De Prinselijke familie in ballingschap. De Koningin spreekt. Bijzonderheden over het verblijf van het Prinselijk gezin in Canada. Geldige bonnen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. ROB DE AVONTURIER Welkom tot gerepatriëerden en terugge keerden uit werk- en concentratiekampen. Wij hebben ieder noodig voor een nieuw en beter Vaderland. Plaatseli|k nieuws. Nederlandseh. In Californië, liet HJC.H- Prinses Juliana een schip van stapel loopen, Voor de loopende week zijn geldig de T. P. Coen. dat in 22 dagen ge- de navolgende bonnen: In den morgen van lOden Mei 1940» vertelde dezer dagen de heer Seezink, hoofd van de recherche gingen we naar de Residendie, om dat uit alles bleek, dat het de be doeling was, de Koninklijke Fami lie te treffen. We hebben meerma- de en intieme vriendin verwachtte- De reis naar Curacao geschiedde per vliegtuig, omdat in dien tijd de Caraibische Zee door duikbooten onveilig Gemaakt werd. Na 'n tocht van ongeveer 6 uren werd geland- Op het feest, dat hierna op het wa len de kogels om ons heen hooren terfort volgde- waren ongeveer 1500 fluiten en toen we meenden, dat gasten. H.K-H. heeft dien avond ook dit geweervuur uit een café aan de aan 1500 menschen de hand gedrukt- Molenstraat kwam. hebben de Prins er waren wel stoelen klaar gezet-, en ik onze geweren daarop leeg ge- maar dien avond werd er geen ge schoten. Een verdacht persoon, die bruik van gemaakt, aangehouden werd en een beweging De volgende dag, zoo vertelde spr., naar zijn zak maakte, werd, voor zal miï steeds in het geheugen blij- hij verder kon gaan, door den Prins ven. We brachten een bezoek aan buiten gevecht gesteld. een melaatschen-inrichting. In dit Van Vrijdag tot Zondag bleef de kamp was een Katholieke zuster, Koninklijke familie in Den Haag. die zich geheel opgeofferd had. om De prinses en de Prinsesjes waren deze menschen te verplegen en ook meestentijds in den tuin bü den in- zij had deze vreeseliike ziekte ge- gang van den schuilkelder. Zondag kregen. Zij wachtte ons op aan den vertrokken we in een kogelvrije au- ingang in haar houten huisje en to van de Ned. Handel Mij. naar den blik, die dit offer der naasten- IJmuïden alle hoofdwegen zooveel liefde op onze Prinses wierp, ver- mogelijk vermijdende. De overtocht geet ik mijn leven lang niet. Grooter met de Velserpont verliep niet vlot geluk heb ik nooit in menschen-oo- en duurde bijna 20 minuten. gen aanschouwd. In dien tijd cirkelde een vliegtuig "jn Suriname was Prinses heel gereed was gemaakt en op de zelfde werf was afgebouwd. DE KONINGIN NAAR CANADA. In 1943 kwam H.M. de Koningin voor het eerst naar Canada. De luchtreis scheen H.M. niet meer ver moeid te hebben dan een treïnuit- stapie en toch waren er ongeveer 20 uren mee gemoeid geweest. Bij deze gelegenheid sprak de Koningin ook het Amerikaansche Congres toe» wat grooten indruk maakte. Een Amerikaansch geschenk, in den vorm van een oorlogsschip, de „Wil- helmina", werd hierbij aangeboden- DE PRINSESJES. De prinsesjes bezochten in gezel schap van het dochtertje van Mevr. Roëll, die, met Baron de Vos van Steenwijk de ballingschap deelde» 642. 125 gram margarine, de bewaarschool en later de open- 643. 100 gram kaas. bare lagere school. Baron Roëll, die E 51. 250 gram rijst, als intendant van het Paleis Soest- D 635 en D 636. 800 gram brood- dijk optrad, werd later door de mof- E 635 en E 636. 800 gram brood, fen vermoord. 644. 5 liter melk. In September 1944, toen Nederland 645 tot en met 647. 100 gram vleesch- gedeeltelijk bevrijd was. ging H.K.H- 648. 1 kjg. aardappelen- Bonkaarten KA, KB, KC 601: 542, 543. 200 gram bloem. 544. 400 gram suiker. 545. 50 gram thee- 546. 125 gram boter. 547. 250 gram margarine. 548. 100 gram vet. 549. 100 gram kaas. 535 tot en met 541. 800 gram brood- 550 tot en met 552. 100 gram vleesch. 553. 2 k.g. aardappelen. B 51 en B 52. 400 gram brood. A 53. lVs liter melk. B 53 en C 53. 3 liter melk. B 54. 1 k.g. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 601. 637. 200 gram bloem. 638. 200 gram bloem. 639. 250 gram rijst. 640. 500 gram suiker. 641. 250 gram boter. Tulïana de gast van gouverneur Kielstra- Daar werden verschillende Zendings- inrïchtïngen bezocht en onderschei dingen uitgereikt; maar ook werd een bezoek gebracht aan Boschne gers, die zich op zijn allerbest had den uitgerust en aan de Indianen- Het verschil met de Curacaosche bevolking treedt duidelijk in het licht, daar de Surinamérs zich io tegenstelling met de Curacao'ers voor 100 pet. Hollander voelen. In Venezuela werd biï president Me dina, die intusschen alweer verdwe nen is, een intieme tuinpartii ge- üHraïreanada' had intusschen geven. Toch waren er nog 400 gas- het Prinselijk gezin uitgenoodigd ten. Op mijn vraag hoeveel er dan naar zijn land te komen; de gou- wel waren, wanneer het géén intïe vemeur is verwant aan de Konink lijke familie. Zondag 2 Juni vertrok boven ons, maar gelukkig wierp het zijn parachutebommen verder af- NAAR ENGELEND. Des nachts om twaalf uur vertrok ken we naar Engeland en arriveer den daar des morgens te 7 uur. Den volgenden dag ging Prins Bernhard weer scheep en keerde naar Zeeland terug. Hïi heeft daar den strijd verder meegemaakt en is via Zeeuwsch-Vlaanderen, Bel gië en Frankrijk, later weer in En geland teruggekeerd. NAAR CANADA. Prinses Tuliana terug. In Tanuari 1945 begaf zij zich weder naar Ca nada en den 17en Tuli vertrok het Prinselijk gezin voor goed met de Queen Elizabeth om spoedig daarna weer den vaderlandschen bodem te betreden. De voor Zondag 6 Januari j.1. vast gestelde wedstrijden zijn niet ge speeld, daar de besturen van den N.V.B. en de afd. Utrecht van den N-V.B. alle wedstrijden hadden af gelast. Het programma, hetwelk voor Zon dag 6 Januari was vastgesteld, is nu verschoven naar Zondag 13 Ja nuari a.s. Prinses Juliana en de beide Prin sesjes en werd uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin en Prins Bernhard. Bii dit afscheid toonde H.M. de Koningin zich de sterke vrouw. me partii was, antwoordde een lid van de Secret-Service, dat er dan 5000 waren Minstens drie eere-doctoraten wer den onze Prinses aangeboden bii haar reizen door Amerika, en wel van de steden Holland, Boston en Princetown. De stad Holland deed D 51 en D 52. 400 gram brood. Tabakskaarten enz. T 07. 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 07. 100 gram versnaperingen. X 07. 2 rantsoenen tabaksartikelen. G 03 groentekaart, geldig van 20 Jan.-16 Februari, inleveren voor 12 Januari. de oorlogsjaren hadden begeven. Een radiotoestel, naaimachine, wol len dekens en andere voorwerpen verhuisden naar een ander oord. Vandaar trokken de heeren naar de woning van den heer B. aan de Bos straat, alwaar ze drie tapijten, ta felzilver, linnengoed enz. uitzochten. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het perceel van Mevr. V. aan de Hildebrandtlaan en ook hier waren de bewoners tijdelijk afwezig. De buit bestond uit meerdere de-— kens, lakens, sloopen en andere textielgoederen. KLEINE EN GROOTE DIEFSTALLEN. Van de opslagplaats van den bou- Het leven aan boord van de Su- inderdaad aan Holland denken: 85 matra was genoeglijk. Wat toonde pet- der bewoners zijn afstammelin- onze Hollandsche iongens zich trots, zulk een kostbare last te mo gen vervoeren; maar hoe verbeten en grimmig deden zij ook, toen er onraad dreigde en men op een avond gcschutsvuur hoorde en zag. Commandant Bröuwer veranderde van koers en ontliep alle gevaar- Op 10 Juni kwamen de Prinsessen in Halifax aan. Prinses Tuliana dank te de bemanning en per extra trein ging het naar Montreal. EEN GOEDE AMBASSADRICE. Wat H.K.H. in Canada de viif vol gende jaren gedaan heeft, is niet in een paar woorden te zeggen, ver klaarde de heer Seezink. Zij heeft gereisd, véél gereisd, ver schillende malen naar de Vereenig- de Staten, naar Curacao, Suriname, Venezuela, Californië en Britsch Co- lumbia. Nederland heeft in H.K.H- een niet te vervangen ambassadrice gehad. Alle reizen geschiedden dan ook in het belang van de Nederlandsche zaak. Rovaltv heeft voor alle Ame rikanen een andere beteekenis dan voor ons. zeide spr., maar onze Prin ses genoot er in korten tijd de sym pathie van allen. Omdat zij de be minnelijkheid zelve is, die voor ie der, zonder onderscheid, een vrien delijk woord over heeft. Het hoofd gen van Nederlanders. Straatnamen zijn er in het Ne- derlandsch gesteld en in vele ge zinnen is de spreektaal eveneens MEERDERE INBRAKEN. Het tijdvak, beginnende eenige da gen voor Kerstmis en eindigende na Nieuwjaar, leent zich in het bijzon der voor het doen van 'n kraakje. wer L. aan de Birktstraat werd een Meerdere families toeven dan el- partijtje werkhout ontvreemd, ders bij ouders, kinderen en vrien- Mej. H. S- aan den Nieuweweg mis- den, zoodat de ongenoode gasten te, toen zij 's morgens ontwaakte, vrij spel hebben. 5 kippen. Ditmaal werd een bezoek gebracht Een acte-tasch werd ontvreemd uit aan de woning van J. V. aan den den tuin van E. aan de Regenfesse- Kolonieweg, waar de heeren binnen laan. kwamen door verbreking van de Ten nadeele van Mej. R. aan den planken, welke waren aangebracht Dorresteinweg werd een rijwiel ge- op plaatsen waar de ruiten het in gestolen. Hoog boven de met sneeuw bedekte moderne vliegboot en vermetele rei- reizigers een poging wagen en een toppen der bergen waar de Amazo- zigers bespiedden met scherpe kij- groep invloedrijke personen, slaagde ze zijn oorsprong vindt, een hoog- kers het geheimzinnige gebied be- er in een flinke som geld bijeen gebergte» eenzaam en verlaten, cir- neden hen. om een moeilijke» bijna te brengen. Een modern, groot vlieg- kelde 't groote vliegtuig. 24 Uur gele- onmogelijke taak te volvoeren. tuig werd uitgerust met voorraden, den was 't vertrokken van zijn vlieg- Reeds een maand lang werden door berekend op een lange gevaarlijke haven te San Paolo en de laatste de radiostations zwakke S.O.S.-sei- tocht, het werd voorzien van machl- 6 uur had het gevlogen over gebïe- nen opgevangen, gevolgd door eeti negeweren en verdere wapens, en den waar nog nimmer een blanke dringende oproep om hulp. De op een morgen bevond een gezel een voet zette, over ondoordringba- plaats waar de verongelukte men- schap bekende, bekwame ontdek- re oerwouden, over moerassen, rie- schen zich bevonden, werd steeds kingsreizigers met zijn helpers zich van de Secret Service van President vieren en meren, dwars over het on- nauwkeuriger opgegeven, maar lag op weg om hulp te bieden, vaarwel bekende land, waar de wilde nog midden in 't uitgestrekte onbekende gewuifd door het personeel van het heerscht, waar de moderne bescha- gebied, waar tot nog toe geen blanke militaire vliegveld, de laatste scha ving nog onbekend is. was geweest. kei tusschen de beschaving e« h'«t Veilig in de wolken vloog daar die Toch wilden eenige ondernemende groote onbekende oerwoud. Roosevelt verklapte dan ook. dat. wanneer Prinses Juliana op 't Witte Huis te gast kwam, uit alle voorbe reidingen bleek, dat men een goe- H.M. de Koningin heeft Zondag avond tot gerepatriëerden uit Ned- Indië en tót de uit gevangenkampen teruggekeerden de volgende radio toespraak gehouden. Landgenooten, die zijt teruggekeerd uit de hel van concentratiekamp, ge vangenis, werk- of gevangenkamp, of een of meer van deze beproe vingen hier te lande hebt ondergaan, en gij, die thans uit Indië zijt aange komen, tot U allen wil Ik heden een persoonlijk woord richten: Nu de eerste schepen uit het eens zoo vredige en welvarende Insulin- de met uitgeputte kinderen, vrou wen en mannen zijn birmengeloo- pen, en deze thuiskomst in zoo groo ten getale, na zoo verre reis over Oceanen en zeeën, wellicht nog dui delijker tot de verbeedingskracht spreekt van iederen Nederlander en deze nog meer doet beseffen, welk nameloos leed hij geroepen is te lenigen, dan bij den stroom huls- waartskeerenden uit Duitschland en de door dat land bezette gebieden» heb ik dit oogenblik aangegrepen, om tot U allen het woord te richten- Hartelijk welkom heet ik U, land genooten, die de verre reis naar hier hebt volbracht. Gij zijt voor ons in Nederland - de verpersoonlijking van hetgeen geleden is drie en een half jaar onder den hiel van den mee- dogenlooze Aziatischen overweldi ger en van de daarop gevolgde gees telijke en lichamelijke martelingen na den val van Japan. Met open armen ontvangt U het veilige, gast vrije Nederland, dat U zeker alles zal geven, wat het te geven heeft- Wij allen wenschen U hier toe rust en spoedig herstel van krachten. Diepe ontsteltenis heeft zich van elkeen meester gemaakt bij het ver nemen van de berichten over het gruwelijke, dat zoovelen, die zich trouw verbonden voelen aan ons Rijk, is overkomen, waarbij Ik niet zou willen vergeten, hen. die neer geveld werden om der wille van hun geloof. Vol eerbied en bewondering zijn wij voor Uwe onoverwinnelijke geestkracht, taaiheid en volharding in- die tijden van vernedering en smaad. Zij deden U de moeilijke om standigheden, waaronder de thuis reis moest worden volbracht, moe dig aanvaarden. Dat vervult ons vertrouwen, dat gij de toekomst met dezelfde geestkracht tegemoet zult gaan. En thans, gij die eerder van elders en langs anderen weg, het vader land hebt bereikt, soms na lange omzwerving en moeizame reis, gij, vrouwen en mannen, die daarginds de verschrikkingen van concentra tiekamp en gevangenis hebt door staan, of wel gij, die in het vader land door dezen hel zijt heengegaan, Ik weet hoe zwaar gij geleden hebt naar ziel en lichaam en hoe lang zaam Uw geknakte gezondheid, Uw uitgeteerd gestel zich weder op richten en hoe gij meestentijds nog steeds het beeld van al die ver schrikkingen in U omdraagt. Maar Ik weet ook, hoe gij bovenal, door de diepten van Üw geestelijk lij den heen, kunt opklimmen tot een punt, waarop gij U keert naar de toekomst om met nieuwen moed «en nieuw leven aan te durven. Ik begrijp Uw teleurstelling en ontgoo cheling, waar alles niet zoo geloo- pen is, als gij U de toekomst had voorgesteld. Deze teleurstelling cn ontgoocheling liggen zoozeer in dc natuur der dingen. Toch zie Ik ook in het lijden van ons geheele volk, 2ij het op andere wijze dan gij, de verklaring voor de traagheid in het U zielkundig begrijpen en tegemoet komen, zooals gij dii verwacht er, gehoopt had. Op het tijdstip, dat gij onze grens overschreedt, waren de geesten ge heel in beslag genomen door de zorg om het dagelijksch bestaan en de eigen ontberingen en met het overwinnen van de eigen moeilijk heden. Toch lijdt het geen twijfel, dat Nederland weet, wat gij over gehad hebt voor de zaak der vrij heid en de bevrijding des vader lands en dat het trotsch op U is. Wij mogen en aullen dit niet ver geten. In een tijd. als waarin wij thans le ven, kunnen wij Uw bezielend voor beeld en kracht, die van U uitgaat als strijder en strijdster niet missen, willen wij een nieuw en beter va derland bouVven. Wij hebben ieder van U noodig, on verschillig of gij weer tot werken in staat zijt, of nog gekluisterd zijt aan een smartelijk ziekbed. Wil ons ook nu voorgaan met de inspiratie, die U bezielt heeft en de geestkracht, die gij aan den dag gelegd hebt tij dens de verschrikkelijke jaren, die achter ons liggen, geef U opnieuw op deze wijze voor ons allen, voor het vaderland. Men hart en hoofd geheel vervuld met dit levensdoel» zal opnieuw geluk U leven binnen stroomen en God geve U daarbij innerlijke rust en vrede. Ge kunt vertrouwen, dat ieder, die op dit punt verantwoordelijkheid draagt, zich van die verantwoorde lijkheid bewust is en dat de re sultaten van hun handelen, naarma te het herstel toeneemt, steeds dui delijker zullen worden. Nu ik tot U spreek, gaan als van zelf mijn gedachten ook met trot- sche voldoening uit naar onze dap pere strijders te land, in de lucht, ter zee en bij de koopvaardij, van wie veel geestkracht en moed ge vraagd wordt om de gevolgen, die de oorlog voor hen met zich heeft gesleept, voor het verdere leven te dragen, die hetzij gewond werden in den strijd of wel als gevangenen de daarmee gepaard gaande ellende hebben moeten verduren. Hier be hoef ik slechts Thailand te noemen. Hun allen roep ik toe: Wij hebben ook U noodig, vervult Uwe roeping, bouwt allen mede, geestelijk en ook stoffelijk aan het nieuwe vaderland en aan het nieuwe rijk. Ten besluite spreek ik tot alle Ne derlanders. Wij zijn aan onze drie kleur, die ons in deze jaren zoo dierbaar is geworden, verplicht, te toonen. dat het ons diepe ernst is met onze dankbaarheid tegenover al deze vrouwen cn mannen, die het beste gaven voor Nederland, voor ons Rijk en voor ons. Het is onze eereplicht hen niet teleur te stellen. SCHAPENSLACHTERS IN ARREST. Ten huize van J. v. d. B. alhier werden twee schapenhuiden in be slag genomen. Eén exemplaar had' hij gekocht van J. v. d. B., bii wien ook slagersgereedschap en een met bloed besmeurde overall werden aangetroffen. Deze voorwerpen wer den in beslag genomen en de bei de heeren in arrest gesteld. VERSLAGEN IN ONS BLAD. Door de tweemalige verschijning van on* blad zal er, meer dan voorheen, gelegenheid zij* verslagen op te nemen van vergaderingen, feest avonden, concerten, lezingen enz. Wij verzoeken den bestuurders van vereenigingen enz. daarom ons met deze bijeenkomsten op de hoogte te houden. BELANGSTELLING VOOR CANADEESCHE GOEDEREN. Veel goederen, die door de Cana- deezen zijn achter gelaten, liggen op geslagen achter het St. Zozelgebouw aan de Steenhoffstraat. Meerdere inwoners hebben hiervoor belang stelling maar ook de politie- Als gevolg van dit laatste werd J. A. K. betrapt op het stelen van een blik. inhoudende 25 L. carbolineum- Een aantal banken, die ontvreemd waren, bleken weggehaald door 'n 4-tal knapen, wonende aan 't Kerk- pad. HIJ VOND EEN GOUDEN KETTING. K. v. d. K., zoon van een N.S B - er, vond in den trein Soestdijk- Baarn een gouden ketting. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, maar trachtte even daarna het voorwerp te verkoopen bij een juwelier ter plaatse» waarom de politie de ketting in beslag nam. Eenige reclasseering blijkt nog wel noodig. DIFSTAL OF HELING? Terzake vermoedelijke diefstal of he ling werden alhier in arrest gesteld de gebroeders G. v. A- en M. v. A beiden wonende te Hilversum. Eerstgenoemde maakt deel uit van de gezagstroepen. 12 KIPPEN IN UTRECHT. 10 KIPPEN IN SOEST. J. v. D. alhier, die op de markt te Utrecht een 12-tal kippen had ge kocht, daf deze dieren, voor vervoer naar Soest, mede met den autobe- bestuurder W. alhier. Bij afgifte aan de woning van Van D. bleken echter twee dieren of ondergedoken of gestolen. De laatste gedachte wist de politie te verbinden met het meerijden met de auto vanaf Utrecht door een an deren inwoner. Deze persoon bleek twee kippen en een haan rijk te zijn. Alleen moet nu nog worden uitgemaakt of deze die ren behooren tot het dozijn van Van D. ESPERANTO NIEUWS. Ook in universitaire kringen be gint men gunstig over Esperanto te denken. Prof. Dr. C. de Boer, hoog leeraar in de Romaansche taal en -letterkunde aan de R. universi teit te Leiden, zeide o.a.: „Ik zou slechts willen opmerken, naar aanleiding eener recente pu blicatie» dat een levende taal, dus die van een bepaald volk, nimmer eenige kans kan hebben, algemeen als wereldtaal geaccepteerd Je wor den, hoeveel millïoenen menschen die taal ook spreken en hoe ver breid die ook moge zijn over de aardbol. Een internationale taal zal nimmer iets anders kunnen zijn dan een kunstmatige taal, en hier heeft het Esperanto reeds bewezen, ve le. der eigenscharipen te bezitten, die in dezen noodig zijn." BRANDSTOFFEN ONTVREEMD. Nu de toewijzing voor brandstoffen nog klein is, worden meerdere we gen gezocht om de kachels bran dend te houden. Soms leidt zoo'n weg naar een brandstoffenzaak, wel ke reeds gesloten is, hetgeen dezer dagen het geval was bij K., waar 5 H.L. anthraeïet verdween. GEBEURLITKHEDEN ROND EEN JEEP. Door den kapitein der afdeeling in tendance der in Amersfoort geleger de ft-oepen werd de hulp van onze politie ingeroepen voor de opspo ring van een gestolen jeep. Natuurlijk werd aan dit verzoek voldaan en, bij de pinken als on ze politie ïs, vond zij al spoedig 'n jeep in de opslagplaats van K. te Baarn. Toen de wagen te Amersfoort werd afgeleverd, bleek de jeep wel een gestolen jeep te zijn, maar niet de jeep van den kapitein. Nadat de dief van dezen jeep met eenigen spoed was gearresteerd en te Amersfoort afgeleverd, werd de spei voo: de mili Dat ties. was gest vlug maa niet zijn, De mee Var vers den weg Tel< van verl zijn gegi spo De2 von den V. De2 and koe gee De sloe Ik pite Zoo von lang stee GE1 j-1 A. sch< Sta< Kla: m. Bos We. Pyr vr., Bur Da Ker husi sohi Prh VEI M. weg kad ren» Am Rui naa A. lott zikl van A. naa m. Hel Tee 46 t A. stra kad Ber laiu dels lenl m. Hei van Haa Der naa: J- 1 naa We' Oss Die gel- Dol m. naa m. Ha< Roe naa

Soester Courant | 1946 | | pagina 2