DE SOESIER COUDDDT Alles sal regh kom Deze week in Soest. Met deze optimistische spreuk van een groot Nederlander hebben wij ons dik wijls getroost iin dezen oorlogstijd. Als wij zagen ot hoorden van de uit plundering en rooverij van onze Ne derlandsche goederen door de moffen; als we kennis namen van het neerknal len van tientallen Vaderlanders; als we de handlangers der bezetters zagen le ven in weelde in den tijd, dat onze liinnenkasten uitgeput waren, toen wij als volk en als individu verarmden, toen hebben wij ons zelf en anderen voorgehouden: „alles sal regh kom'. We hebben elkaar moed ingesproken in de verschrikkelijke hongerperiode met één gedachte: er komt ook nog een andere tijd, een tijd, dat het Groot Duitsche Rijk op de knieen zal liggen, dat er recht zal worden gedaan aan ons voik en aan ons land. tn toen na 5 jaar van onderdrukking van uitplundering en diefstal met de meest geraffineerde middelen, de Duit- schers zich onvoorwaardelijk overgaven, toen dachten wij den tijd gekomen, dat alles regh sou komen. Toen hadden wij gedacht in de dag bladen of middels de radio te verne men, dat het herstelde onrecht berecht zou worden. Helaas. De vrede is een groote ont goocheling geworden. Zij voltrekt zich op gansch andere wijze dan wij, Hol landers, ons dat hadden voorgesteld. De groote verwoestingen in ons land aangericht worden niet door de Duit- schers maar door Hollandsche arbeiders hersteld. De gestolen auto's en fietsen liggen in groote verzamelplaatsen te Utrecht, Amersfoort enz. gewoonweg ta rotten. In Twente kan men geen klee ding voor ons produceeren, omdat grond stoffen en kolen ontbreken, doen en kele kilometers over de grens werken de textielfabrieken van het verslagen en onvoorwaardelijk overgegeven Duitsch- landop volle toeren, met overuren, met groote voorraden kolen en grond stoften en onze machines. In Duitsch- land rijden treinen en trams. Rusland gaf aan de Berlijners licht en telefoon, liet de trams en ondergrond- sche treinen weer functioneeren. Onze Nederlandsche locomotieven en wagens rijden in Duitschland, onze Dieseltrei- nen staan in Duitschland als noodwo ningen. Zoo kan men doorgaan in vele varia ties, doch het ergste is nog niet erg genoeg. Terwijl nog duizenden Neder landsche burgers aan hongeroedeem lij den, onze kinderen onder de 5 jaar te weinig voedsel ontvangen, werd e* in Delftzijl per dag zegge en schrijve negenhonoerd ton goederen verscheept naar Duitschland en wat voor goederen overalls, werkkielen, overhemden, schoe nen, laarzen, wijn en gedistilleerd, slaolie, meel, dekens, partijen leer, zeep, kaas, suiker, rijst, appelmoes, tomatenpuree, tabak, sigaretten, electrische kachels porcelein, pannen, potten, fietsen enz Dit zijn goederen van vooroorlogschc kwafiteit, door de moffen in Holland gestolen, uit Hollandsche fabrieken en Hollandsche magazijnen, die blijkbaar op bevel van de Canadeezen naar Duitschland werden vervoerd, omdat overeengekomen was, dat het verslagen en onvoorwaardelijk overgegeven Duit- iche leger zijn proviandvoorraden be houden mocht! Hebben we daarvoor 5 jaren op onze lippen gebeten f Zijn daarvoor onze menschen gevallen f Zijn wij d<an de verliezers van dezen oorlog "^Vrijdag 29 Juni 1945 21e Jaargang No. 9 UitgaveDrukkerij Smit - Soestdijk Bureau voor Redactie ca Administratie Van Weedestraat 35. Soestdijk, Tel. 2566 Predikbeurten. Zondag 1 Juli 1945. N.H. Kerk. Oude Kerk 10.30 uur Ds. van Schaik. Bedg. H. Doop. 5 uur Ds. v. d. Velden, (Hilversum). Emmakerk 10 uur Cand. Vonk Noordergraaf, (Utrecht). Hees 10 uur Ds. A. W. Brink (Utrecht). Zonnegloren 10 u. Evangelisatie-samen komst Woensdag 4 Juli om 8 u., Nieuw- straat 57. Geref. Kerk Julianalaan 9.30 uur en 4.30 uur Ds. Wouters. Soester- bergschestraat 10 uur Ds. Wierda, Voor bereiding H. Avondmaal en bev. nieuwe lidmaten, 5 uur Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur Ds. L. de Bruijne Ned. Prot. Bond. 10,30 uur Ds. J. M Erkelens, Hilversum. Kerkdienst voor Canadeezen op Zondagavond 7.30 uur in de Oude Herv. Kerk. 1 orenstraat Officieele Bekendmakingen. De Burgemeester der gemeente Soest maakt op verzoek van den Militairen Commissaris voor Utrecht (Oost) bekend, dat door den Militairen Commissaris voor de provincie Zeeland de geheele provin cie Zeeland uitgezonderd de eilanden Tholen en St. Philipsland tot evacuatie- zóne is verklaard. Op grond van artikel 1 van bovenge noemde verordening is het aan personen, die zich bulten deze zóne bevinden, ver boden zich binnen dezelve te begeven of daarin terug te keeren zonder door o! vanwege het Militair Gezag verleende schriftelijke vergunning. Vergunningen tot het zich begeven in deze zóne voor een kort verblijf (reis vergunning) kunnen afgeven worden door of namens den Burgemeester van de woon of verblijfplaats van den aanvrager. De houder is verplicht bij de inreis één exemplaar der hem in tweevoud verstrek te vergunning aan de controlepost af te geven en bij de uitreis het tweede exem plaat aan dezelfde post. Definitieve terugkeer binnen de evacuatie zone is slechts geoorloofd met goedkeu ring van den Militair Commissaris voor de provincie Zeeland. Hij. die het gestelde verbod overtreedt of de gestelde voorwaarden niet nakomt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat bij Koninklijk Besluit van 11 September 1944 No. E. 103 is vastgesteld het Vorderingsbesluit Woonruimte". Krachtens dit besluit zijn de Burgemeesters bevoegd ten behoeve van de burgerbevol king welke woonruimte behoeft, voor hunne gemeente a. het gebruik te vorderen van woon ruimte (woonruimtevordering), b. het gebruik te vorderen van gebouwen of gedeelten van gebouwen, die niet als woning worden gebezigd, om als woon ruimte te dienen (gebouwenvordering); c. inkwartiering in woningen te vorderen (inkwartieringsvordering) Teneinde mij van advies te dienen met betrekking tot de krachtens dit besluit te nemen beslissingen, heb ik een commissie uit de ingezetenen benoemd onder voor zitterschap van den Heer J. P. Goeverneur. Verzoeken en mededeelingen aan deze commissie voor „Vordering en verdeeling van woonruimte" moeten schriftelijk wor den ingezonden aan den secretaris, den Heer Mol, ten gemeentehuize, afd, Eigendommen, waar dagelijks van 911 uur tevens gelegenheid bestaat tot het vra gen van inlichtingen. Aan de resp. woonhuizen van den voor zitter. leden en secretaris der commissie worden geen inlichtingen verstrekt. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat de scha deloosstelling ten bedrage van 2/3 gedeel te der huurwaarde van door de Duitsche weermacht gevorderd geweest zijnde ge bouwde en ongebouwde onroerende goe deren in het algemeen zijn uitbetaald tot en met de maand (anuati 1945. Verdere uitbetalingen zullen voorloopig, in afwachting van nieuwe richtlijnen nopens bedoelde schadeloosstellingen, niet kunnen plaats hebben. Ten aanzien van de wijze, waarop be- zettingsschade waaronder is te verstaan materiëe'e schade anders dan als gevolg van oorlogsgeweld en geldelijke schade wegens onvergoed gebleven onkosten zal worden vergoed, worden eveneens nadere richtlijnen afgewacht, Zoodra mo gelijk zal het verschijnen daacvan algemeen bekend gemaakt worden. Den ouders, die hunne kinderen met ingang van 1 September a.s. onderwijs wanschen te doen geven aan de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs (z.g. 7e en 8e leerjaar) te Soest, wordt verzocht hiervan opgave te doen aan de woning van het hoofd der school (den heer j. H. Wassing, Julianalaan 57) op Maandag 2 en Dinsdag 3 Juli a s. telkens van 19 tot 20 uur. De burgemeester der gemeente Soest brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat het, in verband met de instelling door hem van een gemeentelijke woningnoodcom missie, aan een ieder zonder toestemming van bovengenoemde commissie verboden is woningen of gedeelten van woningen Hollandsche Liederavond. Kwalijk had op waardiger en tevens en thousiaster wijze uiting kunnen gegeven worden aan de vreugde over onze bevrij ding, over onze vrijheid thans weer te kunnen zeggen en zingen wat we willen na vijfjaar gezwegen te hebben, dan op de kunstzinnige wijze waarop de heer öar- telsman door zijn koor en orkest ons de rijkdom van het Nederlandsche volkslied heeft doen vertolken. Aldus de gemeen tesecretaris, de heer Batenburg, in het slotwoord, dat hij aan het einde van den eersten avond sprak, waarin hij den dank van alle toehoorders voor het genotene vertolkte. En ieder die, een dezer avonden heeft bijgewoond, zal dat ten volle onderschrijven. Ook de tweede avond is een groot succes geworden, ondanks de verhindering van den heer Laurens Bogtman, die zeer verdienstelijk vervan gen werd door den hier welbekenden bariton I. Colijn. die zich voortreffelijk kweet van de hem, onvoorbereid, opge- legden taak. In het bijzonder mag zijn voordracht van de vier zeemansliedjes van Jan Bartelsman genoemd worden. Evenals de eerste avond werd ook de tweede geopend door den heer Littooy, die na verwelkoming van het publiek, een minuut stilte vroeg om de voor onze be vrijding gevallen helden te herdenken. Het programma was. behoudens een wij ziging in de door den heer Colijn gezon gen liederen, gelijk aan de eerste. Een der glanspunten was weer het vrijheids lied van Mr. J. H. van Doorne. „De drie kleur herrezen", dat ook thans gebisseerd moest worden, terwijl de auteur voor het voetlicht werd geroepen De van vader landsliefde getuigende, pittige en actueele tekst, en de trissche, in het gehoor lig gende, melodie, zullen dit lied ongetwijfeld ook buiten Soest populair maken. Twee in alle opzichten geslaagde avonden waar in klankenscboonheid en vreugde over onze herwonnen vrijheid hand in hand gingen. Het piano-accompagnement van Mevr. de Bly was, als gewoonlijk, tot in de puntjes verzorgd. DISTRIBUTIEDIENST SOEST. Tot en met Zaterdag 30 Jani rijn geldig de navolgende bonnen 62 400 gram Brood. 72-Resreve 400 gram Brood. D-03 (Roou) 300 gram Biscuits. R-13 250 gram Rijst. 63 112 gram Vleesch of Visch of 224 gram Vleesch met groente in blik. D-02 (blauw) - 112 gr. VI. of Visch of 224 gram Vleeseh met groente in blik. 65 125 gram Boter. 66 125 gram Suiker. 68 1 tablet Chocolade of 55 gram ge broken Chocolade. Verder zijn nog geldig de o&volgende bonnen 69 2 liter Melk (tot en met 30 Juni). R-15 4 liter Melk (tot en met 30 Juui). B-08 van inlegvel 8 liter Melk. (tot en met 14 Juli). C-08 van inlegvel 8 liter Melk. (tot en met 14 Juli). De Waardebonnen K-03 (blauw en rood) kunnen slechts tot en met Zaterdag 30 Juni worden aangeboden. De heer Reintjes, boekhouder-kassier van hei Gasbedrijf, is benoemd als assistent bij het Centraal-Bureau voor Verificatie en Financiëele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te Den Haag. - In verband met het feit, dat per 1 Juli het vaste brandweerpiket wordt op geheven, zal vanaf dien datum het alarmeeren van de Vrijwillige Brand weer van Soest weder geschieden docwi middel van het in werking stellen van de brandweersirene op het Raadhuis. Dit signaal wordt uitsluitend gegeven bij brand en dient alleen voor het alor- meeren der brandweerlieden. Het publiek dient brand, zooveel mo gelijk telefonisch, te melden aan het po litiebureau, Raadhuis Soest, telefoon 2641dan wel aan den Commandant der Vrijwillige Brandweer, Van Weede-r straat 36, telefoon 2756. tvenals vóór den oorlog, zal wekelijks, des Zaterdagsmiddags te 12 uur stipt, deze sirene even worden geprobeerd, te beginnen met a s. Zaterdag 20 Juni. Op Zondag 17 Juni j.l. werd op het S.t.C.-terrein o.m een prolestantsche kerkdienst gehouden, waarin de voor getande "dominé, wegens zijn terugkeer naar Canada, atsdheiid nam van de mi litairen. Van dezen dienst zijn door verscbillien- Fngezetenen foto's gemaakt. De Com'mandant der Can. troepen 'zal' te huren, te verhuren of anderszins ter beschikking te stellen en te betrekken of binnen de gemeente te verhulzen. Bij overtreding zal tot vordering worden overgegaan. Bovendien Is tedere ingezetene verplicht het vrijkomen van woonruimte aan het secretariaat van de woningnoodcommissie, gevestigd ten Gemeentehuize. afd. Eigen dommen, zoo spoedig mogelijk op te geven. Verzoeken om vergunning dienen uitslui tend schriftelijk te worden aangevraagd. gaarne eenige dezer foto's ontvangen. Zij, die een ot meer foto's wensche af te staan, worden verzocht /deze exem plaren aan den burgemeester toe te» zenden. De geldcoiilecte voor Nederlan Isch Vofksherstel, welke op Vrijdag j.l. /erd gehouden, heeft opgebracht i il.py f 25.000.—. Thans staat de goedereninzameling op het programma, waarover zeer bin ien- kort verdere mededeelingen volgen J.l. Zaterdag werd opgericht de i laad van Oud-illegale Werkers, afd. S est, die ten doel heeft contact te hot 'den met de diverse instanties, om de /en- schen der illegaliteit kenbaar te meken. Men verzoekt ons er op te wij een, dat de gepensionneerden der Sp x>r- wegen hun pensioen van de m end Juni op Zaterdag 30 Juni a.s., v& t 9/ 'tot 12 uur, op het station Soes. in ontvangst kunnen nemen. Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ac ver- tentie, waarin een groote Bonte Show avond, te geven door bekende redio- artisten, wordt aangekondigd. fcrnstige ongevallen hebben ileze - week plaats gehad als gevolg van het gebruik van springstoffëïr. Het eerste ongeval had praats aan de hem, waar de Gebr. v. d. H. zich on ledig hielden met visschem met hand granaten. Door het ontijdig ontspringen van één der granaten, werd P. v. d H. dóodelijk getroffen, terwijl zijn broer W. v. d. H. licht gewond werd. ten drietal knapen van 8, 9 en 11 jaar liepen verder ernstige verwondingen op aan armen, beenen en gela^ door het spelen inet buskruit en lucifers achter het St. Jozefgesticht aan de Steenhoff- straat. Na door een Can. arts te zijn behandeld, zijn ze naar het Ziekenhuis te Baarn overgebracht. Op Vrijdagavond 22 Juni had in de groote zaal van „De Gouden Ploeg" voor een aantal genoodigden een bijeenkomst plaats, uitgaande van de NEDERLAND SCHE VOLKSBEWEGING, om te ko men tot de stichting van een plaatselijke afdeeling. Na een kort inleidend woord van den heer Kruyff werd door Dr. B. Al uit Amersfoort een uiteenzetting gegeven van het ontstaan en het streven van de N. V. B., waarin deze o. m. duidelijk uit eenzette, dat de erkenning der zedelijke normen als rechtvaardigheid, waarheid en naastenliefde, op welke basis tijdens de Duitsche onderdrukking samenwerking tot stand gekomen was tusschen alle illigale groepen, ook thans, nu de bevrijding een feit geworden is. gemeenschappelijk wer ken aan de toekomst van het Vaderland mogelijk is. De N.V.Ö. wil zijn een beweging, in welker verband discussie over de wijze van opbouw en regeeren mogelijk zal zijn. waarbij het echter noodzakelijk is, dat de nog bestaande partijen een belang rijk deel aan de discussies leveren. Na het met groote belangstelling gevolg de betoog van den heer Al traden een aantal aanwezigen als lid toe en werden een aantal vragen uit de vergadering be antwoord In het slotwoord werd door den heer Kruyff toegezegd, dat voor belangstel lenden nog meerdere bijeenkomsten ge houden zouden worden, waarvoor men zich zou kunnen opgeven bij den heer Verheijen. Birktstraat 2.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1