COURANT VERKEERDE MENTALITEIT De raad van Soest vergadert. Mijersche Mijmeringen. Vrijdag 28 Dec. 1945 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35, Telei. 256# 21e Jaargang - No. 35 Het schijnt* dat een vijfjarig tyran- »ïek bewind van onderdrukking en verraad, voor sommige mensen vol komen onbelangrijk is geweest. Ter stond na de bevrijding, toen de land- verraderlijke elementen, de zweren onzer samenleving, nog niet waren opgeborgen op de plaats, waar ze thuishoren, papten vele mensen al weer aan met deze verachtelijke lie den. Natuurlijk, dat deden ze niet zonder bedoeling. Aartsverrader A was weliswaar een schurk en land- wachter B dito, maar ze hadden een winkel ziet u. En in die winkel waren nog artikelen, die bij andere neringdoenden, de ware Neder landers niet meer te koop waren. Daarom maar net gedaan, of er geen oorlog geweest was, of er geen of fers waren gebracht. En dit allemaal terwille van een paar theekopjes, 'n pijp, of wat dan ook. Denk niet, dat de mensen, die zulke n.s.b.-ers en handlangers steunden door bij' hen te kopen, geen goede Nederlan ders waren! Dan moest U ze eens horen tijdens de oorlog.en voor al er na! Het waren de grote propa gandisten voor een bijltjesdag, ze hadden dit gedaan en ze- hadden dat gedaan! En toch.wij verkiezen zulke men sen niet. Om aan een paar schroef jes, een paar planken of wat dar. ook te komen, zochten ze 't bij in- ▼ididuën, die voor ons gevaarlijk wa ren gedurende de bezetting. Dat al les terwille van kleinigheden, waar ze, naar hun mening, niet buiten konden. Zulke mensen waren er ook in Soest. Helaas.ze zijn er nog! Ja, er zijn nog altijd zulke slap- r>£ Nederlanders- Mensen zonder ruë- gegraat, zonder enig verantwoorde- deiijkheidsbesef jegens hen, die ge vallen zijn in de strijd voor de vrij heid. Terwille van een spijker ple gen ze verraad jegens mannen, die hun leven offerden voor de goede aaak van het recht. Omdat ze die spijker zo dringend nodig menen te hebben. Misschien wel, om een por tret aan te hange* van de Koninklij ke familie- Er aïjn lieden, ook in Soest, die nog (of weer-) los rondlopen, maar waarvan iedereen kan begrijpen, dat vandaag of morgen de Politieke Re cherche weer toegrijpt, en dan goed! Want er moet recht gedaan worden in ons land. En er zal recht gedaan worden! Maar al zijn ve len er heilig van overtuigd, dat ele menten, die nu nog op vrije voeten lopen, binnenkort opgesloten zullen zitten, het kan vele Soesters niet weerhouden om met zulke laffe lie den aan te pappen. Al is het alleen raaar uit strikt egoïstische motieven. Soesters. die zich hieraan te buiten gaan, moeten goed weten, dat zij verraad plegen tegenover diegenen» die hun bloed gaven als offer voor de bevrijding als pand voor een beter Nederland. Zn moeten tevens beseffen, dat zii zich onmogelijk ma ken in de oogen van zo velen, die de rechtvaardigheid beminden en in waarheid op geen enkele manier zich inlieten met de Duitsers of zijn sa tellieten gedurende de vijf jaren van terreur en nog niet. Want als er hon derden goede Vaderlanders zijn, moeten we dan gaan aanpappen met lieden, die onze vrijheid en ons va derland hebben willen versjacheren aan een barbaar? Het zou schande zijn. En als er iets gezegd wordt over naastenliefde, begrijp dan goed, dat de christelijke liefde jegens de naaste gebaseerd is op rechtvaardig heid. Zonder rechtvaardigheid heeft naastenliefde geen zin. De rechtvaar digheid nu eist, dat we eren degenen die vielen. Eren kunnen wij slechts, als wij voortleven in de geest, die Vrijdagmiddag, tijdens het afdruk ken van ons blad, kwam de raad van Soest bijeen onder leiding van Burgemeester Des Tombe. De hee- ren v. Lierop en Kruïjff waren met kennisgeving afwezig. Het formaat van ons blad laat niet toe de besprekingen uitvoerig weer te geven. Wij volstaan daarom met een kort overzicht. De verschillende commissiën werden alsvolgt samengesteld: Finantieele- en Belastingcommissie: Mevr. Bungener en de heeren Van Amerom, Nooder, Zoetelief en v. d. Ven. Commissie Openbare Werken: de heeren Hïlhorst, Kruijff, De Koning, Ooms en Nooder. Comm. Uitbreidingsplan: Mev. Land weer en de heeren De Haan, Hil- horst, Kruijff en Van Lierop. Comm. Gasbedrijf: Mevr. Polet en de heeren Hom en v. d. Ven. Comm. Sociale Zaken: de dames Bungener en Landweer en de hee ren De Haan, Hom en Ooms. Comm. Georg. Overleg: leden de heeren De Haan en Ooms; plaats- verv. leden de heeren Hom en Kruijff Hoewel op voorstel van den heer NOODER besloten werd de Comm. voor Strafverordeningen niet op te heffen, doch deze onder te bren gen bij de Financieele en Belasting commissie, bleek later, dat dit niet geoorloofd was. Het voorstel tot opheffing dezer comm. komt dus in de volgende vergadering wederom in behandeling. Aan den oud-hoofdagent van politie werd een bedrag van f1000.toege kend als 'n uitkeering in eene, zulks ter vervanging van het hem nog toe komende wachtgeld, terwijl de op de begrooting staande post voor ver zorging en instandhouding van het gemeentelijk boschbezït werd ver hoogd met f 7000. Het voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting 1944, in verband met de sluiting van den dienst, werd verworpen, daar de raad geen ver antwoording wenscht te nemen voor de zaken gedurende 't tijdvak, be stuurd door den N.S.B.-er Van Goor den Oosterlïngfa. Het voorstel om den gasprijs met 3 et- per M3. te verhoogen, maakt de tongen los. Na uitvoerige be sprekingen wordt besloten deze aan gelegenheid eerst nog te doen bezien door de Gascommïssie. Mevr. Land weer stelde een verhooging van 2 cent voor, waarop de gemeente-naren wel zullen moeten rekenen. Te Baarn en Zeist werd ook een verhooging van 2 cent goedgekeurd. Bij het voorstel tot benoeming van een nieuwen gemeente-geneesheer, doet Mevr. LANDWEER het voorstel geen nieuwen geneesheer aan te stel len, doch de werkzaamheden bij toerbeurt te laten verrichten en de werkzaamheden per geval te hono- reeren. Daar tevens blijkt, dat zeer binnen kort een regeling van hoogerhand te wachten is inzake het instituut schoolarts, wordt op voorstel van Wcth. VAN DALEN besloten de be noeming te doen voor den tijd van 1 jaar en eerst een advies in te winnen van den inspecteur van de volksgezondheid. Met 8 van de 14 stemman wordt Dr. H. J. Strobar*! hierna als ge meente-geneesheer benoemd. hen bezielde, toen 7te moedig voor het vuurpeleton traden om getuige nis af te leggen van hun drang naar rechtvaardigheid. Soesters, let daarom op Uw zaak! Vastgesteld wordt een verordening, waardoor het vervoer van hout aan regelen wordt gebonden. Besloten werd tot zoodanige wijzi ging der verordening, dat sprokkel hout vrij mag worden vervoerd. Een bedrag van f 6500.wordt hierna toegestaan voor verbetering van de o.l. school aan de Beetzlaan. f 5252.50 komt voor rekening van het Rijk. Oojk wordt goedgekeurd een aanvraag van f4500.- voor het bou wen van een stal en f 750.voor een drinkwaterinstallatie i* het woonwagenkamp. Bij het voorstel om het gymnastiek lokaal te Soesterberg te herstellen, doet de heer NOODER het voorstel het oude lokaal af te breken en een nieuw lokaal te bouwen aan de o.l. school aldaar. De „wederopbouw" is bereid het ontbrekende materiaal te verstrek ken. Deze gedachte vindt algemeene in stemming. Toch wordt besloten het gevraagde crediet ad f2500.toe te staan, om tijdverlies te voorko men, wanneer het plan tot het bou wen van een nieuw gymnastieklokaal geen doorgang kan hebben. Bij de rondvraag vragen de heeren v. Amerom, v. d. Ven en Zoetelief aandacht voor de rijwielpaden langs den hoofdweg, achter de boomen- Op Soestdijk gaat 't slechts om en kele strookjes grond, die nog moe ten worden afgestaan en zoo noodig op korten termijn onteigend. Andere leden vragen het weer hou den van ouderavonden; betere ver lichting der wegen; het schoonmaken van sloten langs de Stadhouderslaan; aanstelling van meerdere personen, die reeds lang bij O.W. werkzaam zijn; hulp voor N.S.B.-gezinnen. wel ke in kommervolle omstandigheden verkeeren; verleening van niet toe gekende vergoedingen voor gevor derde en door de Duitsche Weer macht gebruikte gronden; beterever- deeling der aangevoerde visch; ver hooging van loonen voor het los per soneel bij O.W. enz., terwijl ook een klacht wordt geuit over ontactisch optreden van disfribufïe-ambfenaren. God geve, dat het volgend jaar ook hun kerstmis staat in het teeken van een dubbele vrede- En hebben wij ook nog gedacht aan de kestmïs tusschen de puïshoopen? Hebben wij werkelijk ook een oogen- blik in gedachten verwijld bii de tienduizenden kinderen, die thans boeten voer.de misdaden, de dwalingen, de domheden, het mis dadig vertrouwen van hun ouders? Als wij daaraan werkelijk gedacht hebben, dan was er toch nog een zacht plekje in ons hart, dat ons de woorden medelijden en barmhartig heid deed fluisteren. Zouden er wer kelijk nog menschen geweest zijn, die, waariijk kerstfeest vierend, aan die kinderen denkend, gezegd heb ben: „Net goed!" Dan hebben dié de kerstboodschap kerstvreugde niet innerlijk beleefd. Het oude jaar loopt ten einde. Ook de laatste dagen van het jaar bren gen vaak uren, waarin men peinst en mijmert over wat het nieuwe jaar mogelijk zal brengen, waarin men denkt over de vraagstukken, waar voor men geplaatst zal worden, over de lijnen waar langs ons leven en de samenleving zal loopen. Hebt gij, lezers, daar ook al over gedacht? Hebt gij U al ingedacht waf Uw richtlijnen zullen zijn? Zoo neen, laat ik dan eindigen met U die te geven in de woorden, dezer da gen door onzen Minister van On derwijs gesproken: Waarheid. Barm hartigheid en Gerechtigheid. Mijer. Ik heb de redactie verzocht mijn mijmerijtje van de vorige week, dat was blijven overstaan, nog maar 'n week te laten liggen. Want een gijn- tje op zijn tijd is heel aardig en ik weet, dat mijn lezers dat ook zeer apprecieeren, maar dit zeer bewo gen jaar wil ik toch niet eindigen in den luchtigen stijl, waarin ik mijn mijmerijtjes pleeg te verzorgen. Want we hebben Kerstmis gehad en bij kerstboom en kerstkribbe en kerstversiering en bij het „Vrede op Aarde", dat dit jaar geen wensch of bede meer was maar heerlijke wer kelijkheid, hebben wij in vredige rust kunnen neerzitten enmijme ren. Dan laat men zijn gedachten weer teruggaan naar de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, dan maakt men vergelijkingen met 't kerstfeest van hef vorige jaar, dat voor zoo heel velen weinig feestelijks had. omdat het donkere dagen waren, voor, tijdens en na kerstmis. Die donkere dagen zijn thans, Gode zij dank, voorbij. Het licht is weergekeerd in de we reld en in de harten der menschen- O zeker, het groote Licht, dat iede re herdenking van Christus' geboorte uitstraalt, was er verleden jaar ook, maar toch was het toen donker in onze harten, die zoo angstig klop ten, die zoo vol waren van alle ellende, die wij zelf doormaakten en van alle ellende romdom ons- Het „Vrede op Aarde", dat gezon gen werd, werd niet gezongen als een triomphlied, als een lied ter eere van de overwinning van Het Licht, maar als een bede, een innige droeve bede om vrede, ais beëin diging van den krankzinnigen ter reur, waarin de wereld was beklemd. Wij hebben weer rondom den kerst boom gezeten en dit jaar was het licht, licht in onze harten, licht in ons huis, licht in ons land, licht in de wereld! Wij hebben het „Vrede op Aarde" weer kunnen zingen als een jubel lied, als een danklied-! Onze harten waren niet meer be nauwd en beklemd, wij ademden weer vrij en zongen van ganscher harte en met luider stem. Vergeten was alle doorleefde narig heid, vergleden was het schrikbeeld van den terreur in zoo velerlei vorm. In volle overgave zongen wij het „Vrede op Aarde" als een dankgebed. Maar toch vergaten wij niet, dat voor velen dat groote geluk nog niet is weggelegd om, bevrijd van de verschrikkingen van den oorlog, het „Vrede op Aarde" in zijn vol len omvang te beleven. Wij dachten aan onze familie's eia landgenooten in het verre Oosten» die deze dagen wel meer te lijden hebben, dan wij hier ooit te lij den hebben gehad. Wij dachten aan de vele, zeer vele familie's hier te lande, op wier kerstvreugde een zwarte schaduw is geworpen door het overlijdensbericht van dierbare verwanten. Daar ginds was het ook kerstmis, maar kan het kerstfeest zijn waar vrouwen en kinderen hun man en vader missen, waar mannen reeds ja ren in ongerustheid leven over het lof van hun vrouwen en kinderen van wien zij al dien tijd nog geen enkel levensteeken vernamen? Voor hen is het nog een kerstmis geweest, even donker, wellicht nog donkerder dan het onze verleden jaar; een kerstmis, waarbij het groo te Licht niet vermocht door te drin gen in de treurende en angstige har ten. Vervolg 3e kolom onder aan. i

Soester Courant | 1945 | | pagina 1