COURANT ZWARTE HANDEL EN WIJ. HERPLAATSINGSRECHT. Mijersche Mijmeringen. Vrijdag 2 Nov. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 27 De regeering heeft een nieuwe campag ne aangekondigd. De strijd tegen den zwarten handel zal krachtiger dan ooit ter hand worden genomen. De heeren zullen er van opkijken. De saneering van het geld was de eer ste klap, die zeker een daalder waard was! Nu zal een nieuwe campagne, waarvoor de plannen voor het grootste gedeelte gereed zijn, aan het zwarthan- delgedoe een einde maken. Laten we het vurig hopen. Nog steeds staan de Zwarte Pieten in de steden op hun gereserveerde plaatsen. Op de trottoirs doen zij hun veelsoorti ge aanbiedingen: „heipalen (dat zijn cigaretten) vier voor een gulden, wit zout, chocolade, koffie, thee", ja, wat is er al niet? Nog altijd schuifelen de koopers tus- schen de aan weerszijden van de straat opgestelde zwarte handelaren en al wordt er zoo nu en dan een razzia ge houden, waarbij, zooals in de Hazen straat te Amsterdam, nog verkeerde slachtoffers vallen, al worden sommi gen tot gevangenisstraf van een paar weken of van een paar maanden ver oordeeld, de zwarte handel ging tot dusver door. Geheimzinnig gaat het er op die zwar te markt trouwens niet toe. Er wordt in den regel gehandeld onder het wa kende oog der hulppolitiemannen, die met zelfverzekerden stap door de zwar te marktstraten wandelen. In zekeren zin zijn wij er zelf de oor zaak van, dat de zwarte handel nog mo gelijk is. Als er geen koopers zijn, kunnen de ver- koopers wel thuis blijven. Maar.wat doet men, als een familielid 40 pond spercieboonen heeft gezonden om in te maken en men heeft er geen zout voor? Wat doet uw vrouw, die uw winterjas heeft gekeerd en verkleind voor uw stamhouder (zelf doet u het dezen win ter wel met uw „dikke" regenjas), als .ze geen garen voor dit mooie werkje heeft? Uw vrouw gaat garen koopen en zelf verrast u haar misschien met het inmaakzout, gekocht op de zwarte markt. We keuren zulk een handelwij ze niet goed, we stellen de feiten vast. In Augustus van dit jaar spraken we een handelaar in ruwe koffie. Ja, er zal spoedig prima Santos-koffie komen, zei de man toen al. Thans is er echte koffie op den bon. „Nog een beetje ephte koffie" was ech ter tot voor kort de lokkende roep van den zwarten handelaar, waarvoor som mige koffieliefhebbers bezweken, een enkel keertje misschien, omdat je je zulk een weelde niet eiken dag kan ver oorloven. Het is niet t« verdedigen, wèl te begrij pen. Maar toch is het diep te betreuren, dat het groote publiek, dat zijn u en ik, zich niet tot taak heeft gesteld, den ver foeilijken zwarten handel radicaal den nek om te draaien, door principieel niets wat zwart geprijsd is, te koopen. Met alle opoffering, die daaraan ge paard is, dienen we de regeering in haar streven te steunen en te helpen. De regeering staat hier voor een zware opgaaf. De geldsaneering is gekomen. Misschien een beetje te vroeg, daar men de goederenmarkt, vóór men de geld- maatregelen nam, ruimer en vlotter van voorraden had dienen te voorzien. Wil de zwarte handel geknot worden, dan moeten ook de goederen, van cigaretten tot stopgaren en van sehoenen tot fiets banden, in ruimer mate voorhanden zijn dan nu het geval is. De zwarte handel heeft een dieper on dergrond dan op het eerste gezicht lijkt. We moeten ook hier bereid zijn een of fer te brengen door iets na te laten. We moeten „neen" durven zeggen, als een bepaald artikel, dat we naar eigen idee zoo hoog noodig hebben, alleen maar „zwart" te koop is. Dan moeten we vrij willig een offer kunnen brengen. Gaat dit niet vrijwillig, dan gedwongen, om dat het nu eenmaal moet. We dienen te beseffen, dat we er iets voor over moeten hebben, om ons volksbestaan weer op een gezonde basis te brengen. De geldsaneering was een geduchte klap voor de zwarte Pieten. Wij hopen, dat de nieuwe regeeringscampagne voor de- aen handel de genadeslag zal blijken te aéjn. Met ingang van 15 October j.1. is een nieuwe regeling van de arbeidsverhou dingen in werking getreden. Krachtens dit besluit hebben werkne mers, wier arbeidsverhouding door toe doen van den bezetter of in verband met de onder de bezetting heerschende omstandigheden, anders dan uit vrije wil, is beëindigd, recht op herplaatsing. Dit geldt b.v. voor ontslagen Joden, maar ook voor hen, die uit hun betrek king zijn verwijderd. Ook zij, die ge- evacueerd werden, komen in aanmer king voor herplaatsing, evenals onder duikers. Degene, die van dit herplaatsingsrecht gebruik wil maken, moet zich daartoe bij zijn vroegeren werkgever aanmel den binnen een maand, nadat de gele genheid daartoe voor hem ontstond. De aanmelding bij den ouden werkge ver dient dus uiterlijk op 14 November 1945 te geschieden. De wederindienstneming moet geschie den binnen twee dagen na de aanmel ding en wel op *le voorwaarden, zooals die thans in het bedrijf gelden. De werknemer, die in een andere dienstbetrekking werkzaam is, doch die weder bij zijn vroegeren werkgever wenscht terug te keeren, kan met het oog daarop ontslag nemen, zonder dat hij daarvoor toestemming behoeft van den Directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Er is hem echter geen vrij stelling toegekend van de verplichting, de gewone termijn van opzegging in acht te nemen of anders schadeloosstel ling te betalen. Ook de werknemer, die ziek is, kan zich voor herplaatsing aanmelden. Hij heeft dan aanspraak op ziekengeld van den dag der herplaatsing af. De werkgever is niet verplicht tot her plaatsing over te gaan, wanneer de werknemer aangesloten is geweest bij de N.S.B. of een daaraan verwante fas cistische organisatie of instelling, daar voor werkzaam is geweest, propaganda heeft gemaakt e.d. Geschillen over de herplaatsingsrege ling kunnen worden voorgelegd aan den Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, die een bindende beslissing gèfeft. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Oudekerk. 10.30 u. Ds. Groeneveld. 5 u. geen dienst. Emmakerk 10.30 u. Cand. de Heer uit Huizen. 5 u. Ds. Groeneveld. Hees: 10 u. Ds. van Schaick. Zonnegloren: 10 u. de heer van Voorst uit Amsterdam. Eltheto: 10 u. Kinderkerk. Geref. Kerk. Julianakerk: 9.30 Ds. S. Wouters. Openbare belijdenis en groote doop. 4.30 u. Ds. S. Wouters. Wilhelmi- nakerk: 10 en 5 u. nog onbekend. Chr. Geref. Kerk: 10 u. Ds. L. de Bruij- ne. Dank- en bidstond voor de Zending. 5 u. Ds. L. de Bruijne. Woensdag 7 Nov. Dankdag voor het ge was. 10 en 7 u. Ds. L. de Bruijne. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. de Heer E. van Loenen uit Bilthoven. Voetbal. De uitslagen van de gespeelde wed strijden waren: K.V.V.A. 2S.E.C. 3 5—1; S.E.C. 4—E.M.M. '15 3 4—1. Door de 51 nederlaag is S.E.C. 3 voor verdere deelname aan het Bevrijdings- tournooi uitgesloten. S.E.C. 4 daarente gen plaatste zich door de 41 zege op E.M.M. '15 3 aan het hoofd van haar afdeeling en bekert nu na afloop van de competitie verder. De stand ziet er als volgt uit: S.E.C. 4 4 3 0 1 6 18— 6 B.F.C. 4 4 3 0 1 6 20— 8 S.D.O. 3 3 2 0 1 4 7—9 E.M.M. '15 3 4 1 0 3 2 16—13 B.D.C. 3 3 0 0 3 0 3—28 Het programma voor a.s. Zondag (4 Nov.) bevat voor S.E.C. slechts twee wedstrijden. Zondag begint voor den Ned. Voetbal bond de gewone competitie, zoodat er zoowel voor spelers als toeschouwers wederom volop spanning zal zijn. Thuis speelt S.E.C. II tegen Laren II, een ontmoeting die o.i. door de S.E.C.- reserves gewonnen ka* worden. Plaatselijk nieuws. Wij meenen goed te doen er onze le zers mede op de hoogte te brengen, dat wij vernomen hebben, dat den Rijksont vangers van hoog'erhand mededeeling gedaan is, dat de vervolging weer voort gang kan hebben. Zij die met betalen achter zijn, kunnen dus spoedig een aanmaning of dwang bevel verwachten. In de flauwe bocht van de Steenhoff- straat nabij de Raadhuisstraat had in de late avonduren een ernstige aanrijding plaats. Aan den bestuur der van een uit de richting Baarn komende Can. auto was het blijkbaar niet opgevallen, dat achter een andere hem tegemoet rijdende Can. auto nog een luxe wagen reed. Na het passeeren van dezen Can. wagen reed genoemde bestuurder dan ook direct weer naar links, waardoor hij in botsing kwam met de luxe auto. Waarschijnlijk is hij hierdoor de macht over zijn stuur kwijt geraakt, waardoor een groote ijzeren lichtmast omver werd gereden. De wa gen kwam daarna in den tuin van den heer B. tot stilstand. De luxe auto werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De be stuurder van de Can. auto bekommerde zich niet om zijn voertuig en maakte zich vlug uit de voeten. Later bleek, dat hij een snoepreisje had gemaakt en geen toestemming had tot gebruik van den wagen. Ten nadeele van V. aan de Koningin- nelaan werden in de afgeloopen nacht vier konijnen gestolen. Weg Kerstboutje. Door onoplettendheid van een wan delaar werd deze persoon op de Van Weedestraat aangereden door een mo torrijder. De wandelaar liep een gebro ken arm op, waarvoor hij naar het zie kenhuis te Amersfoort moest worden overgebracht. Woensdagmorgen had op de Van Wieedestraat wederom een ernstig on geval plaats. Toen de heer H. te Baarn deze straat passeerde, stak mevrouw K., wonende aan de Nassaulaan alhier, den rijweg over, waardoor een aanrijding onvermij delijk was. Door het nog uitwijken voor deze dame botste de auto bovendien te gen een met paard bespannen wagen, waardoor dit paard op hol sloeg en waarbij het lamoen, dat van den wagen was losgeraakt, achter het dier aan sleepte. Eerst bij hotel „Trier" kon het dier tot staan worden gebracht. Zeer spoedig waren drie doktoren aanwezig om mevr. K., die zeer ernstige been- en hoofdwonden had bekomen te behande len, waarna ze naar „De Lichtenberg" werd overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. De auto werd in beslag genomen en zal op de remmen worden gecontroleerd. Door het gezelschap Annie Verhulst werd in de zaal „Eemland" een speciale avond gegeven met de opvoering van „Boete en Schuld", een brok zeemans leven met zijn goede en minder goede kanten. Breng Mathieu van Eijsden, Lizzy Va- lesco, Clara Vischer en Rienk Brouwer bijeen, zet de twee eerstgenoemden in de hoofdrollen, geef hen hun eigen de cors en U krijgt een spel en een geheel als Soest nog slechts weinig zag. Zoo was 't ook in Bemland en zoo zien wij het graag weer. De rijwieldiefstallen houden nog steeds aan. In de laatste dagen werden karretjes ontvreemd op de Van Weede straat, Kolonieweg en Birktstraat. Ook werd een bakfiets gestolen ten nadeele van Van G. aan de Julianalaan. De wa gen stond goed geborgen achter de wo ning. Ten nadeele van mevr. K. aan de Stadhouderslaan werd een hondenhok uit haar tuin ontvreemd. Hot eerste elftal van S.E.C. gaat naar 's Graveland de club van dien naam bekampen. De sterkte van 's Grave land is ons niet bekend, dus de S.E.C.-ers zullen hun beste beentje voor moeten zetten om de eerste winstpun ten mede naar Soest te brengen. Het programma is dus: 2.30 uur: S.E.C. 2Laren 2 te Soest. 2.30 uur: 's GravelandS.E.C. te 's Graveland. Liefhebbers van lezen leven tegenwoor dig in een paradijs, na vijf jaren in een woestijn te hebben vertoefd. Nimmer te voren is er zoo'n keus in krante», weekbladen en tijdschriften geweest. Je kunt natuurlijk maar op 'n heel klein deel geabonneerd zijn, maar je hebt vrinden, je leestafel in je stamkroeg en als je dan ook nog tijd hebt, grijp je nog naar andere kanten. Schoenen en kleeren heb ik niet meer, maar tijd genoeg. Dus zit ik, na dit ge not zoo lang ontbeerd te hebben, tegen woordig een groot deel van mijn tijd in lectuur te grazen met de wellust van een koe, die, na een winter van hooi- en stroomenu in de malsche voorjaarswei wordt losgelaten. Heerlijke vondsten doe je bij zoo'n grazerij. Laat ik van mijn gevonden overvloed iets aan mijn le zers mededeelen. Prof. Schermerhorn vertelde onlangs, dat heel wat lieden, die zich bij het M.G. hadden weten binnen te dringen, eigen lijk in een interneeringskamp thuis hoo- ren. Dat wisten we allen, maar het doet je toch goed, als de baas zeivers het zegt. Als het nu maar niet bij zeggen blijft! Het komt tegenwoordig aan op „doen"! Dan is er genoeg werk aan den winkel. Zoo schreef bijvoorbeeld „De Princestad", het lijfblad der ex-politieke gevangenen: „In haast alle kampen be staan grove wantoestanden en in bijna alle gevallen is de oorzaak te zoeken bij het tekort aan verantwoordelijkheids gevoel bij het personeel, dat de gevange nen in de kaart speelt en zich voor grof geld laat omkoopen briefjes te smokke len 'en eten, tabak, sigaretten enz. enz.^ in de kampen te smokkelen". Zuiveren, Excelentie, zuiveren! „De Princestad" durft het vaak ongezou ten te zeggen, zoo ongezouten zelfs, dat de P.O.D. te Delft, dien ze ook even de waarheid gezegd had, gedreigd heeft de redactie van dit blad weer.te laten interneeren. Wie lacht daar? Een ander tafreel, geput uit „De Ne derlandsche Rijwielhandel", De eerste zending Engelsche rijwielen is aangeko men. Voor de dokters en verpleegsters, die zich op massieve banden een onge luk trappen natuurlijk! Mis! Voor de heeren ambtenaren en de dames ambte naressen van het departement van Bui- tenl. Zaken! Die toeren nu op hun fon kel nieuwe karretje door Den Haag en omstr. en de dokters en verpleégsters mo gen er naar fluiten. Maar dat departe ment is dan ook een heel chique depar tement en alles wat in Den Haag hoog en chique is, daar moet je van afblij ven, zooals ook van den Hoogen Raad, waarover men zoomaar openlijk durft schrijven: „De Hooge Raad heeft het \ertrouwen van het Nederlandsche volk gedurende den oorlog verloren; hij heeft zich stinkende gemaakt. Hij heeft de rechtsverkrachting tijdens den oorlog doen vootduren en verklaarde de veror deningen van Seys Inquart, die volko men in strijd met den grondwet waren, geldig. De heeren bleven zitten toen hun Joodsche president ontslagen werd; ze deden of hun neus bloedde toen twee bonafide collega's aan den dijk werden gezet en beëedigden ploer ten als Van Genechten, die zijn beëedig- de ploertigheid thans met den doodstraf ziet achterhaald". Medunkt, de heeren kunnen het er mee doen! Maar ze wonen in een huis met den naam: „Wie doet me wat". Ze blij ven zitten tot glorie van de Nederland sche rechtspraak en het Nederlandsche Volk! Zouden de heeren zuiveraars, die zich zoo druk maken over studentjes, die geteekend hebben en over acteurtjes en muzikantjes, die voor hun broodje wel eens over de schreef zijn gegaan, maar eens niet van boven af beginnen? Éérst de directeuren en dan de loopjongens, maar niet omgekeerd! MIJER De landbouwer Z. aan de Praam gracht deed bij de politie de mededee ling, dat een aantal hem toebehoorende varkens spoorloos waren verdwenen en ongetwijfeld gestolen waren. Hij kreeg ze later netjes thuis bezorgd door' een bewoner van de Koninginnelaan, die de beestjes langer op bezoek kreeg da» hem lief was.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1