DE SOESTER COURANT HENK VAN BREUKELEN. Mijersche Mijmeringen. Zaterdag 25 Aug. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telet. 2566 21e Jaargang - No. 17 IN MEMORIAhi Vandaag vindt de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van Henricus van Breukelen, den jongen Soester strijder voor de vrijheid, die zijn leven veil had voor zijn vaderland, en die op 18 November 1944 viel met „Leve Oranje", Leve het Vaderland' op de lippen. Henk van Breukelen, hier bekend bij jong en oud. Een degelijk za kenman, een voorbeeldig echtgenoot en vader, een trouwe vriend voor hen, die zich tot zijn vrienden moch ten rekenen, een vroolijke kameraad in het jachtveld waar hij zoo gaarne rondzwierf, een Nederlander tot in hart en nieren. Hij trotseerde alles. Avond aan avond was zijn serre bezet met vrienden om te luisteren naar de Engelsche uitzendingen uit zijn, kunstig en onvindbaar in den muur verborgen radio. De moflenberichten werden ook be luisterd; als bron van vermakelijk heid. „Klets maar toe" - placht Henk te zeggen, - „Oranje wint tóch!" Na de verboden vruchten genoten te hebben slopen de vrienden in den donkeren avond weg over het land achter zijn huis. Zoo ging het avond aan avond. Zijn vrienden wisten, dat hij nauw con tact had met de „ondergrondsche' Vurig strijder voor de vrijheid van ons land, met diepen haat bezield tegen alles waf mof was, stond hij dag en nacht klaar om het werk te doen, dat van hem gevraagd werd. Zóó stond hij ook bekend bij zijn tegenstanders, die op hem loerden en eindelijk hun slag konden slaan. De overval was te plotseling, de goed gecamoufleerde schuilplaats in huis kon niet tijdig meer bereikt worden, men vond bezwarend ma teriaal, de Oranje verzetsbanden, die getuigden van zijn zekerheid dat Oranje eens zou winnen. En hij werd weggevoerd. Men zal hem ondervraagd hebben op de wijze als bij de „edelgerma- nen" gewoonte was. Maar Henk zweeg. En bleef zwijgen tot men hem wegvoerde naar de plaats waar zijn jonge leven zou eindigen. Zijn laatste woorden waren gewijd aan Oranje en het Vaderland, die zijn liefde hadden tot in den dood en waarvoor hij zijn leven gaf. Zijn stoffelijk overschot zal heden worden ter aarde besteld. Soest heeft veel gevlagd den Iaatsten tijd. Soest zal Zaterdag weer vlaggen, maar thans halfstok, als betuiging van medeleven en rouw. Doch als zijn stoffelijk overschot aan den schoot der aarde zal zijn toever trouwd, moet aan zijn graf de drie kleur geheschen worden, niet half stok, maar hoog in den top, als fee ken van de overwinning, waaraan ook hij het zijne heeft bijgedragen en waarvoor hij tot zijn laatste ademtocht heeft gestreden. De gang naar zijn laatste rustplaats dient een eeregang te zijn. Langs den weg moeten honderden, neen duizenden, geschaard staan om hem den Iaatsten groet te brengen. Geen verkeersgeraas zou eigenlijk dien gang mogen hinderen of onderbre ken. Om der wille van dezen jon gen held wien alle eer toekomt, die menschen hem kunnen brengen. Hij gaf zijn leven voor zijn land. Honderden met hem hebben daar voor hun leven gegeven. Offers, die nimmer te vergeefs waren. Want hun voorbeeld sterkte en gat ande ren kracht. Hun geest van verzet tot het laatste ging op anderen over. Zóó werd het moffenregime onder mijnd en bleef de ware HoIIandsche geest behouden. „Geen lastiger volk dan het Hollandi sche", moet men in Berlijn eens ge zegd hebben. Deze eere-kwalificatie heeft ons volk te danken aan men schen als Henk, die onverzettelijk tot het laatst, den overweldiger ble ven dwars zitten waar ze konden. Een eeresaluut voor deze stille strij ders, die zoo'n groot deel in on ze vrijmaking hadden. Een extra eeresaluut voor Henk, dien Soest nimmer zal vergeten, doch zal blij ven gedenken als een eereburger op wien onze gemeente trotsch is. Henk, eenvoudig en bescheiden, zou als hij zijn laatste wensch had kun nen mededeelen, geen praalgraf of monument gewild hebben. Maar wij, Soestenaren, richten een monument voor hem op in ons hart, een onver gankelijk monument, dat wij zullen overdragen op onze kinderen en kleinkinderen, als wij, gewagend van de bewogen dagen van dezen oorlog, ook vertellen van dien jon gen Soester held, die in stilte werk te en in stilte stierf. Voor Neder land en Oranje! Moge de eer zijn nagedachtenis be wezen, een klein weinigje de droef heid wegnemen welke heerscht in zijn gezin, dat hij zoo liefhad. V. D. Oilicieele mededeelingen. Burgem. en Weth. van Soest bren gen ter kennis van belanghebbenden dat gelegenheid tot kostelooze inen ting tegen pokken wordt gegeven te Soesterberg op Woensdag 29 Aug. a.s., van 14.30 tot 13 uur, ten hui ze van den heer A. Th. M. Splin ter, arts, Amersfoortschestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaats en tijd gelegenheid tot het nazien der inentingen worden ge geven. Aan de belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje me de te brengen. De Burgemeester van Soest wijst op het gevaar, verbonden aan het af steken of afschieten van lichtkogels of lichtpatronen, al dan niet met behulp van z.g. lichtsignaalpistolen, waardoor zeer gemakkelijk brand kan ontstaan, vooral op rieten daken of in hooibergen; één geval daarvan heeft zich reeds voorgedaan, in verband daarmede herinnert hij: le. aan de verplichting voor een ie der om artikelen, tot den oorlogs buit behoorende, te bevoegder plaat se in te leveren; 2e. aan het feit, dat de bovenver melde handelingen uitdrukkelijk in de Verordening ter Voorkoming van Brand strafbaar zijn gesteld. Aan de politie en de Brandweer is opdracht gegeven tegen bedoelde overtredingen streng op te treden en zoo noodig tegen de overtreders procesverbaal op te maken. Voetbal. De kolenschaarschte in den afgeloo- pen winter is oorzaak, dat heel wat natuurschoon in het Burg. Deketh- park verloren is gegaan. Ook de terrein-inrichting van S.E.C. heeft daardoor danig geleden. Banken, schuttingen en zelfs een gedeelte van het clubhuis vielen aan de roof zucht voor het bemachtigen van brandstof ten offer, 'ien slotte ver nielden eenige granaten in de Mei dagen het dak van de nog gespaar de tribune. Dankzij de groote medewerking van den Burgemeester en den Di recteur van gemeentewerken zijn de vernielingen weder hersteld en zijn zelfs vele verbeteringen aangebracht. Aan beide lengte-zijden van het speelveld zijn pl.m. 400 zitplaatsen aangebracht en aan den kant van de Schrikslaan een flinke staan-tribune. Deze week zijn de werkzaamheden beëindigd en 't S.E.C.-bestuur heeft dan ook gemeend de weder in ge bruikneming van het geheel geres taureerde terrein een feestelijk tint je te moeten geven. De openingswedstrijd vindt a.s. Zondag 2ó Aug. plaats en wei met een wedstrijd van het eerste elftal van S.E.C. tegen een sterk tour-elftal van „De Volewijkers" (Kampioen v. Nederland.) Ook de hier gelegerde Ganadeezen zijn met de vernieuwing van het S.E.G.-terrein zeer ingenomen en verleenen daarom ook a.s. Zondag hun medewerking. De muziek van The Royal Canadian Regement, on der leiding van den Drum Major Mason, zal den wedstrijd opluisteren. - De Brandstoffencomm. te Baarn vestigt er de aandacht op, dat met ingang van 13 Augustus 1945 de bon nen no. 43 en 44 van de nieuwe brandstoffenkaart geldig verklaard zijn voor het koopen van een een heid brandstoffen op elke bon. Deze bonnen moeten op uiterlijk 1 September a.s. worden ingeleverd bij den brandstoffenhandelaar waar bij men als klant staat ingeschreven, en die hiervoor een ontvangstbewijs moet afgeven. Verandering van handelaar is tot nader order NIE1 mogelijk. De handelaren dienen de ontvangen bonnen voor 3 September a.s. bij den distributiedienst in te wisselen voor aanvullingstoewijzingen, welke voor 11 September bij de brandstoffen- commissie moeten worden ingele verd. Na 1 September a.s. kunnen geen bonnen meer worden ingeleverd. Aflevering mag eerst plaats hebben na 3 September a.s. De polletiek verdeelt niet meneer, dat doen de menschen, die de pol letiek daarvoor misbruiken. Ik bin 't met de vorige spreker heelemaal eens. Deze regel moet er ook uit! - Meneer de dirigent! - Meneer Willemse! - rk protesteer tegen de tweede regel van 't Wien Neerlandsch bloed. Daar staat: Van vreemde smetten vrij. Ik wil daar niet te veel van zeggen hier in 't bijzijn van dames. Maar U weet, èh, van die moffen-meiden hier en nou weer al die canadeesjes, die verwacht worden. Afijn, Cf begrijpt me wel, die regel is gelogen en ik zing geen leugens. - Meneer de dirigent! - Meneer Harmsen! - Ik stel voor alleen neutrale liede ren te zingen, bijvoorbeeld: De ko nijnen hebben de koppen uit de boerekool gevrete falderalderiere, ot anders: Daddeme toffe jonges zijn dat willeme weïte. De dirigent neemt een stoel bij de leuning. Slaat die óp de piano aan stukken. Knal. Doodsche stilte. Di rigent trekt 'n tafellaken uit z'n zak. Droogt z'n van zweet druipend aan- gelaat af. Wringt z'n laken uit. Hangt dat over de piano te drogen. Zijgt neer in een stoel en zucht hoor baar: - „En daarvoor hebben we nou vijf jaar oorlog gehad! Ze leeren het nóóit, nooit en nog eens nooit. Bestorming van het podium. Gevecht. Moordgeschrei. Sirene. Politie en brandweer. Waterstralen. Brancards. Een aantal druipnatte zangers trekt huiswaarts, vierstemmig in den schoonen nacht zingend: „Eén is 't volk van Nederland! Toen werd ik wakker. Mijer. Koninginnedag nadert in het dorp Heideneuvel. Alles wordt in gereed heid gebracht voor een grootschte feetviering. De leden van alle zangvereenigingen en koren vereenigen zich tot één groot koor, dat op den feestdag ter eere van onze Koningin nationale liederen ten gehoore zal brengen. De eerste repetitie. De dirigent klimt op het podium, vraagt stilte ep kondigt aan, dat begonnen zal wori den met het ïnstudeeren van het Wilhelmus. - Meneer de dirigent! - Meneer Jansen! - Meneer de dirigent, ik kan me niet vereenigen met den eersten regel van 't Wilhelmus. Kijk U eens, daar staat: Ben ik van Duitschen bloed. Stel je voor, van moffenbloed meneer! Drie jaar ben ik onderge doken geweest, uit pure vaderlands liefde meneer, en drie maanden heb ik bij de B.S. gediend, ook uit pure vaderlandsliefde en nou moet ik gaan zingen, dat ik van moffenbloed ben! Daar protesteer ik tegen! - Meneer de dirigent! 'v. - Meneer Pieterse! - Meneer de dirigent, ik zie daar staan: We willen Holland houen. Dat is fout, meneer. Dat moet zijn Neêrland, want als je in Brabant en Limburg komt, spreken ze van Holland als van het land boven de Maas. Ik ben altijd tegen dat woord Holland voor Nederland geweest en stel voor, dat we nou Neêrland zin gen in plaats van Holland. - Meneer de dirigent! - Meneer Dirkse! - Meneer de dirigent, hier staat een leugen. Hier staat, dat Holland klein is. Dat is niet waar. Het Ko ninkrijk der Nederlanden omvat het grondgebied in Europa plus de over- zeesche bezittingen. Java, meneer, is 40 maal zoo groot als Nederlands En nou moeten we gaan zingen, dat Holland klein is. Ik protesteer! - Meneer de dirigent! - Meneer E'lipse! - Meneer de dirigent, hier staat dat Holland zoo dras is. 'n Leugen me neer. Ons land is niet dras. Hier in Heideheuvel zegenen we zelfs el- ken druppel regen. Als we zeggen, dat ons land dras is, doen we net ot 't hier 'n modderpoef is. Dat is verkleineeren van je vaderland, daar doe ik niet aan mee! - Meneer de veurzittei.*! - Meneer de Boer! - Ik bin der ook teuge om leuges te zinge, meneer de veurzitter. Hier steet: Vet zijn je glanzende koeien. Das geloge meneer! We hebbe de veurige winter temet gin vrete ge had, das te zegge, veur de koeie nie. Die zijn van 't veurjaar de wei ingegaan zoo mager as 'n kap stok en zoo grauw as 'n ezelsvel. En nou te motte zinge, dazze vet en glanzend zijn, da doei ik nie, da's 'en leuge! - Meneer de dirigent! - Meneer Hendrikse! - Hier staat in „De Driekleur her rezen": Waar godsdienst geen twist meer zal zaaien. Ik protesteer, me neer de dirigent. De godsdienst heeft nog nooit twist gezaaid. Dat doen de menschen, die de godsdienst daarvoor misbruiken. Ik kan me met die regel niet vereenigen. - Meneer de dirigent! - Meneer Gerritse. - Ik ben polletikus, dat wil ik wete meneer. De polletiek is mijn ideaal, en nou lees ik daar in dat zelfde lied: Waarin geen partijzucht ons volk meer verdeelt. Dat is een be- Ieediging voor de polletiek meneer. Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1