DE SOESTER COURANT De nieuwe gemeenteraad omcieeie mededeeiingen. ST. NICOLAASFEEST. Mijersche Mijmeringen. bijeen. VOOR DE JEUGD DOOR DE JEUGD. Vrijdag 16 Nov. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 29 Gisterenmiddag (Donderdag) kwam de nieuwe tijdelijke gemeenteraad voor het eerst in openbare verga dering bijeen. De publieke belang stelling was niet groot- Slechts een tientai personen had op de tribune plaats genomen- Alle leden waren aanwezig- Niet aanwezig was de heer Haver, welke, bij besluit van B- en W., niet als zoodanig was toegelaten- Na opening met gebed, had de be- ëediging plaats- De eed werd af gelegd door Mevr- Landweer-de Visser en de heeren OomsAm er om. Koning Hilhorst, Hom. Van Zadel hof!, Van Lierop, Zoetelief en Van de Ven; de belofte door de dames Poiet-Musler en Bungener-Odinot en de heeren De Haan. Van Dalen, Nooder en Kruijff- De VOORZITTER wenscht hierna de leden geluk met hun benoeming en hoopt, dat, hoewel de competen tie van den raad aanmerkelijk beperkt is, veel goeds tot stand zal wor den gebracht- Wel leven we weer in een democratisch tijdperk, maar nog veel herinnert ons aan het ge hate fascistische tijdvak. De belang rijkste zaken voor den raad zijn wel de gemeente-begroofing en de gemeente-rekening waarop de slech te financieele toestanden weer veel invloed uitoefenen. Hierbii moet ook met een scherpe controle van pro vincie en rijk rekening worden ge houden. De begrooting -1945 sluit met een belangrijk te kort, hetgeen ook het geval is met de gemeente-rekening* Spr. brengt hierna dank aan de nu afgetreden wethouders Gasille en Hilhorst, waarvan spr-, vooral in de Oorlogsjaren, veel steun heeft on dervonden. Belangrijke schade heeft de gemeen te in de oorlogsjaren niet geleden, wel hebben verschillende gemeente naren het leven moeten laten- Spre kende over de gemeente-ambtenaren wijst spr. in dit verband op de hee ren Schreuder, Van Goor en Til- lemans- Veel leed is reeds verbèeekt en lang zaam komt er weer evenwicht- Het belangrijkst® moment na de bevrij ding was ongetwijfeld de terugkeer van het Prinselijk gezin. Spr. hoopt, dat deae nieuwe raad vruchtbaar werk voor de gemeen te zal kunnen verrichten- Met betrekking tot een opmerking van den heer NOODER. dat slechts 16 van de 17 leden aanwezig zijn, doet de VOORZITTER de mede- deeling, dat één lid niet werd toege laten. Wel is deze persoon tegen dit besluit in beroep gegaan, maar in dit beroep is nog geen besluit ge nomen. Hierna volgt de verkiezing van twee wethouders. De uitslag van de verkiezing voor den eersten Wethouder was alsvolgt: Mevr. Landweer-De Visser 3 stem men en de heeren v- Zadelhoff, Ooms en Nooder resa- 1L 1 en 1- Bij de stemming voor den tweeden wethouder werden uitgebracht op Mevr- Landweer-de Visser 4 stem men en op de heeren Van Dalen Ooms en Nooder resp- 10. 1 en 1- Gekozen werden dus de heeren v* Zadelhoff (Kath-) en Van Dalen (S-D-A.P.) Hierna volgt de rondvraag. De heer NOODER vraagt verbete ring der openb- school te Soestcrberg Ook de andere scholen aldaar heb ben veel geleden door het verblijf der militairen. Mevr. LANDWEER-DE VISSER brengt lof aan den Burgemeester voor zijn houding en zij« werk in Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten dezer provincie is ingekomen een verzoek schrift van M- A- Hastrich te Soest om een hotel vergunning voor de be- nedenlocaliteit van het perceel Birkt- straat 83b. Biinnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbren gen. St. Nicolaasfeest 1945. Zaterdag 17 Nov- wordt de reeds aangekondigde groote collecte ge houden door de leden van de Soester Jeugdbeweging. De opbrengst is voor het St. Nico laasfeest van de schooljeugd van Soest en Ubbergen- De verrassingen zullen door bemid deling van de scholen worden ver strekt, waarschijnlijk op 5 Decem ber. Over de feestplannen van 6 Decem ber vindt U elders nadere gegevens* Bii de collecte van Zaterdag a-s- (morgen) worden ook gaarne speel goederen, lees- en prentenboeken enz* ingezameld, die dan voor de Ub- bergsche jeugd zullen worden gere serveerd- de oorlogsjaren. Lang wist gii tus- schen de klippen door te zeilen. Toen dit niet meer mogelijk was» verdween gij. aldus spr. Spreekster dankt den Burgemeester voor het vele goeds, dat door hem tijdens de oorlogsjaren .voor de gemeente werd verricht* God geve hem kracht en lust om no<* lang voor Soest werkzaam te zijn. Mevr. BUNGENER-OD-INOT hoopt» dat het volk spoedig gelegenheid zal krijgen, om de beste krachten tot leden van den raad te verkiezen* De heer VAN DE VEN informeert of ook de raadscommissies weder zullen terugkeeren. De heer HILHORST zegt, dat hij zich uit zijn schooljaren nog her innert, dat hij eens zoo zijn best had gedaan, dat hij een griffel ont ving en twee banken naar voren werd geplaatst. Blijkbaar doelende op het feit. dat hii niet als wethou der is herkozen, zegt hij, dat hij nu geen griffel ontvangt en ook niet naar voren werd geplaatst. De raad werd samengesteld zonder dat één kiesman een stem heeft uitge bracht en de Kath- bevolking kan er op rekenen, volledig te worden ingelicht- Het nieuwe college van B- en W- zal hii steunen. Spr. brengt verder dank aan den voorzitter voor de waardeerende woorden en den steun, welke hii steeds van den Burgemeester en den heer Gasille heeft mogen ondervin den. De heer OOMS wijst er op. dat de A-R. partij geen medewerking tot de vorming van den raad heeft verleend omdat het volk daarop geen invloed kon uitoefenen. Ook spr- is deze meening toegedaan» doch voelt zich verplicht aan den opbouw mede te werken- Enkele sprekers beantwoordend wijst de VOORZITTER er op dat de openbare school in beteren staat verkeert dan de beide andere scho len in Soesterberg en dat Soester- berg in dit opzicht weer gunstig af steekt bij Soest. Van de 16 scholen in onze gemeente zijn er thans 6 vrij en 10 nog bij de militairen in ge bruik. Het ter beschikking zijnde materiaal Reeds vorige week schreven we dat er bij „Soest-Vooruit" dienaangaan de groote plannen bestonden. Er is nadien evenwel een verandering in den plannen gekomen- De Canadeezen die in onze gemeen te gelegerd zijn, hebben het voorne men te kennen gegeven de school kinderen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest te onthalen en een feestmiddag aan te bieden. Daar ook „Soest-Vooruit" reeds plannen had gemaakt en artisten had aangezocht voor diverse attracties, is er besloten een en ander te com bineeren en heeft de Brigade-Com mandant aan de V-V-V. verzocht 'n echt St- Nicolaasfeest te organisee- ren vdor alle schoolkinderen. Het wordt dus een groot feest. Een goochelaar, buikspreker, poppenkast voor de kleintjes (de eerste drie klassen van de lagere scholen), ter wijl nog plannen worden beraamd om ook de oudere leerlingen naast de tractaties een feestprogramma aan te bieden. Een groot probleem vormt de be schikbare zaalruimte. Zeer zeker zal bii volle medewerking in één dag het geheele programma kunnen wor- afgewerkt- Het gaat om pl-m. 2400 kinderen. Een voordeel van deze grootsche St* Nicolaasvierïng is dat versnippering in allerlei kleine feestjes., met onaf wendbare groote vermoeienissen voor St* Nicolaas. die dan maar telkens weer opnieuw moet verschijnen, wordt voorkomen. Een en ander komt ook zeer ten goede aan de groote actie, die de jeugdorganisaties in Soest zullen in zetten om geld i» te zamelen voor de jeugd van hef geteisterde Ubber- gen. Het volle gewicht kan nu wor den gelegd op een inzameling voor de jeugd in het geteisterd gebied' De bedoeling is. dat St. Nicolaas met groot gevolg op 6 December des morgens 9 uur, zal arriveeren aan het station Soest en. na plechtige ontvangst, met muziek een tocht .zal maken door Soest- Van de verdere plannen hoort U spoedig. is zeer schaersch en zal voor het allernoodigste gereserveerd moeten worden. Met betrekking tot de raadscommis sies deelt spr. mede, dat de samen stelling daarvan in de eerstvolgende raadsvergadering plaats heeft. Hierna sluiting der vergadering. Wederom werd een viertal per sonen, uit Haarlem en Heemstede af komstig. alhier aangehouden we gens het drijven van handel met Canadeesche militairen. 2000 sigaret ten en 4 horloges werden van deze heeren in beslag genomen- doodstraf in twee instantie's geëischt was en die ten slotte blij mocht zijn met de 20 jaar die hii kreeg is door genoemden Raad ontslagen van rechtsvervolging! Zeer spitsvondig heeft die Raad uit- gepuzzeld. dat er verschil is tusschen iandwachters van de lichting Maart '43 en die van de lichting November '43 en door deze spitsvondigheid kwam onze brave landgenoot en ver rader vrij! 't Gaat goed! 't Gaat héél goed! Maar als 't zoo goed blijft gaan. zullen er waarschijnlijk wel gauw een paar „echte illegalen" komen, die zullen zeggen: „twee maal ter dood ver oordeeld en nou nog vrij. dat gaat niet goed; wii zullen 'm wel eens effe bijlichten!" Daar gaat het heen. als op dezen weg wordt voortgegaan! En dan gaat het niet goed!! Mijer. Het gaat goed! Ge zijt natuurlijk nog niet vergeten» lezer, dien tijd van ,.het gaaf goed"* Toen de moffen voor Egvpte ston den en samen met de Italianen, de eerste rake opstoppers kregen- Toen daarna Herr Rommel gedwon gen door. benzïnegebrek. daar de tankschepen in den grond geboord waren, den terugtocht moest be ginnen. die eindigde met het zich „tactisch terugtrekken in het kader van het elastische front op de va* te voren in Sicilië gereed gemaakte onneembare stellingen". ,,'t Gaat goed", hoorde men in trei nen, bussen, café's en op straat- 't Bleef goed gaan. De match Hitler-Churchill verliep ronde na ronde in het voordeel van den Engelschen bokser, die Dolf den eenen raken stoot gaf na den anderen te incasseeren gaf. ,,'t Gaat Goed" grinnikten weelkaar toe, als zoo'n Herrenvolk-officier met veel blikjesgeklepper en poeha pro beerde op te houden wat allang ten doode was gedoemd: de „eer" van het leger der edelgermanen. 't Was een slagwoord geworden, dat overal gehoord werd van Maastricht tot Den Helder, van Vlissingen tot Groningen, dat: ",t gaat goed''- En nu hooren we het weer- Weer klinkt het in bussen, treinen en o© straat, maar nu vol bittere ironie. „Snelle berechting van de landver raders" luidde de Koninklijke toe zegging- Laten we eerlijk zijn: de arresteering de interneering en de berechting is een paskwil! Arrestcerinó van honderden en dui zenden. die door kletspraatjes ach ter het prikkeldraad kwamu, en na korten tijd weer moesten losgela ten worden en thuis gekomen, hun huis leeggeblunderd vonden. Niet- arresteering van collaborateurs en profiteurs, die het eerst hadden moeten gegrepen worden. De interneering: een sof! Schandelij ke toestanden, corruptie, ontsnapping bii honderden! ,,'t Gaat goed" zullen de S.S.-ers, die zoo successievelijk in Vught de beenen namen, wel gegrinnikt heb ben. De kampleiding staat onder het M- G* en de bewakingstroepen onder het departement van oorlog en tus schen die twee heerscht de groot ste mot, zeer ten gerieve van de gedetineerden- In één kamp kwam het voor. dat een gedetineerde ontslagen was* „Eruit"! zei de kampcommandant* „Erin blijven!" brulden de bewaker® „of wc schieten!", waarop de ont slagene zei: „Vechten jullie dat dan eerst maar eens uit; ik blijf wel zoo lang binnen!" (historisch!) O, 't gaat zoo goed! In Bergen-Belsen. waarover pas de officieele acte van beschuldiging is gepubliceerd, inhoudend o-m- de vermoording van tienduizenden kin deren op de gruwzaamste wijze, pleit de Engelsche verdediger, dat die beulen geen van alle gestraft mogen worden, omdat ze slechts op bevel gehandeld hebben! A la bonheur. maar op bevel wordt een mensch geen beest en dat wa ren die beulen stuk voor stuk; of neen. laat ik de beesten niet belee- digen ze waren veel en veel minder dan een beest! Voor zulke wezens wordt vrijspraak .gepleit! 't Gaat goed! Nu heeft de Bijzondere Raad van Cassatie weer 'n pracht vonnis ge veld- Een landwachter. die zich blii- zonder verdienstelijk had gemaakt door jacht op onderduikers, op ei gen landgenooten. tegen wien de Vervolg derde kolom onder aan-

Soester Courant | 1945 | | pagina 1