DE SOESTER COURANT De Openbare diensten in Soest. Mijersche Mijmeringen. S. E. C. I - DONAR I Zaterdag 21 Juli 1945 21e Jaargang No. 12 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35. Tel. 2566 Vooral in de laatste weken worden ons herhaaldelijk vragen gesteld hoe het thans staat met onze gemeente lijke en andere openbare diensten, als de levering van gas en elecira, het ophalen van asch en vuilnis, het ledigen van de putten, het vervoer, de telefoon enz. Ook bereikten ons hierover verschil lende ingezonden stukken, waarvan sommigen van vooroorlogsch formaat en met scherpe pen geschreven. De schrijvers van deze laatste artikelen vergeten blijkbaar, dat de bevrijding pas twee maanden oud is en het formaat van ons blad nog zeer be perkt. In plaats van opname dezer artike len lijkt het ons dan ook beter eeni- ge mededeelingen te doen, waarvoor wij de noodige inlichtingen inwon nen bij de desbetreffende hoofden van diensten. Inzake het ophalen van asch en vuilnis en het ledigen der beer- en zinkputten, waarvoor de gemeente naren groote belangstelling toonen, kan elk oogenblik aanvangen. De af- deeling gemeentewerken is in alle opzichten gereed. De motorwagens, die in bezettingstijd moesten onder duiken, werden boven water gehaald en als 't geen motorwagens waren, zouden wij zeggen, dat de paarden van ongeduld staan te trappelen om het werk weer te hervatten. Nu is het. wachten alleen op de reeds lang aangevraagde rijvergunning en de daarop te ontvangen benzine. Zoodra deze vergunningen en ben zine gemeentewerken bereiken, zal minstens éénmaal per week asch en vuilnis worden opgehaald en met het ledigen van putten worden be gonnen. Geheel anders staat het met de leve ring van gas en uit het feit, dat de inwoners van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht reeds eenige weken over gas beschikken, mag niet worden geconcludeerd, dat ook de huismoeders van overig Ne derland hun zomerkacheïtje spoe dig aan den kant zullen kunnen zetten. Door gebrek aan voldoende kolen zullen de overige gasbedrijven in den lande eerst begin September met gaslevering kunnen aanvangen en voor ons Soesters is het in dit opzicht van belang te weten, dat de schade, tijdens den oorlog aan de gasfabriek te Amersfoort foege- toegebracht, reeds zoover is hersteld, dat hierdoor geen vertraging kan intreden. Bij de P.U.E.M- is men eveneens druk doende met het weer in orde brengen der aansluitingen. Nadat al lereerst de bedrijven van stroom zijn voorzien, is men thans in Soest- Zuid bezig met de aansluitingen bij particulieren. Hierbij kan geen voor rang worden verleend, terwijl het niet mogelijk is, op verschillende deelen der gemeente gelijktijdig werkzaam te zijn. In tegenstelling met andere gedane mededeelingen, mag direct na aan sluiting tot stroomverbruik worden overgegaan. Men bedenke hierbij echter, dat, met uitzondering- van hen, die als verbruikers voor kook- doeleinden staan ingeschreven, over de maanden Juli en Augustus slechts 9 K.W. per aansluiting mag worden gebruikt. Dit houdt in, dat wan neer meerdere gezinnen over één meter stroom verbruiken, hiervoor geen verhooging van het rantsoen is toegestaan. Overschrijding van het rantsoen heeft afsnijding der stroom tot gevolg. Een andere zeer belangrijke aange legenheid is ongetwijfeld het ver voer naar en van de grootere ge meenten in den omtrek. Als we hieraan denken, denken we ook aan de prachtige autobussen van Tenssen, waarmede we voor den oorlog zoo vertrouwd waren. Het is ons bekend, dat de heer Tenssen nog over een aantal be hoorlijke bussen beschikt-, die allen reeds zijn opgeknapt of dezer da gen gereed zullen komen. Als we hierbij bedenken, dat de 'diensten op de spoorlijnen Utrecht- Baarn en Amersfoort-Amsterdam via Baarn, naar het ons wil voorkomen, nog niet zoo spoedig zullen worden hervat, dan vragen wij ons af, of de ze bussen ons en inwoners uit an dere gemeenten niet uit ons isole ment kunnen bevrijden door eeni ge malen per dag te rijden naar Amsterdam, Utrecht, Amersfoort en zoo noodig naar andere plaatsen. Het wil ons voorkomen, dat voor ons gemeentebestuur en de veremi- ging „Soest-Vooruit" hier prachtig werk is te doen. Zij zijn ongetwij feld de aangewezen lichamen, om bij de Rijksverkeersinpectie op uitvoe ring van deze of 'betere plannen aan te dringen. De bussen zijn er, nu nog wat benzine en ook deze oorlogsnasleep zijn we spoedig ver geten. Rest ons een woordje over de te lefoon. Het weder in dienst stellen van abonné's geschiedt volgens door hoo- gerhand aangegeven richtlijnen. Ver zoeken om heraansluitïng, met de reden van uitsluiting, worden al leen schriftelijk ingewacht aan hef telefoonkantoor, Ted. v. Berkhout- straat, Baarn. Ieder, die nog niet ïs aangesloten en in het bezit is van telefoontoe stellen of telefoonmateriaal, wordt dringend verzocht dit aan het tele foonkantoor te Soest resp. te Baarn te melden. Daar nog vele leidingen normaal ge maakt moeten worden en dit veel tijd vraagt, wordt verzocht niet te reclameeren. Automatisch telefoonverkeer is mo gelijk met de telefoon districten Alk maar, Haarlem en Amsterdam. Voor andere plaatsen in Nederland voor zoover mogelijk via K 00. Otficieele mededeelingen. De burgemeester van de gemeente Soest maakt bekend, dat hef Bu^ reau Bezettingsschade van het De partement van Financiën thans weer is gevestigd te Amersfoort, Beeken- steinschelaan 37b. Aanmelding van bezettingsschade dient voortaan weer bij voormeld bureau te geschieden. Gedupeerden, die van geleden bezet tingsschade aangifte hebben gedaan, aan het tijdelijk adres van het Bu reau te 's Gravenhage, Parkstraat 38, behoeven hun aanspraken niet te herhalen. Mijer is mijn naam. Niet zoo'n doodgewone Meijer of Meier, maar Mijer met één lange ij. En mijn voornaam is Krelis. En nu zal velen oude lezers van dit blad wel een lampie opgaan. Onlangs kreeg ik bezoek van mijn oude vrind Smit. „Weet je nog Kre lis", zei hij, ..van vroeger?" Toen je iedere week een krabbel in mijn blad schreef, de beroemde „Krab bels van Krelis?" En van je duels, op papier, met dat andere blad, boe heette het ook weer, o ja, De Soe- ter. Onze lezers grepen toen ons blad allereerst om jou Krabbels; er werd in sommige huisgezinnen soms om gevochten wie het eerst zou le zen 1 Rook je niet? Hier steek eens op!" - „Hm, zei ik'. - ja, dat herinner ik me nog wel, maar èh, wat wou je nou eigenlijk? - Want als iemand je in deze tijden een sigaar offreert dan mot-ie wat van je. Dat staat vast. En 't kwam wèl zoo uit! -„Ja kijk eris" - vervolgde Smit - -"onze krant wordt iedere week groo- ter, en binnenkort verschijnen we misschien weer op 't oude formaat. En nou had ik zoo gedacht, als je nou wéér eens iedere week zoo'n krabbeltje voor me wou schrijven, hè, zou ime dat effen wat zijn! Je bent het toch nog niet verleerd ze ker?" Enfin, we hebben er eens over ge praat en oude herinneringen opge haald en het eind van 't liedje was dat ik zei: „Nou ja. vooruit dan maar, er is stof genoeg tegenwoor dig en zoo'n gezellig huiselijk praat je iedere week vinden de lezers mis schien wel leuk." En zoo zal 5k dan voortaan hier m'n vaste hoekje hebben om m'n mij meringen neer ite schrijven. Want zoo'n beetje in m'n eentje zitten mijmeren mag 'ik graag. Ik heb waf afgemïjmerd in den moffentijd. Groote genade nou! Als ik toen al les wat ik dacht zwart op wit ge zet had en ze hadden het toen ge vonden, reken dan maar, dat Kre lis dan voorgoed van het tapijt verdwenen zou zijn geweest. Dat zou Adolf de Eerste en de Laatste van het 1000-jarig Rijk me hebben in gepeperd! Nee, dan was het in den tijd waar m'n vrind Smit op doelde, toen ze me allemaal kenden als „Krelis". heel wat gemoedelijker in Soest. Toen had je nog van die ouderwef- sche raadsvergaderingen, waar je voor je plezier naar toe ging. Jon- ges, wat konden de vonken er daar soms gloeiend afspringen! Dat is allemaal geweest, helaas, en in de gezellige raadszaal waar eertijds m'n ouwe vrind Beuzel alle luister bij zette, zitten nu een heeleboel amb tenaren net te doen of ze 't druk hebben. Wat is ér een boel ver anderd sinds dien tijd! Daar heb je bijvoorbeeld „Braamhage", vroeger een prachtig buitengoed. En nou? Een vervallen paleis, waar Jan en alleman maar in en uit loopt, al staat er dan ook zoo'n knaap van een jaar of achttien met een ge weldig geweer op z'n schouders schildwachfje te spelen. En in de zalen waar voorheen geurende rook slierten de kroonluchters omwolkten, slurpen doodgewone B.S.-mannen nu gaarkeukensoep, en verpesten de lucht met eigenbouw of Belzeshag. Maar 't is niet anders. Men moet den tijd nemen zooals ie valt. Al kan ik heusch nog wel eens met weemoed terugdenken aan „vroe ger", dat wil zeggen, zoo'n kleine 20 jaar geleden. Als 't zoo te pas komt, zal ik daar nog wel eens waf van ophalen. Tot volgende week! Mijer. Burgerlijke Stand. Geboren. Hendrik, z. v. G. W. Kok en G. M. Stalenhoef. Johannes, z. v. J. Zoetelief en W. H- Kuijer. Jo hannes, z. v. J. J. F. v. d- Kant en Th. W. M. v. d. Linden. Marïanne, d. v. C. P. Weijers en J. v. d- Laak' Willem, z. v. P. K. v. Westen en H. B. Willing, Alida, d- v. G. A- v Egdom en H. Heinhuis. Ondertrouwd. J. Smit, 27 jr. en M- W. Pronk, 23 jr. A. H- Hoffmann, 26 jr. en G. J. M- Pieper, 24 jr. Th. Tolhuizen, 20 jr. en W. Groen, 18 jr. W. J. v. Nieuwkerk, 29 jr. en S. A. Jongepier, 29 jr. C. Horns- veld 25 jr. fen A. Leufscher, 23 jr. F. R. E. Steitner, 36 jr. en E. G. Leertouwer, 25 jr. J. d. Mos, 27 jr. en M. Engel, 27 jr. Gehuwd. H. Altena, 30 jr. en J. v. d. Berg, 21 jr. Overleden. Maria C. J. Nicolai, 88 jr. Johannes A. M. Butzelaar, 6 we ken. Gijsbertus O. v. d- Niet, 18 jr. Lambertus v. Loon, 30 jr, Johan- na B. de Ruïjter, 77 jr. Zondag a.s. terrein Schrlkslaan Aanvang: half acht. Gewone prijzen. EEN MERKWAARIGE ETALAGE. Wie de Van Weedestraat doorwan delt en links en rechts 'n blik werpt in de zich langzaam weer vullende etalages, houdt een oogenblik halt voor nummer 52 (de Bonneterie) ei> ziet daar inplaats van mooie kant stoffen de fijne stoffen van den menschelijken geest. De geheele eta lage ligt vol Esperanto werken; oor spronkelijke en vertaalde literatuur, tijdschriften, leesboeken enz. De klassieke werken van Homerus, Vir- gilius, Goethe, Schiller, He ine, en voorts Molière, Dickens, Selma La- gerlöf, ja zelfs de Bijbel, het boek der boeken, liggen daar tentoonge steld. Voor de meesten is het een open baring. 't Is maar een greep uit de duizenden werken, gepuf uit de bi bliotheken van den heer P. Heilker, oud 1 eeraar van den K.R.O. en in ternationaal pres. van de I.K.U.E., en mevrouw Wed. C. M. E. den Hollander-Mighorsf. Wie deze welluidende taal wil lee- ren, heeft daar zes maanden voor noodig en kan ofwel in cursusver band dan wel met privé-lessen lee- ren lezen, schrijven en.spreken. En dat zulk een taal hoog noodig is bewijzen wel de bijeenkomsten van de vereldregeerders, die te Ber lijn bijeen zijn en..,, elkaar niet kunnen verstaan, zoodat het wel en wee der wereld in handen ligt van tolken.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1