Het Nieuwsblad Mussert verjaart voor SOEST en BAARN HARD REALISME ANKARA'S PAROOL NUMMER 37 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. TWEEDE JAARGANG WOENSDAG 12 MEI 1943 OMROEPERS (bij vooruitbetaling) 1 tot 20 woorden 0.92. Elk woord meer 4 cent. Rubriek „Betrekkingen gevraagd" en „Betrekkingen aangeboden": 120 woorden 0.77 Elk woord meer 0.03 Overige advertenties prijs op aanvraag Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Zonder ideëele overwegingen. Pers wijkt vaak af van regeeringsko ers. VON PAPEN, de Duitsche ambas sadeur te Ankara, heeft onlangs een bezoek aan Duitschland ge bracht, en, zooals gewoonlijk hebben pers en radio hieraan veel aan dacht geschonken, daar Von Papen •nu eenmaal een Duitsch diplomaat is, wiens reizen steeds groote belangstel ling genieten. De belangstelling voor het bezoek van Von Papen aan Duitschland vindt ook al zou zijn bezoek uitsluitend verband houden met zijn belangstel ling voor de rensport zijn oorzaak in het feit, dat hij Duitsch ambassa deur in Turkije is, terwijl dit land on der de weinige neutrale staten van Europa een uitzonderingspositie in neemt. De Turksche republiek is niet alleen grooter en in militair opzicht aanzienlijk sterker dan landen als Zweden, Portugal of Zwitserland, maar heeft tevens groote strategische beteekenis. Zij vormt als het ware een natuurlijken brug tusschen de Spil en haar bondgenooten eenerzijds en de Anglo-Amerikaansche posities in het Nabije Oosten en de Sovjet-Unie an derzijds. In politiek opzicht is de po sitie van Turkije zeer delicaat. Een vriendschapsverdrag met Duitschland, een non-agressieverdrag met de Sov jet-Unie en tenslotte een Engelsche garantieverklaring maken Turkije's betrekkingen met de oorlogvoerenden tot een ingewikkeld spel van krach ten, waarbij de uiterste behoedzaam heid vereischt was. Onder die omstan digheden kon de politiek der Turk sche staatslieden van den beginne niet anders dan een volstrekte neutraliteit naar alle zijden zijn. Een neutraliteits politiek, gegrondvest op een hard rea lisme, dat verstoken bleef van eiken vorm van overwegingen van meer ideëelen aard. DE OPENBARE MEENING. De publieke opinie en ook de pers steunden de regeering bij haar stre ven naar neutraliteit aanvankelijk vol komen. Weliswaar trad in de pers in het begin van den oorlog soms een uit gesproken sympathie voor Frankrijk aan den dag, maar dit verschijnsel werd gecompenseerd door herinnerin gen aan de Duitsch-Turksche wapen broederschap tijdens den eersten we reldoorlog, die in het geheele volk nog altijd zeer levendig zijn. De Turksche regeering kon haar realistische politiek dan ook ten volle doorvoeren en be hoefde er bij gelegenheid niet voor te rug te schrikken, ól te opdringerige betuigingen van vriendschap van de hand te wijzen. Het kan en behoeft ook niet te wor den ontkend, dat de Turksche open bare meening op den duur niet in staat bleek om gelijken tred te hou den met deze politiek der regeering. Vooral was dit het geval, toen voor Turkije vitale gebieden als de Mid- dellandsche Zee en het Nabije Oosten steeds meer bij den oorlog betrokken raakten. En ook in de pers, die zon der veel vrijheid te genieten toch ook niet absoluut onder regeeringscontröle staat, kwamen hier en daar groote schommelingen voor. De Engelsche propaganda begon gelijktijdig haar ac tiviteit in Turkije uit te breiden, ter wijl de Amerikanen later ook een pro- pagandacentrale oprichtten. Deze liep echter, voor zoover de Amerikanen niet met groote advertentiecontracten werkten, op een mislukking uit, daar haar propaganda te weinig rekening hield met de Turksche mentaliteit. In elk geval werd de houding van een zeker deel van de Turksche pers vrij wisselvallig; hoewel b.v. vijf Turksche bladen gehoor gaven aan een uitnoo- digirig van de Duitsche regeering voor een bezoek aan Duitschland, vonden er ook reizen van groepen Turksche journalisten naar Engeland, de Ver- eenigde Staten en het front in Noord- Afrika plaats. DUITSCHE TERUG HOUDENDHEID. Duitschland heeft zich door deze verschijnselen nimmer uit zijn tent laten lokken. Men hield zich te Berlijn strikt aan de houding van de Turksche regeering, wier streven naar neutrali teit steeds als eerlijk werd erkend en gewaardeerd. Over Churchill's bezoek aan Adana, dat overigens van een ini tiatief van den Britschen premier uit ging, heeft de Duitsche pers alleen de officieele berichten en officieuze com mentaren uit Turksch^n bron afge drukt. Evenzoo berichtten de Duitsche bladen zonder eenig commentaar over het bezoek, dat de Britsche opperbe-' velhebber in het Midden Oosten, Sir Maitland Wilson, aan Turkije heeft gebracht. De eerste minder vriendelijke woor den, die een Duitsch blad aan het adres van Turkije richtte, werden on langs geuit door den correspondent van de Deutsche Allgemeine Zeitung te Ankara, die er op wees, dat de po litiek der Turksche regeering van alle ideeële motieven verstoken is en zij een welwillende houding aanneemt te gen ieder, die iets heeft aan te bieden. In dit verband is het typeerend, dat in Turkije vrijwel geen commentaar geleverd werd, toen in de New York 'Herald Tribune onthuld werd, dat Churchill te Adana verzocht had om de Dardanellen open te stellen voor de Anglo-Amerikaansche scheepvaart naar de Sovjet-Unie. De Turksche re geering is op dit voor Turkije vei-der- felijke verzoek uiteraard niet inge gaan, maar het stelt de geallieerde oogmerken in een zoo helder daglicht, dat de Turksche pers hiervoor eigen lijk niet onverschillig had kunnen blij ven. Diezelfde pers meende echter grooten ophef te moeten maken van het feit, dat Engeland onlangs vijf nieuwe vrachtschepen geleverd heeft! De Völkische Beobachter heeft voorts aL het eerste Duitsche blad een scher pe terechtwijzing toegediend, toen een Turksch orgaan meende de geal lieerde propagandatheses over de luchtaanvallen op Duitschland klak keloos te kunnen overnemen. LEVENDIG HANDELS VERKEER. Ondanks deze perspolemiek is men van Duitsche zijde echter overtuigd, dat de Turksche regeering onveran derd wil vasthouden aan haar neutra liteitspolitiek, zoo als deze nog onlangs tot uitdrukking kwam, toen het han delsverdrag met Duitschland werd verlengd. Volgens dit verdrag zal Tur kije maandelijks goederen ter waarde van 10 millioen Mark ontvangen, maar in werkelijkheid zullen de Duitsche leveranties, zooab dr. Clodius voor Turksche persvertegenwoordigers te Ankara verklaarde, ruim 25 millioen Mark per maand bedragen, oma .t Duitschland aan Turkije bovendien nog 100 millioen Mark voor de ver betering van zijn bewapening heeft toegestaan. Juist dit' levendige handelsverkeer tusschen beide landen, die door ont wikkeling en ligging zoozeer op el kander zijn aangewezen, vormt dan ook hopenlijk een der beste waarbor gen voor een ongestoord voortduren der Duitsch-Turksche betrekkingen. Do Leider van de Nationaal-Socia- listische Beweging der Nederlan den, en doordat deze Beweging de eenige draagster is van den poli ticken wil van ons volk, tevens de Leider van het Nederlandsche Volk, Ir. A. A. Mussert, die heden zijn 49sten geboortedag viert. (Polygoon/N.S.B. fotodienst Pax m) DE OVERHEID EN DE ZWARTE HANDEL. Frauduleuze slachtingen. Ten aanzien van de clandestiene slachtingen mag er hier op worden gewezen, dat het gebruik van vleesdh, dat niet gekeurd is op het vóórkomen van besmettelijke ziekten en dat vrij wel in alle gevallen uiterst onhygië nisch is behandeld, groote gevaren voor de volksgezondheid oplevert. Ter bestrijding van het clandestiene slach ten en het clandestien verhandelen van vleesch is het allereerst noodig het kwaad in den wortel aan te tas ten, d.i. den zwarten handel in rund vee. Tot dusver bestond daartoe het controlemiddel met behulp van vee boekje en handelaarszakboekje. In de praktijk bleek dit door het groote aan tal veehouderijbedrijven niet toerei kend. Er is daarom later een nieuwe regeling getroffen voor het verkrijgen van een zakboekje. Het wordt nu al leen afgegeven na inlevering van het oude. Om eventueele mazen te dich ten, is voorts het vervoer van rund vee alleen toegestaan, indien daar voor een geleidebiljet is afgegeven. Administratieve controle en controle op het bedrijf door den C.C.D., o.a. aan de hand van de geleidebiljetten, veeboekje en zakboekje, vullen dezen maatregel aan. Ook controle op even tueele ongeoorloofde slachtingen bij slagers geschiedt door ambtenaren van den C.C.D. WERKKAMP VAN DEN MARINE-JEUGDSTORM. Tijdens de Paaschvacantie hebben een 30-tal Marinestormers in de Jacht haven „De Leede" aan de Kagerplas- sen bij Vennemeer een werkkamp ge houden. Naast theoretisch en practisch on derricht werd de beschikbare tijd ge bruikt voor het in orde brengen van het Oefenschip „De Lichtstraal", dat eerlang in Kampen zal worden gesta- tionneerd als marinecentrum van den Jeugdstorm. Aan de Kaag zal de kaderschool van de Jeugdstormmariniers worden gevestigd. Getrouw aan de zeevaarttraditie van ons Volk bouwt de marinekern van den Jeugdstorm gestaag verder aan onze toekomst. Wanneer de moei lijke omstandigheden van vandaag zich zullen hebben gewijzigd, kan Ne derland zijn plaats in de rij der zee varende naties weer eervol innemen! Bij onze vrijwilligers. Met een gramo- foonplaatje korten de SS-kanonniers zich den tijd. (SS P.K. Zschackel-O-H- P s) KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, ex tra levensmiddelen voor familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toe treden. 12-5-'43, 815 uur: Breda, Restaurant Modera, Markt. 13-5-'43, 8-15 uur: Goes, Café Centraal. 14-5-'43, 8-15 uur: Den Bosch, Hotel „N.-Brabant", Markt 45. 15-5-".9 -lo jjt: Venio, Deutsches Haus, Egmond- straat 16. 16-5-'43, 8-15 uur: Arnhem, Café Royal. 17-5-'43, 8-15 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstr. 18. 18-5-'43, 8-15 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 19-5-43, 8-15 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestr. 20-5-'43, 8-15 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 21-5-'43, 8-15 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22-5-'43, 8-15 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 23-5-'43, 8-15 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 24-5-'43, 8-15 uur: Den Haag, Café „Den Hout", Bezui- denhoutscheweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1