Het Nieuwsblad voor SOEST en BAARN Vele Textielgoederen voortaan alleen op speciale vergunningen. HEVIGE GEVECHTEN BIJ KRIWOi ROG. NUMMER 91 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Soestdijk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Nov. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op de Krim-werden ten Noord-oos ten van Kertsj meermalen herhaalde vijandelijke aanvallen in zware ge vechten afgeslagen. Ten Oosten van Perekóp vernietig den onderdeelen van het Roemeen- sche infanterie-regiment 38, onder be vel van kapitein Tabisa, in een aanval een vijandelijke compagnie granaat werpers. Aan den Beneden-Dnjepr vielen Duitsche bergjagers bij verrassing van het bruggenhoofd Cherson uit aan, brachten gevangenen en buit binnen en sloegen tegenaanvallen van den vij and af. In de groote Dnjepr-bocht gin- ^gen de Sovjets met sterke infanterie- 'en pantserformaties opnieuw tot den aanval over. Na een verbitterde wor steling werden hier doorbraakpogin gen ten Zuidwesten van Dnjeprope- trofsk en ten Noordoosten van Kriwoi Rog onder zware verliezen voor den vijand verijdeld. Ten Noorden van de stad Kriwoi Rog werd een met supe rieure strijdkrachten verkregen vijan delijke penetratie in ons front in een tegenaanval opgevangen. Bij deze ge vechten, die met volle kracht voort duren, werden in totaaal 120 Sovjet pantsers stukgeschoten. Aan 't Dnjepr-front werd de aan weerszijden van Tsjerkassy overgesto ken vijand over de rivier teruggewor pen. In het gebied van Kief en Sjito- mir werden eenige verloren gegane plaatsen heroverd. Een vijandelijke ge vechtsgroep werd uiteengeslagen. On- zt bi} Sjilomir strijdende troepen wer den op stellingen ten Westen en Noordwesten der stad teruggenomen. Ten Zuidwesten van Gomel gelukte het den vijand* na dagenlange gevech tten, waarin hij groote verliezen leed, een penetratie te verkrijgen. Vijande lijke cavalerie en tanks beproefden de stad Resjiza bij verrassing te nemen. Zij werden overhoop geschoten. Aan weerszijden van Gomel mislukten tal rijke aanvallen van de Sovjets. Ten Westen van Smolensk hervat ten de Sovjets onder aanwending van talrijke infanteriedivisies en sterke pantserstrijdkrachten hun doorbraak pogingen. In. verbitterde gevechten"' werden de vijandelijke strijdkrachten, die in verscheiden golven aanvielen, afgeslagen, plaatselijke penetraties af gegrendeld en alleen in dezen frontsec- toor 56 vijandelijke tanks stukgescho ten. Ten Noordwesten van Smolensk nam de gevechtsactiviteit iets af.- Van het overige gedeelte van het Oostelijke front worden slechts plaatselijke aan vallen van den vifand in het gebied* van Newel gemeld. De 12e en 17e luehtafweerdivisie van het luchtwapen hebben door haar voorbeeldige houding en haar onver moeid ingrijpen in den strijd op den grond bij de monding van de Ssosj en in de bocht .van den Dnjepr een aan zienlijk aandeel gehad in de hier be haalde afweersuccessen. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte gisteren slechts artillerie- en Petroleum voor verlichting. Tot en met 27 November 1943 geven de met .,42 Verlichting" en „43 Ver lichting" gemerkte bonnen der bon kaart „S 121" en de mét „62 Verlich ting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 221" elk recht op het koopen van één liter petroleum. De nieuwe vleeschbonnen. Tot en met 27 November a.s. geeft elk der met „Vleesch 47A en 48A" ge merkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van één rant soen vleeschwaren. terwijl elk der met „Vleesch 47 B en 48 B" gemerkte bon nen recht geeft op het koopen van '<4 van deze hoeveelheid. verkenningsactiviteit. In de Golf van Fiume zijn in Sa menwerking met formaties der marine troepen van het leger op de door ben den bezette eilanden Krk, Cherso en Lussino geland. In een energieken aan val werd de vijandelijke tegenstand gebroken en werden de eilanden be zet. Talrijke gevangenen en buit vie len in onze handen. Lichte vlootstrijd- krachten brachten verscheiden vaar- tuigen op, waarmede deelen van den vijand .poogden te ontkomen. Het luchtwapen 'schoot boven het Oostelijke deel van de Middellandscne Zee vijf vliegtuigen neer. Een Duit sche duikbootjager bracht in de Egeïsche Zee een vijandelijke duik boot tot zinken en maakte gevangenen. KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN-SS. Slechts mogelijk tot 30 November. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943„moe- ten alle kerstpakketjes voor Vrijwilli gers in de Waffen-SS, die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het SS-Ersatzkomlmando Nederland, Den Haag,-Korte Vijverberg 5, afgeleverd zijn. In de maand October 'hebben al le vrijwilligers inmiddels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulas- sungsmarken" ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1 kilo of kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zufassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulas- sungsmarken" met een postzegel van 30 Cent opplakken. Daar de „Zulas- sungsmarkcr." aan d° soldaten, uitge reikt worden en door hen aan hun fa milieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers enz. die een pakje aan een vrijwilliger* Bij onze vrijwilligers. - FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- S.S. EN DEN LANDSTORM. Het SS-Ersatzskommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. en den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde rede nen in Nederland moeten blijven, kun nen dienst nemen bij den Landstorm of bij het S.S.-Wachtbataillon te A'foort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Ne derland willen toetreden, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. In verband met de huidige textiel- positie wordt medegedeeld, dat de punten van de kleedingkaarten voor mannen, jongens, vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, benevens de T- punten en alle speciale punten met in gang uan 15 Nou. 1943 u'oorloopig niet meer gebruikt kunnen worden voor den aankoop vün: Wat betreft mannenen jongens: costuums, en onderdeelen daarvan, hemden, overhemden, onderbroeken, sokken en kousen, nachthemden, re genjassen .en windjacken, alle soorten jassen (met uitzondering van bontjas sen), pullovers en gebreide vesten, al le soorten werk- en bedrijfskleeding, sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele kerstpakketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postverkeer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen tot 30 November alleen Feld- postzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen iworden. Aan vrijwilli gers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot ."0 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 De cember 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pakjes aangeno men worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: v An das SS-Ersatzkommando Niederalnde, Den Haag. Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rang naam 1 veldpostnummerof adres. Tijdens hun opleiding (G.E.L./H P s). Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag, prestatie! 17.11.43 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 18.11.43 9-12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat-16. 18.11.43 15-18.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19.11.43 9-12.00 uur: Hengelo, Oafé Modern, Spoorstraat 18. 19.11.43 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43 9-12.00 uur: Assea, Concert huis a. d. Vaart. 20.11.43 15-18.00 u.: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43 9-12.00 uurLeeuwarden, Huize Schaaf, Bfeedstraat. 22.11.43 9-14.00 uur: A'dam, Dam 4. 23.11.43 9-13.00 uur: Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 24.11.43 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.11.43 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1943 Verschijnt Woensdags én Zaterdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. jekkers, pyama's, winterhandschoenen. Wat betreft vrouwen en meisjes: alle soorten japonnen, rokken, blou ses, onderjurken, pullovers, gebreide vesten, hemden, alle soorten direc toires, shawls, kousen, schorten, nacht hemden, regenmantels en windjacken, alle soorten mantels en mantelcos- tuums (met uitzondering van bont mantels), omslagdoeken, alle soorten werk- en bedrijfskleeding, peignoirs, pyama's, bedjasjes e.d. Deze artikelen zijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Stukgoede ren, welke bestemU zijn voor de ver vaardiging van boven- en onderklee- ding, onverschillig of deze bestemd zijn voor personen boven of onder 15 jaazijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Alle in bovengenoemde opgave niet genoemde artikelen, zooals bijv. hoe den, zakdoeken, bretelles, sokophou ders, bustehouders, bontmantels, lint, band, garens, jabots enz. kunnen op de punten van bovengenoemde kaarten en de T.-punten wel worden gekocht. Dgze punten kunnen tevens worden besteed voor het doen verrichten van reparatie-werkzaamheden, waarvoor ook stoffen kunnen worden gekocht tot een maximum van 0.8 M2. Volledig geldig blijven: L De kleedingkaarten van oorlogs getroffenen, mits zij in het bezit zijn van een machtiging oorlogsgetroffenen. 2. De kleedingkaarten van a.s. moe ders, die in het bezit zijn van een toe-' slagkaart V. 815, tegen \overlegging van deze kaart en deze toeslagkaart zelve. 3. De kleedingkaarten van alle kin deren tot 15 jaar, benevens die van de jongens en meisjes van 15-18 jaar, welke in het bezit zijn van een toe slagkaart V. 715, en deze toeslagkaart zelve, voor zoover deze geldig is ver klaard. De plaatselijke distributiediensten hebben óe bevoegdheid alleen in hoogst noodzakelijke gevallen nog spe ciale vergunningen, leveringsvergun ningen e.d. af te geven, voor die ar- tilcelen, waarvoor tot dusver deze diensten (vergunningen verstrekten, (zgn. groote stukken, woninginrioh- tingsartikelen). Voor alle andere Ar tikelen, dus ook voor huishoudgoede- ren, moeten de aanvragen voorloopig worden gericht tot het Rijksbureau Distex, afd. speciale vergunningen, Andries Rickerweg 4, te 's-Graven- hage (op de aanvraagformulieren van den plaatselijken distributiedienst). In het algemeen kan worden ge zegd, dat alleen zij, die van een nood zakelijk kleedingstuk geen enkele exemplaar bezitten, in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage in te die nen, waarbij vast moet staan, dat zij 'de noodige punten hiervoor nog op hun textielkaart beschikbaar hebben. Voor huishoudgoederen zal in het algemeen geen vergunning worden verstrekt dan in uitzonderingsgevallen, zooals huwelijk e.d., dus niet bij slij tage. De reeds uitgegeven leveringsver gunningen en speciale vergunningen behouden hun geldigheid voor den duur, welke daarop is vermeld. Alle ioopende aanvragen Worden geacht vervallen te zijn. Met inacht neming van bovenstaande richtlijnen kunnen zij in de meest dringende ge valle^ opnieuw worden aangevraagd, onder vermelding van het aantal op de textielkaaart aanlwezige punten en het motief van de aanvrage. MUSICI VOOR DEN LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt m'ede: Voor de militaire kapel van den Land storm Nederland, worden musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schrfitelijke aanmelding bij het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1