COURANT INDIË IN DE NEDERLANDSCH VOLKSHERSTEL. TWEEDE KAMER. Vrijdag 19 Oct. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - S0ESTD1JK Bureau: Van Weedestraat 35, Telei. 2566 21e Jaargang - No. 25 In de Tweede Kamer heeft de mi nister voor de Overzeesche gebie den, Prof. Logemann, een uitvoeri ge rede gehouden, waarin hij het standpunt der Regeering over onze Indische kwestie nog eens duidelijk uiteenzette. Het was een historisch goed opge zet en gedocumenteerd betoog, waar in Zijne Excellentie de moeilijkhe den om en met Indië verklaarde, doch waarin het verschil van mee ning tusschen Regeering en Gouver neur-Generaal niet uit den weg werd gegaan en evenmin nauwkeurig om schreven. Wij vernamen slechts, dat de regee ring bereid is om met de Indonesi sche Nationale leiders aan één tafel te gaan zitten, met uitzondering van ir. Soekarno. De G.G. deelde dit inzicht niet- Wat deze laatste echter wel wilde, werd niet nader omschreven. Intusschen blijven de berichten over hetgeen er precies in fndië gebeurt, verward. Het opperbevel van 't „In donesische Volksleger", wat dat dan ook voor een leger mag zijn, heeft den Nederlanders, den Indo-Euro peanen (halfbloeden) en Ambonnee- zen op Java den totalen oorlog ver klaard. De middelen, die als wape nen werden aangewezen ook slan gen, vergiftigde pijlen enz. doen meer denken aan een oproep tot ongeregelde massamoord op momen teel weerlooze menschen, dan op 't beginnen van 'm werkelijken oorlog-. Het is zeer de vraag of velen met Soekarno sympathiseerende Nationa- j listen dit voor hun rekening wen- schen te nemen. Men ontkomt niet aan den indruk, dat Soekarno zelf wordt meege sleept door krachten, die hij heeft opgewekt, doch die hjj niet langer kan beheerschen. Een bittere noot in de rede van den minister was het verwijt jegens de bondgenooten, dat zij onvoldoende begrip hebben getoond voor de nood" zaak Ned- Indië zoo snel mogelijk onder geallieerd bestuur te brengen. Daardoor was een staatkundig lucht ledig ontstaan, waarvan de nationa listen gebruik hebben gemaakt. De feiten hebben de Nederlandsche regeering in het gelijk gesteld, voor af, nu blijkt, dat voor de Indonesi ërs deze onverwachte vrijheid een grooter weelde is dan hun beenen op het oogenblik kunnen dragen. In spanning wacht de wereld af, in hoeverre en op welke wijze de Brit ten, thans wakker geschud, dit ver zuim zullen herstellen. Tact en wijsheid zijn hfer minstens zoo noodïg als militaire kracht.' Alles wat verder in Nederland zelf gebeurde wordt door de Indische kwestie overschaduwd. Gelukkig kunnen we na de overzeesche zor gen, die van zoo geweldige betee- kenis voor onzen handel en indus trieën is, over Nederland zelf nog eenige gunstige berichten geven. Zoo zijn er bij Philips weer 14.000 arbeiders aan het werk en is er daar nog plaats voor duizenden anderen: de eerste hoogoven te Ij muiden werd in gebruik genomen en daarvan is het gevolg, dat de metaalnijverheid opleeft en andere fabrieken eveneens aan den slag kunnen gaan: De ce ment industrie te zelfder plaatse produceert reeds 8000 ton per maand, terwijl Maastricht niet min der dan 25 tot 30.000 ton per maand levert. Dit heeft natuurlijk grooten invloed op de bouwnijverheid. Te betreuren is het, dat er nog te weinig gras, hout, dakpannen en stee- nen beschikbaar komen. Er worden momenteel pogingen aam gewend om kinderen uit de getrof fen gebieden gedurende de winter maanden onder te brengen in gezin nen in de niet getroffen gebieden. Na wat door pers en radio over de woontoestanden en de omstandighe den waarin de oorlogsslachtoffers le ven is medegedeeld, behoeft de noodzakelijkheid van dezen maatre gel niet te worden aangetoond. Het zou niet billijk zijn, alleen de oorlogsslachtoffers gebukt te doen gaan onder de gevolgen van den oorlog. Een ieder, die gespaard ge bleven is cn die eenïg sociaal gevoel heeft, zal toch met voldoening voor zichzelf zijn steentje willen bijdra gen om de moeilijkheden waarvoor onze getroffen landgenooten zijn ge plaatst, het hoofd te bieden. Door een of meer kinderen gedu rende de wintermaanden bij tl in huis te nemen, helpt doeltreffend. In de eerste plaats mag worden ver wacht, dat de kinderen weer zullen wennen aan het normale gezinsle ven, waaraan in vele gevallen thuis door de bijzondere omstandigheden nog geen sprake is en bovendien stelt U de ouders in staat meer tijd te besteden aan het bewoonbaar ma ken en de herïnstallatie van hun wo ningen. De kinderen zullen voldoende ge kleed zijn, zoodat alleen zorg moet worden gedragen voor levensonder houd en toezicht. Ook is het ont vangen van een redelijke vergoeding voor het opnemen der kinderen niet uitgesloten. Mogen wij Cf verzoeken voor 24 October e.k. aan hef bureau Steen- hoffstraat 3 schriftelijk (Iw naam en adres te willen opgeven, alsmede het aantal kinderen, dat U wenscht op te nemen en van welken leeftijd. Oificieele mededeelingen. De burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat binnenkort vanwege de P.l.1. (Dienst der Ra- diocentralen) wederom verschillende radiotoestellen zullen worden terug gegeven aan hen, die destijds een toestel hebben ingeleverd- Teruggave geschiedt alleen aan de rechtmatige eigenaren, die een per soonlijke oproeping ontvangen om hun toestel te komen afhalen. Zij, die geen persoonlijke oproeping ontvangen en wier toestel dus niet aanwezig is, worden dringend ver zocht geen verzoeken tot teruggave van radiotoestellen in te dienen. burgemeester en Weth. der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, lat op October 1945 bij hen is in gekomen een verzoekschrift van G. v. d- Wilt, van beroep ijshandelaar, wonende te Soest, om een verlof A m de voorlocaliteit van het perceel plaatselijk gemerkt no. 111 en gele gen aan den Nieuweweg aldaar, binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verfeenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemees ter en Wethouders inbrengen. De Hoofdinspecteur van Politie te Soest maakt bekend, dat alle Ne derlanders, die na 9 Mei 1940 in Duitschland of in de door Duifsch- land bezette gebieden (Nederland inbegrepen) n»et een buitenlandsche vrouw zijn getrouwd, verplicht zijn daarvan aangifte te doen voor 25 October a.s. Men kan zich daartoe dagelijks ten politiebureele, afd. Vreemdelingen dienst vervoegen, tusschen 9-12 en 14-1/ uur. Trouwboekje en eventueele andere (buitenlandsche) bescheiden mee brengen. Nieuwe vrijbankkaarlen. Dezer dagen wordt aan elk gezins hoofd in Soest en Soesterberg een nieuwe genummerde vrijbankkaart uitgereikt, ter verkrijging van vleesch, dat op het slachtshuisterrein zaï worden verkocht, voor gereduceer- den prijs, evenwel tegen afgifte van geldige vleeschbonnen en/of vleesch- r antso enbonn en De hoeveelheid vleesch op één bon is echter tweemaal de hoeveelheid welke in de slagerswinkels mag af gegeven worden. De opeenvolging van de nummers zal deze keer niet meer straatsgewij- ze zijn. Deze kaarten moet men zorgvuldig bewaren, want in geen geval zal een zoekgeraakte kaart vervangen wor den door een nieuwe. De houder van de vrijbankkaart is verplicht om op de kaart den naam en het nummer van de tweede dis tributiestamkaart van 't gezinshoofd met blok) etters in te vullen, in Soest zal daarna bij voorkomende vrijbank bekend worden gemaakt door middel van aanplakking van biljetten, welke nummers van de vrijbankkaarten aan de beurt zijn cn hoelaat de vrijbank gehouden zal worden. Deze bekendmaking zal komen fc hangen op de volgende adressen: H. van Brummelen, brood- en ban ketbakkerij, Soesterbergschestr. 184. Drogisterij „Hef Westen", firma L. Roetman, Nieuweweg 6; A. Kaats, kruidenier, Schoolstraat 56, C. A- Rademaker, sigarenmag., Laanstraaf 44; slachth., L. Brinkw.; R. Stemp- voort, kruidenier, Birktstr. 24a; j- Vervat, Koninginnel. 37; A. Wester- veld, Oude Utrechfscheweg 38; E. j. Wïggelinkhuizen, brood-, koek- en banketbakkerij, Beetzlaan 51. Aangezien het onmogelijk is om op meer plaatsen deze bekendmaking op te hangen, heeft de gemeenteom roeper J. Wolfsen, Lange Brinkweg 38a, zich beschikbaar gesteld om voor elke vrijbankverkoop in Soest de houders van aan de beurt zijn de nummers, die zich hiervoor bij hem opgegeven hebben, op hun woonadres te komen waarschuwen en wei voor het luttele bedrag van tien cent per waarschuwing. Gegadigden voor een dergelijke waarschuwing worden door hem verzocht zoo spoedig mogelijk na het door Tien in ontvangst nemen van de nieuwe kaart, hun naam, adres en het nummer van de in hun bezit zijnde nieuwe vrijbankkaart op te geven. Per boodschapper zal aan de vrij bank slechts één kaart getoond mo gen worden. Technisch en administratief is het onmogelijk om bezwaren zooals: geen bonnen genoeg in een klein gezin enz. op te lossen van de zijde van de vrijbank. Men wordt dan ook verzocht zijn bonnen te combïneeren met die van een ander klein gezin en hef vleesch thuis zelf te verdeelen. De nieuwe kaarten worden geldig zoodra elk gezinshoofd ervan in het bezit gesteld in. Ten nadeele van de Can. militai ren werd uit de cantine in de Ver hoeve-stichting een drietal biljartbal len ontvreemd. Ze konden door de politie worden achterhaald bij twee jongens, H. M. en G. G., wonende aan den Hartweg. De afdceling SoestSoesterberg van het Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat op haar bureau. Van Vv eedestraat 4, een lijst ter inzage ligt van personen, die nog niet uit Duitschland zijn teruggekeerd. Burgerlijke stand. GEBOREN. Jan Johannes, z. v. R. Baten en M. Beijnders, Oranjei. 27* Marianne Emïlie Augusta, d- v- J« j. Gerritse en E. E. Höhne, Kerk- pad L.L. 20a. Johanna Poulina Geertruida, d. v. R. Haasjes en J. v. d. Berg, Kerk- pad 2.Z. 45. Anna Johanna Lransis- ca Maria, d. v. G. v. d. Brink en J- Huisink, Kerkdwarsstraat 4. Corne- iis Johannes, z. v. H. J. Vos en J» Middag, Schoolweg 2. Robert Con- stantijn, z. v. K. de Vos en J. Kraaij- enbrink, Amersfoortschestraat 72. ONDERTROUWD. J. Middelkoop, 25 jr. z- b. en C. C- Groeneweg, 25 jr. G. Bosboom, 3/ jr. en J. v. Leur, 32 jr. D. Meïj, 29 jr. en 1. v. d- Kuil, 25 jr. A. Visser, 28 jr. en M. Laroij, 30 jr. GEHUWD. A. Prins, 35 jr- en J. Glas, 32 jr. L. J. Schalkx, 3/ jr. en P. M- Steman, 3/ jr. P. M. v- An- geren, 5/ jr. en S. A. Vunderink, 54 jr. E. G. v. Daatselaar, 31 jr. en G. R. Gouwenberg, 27 jr. M. A. los- saint, 65. jr. en J. Konstapel, 61 jr* E. j. Th. Schonk, 26 jr. en A. M- Waltmann, 24 jr. OVERLEDEN. Gomelis de Jong, 68 jr., geh. m. M. W. Pleijsier, Hart weg 5. Voetbal. De uitslagen van de j.1. Zondag ge speelde wedstrijden waren: Amerf. Boys 2—S.E.G. 2 1—5; S.E.C 3— Amerf. Boys 4 51; S.E.C. 4B.E.C* 4 1—4. Het eerste elftal van S.E.C. was vrij. De uitslagen van de bekerwedstrij den van de afdeeling, waarin S.E.C* 1 uitkomt, waren alsvolgt: KampongH.M.S- 02; R-U.G Woerden 47. Door deze resultaten is S.E.C. van de le plaats verdrongen. De stand is nu: H.M.S* 3 2 1 0 5 7—2 S.E.C. 3 2 1 0 5 6—4 Kampong 3 1 0 2 2 77 Woerden 3 1 0 2 2 10II R.U.G. 4 1 0 3 2 10—16 De strijd gaat a.s. Zondag dus tus schen H.M-S- en S.E.C- De winstpunten of het doelgemid- delde zullen moeten beslissen, wie van de twee verder zal mogen be keren. Wint H.M.S. te Woerden, dan Is de kans van S.E.C. wel heel klein, daar het doelgemiddelde van H.M.S. veel beter is dan van S.E.C. S.E.C., dat a.s. Zondag Kampong op bezoek krijgt, zal met flinke cijfers moeten winnen, om de eerste plaats te kunnen veroveren. Het programma voor a.s. Zondag is alsvolgt: 12 uur S.E.C. 2Veenendaal 2. 2.30 uur S.E.C.Kampong. T errein Schrikslaan. B.D.G. 2 speelde j.I Zondag een thuiswedstrijd tegen K.V.V.A. 2 en verloor onverdiend met 53. In dezen wedstrijd is wel duidelijk gebleken wat een schutter beteekent. b.D.C. is drievierde deef van den wedstrijd in de meerderheid ge weest, maar hef juiste schot ontbrak. B.D.C. 3 maakte een tevergeefsche reis naar Bussum, daar de wedstrijd geen doorgang kon vinden. Het programma voor a.s. Zondag is: Soesterberg 1B.D.C. 1. b.D.C. 3—E.M.M- 3- B.D.C. 1 gaat Zondag op bezoek bij Soesterberg en zal alles op alle6 moeten zetten om de punten mee naar Soest te brengen. B.D.C. 3 speelt thuis tegen E.M.M- 3 en zal probeeren het eerste puntje in de wacht te sfepen.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1