OE SOESJES C001UT We gaan bouwen. Deze week in Soest. Vrijdpg 1 Juni 1945 21e Jaargang No. 5 UitgaveDrukkerij Smit - Soestdijk Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35. Soestdijk Er is veel. zeer veel. dat ons naar het harte welt, na deze vijf jaren van zwijgen, wachten, toezien en Inden Er is zooveel, dar in ontroering ons de keel dicht schroeft, Hat we. wan neer we de pen stuurloos konden laten gaan. bladzijden vol konden schrijven met allerlei impressies. We dwingen ons om het doel niet voorbij te schieten en bezinnen ons met groote ernsr op de problemen, die zich thans voordoen Daar staan wij opvoedersge lukkig, ontroerd, ernstig. We hebben zooveel geleden om on ze kinderen, om onze groote jon gens. waarvan we het leven geen dag veilig wisten om onze meisjes, die zoovele gevaren liepen, om de schoolgaande jeugd, die niet naar school ging en dagelijks 'n stap ver der zette op den weg naar verwil dering; we hebben zooveel geleden om de omstandigheden, die ons dwon gen. onze kinderen in huiselijke sfeer en rust van vertrouwde omgeving, veel te laten ontberen. We zagen zoo dikwijls met open oogen. dat het verkeerd ging en stonden mach teloos. Nu staan we er anders voor. We kun nen weer werken en we zullen het. We laten ons niet terneer slaan door de groote moeilijkheden, die overal opduiken en onze ondernemingslust in den weg staan. We weten het immers we zijn geestelijk en materieel een fel en hard geslagen volk. maar we durven onze oogen wud open te zetten voor de harde werkelijkheid we zetten de tanden op elkaar en grijpen toe, omdat we weten en gelooven, dat we langzaam maar zeker uit de diepte omhoog zullen klauteren. Opvoeders, het beteekent geen lafheid of gebrek aan veerkracht, dat we hui veren voor onze taak. Er moet aan een toekomst worden gebouwd onze kinderen zijn die toekomst. Het wel en wee van de wereld in de komende jaren ligt bij hen, dus bij ons. Een wereldcatastrophe als die wij be leefden, mag niet meer teruqkeeren Het ligt bij iedere mensch afzonder lijk of dat al of niet gebeuren zal dus het ligt bij ons. opvoeders. Als iedere mensch afzonderlijk tracht ..goed" te zijn, met de diepste eerlijk heid, die in hem is dan zal het beter worden voor deze arme. geslagen en verdwaasde wereld. Er zullen altijd conflicten blijven, maar die kunnen in wijsheid en onbaatzuchtigheid opge lost worden. De jonge mensch, ons kind. moet daar toe geleid en opgevoed worden. Het is een chaos van paedagogische pro blemen. die uit de afgeloopen vijf jaar naar voren treedt. Overzien en selec- teeren is moeilijk. Maar dit staat vast, dat zelfbezinning en bewustheid van de ouders en andere opvoeders voorop moet gaan. om her stel en opbouw mogelijk te maken. We vragen ons at. welke gedachten in den opvoeder van nu vleesch en bloed moeten worden om het opvoe dingswerk voor individu en gemeen schap vruchtbaar^ te laten zijn. Gemakkelijk is het niet richtlijnen hier voor uit te stippelen, maar zeker is het, dat wij de wegen hiertoe zullen vinden, wanne.er wij bereid zijn alles in te zetten tot een herstel van onze jeugd, tot geestelijke genezing van ons volk en voor een duurzame wereld vrede. Van gemeentewege is dezer dagen uit een sloot nabij den Peter van den Breemerweg het lijk opgegraven van een onbekend manspersoon, welke al daar ongeveer een maand geleden door de Duitse hers werd neergeschoten en begraven. Dat niet alleen de Duitschers han dig waren in het stelen van rijwielen bleek votige week. Meer dan 30 kar retjes wisselden in dit tijdvak op min der fraaie wijze van eigenaar. R. aan den Eigendomsweg. die een gezin heett van 6 personen, bleek 11 levensmiddelenkaarten in zijn bezit te hebben. Dit strookte niet met de ge voelens van 'n control. van den C C D. Op de Steenhoffstraat had een ernstige aanriiding plaats tusschen een vrachtauto van het Can. leger en een bestelauto van het Roode Kruis. Beide wagens werden aan devoorzijdeernstig beschadigd. De bestuurder van de R. K. auto brak hierbij beide armen en polsen, terwijl een naast hem zittend persoon een ernstige hoofdwond be kwam. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis te Utrecht. Een z g. BS 'er vorderde op den Utrechtscheweg een rijwiel van een inwoner, omdat hij hetdringend noodig had. Des avonds kon het karretje bij hotel Trier worden teruggehaald. De B.S 'er en het karretje zijn niet meer gezien. Officieele Bekendmakingen. De Burgemeester vau Soest maakt op verzoek van de Town Major te Baarn bekend, dat alle door de Duitschers- gevorderde woonhuizen, die heteigen- dom zijn van de burgerbevolking ge durende de maand Juni vermoedelijk wederom aan den eigenaar ter beschik king gesteld zullen worden. Er worden lijsten van de betreffende eigendommen gemaakt en het is on- noodig hieromtrent de kantoren van den Town Major te bezoeken. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat de Algemeen Gemachtigde voorden Wederopbouw en de Bouwnijverheid besloten heelt in de overgangsphase naar het eerste herstelwerk alle bouwmateriaal te blokkeeren. Deze materialen zullen moeten worden gereserveerd voor werken, welke in den eerstvolgenden tijd zullen kunnen worden goedgekeurd, waaromtrent nog nadere richtlijnen zullen verschij nen. De beschikbaarstelling van deze materialen zal dan geschieden op uitgegeven bonnen. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat wiel rijders gebruik dienen 'e maken van de rijwielpaden of, indien deze niet aanwezig zijn. rechts van den weg dienen te rijden. De Burgemeester der gemeente oest brengt ter openbare kennis, dat geeste lijken. doktoren, verpleegsters, poli- tiebeambien en zij. die hulpdiensten verleenen, zijn ontheven van de ver plichting tot naleving van de ver ordening op de avondklok. Ook de Soester jeugd is verzot op Engelsche sigaretten. Twee knapen. W. V. en R. v d. V namen daarom een 5-tal doosjes weg uit de cabine van een vrachtauto op het tenein van Java-Hr tel. Ook tot andere dingen voelt de jeugd zich getiokken. C.|.B. en T.R. hielden zich op den P. v. d Breemer- weg n.l. onledig met het afschieten van projectielen, Gevonden werdenWandelstok (Talmalaan 22). portef. met inhoud (Beetzlaan 52), portem. met inhoud (pol. bur). portef. met inhoud (pol. burzilveren kettinkje (Kinderhuis Eigendomsweg), ketting met slot (Wald. Pyrmontlaan 41). stamkaart, inlegvel en levensmiddelenkaart (pol. bur.), blauwe damesmantel (pol. bur.), stamkaart (pol. bur.), stamkaart met 2 inlegvellen (pol. bur.), autoped (Stadhouderslaan 64). In verband met het ontbreken van diverse ingrediënten voor het bereiden van warme maaltijden, heelt de H.O K.A.M. besloten aan alle kinderen, die tot het laatst aan de maaltijden hebben deelgenomen, een portie droge gort uit te reiken. De niet schoolgaande kinderen kunnen Donderdag 7 luni, om 4 uur. aan Hotel Eemland komen. Pannetje of zakje meebrengen. Voor de school gaande kinderen wordt de regeling op de scho'en bekend gemaakt In de maand Mei heeft Jde H.O.K.A.M. 9568 warme maaltijden verstrekt. Wegens plaatsgebrek moet een verslag van den feestavond der B.3. tot volgend nummer overstaan. A.s. Zondag 3 Juni VOETBAL. Baarn 2 S.E.C.-2, 1 uur, Baarn I S E.C.=I, 2.30 uur. Terrein B.V.V. Baarn, Zandvoortweg. Wat onze lezers te zeggen hebben. Geachte Redactie. „In antwoord op den door den Bur gemeester aan U gerichten brief, be treffende mijn artikel over de afstam ming der familie Des Tombe, stel ik er prijs op. het volgende ter algemeene kennis te brengen. In de eerste plaats, dat genoemdartikel uitsluitend ter wille van de curiositeit geschreven werd. zonder eenige ver dere bijbedoelingen, In de tweede plaats, dat ik mij reeds jarenlang met genealogische kwesties bezig houdt, en de bewuste gegevens ontleend heb aan enkele jaargangen van het „Nederlandsch Patriciaat",als mede aan een uitgebreid Portugeesch genealogisch werk. geschreven door den edelman de Faria. en handelend over de afstammelingen van Don An- tonio van Portugal. Deze deed, op het einde van de 16e eeuw. jaren achter een iechten gelden op den Portugee- schen troon, waarvan Philips II van Spanje zich in 1580 had meester ge maakt Hij was de vader van den in mijna'tikel genoemden Don Emanuel, den echtgenoot van Emilia van Oranje. Dat ik mijn gegevens geput zou hen ben uit de familiepapieren van den Burgemeester, ontken ik tenstelligsie J van Dijl. DISTRIBUTIEDIENST SOEST. Uitreiking Tabakskaarten. Met ingang van 29 Mei 1945 zullen tegen overlegging van de Tweede Distributie^tamkaart of Noodstam- kaart tabakskaarten worden uitge reikt aan mannelijke personen, ge boren in 1926 of vroeger Deze uitreiking zal gelijktijdig met de uitreiking van de M.G.-kaarten 2e gedeelte geschieden. Zij, die op Maandag 28 Mei 1945 hun M.G.-kaart 2e gedeelte hebben afgehaald, kunnen.de tabakskaart van Dinsdag 29 Mei t m Zaterdag 2 Juni 1945 afhalen op dezelfde plaatsen en uren als voor de M.G.-kaarten 2e gedeelte werd bekend gemaakt. Op Zóterdag 2 Juni zal verstrekt wor den 400 gram brood, 300 gram bis cuit 340 gram vleesch, 100 gram vet en 1 tablet chocolade (56 gram). Bonnen zullen nader bekend gemaakt worden. Bovendien zal op een r.ader aan te wijzen bon nogmaals 2 k.g. aardap pelen deze week gekocht kunnen weiden. Op nader te bepalen datum voorin- levering van B 460 voor 500 grem sinaasappelen Zeer binnenkort zal ook een bon voor dadels worden aangewezen. Ons blad wordt bezorgd. Vlet ingang van het nummer, dat a.s. Vrijdag (8 Juni) verschiint, zal ons blad weer bij de lezers worden thuisbe zorgd. De massa-verkoop der losse nummers aan de verschillende ver koopadressen komt dan gelijktijdig te vervaller. Als lezers worden beschouwd zij. die els zoodanig bij or.s stonden inge schreven op het tiidstip, dat de ver schijning van ons blad in 1941 werd verboden, alsmede zij, die zich in de laatste weken hebben opgegeven. Hieruit volgt, dat zij die ors blad a.s. Vrijdag niet ontvangen, zich voor een abonnement aan ons buieau moeten melden. Fen nummer van ons blad kan dan gelijktijdig in ontvangst wor den genomen. De gelden voor de 4 nog in Juni uitkomendenummers. zullen gelijktijdig woiden geïnd met het abonnements geld voor het 7e kwartaal, waarom kwitanties zullen worden afgegeven tot een bedrag van f 1.37, incasso kosten ingegrepen. De dagbladen in Soest. Aan het bureau van ,,De Soester Courant" vindt U ook de agentschap pen van Parool, Onafhankelijk Dagblad. Trouw. Cht. Nationaal Dagblad. Kath. Lltrechtsch Dagblad. Ons Vrije Nederland. Het ecnlge Nederl. geïllustreerde weekblad.' Het eerste nummer is heden aan ons bureau verkrijgbaar. Daar van al deze bladen voor Soest een beperkte oplage is vastgesteld, is spoedige opgavealsabonné ge wenscht. De conferentie tusschen St&lin, Churchil en Trtman. welke in de eerste dagen van Juni zal worden ge houden, zal te Berlijn plaats hebben Prins Bernhard heeft j.l Zondag een bezoek gebracht aan het hoofd kwartier van den KaaJ van vezzet te Amsterdam. In Amsterdam hebben een 8-tal bioscopen gisteren hun deuren wee geopend. Over 4 weken zulltn oo de electr. trams aldaar weer rijde

Soester Courant | 1945 | | pagina 1