COURANT Kooger loon of inflatie? EEN TELEGRAM Vrijdag 21 Dec. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telef. 2566 21e Jaargang - No. 34 Heeft U nog herinneringen aan den inflatietijd in Duitschland na, den vorigen wereldoorlog? Wij, Neder landers, konden daar toen met een gaven gulden wonderen doen. Er wa ren Nederlanders, die met vacantie naar de Oostelijke buren trokken, die er in eerste klas hotels logeer den, veelal ver boven hun stand en die er met vele duizenden Marken konden smijten, doordat zij, er ge komen met wat Nederlandsche gul dens, er in één slag multi-millïon- nair werden. De Nederlandsche cent was toen meer waard dan tien En- gelsche sigaretten tegenwoordig. In Duitschland draaiden de bank- biljettenpersen op volle kracht, doch steeds meer biljetten moesten er voor de artikelen en voor de be wezen diensten worden betaald; de loonen stegen er tot duizelingwek kende hoogten, doch de arbeider, die een week had gewerkt, kon van zijn hooge loon nog geen pondje boter koopen. Het hek was van den dam, het geld had geen waarde meer. Tegen een dergelijke inflatie heeft nu de Nederlandsche regeering da delijk na den oorlog den strijd aan gebonden, een strijd, die wel heel moeilijk en zwaar is. Want aan den een en kant staat de werkende be volking van ons land, die ziet, dat zij er met de loonen niet kan ko men, die voor het verdiende geld niet voldoende in haar levensonder houd kan voorzien en die er naar streeft, beter voor haar arbeid te worden betaald. Aan den anderen kant staat echter schrikbeeld der inflatie, de nood toestand, die zeker niet den werkers ten goede zal komen en die, ten koste van veel, zoo niet van alles, moet worden voorkomen. Wie werkt, heeft recht op e«n re delijk bestaan voor zichzelf en voor de zijnen. Wij hebben waarlijk het Centraal Bureau voor de Statistiek niet noodig om te beseffen, dat het niet mogelijk is, met een gezin, be staande uit man, vrouw en twee kin deren, van f 29.60 per- week rond te komen. Daarvan kunnen we, volgens ge-> noemd bureau voedsel (de bonnen), textiel (als die er is), reaprattes, gas electriciteit en brandstof betalen. Maar dan is ook alles op; dan is er nog geen cent besteed aan vernieu wing (en wat moet er na die vijf ellende-jaren niet worden ver nieuwd?) aan schoenen, huisraad, de radio en andere cultureele ontspan ning. dan hoeven vader en moeder er heusch niet aan te denken, eens een avond of een middag met „het stel" uit te gaan Het spookbeeld der inflatie moeten we echter eveneens ontgaan. Van inflatie wordt de werker zeker niet wijzer en hoe aangenaam het ook is als de man meer gaat verdienen, als de prijzen met hooger sprongen naar boven gaan (en de loonsverhoogin gen volgen die altijd schoorvoetend), schieten we met die verhoogingen in letterlijken zin geen cent op. Daarom is 't van groot belang te vernemen, welke loon- en prijspoli tiek de regeering zal volgen. Een Nota daarover is het volk beloofd. Reeds heeft Minister Vos zich er over uitgelaten, voorstander van ge-< leide economie te zijn. Dat wil zeg gen, dat de Staat de te*gels in han den houdt en de prijzen vastlegt, zoodat de handel zich niet ten kos-« te van de werkers zal kunnen be- voordeelen. Veel zullen wij ons in de toekomst moeten ontzeggen. Nederland is een arm land geworden, al beseffen wij dit ook niet ten volle. Maar één ding staat vast: ook in ons aan den Minister-President. De zieke plekken aangewezen, Het gaat niet goed in Nederland- Er zijn misstanden, die een groot deel van ons volk met zorg vervul len. Die misstanden vormen een schril contrast met de offers van goed en bloed, die tijdens de be zettingsjaren op het altaar van ons Vaderland zijn gelegd. De corrup tie viert hoogtij, er is een ambtenarij als nooit te voren, de zuivering is in vele gevallen een wassen neus en een aanfluiting voor degenen, die zware offers hebben moeten bren gen tijdens de tyrannie- Er wordt ge meten met twee maten. Over de berechting van landverraders, over het loslaten van n.s.b-ers, die niet tot de lichte gevallen kunnen worden gerekend, heerst onrust bij velen. D e bezorgdheid is ook aanwezig bij de Raad van Oud-Illegale Werkers, afd. Soest. In haar vergadering van j.1. Maandag bleek dit overduide lijk. Men wond er geen doekjes om. dat we niets te verwachten hebben van de toekomst, als recht en recht vaardigheid overboord worden ge zet en de bovengenoemde misstan den niet krachtig worden uitge roeid. De Raad van Oud-Illegale Werkers besloot dan ook, een tele gram te zenden aan den Minister president. Hierin wordt uitgespro ken, de ontstemming die er heerst onder de menschen van het daad werkelijk verzet, over de huidige gang van zaken. In het telegram werden met name genoemd de amb tenarij en corruptie, de onvoldoende zuivering bij officiële instanties, met name bij de rechterlijke macht, de langzame berechting van land verraders en collaborateurs en de weinige medewerking die wordt ver kregen bij de pogingen om onvader landslievende lieden naar recht te ontmaskeren. In het telegram wordt aangedrongen op een doortastend optreden tegen de genoemde mis standen. Voorts werd in deze vergadering besloten, zo snel mogelijk de oud- illegale werkers uit het gehele land samen te brengen in één organisatie, daar uiteraard slechts een gezame- lijk optreden effectief kan zijn voor ons geschonden en ontredderd land- Hieruit blijkt, dat de Soester Oud- illegale werkers niet schromen om de zieke plekken aan te wijzen en onverhuld verzet aan te tekenen te gen de gang van zaken. GEMEENTERAADS VERGADERING. Hedenmiddag, tijdens het afdrukken van ons blad, kwam de raad on zer gemeente in openbare vergade ring. bijeen. De agenda vermelde de navolgende punten 1. Vaststelling van de notulen der vergadering dd. 15 November 1945. 2. Medcdeeling van ingekomen stukken. Onder deze stukken komt voor een afschrift van een besluit van den Commissaris der Koningin, waarbij het beroep van den heer C. Haver van het besluit van B. en W. tot zijn niet-toelafing als lid van den tij- delijken gemeenteraad ongegrond is verklaard. 3. Voorstel tot opheffing der Commissie voor de Strafverordenin gen en tot instelling van een Com missie voor Sociale Zaken, alsmede tot benoeming van leden der onder arme land zal de werker, de zwoe ger recht hebben op een mensch- waardïg bestaan. scheidene raadscommissiën. 4. Verdeeling van den Raad bij loting in twee afdeelingen ingevol ge artkel 51 van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad. 5. Voorstel tot aanwijzing van le den en plaatsvervangende leden voor de Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. (B. en W. stellen als leden voor K- de Haan en J. W. Ooms en als plaatsvervangende leden J. H. Hom en G. Kruijff.) 6. Voorstellen tot begrootingswij- zigingen, t.w.: a. wijziging der gemeentebegroo- ting 1945 (uitkeering ineens aan den oud-hoofdagent van politie G. H. Assink ter vervanging van het hem nog toekomende wachtgeld); (B. en W. stellen een uitkeering van f 1000.voor.) b. wijziging der gemeentebegroo- ting 1945 (verhooging van den post „verzorging en instandhouding van het gemeentelijk boschbezit); (B. en W. stellen voor een verhoo ging van f 7000. c. wijziging der gemeentebegroo- ting 1944 in verband met de sluiting van dien dienst. 7. Voorstel inzake gasprijsver- hooging. (B. en W. stellen een verhooging voor van 3 ct. per M3., ingaande mef de meteropnemïng na 30 Nov. 1945.) 8. Benoeming van een gemeente geneesheer voor Soest. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd is aan Dr. J. H. A. Rupert met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag verleend. Ter be noeming van 'n nieuwen gemeente- gcii^c«*iicer doe* B. en V. de na volgende aanbeveling in alphabe- tische volgorde: 1. H. J. Stroband. 2. Th. Veïdhuijzen van Zanten. 3. P. G. de Vos. 9. Vaststelling van een verorde ning inzake het vervoer van hout. 10. Crediet-aanvrage voor herstel o.l. school aan de Beetzlaan. (De hieraan verbonden kosten zullen f6500.— bedragen. Pl.m. f5252.50 zal in de gemeentekas terugvloeien door uïtkeeringen wegens oorlogs schade en van evacuatïedienst. f 1247.50 zal gedekt worden door den kapitaaldienst.) 11. Crediet-aanvrage voor 't aan brengen van een nieuwe stalling bij het woonwagenkamp. (Voor een stal en een privaat is benoodïgd f4500.— en voor eert drinkwater-installatie f 750. 12. Medewerking ex artikel 72 der L.O. wet 1920 aan het Bestuur der Stichting Engendaalschool. 13. Crediet-aanvrage voor herstel van het gymnastieklokaal te Soes- terberg. In ons volgend nummer zullen we een verslag der besprekingen opne- Officleele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de kantoren van takken van dienst, op Maandagen 24 en 31 December a.s. gesloten zullen zijn met uitzonde ring van het kantoor van den ambtenaar van den burgerlijken stand, hetwelk op die dagen voor dringende aangelegenheden geopend zal zijn van 10-11 uur. (Ingang po litiebureau.) De chef der afdecling Sociale Za ken brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling van ver goeding van opslagkosten niet op Dinsdag maar op Vrijdag 28 Decem ber a.s. zal plaats hebben. Dringend wordt nogmaals verzocht het geld op de daarvoor gestelde dag te komen innen. Geldige bonnen. Geldig van 23 Dec. 1945 t-e-m. 5 Januari 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 601: 500 t.m. 506. 800 gr. brood- 507, 508. 200 gr. bloem. 509. 500 gr. suiker. 510. 100 gr. koffie- 511. 100 gr. cacao. 512. 125 gr. boter. 513. 250 gr. margarine- 514. 100 gr. vet- 515. 100 gr. kaas. 516. 517, 518, 519. 100 gr. vleesch. 520. 2 k.g- aardappelen. 521. 1 k.g. aardappelen. B 41, B 42. 400 grapi brood. A 43. l1/? liter melk. B 43, C 43, 3 liter melk. B 44. 1 k.g. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 601. 600, 601. 800 gr. brood. 602, 603. 200 gr. bloem. 604. 250 gr. rijst of kindermeel- 605. 600 gr. suiker. 606. 100 gr. cacao. 607. 250 gram boter. 608. 125 gr. margarine- 609. 100 gram kaas. 610. 5 liter melk. 611. 612, 613, 614, 100 gr. vleesch- 615. 1 k.g. aardappelen. D 41, D 42. 400 gr. brood- E 41. 250 gr. rijst of kindermeel- Tabakskaarten enz. T 05. 2 rants. tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten). V 05. 100 gr. chocolade of suikerw. X 05. 2 rants. tabaksartikelen. (Geen import-sigaretten). De Bonnen voor melk en aardappe- pelen zijn geldig f.e m Z°*erdng °P Dec. a.s. De Bonnen voor vleesch zullen in den vervolge gedurende twee we ken geldig zijn. De 8 boven ver melde bonnummers zijn derhalve geldig t-e-m. 5 Januari. Op de twee suikerbonnen wordt ditmaal 100 gram suiker meer ver strekt als extra rantsoen voor de feestdagen. Voor de week van 30 December t-e-m. 5 Januari a.s. zullen nog bon nen worden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peulvruchten, tabak, versnaperingen, zeep en lucifers. Plaatselijk nieuws. 'n Ernstige aanrijding heeft gis terenmorgen, te ongeveer 10.30 uur plaats gehad op de Van Weedestr- De Soester architect J- J. van Meurs, aldaar rijdende op een rijwiel, wil de een wielrijdster aan de linker zijde voorbijgaan, toen een in de zelfde richting rijdende vrachtauto bestuurd door W.K. te Amersfoort, hem van achteren naderde. Daar de bestuurder van dezen wagen niet voldoende kon uitwijken door een tegenligger, werd v. M. aangereden en met een ernstige wond aan het achterhoofd opgenomen, v. M- is' enkele uren later aan de gevolgen overleden. In verband met de a.s. feestda gen wordt het huisvuil op de vol gende dagen opgehaald. Donderdag 27 December 1945, Soest. Vrijdag 28 December 1945, Soestdijk. Zaterdag 29 Dec. 1945, Soesterberg. Woensdag 2 Jan. 1946, Soest. Donderdag 3 Jan. 1946, Soestdijk. Vrijdag 4 Jan. 1946, Soesterberg. Daarna weer normaal. Op het terrein aan de Praam gracht, dat thans geschikt gemaakt wordt voor gebruik van kleine vlieg tuigen, is een landmijn aangetrof fen. Het exemplaar kon worden op geruimd zonder ongelukken te oorzaken.

Soester Courant | 1945 | | pagina 1