DE SOESTER COURANT De Pers van heden. Mijcrsche Mijmeringen. Zaterdag 28 Juli 1945 21e Jaargang No. 13 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - Bureau voor Redactie en Administratie Van Weedestraat 35, Tel. 2566 De pers van heden, die tot taak heeft voorlichting te geven, is niet in staat te voldoen aan de eischen, welke men haar zou mogen stellen. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. Er bestaat een pa piertekort, dat de bladen terug brengt tot een formaat, waarin een blad, dat zichzelf respecteert, eigen lijk niet kan verschijnen. Het nieuws, dat geplaatst moet worden, omdat het publiek op de hoogte moet zijn, blijft liggen, omdat er geen ruimte is. Omtrent de gebeurtenissen in het land, verneemt men niets en hier weet men niet, wat er elders in het land plaats grijpt. Om één voorbeeld te noemen: het verschepen van Nederlandsche voor raden naar Duitschland was reeds op 15 Mei in het Noorden algemeen bekend, doch pas omstreeks 20 Ju; ni konden de bladen in het Westen van ons land er iets over publicee- ren! Economisch nieuws, politieke voor lichting, berichten, die vroeger geen blad zou durven missen, alles ont breekt. Voor advertenties, altijd een belangrijke bron van informaties en waarlijk niet alleen voor het be drijfsleven, is nagenoeg geen plaats. De situatie is voor het publiek hope loos, voor de bladen wanhopig. Eenige wijziging hierin is nog niet in zicht. De papierindustrie kan niet werken, omdat de grondstoffen ont breken. Zweedsch papier, dat tijde lijk het tekort zou kunnen aanvul len, is niet te krijgen vanwege de valuta en het tekort aan scheeps- ruïmte. Voor het falen van de bladen is echter niet alleen het tekort aan papier aansprakelijk. Het verschijningsverbod voor bladen, die na 1 Januari 1943 zijn uitgeko men, gerechtvaardigd, omdat de le gale pers zich in bezettingstijd schro melijk heeft misdragen, zette met één pennestreek vele geschoolde krachten aan den kant. Hun plaat sen zijn door anderen ingenomen. Dat de geroutineerde krachten, vroe ger aan de bladen verbonden, zijn uitgevallen, zou geen bezwaar zijn, als alle opengekomen plaatsen waren ingenomen door figuren, die in staat zijn het werk over te nemen en als wij de overtuiging hadden, dat deze illegale werkers, die in gevaarvolle tijden de journalistiek hebben be oefend, allen zeer binnenkort dit terrein zouden beheerschen, zouden wij zwijgen, maar die overtuiging hebben wij niet. Na de bevrijding is een aantal per sonen de journalistiek binnenge stormd, waarvan velen het vak nog moeten leeren. Vooral nu de overheid aan 1001 be langrijke zaken bekendheid moet geven en de bevolking moet worden voorgelicht en geleid, blijkt pas goed hoe moeilijk de situatie is ge worden. Het ontbreken van goede voorlich ting zou een kloof tusschen overheid en publiek doen ontstaan, welke noodlottig zou zijn voor de eerstko mende jaren. Wij begeeren niet, dat de personen, die in bezettingstijd alleen maar blijk gaven van karakterloosheid, in staat worden gesteld weer het pu bliek voor te lichten. Maar wel ach ten wij het noodzakelijk, dat een snel doorgevoerde zuivering spoedig meerdere goede krachten naar het vak terugbrengt. De Nederlandsche pers had een goe den naam en die naam moet vooral nu worden hoog gehouden. Officieele mededeelingen. BESTRIJDING COLORADOKEVER WAARSCHUWING le. Aardappeltelers binnen de 'ge meente Soest, voor Zoover dezen nog geen melding maakten, worden voor het laatst gewaarschuwd hun landerijen besmet met coloradoke vers op te geven aan het Politiebu reau en wel vóór Maandag 30 Juli a.s. Indien na gemelden datum blijkt, dat niet aan de wettelijke verplich ting van aangifte is voldaan, wordt de aardappelopstand door den Plan- tenzïektekundigen Dienst gevorderd. 2e. Bij het bespuiten van de aard appelvelden wordt gebruik gemaakt van „calciumarsenaat". Dit bestrij dingsmiddel is een maaggif, zoodat de vruchten groeiende jn de onmid dellijke nabijheid van 'de bespoten velden, eenigen tijd 'bij consumptie voor mensch of dier gevaarlijk kun nen zijn. Men doet het beste het oogsten van bedoelde vruchten eeni gen tijd uit te stellen. Burgemeester en Weth. van Soest maken bekend, dat het. verzoek van A. G. de Bruin, Beethovenlaan 18 ft Soest, om in perceel Beckeringhstr. 12, een pottenbakkerij te mogen op richten, door hen is geweigerd op 19 Juli 1945. De burgemeester der gemeente Soest brengt op verzoek van den Militai ren Commissaris voor Utrecht (Oost) ter algemeene kennis, dat de veror dening op de avondklok, inhouden de het verbod om zich tusschen 23 en 4 uur op straat te begeven, is ingetrokken. De burgemeester voornoemd, A. L. DES TOMBE. Burgerlijke Stand. Geboren. Johanna, d. v. J. Goed volk en H. C. Smits. Cornelis, z. v. C. v. Ommen en A. de Zoete. Ma ria, d. v. W. Verwoerd en M- v. d. Vlies. Diederik, z. v. B. Snoek en E. M. v. Eijkel. Louisa, d. v. C- J Tebbens en L. F. Rosenberg. Aart, z. v. H. v. Kooij en W. J. v- Leeu wen. Bernardus, z. v. E. A. Rade maker en M. A. Stootman. Ondertrouwd. H. W. Top, 27 jr. en J. Veltman, 23 jr. J. Begemann, 30 jr. en J. C. Engel, 25 jr. H. L. Vos kuilen en G. W. v. d- Broek, 23 jr. J. P. Riksen, 22 jr. en M. M. Vos kuilen, 22 jr. G. Veldhuizen, 28 jr. en T. J. Vlaming. 21 jr- Gehuwd. J. Blom, 44 jr. en A- van Roomen, 40 jr. L. Grootveld, 42 jr. en Th. v. Soest, 30 jr. K. J. v. d- Wal, 27 jr. en H. Verweij, 22 jr. D. v. Uiting, 24 jr. en A. M. Staal, 21 jr. J. M. Levenbach, 27 jr. en M. M. Tabernal, 23 jr. Overleden. Wouter C. v. Dam, 35 jr. Hendrik Jacobs 76 jr. Ik heb van de week op een avond in mijn prieeltje zitten mijmeren over de vrede. Ik had nog een rest je eigenbouw in de pijp; om de muggen te verjagen, want voor de geur en de smaak hoef je geen eigenbouw te rooken. Natuurlijk had ik, en duizenden rookers met mij, gedacht dat we na de vrede weer heel gauw „echte" tabak zouden kunnen rooken. Maar daar blijven wij, ouwetjes, van verschoond. Hef jonge geslacht rookt pure Virginia- sigaretten alsof ze, gelijk voorheen, een kwartje de twintig, te koop wa ren. Hoe ze er aan komen mag de drommel weten. Men mag ze niet koopen, niet ruilen, en evenmin ste len, en toch rookt de jeugd den ge- heelen dag „Engelsch"; de meisjes niet te vergeten. Maar laat ik over het gemis vooralsnog van 'n goeie pijp heerebaai of portorico niet kla gen. Wat niet is, zal nog wel komen al duurf het waf langer dan we ge dacht hadden. Want wij hier in Soest hebben van den oorlog toch eigen lijk maar een schijntje gemerkt. Ga dan eens in Limburg, in de Betuwe, of op Walcheren kijken! Neen, wij hebben heusch geen reden tot kla gen. Van den winter hebben we 't niet bijster warm gehad, maar wie hout noodig had, hakte een boom voor z'n huis om, of haalde er een van den Lazarusberg' of uit 'f bosch. Dat mocht natuurlijk niet, maar de politie deed een oogje dicht; die had óók hout noodig. We hebben den afgeloopen winter den buikriem iedere week een gaat je dichter moeten aanhalen, zoodat, als de vrede niet gekomen was, we ions tenslotte door midden zouden hebben gesneden. Er is knap honger geleden, maar wat is het nog ge weest in vergelijking tot het honger lijden in de concentratiekampen! Er gens tusschen Brussel en Antwerpen ligt een plaatsje Brendonck, waar een der beruchtste concentratiekam pen van Europa geweest is. Daar vingen de gevangenen muizen en mollen, die ze rauw verslonden. Wat hebben wij dan eigenlijk meege maakt? Voor die menschen was de vrede een overgang van de hel tot den hemel; wij kregen het alleen maar „beter dan voorheen". Natuurlijk, we zouden graag wat méér boter, en wat méér vet, en brood zonder bon, en volop gas en electriciteit, en voldoende steenko len tegen den winter willen hebben, maar laten we toch vooral niet ver geten dat „de vrede" niet beteekent, dat we nu maar een twee drie te rug kunnen keeren tot den over vloed van vóór den oorlogl Ik draag m'n laatste broek af en mijn vrouw rafelt een wollen tafelkleed uit om kousen te stoppen, maar vóór m'n pantalon tot m'n kuiten is versle ten en het tafelkleed heelemaal op is, zal er heusch wel wat textiel op de markt komen. En als het nog géén vrede was, had ik m'n panta lon misschien kunnen verslijten tot hij een „short" geworden was. en had m'n vrouw wellicht de over gordijnen kunnen gaan uitrafelen, lederen avond lees ik m'n krantjes met Hollandsch nieuws in plaats van moffenberichten over afgrendelen van penentratle's en verkorten van het elastieke front tot vervelens toe. En als er een pietsie meer papier komt krijgen we 'weer ingezonden stukken in dit, ons Soester lijfblad, over in-den-weg-staande telefoonpa len en slechte bestratingen, en meer van die genoeglijke kleindorpsche kankerpitterij. Maar dat lees je toch duizend maal liever dan een knal rede van Dolf 'den Stukadoor over het thema: wij winnen tóch! Er komen weer buurtvereenigingen en misschien binnenkort weer kies- vereenïgingen, en openbare vergade ringen mét debat waar je net zoo wijs vandaan komt als je er heen gegaan bent, want ze hebben allemóal gelijk, wat juist 't voordeel van een debat is. Misschien maken we bin nen afzienbaren tijd weer de hemel- schokkehde gebeurtenis mee van 'n gemeenteraadsverkiezing met het heele voorspel daf daaraan vooraf pleegt te gaan; lis er iets genoeglij- kers denkbaar? En dat hebben we nou allemaal te danken aan dien- zelfden stukadoor, want ;als die niet begonnen was, was er geen oorlog geweest en dus ook geen vrede, maar dan hadden we heel doodgewoon verder geleefd in 'den vooroorlog- schen sleur en nooit geweten wat het gemis beteekent van die dingen, die ik hierboven opsomde en die we nu honderdmaal méér op prijs sfel- len dan toen het „gewoon" was. En daarom, kankerpitten die alles inééns willen hebben, wees tevre den met je vrede. Waf er nu nog aan mankeert, komt óók wel weer terecht! Mijer- Deze week in Soest. De gemeentelijke reinigingsdienst zal Maandag 30 Juli weder aan hef werk gaan. Voorloopig zal éénmaal per week asch en vuilnis worden opgehaald n.1. 's Maandags in Soest, Dinsdags in Soestdijk en 's Woensdags in Soesferberg. Evenals voorheen zal de ophaling aanvangen om 7 uur 's morgens en dienen de vuilnisemmers tijdig bij het hek of bij den voorgevel van het betrokken huïsperoeel aan de straat zijde te worden geplaatst, om een vlugge ophaling te bevorderen. Het vuil zal worden opgehaald bij allen, die daartoe waren ingeschre ven. Diegenen, die nog geen gebruik" maken van de diensten van het op halen van asch en vuilnis kunnen zich opgeven bij den gemeente-ont vanger. Ook voor het ledigen van beerput ten enz. kan men zich weder opge ven bij den gemeente-ontvanger. Ook de Ned. Buurtspoor-Maat- schappij heeft op de lijnen Utrechf- Zeist- Amersfoort en Zeist-Doorn haar diensten hervat. Vanaf Amersfoort vertrekken de trams naar Utrecht te 7.30, 9.00, 10.30, 15.00, 18.00, 19.30 en 21.00 uur. Vertrek van Soesterberg steeds 20 min. later en aankost te Utrecht 1 uur en 10 min. na vertrektijd te Amersfoort. Vertrek te Utrecht 7.20, 8.50, 11.50, 13.20, 16.20, 17.50 en 19.20 uur, Ver trek te Soesterberg 55 min. later en aankomst te Amersfoort 1 uur en 15 min. na vertrektijd te Utrecht.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1