Hel Nieuwsblad Bolsjewistisch stellingsysteem doorbroken. voor SOEST en BAARN CONVOOISLAG THANS LUCHTSLAG. DE DOOD VAN SIK0RSKI NUMMER 54 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 10 JULI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 16116%. Ruim 400 tanks vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Juli. - Het opperbevel der "weermacht maakt bekend: In het gebied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel is het gisteren tot zware tankslagen gekomen, in den loop waarvan door troepen van het leger, .door afweergeschut, gevechts- eskaders en eskaders vliegende artil lerie van het luchtwapen ruim 400 bolsjewistische tanks werden vernie tigd. Het diep geëchelonneerde vijan delijke stellingsysteem werd in taaie bosch- en dorpsgevechten doorbroken. Eskadersgevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie van het luchtwa pen ondersteunden de aanvalsopera- ties van het leger en brachten den te genstander zware verliezen aan men- schen, zware wapens en rollend mate rieel toe. In felle luchtgevechten en door luchtafweergeschut werden bo ven het gevechtsterrein in den centra- len sector van het Oostelijke front 193 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Oberfeldwebel Strassl, vliegtuigcom mandant in een jachteskader, bevocht in drie dagen 25 overwinningen *in de lucht. Dertien eigen toestellen worden vermist. Nachtelijke aanvallen van het lucht wapen waren gericht op troepenon derkomens, spoorwegverbindingen en ravitailleeringssteunpunten van den vijand in de diepte van het terrein. Van het overige deel van het Oos telijke front worden geen noemens waardige gevechtshandelingen ge meld. In het kustgebied van Sicilië heb ben Duitsche en Italiaansche luchtver dedigingsstrijdkrachten 16 Britsch- Amerikaansche, hoofdzakelijk meer- motorige vliegtuigen vernield. Boven den Atlantischen Oceaan en aan de kust van Het Kanaal werden nog 4 vliegtuigen neergeschoten. Bij nachtelijke storingsaanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen werden in het Westöuitsche grensge bied hier en daar bommen geworpen, zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht. Strijd van vliegtuig tegen duikboot. ALLEEN IN PERIODE DER KORTE NACHTEN? DE geallieerde tonnage, die in Juni door Duitsche onderzeeërs tot zinken werd gebracht, bedraagt volgens het legerbericht 107.000 b.r.t., een betrekkelijk laag totaal, dat den duikbootoorlog opnietiw in het Inid-* delpunt der belangstelling plaatst, in tde eerste plaats in Duitschland zelf, waar mten er niet aan denkt, de feiten te .verdoezelen en waar men integen deel bij herhaling den nadruk heeft gelegd op den harden strijd, dien de Duitsche onderzeeërs tegen den verbe terden geallieerden afweer hebben te voeren. Uit de vele deskundige be schouwingen, die niet worden wegge stopt in publicaties, welke slechts voor een kleinen kring toegankelijk zijn, imaar die bijna dagelijks in de bladen verschijnen, valt af te leiden, dat het hier pas .in de tweede plaats om bijzondere instrumenten of gehei me wapenen gaat ten dat de geallieer den voarshands uitsluitend met nieu we gevechtsrnethades succes hebben. Dit verklaart teve&s het feit, dat de .Amerikaansche Minister van Marine ,de vorige week te "Washington, -en de .Britsche Ministerpresident te Londen, Uitdrukkelijk hebben gewaarschuwd •;voor een al te groot optimisme, daar maar hij het uitdrukte „zeer zeker .nog tegenslagen te wachten zijn." :Qfschoon .er zoowel van $e zijde der geallieerden jêlIs van de „Spilmogend- jheden juist ',t.a.v. den duikbootoorbg steeds" een groote terughoudendheid aan den dag is gelegd, zijn de infor maties, waaroiwer men te Berlijn ook buiten direct geïnteresseerde kringen beschikt, wel voldoende, 0jx> zich on geveer een beeld te vormen van het geen zich momeEfflieel op den Oceaan afspeelt. Tegen den individueel ope- reerenden onderzeeër uit den eersten wereldoorlog werdbet convooi inge zet. Deze convooien zijn in den huidi- gen wereldoorlog voortdurend ver sterkt, d.w.z. het gewapende escorte van torpedojagers, deatroyers en zelfs kruisers, later van specHale vaartuigen als corvetten en fregatten, werd voort durend uitgebreid, ja, bij belangrijke convooien was het aantal oorlogsbo dems dikwijls grooter dan dat der ge ëscorteerde schepen, zoodat de kansen voor den individueel opereerenden on derzeeër steeds geringer werden. Sterkere kustbewaking. Gaat men de eerste maanden van den oorlog na, dan ziet men, dat gere geld op de Engelsche kust koopvaar ders door duikbooten tot zinken wer den gebracht. Het spreekt vanzelf, dat dit moest ophouden, zoodra Engeland er in was geslaagd, met behulp van duizenden kustbewakingsvaartuigen de wateren rond de Britsche eilanden te beveiligen. Trouwens, ieder herin nert zich nog, hoe de Duitsche onder zeeërs honderden schepen op de Ame rikaansche oostkust, in de Caraïbische zee en zelfs in de St. Laurens tot zin ken hebben gebracht, voordat de Ver- eenigde Staten er in slaagden, - ove rigens onder leiding van Engelsche •deskundigen en ten deele met En- jjelsch materiaal - het „Scheepskerk- .hof" onmiddellijk voor hun eigen deur •jbP te .ruimen. Dönitz taktiek. Hoeveel onderzeeërs Duitschland in xte vaart heeft, is uiteraard geheim, .maar dat het een veelvoud is van het aantal frontbooten uit den eersten we reldoorlog, daaraan twijfelt wel nie mand. Bovendien hebb'en de moderne onderzeeërs niet alleen een veel groo- tensn actieradius, doch door den in zet van tankduikbooten, die de front- bouten binnen haar operatiegebied van brandstof, munitie en levensmid delen voorzien, wordt deze actieradius nog'.verdubbeld en zoo noodig verdrie voudigd. Groot-admiraal Doenitz ging tenslotte met behulp van het groote aantal booten, waarover hij beschikte, tor dë zoogenaamde „rudeltaktik" over„ .mauw. hij legde als .het ware een keten van onderzeeërs dwars door die deelen van den oceaan, welke in den ruimsten zin van het woord als scheepvaartroutes (beschouwd kunnen worden, waardoor ;hij er yrij zeker van kon zijn, dat elk convooi door zijn mannen werd waargenomen. Had een onderzeeër een convooi ontdekt, dan viel hij niet aan, maar hield contact, terwijl hij ononderbroken radiotele- grafisch 'berichten doorgaf over rich ting, snelheid, omvang, bewapening, enz. De centrale marineleiding riep intusschen vijftien tot twintig onder zeeërs, die zich binnen het bereik van het convooi bevonden, op om een „ru- del", een „school", te vormen en el kaar te wachtenv Stiet het convooi op deze aldus geconcentreerde „wolven der zee", dan begon de zoogenaamde convooislag, die al naar gelang van de omstandigheden overdag of 's nachts, onder of boven het water gevoerd werd en soms eenige uren, maar soms ook verscheidene dagen duurde. Bestrijding met vliegtuigen. Leest men nu nauwkeurig, wat er i-i den laasten tijd in Duitschland, o.a. ook in het legerbericht, over den duik bootoorlog is gepubliceerd, dan con stateert men in groote lijnen, dat de convooislag plaats heeft gemaakt voor.... den luchtslag. Terwijl het aantal tot zinken gebrachte schepen daalt, is er telkens weer sprake van vijandelijke vliegtuigen - meestal vier motorige bommenwerpers - die door Duitsche onderzeeërs, uiteraard op hooge zee, zijn neergehaald. Te zelf- dertijd wordt er herhaaldeijk melding gemaakt van „verscheidene" veelal geïmproviseerde vliegkampschepen, die voortaan een vaste plaats in het escorte der convooien schijnen te heb ben. Verder kan het commentaar van het O.K.W. nog niet vergeten zijn op het tot zinken brengen van _het Ame rikaansche vliegkampschip „Ranger" in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, waarin uitdrukkelijk werd gezegd, dat de vliegtuigen van de „Ranger" op de Noordelijke route jacht maakten op duikbooten. Zelfs de leek begrijpt, wat een inzet op groote schaal van zware bomvliegtuigen met een actieradius van minstens 3000 Km. tegen de onderzeeërs beteekent, voor al wanneer deze vliegtuigen met be hulp van vaste en drijvende steunpun ten in staat zijn, nagenoeg den gehee- len oceaan, voorzoover deze voor con vooien in aanmerking komt, te bestrij ken. Vooropgesteld, dat een uiterst gevoelig instrument, als een onder zeeër nu eenmaal is, zijn luchtdoelge schut alleen zuiver defensief kan ge bruiken, wordt hierdoor de „rudeltak tik" zeer bemoeilijkt, daar een onder zeeër zijn bovenwater-snelheid noo dig heeft om tijdig op een bepaald punt te kunnen arriveeren. Voorts is het van een vliegtuig uit oneindig veel makkelijker een duikboot waar t2 nemen dan van een oorlogsbodem, ook al beschikt deze over de fijnste luisterapparaten. Daar komt nog bij, dat een vliegtuig zijn gevreesde wa- terbommen binnen zeer korten tijd naar het punt kan brengen, waar de duikboot is waargenomen. Ofschoon men van Duitsche zijde de verbete ring, die de geallieerde luisterappara ten en waterbommen hebben onder gaan, niet verzwijgt, stelt men zich Generaal Sikorski, hoofd der Pool- sclje emigranten in Londen, is plotse ling overleden. De viermotorige boon- menwerper, waarroede hij en zijn naaste medewerkers van Gibraltar naar de Engelsche hoofdstad "zouden reizen, steeg op, de vier motoren sloe gen eensklaps gezamenlijk af, de „Li- berator" stortte in zee, en alleen de Britsche piloot werd, volgens de le zingen die ons bereikten, gered. Het is voor generaal Sikorski en de zijnen natuurlijk tragisch, zoo eens klaps den dood te hebben ontmoet, en men vraagt zich af, of deze op eigen impuls daar is opgetreden, of dat hij er ontboden was, bijv. als assistent van de Secret Service. Want Sikorski was den laatsten tijd een lastig mensch! Hij praatte maar steeds over het grondgebied van Polen vóór 1939, dat men dit na afloop van dezen oor log niet voor de helft aan de Sovjets weggeven mocht, dat Engeland toch de grenzen daarvan had gegarandeerd, dat juist daarom heel de oorlog im mers begonnen was Hij hield heele- maal geen rekening met dingen als veranderde tijdsomstandigheden, ver plichtingen van Brit en Yankee aan Moskou, en maakte bovendien nog bezwaren tegen wat er ergens in een bosch bij Katyn zich had afgespeeld. Hij zag de dingen niet „groot", zooals de „groote politiek." Kortom, hij bleek feitelijk een onmogelijk mensch! Nu hij dood is, zal men hem natuur lijk met kransen en spreuken eeren, maar daarbij denken, dat het zijn ge mak heeft, dat men die lastige stem niet meer verneemt toch klaarblijkelijk op het standpunt, dat de successen, die de geallieerden in de laatste drie maanden met hun afweer van het duikbootgevaar heb ben geboekt, in de eerste plaats zijn toe te schrijven aan nieuwe gevechts methodes, die, voorzoover zij op den inzet van het luchtwapen zijn geba seerd, vermoedelijk alleen van betee- kenis zijn in de periode der korte nachten. Deze laatste overweging zou er dan ook toe hebben geleid, dat Knox en Churchill dringend voor een al te groot optimisme hebben gewaar schuwd. Bij onze vrijwilligers. - De mannen weten zich te behelpen. - Een kleine reparatie onderweg. (SS P.K. Niquille-O-H-P s). KEURINGEN VOOR DE WAF- FEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zooWel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen (geven aart de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen ver strekt met betrekking tot de verzor ging der familieleden, duur der oplei ding, extra levensmiddelen voor de? familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om 'be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Ne derland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 9-14 uur: Rotterdam Deut- sches Haus, Westzeedijk. 18.7.43 9-12 uur: BredaRest. Modern, Markt. 18.7.43 15-18 uur: Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 9-12 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19.7.43 15-18 uur: Arnhem, Café Royal. 20.7.43 9-12 uur: Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 20.7.43 15-18 uur: Zwolle, Hotel Gij- tehbeek. 21.7.43 9-12 uur: Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 21.7.43 15-18 uur: Groningen, Con- certhuis, Poelestraat. 22.7.43 9-12 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 9-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9-13 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9-14 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.7.43 9-14 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1