Kieuwsblad Charkof ontruimd. SOEST BAARN Roemenië heeft adempauze. voor en EEN WISSEL OP DE TOEKOMST. Bekendmaking. NUMMER 68 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1943 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Bolsjewisten verloren op één dag 409 tanks en 73 vliegtuigen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In voortdurend zware-gevechten wer den ook gisteren in den Mioes-sector alle vijandelijke doorbraakpogingen afgeslagen. Bij Isjoem laaiden de krijgsoperaties weer op. Sterke in fanterie- en pantseraanvallen der bol sjewisten werden door onze troepen in een tegenaanval opgevangen en af geslagen. Alleen in den sector van een legercorps werden daarbij meer dan 130 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ook in het gebied van Charkof staan troepen van het leger en de Waffen- SS in een verbitterde worsteling met formaties bolsjewistische infanterie en tanks. Charkof, dat tijdens den veldtocht in het Oosten reeds meerdere malen van bezitter is gewisseld en thans nog slechts een puinhoop is, is in het ka der van een stelselmatige distanciee- ringsbeweging opnieuw ontruimd. Ten Noordwesten van Charkof gaat de zuivering van het terrein van een door Duitsche pantsergrenadiers omsingel de vijandelijke groep strijdkrachten bij stijgende gevangenencijfers en buit, voort. Overal waar de bolsjewisten in de overige sectoren van het front aan vielen, werden zij ondanks het in den strijd werpen van versche troepen met zware verliezen afgeslagen. Gisteren overdag verloren de bol sjewisten aan 't Oostelijk front 409 tanks en 73 vliegtuigen. Boven de Golf van Salerno schoten Duitsche jagers 13 vijandelijke vlieg tuigen neer. In het kustgebied van de bezette gebieden m het Westen en bij vrije Het kasteel „De Voorst" te Zutphen is geheel door brand verwoest. De brand weer tijdens het blusschinpstoerk. (C.N.F./W.P. Zeijlemaker Pax s). jacht boven den Atlantischen Oceaan werden nog 11 andere vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel meermotorige bommenwerpers neer geschoten. Formaties Britsche bommenwer pers vielen in den afgeloopen nacht lukraak Westduitsch gebied aan. In verscheiden plaatsen werden voorna melijk openbare gebouwen, waaron der kerken, ziekenhuizen en scholen door brisant- en brandbommen ge troffen. De bevolking leed geringe verliezen. Volgens de tot dusver ont vangen rapporten werden 5 vijande lijke bommenwerpers neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 22 op 23 Aug. het gebied ten Noorden van Londen alsmede afzonderlijke doelen aan de Zuidoostkust van het eiland met bom^ men van zwaar kaliber aan. Bij den aanval overdag van Ameri- kaansche vliegtuigen op twee Zuid- duitsche steden op 17 Augustus ver loor de vijand, volgens het eerst thans afgeloopen onderzoek, niet zooals oor spronkelijk werd gemeld 56, doch 101 viermotorige bommenwerpers. ZORGWEKKEND moet het ver schijnsel worden geacht, dat er nog steeds zooveel lieden zijn, die waar het over de toekomst gaat van ons land en van ons werelddeel, zich aan een spelletje blindeman overgeven. Zij wenschen eenvoudig de oogen voor de nuchtere werkelijk heid niet te openen! Zij weigeren te erkennen, dat Duitschland in Oost- Europa niet enkel strijd voor het be houd van het Derde Rijk, maar even zeer voor het behoud van de geheele avondlandsche cultuur. De Duitsche weermacht is het eenige militaire ap paraat, dat zich beschermend tusschen ons en de bolsjewistische wereldrevo lutie heeft gestejd. Mocht dit apparaat door Moskou worden vernietigd, wel ke andere aardsche macht zal ons-'te- gen de groote eindcatastrophe bij stand verleenen? Toch blijft men hardnekkig vast houden aan het fabeltje, dat de Amerikanen en Engelschen de Russen al»een maar zouden gebruiken om de Duitschers uit te roeien, opdat ook de bolsjewisten zelf daaraan zouden dood bloeden. Op het. uiterste moment zou den Brit en Yankee dan ten tooneele verschijnen om aan al die reeds meer dan half doode Sovjets met één greep den Europeeschen buit weder te ont nemen. Hoe kinderlijk is zulks een ver wachting! In Nederland is zij in be paalde kringen gemeengoed, maar zou zij dan óók niet reeds lang door een Stalin en een Molotow zijn doorgrond, en dat terwijl de Russen met de Ja panners, vanouds de reputatie genie ten, tot de meest geslepen diplomaten ter wereld te behooren? Doch het toekomstig lot, na een hypothetische Duitsche nederlaag, van de West-Europeesche landen nu daar gelaten, wat zou in zulk een geval het vooruitzicht voor Finland, Est land, Letland, Polen en Lithauen zijn? Daarvan kan men zich niet met een gemakkelijk praatje of een lichtvaar dige veronderstelling afmaken. Op zijn hoogst kan men hetzelfde harde ant woord geven, hetwelk wij onlangs op zulk een vraag vernamen. Het luidde: „Ja hoor eens, ik kan me óók ni^et het lot van de heele wereld aantrekken!" Maar zulk een koud egoïsme is mensch-onwaardig. Europa is, door zijn historie, religie en cultuur ge groeid tot één enkele organische een heid. Wie dit beseffen dienen thans, meer dan ooit, daaraan een gevolg trekking te verbinden, namelijk dat deze levensgemeenschap door ons al ler krachtsinspanning behoed en in stand gehouden dient te worden. In het tegenovergestelde geval dreigt een tragedie» welke in de menschheidsgeschiedenis schier onge ëvenaard zou zijn. Een Europa, het welk zichzelf gelijk blijft, terwijl een bolsjewistische overwinning daarover „Russische" toestanden zou uitbrei den, is eenvoudig ondenkbaar! Het Londensche tijdschrift „The N:neteenth Century and After" be vatte, in het kader van een artikel van Elma Dangefield, onlangs het volgen de lijstje: Uit Polen werden door de Sovjes gedeporteerd een millioen menschen, waarvan er 300.000 spoorloos verdwe nen; waarschijnlijk zijn zij dood. Uit Estland werden 60.000 menschen gedeporteerd; het getal der overle venden is onbekend. Uit Letland werden 60.000 mannen, 20.000 vrouwen en 7.800 kinderen ge deporteerd; in totaal zijn hiervan nog 35.000 personen in leven. Uit Litauen werden 50.000 men schen gedeporteerd; er zijn er nog 30.000 in leven. Als het gebied der Sovjet-Unie grooter wordt, zullen ook de kerkho ven zich uitbreiden, met aan hun in- rijhekken de manende woorden: „Hoe mihi, cras tibi!" (Heden voor mjj, morgen voor U!). Maar aan een waarheid, die tastba re werkelijkheid werd, zal men dan, ook door een blinddoek, niet meer kunnen ontkomen. Thans alleen troepen op het Koeban-bruggehoofd. TOEN Roemenië, aan de zijde van het Groot-Duitsche Rijk, in den oorlog ging en zijn troepen de grenzen van de Sovjet-Unie over schreden, ging zulks met een algemee- ne nationale opleving in dat land ge paard. Omstreeks een jaar tevoren, men moet dit wel bedenken, hadden de machthebbers van het Kremlin den Roerhenen, door dreiging met bruut geweld, een tweetal gebiedsdeelen af-c handig gemaakt. Dit verlies werd door het Roemeensche volk diep gevoeld; het kwam erdoor in een soort van psychische depressie te verkeeren, en deze sloeg om in haar tegendeel, toen de Roemeensche strijdkrachten de ge legenheid kregen, om in nauwe sa menwerking met de Duitsche weer macht, op de bolsjewisten hun revan che te nemen. Deze weermacht had door haar ongeëvenaarde successen in West-Europa bovendien zich zulk een reputatie verworven, dat men in Roe menië 'over het verloop van de be ginnende nieuwe krijgsverwikkelin- gen allerminst in zorgen was. Sinds de Junidagen van 1941 heeft echter de strijd in het Europeesche Oosten zijn ups and downs gekend. De winter van 1941-'42 viel onver wacht in en bracht zware ontberin gen; hij werd gevolgd door een zomer die eveneens rijk aan inspanningen was. Zoo moest het den Roemenen wel duidelijk worden, dat zij betrok ken'waren in een worsteling op leven en dood, die niet maanden, maar ja ren zou moeten duren. Hun levendige temperament, meer dan het Duitsche geneigd tot een zekere labiliteit, werd hierdoor licht beïnvloed. De omstandigheid, dat de Roemeen sche troepen deelnamen aan den strijd aan het Zuidelijk deel van het Oost front, waar het gedurende dien win ter op buigen of barsten stond, heeft in het land eveneens een diepen in druk gemaakt. Duitschlands belangen De Burgemeester der Gemeen te Soest brengt ter openbare ken nis, dat volgens ontvangen bericht van .de Wehrmachtkommandantur tc Amersfoort het gedeelte der ge meente, gelegen ten Noord Oosten van den Lange Brinkweg op 26, 27 en 28 Aug. a.s. van 8 tot 18 uur door het schieten met scherp in ge vaar wordt gebracht. Het betreden van dit gebied is in genoemden tijd verboden. S'oestK 20 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, A. L. des Tombe. waren van veel algemeener aard en slechts in dezen Zuidelijken sector, dcch eveneens langs de Europeesche Westkust en in het Middellandsche zeegebied. Tijdelijke terugslagen in het Zuiden der Sovjet-Unie werden in Duitsch land derhalve niet als specifiek nood lottig gevoeld. De Roemenen echter zagen, toen de worsteling om Sta- lingrad inzette, en het verder ging om het bezit van den Kaukasus en de- groote bocht van den Don, recht streeks hun eigen nationale belangen in het geding komen. Zij handhaaf den, zeer zeker, met vastberadenheid hun militaire houding, doch zij had den hun tanden op elkaar te zetten In de huidige ontwikkelingsphase van den oorlog is voor de Roemenen iets als een adempauze ontstaan. Zij zijn bij de gebeurtenissen aan het front nu slechts betrokken door eeni ge in den strijd geharde en beproefde eenheden, die op het Koebanbrugge- hoofd hun stellingen betrokken#om zich inwendig te reorganiseeren en te versterken. Het regiem-Antonescoe, dat nog pas zoo kort aan het bewind was, toen het den oorlog in moest, heeft voor den opbouw nog nauwe lijks eenige gelegenheid gehad. Zoo is het te begrijpen, dat Roemenië zich thans niet alleen op den verderen militairen opbouw toelegt, maar dat het ook allerlei maatregelen neemt om het bestaan van zijn boerenstand te verlichten, waarbij o.a. ook de ar beidsdienst wordt ingeschakeld. Ook het rail- en wegverkeer krijgt de noo- dige aandacht, want de transport vraagstukken hangen tennauwste met die van voortbrenging en verdeeling samen. Het uitzicht bestaat, dat men binnenkort tot het verhoogen der le- vensmiddelerirantsoenen zal kunnen, overgaan. Roemenië besteedt dus thans een groot deel van zijn energie om orde te scheppen in eigen huis. Dat was temeer noodig, daar het welvaarts niveau hier, ook in vredestijd, ver on der dat van midden- en west-Europa ligt. Politiek blijft het land gelijk het is, nl. vast besloten om zich tegen het bolsjewisme, waarin het zijn le vensvijand ziet, te weer te stellen. In Bukarest houdt mén zich er dan ook op voorbereid, zijn volle ge vechtskracht weer in het Oosten in het vuur te brengen, zoodra daarvoor «•het beslissende oogenblik zal zijn ge- komen. PAKJES VOOR VRIJWILLIGERS. Het SS-Erzatszkommando deelt me de: In het belang" van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt ér nogmaals drin gend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt ge schreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das SS-Erzatzkommando, Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. te zenden aan:. rang naam veldpostnummer of adres:

Soester Courant | 1943 | | pagina 1