ieuwsblad voor SOEST ein BAARN EEN SOVJETS WILLEN BESLISSING. ZWARE AFWEERGEVECHTEN BIJ OREL ZAMDenWAII» DE TOESTAND OP SICILIË. De vacantie voor winkels. Militair bewind in Italië, NUMMER 60 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. ZATERDAG 31 JULI 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. ALLE kenteekenen van den ge weldigen afweerslag, die thans al eenige weken in het Europee- sche Oosten voortwoedt, duiden er op, dat den Sovjets alles eraan is gele gen een beslissing te forceeren. Vol gens Duitsche zienswijze, welke door berichten uit Amerikaansche en En- gelsche bron wordt ondersteund, zou het met de voedselvoorziening in de Sovjet-Unie thans zoo hachelijk er voor staan, dat de zaak geen uitstel meer duldt. De Oekraïnsche graange- bieden moeten terugkomen in bolsje wistisch beheer, of de bolsjewistische staatshuishouding, die thans al steeds op die van Jan Steen heeft geleken, gaat hopeloos te gronde. Zoo is het te begrijpen, dat het Sovjet-opperbevel nog eens voor den zooveelsten keer naar haar strategie van de massa heeft terug getast. Naar schatting staan tusschen Leningrad en den Koeban nu een 600 legerdivisies tegenover elkaar, elk ondersteund door geweldig veel pantsermateriaal, ge schut en luchtmacht. Nog steeds is het gebied van Orel een der felste brand haarden van den strijd. De Sovjet troepen vallen hier, gelijk men uit de weermachtberichten heeft kunnen le zen, van drie zijden aan in een front-' sector, alwaar de kamp van Duitschen kant op een elastische wijze, dus zon der het al te krampachtig willen hand haven van vaste stellingen, wordt ge voerd. Dit maakt de Sovjet-bewering begrijpelijk, ofschoon niet aanvaard baar, dat Orel ingesloten zou zijn en een tweede Stalingrad zou moeten worden. Hoe zwaar de strijd in het Oosten is, kan men eveneens aflezen uit de ge weldige massa's materiaal, speciaal pantsers en vliegtuigen, die de Sovjets daarbij inboeten. Van Duitschen kant blijkt de toeleg voor te zitten, juist door het toepassen van een „slijtage- systeem" de Sovjetkracht te verlam men. Ondanks ontzettend zware of fers hebben de bolsjewisten, zoo ver nemen wij, nergens winst van eenige beteekenis kunnen behalen, wat voor hen in feite dus met een verloren slag gelijk staat. Aanzienlijke verliezen der Sovjets. 35 AMERIKAANSCHE BOMMENWERPERS NEERGESCHOTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Juli. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op verscheidene plaatsen in de boscht van Orel stonden onze troe pen, door sterke formaties der lucht macht krachtig ondersteund, den ge- heelen dag in zware afweergevechten. Alle vijandelijke doorbraakpogingen werden na een afwisselenden strijd verijdeld, waarbij den Sowjettroepen opnieuw aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Zij verloren alleen in den sector ten N. van Orel meer dan 100 vechtwagens en 35 vliegtuigen. Aan de andere sectoren van het front deed de Deze groote brand is h/ein begonnen 2 AM O Met weinig zand en water kos ze te b/usschen geweest! ztT0PEiK( vsooisPina KLAAR C.N.F./Voorl. actie H. Inspeel Luchtbescherming. Over Sicilië lezen wij steeds meer berichten, die er op duiden, dat het op den duur wel niet doenlijk zal zijn, dezen voorpost der Italiaansche de fensie te behouden. Volgens de offi cieuze commentaren strijden daar tien of elf Britsche en Amerikaansche di visies tegen de troepen der spil, die in de minderheid zouden zijn. Boven dien maakt de gesteldheid van zee en kusten het den aanvallers mogelijk, zich tot dekking hunner bewegingen van het zware geschut der Britsch- Amerikaansche oorlogsschepen te be dienen. Het algemeene beeld van den strijd is dan ook voor de spiltroepen sinds vorige week in verschillende op zichten minder gunstig geworden. De stad Enna, midden op het eiland ge legen en door deskundigen als zijn strategische knooppunt beschouwd, be nevens Caltanisetta, iets meer naar het zuidwesten, vielen in geallieerde handen. Ter westkust moesten de spil troepen zich reeds eenige malen op achterwaartsche stellingen terugtrek ken, en o.a. Palermo prijsgeven. Ruw geschat zijn thans twee-derde deelen van Sicilië in Anglo-Amerikaansche handen. Bij Catania, aan de oostkust, heeft de spil een stijf front, dat fel verdedigd wordt, o.a. door de pantser- groep Herman Goering, wier presta ties worden geroemd. Deze krachtige defensie heeft den Britten nog steeds verhinderd, zich van de vlakte van denzelfden naam meester te maken, en zoolang dit hun niet wil gelukken, hebben zij de troeven nog niet in han den. Het front in het centrum naar het Noorden is veel meer elastisch. Het gevaar lijkt ons niet denkbeeldig, dat de terugtrekkende bewegingen aldaar tenslotte zullen leiden tot een geal lieerde omsingelingsbeweging ten op zichte van de stellingen bij Catania, waarmee dan tevens de vermoedelijk laatste fase van den strijd om, het eiland zou zijn ingeluid. Overigens heeft men op Sicilië nog slechts te doen met een eerste geal lieerde landing. Het ligt in de reeïe te verwachten, dat er weldra meerderen zullen volgen. Ook de Britsche Minis ter van Arbeid, Bevin, heeft deze aangekondigd. Ook al zou de worste ling om dit eiland spoedig tot een be slissing komen, de tonnageverliezen blijven in dit verband vóór de Sici- liaansche kusten van groote beteeke nis. Engeland noch Amerika kunnen met hun scheepsruimte verkwistend omgaan in dit stadium van den strijd! DIEFSTAL. Vanuit een woonhuis te Soestduinen zijn eenige lijfsgoederen, benevens een geldswaardig bedrag ontvreemd ten nadeele van Mevr. J. A. v. K. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat deze artikelen ontvreemd zijn door iemand, die daar in huis was, zoodat een bepaalde verdenking bestaat. Het door de politie ingestelde onderzoek wordt thans in die richting voortgezet. OPENSTELLING APOTHEKEN. Op Zondag 1 Augustus 1943 ik ge opend de Apotheek „Soest", aan de Soesterbergschestraat. vijand slechts plaatselijke aanvallen, die in hier en daar zeer harde gevech ten of tegenaanvallen werden afgesla gen. In totaal zijn gisteren 186 Sowjet- vechtwagens stukgeschoten. In de laatste zware afweergevech ten ten Z. van het Ladogameer onderscheidde zich in het bijzonder de Oost-pruisische ,1e infanterie-divisie. Aanvallen der Amerikanen langs de Noordkust van Sicilië werden afgeslagen. Sterke vijandelijke door vliegtuigformaties ondersteunde doorbraakaanvallen, tegen den centra- len sector van het Siciliaan- sche front strandden op den vastberaden afweer van onze troepen. Voor de zuidkust van Sici lië beschadigden Duitsche gevechts vliegtuigen bij nachtelijke aanvallen zes transportschepen Zwaar. Noord-Amerikaansche vliegtuigfor maties vlogen gistervoormiddag het Rijksgebied binnen. Door Duitsche jachteskaders tot den strijd gedwon gen, wierpen zij lukraak bommen op eenige plaatsen, waaronder Kassei, en verscheidene open landelijke ge meenten. Er ontstonden eenige ver liezen onder de bevolking en schade aan gebouwen. Onze luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten 35 zware, viermotorige Amerikaansche bommen werpers neer; zeven onze eigen jacht vliegtuigen gingen verloren. In den afgeloópen nacht vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtui gen over het N.W. en W. Rijksgebied. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. Nu het langzamerhand de vacantie- tijd voor winkels is geworden, een systeem, dat hoe langer hoe meer te genwoordig in zwang komt, lijkt het OÉS wel even goed er nog even met •hr'druk op te wijzen, aan welke •eigchen winkeliers, die hun winkel wegens vacantie gedurende eenigen fijd sluiten, moeten voldoen. ,-jJJe voor alle winkels gelderïde bepa ling is, dat zij den geheelen dag op de vdbrgeschreven en bekende uren ge opend moeten zijn. Als regel mag daarvan niet worden afgeweken en dat wordt ook behoorlijk gecontro leerd. Slechts die winkels, die onder een speciale regeling vallen, als bijv. kruideniers, zuivelwinkels, kappers en slagers, mogen sluiten op een daartoe speciaal aangewezen middag of och tend. Indien men echter de winkel gedu rende eenige dagen wil sluiten wegens vacantie, moet men dat vooruit aan vragen bij den burgemeester (schrif telijk), die alsdan daarvoor de ver- eischte ontheffing kan geven. Daaraan worden dan steeds verbonden de voor waarden, dat een soortgelijke winkel, gelegen in de omgeving van den tij delijk gesloten winkel geopend is voor verkoop aan het publiek, en dat zulks gedurende den sluitingstijd in de éta lage van den gesloten winkel doorloo- pend op een duidelijke, voor een ieder waar te nemen plaats, is aangekon digd. Zonder dat aan deze voorwaar den is voldaan, mag geen enkele win kel wegens vacantie sluiten 14 KIPPEN GESTOLEN. 14 mooie witte leghorn kippen wa ren des nacht opgesloten in een be hoorlijk afgesloten hok, gelegen op ongeveer 150 Meter afstand van de woning van den landbouwer en vee houder A. P. H. aan den Hooiweg. In den nacht kwamen ongenoode gasten een bezoek aan de boerderij brengen, verwijderden 2 planken uit het hok en namen alle 14 kippen mede. Het aftreden van Benito Mussolini als hoofd der Italiaansche regeering en diens opvolging door maarschalk Badoglio, aan het hoofd van een mi litair bewind, heeft allerwege sterk de aandacht getrokken. Het is thans nog niet de tijd, daarop in beschou wing in te gaan. Zoowel de Keizer- Koning als de nieuwe premier hebben proclamaties tot het volk gericht, waarin zij een beroep doen op een heid en op de beste Italiaansche tra dities. „De oorlog wordt voortgezet!" is een van de parolen, welke Badoglio heeft afgekondigd. Hoezeer het verleidelijk en belang wekkend zou wezen, reeds nu in een analyse van het gebeurde te treden, gebiedt de voorzichtigheid, eerst op de completeering der betreffende be richten te wachten. De gebeurtenissen hebben nu nog maar zeer ten deele duidelijke contouren verkregen en bij velen zit de neiging voor, op verdere ontwikkelingen vooruit te loopen. Het verdient echter, al moge dit eenige zelfbeheersching kosten, den voor keur, niet veronderstellingen of ge ruchten, maar niet anders dan de fei te te laten spreken! IN ARREST GESTELD. Door opsporingsambtenaren van het Rijk zijn alhier aangehouden W. G. en A. G. ter zake van overtreding van het Algemeen Vorderingsbesluit. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij hun mo torrijwielen niet hebben aangegeven, toen dat voorschrift was en derhalve deze motomjwielen aan de vordering hebben onttrokken. Tevens werden nog groote hoeveelheden van allerlei artikelen bij hen aangetroffen, veel meer, dan voor persoonlijk gebruik normaal is te achten, namelijk een partij scheermesjes, schoenveters, zeep, puddingpoeder, parfum, shag-tabak en meer. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Toen Dinsdagmorgen de landbouwer P. A. Kuijer met 2 wagens rogge, be spannen met 2 paarden den onbewaak- ten overweg aan de Korte Molenstraat wilde oversteken, was juist trein 3409, dio te 10.32 van Soest vertrokken was, in aantocht. K., die verblind was door het sterke zonlicht, had de trein niet hooren aankomen, alhoewel hij vóór het passeeren van den overweg zich nog had overtuigd, of er geen trein naderde, waardoor hij zich met de wagens nog op den overweg bevond op het oogenblik, dat trein 3409 al daar moest passeeren. Door sterk rem men van den machinist werd de snel heid van den trein zoodanig vermin derd, dat een ongeluk werd voorko men. Alleen de laatste wagen rogge werd even geraakt, waardoor deze wagen een weinig werd beschadigd, terwijl aan de rechterzijde van.de lo comotief de lantaarn werd bescha digd. LIJK GEVONDEN. Donderdagochtend te. ruim 10 uur werd op een bouwland op den Soester Eng, gelegen achter een woning aan de van Weedestraat, door een landbou wer, die aan het maaien van zijn gerstf veld aldaar was, de ontstellende ont dekking gedaan, dat midden in het koren een lijk lag, dat reeds in ver regaande staat van ontbinding ver keerde. Het betrof hier een mansper soon, die volgens het deskundig inge stelde onderzoek waarschijnlijk reeds ongeveer 17 dagen dood was. Het stof felijk overschot werd naar de Alge meene Begraafplaats te Soest overge bracht, nadat een medisch onderzoek was ingesteld en het parket verlof tot begraven had gegeven. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat het hier be trof de 48-jarige H. J. R., vertegen woordiger van beroep en laatstelijk in Hilversum gewoond hebbende. Het stoffelijk overschot zal thans op de Algemeene Begraafplaats te Soest ter aarde worden besteld.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1