Hef Nieuwsblad CONTROLEUR VAN DEN C.C.D. VERMOORD. Zware verliezen der Sovjets, voor SOEST en BAARN Een verloren schat. De Abessijnsche militaire Missie en de Amerikaansche nachtkroegen. NUMMER 83 ABONNEMENTSPRIJS: voor Soest en Baarn 0.90 per drie maanden, daar buiten 1.05. Losse nummers 6 cent. Uitgave: N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, Soestdijk. WOENSDAG 20 OCTOBER 1943 Verschijnt Woensdags en Z&terdags. TWEEDE JAARGANG Redactie en Adm.: Van Weedestraat 7, Soestdijk. Telefoon 2962 - Giro 161165. Dinsdagavond waren de controleurs van den C.C.D.de heeren H. W. Mul ler en J. H. Bezaan, beiden 27 jaren oud en te Soest woonachtig, lahgs den Ëem'weg op controle, toen zij, ter hoogte van de bocht nabij café Kuyer gerucht achter zich hoorden en wiel rijders uit de richting Eembrugge za gen naderen. Zij stelden zich ter zijde van den weg op en gaven met een roo- de lantaarn aan de wielrijders het sein tot stoppen. Eén der wielrijders bleef iets achter en op vermoeden, dat deze er tusschen uit wilde trekken, begaf controleur Bezaan zich naar dezen toe en informeerde wat er vervoerd werd, daarbij meteen aan een zak, welke >p den bagagedrager van de fiets stond, voelende en constateerde, dat er zich HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Oct. Het Opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof zijn vrij sterke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen afgeslagen. .Ten Zuidoosten van Krementsjoeg leverden onze troepen gedurende den geheelen dag zware afweergevechten tegen aanvallende sterke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden, 'gis teren weer 43 tanks stukgeschoten. Een onder leiding van lt.-genera il Hossbach staand Duitsch tankcorps heeft in gevechten, die twee weken hebben geduurd, een gevaarlijke, vij andelijke doorbraak aan de monding van de Pripet verijdeld en in tegen aanval twee infanterie-divisies en een tankbrigade der Sovjets vernietigd. Dc- vijand verloor 3500 getelde doo- den, bijna 2000 gevangenen en 200 ka nonnen en een groot aantal tanks, pantsergeweren en -andere zware cn lichte infanteriewapens. In den centralen sector van het front hebben de bolsjewisten ten Noordwesten van Tsjernigof en ten Westen van Smolensk hun herhaalde doorbraakpogingen voortgezet en met vrij sterke strijdkrachten ook ten Zui den van Welikije Loeki onze stellin gen aangevallen. De vijand werd over al na harde gevechten en door vast beraden eigen tegenaanvallen afgesla gen en plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. De door lt.-generaal Schlemïmer aangevoerde Saksische 134ste divisie- infanterie verdient voor haar schitte rende houding bij de zware gevechten ten Noordoosten van Gomel bijzon dere waardeering. In Zuid-Italië is het slechts op eeni- ge plaatsen van den Westelijken en Centralen sector van het front tot plaatselijke gevechten gekomen. Aan vallen van Britsch-Amerikaansche strijdkrachten in de Volturno-bocht werden afgeslagen. Bij de gevechten van de vorige dagen brachten onze troepen verscheiden honderden Brit ten en Amerikanen als gevangenen binnen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in het Oosten van de Middelland- sche Zee voltreffers met bommen ge plaatst op een vijandelijken kruiser. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke vliegtuigen een ge ring aantal bommen geworpen in Wes telijk en Noordelijk gebied van Duitschland. Het luchtwapen heeft gisteren over dag en gedurende den nacht afzon derlijke doelen in Zuid-Engeland, vooral in Londen, met succes aange vallen. Een vliegtuig keerde niet terug. vleesch in bevond. Tegelijkertijd riep controleur Muller, dat hij vleesch bij de andere wielrijders had aangetrof fen. Bezaan begaf zich toen naar zijn collega, doch werd plotseling aange vallen, kreeg een rake klap en trap pen tegen zijn buik, waardoor hij be wusteloos geraakte en op het rijwiel pad terecht klwam. Toen hij weer bij kennis kwam, zag hij uit de richting Baarn 2 wielrijders naderen* wier hulp hij inriep. Een dezer heeft hem hierop naar café Kuy er gebracht, terwijl de ander bij het rijwiel achterbleef. Zoodra de man het slachtoffer naar het café Kuyer had gebracht en de politie was gewaar schuwd om hulp en om het station te doen afzetten, op vermoeden, dat de onverlaten Amsterdammers waren en per trein naar de hoofdstad zouden terug keeren, kwam de man bij zijn tochtgenoot terug en zei, dat er nog een slachtoffer moest zijn. Inderdaad vond men op den particulieren weg van den heer Molenaar nog een man liggen, die nog eenige teekenen van leven gaf. Toen de politie even later arriveerde, was deze echter al over leden. Hij had een groote wonde aan het achterhoofd en naast zijn lichaam lag een bijl, zoodat vermoed werd, dat deze controleur, Muller geheeten, met die bijl was gedood. Bij de sectie op het lijk is later ge bleken, dat zich in het achterhoofd 2 kogels bevonden, die den dood moeten hebben veroorzaakt. De ledige hulzen van deze kogels zijn den volgenden morgen teruggevonden. Onmiddellijk na den moord is een onderzoek ingesteld met een speur hond. Eenige arrestaties zijn verricht; het onderzoek is nog in» vollen gang en vordert goed. De toestand van controleur Bezaan is vooruitgaande. Op een dag in Juli j.1. vermiste de 64-jarige weduwe B. K. te Soest, eten doosje met juweelen, dat gewoonlijk in haar huiskamer stond. Aanstonds ging haar verdenking van diefstal uit naar het echtpaar S. uit Hilversum, dat haar regelmatig iedere week be zocht en waarmede zij sinds jaren bevriend was. Die verdenking werd nog grooter door de omstandigheid, dat de anders zoo trouwe gasten juist eenige weken na de vermissing van haar juweelen, wegbleven. Toen het echtpaar op 25 Juli j.1. hun bezoeken hervatte, werden zij door de weduwe weinig vriendelijk ontvangen met de woorden: „Het spijt mij, dat ik het jullie zeggen moet, maar sinds jullie den vorigen keer hier geweest zijn, vermis ik mijn doosje met sieraden!" Het behoeft geen betoog, dat de bezoekers toen spoedig verdwenen wa- reh, evenmin, dat zij op hun thuisreis eerst nog even de Soester politie van hun onprettige -ervaring in kennis stelden en een aanklacht wegens be- leediging tegen de onheusche gast vrouw indienden. Op het politiebureau ontboden, gaf de wiedulwe nadrukke lijk te kennen, dat zij het echtpaar S. inderdaad als de daders van den dief stal beschouwde. Erger nog: de be schuldiging werd door haar ook nog verder in haar omgeving verspreid. Na eenige dagen bleek echter, hoe ongegrond haar beweringen waren ge weest; zij vond n.1. de verloren schat terug in haar geldkistje, dat zij zelf in een kast op haar slaapkamer had weggesloten! Een plaats,#waartoe nie mand anders dan zij zelf toegang had!. Het kwade gerucht had, zooals ge woonlijk, intusschen maar weer zijn werk gedaan. Maar anderzijds maakte de ontdekking van de vermiste schat de aanklacht van het HilVersumscne echtpaar niet ongedaan. En zou kwam het, dat de weduwe zich Vrijdag j.1. voor den Utrechtschen Politierechter moest verantwoorden, waar zij ne vens een réprimande voor haar los lippigheid, een boete van 15.subs. vijftien dagen hechtenis opliep. Sensatie - Romantiek - Spanning! OM over een goed leger te kunnen beschikken, moet men goede officieren bezitten, aldus ontlee- nen wij aan „Volk en Staat". Ook Haile Selassie was overtuigd van het gezonde element in deze redeneering. Daarom ging hij, toén hij weer in Ad dis Abeba was binnengetrokken, zwaar zitten nadenken om een hem plagend, moeilijk vraagstuk op te los sen. Moesten nu Britsche instructeurs worden aangeworven, of moesten eigen onderdanen naar het buitenland ge zonden worden, ten einde daar de krijgskunde te bestudeeren? Daar Londen met beslistheid weigerde, Brit sche officieren als instructeurs be schikbaar te stellen en den raad gaf, een militaire missie naar de Vereenig- de Staten te zeilden, werden onder handelingen gevoerd met U.S.A., waar na de Amerikaansche regeering zich in beginsel bereid verklaarde, om ge durende een jaar op haar militaire hoogescholen een missie van tien Abessijners te ontvangen. Aldus stonden de zaken iets meer dan een jaar geleden. Sindsdien heeft niemand meer iets van de „tien uit verkorenen" vernomen. Het Abessijn sche Ministerie van Oorlog heeft wel getracht, het contact met den leider der missie weer op te nemen, doch alle telegrammen kwamen helaas te rug met de aanteekening „onbekend." Deze toestand duurde voort tot op den dag, waarop het bewuste tiental volgens de opgestelde plannen weer in Abessinië moest terugkeeren. Dien dag stelde Haile Selassie aan zijn Minister van Oorlog de vraag: „Is onze mili taire missie reeds uit de Vereenigde Staten teruggekeerd?" Vervuld van onprettige gevoelens boog de Minister het hoofd en moest bekennen, dat er nog niets omtrent de missie bekend was. De telegraaf tusschen Addis Abeba en Washington kreeg het ontstellend druk. Officieele telegrammen stapel den zich aan beide zijden op. De Ame rikaansche politie kwam in rep en roer; alle beschikbare agenten kregen opdracht, de schijnbaar spoorloos ver dwenen personen te gaan zoeken. De waarheid is eenige dagen geleden aan 't licht gekomen en veroorzaakte hetzelfde effect als een bliksemstraal bij helderen hemel. In het kort ge zegd: was er in het afgeloopen jaar het volgende gebeurd: Toen de mili taire missie in een kleine haven van Florida was aangekomen, ontmoetten de Abessijners daar een zwarte, vrien delijke bevolking, die in een „geeste lijke sfeer" leefde, waarvan de rhyt- mische muziek hen onmiddellijk be koorde. Zij besloten te blijven. Daar zij echter geen middelen van bestaan hadden het voor hen bestemde geld werd rechtstreeks naar Anapolis ge zonden gingen zij hun geld verdie nen metstepdansen. Drie of vier hunner evenwel, die wat meer onaf- hankelijkheidsgevoel bezaten, dron gen dieper in het binnenland door en voelden zich wel zeer behaaglijk in verschillende nachtlokalen, waar zij als „attracties" werden aangeworven. Men moet erkennen, dat de leden der missie inderdaad iets bereikt heb ben, maar of Haile Selassie met dit „succes" tevreden zal zijn? W.CS.K «,-n - ONZE MANNEN IN HET OOSTEN. TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt U voor de Waffen-SS en de landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur' der opleiding, extra levensmid delen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in A'foort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 21.10.43 9-12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22.10.43 9-12.00 uur: Assen, Concert huis a. d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43 9-12.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43 9-14.00 uur: A'dam, Dam 4. 25.10.43 9-13.00 uur: Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.43 9-14.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Soester Courant | 1943 | | pagina 1