COURANT VOOR DE JEUGD DOOR DE JEUGD. Mijersche Mijmeringen. T Vrijdag 9 Nov. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telel. 2566 21e Jaargang - No. 28 ST. NICOLAASFEEST 1945. De gezamelijke Padvindsters (Meis- jesgidsen) en Verkenners van de ge* meente Soest hebben het initiatief genomen, om een groots opgezette inzameling te houden ten behoeve van de Soester jeugd van alle lage re scholen, waardoor al die jeug dige harten met het feest van St. Ni- colaas door een extra verrassing ver blijd kunnen worden. St. Nicolaas heeft vele jaren maar heel weinig voor hen kunnen doen, hij wil dit jaar eenigszins de achterstand in halen. Op Zaterdag 17 November zullen de leden van de Soester Jeugdbeweging gezamelïjk optrekken, om een groote huis-aan-huis collecte te houden voor een St. Nicolaasverrassing voor dc schoolkinderen van alle gezind ten. Zij hebben hun blik echter nog verder dan Soest gericht en hebben ook gedacht aan de jongens en meis jes van de gemeente Ubbergen. het dorp achter Nijmegen, dat door de gemeente Soest is geadopteerd- Zij hebben een nog vreeselijker winter achter den rug dan de Soester kin deren; zij hebben alle oorlogsver schrikkingen van de frontlinie in hun bittere werkelijkheid leeren ken nen. Een St. Nicoiaas-verrassing, aan hen gegeven zal een dubbele voldoe ning brengen, namelijk aan de jonge Ubbergertjes zelf, maar ook aan de Soester gevers, die er van overtuigd zijn, dat ze met hun gave een pracht- goede-daad stellen, door honderen blijde gezichten te tooveren in een door den oorlog zwaar geteisterd ge bied. Daarom, als Zaterdag 17 No vember de leden van de Soester Jeugdvereenigingen met lijst of bus bij U zullen komen, geeft dan, roy aal, edelmoedig. Vele honderden kin derharten in Soest en Ubbergen zul len U dankbaar zijn. Deze actie vindt plaats met volle in stemming van onzen Burgemeester, terwijl er ook voeling is met de plaatselijke vereeniging „Soest-Voor- uit", die groote plannen in voorbe reiding heeft, waarover binnenkort nadere mededeelingen zullen volgen- Oiiicieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen het volgende ter al- gemeene kennis. Landbouwers, welke in aanmerking wenschen te komen voor boonenstaken en boerengerief- hout, kunnen zich voor 21 Novem ber 1945 opgeven ten gemeentehuize, afd. Eigendommen. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis» dat de gelegenheid wordt opengesteld voor kostelooze behandeling tegen schurft in het gymnastieklokaal van de O.L- school in de Kerkebuurt, en wel voor hen wier naam aanvang met de let ters: A t.m. C op Maandag 12 November; D t.m. Hi op Dinsdag 13 November; Ho t.m- L op Woensdag 14 Nov.; M t.m- R op Donderdag 15 Nov.; S t.m. Z op Vrijdag 16 November; telkens van 9.30-12 en 2-4 uur en Zaterdag 17 November van 9.30-12 uur. voor hen, die op vorengenoemde data verhinderd waren. Indien één der gezinsleden lijden de is aan aanhoudende jeuk (schurft) moet 't geheele gezin behandeld wor den om den vrecselijke plaag mees ter te worden. Hoofdluis bij niet-schoolgaande kinderen kan in dezelfde localiteit en op dezelfde dagen worden behan deld. Voor schoolkinderen wordt 'n afzonderlijke regeling getroffen. Deze bekendmaking geldt niet voor de inwoners van Soesterberg, voor wie een nadere regeling zal worden bekend gemaakt. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat op Zondag 11 Novem ber 1945, des middags te 12 uur precies, alle luchtbeschermingssire nes in de gemeente Soest zullen loeien. Het signaal „luchtalarm geëindigd" (halve minuut gelijkmatige toon) zal alsdan te hooren zijn, zulks in ver band met het feit, dat door alle Canadeesche onderdeelen twee mi nuten stilte in acht wordt genomen ter herdenking van het einde van den vorigen wereldoorlog (11 Nov. 1918). In "verband hiermede wordt op Za terdag, 10 Nov. 1945, te 12 uur pre cies, in plaats van het gebruikelij ke proefbrandalarm met de sirene op het raadhuis, dit proefbrandalarm gegeven met alle luchtbeschermïngs- sirenes. Mochten technische storingen optre den, dan zal alleen de sirene van het raadhuis te hooren zijn. Predikbeurten* Ned. Herv- Kerk. Oudekerk 10.30 u" Ds. v. Schaick, bediening H- Doop. 5 uur Ds. De Bruin, Woudrichem, bediening H. Doop. Emmakerk. 10.30 uur Ds. E. Groeneveld, bediening H. Doop. 5 uur Ds. E. Groeneveld- Hees. 10 uur Ds- De Looze, Hilver sum. Zonnegloren. 10 uur nog niet bekend. Eltheto. 10 uur kinderkerk. Evangelisatie-samenkomstenWoens dag 14 November, n.m- half acht, in zaal Nieuwstraat 57 en kerk Hees. Geref. Kerk. Julianakerk. 9.30 en 4.30 uur Ds. Brussaart uit Bloemen- daal. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref- Kerk. 10 en 5 uur Ds. L. de Bruijne. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds. J- v. Rossum, Amersfoort* Plaatselijk nieuws. De familie L. aan de Stadhou derslaan alhier kreeg dezer dagen bezoek van mijnheer en mevrouw K. uit Rotterdam, maar zij vertrok ken weer vrij plotseling. Even plot seling bleken verdwenen een groo te hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen en een partijtje levens middelenkaarten. Mevr. K- vond het bovendien wel aardig voor haar vertrek naar Rot terdam nog even een visite te maken bij de familie T. aan de Vredehof straat en nu zij daar toch was, ging het „leenen" van f25.- in dezelfde moeite door. De politie zoekt nu naar mijnheer en mevrouw K., om hen te vragen of zij ook de gouden en zilveren voor werpen en de levensmiddelenkaar ten „geleend" hebben. V. aan de Pijnenburgerlaan deed aangifte van de vermissing van niet minder dan 16 kippen. Met het eerste door den Kunst kring georganiseerde concert heeft deze vereeniging een groot succes geboekt. Het moet mogelijk zijn ook te Soest onze groote Nederlandsche kunstenaars gehoor te verschaffen. Willem Andriessen is een groot kun stenaar. Na de zangerige Mozart-sonate bleek zijn groot kunnen in de Appasionata van Beethoven. Welk een beheer- sching en zelfbeheersching toonde Andriessen hier. Na de pauze gaf de pianist een briljante vertolking van Chopin en maakten we kennis met den Spaanschen componist Al- beniz. Twee toegiften beëindigden dezen schitterenden avond- Het con tact tusschen publiek en kunstenaar was opmerkelijk. Den Kunstkring zij veel succes ge- wenscht. Laten vele Soester ingeze tenen toetreden als lid om den Kunstkring het verder werken moge lijk te maken. Vier motorrijders werden be keurd wegens het niet kunnen too- nen van een rij- of nummerbewijs, terwijl een tiental wielrijders een bonnetje ontvingen terzake het rij den zonder licht. De competitie-uitslagen Biljarten zijn als volgt: Onder Ons 2Centraal 2 26- Centraal 5Over 't Spoor 5 80. Centraal 1T.O.G. 1 44. Centraal 2Over 't Spoor 2 44. Centraal 3Recht Vooruit 2 44. De Vaart 5Centraal 4 62. Centraal 3Ons Gebouw 2 62. T.O.G. 1Centraal 1 61 Het progarmma voor de a.s. week luidt: Maandag 12 November: Over 't Spoor 3Centraal 3. Dinsdag 13 November Centraal* 1Gijsbr. van Amstel 1. T.O.G. 3Centraal 2- 't Groene Laken 4Centraal 4. Uit het verslag van den inspec teur van de Ver. Dierenbescherming over October bleek, dat in het woon wagenkamp voor d# paarden geen stal aanwezig was, evenmin drink water. Thans wordt hierin voorzien* Verscheidene overreden honden werden door den inspecteur opge nomen en verpleegd. Waakt over Uw honden, laat ze niet los loopen, al thans niet op den hoofdweg! Een ergerlijk geval van dierenmis handeling deed zich voor: een klein hondje werd zoodanig met een wan delstok geslagen, dat o.a. een voor pootje werd gebroken! Eenige ket tinghonden, die zeer slechte lig plaats hadden (o.a* op een dampen de mestvaalt), kregen door toedoen van den inspecteur betere ligging. Er waren in de afgeloopen maand weer 6 overtreders van het oogklep penverbod, terwijl ook weder eenige malen overtreding van de wegen- verkeérsregeling voorkwam. 11 December a.s. zal het 40 jaar geleden zijn. dat de Eerw- Zusters van Nieuw-Mariënburg hun zegenrijk werk in Soest zijn begonnen. De waardeering voor dit werk zal zeker oorzaak zijn, dat vele geluk- wenschen dien dag naar de Zus ters zullen uitgaan. Belanghebbenden en belangstel stellenden wijzen wij er op, dat de cursus E-H.B.O. voortaan niet meer gehouden wordt op Maandag- maar op Vrijdagavond, aanvang 19.30 uur, in de groote zaal van hotel „De Gouden Ploei*"- Men zie de adver tentie in dit blad. en als die er mee klaar is, misschien ook naar huis gestuurd wordt met dank voor de vele en goede bewe zen diensten. En dan klagen de kranten nog dat er „geen schot in zit". Hoe is 't mogelijk! Er zit soms zoo geweldig veel schot in, dat het al eenige malen voorgekomen is, dat de P.O.D. in een kamp kwam om verdachten* te hooren en moest ervaren.dat die al een paar maanden getoden naar huis gestuurd waren. Kortom: dagelijks kan men meer constateeren, dat ondanks alle zui vering er nog heel wat te zuiveren valt. Alle lof voor de huidige re geering: maar toch geloof ik. dat we den befaamden „sterken man" noo- dig hebben. Was Colijn er nog maar, in de kracht van zijn leven! Die zou de bezem anders gehanteerd hebben! Mijer. De oude geschiedenis verhaalt van een veldheer, die na een overwin ning eens gezegd moet hebben: nog één zoo'n overwinning en we zijn verloren. Hetzelfde zouden wij thans wel haast kunnen zeggen met betrekking tot de moraliteit van ons volk, na de nederlaag van de moffen. Want £ls we de balans opmaken hoe het van daag-aan-den-dag daarmede ts gesteld, dan zien wij heele groote de- betposten tegenover heel weinig credit. De jeugdcriminaliteit is in de oor logsjaren op ontstellende wijze toe genomen. En het zal voor ouders en andere opvoeders een heele toer zijn onze jeugd weer de deugden van waarheid spreken en de be grippen omtrent mijn en dijn bij te brengen. Om van ergere zonden nog maar niet te spreken. Een Zuidelijk dagblad deelt mede, dat in het Zuiden des lands een vereeniging is opgericht, onder pro tectoraat van de hooge geestelijk heid, die zich de zorg wenscht aan te trekken van de meisjes en jonge vrouwen, die ,.'t slachtoffer zijn van de na-oorlogsche toestanden". Wat een zeer welwillende kwalificatie is van iets zeer ergs en zeer ergerlijks, dat wij maar niet nader zullen om schrijven. Een Utrechtsche hoogleeraar heeft verklaard, dat op zijn polikliniek' thans in één week meer gevallen worden behandeld van een afschu welijke ziekte, die we ook maar niet nader zullen omschrijven, dan vroeger in een jaar. In het Eindhovensch dagblad las ik dezer dagen, dat de samenbrenging van vrouwelijke en mannelijke ge vangenen in het interneeringskamp te Vught geleid heeft tot „ontstel lende toestanden". De vrouwenafdeeling is nu overge plaatst naar Valkenburg. „Daarme de zijn die toestanden niet opgehe ven, doch slechts verplaatst; er zijn in Valkenburg slechts mannelijke be wakers; daarmede is de kat op het spek gebonden". Aldus genoemd blad. Maar dat is nog niet alles* Lees verder. In het kamp te Vught zijn circa 300 jongens ondergebracht van 15-18 jaar. Deze zitten daar temidden van het grootste geboefte, o.a. 3000 S.S.- ers. Gevolg: „ten hemel schreiende toestanden op moreel gebied". Wij vragen ons af: als dat alles openlijk in de dagbladen staat, weet dc regeering daar dan niets vanaf? Werk aan den winkel genoeg voor DEUGDELIJKE zuivering! Maar misschien wordt er over twee, drie maanden wel eens een kamerlid ge vonden, die dat belangrijk genoeg vindt om er eens een woordje over te zeggen. Wanneer men „Vrij Nederland", „Je Maintiendrai" en dergelijke on verdacht goede vaderlandsche bla den leest, staat men versteld over de klachten, die geuit worden over de toestanden, die heerschen bij de berechting van geïnterneerden. Men vraagt zich af: wat is er over gebleven van onze hooggeroemde Ne derlandsche onpartijdige deskundige berechting van voor den oorlog? Een berechting bovendien vaak op z'n „Jan-boere-fluïtjes". Vandaag zijn er commfesie's van onderzoek, die maandenlang serieus werk verrichten en stapels dossiers doorwerken en op een goeden dag komt er een bericht uit Den Haag: jullie zijn bedankt en kunnen naar huis gaan. En dan komt er weer een andere instantie, die de heele zaak opnieuw mag gaan doorwerken Vervolg 3e kolom onder aan.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1