1 De Koningin spreekt. Welkom tot gerepatriëerden en terugge keerden uit werk- en concentratiekampen. Wij hebben ieder noodig voor een nieuw en beter Vaderland. Burgerlijke stand. den een tagd« ijeen dieö" aden» tlijke achi- s, en •ezel- tdek- zich irwel t het scha- v h«t H.M. de Koningin heeft Zondag avond tot gerepatriëerden uit Ned- Indië en tot de uit gevangenkampen teruggekeerden de volgende radio toespraak gehouden. Landgenooten, die zijt teruggekeerd uit de hel van concentratiekamp, ge vangenis, werk- of gevangenkamp, of een of meer van deze beproe vingen hier te lande hebt ondergaan, en gij, die thans uit Indië zijt aange komen, tot U allen wil Ik hede* een persoonlijk woord richten: Nu de eerste schepen uit het eens zoo vredige en welvarende Insulin- de met uitgeputte kinderen, vrou wen en mannen zijn binnengeloo- pen, en deze thuiskomst in zoo groo- ten getale, na zoo verre reis over Oceanen en zeeën, wellicht nog dui delijker tot de verbeedingskracht spreekt van iederen Nederlander en deze nog meer doet beseffen, welk nameloos leed hij geroepen is te lenigen, dan bij den stroom huis- waartskeerenden uit Duitschland en de door dat land bezette gebieden» heb ik dit oogenblik aangegrepen, om tot U allen het woord te richten- Hartelijk welkom heet ik II, land genooten, die de verre reis naar hier hebt volbracht. Gij zijt voor ons in Nederland de verpersoonlijking van hetgeen geleden is drie en een half jaar onder den hiel van den mee- dogenlooze Aziatischen overweldi ger en van de daarop gevolgde gees telijke en lichamelijke martelingen na den val van Japan. Met open armen ontvangt U het veilige, gast vrije Nederland, dat U zeker alles zal geven, wat het te geven heeft- Wij allen wenschen U hier toe rust en spbedrg herstel van krachten. Diepe ontsteltenis heeft zich van elkeen meester gemaakt bij het ver nemen van de berichten over het gruwelijke, dat zoovelen, die zich trouw verbonden voelen aan ons Rijk, is overkomen, waarbij Ik niet zou willen vergeten, hen. die neer geveld werden om der wille van hun geloof- Vol eerbied en bewondering zijn wij voor Uwe onoverwinnelijke geestkracht, taaiheid en volharding in die tijden van vernedering en smaad. Zij deden U de moeilijke om standigheden, waaronder de thuis reis moest worden volbracht, moe dig aanvaarden. Dat vervult onS vertrouwen, dat gij de toekomst met dezelfde geestkracht tegemoet zult gaan. Én thans, gij die eerder van elders en langs anderen weg, het vader land hebt bereikt, soms na lange omzwerving en moeizame reis, gij, vrouwen en mannen, die daarginds de verschrikkingen van concentra tiekamp en gevangenis hebt door staan, of wel gij, die in het vader land door dezen hel zijt heengegaan, Ik weet hoe zwaar gij geleden hebt naar ziel en lichaam en hoe lang zaam Uw geknakte gezondheid, Uw uitgeteerd gestel zich weder op richten en hoe gij meestentijds nog steeds het beeld van al die ver schrikkingen in U omdraagt. Maar Ik weet ook, hoe gij bovenal, door de diepten van Uw geestelijk lij den heen, kunt opklimmen tot een punt, waarop gij U keert naar de toekomst om met nieuwen moed «en nieuw leven aan te durven. Ik begrijp Uw teleurstelling en ontgoo cheling, waar alles niet zoo geloo- pen is, als gij U de toekomst had voorgesteld. Deze teleurstelling en ontgoocheling liggen zoozeer in de natuur der dingen. Toch zie Ik ook in het lijden van ons geheele volk, 3ij het op andere wijze dan gij, de verklaring voor de traagheid in het U zielkundig begrijpen en tegemoet komen, zooals gij dit verwacht en gehoopt had. Op het tijdstip, dat gij onze grens overschreedt, waren de geesten ge heel in beslag genomen door de zorg om het dagelijksch bestaan en de eigen ontberingen en met het overwinnen van de eigen moeilijk heden. Toch lijdt het geen twijfel, dat Nederland weet, wat gij over gehad hebt voor de zaak der vrij heid en de bevrijding des vader lands en dat het trotsch op U is. Wij mogen en aullen dit niet ver geten. In een tijd. als waarin wij thans le ven, kunnen wij Uw bezielend voor beeld en kracht, die van U uitgaat als strijder en strijdster niet missen, willen wjj een nieuw en beter va derland bou\ven. Wij hebben ieder van U noodig, on verschillig of gij weer tot werken in staat zijt, of nog gekluisterd zijt aan een smartelijk ziekbed. Wil ons ook nu voorgaan met de inspiratie, die U bezielt heeft en de geestkracht, die gij aan den dag gelegd hebt tij dens de verschrikkelijke jaren, die achter ons liggen, geef U opnieuw op deze wijze voor ons allen, voor het vaderland. Men hart en hoofd geheel vervuld met dit levensdoel, zal opnieuw geluk U leven binnen stroomen en God geve U daarbij innerlijke rust en vrede. Ge kunt vertrouwen, dat ieder, die op dit punt verantwoordelijkheid draagt, zich van die verantwoorde lijkheid bewust is en dat de re sultaten van hun handelen, naarma te het herstel toeneemt, steeds dui delijker zullen worden. Nu ik tot U spreek, gaan als van zelf mijn gedachten ook met trot- sche voldoening uit naar onze dap pere strijders te land, in de lucht, ter zee en bij de koopvaardij, van wie veel geestkracht en moed ge vraagd wordt om de gevolgen, die de oorlog xoor hen met zich heeft gesleept, voor het verdere leven te dragen, die hetzij gewond werden in (Jen strijd of wel als gevangenen de daarmee gepaard gaande ellende hebben moeten verduren. Hier be hoef ik slechts Thailand te noemen. Hun allen roep ik toe: Wij hebben ook U noodig, vervult Uwe roeping, bouwt allen mede, geestelijk en ook stoffelijk aan het nieuwe vaderland en aan het nieuwe rijk. Ten besluite spreek ik tof alle Ne derlanders. Wij zijn aan onze drie kleur, die ons in deze jaren zoo dierbaar is geworden, verplicht, te toonen. dat het ons diepe ernst is met onze dankbaarheid tegenover al deze vrouwen en mannen, die het beste gaven voor Nederland, voor ons Rijk en voor ons. Het is onze eereplicht hen niet teleur te stellen. Plaatselijk nieuws. SCHAPENSLACHTERS IN ARREST. Ten huize van J. v. d. B. alhier werden twee schapenhuiden in be slag genomen. Eén exemplaar had hij gekocht van J. v. d. B., bii wien ook slagersgereedschap en een met bloed besmeurde overall werden aangetroffen. Deze voorwerpen wer den in beslag genomen en de bei de heeren in arrest gesteld. VERSLAGEN IN ONS BLAD. Door de tweemalige verschijning van on* blad zal er, meer dan voorheen, gelegenheid zija verslagen op te nemen van vergaderingen, feest avonden, concerten, lezingen enz.; Wij verzoeken den bestuurders van vereenïgingen enz. daarom ons met deze bijeenkomsten op de hoogte te houden. BELANGSTELLING VOOR CANADEESCHE GOEDEREN. Veel goederen, die door de Cana- deezen zijn achter gelaten, liggen op geslagen achter het St. Zozelgebouw aan de Steenhoffstraat. Meerdere inwoners hebben hiervoor belang stelling maar ook de politie- Als gevolg van dit laatste werd J. A. K. betrapt op het stelen van een blik. inhoudende 25 L. carbolïneum- Een aantal banken, die ontvreemd waren, bleken weggehaald door 'ni 4-tal knapen, wonende aan 't Kerk- pad. HIJ VOND EEN GOUDEN KETTING. K. v. d. K., zoon van een N.S B - er, vond in den trein Soestdijk- Baarn een gouden ketting. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, maar trachtte even daarna het voorwerp te verkoopen bij een juwelier ter plaatse, waarom de politie de ketting in beslag nam. Eenïge reclasseering blijkt nog wel noodig. DIESTAL OF HELING? Terzake vermoedelijke diefstal of he ling werden alhier in arrest gesteld de gebroeders G. v. A- en M. v. A-» beiden wonende te Hilversum. Eerstgenoemde maakt deel uit van de gezagstroepen. 12 KIPPEN IN UTRECHT. 10 KIPPEN IN SOEST. J. v. D. alhier, die op de markt te Utrecht een 12-tal kippen had ge kocht, daf deze dieren, voor vervoer naar Soest, mede met den aufobe- bestuurder W. alhier. Bij afgifte aan de woning van Van D. bleken echter twee dieren of ondergedoken of gestolen. De laatste gedachte wist de politie te verbinden met het meerijden met de auto vanaf Utrecht door een an deren inwoner. Deze persoon bleek twee kippen en een haan rijk te zijn. Alleen moet nu nog worden uitgemaakt of deze die ren behooren tot het dozijn van Van D. ESPERANTO NIEUWS. Ook in universitaire kringen be gint men gunstig over Esperanto te denken. Prof. Dr. C. de Boer, hoog leeraar in de Romaansche taal en -letterkunde aan de R. universi teit te Leiden, zeïde o.a.: „Ik zou slechts willen opmerken, naar aanleiding eener recente pu blicatie, dat een levende taal, dus die van een bepaald volk, nimmer eenige kans kan hebben, algemeen als wereldtaal geaccepteerd fe wor den, hoeveel millioenen menschen die taal ook spreken en hoe ver breid die ook moge zijn over de aardbol. Een internationale faal zal nimmer iets anders kunnen zijn dan een kunstmatige taal, en hier heeft het Esperanto reeds bewezen, ve le der eigenschappen te bezitten, die in dezen noodig zijn." BRANDSTOFFEN ONTVREEMD. Nu de toewijzing voor brandstoffen nog klein is, worden meerdere we gen gezocht om de kachels bran dend te houden. Soms leidt zoo'n weg naar een brandstoffenzaak, wel ke reeds gesloten is, hetgeen dezer dagen het geval was bij K., waar 5 H.L. anthraeïet verdween. GEBEURLITKHEDEN ROND EEN JEEP. Door den kapitein der afdeeling in tendance der in Amersfoort geleger de ftroepen werd de hulp van onze politie ingeroepen voor de opspo ring van een gestolen jeep. Natuurlijk werd aan dit verzoek voldaan en, bij de pinken als on ze politie is, vond zij al spoedig 'n jeep in de opslagplaats van K. te Baarn. Toen de wagen te Amersfoort werd afgeleverd, bleek de jeep wel een gestolen jeep te zijn, maar niet de jeep van den kapitein. Nadat de dief van dezen jeep met eenigen spoed was gearresteerd en te Amersfoort afgeleverd, werd de speurtocht naar den eersten jeep voortgezet, nu in samenwerking met de marechaussee te Leusden en de militaire politie. Dat ook nu, door deze drie instan ties, een gpoedig succes verzekerd was, laat zich denken. Een tweede gestolen jeep werd dan ook zeer vlug gevonden bij Van B. alhier, maar ook nu bleek de gestolen jeep niet de jeep van den kapitein te zijn. De dief van dezen jeep was hier mede echter nog niet gevonden. Van B. had alleen voldaan aan een verzoek van eenige militairen om den wagen daar tijdelijk te plaatsen wegens een z.g. defect. Teleurgesteld over het niet vinden van den jeep van den kapitéin, maar verheugd over hef behaalde succes, zijn de collega's opnieuw op pad gegaan met hun opdracht: het op sporen van jeep No. 1. Deze jeep nebben ze nog niet ge* vonden, maar wel kon de dief wor den aangehouden in den persoon van V. alhier. Deze zou het voertuig weer aan 'n anderen plaatsgenoot hebben ver kocht, maar deze weet van den prins geen kwaad. De politie ging den veiligen weg en sloot beide personen in. Ik zou zoo zeggen, dat bedoelde ka pitein ook een goed koopman is» Zoolang hij maar zegt, dat de ge vonden ieep niet zijn jeep is, zoo lang zal men hem gratis en franco steeds weer een jeep aanbrengen. GEVESTIGD: J. Meerding m. vr., Birktstraat 28a, A. K. v. Leeuwen m. vr., Amersfoort- schestraat 126. J. Rodenburg m. vr., Stadhouderslaan 19b. J. Yong m. k., Klaarwaterweg 30. N. H. Hendriks m. g., Prins Hendriklaan 26. A. ten Bosch m. g., Van Lenneplaan 37. Wed. M. M. Staflau-Wassenaar, W. Pyrmontlaan 23. H. J. UffelieL j vr., Beetzlaan 39c. C. M. Stam m. k-. Burg. Grothestraat 71. R. Nix m. vr., Da Costalaan 15. P. de Graaf m. g., Kerk pad Z.Z. 23. P. A. Stilkenboom m. g., Pelikaanweg 2. W. v. d- Neut m. g., Kerkpad Z.Z. 79. H- M- Hes- husius e. v. Grijm m. k., Mendels- sohnlaan 11. M. J. Muller m. g., Prins Hendriklaan 5. VERTROKKEN: M. P. v. Swoll m. k., van Heuvel- weg 25a naar Amsterdam, Geuzen- kade 73 II. Wed. M. Aartsen-Ba- rendregt, van Verl. Postweg 7 naar Amsterdam, Sleutelbloemstraat. C. Uuizendaal m. k., van Smitsweg 2a naar Baarn, Tulpstraat 9. Wed. M. A. H. Lamme-Verheul, van Barto- lottilaan 44 naar Den Haag. Per ziklaan 96. Wed. J. Pefers-Kloos» van Verl. Kolonieweg 7 naar V.O.W. A. A. Stoll m. vr., van Parklaan 22 naar Duitschland. H. J. J. Nijpels in. g., van Julianaplein 8 naar Den Helder, Bachuisstraat. Wed. E. J. Teeuwsen-Allot, van Klaarwaterweg 46 naar Renkum, Nieuweweg 4. Wed. A. V. Dilman-Riekmens, van Birkt straat 70 naar Rijswijk, Geestbrug kade 4. P. v. Dijk m. g., van Prins Bernhardlaan 31 naar Hoek van Hol land. H. P. Smies m. g., van Men- delssohnlaan 9 naar Utrecht, Bol- lenhofschestraat 115. J. C. Coelers m. vr., van Middelwijkstraat 6 naar Heilo. A 416. M. J. Koch-Brinckman, van Amersfoortschestraat 126 naar Haarlem, Tempelierstraat. A. J. L. Derksen m. k., van Birktstraat 40 naar Amersfoort, Bolder straat 35. H- J. Kers m. vr., van Nieuweweg 36 naar Den Haag, J. Pronkstraat 10. Wed. M. Geelhoed-Offerman, van Ossendamweg 37 naar Rotterdam, Diergaardesingel. Wed. H. Schuen- gel-Bos, van Heuvelweg 46 naar Den Dolder, W. A. Hoeve. H. Zeijpveld m. vr., van Amersfoortschestraat 83a naar Zeist, J. Catslaan 54. J. Renooij m. vr., van Hartweg 20b naar Den Haag, Laan 41. Wed. K. Knoester- Roeieveld, van Van Weedestraat Ta naar Den Haag. Fr. Hendriklaa».

Soester Courant | 1946 | | pagina 3