DE SOESTER COURANT NEDERLAND HELPT INDIË. De aankomst van St. Nicolaas-viering voorde Soester schoolkinderen. St. Nicolaas. Mijersche Mijmeringen. Vrijdag 30 Nov. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 31 De plaatselijke afdeelingen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers» het Nederlandsche Roode Kruis» Volksherstel en eenige oud-Indisch- gasten hebben opgericht 'n comité „Nederland helpt Indie". Het eere voorzitterschap van dit comité werd welwillend door onzen burgemeester, den heer Mr. A. L. des Tombe, aan vaard. Het comité stelt zich ten doel in den ruimsten zin van het woord hulp en steun te verleenen aan on ze landgenooten, die totaal berooid uit Indië repatrïeeren. Omstreeks half December worden de eerste repatrieerenden verwacht. Niet allen kunnen, hetzij door eva cuatie of anderszins, bij familie worden ondergebracht. Deze men- schen moeten nu door tusschenkomst van het comité onderdak worden gebracht. Hiertoe doet het een krachtig beroep op de bevolking van Soest en het zal gaarne adres sen ontvangen van hen, die landge nooten willen opnemen. Het comité hoopt in een der vol gende weken een huis aan huis col lecte te houden om gelden in te za melen voor finantieelen steun. Even- tueele giften kunnen nu reeds wor den gedaan door stortingen of over schrijvingen van geblokkeerde reke ningen of in contanten op de reke ning van het Ned. Roode Kruis, afd. Soest, bij de Ned- Midden- standsbank alhier. U kunt hiervoor ook gebruik maken van de blauw-grijze kaartjes, die het Ned. Roode Kruis, afd. Soest, reeds bij U heeft laten bezorgen. (Zie biervoor artikel in het nummer van vorige week.) Voorts staat een bridgedrive op hef plan. Gegevens hierover volgen. Opgave van adressen waar eventu eel repatrieerenden kunnen worden opgenomen, gelieve men te zenden aan Ned. Volksherstel, Steenhoff- staat 5 en het Roode Kruis bureau, Van Weedestraat 4. Zooals reeds eenige weken geleden medegedeeld, wordt door de hier gelegerde Canadeezen den Soester schoolkinderen een groot St. Nico- laasfeest aangeboden. De V.V.V* Soest-Vooruit, die met de organi satie is belast, heeft thans in over leg met de Canadeezen de volgende regeling getroffen. Er zullen in Eemland drie voorstel lingen worden gegeven voor de kin deren van de eerste, tweede en der de klasse. (Goochelaar, poppenkast, buikspreker, bezoek St. Nicolaas etc.) Voor de oudere schoolkinderen vin den drie voorstellingen plaats in St» Jpzef (filmvoorstelling enz.) Tijdens deze voorstellingen worden de kinderen getracteerd, ontvangen een zakje lekkernijen, terwijl de klei ne kinderen in Eemland bovendien een stuk speelgoed ontvangen. De voorstellingen worden gehouden op 6 December, om 10 uur, 13 uur en 15 uur. Ieder kind ontvangt op school een invitatiekaart, waaruit blijkt welke voorstelling zij mogen bezoeken. Voor transport van de kinderen van Soesterberg en Hees wordt zorg ge dragen. Via de schoolhoofden wor den daaromtrent nadere instructies gegeven. Ook de kinderen van Zonnegloren worden niet vergeten en zal St. Ni colaas daar 's morgens ee» bezoek brengen. Niet tevreden met dit reeds prach tige feest willen de Canadeezen bo- Op Donderdag 6 December, des mor gens om 9 uur zal St. Nicolaas met groot gevolg aankomen aan het sta tion Soest. Hij wordt daar verwelkomd door den heer Burgemeester en het bestuur van Soest-Vooruit. Een Canadeesche militaire band zal ter opluistering van de ontvangst aanwezig zijn en St. Nicolaas op zijn tocht door het dorp vergezellen. De route die gevolgd wordt is de Rijksstraatweg via het Paleis naar Baarn. Om pl.m. 10.30 uur zal St. Nicolaas Eemland bezoeken, waar hij verder den geheelen dag zijn tenten zal op slaan. De burgerij wordt verzocht ter e'ere van dit eerste bezoek van St. Nico laas na den oorlog en mede bij wij ze van dank aan onze Canadeesche vrienden, die deze grootsche kinder feestviering hebben mogelijk ge maakt, de vlag uit te steken. Op 6 December dus Soest één vlag- genzee. Distributienieuws. Uitreiking bonkaarten K.A. t.m. K-E. 601 in het tijdvak van 3 t.m. 17 December 1945. Verstrekt zullen worden: Bonkaarten K.A. 601 voor pers- geb* in 1924 en eerder, tegen inname van bon A 512 van het inlegvel G.A. 508* Bonkaarten K.B. 601 voor pers- geb* in 1925 t.m. 1930, tegen inname van bon B 512 van het inlegvel G.B. 508* Bonkaarten K.C- 601 voor pers. geb* in 1931 t.m. 1940, tegen inname van bon C 512 va* het inlegvel G.C. .508* Bonkaarten K.D. 601 voor pers. geb* in 1941 t.m. 1943, tegen inname van bon D 512 van het inlegvel G.D. 508* Bonkaarten K.E. 601 voor pers. geb* in 1944 of later, tegen inname van bon E 512 van het inlegvel G.E- 508- De tweede Distributiestamkaart of Noodstamkaart en het inlegvel G.A. t.m. G-E. 508 dienen te worden me degebracht. De uitreiking zal plaats vinden te SOEST in het uitreikingslokaal Van Weedestraaat 3 en te SOESTERBERG in café „'t Centrum", Rademaker- straat 6 e*i wel als volgt: SOEST: voor hen, wier geslachts naam begint met de letters A t.m- B op Maandag 3 Dec- en Dinsdag 4 December. C t.m. D. op Woensdag 5 Dec. E t.m. G op Donderdag 6 Dec. H t.m. I op Vrijdag 7 Dec. J t.m. K op Maandag 10 Dec- L t.m. M op Dinsdag 11 Dec- N t.m. R op Woensdag 12 Dec- S t.m. T op Donderdag 13 Dec- U t.m. Z op Vrijdag 14 Dec. Eiken dag van 9-12 uur en van 1.30-4 uur. SOESTERBERG: A t.m. Z op Maan dag 17 December van 10-2 uur. Teneinde de uitreiking zoo vlot mo gelijk te doen verloopen, wordt een ieder verzocht op den aangewezen dag te komen. Uitsluitend personen boven 18 jaar kunnen zich op bovenstaande adres-* sen vervoegen voor het in ontvangst riemen der bonkaarten. vendien nog aan elk kind van 2 t.m. 5 jaar, dus nog niet schoolgaan de kinderen, een stukje speelgoed cadeau doen. Deze uitreiking zal plaats vinden in St. Tudgardis, Soestdijk en Eltheto, Soest-Zuid, op Dinsdag 4 December van 9-12 en van 2-4 uur. Dit speel goed kan worden afgehaald op ver toon van de stamkaart van het be treffende kind. Plaatselijk nieuws. De competitie-uitslagen Biljarten waren als^/olgt: Centraal 2De Doelen 2 44. Centraal 3Over 't Spoor 3 44- Centraal 4't Groene Laken 4 62- Het programma voor a.s. week luidt: 4 Dec. Centraal 3T.O.G- 4. 3 Dec. T.O.P. 3Centraal 4. Onze plaatsgenoot P. Beijen be haalde op de Konijnen-tentoonstel ling te Amersfoort met 6 inzendin gen 6 prijzen, n.1., 4 eerste prijzen, 1 derde prijs en 1 vermelding „Zeer goed". Wegens ruilhandel met Canadee sche militairen werd alhier aange houden M. V- te Amsterdam- Siga retten en meerdere militaire klee- dingstukken werden in beslag ge nomen. Als verdacht van verduistering oplichting en valschheid in geschrif ten, werd alhier, op verdoek der Haagsche recherche, gearresteerd W* J. v. H- Hij werd naar den Haag overgebracht. Door de Biljartverenigingen E.N.D. en „Valkenbosch", beiden uit Den Haag, werd een driekamp uitgeschreven met de B.V. „Centraal" alhier. De thuiswedstrijd werd een gelijk spel, doch j.1. Zondag werd in Den Haag een mooie overwinning behaald door „Centraal". Zij behaal de hiermee den Isfen prijs (een groote beker). De volledige uitslagen waren B.V* „Centraal" 13 p., E.N.D. 7 p. en Val kenbosch 4 p. Moyenne prijs C. Sta lenhoef met een gemidd- van 8.50* Een mooi succes 1! Niet minder dan 7 groote kal koenen werden ontvreemd ten na- deele van Wed. W- aan de Birkt- staat. Wég kerstboutje. Terzake clandestiene slachting van schapen werd, op verzoek van den C.C.D., gearresteerd B. v. B- alhier. Mevr. v. d- B. alhier deed aangif te van deifstal van motorblokken. Tot vier maal toe werd ingebro ken in een Canadeesche garage aan den Dalweg. Sigaretten, kauwgom enz. werden hierbij ontvreemd. L. v. B. alhier, die schoenen en stoffen zwart verhandelde, werd in arrest gesteld. het „maar N.S.B.-kinderen" zijn* Neemt die kinderen tot U, leer ze bidden, maak christenen van hen, maar trap ze niet weg! Kan het Nederlandsche volk zich nog schamen? Verder gingen de beschuldigingen van Pater De Greeve- In de inter- neeringskampen in ons land zijn OOK BEULEN EN BEESTMEN- SCHEN! Hebt gij dat gehoord, regeering? Hebt gij dat gehoord, Nederlandsch volk, dat het Duitsche volk ver doemt omdat het beulen en beest- menschen voortbracht? Dat was geen roddelpraatje van 'n groentevrouw of een petroleumkar- man. Dat was Pater De Greeve, die die beschuldiging door de radio de re geering en het Nederlandsche volk in het gelaat slingerde. Kan het Nederlandsche volk zich nog schamen? Kan de regeering zich nog schamen? Ons volk, middels hare vertegen woordigers, geve daarvan dan blijk door protesten, die die van Pater De Greeve in hevigheid overtreffen en die die beulen en beestmenschen doet belanden op de plaats waar ze thuishooren: in de bunkers van de concentratiekampen, waar zij zich als beulen en beestmenschen gedroegen. Mijer. Ik weet niet of het Nederlandsche volk nog schaamtegevoel bezit of dat dat in de oorlogsjaren wellicht is tenietgedaan. Maar ALS ons volk' nog blozen kan van schaamte, dan moet het dit wel hebben gedaan bij het lezen van de grafrede door Ma joor Boellaert, gehouden bij de ter aardebestelling van de stoffelijke resten van 34 van de 100 door den Duitschen tyraij gefusileerden op het Leusder Kerkhof bij Amersfoort. Honderd helden hebben den dood getrotseerd om Nederland te hel pen bevrijden. Acht en negentig lie ten hun leven voor het vaderland- Vier en dertig werden begraven op de Leusderheide, waar hun stoffelijk overschot is teruggevonden en met groote plechtigheid ter aarde be steld. Men sprak daarbij slechts woorden- En met woorden kan niet worden uitgedrukt wat deze helden eigen lijk gedaan hebben en hoe groot de waardeering voor hun daden dient te zijn. Deze waardeering kan slechts gevonden worden door in den geest dezer helden te handelen* Doch vol bitterheid klonk daar de beschuldiging uit den mond van Ma joor Boellaert: „De strijd voor Neer- lands eenheid zal zwaarder blijken te zijn dan de strijd tegen de mof fen". Zoo is ons volk dus verworden. Na zes maanden vrede kan men de ba lans alweer opmaken: van eenheid is geen spoor te bekennen. In de oor logsjaren hebben honderden, dui zenden Neerlandsche helden den móf dwars gezeten en afbreuk ge daan waar-ze konden en de meeste**, bekochten dit met dood of gevan genis. Dat waren helden van aller lei geloof en richting, van allerlei stand, maar één dóór hun vader landerschap, één in hun strijd tegen den gehaten vijand, één in hun trouw aan het vorstenhuis. Zij gevoelden zich geen broeders, zij waren broeders, kinderen van het Nederlandsche Gezin, aan welks hoofd de Moeder des Vaderlands* Voor het heil van dat gezin hadden zij hun leven veil. Voor het heil van het Nederlandsche volk rustenj de stoffelijke overschotten van vier en dertig hunner thans in de Amers- foortsche aarde; slechts twee varï de honderd brachten er het leven af; alle anderen werden als doode beesten ergens in den grond gestopt. En van die twee overlevenden spreekt thans één aan de groeve het bittere verwijt, dat de harde strijd tegen den gehaten mof nog niets zal zijn vergeleken bij den strijd om Neerlands eenheid. En alle Nederlanders, die in de oor logsjaren slechts één kleur kenden: Oranje, lezen dezen woorden. Ze nemen ze voor kennisgeving aan! En schamen zich niet! Zaterdagavond: Radiorede van Pa ter De Greeve. Hij herhaalt wat an deren reeds eerder in de bladen schreven over de behandeling van N.S.B.-kinderen. Die worden behann deld alsof zij ervoor verantwoorde lijk zijn, dat hun ouders politiek1 waren afgedwaald of hun zelfres pect als Nederlander in de goot hadden gedeponeerd. „Schandelijke toestanden, waaronder die stumperds moeten leven", schrij ven de kranten. En Pater De Gree ve kreet het uit en striemde het allen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, in het gelaat: „Zijt gij christe nen, om dat te tolereeren?" „Laaf de kinderkens tot mij komen" sprak Christus, maar gij stoot ze van U en geeft ze aan ellende prijs, omdat Vervolg 3e kolom onder aan*

Soester Courant | 1945 | | pagina 1