DE SOESTER COURANT DE OORLOG IS VOORBIJ. Mijersche Mijmeringen. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Zaterdag 18 Aug. 1945 Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 16 Kunnen we het ons realiseerenV De oorlog is overl Het laatste schot is gevallen in deze geweldig® en gi gantische worsteling. Het recht en de beschaving zege vierden over het onrecht en de ver drukking. De geest heeft het geweld verslagen. De democratie heeft het nationaal-socialisme in Duitschlaiid en het wreede japansche fanatisme op de knieën. Machteloos hebben Italië, Duitschland en Japan zich op genade en ongenade overgegeven. Een einde is er gekomen aan bloed vergieten, roof, plundering en ter reur en thans gaan er nieuwe con centratiekampen open. Hopen en bidden we, dat ook het lot voor onze Nederlanders in In- aië niet te hard is geweest en wij hen spoedig mogen begroeten. De oorlog is over, dat beteekent, dat de herrijzenis van het Nederland- sche Rijk gekomen is; dat betee kent, dat wij in Holland onze krach ten moeten gaan verdubbelen om den arbeid, die ons wacht, te kla ren. Want als wij naast de gewel dige zorgen voor den wederopbouw van Nederland, ook het herstel en de opbouw van jndïë op ons nemen, dan kunnen wij ons de weelde niet veroorloven om duizenden jongelie- lieden werkloos te laten. De oorlog is over, dat beteekent, dat wij staan aan de poorten van een nieuwe maatschappij en een betere wereld, waarvoor millioeneij van «de gchcele wereld, als soldaat en als burger, hun kostbaar leven hebben gelaten. Terwijl de wereld nog in rouw is, in alle landen en onder alle bevol kingslagen, gaan de vlaggen uit, over hen, die niet meer térugkee- ren, want de oorlog is voorbij! Ollicieele mededeelingen. De burgemeester van Soest brengt nogmaals ter openbare kennis, dat het onnoodig is verzoeken tot te ruggave van radio-toestellen in te dienen, daar deze toestellen alleen kunnen worden teruggegeven aan de rechtmatige eigenaren, die een persoonlijke kennisgeving ontvangen om het door hen destijds ingelever de radiotoestel te komen afhalen. Van het hootd van het district Utrecht der Radio-Centralen werden 423 toestellen terugontvangen. Met de teruggave dezer toestellen werd reeds een aanvang gemaakt. Naar verwacht mag worden, zullen bin nenkort nog eenige toestellen wor den terugontvangen, belanghebbenden worden mitsdien verzocht, verzoeken als bovenbe doeld niet in te dienen, daar deze niet zullen worden beantwoord. De Burgemeester van Soest brengt onder de aandacht van degenen, die door oorlogsgeweld schade hébben geleden, dat zij deze schade kunnen aanmelden bij de schade-enquête commissie, Woudenbergscheweg 42, te Zeist, op formulieren, welke ver krijgbaar zijn op het kantoor van Ned. Volksherstel, Steenhoffstraat 3, Soest, en bij den Heer J. A. Luijf, Banningstraat 82, Soesterberg. Bezettingsschade kan worden aan gemeld bij bovenstaande commissie alsmede bij de afdeeling bezettings schade, Bekensteïnschelaan no. 37b, Amersfoort. Deze aanmelding dient per brief te geschieden. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat met aanmelding van be doelde schade niet moet worden ge wacht tot van gemeentewege de scha de is opgenomen. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat zij, die reeds van het Hoofd van het Ra diodistrict Utrecht een uitnoodiging ontvingen om het door hen destijds ingeleverde radiotoestel in ontvangst te nemen en daaraan nog geen ge volg hebben gegeven, aisnog hun toestel kunnen afhalen in het Ma gazijn „De Vlijt". Steenhoffstraat 61, op Dinsdag 2i Augustus a.s. van 10 tot 12 uur. 'leruggave zal uitsluitend plaatsvin den op vertoon van het persoonsbe wijs van den eigenaar van het toe stel en tegen inlevering van de toe gezonden verklaring, welke moet worden ingevuld en onderteekend, terwijl het destijds verstrekte ont vangbewijs moet worden afgegeven. Ingezonden Stukken. Geachte Redactie. Onderstaand stukje, dat ingaat te gen in „De Waarheid" geplaatste insinuaties, zonden wij ter opname aatl de redactie van genoemd blad. Waar bedoelde redactie echter niet aan ons verzoek voldoet, verzoeken wij LI voor onderstaande regelen een plaats in te ruimen. „Dat het met de zuivering gaat zoo als het behoorde te gaan, zal nie mand durven beweren. Zelfs kun nen we nog nauwelijks zeggen, dat het slecht gaat, want er gebeurt nog maar heel weinig. Dit heeft niet al leen betrekking op Soest, maar door het geheele land hoort men dezelfde klacht. Het is jammer, daf in Uw 3>rfikel van Zaterdag niet iets dieper op deze zaak wordt ingegaan! Wel worden in dit artikel drie per sonen als zondebokken naar voren geschoven en maar klakkeloos ver dacht gemaakt. Indien er gegronde klachten zijn, te gen wien dan ook, Iaat men dan fei ten noemen en een klacht indienen. Loonkwesties e.d. hebben met po litieke betrouwbaarheid niets te ma ken. ben vroeger lidmaatschap van de N.S.B- evenmin. Immers, ieder goed Nederlander was van meening, dat een N.S.B.-er, die na de Meidagen van 1940 de N.S.B. verliet, als een eerlijk mensch is te beschouwen. Mogen wij dan hen, die de „club" reeds in 1934 verlie ten, onbetrouwbaar noemen? De beschuldiging tegen het hoofd van de P.O.D. kan gevoegelijk on besproken gelaten worden, aange zien de bedoelde aanklacht reeds door de zuiveringscommissie voor politiepersoneel, ongegrond bevon den is. Het ware verstandig indien, bij voorkomende gelegenheid, U zich eerst ter plaatse liet inlichten, door meerdere personen, alvorens tot pu blicatie van insinuaties over te gaan. Met onzen vriendelijken dank voor de plaatsing, hoogachtend, Het bestuur van den Raad van Oud-Illegale Werkers, afdee ling Soest, G. KRUIJb, voorzitter. J. G. DULLAAR'I, secretaris. Geachte Redaotie. Als vertrouwensman van de onder vakgroep Broodbakkerij voor Soest en Soestdijk, wenschte ik gaarne door middel van Uw blad onder staande onder de aandacht van het Soester publiek te brengen. Door 't ventverbod werden verschil lende zaken gedupeerd wegens hun ongunstige ligging ten opzichte van elkaar. Èen flinke uitbrengzaak zag het grootste deel van zijn klanten niet meer door de te verre afstan den, terwijl andere bijzonder bevoor recht waren door hun gunstige lig ging. Om nu weer tot de normale toestan den terug te keeren, zou op 20 Aug. iedere bakker zijn eigen klanten weer opzoeken, die hij sinds Oct. 1944 noodgedwongen niet meer kon bedienen. Dit had ter vergadering aller instemming. Wat gebeurt er nu? Enkele van die zoogenaamde aasgieren zijn reeds Vrijdag j.I. op de fiets gestapt en maken sinds dien een ware klan ten jacht onder die menschen, die gedurende den noodtoestand aan hun zaak het brood hebben ge haald, waardoor zij andere bakkers noopten ook reeds j.1. Maandag met de bezorging te beginnen. Door mooi praten weten zij zich in vele gevallen meester te maken van klan ten van een collega, die vóór den oorlog met veel moeite zijn zaak heeft opgebouwd, of zij probeeren desnoods de levering om de week te verdeelen. Huismoeders, wij leven in een pe riode van opbouwen maar niet van afbreken. Laaf U niet door zulke niets en niemand ontziende profi teurs ompraten. Helpt mede bouwen aan een gezon den toestand en neemt Uw bakker terug, die U voorheen, misschien al jaren aanéén, trouw heeft bediend, maar door den oorlogstoestand hef brood niet meer kon bezorgen. Alleen dan wanneer U klachten heeft of de kwaliteit van het brood te wenschen overlaat, is verandering te billijken. Laat het recht en kwaliteit zegevie ren. De 'bonafide bakkerij rekent op U. F. R. VAN BEENEN. Plaatselijk nieuws. Belanghebbenden herinneren wij aan de openbare vergadering op Maandag a.s. in Religie en Kunst, waarop h. Ploeg Jr., wethouder van Utrecht, zal spreken over: „Waarom nu democratisch socialis me". H. B. aan den Ossendamweg, die wasschen verzorgt voor Can. mili tairen, deed aangifte van diefstal van 5 pantalons, die aan een droog lijn waren opgehangen. De navolgende voorwerpen wer den als gevonden aangegeven. Polshorloge, blauwe regenjas, kop rijwielbei, vosbont, ceintuur, grijze regenjas, portemonnaie met geld, bonnen en 2 zilveren kwartjes, bood- sc'nappentasch, portefeuille, bruine ceintuur, armband van zilveren dub beltjes, koffer met inhoud, regenjas, portemonnaie met geld, vulpen, 3 koeien, speelgoedbeestje, portemon naie met geld en groentekaarten, portemonnaie met inhoud, zilveren kettinkje en paraplui. Inlichtingen worden door de politie verstrekt. Op de Koninginnelaan werden 3 losloopende koeien aangetroffen. De eigenaar wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau. plaatselijk blad wordt u i t g e - speld van de eerste letter, eer ste regel, eerste kolom tot de laat ste dito dito. Wie durft me zeg gen dat 't niet zoo is? De een kijkt eerst wat Mijer met de lange ij deze week te babbelen heeft, de ander zoekt eerst de ad- vertentie's af, de huisvrouw speurt vanzelfsprekend allereerst naar de bonnenlijst, maar dat is alles voor- loopig. Eer de krant een dag oud is, hebben al de huisgenooten 'm gelezen, van voor tot achter. En daarom als ons blad niet gauw z'n oude formaat terug krijgt, ga Ik in gezonden stukken plegen en re gelrecht doorsturen naar Den Haag. Kijken of dèt niet helpt! Mijer. Ik heb het geweldig op prijs gesteld na de capitulatie van de stukadoors gezellen weer mijn krantje te* kun nen lezen. Dat was vóór den oorlog een stukje van mijn dagindeeling en ik had het tijdens den oorlog zeer gemist. Want, wat tijdens de bezet ting verscheen wou ik niet lezen; in 't begin niet omdat ik hartklop pingen van nijd kreeg als ik iede- ren dag die groote overwinnings koppen in de kranten zag en later niet omdat die elastieke fronten en die afgrendelingen me de keel uit hingen. Ik bepaalde me dus tot m'n ille gale blaadjes, die ik na lezing trouw doorgaf aan m'n achterbuurman. Na de capitulatie kwamen de kran ten weer en ik abonneerde me op drie tegelijk; neen, vier ons Soes ter lijfblad meegerekend. In 't begin liepen de dagelijksche officieele nieuwtjes niet veel uit een. Ieder had natuurlijk op de toe komstige politiek 'n anderen kijk en daarom vond ik het wel aardig die beschouwingen eens naast elkaar te lezen. Vroeger spraken de kranten elkaar vaak zoo heerlijk tegen. Dan maak te je kleine slagvelden op kranten papier mee, werkelijk recht genoeg lijk. En vooral op het gebied van de dorpspolitiek was er heel wat te ge nieten. Dan zat Jansen van partij A Pietersen van partij B in de haren en dan kwam Gerlifs<an van partij C om zich in den strijd te mengen en dan kon je weken lang genie ten van de hommeles, die de hee- ren met elkaar hadden. Nou, dat komt ook vast wel weer terug, want de verkiezingen zullen vóór Kerstmis 1946 wel hebben plaats gevonden. Maar wat ik minder op prijs stel is, dat de kranten ons zoo verschil lend voorlichten omtrent onderwer pen, waaromtrent we nou juist eens graag precies zouden willen weten hoe het eigenlijk zit. Daar heb je bij voorbeeld het Pa rool, dat het kamp in Vught een schande noemt voor het Nederland- sche volk en een week later komt de Waarheid en die vertelt, dat de gevangenen in Vught het prima hebben en rondloopen met dikke buiken. Wat moet je dóar nou van geloo- ven? Het Parool schrijft, dat de menschen er sterven als ratten en De Waar heid, dat de hygiënische toestanden er buitengewoon zijn! Hoe zit dat nou? Want wij krantenlezers, die vijf jaar lang alleen kranten vol leu gens konden lezen, willen nu ein delijk wel weer eens kranten vol waarheid zien. En Het Parool en De Waarheid kun nen toch niet allebei gelijk hebben; dus rest geen andere conclusie dan deze: één van de twee beduvelt de zaak. En omdat ik strikt neutraal wensch te blijven, heb ik voor al lebei bedankt. Keus genoeg! Er verschijnen momenteel 483 kranr ten en tijdschrijften. Van papier- nood gesproken! Want papier om onze krant op oud formaat te la ten verschijnen, en dan nog maar ééns per week, is er niet, hebben de de papierinstanties Smitje gezegd! Ook alweer zoo'n tegenstrijdigheid. En in een dorp is een van de éér ste levensbehoeften: een plaatselijk blad, iets wat de hooge papierhee- ren, die niet in een dorp wonen, natuurlijk niet weten. Vraag het maar welken lezer je wilt. Van 'n dagblad worden doorgaans de hoofdartikels gelezen. Maar een Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1