DE SOESTEI ClUIDfl! Arnhem zwaar beschadigd. Wij brachten een bezoek aan Arn hem en schrijven meer speciaal voor de vele Arnhemmers die in onze gemeente verblijven Als Ede gepasseerd is, moeizaam de laatste hoogten beklommen zijn, staan we aan den Schelmscheweg. Daar ligt Arnhem, de eertijds bloeiende Gelder- sche Hoofdstad, de fraai verzorgde stad van weleer en thans? Als een symbool van de Duitsche vernielzucht en plundering strekken zich voor onze voeten uit de ruïnes en puinhopen, zien we duizenden beschadigde huizen, we missen het gezicht van bekende torens en hooge gebouwen, we staan van aangezicht tot aangezicht voor het monster, dat Oorlog heet en die aan de bijna honderdduizend Arnhem mers zoo'n bittere lijdensweg bezorgde. Arnhem, het middelpunt van Gelder land en de Geldersche overheid, met zijn historische gebouwen en mooie kerken, schrijft thans een zeer zwarte bladzijde van zijn stads-historie. Een Arnhemmer weet wat er tegen de vlakte is, als we zeggen, dat men van de Groote Markt, waar de Groote Kerk evenals de nabij gelegen Wal burgkerk van trotsche bouwwerken tot ruïnes geworden zijn, de Betuwe in kan zien. Daar waar het vroeger Rijnkade heet te, van het Eusebiusplein tot aan de Camiz, is alles met den grond gelijk en de gebouwen, die verderop nog in tact bleven, zijn evenals de gebouwen aan weerszijden van de Eusebiusbui- tensingel, door brand aangetast ol volkomen verwoest. Treurig ziet het er uit als men het Provinciehuis en het Paleis van Jus titie ziet. Het Raadhuis zwaar geha vend. De Walbutgstraat en het Wal burgplein. de woningen tusschen de Turfstraat - Bakkerstraat - Rodenburg straat behooren genoemd te worden bij het gebied, dat het zwaarst ge troffen is. Het gebied dat begrensd wordt door Rijn. Eusebiusbuitensingel, Jansbinnensinge!, Nieuwe Plein cn Nreuwe Kraan, de Koningstraat, het Roermondplein overal puinhopen.ruï nes De Hoogkamp is er beter afgeko men Daar staan voor 90 °/0 de huizen nog, zij het met artillerie-voltreffers er in en de ruiten eruit. Doch dan zien we hoe Duitsche plunderaars, geassisteerd helaas door Hollandsche arbeiders, te werk zijn gegaan. Maanden lang hebben zij de gelegenheid gehad om ongestoord hun wandaden te kun nen begaan. In Arnhem bevindt zich geen kachel, vloerkleed, tafelkleed, servies of glaswerk meer, Is het niet weggevoerd (als Liebesgabe aan de Duitsche bevolking van Seys). dan is het kapot geslagen of bevuild. Linnengoed, bedden, dekens, naai machines, het zijn zaken, die men in de huizen, die er nog staan, niet meer aantreft. Acht maanden waren ge noeg om dat te vernielen en te ver woesten wat in jaren opgebouwd was. Doch Arnhem is geen doode stad meer. zonder menschen. De eerste duizenden zijn reeds aangekomen. Huizen worden in orde gemaakt; we zagen arbeiders steenen bikken. kortom met veel moed en energie wordt er aangepakt om Arnhem weer op te bouwen. Er zullen misschien tientallen van jaren noodfg zijn om de laatste sporen van den oorlog daar uit te wisschen, doch wat er in den winter 1944-1945 in Arnhem ge beurd is, daarover zullen de nage slachten nog spreken. Vrijdag 15 Juni 1945 21e Jaargang No. 7 UitgaveDrukkerij Smit - Soestdijk Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35. Soestdijk Officieele Bekendmakingen. De plaatselijk Commandant der Bin- nenlandsche Strijdkrachten te Soest maakt bekend, dat het straatverbod voor meisjes gedurende de avonduren met ingang van heden is opgeheven. Burgemeesters en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat de verordening van den Rijkscom missaris 1943/30 betreffende de slui ting van bedrijven en gevende tevens een verbod van klantendiensten krach tens K. B. van 17 September 1944 buiten werking is gesteld, zoodat dp winkeliers wederom vrij zijn om hunne waren, voorloopig met uitzondering van brood, aan huis te bezorgen. V.V.V. Soest-Vooruit. T"<>n<>inri<» onz? thans hier vertoe vende geallieerde vrienden zoo aan genaam mogelijk te maken, verzoekt dc VVV, Soest— V ooi Uit oui adressen van Engelsch sprekende families, die bereid zijn één of meer Canadeezen in den huiselijken kring te ontvangen, Ook ontvangt zij gaarne Engelsche boeken ter distribueering onder de verschillende militaire onderdeden alhier. Opgave van adressen en inlevering van boeken worden gaarne ingewacht aan 't Verkeershuis. v Weedestraat 4, dagelijks van 10 tot 12 en 2 tot 3.30 u. Predikbeurten. N.H. Kerk. Zondag 17 Juni as. Oude Kerk 10 u. Ds. Haring Sr. Em- makerk 10 u. Cand. H. A. v. Her waarden, ber pred. teMorra-Lioessens 17 u Ds. Ambrosius,(Eemnes-Binnen>. Hees lOu Ds.v.Schaick. Zonnegloren 10 u Evangelisatie-samenkomst Woensdag 20 Juni om 8 uur, Nieuwstraat 57. Geref. Kerk julianalaan 9.30 u. en 4 u. Ds. Wouters. Socstcrb.str. IC u. Ds Allart tBaarn). 5 u. Ds. Wierda. Chr Ger. Kerk. 10 u. en 5 u. Ds. L. de Bruijne. Ver. v. Vrijz. Godsd 10.30 u. Doopsgezinde Gemeente (gebouw Chr. Ulo, Prins Bernhardlaan) 10.30 u. Hr. G. Prinsen Geerligs van A dam. Collecte voor oorlogsslachtoffers. Nederlandsch Volksherstel houdt op Vrijdag 22 Juni een huis aan huis collecte ten bate van alle oorlogs slachtoffers. Nederlandsch Volksher stel verleent hulp aan alle getroffenen zonder onderscheid en verwacht hulp van allen, diegespaard mochten blijven. Het is een nationale plicht, dat thans ten spoedigste aan alle getroffenen hulp wordt geboden Als dan ook Vrijdag 22 Juni 1945 eenige medewerkers vanNederlandsch Volksherstel bij U aan huis Uw gilt in ontvangst komen nemen, geeft dan met een blij hart en gulle hand. Een goed ideaal ging nimmer verloren. „Nederland zal herrijzen" was onze leuze gedurende den oorlog. Ten spoe digste moeten wij kunnen zeggen „Nederland is herrezen". Uw medewerking daarbij is onont beerlijk. Terug uaar den ouden tijd. Van een der kruideniers in onze gemeente ontvingen wij een schrijven t^gen ons artikeltje „Terug naar den ouden tijd" in ons vorig nummer. De om vang van ons blad laat niet toe aan dit uitvoerig schrijven plaats te verleenen. Dit lijkt ons bovendien niet noo- dig, omdat wij voor de door ons gevraagde bezorging aan huis de kruideniers niet noemden Wij vroegen immers „waarom de melk, de aardappelen en groenten en het brood niet weer rondgebracht kunnen worden". Voor de kruideniers zal dit rond brengen o.i. dan pas mogelijk zijn, wanneer de bonnen tevoren voor een volle week worden aangewezen. Met de vele huismoeders willen wij hopen, dat dit tijdstip spoe dig aanbreekt. Rechtsherstel en Beheer. Zaterdag j.1. is door den Militairen Commissaris van het District Utrecht- Oost de Commissie Rechtsherstel en Beheer geïnstalleerd, die zich in dit district zal bezighouden met de kwes ties van Rechtsherstel (ingevolge het Besluit E. 100) en Beheer van Vij andelijk Vermogen (ingevolge Besluit E. 133). Het secretariaat van deze commissie is gevestigd te Amersfoort aan de Koninginnelaan 30, Rechtsherstel omvat in bet algemeen de gevallen van Joodsche en andere bezittingen, t. a. waarvan de Duitsche bezetting maatregelen heelt genomen, welke thans weer zooveel mogelijk ongedaan zullen moeten worden ge maakt. Tevens valt onder dit besluit de benoeming van bewindvoerders voor afwezige natuurlijke personen en de voorziening in het bestuur van rechtspersonen, voor zoover dit door fwezigheid (inclusief arrestatie van de tegenwoordige bestuurders) noodig,of anderszins wenschelijk is. Beheer van vijandelijk vermogen om vat alle vermogensbestanddeelen van welken aard ook, toebehoorende aan Duitschers. Italianen en Japanners. Iedereen, die omtrent dergelijke ver ogensbestanddeelen aan de commis sie inlichtingen kan geven, is verplicht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Voorts registreert de commissie en neemt zij, in afwachting van de be slissing der Tribunalen, zoo noodig eveneens onder haar beheer vermogen van N S B.-ers, opdat, voorzover t.z.t. verbeurdverklaring wordt uitge sproken, de goederen niet kunnen worden weggemaakt. Ook omtrent deze goederen bestaat aangifteplicht Teneinde de taak van de commissie, die het gebeele District Utrecht-Oost omvat, niet al te zeer te verzwaren, zijn voor roerende goederen afzon derlijke Gemeentelijke Bureaux in op richting, waarover reeds mededeelin- gen zijn verschenen, resp. nog zul len verschijnen. Onder deze plaat- DISTMBUTIEDIENST SOEST. Uitsluitend voor aankoop op Vrij dag 15 en Zaterdag 16 Juni zijn geldig verklaard de navolgende bonnen: Bon 37 800 gram Brood (gratis). Bon 25 125 gram Boter. Bon 27 100 gram Kaas. Bort 39 224 gram Vleesch of 224 gr. Visch of 448 gr. Vleesch met Groenten. Bon 28 125 gram Suiker. Bon 30 2 K.g. Aardappelen. Bon 29 1 stuk Chocolade (gratis) Bon R 5 250 gram Bloem (gratis) Op de bonnen 30 en 37 mag slechts op Zaterdag 16 Juni 1945 gekocht worden. Electriciteit, benzine en kolen. In overleg met een aantal industrieelen is door den Militairen Commissaris voor Utrecht (Oost) een commissie ingesteld, die advies zal uitbrengen over de toewijzing van electrische stroom aan vitale bedrijven. Deze commissie zal bestaan uit de heeren: D. W. Stellweg (Mil. Gezag) ir, j. Hellemans (voor techn. comm.) H. van Galen Last (Rijkskolenbureau) P. C. Sonius (P U E.M.), M. Kort hals Altes (Industrie), J. Stuurop (In dustrie). Eventuele aanvraqen voor toewijzin gen van benzine, kolen, electiciteit enz. uienen schriftelijk ingediend te worden bij den Militairen Commissaris voor Utrecht (Oost), Hoold Sectie Vil Economische Zaken, Amersfoort. Burgerlijke Stand. GeborenRobbert P. R. M., z. v. R. A. Muijlaert en W. F. L. Seijkens. Catha- rina T. J., d. v. M. Melnen en J. Sa- lomon*.JohannesT F.z v.A L Bakker en J. P. v. d Breemer. Bertus, z v. J. Ph. Scheurwater en K. E. Strumpel, Louise, d. v. G. Muljs en J. J. de BlaeiJ. Dirk J„ z. v. D. J. Westeneng en A. W. Laseur, Hendrik, z. v A. Hop en J. Wouter»:. André J, F., z. v. A. P. Tulleners en E. A. M. M. Storms. Ondertrouwd: A. J. W. Steenman, 26 jr. en H. P. de Jong, 27 jr. H, L. v. Velthoven, 28 jr. en J. v. Kooij, 26 jr. J. A. Post, 29 jr. en J. E. Vrakklng, 26 jr. H. A. v. Herwaarden, 28 jr. en J. G. v. d. Plas, 33 jr. GehuwdJ. J. Iprenburg, 30 jr. en M, H. .Maters, 23 jr. H. J. Staal, 3D jr. en M. de Groot, 22 jr. Overleden: Stjke A. Barreveld, 14 jr. Elisa Ebeling, 74 jr. Cornelis Hollebeek, 68 jr. Jan F. v. Huffel,74 jr. Jan Jansen Schuiling, 74 jr. Aagje v. d. Schoor, 65 jr. Bemardus A. Dijkman, 72 jr. Hermannus Schuurman, 72 jr. Postzegelvereniging Baarn-Soest Door het Bestuur van de afdeeling Baarn-Soest der Int. Ver. „Philatelica" te Den Haag is besloten tot oprich ting van een Jeugd-afdeeling. waar jongens en meisjes van 10 t/m 13 jaar onder leiding van ervaren liefhebbers het verzamelen van postzegels kunnen beoefenen. Er zullen regelmatig sa menkomsten gehouden worden in een nader bekend te maken localiteit. zoo veel mogelijk op Zaterdagmiddagen. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad. selijke bureaux valt de administratie en het Beheer van meubelen, huis raad enz. Hieronder worden niet be grepen doode bedrijfsgoederen, ef fecten e.d. Voor andere dan meubilaire vermo gensbestanddeelen wende men zich dus rechtstreeks tot de commissie in Amersfoort,

Soester Courant | 1945 | | pagina 1