Het Nieuwsblad voor SOEST en BAARN HEVIGE GEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT. BESCHIKKING Bekendmaking. SOESTERBERG. jÉMhk. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, bezocht met SS-Ober- gruppenführer Rauter een NSKK-motorschule. (Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP/Stapf- Pax s). NUMMER 62 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. Frontverkorting bij Orel. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Aug. - Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend: De Sovjets zijn gisteren aan >de Mioes met sterke infanterie-strijd- krachten en talrijke pantsers hevige aanvallen begonnen op de pas ver overde Duitsche stellingen ten Noor den van Koeibis jewo, die echter ondm hooge vijandelijke verliezen volkomen mislukten. Ook aan den Midden-Do- netz bleven Sovjet-aanvallen zonder resultaat. In het gebied van Bjelgorod duren de zware en afwisselende af- weergevechten voort. In de bocht van Orel werd in het kader der frontverkorting de sedert langen tijd beoogde ontruiming van de stad Orel in den nacht van 4 op 5 Augustus zonder door den vijand ge stoord te worden, uitgevoerd. Alle voorraden werden volgens plan weg gevoerd; de voor den oorlog van be lang zijnde installaties totaal vernie tigd. Ten Zuiden van het Ladoga-meer stortten sterke aanvallen der Sovjets voor onze stellingen ineen. Gisteren werden aan het Oostelijk front 123 pantsers kapotgeschoten. Es kaders gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en slagvliegtuigen van het luchtwapen brachten in de brandpun ten van den afweerslag, in het bijzon der in het gebied van Bjelgorod en Orel, den vijand zfware slagen toe. In luchtgevechten werden gisteren 161 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. 7 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Bij de in de laatste weken in het achterwaartsche gebied van het Oos telijk front gevoerde gevechten tegen bolsjewistische benden onderscheid den zich in het bijzonder Hongaarsche troepen, die in zelfstandige acties of te zamen met formaties van het leger en de Waffen-SS zijn ingezet. Op Sicilië trachtten Noord-Ameri- kaansche troepen ook gisteren den centralen frontsector te doorbreken. Na harde, met groote verbittering ge- OM HET VERLOOP VAN DE DISTRIBUTIE TE VERGEMAK KELIJKEN. Ten einde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat door de verschillende tijdvakken, waarvoor de bonnen voor voedingsmiddelen en genotmiddelen geldig zijn, vele vergissingen werden gemaakt en om het verloop van de distributie te vergemakkelijken, zullen met ingang van 8 Augustus alle bon nen voor voedings- en genotmiddelen om de veertien dagen worden bekend gemaakt en zullen al deze bonnen ook veertien dagen geldig zijn. Dit geldt niet alleen voor de bonnen, die tot dusverre iedere week bekend werden gemaakt, als bijvoorbeeld voor brood en aardappelen, maar ook voor de bonnen die eens per vier weken wer den aangewezen, als bijvoorbeeld voor havermout, gort, suiker, kaas, versna peringen e.d. Voor de artikelen brood en beschuit, aardappelen, melk en taptemelk, zul len in verband hiermede, evenals zulks reeds thans voor vleesch en ta bak het geval is, twee bonnummers tegelijk voor een periode van veertien dagen worden geldig verklaard. De handelaar is evenwel niet verplicht om rèeds in de le week van deze periode op het 2e bonnummer af te leveren. Voor de periode van 8 tot en met 24 Augustus zijn de nummers 33 en 34 aangewezen. Voorts is een extra rant soen aardappelen van 2 Kg. op bon voerde gevechten, stortten alle aan vallen met gevoelige verliezen voor den vijand ineen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel de sterk be zette haven Palermo aan. Naast talrij ke zware bomtreffers in de havenin stallaties werden twee koopvaardij schepen van te zamen 13.000 b.r.t. en een torpedobootjager tot zinken ge bracht; een lichte kruiser, drie tohpe- dobootjagers en acht vrachtschepen werden beschadigd. Boven Sicilië en het Italiaansche kustgebied werden 23 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht drongen eenige vijandelijke storingsvliegtuigen het Westelijke Rijksgebied binnen. Door op enkele plaatsen geworpen bommen ontstond onbelangrijke scha de. Beveiligingsstrijdkrachten van de marine en luchtdoelartillerie der ma rine schoten boven het West-Europee- sche kustgebied tien vijandelijke vlieg tuigen neer. Duitsche motortorpedObooten brach ten voor de Engelsche Oostkust in den afgeloopen nacht een Britschen mij nenveger tot zinken. „631 Algemeen" beschikbaar gesteld. Ten aanzien van de artikelen bloem, havermout, gort, kaas, suiker, jam, suikerwerken en rijst, wordt de hoe veelheid, die anders in vier weken zou zijn gegeven, thans in twee gedeelten gesplitst. Het eene gedeelte wordt be schikbaar gesteld in de periode van 8 t.m. 21 Augustus, terwijl het tweede gedeelte in de periode van 22 Augustus tot 5 September zal worden beschik baar gesteld. Zoo is bijvoorbeeld voor fiet koopen van 500 gram suiker thans geldig verklaard bon „Algemeen 632", maar men zal op een nader aan te wij zen bon, die van 22 Aug. tot 4 Sept. geldig zal zijn, wederom 500 gram sui ker kunnen verkrijgen. Op deze wijze wordt dus de hoeveelheid van 1 Kg. suiker, die anders voor het tijdvak van 8 Aug. t.m. 4 September, zou zijn beschikbaar gesteld, thans in twee ge deelten elk van 500 gram verkrijgbaar gesteld. Afwijkende regeling voor vermicelli enz. Ten aanzien van de artikelen vermi celli, chocoladewerk, vervangingsmid delen en koffiesurrogaat, was het niet mogelijk bovenstaande splitsing door te voeren. In verband hiermede zullen voor de totale hoeveelheden vermicel li en chocolade, die vroeger voor een periode van vier weken werden be schikbaar gesteld, thans bonnen wor den aangewezen, die slechts geduren de de eerste twee weken voor die pe riode geldig zijn. Voor de volgende twee weken zal dan geen bon voor vermicelli en chocolade worden geldig verklaard. De bon voor vervangings middelen zal eerst op 22 Aug. worden bekend gemaakt en geldig zijn t.m. 4 September, d.i. dus gedurende de laat ste twee weken der vierwekelijksche periode. Deze bon zal dan eveneens op het koopen van de totale hoeveel heid, welke vroeger per vier weken werd beschikbaar gesteld, recht geven. Het rantsoen koffiesurrogaat be draagt 250 gram per zes weken. Dit was tot dusverre zoo geregeld, dat om beurten om de vier en acht weken een bon werd geldig verklaard. Vanaf 8 Aug. zal eens per zes weken de bon voor koffiesurrogaat worden aange wezen, zoodat de eerstvolgende bon na den bon van 8 Aug. op 19 Sept. zal worden bekend gemaakt. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat alle per 8 Aug. geldig verklaarde bonnen na 21 Aug. niet meer geldig zijn. Boter en margarine., Zooals reeds bekend gemaakt is, zul len de bonnen voor boter eveneens telkens per veertien dagen worden aangewezen. Op de A-bonnen zal men 125 gram boter en op de B-bonnen 125 gram margarine kunnen koopen. In verband hiermede is voor het tijdvak van 8 t.m. 21 Aug. bon 33 A aange wezen voor het koopen van 125 gram boter en bon 33 B voor het koopen van 125 gram margarine. Voor zoover de voorraad van den betrokken detaillist het toelaat, is het echter ditmaal ook toegestaan op bon 33 B boter te betrekken. Margarine zal eerst vanaf 15 Aug. a.s. verkrijgbaar zijn. Ten einde het nadeel, dat zou ont staan door bonaanwijzing per veertien dagen in plaats van per twaalf dagen, op te heffen, wordt eens per zes we ken een extra bon voor 125 gram aan gewezen. Ditmaal wordt op 8 Aug. hiervoor bon 31 B bestemd, recht ge vend op het koopen van 125 gram mar garine, of voor zoover de voorraad van den leverancier dit mogelijk maakt van 125 gram boter. Na zes we ken, dus op 19 Sept. a.s., zal de nieu we extra-bon worden aangewezen. Kinderen beneden vier jaar zijn niet in het bezit van bon „31 B Boter." Op bon „31 A Boter" hebben zij echter het rantsoen van 125 gram, dat zij anders in twaalf dagen ontvangen, reeds in de helft van dit aantal dagen ontvangen, daar deze bon van 3 tot 8 Aug. geldig was. Indien nu voor hen op 8 Aug. een extra-bon zou worden geldig ver klaard, zouden zij meer dan het voor hen vastgestelde rantsoen ontvangen. In verband hiermede zal de eerstvol gende extra-bon voor deze kinderen op 19 September a.s. geldig verklaard worden. Ter vermijding van misverstand ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1943 Verschijnt Woensdags Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. van den liöheren S.S.- end Polizeifiihrer. Met het oog op de heerschende toe standen wordt de bevolking in de be zette Nederlandsche gebieden nog maals gewezen op den bestaanden plicht, dat alle personen boven 15 jaar voortdurend hun persoonsbewijs bij zich moeten hebben. Ook worden de jongemannen, gebo ren in de jaren 1924, 1923 en 1922, voor zoover zij van den Arbeidsinzet zijn vrijgesteld, aangeraden, de des betreffende Bescheinigung van het ar beidsbureau voortdurend bij zich te dragen. Hetzelfde geldt voor studen ten, die de loyaliteitsverklaring ge- toekend en van hun Universiteit toe stemming gekregen hebben om ver der te studeeren. Bovendien moeten de vrijgestelde krijgsgevangenen de door den Wehr- machtsbefehlshaber Niederlande uit gereikte „Rueckstellungsbescheini- gung" steeds bij zich dragen. Der Höhere SS- und Polizeifiihrer Rauter, SS-Obergruppenführer und Gene ral der Polizei. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekendgemaakte me- dedeeling van den Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden betreffen de terugvoering in krijgsgevangen schap van de voormalige Nederland sche Weermacht, worden bij deze op Dinsdag den lOden Augustus 1943, tus- schen 8 en 12 uur, voor melding in het Wehrmachtlager te Amersfoort, Zonnebloemstraat, opgeroepen het ge- heele militaire personeel (officieren inbegrepen) van de koloniale reserve, voor zoover het in Mei 1940 in werke- lijken militairen dienst was, alsmede alle militairen van het Nederlandsch- Indische leger, die zich om een of an dere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bij de melding moet worden over gelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits papieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen bekend gemaakte mededeelingen van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nie derlanden, betreffende terugvoering in ki ijgsgevangenschap. wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling geen verandering brengt in die ten aanzien van de zoo genaamde extra-boterbonnen voor personen van 0 tot 20 jaar ZONDAGSDIENST ARTSEN. Zondag 8 Augustus a.s. heeft Dr. Barkey Wolf, Prins Alexanderweg 4, Huis ter Heide, tel. 597 Huis ter Hei de K 3403, den Zondagsdienst voor de buurtschappen Huis ter Heide, Den Dolder en Soesterberg. OVERTREDING PRIJSBEHEER- SCHING. Tegen twee bewoners uit Utrecht werd door de politie proces-verbaal opgemaakt voor het feit, dat zij op de Amersfoortschestraat langs de hui zen rollen closetpapier tegen veel te hooge prijzen te koop aanboden. Bovendien werden 1600 rollen closet papier in beslag genomen. BEKEURINGEN. Drie personen werden bekeurd voor het niet kunnen toonen van hun per soonsbewijs, een wielrijder voor het rijden op den Rijksweg en bovendien voor het onderwijl zich vasthouden aan een auto. WEDEROM DE SPOORWEGOVER GANG. Acht personen werden bekeurd ter zake het openen van de gesloten af- sluitboomen en het passeeren van den spoorwegovergang te Soestduinen. Bonnen voor voedings- en genotmiddelen voortaan 2 weken geldig.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1