Baarn Soest Huvu-ttijk. Dé klad komt er in. Meubels bergen? Heusch dal kan, „STOOF" die biedt het Ieder an. STOOF Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie is voor ons een persoon lijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureaü „Succour", Agathastr. 145, Den Haag. Telef. 2 lijnen 770754-770713. Kantooruren 109 uur. voorheen G. FLINK BUSSUMMERSTR. 27. Tel. 7489 - Hilversum VREUGDE EN ARBEID. Vrijdag j.1. gaf de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.AF. een cabaret-avond in Musis Sacrum, alhier. De zaal was zoo goed als uit verkocht, hetgeen niet te verwonderen was, gezien het aangekondigde pro gramma; medewerkenden waren het ensemble van Jack der Kinderen, Fan tasie, de muzikale clown, Lie Snel, het danspaar Coralo en José en de conférencier Henk Beerlage. De Pro vinciaal Leider van Vreugde en Ar beid, de heer Kok uit Utrecht, sprak een welkomstwoord en vertelde van de steeds toenemende belangstelling voor de ontspanningsavonden van „V. en A." Spreker merkte daarbij op, dat Vreugde en Arbeid ditmaal wel een buitengewoon programma bracht en sprak de verwachting uit, dat alle aanwezigen aan het einde van den avond deze meening zouden onder schrijven. Het bleek al spoedig, dat de heer Kok over het programima niets te veel had gezegd, eerder nog te be scheiden was geweest. Elk voor het voetlicht gebracht nummer was af en het geheel heeft dan ook een buitenge woon sücces gehad. De aanwezigen hebben den geheelen avond genoten en toonden zich zeer voldaan over hetgeen Vreugde en Arbeid had ge bracht. Moge „Vreugde en Aibeid" nog vele van deze prachtige avonden in Baam brengen! TENTOONSTELLING VOEDINGS GEWASSEN IN EIGEN TUIN. De tentoonstelling „Voedingsgewas sen in eigen tuin", welke Zaterdag, Zondag en Maandag in huize „Pe king" werd gehouden, heeft niet die belangstelling gehad, welke zij ver diende, want het bezoek is niet dave rend geweest, ondanks het feit, dat er toch wel iets te leeren viel. Deze expositie zou te 2 uur Zater dagmiddag worden geopend, doch we gens een stoornis in het electrische licht, werd dit een uur later'. Op overzichtelijke wijze kon de be zoeker of bezoekster zien wat er al zoo in den tuin moet gebeuren of niet gebeuren. Het begon al met het ma ken van een schema voor de indee ling van den tuin, waarmede men zich reeds des Winters kon bezig houden. Aandacht werd ook gevraagd voor het bewerken van den grond, de bemes ting en overbemesting en samenstel ling van den grond. Raadgevingen wa ren er te zien en te lezen omtrent de meest practrische aanwending van den beschikbaren grond. Wist U lezer, dat U van 16 M2 grond 40 Kg. pronkboo- nen kunt oogsten? Het mannelijk deel der bezoekers toonden zich zeer geïn teresseerd voor den stand welke in lichtte over het verhouwen, drogen en fermenteeren van tabak. Verschil lende tabaksmonsters waren aanwezig, terwijl lectuur hierover te koop was. Het doelmatige gebruik van gereed schap werd eveneens onder de aan dacht gebracht, terwijl voorts er op gewezen werd, welke konijnensoorten men het beste van den tuin- en huis afval kan voeden. In een der zijzalen werd een aardige film gedraaid, getiteld: „van bol tot bloem", welke opgenomen was in de bollenstreek en de geheele ontwikke ling van bol tot bloem liet zien. Deze tentoonstelling heeft de bezoe kers heel wat leerzaams gebracht, Waar velen hun voordeel m^de zullen doen. Jammer, dat het in de tentoon- stellingsruimlte zou koud was! STRAATLANTAARN VERNIELD. Een bewoner van de Veldstraat gaf kennis, dat een jongen het glas van een straatlantaarn had stuk gegooid. Dit is de eerste lantaarn niet, welke op die wijze wordt vernield, want overal in het dorp kan men dergelijke stukgegooide straatlantaarns vinden. Als de verduistering weer eens tot het verleden zal behooren en diie tijd komt ongetwijfeld dan zal het ver moedelijk niet gelukken al die verniel de straatlantaarns direct te vervangen. Zou het daarom niet raadzaam zijn de breekbare deelen van de than^niet in gebruik zijnde straatlantaarns als nog te verwijderen en op te bergen op een plaats waar zij niet aan de vernielzucht zijn bloot gesteld? Later plukken wij daarvan de vruchten en behoeven dan niet langer in 't donker rond te tasten als strikt noodzakelijk is. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Zoomin als vermelding van rijwiel diefstallen geen enkele dag in het po litierapport mankeeren, zoomin is dit ook met de vermeldingen van diefstal van konijnen het geval. Ditmaal ver dwenen ér drie van deze nuttige die ren van den heer v. d. K. aan de Dal laan. LEPEL IN HET BROODDEEG. Bij een bakker hier ter plaatse, 's per ongeluk een lepel in de deegma chine gekomen,- waardoor deelen van deze lepel in het deeg terecht kwam. Dit deeg was dus niet meer voor consumptie geschikt; op verzoek van den bakker heeft de politie een mon ster van het deeg genomen, waarbij geconstateerd* werd, dat zich emaille in het deeg bevond. Op grond van dit monster zal de bakker nu ander meel krijgen toegezonden. ONGÉWENSCHTE BEZOEKERS. Mevr. G., wonende aan de Parkstr., heeft ziich bij de politie beklaagd, dat des nachts tusschen 11 en 4 uur onbe kende personen rondom haar woning sluipen. Zij verzocht extra politie toezicht. RIJWIELDIEFSTAL. Ten nadeele van een bewoner van den Kettingweg, is een rijwiel gesto len, hetwelk achter zijn woning stond. GEVONDEN VOORWERPEN. Sedert de vorige opgave werden aan het politiebureau als gevonden aange geven: oud heerenrijwiel zonder ach terband; paar lederen handschoenen; lederen handschoen met kap; bruine kinderwant; vulpen iin étui; glacé handschoen; gevlekte kat. EEN UITSTAPJE NAAR „DE HOOGE VELUWE". Dinsdagavond, 7 December, om half acht het is dan lichte maan or ganiseert onze V.V.V. Baarn's Bloei een lezing met lichtbeelden over het bekende natuurmonument „De Hooge Veluwe" in de groote zaal van het Gebouw voor Christelijke Belangen in de Leestraat. Deze avond is bestemd voor de leden van de V.V.V. met hun dames, maar introductie is toege staan. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan het Verkeershuis op het Stations plein. Dit is geopend van 10 tot 16 uur, doch des Zaterdags slechts van 10 tot 13 uur. WAT WAS DE REDEN? Uit de rijwielbewaarplaats van het Lyceum, gevestigd in „De Pauw" werd van een der leerlingen, wonende in Soest, een rijwiel gestolen. De schitte rend uitziende fiets werd later geheel gaaf door een bewoner van de Cele- besstraat gevonden in het boschje bij den ingang vah de begraafplaats, To renlaan. KANTONGERECHT AMERSFOORT. De Deurwaarder van het Amers- foortsche Kantongerecht, kan de laat ste weken de rol voor de zitting wel uit zijn hoofd leeren. Het aantal za ken neemt af, weinig verdachten, wei nig getuigen, 't wordt» steeds minde»-; de klad komt er in Toch komen ei' nog interessante zaakjes aan de orde. Zoo stond b.v. een Amersfoortsche jongedame te recht. die zich had te verantwoorden, omdat zij zich 's avonds om 23.40 uur, dus in den spertijd, zich nog op den openbaren weg had opgehouden. Na tuurlijk informeerde mr. Vonkenberg naar de oorzaak daarvan, want vol gens zijn meening had deze jongeda me op dat tijdstip reeds lang op bed moeten liggen. De oorzaak van haar verboden verblijf in de openlucht waseen bloedneus. Zij vertelde daarvan meer last te hebben, hetgeen de Kantonrechter deed opmerken, dat zij dan beter thuis zou kunnen blijven. Haar moeder, die in de getuigenbank zat. bemoeide zich ook met het geval, door te zeggen, dat haar dochter zich nog nooit te laat op straat 'had' be vonden. „Mond houden, moeder", waarschuwde de Kantonrechter, „an ders zal ik U uit de zaal moeten laten verwijderen." Moeder schrok, waarop de dochter, die als verdachte wel mocht spreken, moeders pleidooi over- nai# en de buren als getuigen opriep om te verklaren, datzij 's avonds al tijd om tien uur thuis was. Behalve wanneer zij naar de bioscoop was ge weest, dan kwam er nog wel eens een half uurtje bij. Het meisje beloofde beterschap en daarom legde de Kantonrechter haar een straf, lager dan den, eisch van het O.M. (dat 5.subs. 2 d. eischte) op, n.1. 4.subs. 2 dagen. UITVOERING „APOLLO" Donderdagavond was het de M md- accordeon vereeniging die in Musis Sacrum de aandacht voor zich op vroeg door het geven var* een concert. „Apollo" heeft in Baarn een goeden naam, dat getuigde wel de groote op komst van het publiek, waardoor „Mu sis" bijna geheel bezet was. Alvorens het concert aanving,,heeft Apollo's voorzitter eenige welkomst woorden gesproken, waarbij hij er van gewaagde, dat de tijden ook aan Apoi- lo niet zonder meer waren voorbil ge gaan, want het ledental daalde met ongeveer 40#. Dat Apollo, onder di-' rectie van den heer B. den Boer, uit Amsterdam, toch niet bij de pakken neer zit, daarvan was het geven van dit concert een bewijs. Het concert werd geopend met een marsch van Dr. Leuve in een bewer king van den heer 3. den Boer» waar na het overige programma vlot en zeer goed werd afgewerkt. Twee jongens brachten afwisseling tusschen de nummers van Apollo, door het zingen van vroolijke liedjes bij de guitaar. De dirigent bracht verschil lende soli ten gehoore, terwijl ook een ensemble uit „Apollo" niet onverdien stelijk optrad. Het publiek toonde zich door een herhaald applaus zeer dank baar voor het genotene. DE GEREF. KERK. (Vervolg). In het begin had de gemeente nog geen eigen predikant, hoewel dikwijls een beroep werd uitgebracht, 'hetweik zonder resultaat bleef. Eerst op 30 De cember 1889 nam Ds. H. H. Kuyper het op hem uitgebrachte beroep aan, echter onder conditie, dat hij nog een. jaar uitstel kreeg, opdat hij in de theo logie kon promoveeren. Dit uitstel werd verleend en na verloop van een jaar. toen hij gepromoveerd was, hield ds. Kuyper op 1 Februari 1889 zijn in trede, na bevestigd te zijn door zijn vader Abr. Kuyper. Daar beide Geref. Kerken (die van 1834 of de „Afgescheidene" en die van 1886, „de Doleerende") in den grond der zaak niet veel verschilden, werd in 1892 op een gemeenschappelijke Sy node te Amsterdam tot samenvoeging besloten en wel onder den naam van „Gereformeerde Kerken in Neder land." In Baarn had die samensmelting plaats op 25 Nov. 1893, nadat ds. Van Proostdij op 22 October zijn afscheid Water in de worst. Melkboeren doen wel eens te veel water in de melk, slagers te veel wa ter in de worst, maar de Amlbtenaar van het O.M. doet geen water in den wijn en eischte bij overtredingen het volle pond. Dit ondervond de Amers foortsche slager S., die echter niet als een knoeier bekend staat. Hij had 3.9 ipCt. water in de worst gedaan, terwijl het percentage hoogstens 4 mag zijn. De slagers nu beweren, dat dit per centage te laag en minstens 6 moet zijn. De directeur van den Keurings dienst in Utrecht wil daar niets van weten. Zijn standpunt luidt: „Wie zich niet aan de 4 pt. kan houden, moet dan maar geen worst maken. Mr. Bouma eischte 150.subs. 30 dagen, doch de Kantonrechter hield rekening met het feit, dat verd. een bonafide slager is en veroordeelde hem tot 40.subs. 20 dagen. Huppelend met de fiets. Een Amersfoortsche wielrijder had zonder licht gereden, of liever ge zegd: met zijn fiets gehuppeld, want hij stond met één voet op het pedaal. Verd. was timmerman, doch werkte niet meer, omdat hij geen gereedschap meer had. Inkomen genoot hij niet, zoo nu en dan verdiende hij met an der werk wel eens 23 guldentjes per week. Veel was dit niet De Kantonrechter: „Wanneer 'ik U nu eens 23 gulden boete oplegde, zal de waardeering voor zoo'n bedrag wel bij U stijgen." Want verd. ihad o.a. ook gezegd: „Wat wordt er verdiend te genwoordig." Zoo ver kwam het natuurlijk niet, maar het O.M. eischte voor dit hup pelen zonder licht 4.subs. 2 d., waarvan de Kantonrechter een rijks daalder maakte. Toen was de rol afgewerkt. had gepreekt. Als predikant der vereenigde ker ken, voortaan „De Gereformeerde kerk geheeten, trad Dr. H. H. Kuyper op, die, zooals we gezien hebben, reeds leeraar w"as van de voormalige* doleerende kerk en wel in het kerk gebouw aan den O. Utrechtscheweg. Toen de beide Geref. Kerken (de („Afgescheidene" en „de Doleerende") zich in 1893 hadden vereenigd, kondan sommige leden der eerstgenoemde kerk daarmede niet instemmen; zij bleven nu afzonderlijk als „Chr. Geref. Kerk" voortbestaan. Eerst kwamen zij samen in een voormalig stalgebouw aan de Nieuw' Baarnstraat, gelegen te genover de kweekerij der firma Brui degom en namen in 1895 een eigen kerkgebouw aan de Nassaulaan in ge bruik. Het duurde evenwel nog tot 1 Juni 1919 aleer deze kerk over een eigen predikant kon beschikken. MUSIS SACRUM. A.s. Zaterdagmiddag is er weer een Kinderfeest in Musis Sacrum. Dan komt het Amsterdarnsche Jeugdtoo- neel een voorstelling geven van het prachtige sprookje „Sneeuwwitje en de 7 dwergen." Maar wat ditmaal bij zonder zal trekken is het feit, dat St. Nicolaas met zijn knecht, zwarte Piet, eveneens deze kindertooneelvoorstel- ling zal bezoeken en wat nog meer zegt vele verrassingen voor zoete 'kinderen heeft. SINT NICOLAASFEEST. De Ned. Volksdienst arrangeert a.s Zaterdagmiddag voor de BaarnSche jeugd een Sint Nicolaasfeest in de Aula van het Lyceum. Voor toegangs bewijzen wende men zich tot het bu reau van den N.V.D., Teding v. Berk- houtstraat. DES AVONDS TE LAAT OP STRAAT. Het zich des avonds te laat op straat bevinden, schijnt nog al eenige aan trekkelijkheid uit te oefenen. In de laatste dagen kregen niet minder dan"~, 10 personen deswege een aan kosten onderworpen politioneele waarschu wing, van wie een drietal uit Bever wijk. WIEL VAN RIJWIEL GESTOLEN. Vanuit een gang tusschen twee wo ningen aan de van Weedestraat in, hebben fietsendieven van een daar staand rijwiel een wiel verwijderd, benevens een paar gummi handvatten. Ze hebben het wiel kalmweg met be hulp van een sleutel gedemonteerd, zonder dat iemand dat bemerkte. KONIJN VERDWENEN. S. had het ongeluk, dat een aan hem toebehoorend konijn in den vijver was geraakt en' aldaar» was verdronken. Hij had het doode dier eruit gehaald en ter plaatse neergelegd om te dro- 1 A gen, doch toen hij even later -terug kwam, was het verdwenen. Een inge steld onderzoek bracht echter aan het licht, dat waarschijnlijk een hond zich daar inmiddels over had ontfermd. Het was hem blijkbaar niet gegund. J AANRIJDING. Des avonds te half zes had op 1e Steenhoffstraat een aanrijding plaats tuschen een vrachtauto en een bak fiets. Beide voertuigen reden in de zelfde richting, namelijk naar Amster dam toe, doch de bakfiets had noch voor- noch achterlicht op. Door een tegenligger werd de bestuurder van den vrachtauto iets verblind, waar door hij in het duister tegen de on verlichte bakfiets met bloemen op reed. De bakfiets kreeg nog al wat schade aan het achterwiel, waarbij on der meer wiel en vork vernield wer den, terwijl de bestuurder ervan, een knecht van v. D. alhier, kwam te val len en een hoofdwonde kreeg, aan het voorhoofd. Tegen hem is proces ver baal opgemaakt. JUWEELEN GESTOLEN. 4- De Soester ingezetene P. deed aan gifte, dat te zijnen nadeele eenige ju- weelen waren gestolen vanuit de ka mer van zijn woonhuis. Er was daar eenige dagen, door een paar werklie den gewerkt en vermoed wordt, dat deze werklieden van de bewuste ver dwijning wel iets meer zullen weten. De politie doet thans in die richting onderzoek. KOE EN 2 SCHAPEN VERMIST. De veehouder H., wonende aan de Birktstraat, deed aangifte, dat hij van uit het weiland aldaar een koe ver- miste. S„ wonende aan de Laanstraat, meldde de politie, dat twee schapen, die aanwezig waren op een stuk land afhter zijne woning, spoorloos waren verdwenen, kennelijk gestolen. In bei de zaken wordt door de politie onder zoek gedaan. OPENBARE DRONKENSCHAP. Zaterdagavond werd op een erf bij een perceel aan de Torenstraat een manspersoon aangetroffen, zekere R., wonende te Hilversum, die in kenne- lijken staat van dronkenschap was. Hij werd overgebracht naar het po litiebureau, waar hij zijn roest mocnf uitslapen. Na ontnuchtering en opge maakt proces verbaal kon hij weder vertrekken. VAN DER HUOHT-FRÖBELSOHOOL. Wegens benoeming elders is aan de leidster dezer school. Mej. J. van den Berg, met ingang van 1 Januari a-£. ontslag verleend. Zij zal dan worden opgevolgd door Mej. L. Petschi, te Baarn. GEVONDEN VOORWERPEN. Linnen fietsriem, Steenhoffstr. 16; bruin en zwart geblokte boodschap- pentasch met theedoek, O. Grachtje 17; konijn, Duinweg 6; paar kinder wantjes, Kerkpad Z.Z. 20c; rood want je, pol.bureau; blauw kir^erwantje, Steenhoffstraat /79; hemd, Gallenk. Pelsweg 21; h'ondentuigje, Amsterd.- straatweg 4, Baarn; manchester hee renbroek. Koninginnelaan 118; pa-ar grijs wollen handschoenen, Ossendam- weg 6; persoonsbewijs, poLbuiv, var ken, Wiekslooterweg O.Z. 11; hand verwarmer, Vosseveldlaan 19c; blauw zijden heerenshawl, Dorresteinweg 5. grijze heerenhoed, Kerkpad N.Z. 18. Aardappelen voor winteropslag. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat zij die een machtiging opslagaardappelen wenschen te ont vangen. ten einde van 26 Dec. t.m. i9 Februari a.s. aardappelen te kunnen opslaan, deze machtigingen bij den plaatselijken distributiedienst in ont vangst moeten nemen vóór zij hun bonkaarten voor de eerste periode van 1944, welke tot 25 December a.s. wor den uitgereikt, afhalen. Personen, die ze bonkaarten reeds in hun bezit pb^n, zullen geen machtiging opslag- rdappelen meer kunnen verkrijgen. VOOR DE VROUW. Versnaperingen voor Sinterklaas avond. Tegen dat het Sinterklaas wordt, verheugt jong en oud zich op iets ge zelligs, op een onverwachte verras sing, ook al is er besloten dit jaar Sint Nicolaas maar niet te vieren. Voor een verrassing is te zorgen als we er maar'een klein beetje moeite voor over hebben. Veel ingrediënten en brandstof zijn er niet voor noodig. Kleine chocoladeletters 15 stuks) 1 kopje bloem, 1 kopje Havermout, 2 a 3 lepels suiker, een snufje zout, 1 theelepel bakpoeder, chocoladestrooi sel (op de jambon verkrijgbaar). Bloem, havermout, suiker, zout en bakpoeder goed vermengen. Ongeveer V2 kopje water toevoegen en de mas sa kneden tot zij soepel en gelijkmatig is. Van de mdssa eenige dunne rolle tjes maken, door haar met de palm van de hand over een met bloem be stoven aanrecht te rollen. Een koeke- pan zeer dun met margarine of boter insmeren. Van de rolletjes lettertjes (van 4 c.M. hoogte en 2 c.M. breed te) vormen, deze in de pan leggen en plat drukken. De letters met het dek sel op de pan 15 min. zachtjes bak ken, omkeeren en aan de andere zijde 10 min. bakken. 2Vz lepel chocolade- strooisel met 2 lepels water smelten. Dit papje over de letters strijken en er nog wat strooisel'over strooien. De let ters koud laten worden. Bij gemis afen chocoladestrooisel iets meer suiker en eventueel koekkruiden aan het deeg toevoegen. Groote „chocolade" letters (4 a 5 stukGs). 2 kopjes bloem, ruim Vz kopje wa ter, klompje gist (5 gram), een snufje zout, 2 a 3 lepels suiker, chocolade strooisel (vanille- of amandelessence). Bloem, suiker ien zout goed vermen gen. De gist met een deel van -het wa ter aanmengen' en aan He bloem toe voegen. De rest van het water erbij gieten en de massa flink kneden tot zij soepel is. Het deeg in een toege dekte kom 1 uur op een matig war me plaats (b.v. in de buurt van de kachel) laten rijzen, naar verkiezing essence door het deeg mengen. Van het deeg 4 a 5 vinger dikke rollen ma ken en deze op dezelfde wijze als klei ne chocoladeletters in de koekepan bakken en met een papje van choco ladestrooisel besmeren en bestrooien. Marsepain-aardappeltjes. 1 Vz kopje havermout, 1 kleine ge kookte aardappel (60 gram), 4 lepels suiker, amandelessence of laurier- kersolie, koekkruiden of cacao. De havermout in de koffiemolen ma len. De aardappel fijn wrijven. Haver mout, aardappel, suiker en essence zéér goed kneden tot een gelijkmatige rnlassa. Hiervan 'balletjes vormen en deze door wat koekkruiden of als men het nog heeft wat cacao draaien. Bij gebruik van koekkruiden, eerst proeven of zij niet scherp van smaak zijn. Is dit het geval, dan de balletjes met een zéér dun laagje- omhullen. VOETBAL Be Quick verliest met dubbele cijfers. Voor de 4e klasse M van den N.V.B. werden slechts twee wedstrijden ge speeld; Amsvorde gaf A.P.W.C. uitste kend partij, waardoor de Paars-Gelen slechts ternauwernood met 2-3 konden winnen. Utrecht kon het tegen G.W L. in de Culerruborgsche klei niet bolwer ken en verloor met 6-2. Voor de Afd. Utrecht le klasse B bracht Be Quick een 'bezoek aan DEV te Doorn, een verre van gemakkelijke reis voor de Soesters, zooals wij reeds voorspelden. Met een viertal inval lers, o.a. ook voor den doePman, werd de strijd aangebonden? tot de rust gaf Be Quick D.E.V: nog aardig par tij; ruststand 3-1 voor D.E.V. Toen D.E.V. in de tweede helft A spoedig haar voorsprong vergrootte, gaven de Be Quick-ers zich gewon nen, waardoor D.E.V. den stand tot 10-1 op kon voeren. Tenslotte speelde vóór de Res. 2e klasse S.E.C. III en Soesterberg II een vlot partijtje voetbal, hetwelk door S.E.C. III met 5-2 werd gewonnen.

Soester Courant | 1943 | | pagina 2