COURANT SOESTERS GROETEN U. ST. NIGOLAAS TE SOEST. Mijerschc Mijmeringen. Vrijdag 7 Dec. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraal 35, Telei. 2566 21e Jaargang - No. 32 Zooals wel algemeen bekend, bevin den zich onder de vele oorlogsvrij willigers, die thans op weg zijn naai Ned. Indië, ook vele personen uit onze gemeente. Van deze personen ontvingen wij Woensdag j.1. het navolgende tele gram: Alles oké Portsaid Groeten van de jongens van 4-1-5 R.I. uit Soest. Tele grafeer terug aan schip Jo- han van Oldebarneveld hoe of het thuis is. Daar wij zelf geen zoons of ken nissen onder deze „jongens" heb ben, meenden wij, dat gewenscht werd, dat ons blad deze groeten zou overbrengen aan ouders, vrien den enz. en namen daarbij aan, dat met „thuis" Soest werd bedoeld. Wij zonden het navolgende telegram terug: Soester jongens, Schip Ol debarneveld, Scheveningen Radio. De Soester Courant brengt de groeten over. Scesters groeten U. Het van de jongens ontvangen te legram dragen wij hiermede gaarne over aan onze gemeentenaren en, zooals dit ongetwijfeld zal zijn be doeld, in het bijzonder aan hen, die een familielid of kennis onder hen hebben. Blijft voor ons over de voldoening, naar twee kanten eenige verheugenis te hebben gebracht. Na- vijf jaren door den bezetter geweerd te zijn, heeft St. Ni- col aas gisterenmorgen, op verzoek der Canadeesche militairen, weer zijn intocht in onze gemeente ge daan. Te 9 uur reeds arriveerde de heili ge man met zijn twee zwarte knech ten per trein aan hef station Soest uit de richting Utrecht, alwaar, naast den burgemeester, den gemeentese cretaris en bestuursleden van Soest- Vooruit, vele gemeentenaren aanwe zig waren. Met welluidende klanken van het muziekcorps der in onze gemeente gelegerde militairen, werd St. Nico- laas ontvangen, waarna deze aelf eenige woorden sprak. Het feit, dat eenige oogenblikken gewacht moest worden op het paard voor St. Nicolaas, was voor de vele aanwezigen aanleiding om St- Nicolaas eenige liederen toe te zin gen. St. Nicolaas maakte hierna, vooraf gegaan door de muziek, een tocht langs den hoofdweg in de richting Baarn, alwaar de heilige ma* even eens verwacht werd. De wandeling naar Baarn werd echter onderbroken voor een bezoek aan de Prinsesjes ten paleize. Met de Prinsesjes waren ook Prin ses Juliana en Prins Bernhard op het bordes aanwezig, om St. Nicolaas te begroeten. De Prinsesjes ontvingen cadeautjes en Prins Bernhard legde dit aardige tafereel op de film vast. Jammer was het, dat de Koningin, die blijkbaar het St. Nicolaasfeest met de Prinsesjes ten paleize heeft gevieud, kort voor de komst van Sb Nicolaas moest vertrekken. Door zeer vele inwoners uit So^st en Baarn, die voor de hekke* had den plaats genomen, werd dit aar dige tafereel gade geslagen. St. Nicolaas vervolgde hierna zijn weg naar Baarn, om later weer naar Soest terug te keeren, om aan alle Soester kinderen versnaperingen en cadeautjes uit te deelen. De kinderen werden hiervoor samen gebracht in de zalen van Eemland en St. Jozef. In Eemland werden de kinderen te vens vermaakt met goochelen, buik spreken en poppenkast, terwijl in St. Jozef voor de grooteren een filmvoorstelling werd gegeven. Het feest van St. Nicolaas werd dit maal op zeer grootsche wijze ge vierd en heeft veel vergoed voor het gemis in de voorgaande jaren* Predikbeurten. ZONDAG 9 DECEMBER 1945. Ned. Herv. Kerk. Gudekerk 10 uur Ds. van Schaick, bediening H. Doop* 5 uur Ds. De Looze, Hilverum. Em- makerk 10.30 uur Ds. E. Groeneveld, bediening H. Doop. Hees. 10 uur Prof. Severijn, Utrecht. Zonnegloren 10 uur dienst. Eltheto. 10 uur Kin- derkerk. Evaneligsafie-samenkomstenZon dag 9 December, 's avonds 7 uur, in Huize „Buitenzorg", Heideweg 52. Woensdag 12 December, 's avonds half acht, in zaal Nieuwstraat 57 en kerkgebouw Hees. Donderdag 13 December, 's avonds half acht, wijkavond in zaal Emma- kerk. Lichtbeelden over Bunyan'a Christenreizen. Geref. Kerk. Julianakerk. 9.30 en 4.30 uur Ds. S. Wouters. Wilhelmina- kerk. 10 en 5 uur Ds. Ramakers van Bilthoven. Chr. Geref- Kerk. 10 en 5 uur Ds. L. de Bruijne- Ned. Prot. Bond. 10.30 uur Ds. J- F. van Roijen, Amsterdam. Officieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de werkzaamheden van hun College als volgt zijn verdeeld: BURGEMEESTER: Algemeene Za ken, Brandweer, Armenzorg, Steun verlening, Uitvoering werken. Volks huisvesting. Zijn spreekuur is ïederen Woensdag van 11 tot 12 uur ten Raadhuize, en den eersten Woensdag van elke maand van 34 uur in den politie post te Soesterberg. Omtrent het onderwerp, waarover een onderhoud wordt gewenscht, dient men zooveel mogelïjk vooraf mededeeling te doen. Wethouder G. C. VAN DALEN: On derwijs, Financiën en Belastingen, Personeelszaken, Keuringsdienst, Na tuurbad- Spreekuur iederen Maandag van 14 tot 15 uur gemeentehuis. Weth. W. G. VAN ZADELHOFF: Openbare Werken en gebouwen, Bouwtoezicht, Gasbedrijf, Uitbrei dingsplan en Gemeente-eigendom men. Spreekuur ïederen Maandag van 11 tot 12 uur ten kantore van den dienst van Gemeentewerken aan den Lan ge Brinkweg. Bezoek aan huis voor gemeentezaken zal niet ontvangen worden. Als plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen de heer W. G. van Zadelhoff. Burgemeester en Wethouders van Soest, overwegende dat het ge wenscht is de benaming van den Verlengde Postweg te Soesterberg, ter eere van Generaal H. G. Win kelman, wonende aldaar, te wijzigen in Generaal Winkelmanstraat, zulks als waardeering voor diens krachti ge houding als Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht tijdens de oorlogsdagen in 1940, besluiten met ingang van heden de benaming van den Verlengde Postweg te veran deren in „Generaal Winkelmanstr.". Distributienieuws. KLOMPENDISTRIBUTIE. Dc mogelijkheid is thans geopend bij den Distributiedienst aanvragen in te dienen voor klompen. De aanvraagformulieren kunnen bij den Distributiedienst worden afge haald en ingeleverd volgens onder staande regeling: A t.m. C op Maandag 10 en Dinsdag 11 December. D t.m. G op Woensdag 12 December. H. tm. K op Donderdag Ï3 Dec. L t.m. P op Vrijdag 14 Dec. Q t.m. S op Maandag 17 Dec. T t.m. V op Dinsdag 18 Dec. W t.m. Z op Woensdag 19 Dec. Tijdens de gewone kantooruren. SOESTERBERG: Op 10, 11, 13, 14, 17 en 18 December 1945 aan het hulp-kantoor, Rademakerstraat, tij dens de gewone kantooruren. De aandacht wordt erop gevestigd, dat na bovengenoemde data voor- loopig geen aanvragen zullen kun nen worden gedaan. Aanvragen kunnen worden inge diend, door hen, die bij het verrich ten van hun arbeid hoofdzakelijk op het dragen van klompen zijn aan gewezen, te weten: Abattoirperso- neeL arbeiders in chemische bedrij ven, granietschuurders, kuipers, land en tuinbouwarbeïders, reinigingsdien sten, smeden terrazowerkers, vee teeltbedrijven, personeel aan wasch- machines en zuivelbedrijven. Dil geldt zoowel voor mannen als vrouwen, indien deze laatsten daad werkelijk zoodanigen arbeid verrich ten. De aard van de te verrichten werkzaamheden moet uit het aan vraagformulier blijken. Aanvragen om klompen ten behoeve van kinderen moeten vergezeld gaan van een advies van Maatschappelijk Hulpbetoon, Steenhoffstraat 5, te Soest of van het schoolhoofd. Het publiek moet zich met den ont vangen klompenbon wenden tot een detaillist, die de bon inneemt tegen ontvangstbewijs, vermeldende naam en adres van detaillist en klant, maat en soort der klompen en datum van afgifte. Na ontvangst der klompen zal de handelaar tot aflevering overgaan. heeft als een wonderding, nu het meest gewone en alledaagsche ding is, dat bestaat. Maar fietsen is niet zoo gevaarlijk als dansen! Ondanks de millioenen fietsen, die sinds 1890 in ons land zijn gebruikt, heeft de ambtenaar van het geboorteregister het niet drukker gekregen, maar hoevele dui zenden malen zou het sinds Mei 1945 al nie't voorgekomen zijn, dat die ambtenaar bij de invulling van een geboorte de naam van den vader oningevuld moest laten? En hoevele duizenden malen zal dat nog plaats vinden? Het zal wellicht wit minder worden als de danslustige militairen naar hun vaderland zijn teruggekeerd* Dan zullen de Hollandsche meisjes en vrouwen het misschien niet meer „zoo leuk" vinden, als ze niet meer tegen een buitenlandsche uniform kunnen leunen. Maar het dansen als kwaad zal blijven. Omdat het een sleur is geworden waar men niet meer tegen ik kan of wil. En omdat de moderne tijd nu eenmaal schijnt mee te brengen, dat ouders over hun dochters van 16 tot 21 jaar wei nig o f niets te vertellen hebben, moet de overheid maar voor ouder spelen en het bezoeken van openbare dans gelegenheden door minderjarige meisjes verbieden. Vreeselijk ouderwets nietwaar? Maar toch zal zoo iets moeten gebeuren. Anders krijgt dominé gelijk: Wij dansen naar de hel! Mijer* In gedachten ga ik een goede 50 jaar terug. In het dorp waar ik toen woonde, 't was ergens héél achteraf, kwam de eerste fiets op luchtbanden, waar van mijn vader de trotsche bezitter was. Het halve dorp liep uit toen het wonder door den vrachtrijder werd afgeladen. Het was de derde fiets op dat dorp; de wagenmaker had een houten fiets en de smid een ijzeren; eigen fabrikaat natuurlijk* En nu was daar een echte fiets op luchtbanden gearriveerd! De men- schen keken hun oogen uit. Dat gebeurde een jaar later nog eens toen de veearts een motorfiets had laten komen, een driewieler met een groote koperen benzinetank, die dagelijks door zijn gedienstige werd opgepoetst en een groote kope ren petroleumlantaarn voorop. Als dat ding liep, liep het goed* Maar 't koste nogal moeite het ding aan den gang te krijgen. Voor den veearts was dat niet zoo'n groot be zwaar; 's morgens brachten z'n dienstbode en z'n knecht het ve hikel op gang en als hij bij de boeren gestopt had., was er altijd wel een flinke boerenzoon of knecht die er achter duwde tot de mo tor aansloeg. Het eenige werkelijke bezwaar van dat ding was, dat bijna alle paarden die het tegen kwam, ophol sloegen. Maar ook dat verbeterde vanzelf wel in den loop der jaren. Een paard went gauw aan nieuwigheden. Net als 'n mensch. Maar in 't begin was zoo'n nieuwe fiets toch iets heel bijzonders. En toen ze een beetje in zwang kwamen» hebben heel wat pastoors en domi- né's van hun preekstoel af er tegen getoornd, dat vrouwen en meisjes zoomaar op zoo'n ding gingen zit ten. Want als 't een beetje woei, kwamen haar beenen soms te kijk* Natuurlijk kwamen er al gauw spot- leidjes op die nieuwigheid en er" zullen nog wel ouwetjes zijn van mijn leeftijd, die zich die liedjes nog herinneren. Zoo'n fiets vormde een groote uit gaaf voor dien tijd. Denk eens aan- M'n vader betaalde voor zijn eerste fiets op luchtbanden f175. Maar hij heeft er ook dertig jaar op gereden en behalve de banden was de fiets na die dertig jaar nog dezelfde als bij de aanschaffing. Kom daar nou 'reis om, zou Hildebrand zeggen. Alles went. Wat vandaag ieders nieuwsgierigheid opwekt is over 10 jaar verouderd en niemand kijkt er meer naar om. Zoo is het ook met het dansen. Dat een dochter van goe den en fatsoenlijken huize zoomaar met een wildvreemden soldaat in een of andere kroeg zou zijn gaan- dansen, zou enkele jaren geleden niet in haar hoofd zijn opgekomen* En als dat toch het geval was ge weest en Pa was er achter gekomen, dan zou hij haar over de knie gelegd hebben. Moet je nou eens zien! Geen café of restaurant of er hangen groote aanplakbiljetten voor dansavonden* Een cabaret in niet „af" als men na afloop niet kan dansen. Terecht schrijft „De Eigen Zender" van deze week: „Natuurlijk komen daar ongelukken van. Die zijn er ai van gekomen! Heele huisgezinnen zijn kapot gedanst. Wij dansen. Er wordt gedanst. Het danst. Maar wij dansen naar de hel". In vind het zeer goed, dat de redac teur van dat uiteraard slechts in beperkten kring gelezen blad daar de aandacht eens op vestigt* Het dansen is een gewoonte gewor den, een sleur, iets alledaagsch, zoo als de fiets, die zijn intocht gedaan Vervolg derde kolom onder aan-

Soester Courant | 1945 | | pagina 1