Baarn ■f Soest 1 Soesterberg Aardappelschillen als bijvoeding voor paarden. OÏltiJd \7e Pudding GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen over onderstaande ge vonden voorwerpen: Zilverbon; parapluie; paar gym nastiekschoenen; kindermutsje; glacé dameshandschoen; lot Staatsloterij; doublé armband; hond; glacé dames handschoen; zakje inh. bankpapier; étui inh. distr.bonnen. DE JUBILÊUMBANK. Wanneer dit onder de oogen van de lezers komt, zal de jubileumbank op de Brink reeds verdwenen of groo- tendeels verdwenen zijn. Met veel zorg is het steenen gevaarte afgebroken, want 'het ligt in de bedoeling de bank elders weer op te bouwen op een plek welke zich daartoe beter leent dan de Brink. Naar wij vernemen is als nieuwe plaats gedacht het einde van den Oude Utrechtscheweg bij de Spoor weglaan: Wellicht dat op dat plekje de bank eerder tot rusten zal nooden dan op de Brink, want daar gebruikte niemand de bank als zitplaats. HET STATIONSPLEIN. Vorige maal schreven wij het een en ander over den nieuwen aanleg van het Stationsplein, doch vergatep daarbij te vermelden, dat dit plantsoen geenszins is bedoeld als kinderspeel plaats. Het nieuwe trekt, dat blijkt ook al weer bij het Stationsplein in zijn nieuwe gedaante. De banken, wel ke daar dezer dagen zijn geplaatst, hebben al vaste bezoekers gekregen, die daar eiken dag een poosje komen zitten om zich in de zon te koesteren. Maar het plein trekt ook de jeugd aan en dat zou óók niet erg zijn als er maar geen kattekwaad wordt uitge haald. En dat is de laatste dagen wel het geval. Er wordt over de gazons ge- loopen, bloempjes geplukt en Zelfs worden de banken verplaatst. Dit kan niet worden toegelaten en daarom zal er scherp toezicht worden gehouden. Laten de ouders dit hun kinderen goed inprenten, voordat er erger dingen ge beuren. HET WEER VAN 40 JAAR GELEDEN. In het Weekblad van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde schrijft de heer J. G. Ballego over het weer van '40 jaar geleden. Ook toen was het zoo'n vroeg voorjaar, in Maart ston den de muurbloemen al in knop, Nar cissen bloeiden, evenals de primula Veris, terwijl de Arabis al uitgebloeid was. Maar begin April werd het buiten gewoon koud, steeds Noordenwind met hevige sneeuw- en hagelbuien. Op 20 April waren de vruchtboomen bijna geheel zwart gewaaid, de Nar cissen bloeiden nog steeds, in de kas sen moest hard gestookt worden om b.v. de Seringen in bloei te brengen. Snijbloemen waren schaarsch tot den langsten dag, toen er eenige we ken mooi weer kwam, maar de rozen en andere bloemen bleven de sporen van het voorgaande slechte weer dra gen. In Baarn waren er in den zomer 1943 plannen gemaakt tot het houden van een Bloemencorso, gelijk dit in voorgaande jaren (o.a. 1897) ook was geschied en toen zoo'n enorm succes werd. Maar in 1903 konden deze plan nen geen voortgang hebben, het Bloe mencorso kon niet doorgaan wegens gebrek aan snijbloemen! HET PLUISMEER. Nu het zomerseizoen weer is gena derd, willen wij eens wijzen op het prachtige kampeerterrein, dat de A.N.W.B. bezit in „Het Pluismeer", gelegen nabij de „Driehonderd roe dek-laan te Lage Vuursche. Zooals gezegd, exploiteert de A.N.W.B. dit terrein, waar men zelfs les in het kampeeren kan krijgen. Het Pluismeer is bij de Baarnaars wellicht beter bekend als de „Plas van Grootveld"; 't is daar een mooi stukje natuur, waar men zelfs een bijzonderheid zoo diep in het bosch wilde eenden aantreft. DE PAASCHDRUKTE. Baarn heeft tijdens de Paaschdagen haar deel van het Vreemdelingenver keer wel gehad, de pensions en hotels waren goed bezet en ook dat deel van de stedelingen, dat zulke dagen fa milie en verwanten in de Gooische tuinstad komen bezoeken, was even eens goed vertegenwoordigd. In het dorp bemerkt men er niet zoo heel veel van, dat de gemeente zooveel tijdelijke bewoners méér telt. Uit den aard der zaak komen de men- schen naar Baarn voor de natuur en •niet voor het dorp. Zij trekken dus geheele dagen de bosschen in, als het weer zulks toelaat. Ook de kleurige kleedij van de Bun- schotensche schoonen valt^op zoo'n 2en Paaschdag of Pinksterdag altijd op, omdat de bewoners van het dorpje aan de oude binnenzee op feestdagen steevast een uitstapje naar onze ge meente maken. AANGEHOUDEN. - In deze gemeente werd aangehou den de Amsterdammer J. D., die nog 4 maanden gevangenisstraf tegoed had. GESLAAGD. Voor de resp. te Haarlem en den Haag gehouden examens op 24 en 29 Maart j.1. slaagden voor het Practijk- diploma Machineschrijven onze plaats- genooten: Mej. A. Boersma, en de hee- ren: Tj. Boersma en A. de Ruig. BELEEDIGING. Proces verbaal werd opgemaakt te gen W. F. A., alhier, terzake beleedi- ging. RIJWIELDIEFSTAL. De heer A. v. d. M. deed bij de poli tie aangifte, dat te zijnen nadeele een rijwiel was gestolen. JAARVERGADERING WIJKVERPLEGING. Dinsdagmiddag hield de Wijkverple ging „Huis ter Heide en Omstreken" haar jaarvergadering in het Wijkge- bouw Doldersche Weg 24. De verga dering, die slecht was bezocht, stond onder leiding van Dr. H. Cannegieter, als opvolger van den heer D. Feike- ma, die in verband met zijn verhui zing als voorzitter had bedankt. Na mens allen bracht de nieuwe voorzit ter den heer Feikema dank voor alles, wat hij voor de vereeniging heeft ge daan. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat het le dental der vereeniging aan het einde van 1942 816 bedroeg en vrijwel sta- tionnair is gebleven. Het bedrag der contributies steeg vrij belangrijk door verhooging van de minimum-contri butie, welke zonder bezwaar door de leden werd aanvaard. In den loop van het jaar werden door Zr. Reynders 2534 bezoeken afgelegd. Gezien de groote afstanden In het district en de barre koude in het begin van 1942, werd de zuster voor deze prestaties dankbare hulde gebracht. Het Bestuur kon er eindelijk toe overgaan Zr. Reynders een periodieke plaatsver vangster toe te wijzen, waardoor de zuster iedere 14 dagen van een vrijen dag genieten kan. Eenige gebruikte boeken werden ten geschenke ontvan gen. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de financieele toe stand der vereeniging tot tevreden heid stemt. In tegenstelling met het jaar 1941, sloot het jaar 1942 met een voordeelig saldo, terwijl ook op de be grooting voor het jaar '43 een voor deelig saldo kon worden geraamd. Den penningmeester werd décharge ver leend over 1942, onder dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. In de nieu we Kascommissie werden gekozen de heeren Feikema en Schurer, voorts twee plaatsvervangende leden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de 'beide periodiek aftredende leden, mevrouw Rapmund en Dr. H. Cannegieter, met schier algemeene stemmen herkozen. E. H. B. O.-NIEUWS. Men deelt ons mede, dat de nieuwe cursussen van de Afdeeling Soester berg der E.H.B.O. dit jaar aanvangen op Woensdag 5 Mei, des avonds van KANTONGERECHT AMERSFOORT. Het is niet prettig, wanneer men 20 jaar melkslijter is, in dien tijd nog nimmer iets met den strafrechter te mjaken te hebben gehad en dan voor de balie te moeten verschijnen, omdat men melk met een te laag vetgehalte heeft afgeleverd. Dit nu overkwam onzen dorpsgenoot J. de Bree. Het feit werd hem door den Amb tenaar nog al zwaar aangerekend, onv dat het publiek denkt volle melk te ontvangen, maar veelal met kalkwa- ter genoegen moet neihien en dit dan met den prijs voor volle melk betaalt. De Ambtenaar merkte in zijn requisi toir zelfs op, dat in het Ziekenhuis te Utrecht de slechte melk een minder gunstigen invloed heeft op jonge moe ders en zelfs miskramen het gevolg zijn van het feit, dat men kalkwater inplaats van volle melk drinkt, hoewel deze vrouwen in de meening zijn, dat door hun leveranciers volle melk ge leverd wordt. Inderdaad is het afle veren (van ondeugdelijke melk een zwaar vergrijp tegenover de volksge meenschap, maar verd. De Bree was er niet op uit zijn cliëntèle te bedrie gen. Hij had taptemelk in een bus zonder blauwe rand en dit wékt dan den indruk alsof er volle melk in zoo'n bus zit. Maar hij liet de menschen den prijs voor taptemelk betalen. Zijn gun stig verleden als melkslijter was oor zaak, dat de man tot 40.subs. 10 dagen werd veroordeeld, een boete •welke hem als kleine melkslijter nog hoog genoeg is, want 'hij vertelde, dat hij van zijn inkomen niet eens datge- nr kan betrekken waartoe de levens middelenbonnen hem recht geven. Paarden voedden zich met aardappelschillen. Een stalhouder te Amersfoort zag geen kans zijn paarden van het noo- dige voedsel te voorzien en toch ver vult de viervoeter een hoogst nuttige functie in onze hedendaagsche samen leving. Den dieren wordt een kilo 'hooi per dag toegewezen, hetgeen te wei nig is en daarom worden als bijvoeding aardappelschillen verstrekt, hetgeen dan nog voorzichtig moet geschieden. Maar hoe daaraan te komen? De stal houder nam zijn stalknecht in den arm en deze verzamelde bij zijn fami lie en kennissen aardappelschillen en ar.dere etensresten, teneinde de paar den van zijn baas te kunnen voeren. Maar voor het verzamelen daarvan heeft men een vergunning van B. en W noodig en dit nu kon de stalhou der niet toonen. De man, die wel een vergunning had en daarvoor betaalt, diende nu een klacht in omdat hij zich een gedeelte van zijn verdienste zag ontgaan. De 'Wnd. Kantonrechter, mr. v. d. Mark, zeide zich de moeilijkheden van den stalhouder volkomen te kunnen indenken, maar formeel is een straf baar feit gepleegd. Er is nu eenmaal een Verordening die voorschrijft, dat ieder, die aardappelschillen verzamelt, een vergunning van het gemeentebe stuur moet hebben. De Ambtenaar eischte 6.subs. 3 d., doch de Kan tonrechter legde de minimum-boete, n.1. ƒ1.subs. 1 d. op. Gevaarlijk werk. Het schijnt tot sommige menschen maar niet te willen doordringen, dat het zich vasthouden aan een auto, wanneer men zich op een rijwiel be vindt, zeer gevaarlijk is. Herhaaldelijk kan men daarover lezen in de krant en niet dikwijls zijn doodelijke onge lukken daar het gevolg van. Zoo moest zich een aannemer verantwoorden, omdat hij zich op den Arnhemsche- weg te Amersfoort door een auto heeft laten voorttrekken. De man zeide, dat de auto tergend langzaam reed, er geen verkeer op den weg was, zoodat het zeer verleidelijk was zich vast te 'houden. De Kantonrechter bracht ver dachte het gevaarlijke van zijn han delwijze nogmaals onder het oog en veroordeelde hem tot 3.subs. 1 d. 7.15 tot 9.15 uur in de Openbare School aan den Verl. Schoolweg te Soesterberg. Zij bestaan uit een aan- vangscursus alsmede uit een vervolg en herhalingscursus. Leider dezer cur sussen is dokter Splinter, voor de ver bandleer de heer Drost. Van het nut der E.H.B.O., vooral in dezen tijd, zal een ieder nu wel' overtuigd zijn. Men kan daarom verwachten, dat velen, vooral de jongeren uit Soesterberg, Den Dolder, Bosch en Duin en Huis ter Heide zich voor den aanvangscur- sus zullen aanmelden. Men kan zich hiervoor opgeven bij den secretaris, den heer J. v. Utrecht, Verl. Postweg 41, te Soesterberg. Ook de gediplo meerden worden dringend aangeraden om trouw de herhalingscursussen te blijven volgen, daar zij anders de kans loopen, dat na eenigen tijd hun diplo ma ongeldig wordt verklaard. JAARVERGADERING E. H. B. O. Woensdagavond hield de Afdeeling Soesterberg der E. H. B. O. in Hotel „Huis ten Halve" haar jaarvergade ring, die slecht was bezocht. De voor zitter, de heer J. Veldman en de secre taris de heer J. v. Utrecht, memoreer den beiden het vijf-jarig bestaan der afdeeling. Van het oorspronkelijk bestuur had alleen mevr. v. Prooyen nog zitting. Een groot aantal leden had een diploma behaald. Van den Burgemeester, mr. A. L. des Tombe, en anderen, mocht men groote mede werking ontvangen. Uit het jaarver slag van den secretaris bleekt voorts, dat aan het einde van 1942 de afdee ling 62 leden telde en 10 donateurs. Van de eerste-jaars-cursisten werden er in het afgeloopen jfear 21 bevorderd naar het tweede jaar, terwijl 11 van de 13 candidaten het eenheidsdiploma behaalden. Behalve in tal van lichtere gevallen werd in 10 ernstige gevallen de eerste hulp door leden der afdee ling verleend. In den omtrek zijn er 8 hulpposten opgericht. In het bijzonder werd nog hartelijk dank gebracht aan den cursusleider, dokter Splinter, en den leider van den verbandcursus, den heer Drost, voor hun toegewijden arbeid. De afdeeling verkeert in goe den welstand. Ook de financieele toe stand is kerngezond, zooals uit het jaarverslag van de penningmeesteres- se bleek. Er is een flink batig saldo. De Kascommissie had de rekening en verantwoording inorde bevonden. Volgens het verslag van den commis saris van materieel was de voorraad door het dagelijksch bestuur gecontro leerd en in orde bevonden. Voorts werd den leden en hulppos ten op de wenschelijkheid gewezen om bij elk ongeval, hoe gering ook, ge bruik te maken van de invullingsbil jetten. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de voorzitter, de heer J. Veldman herkozen. Mevr. v. Prooy en werd bij acclamatie als bestuurs lid herkozen, terwijl in de plaats van een ander lid, dat bedankt had, mej. J. P. van der Graaf gekozeiA werd. In de nieuwe kascommissie werden be noemd mevr. Tammer en de dames H. Pastunink en A. E. Vonk. s De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de geschiktheid van de groote zaal van „Huis ten Halve" voor het houden van den cursus in verbandleer. Zoodra de omstandigheden hiervoor gunstig zijn, zal het bestuur deze kwestie na der onder 't oog zien. Bij een informa tie naar de bestaande hulpposten bleek, dat deze nog in staat van wor ding zijn, doch dat hun uitrusting, zoo dra dit mogelijk is, zal worden ver sterkt. Aan het slot richtte de voor zitter een opwekkend woord tot de ge diplomeerden om de cursussen trouw te blijven volgen, zoo zij prijs stellen op verlenging van hun diploma. Na mens den penningmeester werd 'ver zocht de contributies zoo spoedig mo gelijk, uiterlijk op den tweeden les- avond, te betalen. P. 1379/1. Verantwoordelijk voor het redactioneele gedeelte van den inhoud: C Haver, Hoofdredacteur. Soestdijk. Verantwoordelijk voor de advertenties: J J. Immerzeel, Soestdijk. Uitgave en druk van: N.V. Eerste Soester Electri- sche Drukkerij, van Weedestraat 7, Soestdijk. Kengetal: K 2253. I ^VDDIjv^ juist thans.... want zij staat in je j A maag en smaakt j zoo heerlijk GEVONDEN VOORWERPEN. Zwarte speelgoedauto, te bevragen politiebureau; tasch met inhoud, Nieu we weg 25b; bril met montuur, Kerk straat 16; zwartlederen portemonnaie met inhoud, Stadhouderslaan 25; zil veren oorbel, Kerkpad N.Z. 17a; zakje met vleesch en hoofdkaas, Birktstr. 1. VRIJSTELLINGSBEWIJZEN VOOR TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND. De Provinciale Voedselcomanissaris te Utrecht heeft bepaald, dat alsnog in de gemeenten Soeest en Baarn gele genheid zal worden gegeven tot het in ontvangst nemen van vrijstellings- bewijzen voor tewerkstelling in Duitschland voor landbouwers en wie daar verder voor in aanmerking ko men. Dit zijn zij, die werkzaam zijn in den landbouw en den tuinbouw, bene vens degenen, werkzaam bij dorpsam- bachtsbedrijven, voor den landbouw en tuinbouw van belang, vports zij, die werken in een hulpbedrijf van den landbouw, als hoedanig gemelde dorpsambachtbedrijven ook worden beschouwd, Zij, die werken in den boschbouw, vallen niet in de termen om een vrijstellingsbewijsHe ontvan gen. Zooals men zal weten, was reeds voor Paschen de gelegenheid te Soest en Baarn geopend deze vrijstellingsbe- wijzen af te halen, doch door de zeer geringe mate van bekendmaking en den korten termijn, waarop die enke le bekendmakingen openbaar werden gemaakt, is besloten alsnog in elke gemeente een dag zitting te houden voor de afgifte van die vrijstellingsbe- wijzen. Dit nu zal thans te Soest plaats heb ben op Donderdag 29 April a.s. in Ho tel De Gouden Ploeg en te Baarn voor Baarn en Eemnes op Dinsdag 4 Mei a.s. in Hotel Groeneveld te Baarn. Degenen, die een dergelijk vrijstel- lingsbewijs kunnen verkrijgen, wordt thans met klem aangeraden van deze laatste gelegenheid een dergelijk be wijs te verkrijgen, gebruik te maken, daar verder geen gelegenheid meer zal bestaan zoo'n bewijs af te halen. Men moet zich daarvoor persoonlijk op bo vengenoemde data vervoegen ter plaatse als is vermeld en moet daar zijn persoonsbewijs overleggen. Er Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. wordt aldaar gecontroleerd, of men aan de vereischten voor het aange vraagde vrijstellingsbewijs voldoet. ACTETASCH VERLOREN. De heer V. v. V. alhier, deed bij de ipolitie aangifte, dat hij zijn actetasch vermiste, waarschijnlijk door hem ver loren op den Eigendomweg of Smits- weg. Tot op heden is de tasch nog niet teruggevonden. JONGENS VERNIELEN EEN BOOMPJE. Het Hoofd der Openbare Lagere School aan de Beetzlaan gaf aan de politie kennis, dat jongens in den tuin der school een boompje opzettelijk hadden vernield. DE INGELEVERDE BOTERBONNEN. De door Mevr. E. bij haar kruide nier F. ingeleverde boterbonnen, waar op zij geen boter had ontvangen en welke bonnen F. fteweerde aan zijn opvolger in de zaak te hebben over gedragen, zullen thans toch nog tot hun recht komen. F. heeft namelijk zich bereid verklaard er voor te zul len zorgen, dat Mevr. E. haar boter ontvangt. 12-JARIGE JONGEN WEGGE- LOOPEN. De heer H. J. H. S. te Soest zond zijn 12-jarig pleegzoontje H. v. L. even een boodschap en gaf hem daarvoor een biljet van 10.mede. De knaap kwam echter niet spoedig terug en later bleek hij heelemaal niet meer terug te komen. De politie werd hier in gemengd, en ontdekte den knaap te Amsterdam bij zijn grootmoeder, waarheen hij zich maar zonder iets te zeggen had begeven. Later is hij van daar door zijn pleegvader weer opge haald. SCHAPENDIEFSTALLEN. Als verdacht de hand te hebben ge had in den diefstal van twee schapen, gepleegd kort voor Paschen ten na deele van den landbouwer en veehou der H., wonende aan de Birktstraat, zijn thans door de plaatselijke politie aangehouden en in verzekering gesteld M. K., woonwagenbewoner, en K. v. E., wonende te Soesterberg. De scha pen waren inmiddels reeds geslacht terwijl het vleesch was verhandeld. RIJWIEL GESTOLEN. Zondag is ten nadeele van W. K. diens rijwiel, dat onbeheerd en niet afgesloten was geplaatst nabij de R.K. Kerk aan het Nieuwerlioekplein te Soestdijk, gestolen, zonder dat eenig spoor van den dader ontdekt is kun nen wprden. TE LAAT OP STRAAT. Wegens het vertoeven tusschen 23 en 4 uur op den openbaren weg zon der voorzien te zijn van een Sonder- ausweis en, tevens wegens het alstoen wielrijden zonder licht, is bekeurd J. B., wonende te Soest. VERKEERSOVERTREDINGEN. Wegens het wielrijden zonder bel is bekeurd S. D. M. uit Soest. Op den Korte Hartweg heeft de sur- veilleerende politie wederom een lede ren voetbal afgenomen van voetbal lende jongens, die blijkbaar maar hier te Soest niet willen afleeren dat na te laten. S. d. Z., te Soest, werd Maandag bekeurd wegens het wielrijden des avonds na zonsondergang zonder dat zijn rijwiel van de voorgeschreven verlichting was voorzien. Openiuchtvergadoring te Soest. (Vervolg van pag. 1) munisten tezamen met de Russische broeders het feest van den eersten Mei zullen vieren. Spr. schilderde wat ons te wachten staat als Engeland in Nederland zou komen. Er zou geen uit komst meer zijn, het Vaderland zou een puinhoop zijn en het leven van tienduizenden afgesneden. Er zijn er ook, die zeggen: van Engeland ver wachten we het niet meer, maar van Rusland. Maar dan zal het bloedbad beginnen voor den mensch, die Volk en Vaderland lief heeft. Verwacht gij het van de Amerika nen, die met bommen strooien? Of ver wacht gij het van den Nederlander? Maar dan zult gij terug moeten ko men bij de Nat. Soc., of gij wilt of niet. Wij, Nat. Soc., zijn geen slappelingen

Soester Courant | 1943 | | pagina 2