In één nacht, die van Vrijdag op Zaterdag, verloor de Britsche luchtmacht ruim 55 toestellen, hetgeen het hoogste aan tal in dezen oorlog is. Een sterke for matie Amerikaansche bommenwer pers deed overdag een aanval op Bre- den avond werd gevormd door het Stabat Mater, van Giov. B. Pergolese, hetwelk schitterend ten gehoore werd gebracht. Ook ditmaal kan van een zeer ge slaagd concert gesproken worden, zoo wel wat de uitvoering als het bezoek betreft. De heer Wim ter Burg heeft eer van zijn werk en verplicht zijn gemeentenaren in zijn streven zeer. KOMKOMMERTIJD. Het politierapport vermeldde de laat ste dagen niets, dat voor publicatie geschikt was. Zelfs geen rijwieldief stal LUTH. KERKDIENST. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de kerkdienst van het Ned. Luth. Genootschap, afd. Baarn, 2e Paaschdag, in het gebouw van den Ned. Prot. Bond, Kampstraat, wordt gehouden. Voor aanvangsuur en voor ganger zie men onder de predikbeur ten. HULPVERLEENING AAN ROTTERDAM. Naar wij van het Buurtschapshoofd van den Nederl. Volksdienst verne men, is de actie tot hulpverleening aan Rotterdam, te Baarn een succes geworden. De collectanten hebben zich flink geweerd, maar wil dat werk resulta ten hebben, dan moet er ook de wil zijn om te geven. En die wil was bij de burgerij in groote mate aanwezig. Zegt het niet veel, dat, na al die in zamelingen, welke er de laatste jaren reeds geweest zijn, nu toch weer een spoorwegwagon kleederen en goede ren bij elkaar werd gebracht? Het bleef evenwel niet bij giften in natura alleen. De bekende roode bus sen kwamen overal en geconstateerd mag dan ook worden, dat er wel geen ingezetene in het dorp gevonden zal worden, die Zaterdag of Maandag j.1. niet werd uitgenoodigd zijn gave te offeren op het altaar der naastenlief de. Ook de buscollecte gaf dan ook een verblijdende opbrengst. Het aan tal munten, dat Zaterdag en Maandag werd ingezameld, overtrof ver dat van alle vorige collecten, voor welk doel ook gehouden. De Baarnsche burgerij heeft haar medeleven in het léed der getroffenen van Rotterdam getoond. Men kan er van overtuigd zijn, dat geld en goede ren waardig zullen worden besteed. Er staat geschreven: „Wie den ar men geeft Moge dit een aansporing zijn om ook bij een volgenden oproep de beur zen wijd te openen. NAAR DE BOLLENVELDEN OF NAAR DE BLOEIENDE APPEL- BOOMEN. De V.V.V. Baarns' Bloei deelt ons mede, bericht te hebben ontvangen uit de bollenstreek, dat de bollenvel den met de Paaschdagen in bloei zul len staan en dus een tocht erheen al leszins loonend is. Wat betreft de vruchtboomen, zijn de kersen en peren uitgebloeid, maar de appelboomen zullen omstreeks Paschen op zijn mooist zijn. Op hét Verkeershuis is een klein boekje te verkrijgen, dat eer tiental tochten in de provincie aangeeft, waar men de bloeiende boo- men het beste kan bewonderen. BACH-AVOND. Uitgaande van de Christelijke Ora torium Vereeniging te Baarn, zal op Vrijdag 7 Mei a.s. onder leiding van den Directeur, den heer Jan Wage naar uit Utrecht, een Bach-avond wor den gegeven, aanvangende des avonds te 7.30 uur in de Hervormde Kerk op de Brink, te Baarn. Een viertal solisten uit Utrecht zal daaraan medewerking verleenen, ter wijl de begeleiding in handen zal zijn van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Het programma vermeldt eenige Can tates van Joh. S. Bach. De uitvoering zal te ongeveer 9 uur zijn beëindigd. men. Duitsche jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie dwong een gedeelte der aanvallers voor het bereiken van het doel van richting te veranderen; in totaal werden 20 „vliegende for ten" neergeschoten. Aan Duitsche zij de gingen twee jagers verloren. De Amerikanen meldden, dat zij bij den aanval op Bremen 60 Duitsche jacht- toestellen neergeschoten hadden, het geen te Berlijn als een typisch staaltje werd aangehaald van de overdrijving, waaraan de Amerikanen zich in tegen stelling tot de Engelschen bij de be richtgeving over luchtgevechten schul dig maken. Zware Duitsche gevechts toestellen ondernamen eerv-aanval op de industriestad Chelmsford t. Noord- Oosten van Londen. Groote branden en verwoestingen waren het resultaat. In den nacht van 18 op 19 April vlo gen vreemde vliegtuigen boven Zwit- sersch gebied, deelde men van offi- cieele zijde te Bern mede. Van welke nationaliteit deze vreemde vliegtuigen waren, werd duidelijk, toen het Ita- liaansche legerbericht meldde, dat er dienzelfden nacht te La Spezia gebom bardeerd was. La Spezia is een be langrijke oorlogshaven en ligt aan de Golf van Genua. BRUGGEHOOFD TUNESIë. La Speiza werd Vanuit Engeland ge bombardeerd, andere Italiaansche ha vens als Napels en Palermo, Catania en Syracuse op Sicilië werden her haaldelijk van geallieerde luchtbases in Noord-Afrika of op Malta aange vallen. Het doel van deze aanvallen, waarbij aanzienlijke schade werd aan gericht, is een onderbreking van den aanvoer der Duitsch-Italiaansche troe pen in Tunesië. De strijd om dit brug- gehoofd heeft zijn hoogtepunt niet be reikt. Na den snellen opmarsch van Gabes tot Enfidaville ten Noorden van Sousse is het Britsche achtste leger voorloopig tot stilstand gekomen om de voorbereidselen tot een nieuwen aanval te tiêffen. Ook in dtd andere sectoren van de ring rond Bizerta en Tunis, waar het Britsche eerste leger, Amerikanen en Franschen staan opge steld, beperkte de gevechtsactie zich tot plaatselijke aanvalsondememingen om sterkte en stellingen van den te genstander te verkennen. Intusschen is de controverse tus schen De Gaulle en Giraud nog altijd niet opgelost. Generaal Gatroux, ver bindingsman van De Gaulle in Gi- raud's hoofdkwartier te Algiers, 'is naar Londen gereisd met een memo randum omtrent de toekomstige posi tie van Frankrijk. De Gaulle schijnt verschillende bezwaren tegen de in dit memorandum opgenomen voorstellen te hebben. Volgens sommige berichten geven de Amerikanen, de ware macht hebbers in Fransch Noord-Afrika, steeds meer den voorkeur aan Giraud boven de Gaulle. SPANJE EN TURKIJE. Als niet-oorlogvoerende staten trek ken Spanje en Turkije, gelegen aan beide uiteinden van de Middellandsche Zee, die door velen als het oorlogs tooneel der toekomst wordt be schouwd, steeds meer de aandacht. De Spaansche Minister van Buitenland- sche Zaken, Jordana, hield een rede, waarin hij Franco^ woorden, dat Spanje den weg naar den vrede moet vergemakkelijken, met instemming aanhaalde. Spanje is echter tevens be reid voor zijn onafhankelijkheid nieu we offers te brengen, waarbij de Mi nister vooral wees op het bolsjewis me, dat ook naties, die ver van de Sovjet-Unie liggen, bedreigt. Tot Duitsch ambassadeur te Madrid is Dieckhoff, de laatste Duitsche ambas sadeur te Washington, benoemd. Te Ankara heerschte levendige ac tiviteit. Honderden personen waren vereenigd, aan de diners, die de Turk- sche Minister van Buitenlandsche Za ken achtereenvolgens aan vertegen woordigers der geallieerde en spilmo gendheden aanbood. Generaal Sir Maitland Wilson, de Britsche opper bevelhebber in het Nabije Oosten, bracht een bezoek aan Ankara, waar bij hij o.m. met de Turksche Ministers van Oorlog en Buitenlandsche Zaken en den Chef van den Generalen Staf besperkingen voerde. Zijn hoofdkwar tier, momenteel te Cairo gevestigd, schijnt binnenkort naar Beiroet in Sy rië te worden verplaatst. Eenige Turk sche officieren der luchtvaart zijn naar Cairo gereisd, waar zij door Britsche technici geïnstrueerd zullen worden. Binnenkort zal nog een delegatie van 300 officieren voor hetzelfde doel naar Egypte reizen. Duitschland en Egypte sloten een overeenkomst tot regeling van het goe deren- en betalingsverkeer. Deze goe- derenruil zal tot 31 Mei 1944 een waar de van 120 millioen Mark hebben. Duitschland zal Turkije industrieele producten leveren, terwijl Turkije be paalde grondstoffen, naar Duitschland za1 uitvoeren. oooa Renoraturr» verzekert Uw bezit tegen OORLOGSSCHADE STORMSCHADE BRANDSCHADE Ptactische voorwaarden Bilh/ke tarieven Inlichtingen bi/ ome correspondenten Algemeen Onderling Waorborg Genootschap ^eidschepleir^£^

Soester Courant | 1943 | | pagina 2